Aktualności
Sobota, 11 sierpnia 2018 12:00
Koncert Piotra Rubika zainauguruje Festiwal im. Jana Kiepury
Piotr Rubik do którego twórczości słabości nie kryje burmistrz Krynicy Dariusz Reśko będzie artystom, który zainauguruje wieczorne koncerty w ramach zaczynającego się dziś Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju.
– Jestem entuzjastą talentu pana Piotra Rubika. Być może to zaważyło, że nasza Rada Programowa przychyliła się do tego pomysłu. Od czasu jego pierwszych płyt „Tu es Petrus” i „Rubikon”, które cieszyły się ogromną popularnością, pozostaję wielbicielem jego twórczości. I zapewne nie jestem w tym odosobniony. Do dziś wożę te płyty w samochodzie. Najwyższy czas, aby w ramach festiwalowej różnorodności Piotr Rubik wystąpił na festiwalu w Krynicy. Jestem pewien, że ta inauguracja przejdzie do historii festiwalu, jako coś niezwykłego. Liczę, że ten koncert będzie się cieszył niezwykłą popularnością – podkreślał na wczorajszej konferencji gospodarz miasta.Blisko 35 imprez, w tym wielkie gale operowe i operetkowe, spektakle operowe i teatralne, widowiska plenerowe, koncerty kameralne, spotkania z artystami – to tylko nieliczne atrakcje rozpoczynającego się dzisiaj sierpnia 52. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.Tegoroczny festiwal będzie niezwykle różnorodny i bardzo międzynarodowy, po raz kolejny do Krynicy przyjadą artyści nietuzinkowi, z wielu stron świata. I ta różnorodność kulturowa, głosowa i muzyczna jest wyróżnikiem tegorocznej edycji. Różnorodność stała się już pewnego rodzaju DNA festiwalu, należącego do najstarszych festiwali w Polsce – dodał.
W tym roku na estradach i scenach Krynicy pojawi się grono uznanych artystów przede wszystkim z Austrii, ale także z takich krajów jak m.in.: Japonia, Chiny, Meksyk, Białoruś, Ukraina, Rosja, Czechy, Węgry oraz Polska. Zaśpiewają m.in.: Luis Chapa, gwiazda Metropolitan Opera w Nowym Jorku; Mari Moriya, solistka światowych scen operowych, w tym także nowojorskiej Metropolitan Opera; Katerina Hebelkova, artystka Opery Narodowej w Pradze; Aliaksandr Mikhniuk, solista Teatru Wielkiego w Mińsku. Wystąpi również wielu polskich solistów, jak m.in.: Wojciech Śmiłek, bas Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie znany z teatrów operowych Europy, Iwona Socha, Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski, Ewelina Szybilska, Katarzyna Mackiewicz, Łukasz Gaj, czy młody, ale już robiący karierę za granicą Hubert Zapiór.
Na festiwalu zagra siedem orkiestr, trzy zagraniczne: Wiener Opernball Orchester, Wiener Solisten Orchester pod dyrekcją Jaroslava Kyzlinka, dyrektora Opery Narodowej w Pradze a także Orkiestra Lwowskich Filharmoników pod batutą jej naczelnego dyrektora Wolodymyra Sywohipa oraz cztery polskie: Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry pod dyrekcją Piotra Rubika, Filharmonii Zabrzańskiej pod kierunkiem Rafała Janiaka i Sławomira Chrzanowskiego, Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego a także Krynicka Orkiestra Zdrojowa pod batutą Mieczysława Smydy.
Trwający osiem dni 52. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, merytorycznie opracowany przez Radę Programową Festiwalu w składzie: Elżbieta Gładysz (przewodnicząca), prof. Ryszard Karczykowski, prof. Stanisław Krawczyński, Łukasz Lech i Przemysław Firek, zapowiada się różnorodnie pod względem form i prezentowanych gatunków. Na festiwalowych estradach będzie panowała opera, operetka, piosenka czy śpiew chóralny a nawet ludowy. A wszystko po to, by przypomnieć jak wszechstronnym artystą był Jan Kiepura, patron festiwalu. – Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju to impreza, której celem od początku jej istnienia było kultywowanie pamięci o naszym znakomitym rodaku, Janie Kiepurze w kontekście jego związków z Krynicą-Zdrój. Obecnie skupiamy się nad tym, by koncerty i imprezy festiwalowe nawiązywały do tego, z czego zasłynął Jan Kiepura – mówi Elżbieta Gładysz, przewodnicząca Rady Programowej Festiwalu.
