Aktualności
Wtorek, 27 grudnia 2022 17:00

Nic nie zastąpi Teatru!

Pod takim hasłem kilka dni temu w Teatrze Groteska odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano mijający i zaprezentowano plany na kolejny rok.
- Przez cały rok 2022 staraliśmy się dostarczać naszym Gościom emocji i wzruszeń. Naszym zadaniem było sprawiać radość dzieciom i pobudzać do refleksji dorosłych. A także pomagać – a mijający rok był pod tym względem szczególnym wyzwaniem – powiedziała Martyna Nowakowska, kierownik działu PR i promocji Teatru.

93 630 sprzedanych biletów, 489 spektakli, 11 868 telefonów wykonanych przez sekretariat, 31 038 wysłanych i odebranych maili na oficjalnej skrzynce pocztowej Groteski, 3860 plakatów na mieście, 30 smoków wykonanych na Paradę – to tylko niektóre z imponujących liczb przedstawionych podczas spotkania. Szczególne wrażenie robią statystyki związane z mediami społecznościowymi. 8 081 476 – do tylu użytkowników Facebooka i Instagrama dotarł Teatr Groteska w ostatnim roku. Zasięg na Facebooku względem ubiegłego roku wzrósł aż o 272,7%.

- Publiczność głosuje nogami, dlatego jesteśmy dumni, że mimo trudnego roku – obarczonego pandemią i wojną w Ukrainie, frekwencja na naszych spektaklach jest tak wysoka, że często musimy dodawać dodatkowe do repertuaru. Blisko pół tysiąca przedstawień zagranych w tym roku najlepiej o tym świadczy – podkreślił dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek.

Zespół Teatru Groteska opowiedział o swoich całorocznych działaniach, a także o planach na rok następny. Koncert „Śpiewanie na zdrowie”, premiery dla dzieci i dorosłych, Parada Smoków – WIELKI ODLOT i kontynuacja dotychczasowych działań jak Kod Mistrzów i Scena Mistrzów to tylko część ambitnych planów Groteski. Na szczególną uwagę zasługuje bowiem VI edycja Festiwalu MATERIA PRIMA, który odbędzie się już w lutym.

– Przywozimy do Krakowa teatr z innego świata. Udało nam się sprowadzić do Krakowa najlepsze grupy z ich słynnymi spektaklami. Te zespoły można obejrzeć na znanych festiwalach na całym świecie. Nam udało się te teatralne zjawiska zgromadzić w jednym miejscu i w jednym czasie, czyli w Krakowie, w ramach Festiwalu Materia Prima – powiedziała rzeczniczka festiwalu Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Do zobaczenia w Grotesce!


Poniżej pełna treść informacji prasowej:

Teatr Groteska - Instytucja Kultury Miasta Krakowa
Nic nie zastąpi Teatru – to nie marketingowy slogan, ale dotknięcie istoty tego, co jest jednym z wyróżników człowieczeństwa – potrzeby bezinteresownego, zbiorowego doświadczania przeżyć estetycznych.
Przez cały rok 2022 staraliśmy się dostarczać naszym Gościom emocji i wzruszeń. Naszym zadaniem było sprawiać radość dzieciom i pobudzać do refleksji dorosłych. A także pomagać – a mijający rok był pod tym względem szczególnym wyzwaniem.

Teatr Groteska zareagował na wojnę w Ukrainie błyskawicznie – z jednej strony angażując się w pomoc charytatywną, stając się miejscem do dyskusji o formie i rodzajach pomocy niesionej uchodźcom, którzy przybyli do Krakowa, a także reagując na tę sytuację artystycznie. To z jednej strony poruszająca „Modlitwa za Ukrainę” zaśpiewana przez Alonę Szostak, do której słowa napisała nasza Małgorzata Zwolińska, ale też spektakle w języku ukraińskim (którego aktorzy uczyli się fonetycznie) – „Nie Płacz, Koziołku” oraz premierowa „Karuzela Wierszy”.

