Aktualności
Czwartek, 11 lipca 2013 23:07
O medycynie podróży i pierwszej pomocy w Krakowie (zdjęcia)
Jak tamować masywny krwotok, wykonać resuscytację, ratować człowieka we wstrząsie anafilaktycznym, przygotować się do podróży w niebezpieczne rejony świata – między innymi tego mogli dowiedzieć się uczestnicy szkolenia, które odbyło się w Krakowie.
Pilotażowy kurs "Wybrane aspekty medycyny podróży i ratownictwa" został zorganizowany przez Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna we współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie. Jego pierwszymi odbiorcami zostali wolontariusze Stowarzyszenia Navegadores.Uczestnicy szkolenia w ciągu dwóch dni nauczyli się udzielania pierwszej pomocy, rozszerzonej o działanie w sytuacjach szczególnie trudnych, z którymi można się zetknąć poza granicami kraju.
Niezwykle ważne jest, żeby osoby wyjeżdżające w Kraje Trzeciego Świata przechodziły niestandardowy kurs pierwszej pomocy, specjalnie zaprojektowany pod kątem zagrozeń środowiskowych, terrostycznych, sytuacji wysokiego ryzyka. W szkoleniu zostały wykorzystane elementy ratownictwa taktycznego które, okazuje się, idealnie sprawdzają się w warunkach np. krajów Afryki, kiedy dostęp do lekarza jest wydlużony w czasie, brakuje określonych materiałów opatrunkowych i lekarstw – mówi Tomasz Sanak z Wojskowego Instytutu Medycznego.
W programie szkolenia zawarte zostały również informacje o tym, jak przygotować apteczkę na wyjazd, o jakich szczepieniach należy pamiętać przed wyprawą oraz jak dbać o swoje zdrowie w trakcie pobytu i po powrocie ze stref globu o dużym zagrożeniu chorobami tropikalnymi, jak chociażby malarią.
Profilaktyka najważniejsza
Ewa Piekarska, prezes Polskiej Misji Medycznej, podkreśla fakt, że odpowiednie przygotowanie przed wyjazdem jest kluczowe, gdyż najczęstsza przypadłość – biegunka podróżnych – już potrafi mocno ograniczyć naszą aktywność i zmusić do nagłej zmiany planów.
W Krajach Trzeciego Świata zagrożenia mogą pojawić się ze strony fauny, flory, klimatu a także niestety i ludzi. Pomijając ostatni czynnik, w szczególności należy przestrzegać zasad higieny osobistej, chronić się przed ukłuciami moskitów (w ciągu całej doby – nie tylko od zmierzchu do świtu) oraz unikać kąpieli/brodzenia w zbiornikach wody stojącej. Większość spotykanych dolegliwości to tzw. choroby brudnych rąk, choroby przenoszone przez owady oraz choroby wywoływane przez pasożyty wnikające przez skórę – przypomina Ewa Piekarska.
Grzegorz Nowak, wolontariusz Polskiej Misji Medycznej
galeria zdjęć
komentarze