Aktualności
Wtorek, 22 listopada 2016 09:34
„Demonstracya żywych fotografij" - 120 lat później
120 lat temu, w rok po pierwszej światowej prezentacji kinematografu Lumière'ów w Paryżu, odbył się w Krakowie pierwszy pokaz filmowy na ziemiach polskich. Wydarzenie to miało miejsce 14 listopada 1896 roku w ówczesnym Teatrze Miejskim, czyli w dzisiejszym Teatrze im. J. Słowackiego.
120 lat temu, w rok po pierwszej światowej prezentacji kinematografu Lumière'ów w Paryżu, odbył się w Krakowie pierwszy pokaz filmowy na ziemiach polskich. Wydarzenie to miało miejsce 14 listopada 1896 roku w ówczesnym Teatrze Miejskim, czyli w dzisiejszym Teatrze im. J. Słowackiego.Z tej okazji, 21 listopada odbył się uroczysty wieczór celebrujący to wydarzenie, dokładnie w tym samym miejscu.
W programie znalazł się sprowadzony z Instytutu Lumière w Lyonie kilkuminutowy zestaw filmów Braci Lumière, między innymi tych, od których rozpoczęła się historia kina na ziemiach polskich.
Widzowie mogli również zobaczyć zestaw dokumentalnych filmów z początku XX wieku, prezentujących urodę dawnego Krakowa. Obu pokazom towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Adriana Konarskiego.
Zwieńczeniem wieczoru był pokaz cyfrowo odrestaurowanego, fabularnego filmu niemego "Ludzie bez jutra" w reżyserii Aleksandra Hertza. Do niedawna uważany za zaginiony, jest ostatnią polską produkcją, w której wystąpiła ówczesna gwiazda teatru i filmu Halina Bruczówna przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. To intrygujący dramat, którego akcja rozgrywa się w teatrze. Muzykę na żywo do filmu wykonali Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki.
Tomasz Cichocki i materiały prasowe Teatru im Juliusza Słowackiego
galeria zdjęć
komentarze