Intermed
Aktualności
Środa, 14 grudnia 2022 18:30

Kolej na Górę Parkową ma 85 lat!

19 grudnia 1937 roku turyści wyruszyli uruchomioną właśnie pierwszą w Polsce koleją linowo-terenową prowadzącą na Górę Parkową w Krynicy-Zdrój. Rok 2022 dla ośrodka turystycznego Grupy PKL jest wyjątkowy. Wiosną po przeprowadzonej modernizacji obiekt został udostępniony gościom, a w grudniu świętuje 85. urodziny.
To właśnie z tej okazji Polskie Koleje Linowe przygotowały retro atrakcje, które nie tylko przeniosą nas w czasie, ale także umilą zimowe wieczory.

Kolej powstała na fali entuzjazmu, który towarzyszył po sukcesie technicznym, organizacyjnym i finansowym, związanym z budową i otwarciem kolei linowej prowadzącej na Kasprowy Wierch. Kolej linowo-terenowa w Krynicy-Zdrój była pierwszą tego typu koleją w Polsce. 19 grudnia 1937 roku to data, która w historii Krynicy-Zdrój zapisała się na stałe. W tym dniu pierwsi turyści wyruszyli koleją linowo-terenową na Górę Parkową. Wówczas podczas uroczystego otwarcia nie zabrakło tak znamienitych postaci, jak żona marszałka Józefa Piłsudskiego – Aleksandra Piłsudska, czy znanego inżyniera oraz niezapomnianego gospodarza uzdrowiska Leona Nowotarskiego.

Mija właśnie 85 lat od premierowej podróży legendarnym wagonikiem na Górę Parkową, usytułowaną w samym sercu uzdrowiskowego miasta. Ten rok w ośrodku PKL na Górze Parkowej będzie pełen jubileuszowych retro niespodzianek.


Na turystów, którzy 19 grudnia zdecydują wybrać się na Górę Parkową, czekać będzie jubileuszowy tort oraz oryginalna pocztówka stworzona specjalnie na tę okazję. PKL do dyspozycji gości przygotowały również jubileuszową pieczątkę, która oprócz standardowego stempla z odwiedzin Góry Parkowej, będzie w ośrodku dostępna przez cały urodzinowy rok.

- Góra Parkowa to drugi ośrodek turystyczny PKL, z którym wiąże się wiele niesamowitych i pięknych historii. Jest to niezwykłe miejsce, położone w samym sercu uzdrowiska – Krynicy-Zdrój. Chcemy przez najbliższy rok, który w ośrodku będzie rokiem jubileuszowym, przybliżać tradycje Góry Parkowej olśniewającej historią. Zapraszamy turystów i mieszkańców regionu do odwiedzenia ośrodka PKL na Górze Parkowej, ponieważ atrakcji i konkursów nie zabraknie
– mówi Patryk Białokozowicz, z zarządu PKL.


Przez cały sezon zimowy turyści mogą odwiedzić magiczny Park Światła, który rozświetla szczyt Góry Parkowej i również w nim za pomocą retro iluminacji przenieść się do niezykłych lat 30. ubiegłego wieku. Znajdziemy tu między innymi gramofon, z którego płyną dźwięki sentymentalnej melodii, retro auto, w którym poczujemy klimat dawnych lat, a także romantyczną altankę.


Park Światła zlokalizowany jest tuż obok budynku górnej stacji kolei linowo-terenowej na Górze Parkowej. Atrakcja czynna jest codziennie od godziny 15:00.

PKL z okazji urodzin ośrodka turystycznego na Górze Parkowej organizują dla turystów jubileuszowy konkurs, w którym wygraną w grudniu, styczniu oraz lutym są dwa podwójne zaproszenia na weekend do Krynicy-Zdrój. Organizator gwarantuje zwycięzcom nocleg w hotelu*** Jaworzyna Krynicka wraz z wyżywieniem oraz uroczystą kolację w przepięknych wnętrzach Parkowej Restauracji na Górze Parkowej. Na zwycięzców, oprócz tych nagród, czeka również prywatna wycieczka z legendarnym przewodnikiem – Babą z Gór, która opowie ciekawe historie Krynicy-Zdrój i Góry Parkowej.

Na każdy miesiąc zostały przygotowane różne zadania konkursowe, a w zabawie będzie mógł wziąć udział każdy, kto stworzy nagranie filmowe lub gif. W grudniu uczestnicy zabawy będą mogli wykazać się kreatywnością i złożą oryginalne życzenia z okazji 85 urodzin Góry Parkowej.



W styczniu zadaniem konkursowym będzie zachęcenie innych osób do odwiedzin Parku Światła, natomiast w lutym osoby biorące udział w zabawie zostaną poproszone o wskazanie, która z atrakcji w Parku Światła na Górze Parkowej podobała się najbardziej, a co jeszcze chcieliby zobaczyć.

