Aktualności
Środa, 2 lipca 2014 22:12
Ruszyła odbudowa kaplicy i cmentarza
– Te miejsca odnawiamy po to, aby budować w naszych sercach pokój, rozumiany nie jako brak działań wojennych, ale przede wszystkim, jako zmianę naszego myślenia, większej tolerancji dla innych religii, grup społecznych, czy narodowościowych – mówił Stanisław Sorys podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Gontyny oraz rozpoczęcia remontu cmentarza nr 123 na wzgórzu Pustki w Łużnej.
Wzgórze Pustki jest miejscem szczególnym, bo upamiętnia zmagania żołnierzy z czasów I wojny światowej. Tutaj znajduje się największy w Galicji Zachodniej cmentarz poległych w tzw. Bitwie Gorlickiej. Staraniem samorządów: Województwa Małopolskiego, Powiatu Gorlickiego oraz Gminy Łużna trwa jego renowacja i przywracanie do pierwotnego stanu. Jednym z etapów przedsięwzięcia jest odbudowa kaplicy cmentarnej – Gontyny, która spłonęła w 1985 r.W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego oraz podpisania dokumentu rozpoczynającego budowę Gontyny oraz remont cmentarza oprócz członka Zarządu Stanisława Sorysa uczestniczyli m.in. konsul generalny Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy, minister Ambasady Austrii w Warszawie Stella Avallone, wojewoda małopolski Jerzy Miller, starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz, delegacja włoskiej gminy Massarosa oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915”.
Gontyna zostanie odbudowana dokładnie w miejscu, gdzie znajdowała się ta zaprojektowana w 1917 roku przez Dušana Jurkoviča, słowackiego architekta. Rekonstrukcja będzie dokładnym odwzorowaniem pierwotnego obiektu. Koszt prac oszacowano na 1,3 milionów złotych. Przedsięwzięcie prowadzone jest w ramach projektu Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 pn. „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej – etap I” i jest jego jednym z najważniejszych elementów.
Na cmentarzu na Pustkach w Łużnej znajduje się 46 grobów zbiorowych i 829 pojedynczych. Pochowanych jest: 912 żołnierzy armii austro-węgierskiej (blisko połowa z nich to Polacy), 65 żołnierzy armii niemieckiej, 227 żołnierzy armii rosyjskiej.
Przedstawiciel samorządu regionalnego zaapelował do samorządowców o zaangażowanie i podejmowanie działań związanych z odnawianiem wojennych nekropolii w ramach środków europejskich w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020.
opr.s/
źródło: UMWM
komentarze