Aktualności
Wtorek, 23 maja 2017 15:08

Rozpoczął się Copernicus Festival

KRAKÓW. - Głównym motywem uprawiania nauki są emocje. Bez emocji byśmy daleko nie doszli – mówił podczas konferencji ks. prof. Michał Heller, przypominając temat przewodni czwartej edycji Copernicus Festival, która właśnie rozpoczęła się w Krakowie.
Wykłady, dyskusje, warsztaty, wystawy, pokazy filmowe organizowane w ramach czwartej edycji festiwalu mają pokazać związki między naszą emocjonalnością i tworzoną przez nas kulturą, a zatem i nauką.

W środę 24 maja o godz. 19.00 wykład wygłoszą Hanna i Antonio Damasio, światowej sławy neurobiolodzy i koryfeusze "rewolucji afektywnej“ w psychologii. Po wykładzie odbędzie się debata z ich udziałem poświęcona relacji między rozumem i emocjami (godz. 20.30).

W czwartek 25 maja (godz. 19.00) wykład wygłosi wybitna psycholożka rozwojowa z Uniwersytetu Yale, Karen Wynn. Po jej wykładzie odbędzie się debata poświęcona emocjom społecznym.

W piątek 26 maja o godz. 19.00 wykład wygłosi Paul Bloom, wybitny psycholog i popularyzator nauki.

W sobotę 27 maja (godz. 19.00) wykład wygłosi Mark Miodownik, materiałoznawca i autor poczytnych książek popularnonaukowych. Natomiast debata o godz. 20.30 poświęcona będzie emocjom w literaturze, a udział w niej wezmą Magdalena Grzebałkowska i Jerzy Sosnowski.

W ostatnim dniu Festiwalu, w niedzielę 28 maja o godz. 19.00 wykład wygłosi jeden z najważniejszych polskich fizyków, Krzysztof Meissner. O godz. 20.30 wraz z ks. Michałem Hellerem weźmie on udział w debacie poświęconej roli emocji w nauce.

Śniadania Mistrzów, Perceptio, Inventio

Pasmo Śniadania mistrzów to spotkania z czołowymi polskimi naukowcami i ludźmi kultury, podczas których w mniej formalnej atmosferze będzie można zadać im pytania o ich pracę i pasje, a przede wszystkim o to, jaką rolę w ich życiu zawodowym odgrywają emocje.

Gośćmi Festiwalu będą: Andrzej Białas, Janina Ochojska, Anna Dymna, Andrzej Chwalba, Andrzej i Fryderyk Zollowie.

Różne pytania towarzyszyć będą uczestnikom wszystkich wydarzeń zaplanowanych w ramach tegorocznej edycji festiwalu. W środę 24 maja odbędzie się wykład Hanny i Antonio Damasio, światowej sławy neurobiologów, a następnie debata z ich udziałem na temat relacji między rozumem i emocjami. W czwartek wykład wygłosi kolejny wybitny gość – Karen Wynn, psycholożka rozwojowa z Uniwersytetu Yale. Po nim uczestnicy dyskutować będą o emocjach społecznych. Ciekawie zapowiada się piątkowe wystąpienie Paula Blooma, badacza moralności i języka, publicysty „New York Timesa”. W sobotę 27 maja będzie można posłuchać Marka Miodownika, materiałoznawcy i popularyzatora nauki, a w wieczornej debacie poświęconej emocjom w literaturze wezmą udział Jerzy Sosnowski i Magdalena Grzebałkowska. Ostatni wykład należeć będzie do Krzysztofa Meissnera, wybitnego polskiego fizyka. Wieczorem tego dnia odbędzie się debata o roli emocji w nauce, z udziałem ks. prof. Michała Hellera, kosmologa i filozofa.

Ale Copernicus to nie tylko wykłady. W porannym paśmie „Śniadania mistrzów” będzie można spotkać się z Janiną Ochojską, Andrzejem i Fryderykiem Zollami, Andrzejem Chwalbą, Anną Dymną i Andrzejem Białasem. Pasmo „Inventio” to wystawa interaktywna w Auditorium Maximum UJ, która ukazuje związki między emocjami a technologią. Pasmo „Perceptio” będzie poświęcone roli emocji w rozmaitych dziedzinach kultury: literaturze, muzyce, sporcie, polityce i sztukach wizualnych. Zaplanowano też wieczorne pasmo filmowe – codzienne projekcje będą eksplorować różne uczucia: strach, zdziwienie, melancholię, pogardę i zazdrość. Widzowie nie zostaną z nimi sami – po seansie warto będzie przysłuchiwać się dyskusji z udziałem wybitnych specjalistów.

Więcej informacji znajduje się na www.copernicusfestival.com oraz profilu Festiwalu na fb

Tomasz Cichocki
Extra Trapez
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
    Reklama
    Reklama
    Mazda CX-60
    Pod naszym patronatem
    Partnerzy malopolskaonline.pl