WIELKA PARADA SMOKÓW
Jak co roku – szczególnym miejskim wydarzeniem była 21. Wielka Parada Smoków, tym razem z motywem przewodnim „Smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich”. Po pandemicznej przerwie składała się ona z kilku elementów: Weekendowego Smoczego Pikniku Rodzinnego, Wielkiego Nocnego Widowiska Plenerowego oraz Wielkiej Parady Smoków. Ponad 30 smoków animowanych przez blisko tysiąc dzieci przeszło ulicą Grodzką na Rynek Główny. Dwadzieścia jeden smoków walczyło na scenie o tytuł Najpiękniejszego. Inspiracją dla budowniczych tegorocznych smoków była dawna polska architektura.

Wielka Parada Smoków to impreza organizowana od 2000 roku przez Teatr Groteska. Jej pomysłodawcą jest dyrektor Groteski, Adolf Weltschek. Wydarzenie na stałe wpisało się w kulturalną mapę Krakowa – przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale również tysiące miłośników smoków z całej Polski, Europy i świata.

SCENA MISTRZÓW
Scena Mistrzów to cykl, który stworzony został, aby na scenie Teatru Groteska kultywować i propagować to, co w teatrze nie wydaje się, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, oczywiste. Nie wydaje się oczywiste, a bez czego sztuka scenicznych prezentacji zamienia się w wątpliwej jakości rozrywkę. Tym czymś jest perfekcja warsztatu, technika wykonawcza i maestria – czyli to, co odróżnia Artystę od amatora. Dziś to szczególnie ważne, kiedy gwałtownie postępuje erozja wszystkich wartości i jakości. I kiedy przeciętniactwo i bylejakość podnoszone są do rangi obowiązujących wzorców artystycznych.

Sceną Mistrzów chcemy przyczynić się do obrony i ochrony tego, co naprawdę wartościowe i godne upowszechniania. W ramach Sceny Mistrzów prezentujemy Artystów, którzy uprawiają sztukę przez bezdyskusyjne duże S. W tym roku na Scenie Mistrzów gościliśmy Magdę Umer.

KOD MISTRZÓW
W sezonie teatralnym 2013/2014 Groteska, realizując swoją misję, uruchomiła Kontrrewolucję Kulturalną! Jednym z ważnych elementów tej szerokiej kampanii społecznej był KOD MISTRZÓW.

W ten sposób ruszył wyjątkowy cykl spotkań z autorytetami intelektualnymi, artystami, wybitnymi Polakami, osobowościami rozpoznawalnymi nie tylko na gruncie rodzimym. Zapraszani do Teatru Groteska Mistrzowie mają na swoim koncie wiele dokonań i od lat kształtują zbiorowy światopogląd oraz wyobraźnię Polaków. Od pierwszego spotkania w lutym 2014 roku, ze słynnym reżyserem Kazimierzem Kutzem, odbyło się już ponad 100 spotkań, a inicjatywa cieszy się olbrzymim zainteresowaniem publiczności. W tym roku gościliśmy między innymi: Daniela Olbrychskiego, Andrzeja Zaryckiego, Grzegorza Wasowskiego, Andrzeja Dąbrowskiego, Krzysztofa Jakowicza czy Annę Lutosławską – Jaworską jako prowadzącą spotkanie wpomnieniowe.

KONCERTY CHARYTATYWNE
Teatr Groteska szeroko otwiera drzwi dla inicjatyw charytatywnych. Jedną z nich jest organizowany w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Medyków i Pacjentów koncert „Na zdrową nutę”.
To wydarzenie łączące artystów i lekarzy, a wszystko w szczytnym celu – pomocy osobom starszym. Dochód z koncertu jest przeznaczony na rzecz Centrum Seniora w Krakowie, które prowadzi Wolontariat św. Eliasza.
Organizatorami Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Medyków i Pacjentów „Na zdrową nutę” są Teatr Groteska, Fundacja Zdrowia Publicznego, Stowarzyszenie Wolontariatu św. Eliasza oraz Stowarzyszenie im. Inspektora Marka Woźniczki.

Z GROTESKĄ NA WAKACJE
„Z Groteską na wakacje” to nasza propozycja na dwa najbardziej upalne miesiące w roku. Tą akcją chcieliśmy zachęcić wszystkich do regularnego, możliwie najczęstszego obcowania z literaturą także na wakacjach. Wydarzeniem tym ostatecznie zamknęliśmy jubileuszowe obchody 75-lecia Teatru Groteska, na których swoje piętno odcisnęła covidowa pandemia.