Warto śledzić stronę internetową GoraParkowa.pl oraz media społecznościowe PKL i Góry Parkowej, ponieważ – jak zapowiadają PKL – konkursów i niespodzianek będzie w tym roku jeszcze więcej.


Trochę historii – pierwsza w Polsce kolej linowo-terenowa

Działacze Ligi Popierania Turystyki z wiceministrem komunikacji Aleksandrem Bobkowskim na czele, Zarząd Miasta Krynica, władze uzdrowiska i Ministerstwo Komunikacji 10 września 1936 r. utworzyły spółkę z o.o. „Kolej Górska w Krynicy”, która podjęła się zrealizowania wcześniejszego – pochodzącego z 1932 r. – projektu budowy kolei linowo-terenowej na Górę Parkową.

Kolej oddano do użytku 8 grudnia 1937 r., a otwarcia dokonał inicjator przedsięwzięcia – inż. Aleksander Bobkowski. Pierwsi turyści wyjechali na Górę Parkową koleją linowo-terenową 19 grudnia 1937 roku.

Otwarta kolej prowadząca na Górę Parkową wraz z ośrodkiem turystycznym stały się – i do dziś stanowią – jedną z głównych atrakcji Krynicy-Zdrój. Podczas jednego kursu kolei może podróżować nią maksymalnie 40 osób, co daje przepustowość 400 osób na godzinę. Wagoniki kolei poruszają się z prędkością 4 m/s, co oznacza, że trasę o długości 640 m pokonują w ok. 3 minuty.

Wagoniki kolei linowo-terenowej, zdjecie pochodzi z archiwum Bartholet

Kolej linowo-terenowa stanowiła wówczas nie tylko atrakcję turystyczną, ale również stała się sposobem, by z centrum miasta szybko przedostać się na Górą Parkową. Dodatkowo Krynica-Zdrój w latach 30. XX wieku została okrzyknięta „królową zimowych sportów”. Wszystko ze względu na bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę dla zimowych sportów. Na Górze Parkowej znajdował się m.in. najszybszy w Europie tor saneczkowy. Sportowy aspekt stał się również powodem dla którego powstała kolej prowadząca na szczyt kultowej góry. Zawodnicy biorący udział w odbywających się tutaj licznych mistrzostwach, nie tylko o charakterze polskim, ale i europejskim oraz światowym, mogli wagonikami kolei sprawnie przedostać się na wzniesienie. Na Górze Parkowej do dziś znajduje się oryginalny rozbieg saneczkowy, którego konstrukcja zbudowana została w 1929 roku. Jeszcze przed wojną rywalizowali na nim saneczkarze w Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Europy, a po wojnie dwukrotnie odbywały się tu Mistrzostwa Świata. Tor został rozebrany po 1979 roku, a na Górze Parkowej pozostała tylko jego część, która mierzy 500 m.

Wzniesienie było i do dziś jest nie tylko punktem widokowym, ale i miejscem, gdzie można bardzo miło spędzić czas, posłuchać muzyki na żywo, a także skosztować pysznych dań. Panujący tutaj wciąż klimat stylu retro i tematyczne atrakcje ośrodka są punktem obowiązkowym dla turystów i dla każdego, kto odwiedza to niezwykłe miasto i chce wyruszyć w niezapomnianą podróż w czasie aż do lat 30. XX wieku.


Góra Parkowa – olśniewa historią, zachwyca nowoczesnością

Krynica-Zdrój już od 85 lat korzysta z kolei na Górę Parkową, a jej historia dowodzi, jak bardzo wagoniki i kolej stały się częścią tej pięknej tradycji, dzięki której beskidzkie uzdrowisko co roku przyciąga wielu turystów.

PKL, chcąc przywrócić dawny blask tego miejsca i oddać jego niepowtarzalny charakter, a także przybliżyć turystom historię Krynicy-Zdrój, przeprowadziły modernizację budynków obu stacji. Odrestaurowane zostały legendarne i oryginalne wagoniki pochodzące z 1937 roku, które 85 lat temu zostały przetransportowane ze Szwajcarii wprost do Krynicy Zdrój.

Modernizacja ośrodka PKL na Górze Parkowej trwała dwa lata, a od maja 2022 roku turyści mogą odwiedzać to niezwykłe miejsce w nowej odsłonie.

W odnowionym ośrodku PKL goście mogą za pomocą multimediów powrócić do przeszłości, poczuć dawny czar tych miejsc, przekonać się o ich wyjątkowości i skorzystać z oryginalnych całorocznych retro atrakcji organizowanych przez PKL.

źródło: mat. prasowe PKL

Targi
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
    Reklama
    Reklama
    Meles
    Pod naszym patronatem
    Partnerzy malopolskaonline.pl