Aktualności
Środa, 27 stycznia 2016 11:41
Ławka Jana Karskiego na krakowskim Kazimierzu (zdjęcia)
Odlana z brązu ławka Jana Karskiego została odsłonięta przy ul. Szerokiej na krakowskim Kazimierzu. Autorem pomnika jest rzeźbiarz, profesor krakowskiej ASP Karol Badyna. Kraków jest siódmym miastem w Polsce i na świecie, po Łodzi, Kielcach, Warszawie, Waszyngtonie, Nowym Jorku i Tel Awiwie, gdzie w ten sposób został upamiętniony bohater Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holocaustu i dyplomata - Jan Karski.
W uroczystości odsłonięcia ławeczki uczestniczyli m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz, b. premier Włodzimierz Cimoszewicz, który odsłaniał ławeczkę Jana Karskiego w Waszyngtonie i prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego Ewa Junczyk-Ziomecka, która odsłaniała ławeczkę w Nowym Jorku.Karski walczył o tych ludzi. W jakimś sensie stawiamy ławkę w imieniu społeczności żydowskiej. Tej społeczności nie ma dużo, ale ona będzie tędy przechodzić. To jest jakiś symbol, myślę, że wzruszający- mówił Aleksander Skotnicki ze Stradomskiego Centrum Dialogu.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nawiązał do przypadającej w środę 71. rocznicy oswobodzenia obozu w Oświęcimiu i przypomniał, że Jan Karski był jednym z nielicznych ludzi, który w sposób świadomy wszedł do tego obozu po to, aby poznać rzeczywistość i przekazał tę wiedzę dalej. "Nie chciano mu wierzyć. Potem dopiero uwierzono, sprawdzono, dzięki temu udało się uratować kilka tysięcy Żydów rumuńskich i węgierskich" - powiedział Jacek Majchrowski.
Jak podkreślił, "Ławeczka Jana Karskiego to jest pomnik pewnej idei - demokracji, wielokulturowości, pokazywania, że można być otwartym na innych, że można być osobą, która nie jest tylko zamknięta w sobie". "I to miejsce jest też symboliczne - miejsce, które łączy Kraków żydowski i chrześcijański" - podkreślił prezydent Krakowa.
Z kolei konsul generalny USA w Krakowie Walter Braunohler przestrzegał, że "dziś, kiedy istnieją zagrożenia i rosną egoizmy narodowe, musimy pamiętać o bohaterach takich jak Jan Karski". "Nigdy nie wolno nam stracić wrażliwości na koszmar wojny i brak tolerancji z powodu innej rasy, religii oraz kultury. Stoimy przed tym pomnikiem i oddajemy honor Janowi Karskiemu, który powinien być inspiracja dla kolejnych pokoleń Polaków i Amerykanów" - powiedział konsul.
"Akcja seryjnego 'upamiętniania' Jana Karskiego odlewami ławeczkowymi jest głęboko niezgodna z Jego postawą życiową i poglądami, które jeszcze za życia nakazywały mu kategoryczne odrzucanie pomysłów utrwalania jego pamięci w formie 'pomnikowej'" - napisali w oświadczeniu rozesłanym do organizatorów uroczystości przedstawiciele rodziny i Towarzystwa - i na uroczystości się nie pojawili.
Tomasz Cichocki
galeria zdjęć
komentarze