Wśród jubileuszowych działań zrealizowaliśmy wyjątkową płytę „75 wierszy na 75-lecie Teatru Groteska” z najsłynniejszymi polskimi wierszami dla dzieci. Sięgnęliśmy po najlepszych autorów literatury dziecięcej. Są wśród nich m.in. Adam Mickiewicz, Maria Konopnicka, Bolesław Leśmian, Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński, Władysław Broniewski, Ewa Szelburg Zarębina.

W wypadku naszej płyty dodatkową zachętą do wakacyjnego, i nie tylko, kontaktu z literaturą są znakomite interpretacje dziecięcej poezji w wykonaniu prawdziwych Mistrzów. Do realizacji projektu zaproszenia przyjęli wybitni przedstawicieli świata kultury. M.in. Agnieszka Holland zaprezentowała wiersz „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry, Jerzy Stuhr przedstawił „Stefka Burczymuchę” Marii Konopnickiej, Anna Seniuk zinterpretowała wiersz „Chory kotek” Stanisława Jachowicza, Piotr Cyrwus zmierzył się z „Kaczką Dziwaczką” Jana Brzechwy, wiersz „Szewczyk” Bolesława Leśmiana interpretowała Anna Polony. W projekcie udział wzięli również m. in. Maja Komorowska, Katarzyna Warnke, Jan Nowicki, Marian Dziędziel, Jan Peszek, Andrzej Mleczko, Leszek Piskorz, Robert Makłowicz, Jerzy Fedorowicz, Andrzej Grabowski oraz aktorzy Teatru Groteska.

PREMIERA „DETEKTYWA POZYTYWKI”
Podwórko to cały świat pełen przygód, zagadek i tajemniczych zdarzeń. Na szczęście dla mieszkańców naszego podwórka, mieszka tu Detektyw Pozytywka, który według dzieci jest najlepszym detektywem na świecie, bo ma nadzwyczajny talent do rozwiązywania zagadek, a jego agencja „Różowe okulary” to miejsce, gdzie można rozwiać nawet najczarniejsze podejrzenia. Na podwórku wszystko mogłoby toczyć się bez kłopotów, gdyby nie sprowadził się tutaj pewien ponury typ, Detektyw Martwiak i jego podejrzana agencja „Czarnowidz”. Taki jeden nieznośny osobnik potrafi zatruć życie wszystkim mieszkańcom i nieźle namieszać. Ale i on ostatecznie dostanie za swoje, dzięki śledztwu Detektywa Pozytywki, który ujawniania prawdę tam, gdzie pozory mylą.

PREMIERA „WŚCIBSKICH”
„Wścibscy” Doroty Gellner to opowieść o pewnej czteroosobowej rodzinie, której spokojne życie zostaje zakłócone przez niespodziewanego gościa. Od tej pory już nic nie będzie wyglądało tak jak dawniej. Nowy spektakl Teatru Groteska jest przeznaczony dla dzieci od 6 lat wzwyż.

Nowy spektakl krakowskiego Teatru Groteska to definitywne rozprawienie się z tą jedną z powszechniejszych ludzkich przywar - przesadną ciekawością. Sam spektakl natomiast jest formą scenicznej igraszki z wierszami Doroty Gellner, powstającej niemal na oczach widza. Zabawa gestem, tekstem, lalką, rekwizytem. Prawdziwa gratka dla miłośników komediowych form, ale jak to w dobrej satyrze bywa, również pojemne źródło mądrości i - niekoniecznie chlubnej - prawdy o nas samych.

REPERTUAR 2023
Przygotowaliśmy repertuar pełen teatralnych emocji.
Nie zabraknie w nim spektakli, które cieszą się entuzjastycznym przyjęciem widowni, ale na naszej scenie pojawią się także tytuły premierowe dla dzieci oraz dorosłych: OKNA i JA, BAŁWAN.

