Intermed
Aktualności
Środa, 19 kwietnia 2017 09:47

Małopolska będzie walczyć z otyłością

Rusza kolejny program profilaktyczny Województwa Małopolskiego. Nowy projekt ma na celu zapobieganie nadwadze i otyłości wśród mieszkańców naszego regionu. Jego pierwszy etap obejmie subregion podhalański. Na ten cel Województwo Małopolskie przeznaczy w tym roku ponad 240 tys. zł.
Obecnie województwo realizuje siedem programów profilaktycznych: kardiologiczny, onkologiczny, walki z depresją, przeciwdziałania uzależnieniom, zagrożeniom w sieci oraz szczepień: przeciwko pneumokokom oraz wirusowi HPV. Teraz dołączy do nich program zapobiegania nadwadze i otyłości.

Otyłość i nadwaga są najczęstszymi chorobami cywilizacyjnymi. Stanowią ogromne ryzyko chorób krążenia, zachorowań na cukrzycę, nowotwory, choroby układu oddechowego czy kostno-stawowego. Jak pokazują badania problem jest powszechny również w naszym województwie. Co drugi Małopolanin ma problem z nadwagą lub otyłością. Do 28 kwietnia br. potrwa konkurs, który ma wyłonić realizatora tego projektu.

- W ostatnich latach obserwujemy rosnącą liczbę osób obciążonych otyłością i nadwagą, również dzieci. Chcemy te niechlubne statystyki jak najszybciej zmienić. Na każdym kroku staramy się edukować nasze społeczeństwo i promować zdrowy styl życia - mówi wicemarszałek Wojciech Kozak. - Troska o zdrowie mieszkańców regionu to dla nas absolutny priorytet – podkreśla wicemarszałek.

Inspiracją do wdrożenia kolejnego programu profilaktycznego w Małopolsce były m. in. pozytywne efekty zeszłorocznej inicjatywy realizowanej w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2016 w Wojewódzkim Szpitalu im. dr S. Jasińskiego w Zakopanem wdrożono projekt zapobiegania otyłości i nadwadze, który cieszył się dużym zainteresowaniem i przyniósł świetne rezultaty. Wzięło w nim udział 50 uczestników, którzy przeszli pełny cykl zajęć programu. Średnia redukcja masy ciała uczestników programu wyniosła 6,3 kg. Województwo będzie również korzystać z doświadczeń Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Pilotaż projektu będzie realizowany jeszcze w 2017 roku i zostanie wdrożony w pierwszej kolejności w subregionie podhalańskim, w powiatach: suskim, tatrzańskim i nowotarskim, natomiast II etap projektu będzie kontynuowany w 2018 roku. Pilotaż zakłada pomoc ok. 120 zmagającym się z nadwagą i otyłością mieszkańcom z Podhala w wieku od 18 do 60 lat. Uczestników programu wskażą przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej oraz poradnie specjalistyczne. Na czas trwania programu zostanie utworzony specjalny dietetyczny punkt konsultacyjny oraz prowadzona będzie współpraca z dietetykami, rehabilitantami i psychologami. Jeśli program przyniesie oczekiwane efekty jest duża szansa na jego kontynuację w kolejnych latach i w pozostałych częściach województwa.

Do konkursu na realizatora programu polityki zdrowotnej mogą przystąpić palcówki lecznicze, które mają już za sobą doświadczenie w prowadzeniu programów zdrowotnych finansowanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty administracji publicznej, które zajmowały się wcześniej profilaktyką i leczeniem osób z nadwagą i otyłością.

Termin składania ofert upływa 28 kwietnia 2017 r. Więcej informacji w Biuletynie Informacji Publicznej.

opr. s/
Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
    Reklama
    Reklama
    Meles
    Pod naszym patronatem
    Partnerzy malopolskaonline.pl