Aktualności
Wtorek, 16 października 2018 10:33
40 lat od wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową
Dzisiaj mija 40 lat od wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W dniu 16 października 1978 r. papieżem został Jan Paweł II – pierwszy papież spoza Włoch od 1522 r. Uroczysta inauguracja pontyfikatu odbyła się 22 października 1978 r. na Placu Świętego Piotra w Rzymie.
Dokładnie 40 lat temu, 16 października 1978 roku, o godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali kolejnego papieża, następcę na Stolicy Piotrowej. Okazał się nim Karol Wojtyła, młody kardynał z Polski.
Nowy papież, 264. w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450 lat papieżem niepochodzącym z Włoch, a także najmłodszym od półtora wieku. W chwili wyboru miał 58 lat. Karol Wojtyła został wybrany przez kardynałów w ósmym głosowaniu, większością 99 głosów, spośród 111 uczestników konklawe.
Ojciec Święty pochodzący zza 'żelaznej kurtyny' wzbudził ogromne zainteresowanie mediów i polityków na całym świecie oraz życzliwość zwykłych ludzi.
Już w pierwszym przemówieniu, zaraz po wyborze, zwrócił się do wiernych, nie po łacinie, jak to było dotychczas zwyczajem papieskim, lecz po włosku, mówiąc prostym i zrozumiałym językiem.
Przesłaniem pontyfikatu Jana Pawła II stały się słowa wygłoszone w homilii podczas mszy inauguracyjnej, odprawionej 22 października 1978 roku: 'Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!' Jan Paweł II angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog z muzułmanami.
Po trwającym 1500 lat sporze, doprowadził do pogodzenia z Kościołem Ormiańskim. Był też autorem pierwszej encykliki ekumenicznej 'Ut unum sint'. Jan Paweł II podkreślał, że ekumenizm w Kościele to więcej niż wzajemna tolerancja i akceptacja. To jedność powodowana wewnętrznym pragnieniem każdego człowieka.
źródło: Fot. Archidiecezja Krakowska
komentarze