PREMIERA „Ja, Bałwan”
Malina Prześluga
REŻYSERIA: Ewa Piotrowska SCENOGRAFIA: Giedrė Brazytė

Marchewka i Bałwan – dwóch bohaterów. Dwa biegunowo różne charaktery. Nie dość, że różni ich wszystko – to jeszcze każdy chce czego innego. W tę jedną noc, może ostatnią? Kiedy przecięły się ich życiowe drogi...
Marchewka – doświadczony gorzko przez życie – chce od jego pułapek i niebezpieczeństw uciec. Aby go nie dosięgło i nie unicestwiło.
Bałwan – niedoświadczony, pełen naiwnej wiary, chce to życie poznać jak tylko się da. Chce rozkoszować się światem i tym wszystkim, co on za sobą niesie.
Konflikt gotowy? Niekoniecznie. Bo wśród tych wszystkich okoliczności rodzi się zrozumienie drugiego, jego akceptacja i przyjaźń. Najprawdziwsza. Przyjaźń na śmierć i życie.
Zapraszamy wszystkich, którzy lubią w teatrze bawić się i wzruszać. Taki jest nasz „Ja, Bałwan”.

PREMIERA „OKNA”
Spektakl stworzony przez naszych kolegów z Ukrainy - Denisa Lemaikina i Tatianę Lemaikin.
To przedstawienie bez słów – przemawiające do nas sytuacjami i obrazami. Utrzymane w konwencji teatru plastycznego. Wielość konwencji i technik lalkowych sprawia, że spektakl jest intrygujący, zmienny i wciągający bogactwem inscenizacyjnych rozwiązań. W swojej płynnej zmienności epizodów jest niczym filmowa opowieść – nieznająca czasowych ani przestrzennych ograniczeń.

„Okna” to spektakl, który opowiada o znaczeniu i sile domu. O przestrzeni naszego zakorzenienia w niepewnym i zmiennym świecie. O magicznej wartości domu, który jest dla każdego człowieka centrum świata. To opowieść o tym, jak krucha i łatwa do fizycznego unicestwienia jest ta domowa ostoja.
Ale, i może przede wszystkim, Okna to opowieść o sile instynktu życia, który pozwala człowiekowi odradzać się i trwać wśród nawet najbardziej niesprzyjających kolei losu.

VI Festiwal MATERIA PRIMA
17-28 lutego miłośnicy teatru powinni mieć jeden cel - spektakle szóstej edycji Festiwalu.
W jednym z haseł promujących Festiwal – Teatr z innego świata – nie ma przesady. Bo po pierwsze pojawią się na Festiwalu spektakle, które będą gościć po raz pierwszy na polskich scenach. Po drugie - poziom artystyczny i warsztatowy tych prezentacji jest jak z przysłowiowej innej planety. Po trzecie wreszcie - ci wszyscy Artyści i ich dokonania w jednym miejscu i czasie to naprawdę wyjątkowe wydarzenie!

Tak więc z czystym sumieniem zapraszamy. Warto przyjść i spotkać się z Artystami, którzy aktualnie zachwycają publiczność na całym świecie.

MATERIA PRIMA - to naprawdę najwyższa jakość. Szczegóły na stronie: www.materiaprima.pl

22. WIELKA PARADA SMOKÓW – WIELKI ODLOT
Było już tyle haseł kolejnych Parad, że tym razem postanowiliśmy dać absolutną wolność wszystkim Smokologom.
Kochani, drodzy, nieustraszeni badacze i kreatorzy smoczej rzeczywistości – Wasz czas nadszedł. Bez żadnych wskazówek, żadnych ograniczeń programowych z naszej strony puśćcie cugle wyobraźni i przygotujcie smoki, o jakich ucho nie słyszało i jakich oko nie widziało. Niech 22. WIELKA PARADA SMOKÓW zapisze się na kartach Wielkiej Historii Smoków jako wydarzenie wiekopomne. Niech WIELKI ODLOT będzie punktem rozpoczynającym nowożytną historię smoczego królestwa.
Zatem do dzieła! Wierzymy w Waszą nieskrępowaną i nieograniczoną wyobraźnię. Spotykamy się w pierwszy weekend czerwca.
Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
    Reklama
    Reklama
    Meles
    Pod naszym patronatem
    Partnerzy malopolskaonline.pl