Aktualności
Sobota, 17 września 2011 22:57
Chwała bohaterom. Nowotarskie obchody 72. rocznicy napaści ZSRR na Polskę
NOWY TARG. - Katyń to Golgota polskich oficerów. Symbol zamordowanych żołnierzy na terenie całego Związku Sowieckiego. Dziś oddajemy im hołd pod tym symbolicznym krzyżem - mówiła porucznik AK Krystyna Kudela.
Obchody 72. rocznicy napaści ZSRR na Polskę rozpoczęła msza św. w kościele pw. za poległych i pomordowanych na Wschodzie, w kościele pw. św. Katarzyny. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał Chór Gorce. Obok przy Krzyżu Katyńskim wartę honorową objęły harcerki z ZHR, funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz członkowie nowotarskiego oddziału PTH. Ci ostatni w mundurach bojowych żołnierzy Września '39.Było wyjątkowo dużo pocztów sztandarowych. Stawiły się reprezentacje szkół z całego powiatu, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń. Wśród osób składających kwiaty pod symbolicznym krzyżem było kilku posłów RP.
- Szczególnie dziękuję młodzieży za to, że jest tu dzisiaj. Mimo dnia wolnego. Coraz mniej wśród nas świadków tamtych tragicznych wydarzeń. Więc to na was, młodych ciąży obowiązek niesienia pamięci o przeszłości. Zwłaszcza, że o zbrodniach faszyzmu mówi się głośno. Natomiast komunizm nie przez wszystkich oceniany jest jednoznacznie. Wielu komunizmu nie potępia jednoznacznie. Zapominając, że to ustrój, w którym dozwolone były najcięższe zbrodnie w imię obrony systemu - mówił wicestarosta nowotarski Maciej Jachymiak.
Apel poległych odczytała Krystyna Kudela, żołnierz Armii Krajowej. Przypomniano wiersz Zbigniewa Herberta "17 września":
... "Moja bezbronna ojczyzna przyjmie cię najeźdźco
i da ci sążeń ziemi pod wierzbą - i spokój
by ci co po nas przyjdą uczyli się znowu
najtrudniejszego kunsztu - odpuszczania win..."
Wieczorem w Miejskim Ośrodku Kultury wystąpił zespół De Press. Koncert nosił tytuł "Myśmy Rebelianci" i był dedykowany pamięci "Żołnierzy Wyklętych" oraz tych, o których pamięć komunistyczne władze starały się wymazać ze świadomości społecznej lub okryć niesławą.
Tytułowi "Rebelianci" to żołnierze polskich podziemnych organizacji bojowych, którzy po zakończeniu wojny w roku 1945 zdecydowali nie składać broni i walczyć z drugim okupantem, czyli Armią Czerwoną. Partyzanckie oddziały przetrwały m. in. w lasach Podlasia, Podhala, na Wileńszczyźnie i Polesiu do połowy lat 50.
W MOK zaprezentowana została także wystawa "Podhale niezłomne 1939-45, KATYŃ 1940 - Pamiętamy". Koncert zorganizował poseł Andrzej Gut-Mostowy oraz Polskie Towarzystwo Historyczne.
-------------
17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.
s/
źródło: Podhale24
komentarze