Główny nurt festiwalowy, przyniesie dziewięć różnorodnych koncertów. Oprócz wieczoru Piotra Rubika, zaplanowana została gala „Czardaszem przez operetkę” będąca hołdem złożonym przez artystów polskich, wiedeńskich i węgierskich Marcie Eggerth w 5.rocznicę Jej śmierci (12 sierpnia). Wystąpi także Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” (13 sierpnia), wystawiona zostanie opera Mozarta „Cosi fan tutte (14 sierpnia). Najpiękniejsze fragmenty oper w wykonaniu artystów światowych scen złożą się na koncert „Aria dla Krynicy” (15 sierpnia). To tego wieczoru, będącego rocznicą śmierci Jana Kiepury, po raz pierwszy w Krynicy wystąpi Luis Chapa, meksykański tenor, który po swoim brawurowym debiucie w MET gości na największych scenach świata.
Już stało się tradycją, że jeden z wieczornych koncertów poświęcony jest młodym utalentowanym artystom, którzy za chwilę będą oklaskiwani na zagranicznych scenach. Tak będzie i w tym roku. Wieczór „Kiepura i co dalej?” (16 sierpnia) wypełniony zostanie przebojami z oper i operetek. Najbardziej operowe requiem w historii światowej muzyki, czyli „Requiem” Verdiego zaprezentuje (17 sierpnia, wyjątkowo w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego) międzynarodowe grono podziwianych na scenach świata artystów pod batutą Stanisława Krawczyńskiego. Wykonanie tego jednego z najpiękniejszych dzieł w historii muzyki, poświęcone zostanie pamięci Bogusława Kaczyńskiego. Tego samego dnia (17 sierpnia) Pudelsi, zespół, świętujący w tym roku 33 lata działalności, przedstawi swoje największe przeboje podczas wieczoru „Pudelsi symfonicznie”.
Na finał (18 sierpnia) zaplanowane zostało wielkie show operetkowe „Wiedeń dla Kiepury”, pełne muzyki i tańca, na które złożą się przeboje ze słynnych operetek m.in. Straussa, Lehara, Kalmana w wykonaniu najlepszych artystów z Wiednia. Mistrzowie operetki – Isabel Seebacher, Elisabeth Schwarz, Vincent Schirrmacher, Jeffry Treganza – pokażą jak można bawić się tym niezwykle popularnym gatunkiem. Artystom towarzyszyć będzie grupa taneczna Tanzformation oraz najsłynniejsza orkiestra operetkowa Wiener Opernball Orchester pod dyrekcją Uwe Theimera. Bilety na ten koncert sprzedały się wiele dni temu.
Obok dziewięciu głównych koncertów wieczornych, zaplanowane zostały także muzyczne popołudnia w krynickich kościołach, w Starym Domu Zdrojowym i na estradzie plenerowej na Deptaku. Cykl popołudniowy otworzy koncert „Z operą i humorem” (11 sierpnia) w wykonaniu Iwony Sochy i dwóch Adamów: Sobierajskiego i Zdunikowskiego. Poznamy także najzdolniejszych uczestników wokalnego kursu mistrzowskiego prowadzonego w ramach festiwalu przez prof. Ryszarda Karczykowskiego (12 sierpnia). Najpiękniejsze Ave Maria w historii muzyki złożą się na koncert (13 sierpnia) w wykonaniu Kateriny Hebelkovej i Krzysztofa Dekańskiego, zaś dzień później (14 sierpnia) zagra w plenerze Lwowska Filharmonia, prezentując galę operową i operetkową. Spektakl muzyczny „O miłości... Absolutnie wszystko według Mistrza Wojciecha Młynarskiego” przygotowany przez Centrum Kultury w Gdyni przybliży świat znanych piosenek (15 sierpnia), a Teatr Muzyczny w Poznaniu przedstawi (17 sierpnia) spektakl „Akompaniator”, będący opowieścią o miłosnej obsesji z muzyką operową w tle. Na finał koncertów południowych (18 sierpnia) zaśpiewa Chóralny Zespół Solistów „Tiebie pojem” z Krasnojarska prezentując repertuar pieśni rosyjskich.
16 sierpnia, o godz. 16, w kościele pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego odbędzie się druga prezentacja po krakowskim prawykonaniu dzień wcześniej Symfonii niepodległościowej Sebastiana Perłowskiego. Wystąpią: Małgorzata Walewska i Andrzej Dobber oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Polskiego Radia pod batutą kompozytora. Koncert towarzyszy festiwalowi.
Więcej na www.festiwalkiepury.pl
mat. prasowy Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz rzecznik 52. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, oprac wo.
komentarze