Aktualności
Niedziela, 3 lipca 2022 22:30
Pozytywny dworek (video)
W Porębie Wielkiej powstał Pozytywny dworek gminy Oświęcim. Znalazły w nim schronienie kobiety i dzieci, uchodźcy wojenni z Ukrainy.
XIX-wieczny dwórek był rezydencją rodziny Bobrowskich. Jeszcze kilka lat temu mieściła się w nim miejscowa szkoła podstawowa. Od kilku tygodni, dzięki sponsorom, gmina Oświęcim i stowarzyszenie Pozytywni wraz z wolontariuszami przerabiali dawne sale lekcyjne na pomieszczenia mieszkalne dla 50 uchodźców z Ukrainy.Oprócz sześciu pokoi domownicy mają do dyspozycji węzeł sanitarny, kuchnię, świetlicę dla dzieci przygotowaną przez panią Stanisławę z firmy Danone i jej przyjaciół oraz salon będący także jadalnią. Mieszkańcy każdego dnia otrzymują posiłki. Pozytywny dworek zapewnia Ukraińcom warunki godnego pobytu i zabezpiecza ich najważniejsze potrzeby. Dużym atutem miejsca jest rozległy park, a także boisko i miejsce, gdzie w pogodne dni można usiąść przy grillu lub ognisku.
Uroczyste otwarcie dworku nastąpiło w czwartek w obecności Wiaczesława Wojnarowskiego, konsula generalnego Ukrainy w Krakowie. Zaproszenie przyjęli także liczni sponsorzy i wolontariusze, bez których inicjatywy nie dałoby się doprowadzić do szczęśliwego finału. Nie mogło, rzecz jasna, zabraknąć domowników Pozytywnego dworku gminy Oświęcim, których na razie jest 17, a wkrótce pojawią się kolejni.
Mirosław Smolarek wójt gminy Oświęcim, podziękował wszystkim sponsorom i wolontariuszom.
„Jestem szczególnie wdzięczny wszystkim wolontariuszom, wszystkim osobom, które włożyły tu swoje serce, swoją pracę i zaangażowanie. Bez was dzisiaj nie było tego miejsca. Poprosiliśmy o pomoc stowarzyszenie Pozytywni. Oni nigdy pomocy nie odmawiają. Dlatego było nam później łatwiej razem pracować” - powiedział.
Specjalne podziękowania skierował do Adama Brombosza, gospodarza dworku w Porębie Wielkiej, którego pomoc jest nie do przecenienia.
Wiaczesław Wojnarowskyj skierował słowa otuchy do swoich rodaków, domowników Pozytywnego dworku. Najpierw jednak zwrócił się do Polaków.
„W imieniu narodu Ukrainy chciałbym serdecznie podziękować każdej Polce i każdemu Polakowi, szczególnie tej gminy, każdemu, w tym sponsorom, kto się dołączył do organizacji tego ośrodka. Ukraina w tej chwili walczy nie tylko o swoją suwerenność i integralność terytorialną. Ukraina walczy o wybór cywilizacji europejskiej. Jesteśmy przy gmachu byłej szkoły. W tej chwili wyrokiem śmierci jest nawet to, gdy jakaś osoba powie, że jest nauczycielem, profesorem czy wychowawcą w przedszkolu. Nawet to jest wyrokiem ze strony rasistów - opowiadał konsul.
W imieniu Pozytywnych głos zabrał Paweł Wodniak, rzecznik stowarzyszenia.
„Putin uczynił piekło na Ukrainie i w życiu narodu ukraińskiego. Ale nie zdawał sobie sprawy z jednej rzeczy. Putin zmienił także naród polski. Nie jesteście już dla nas tylko sąsiadami. Naród ukraiński to są w tym momencie nasze siostry i bracia” - powiedział Wodniak
Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć wystąpienia przedstawicielki domowników dworku.
„Podczas gdy nasi dzielni ukraińscy wojownicy, nasi mężowie i bracia, walczą o świetlaną przyszłość Ukrainy, my czujemy się całkowicie bezpieczne i pod dobrą opieką. Serdecznie za to dziękujemy, wszyscy mieszkańcy Pozytywnego dworku gminy Oświęcim” - mówiła Alina Szawłowska.
Niespodziankę organizatorom otwarcia zrobił Jerzy Starzyński, prezes firmy Plantpol, który w imieniu sponsorów podziękował Jolancie Wodniak ze stowarzyszenia Pozytywni i Mirosławowi Smolarkowi, wójtowi gminy Oświęcim.
Po uroczystym przecięciu wstęgi nastąpiło zwiedzanie dworku i poczęstunek przygotowany zarówno przez sponsorów i wolontariuszy, w tym Franklina, młodego Brazylijczyka, jak i przez mieszkanek dworku.
Sponsorzy Pozytywnego dworku gminy Oświęcim: firmy Plantpol z prezesem Jerzym Starzyńskim, Danone, OMAG, Zakład Usług Komunalnych w Oświęcimiu, Replast, Dębowski, Motel Oliv Stanisław Staroń, Omegasoft, Alumetal, Sklarek Family, AMAX, Castorama, Zbigniew Szczerbik, Wiesław i Sławomir Miłoń, Zbigniew Pustuła, Beata i Marek Obstarczykowie, Łukasz Figura, Katarzyna i Artur Mendykowie, Marcin Żak, Magda i Konrad Foksowie, Przemek Matusiak, Tomek Mydlarz, Klass Wildeboer wraz z darczyńcami z miasta Zuidhorn w Holandii, Constantin von Brandstein-Zeppelin z Niemiec, Maciej Majerski, sołtys Rajska, Rada Sołecka Rajska, Krzysztof Harmata, sołtys Pław, Koło Łowieckie Cyranka i liczne grono anonimowych sponsorów, wolontariuszek i wolontariuszy.
Można wesprzeć działalność dworku, wystarczy dokonać dowolnej wpłaty na siepomaga.pl/stowarzyszeniepozytywni.
Tytuł wpłaty: Pozytywny dworek gminy Oświęcim.
źródło: mat. prasowe
komentarze