Aktualności
Wtorek, 30 października 2018 14:48
Konferencja prasowa przed otwarciem wystawy "Niepodległość"
Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa przed otwarciem wystawy
Obecni byli na niej: Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Profesor Andrzej Betlej oraz kuratorzy:Wacława Milewska i Piotr Wilkosz oraz Piotr Zalewski z Google Polska.
Wiele muzeów przygotowało ekspozycje z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie się od nich różnić ścisłym związkiem z myślą historyczną Józefa Piłsudskiego – twórcy Legionów, architekta niepodległości, ale także publicysty, wnikliwego analityka historii Polski, stratega. Jego ogromny dorobek, wydany w 10 tomach "Pism zbiorowych", obejmuje artykuły prasowe, opracowania historyczne, przemówienia, wykłady, rozkazy i wywiady. Obecni byli na niej: Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Profesor Andrzej Betlej oraz kuratorzy:Wacława Milewska i Piotr Wilkosz oraz Piotr Zalewski z Google Polska.
– "Najważniejszą ideą, powracającą w pismach Józefa Piłsudskiego w różnych kontekstach, jest niepodległość Ojczyzny – mówi kurator wystawy Wacława Milewska – Przed jej odzyskaniem przyszły Marszałek dobitnie obrazuje ograniczenia, represje, cierpienia fizyczne i duchowe, którym poddawany jest naród pozbawiony niezależności. Po roku 1921 uświadamia, jak łatwo można tę niezależność utracić".
Wielu artystów współodczuwało niewolę i przeżywało aktualne wydarzenia w sposób podobny do Marszałka. To właśnie ich prace – 779 dzieł sztuki – złożą się na wystawę MNK. Pokażemy obrazy, grafiki i rzeźby znamienitych polskich twórców (m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Leopolda Gottlieba, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera) ale także mundury, mapy, broń, odznaczenia i medale, archiwalne fotografie. Większość eksponatów pochodzi z kolekcji MNK, jednak dla zilustrowania najważniejszych wątków wystawy wypożyczyliśmy dzieła sztuki z kilkudziesięciu polskich i zagranicznych instytucji.
To między innymi Biblioteka Polska w Paryżu, Musée des beaux-arts d'Angers, Snite Museum of Art, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Poznaniu, The National Museum in Poznań.
Ekspozycja nieprzypadkowo prezentowana będzie w Krakowie – mieście, z którym Józef Piłsudski był silnie związany. Tu mieszkał w latach 1900-1917, zakładał Związek Strzelecki, stąd wyruszał na wojnę przeciwko Rosji, tu spotykały go hołdy po dymisji z Legionów Polskich, tu wielokrotnie po wojnie wracał i spoczął po śmierci w podziemiach tutejszej katedry.
źródło: fot. Tomasz Cichocki i materialy prasowe Muzeum Narodowego
galeria zdjęć
komentarze