Intermed
Aktualności
Poniedziałek, 10 czerwca 2013 20:49

Zimowe Igrzyska Olimpijskie „Kraków 2022” - ekspert oceniał możliwości regionu w przygotowaniu imprezy

W Małopolsce gościł Michael Payne, światowej klasy ekspert w dziedzinie marketingu sportowego. Celem tej wizyty była wstępna ocena stanu istniejącej i planowanej infrastruktury sportowej pod kątem kandydatury Krakowa jako gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.
Payne, przyjechał na zaproszenie marszałka Małopolski Marka Sowy, Jagny Marczułajtis – Walczak – przewodniczącej Komitetu Aplikacyjnego „ZIO Kraków 2022” oraz prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Odwiedził Kraków, Oświęcim, Katowice, Myślenice, Zakopane, Kościelisko, Jurgów i Białkę Tatrzańską, a także stoki narciarskie w rejonie Doliny Demianowskiej na Słowacji. W tych miejscach zlokalizowane są obiekty sportowe, na których mogłyby być rozgrywane poszczególne konkurencje olimpijskie. Swoimi wrażeniami podzielił się podczas konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim.

- Poprosiliśmy Michaela Payne'a, który ma ogromne doświadczenie olimpijskie, o wstępną ocenę czy Małopolska może marzyć o organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Pokazaliśmy mu wszystkie miejsca, które mają być gospodarzami poszczególnych dyscyplin sportowych - mówił marszałek Marek Sowa.

O idei organizacji ZIO w Krakowie Michael Payne dowiedział się w marcu tego roku, kiedy spotkał się z Jagną Marczułajtis - Walczak, przewodniczącą Komitetu Aplikacyjnego ZIO Kraków 2022. - Wtedy opowiedziałam mu o naszej inicjatywie. Teraz, przy okazji pobytu w Polsce, zaprosiliśmy go aby zapoznał się z koncepcją organizacji i obiektami sportowymi. Dwudniową wizytę rozpoczęliśmy w sobotę Oświęcimiu, później odwiedziliśmy Katowice i Spodek, zobaczyliśmy też wszystkie krakowskie obiekty. W niedzielę byliśmy w Zakopanem i na Słowacji - mówiła Marczułajtis-Walczak.

Michael Payne podkreślał, że spędził w Małopolsce i na Słowacji dwa bardzo intensywne dni. - Jestem pod wrażeniem tego, co zobaczyłem. Kraków zachwycił mnie swoim pięknem i swoją historią. To niesamowite miejsce. Jestem zdziwiony obiektami, które już tu są i które powstają. To nie jest typowe dla miast - kandydatów, aby mieć tak dużo na tak wczesnym etapie starań - mówił Payne. - Także Zakopane zrobiło na mnie duże wrażenie. To kameralne miejsce, które tworzy unikatową atmosferę sportową, choćby dla rozgrywanych tam konkursów w skokach narciarskich.
Payne pozytywnie ocenił również trasy narciarskie na Słowacji, gdzie miałyby się odbywać konkurencje alpejskie. Podsumowując Michel Payne powiedział: - Myślę, że rozmiar tego projektu jest zadziwiający. Dla mnie idea ZIO Kraków 2022 to już nie jest marzenie, to bardzo realna wizja. Małopolska jest w stanie zorganizować igrzyska olimpijskie. Oczywiście jest jeszcze dużo do zrobienia, zwłaszcza jeśli chodzi o drogi i transport, ale wiem, że są plany w tym zakresie i jeśli zostaną zrealizowane to Kraków ma ogromną szansę na wygranie konkurencji.
6 czerwca 2013 r. MKOl oficjalnie ogłosił proces konkursowy. Termin zgłaszania kandydatur upływa z końcem października. Każdy kandydat musi wpłacić do kasy MKOl opłatę konkursową wynoszącą 150 tysięcy dolarów. Do marca 2014 r. wniosek musi być gotowy i opatrzony gwarancjami finansowymi. W czerwcu – lipcu 2014 roku MKOl oceni zgłoszone kandydatury i zatwierdzą listę. Jeśli Małopolska znajdzie się na tej liście, do stycznia 2015 roku trzeba będzie złożyć ostateczny wniosek i wpłacić pół miliona dolarów. 31 lipca 2015 r. na uroczystej sesji MKOl ogłosi miasto – gospodarza ZIO 2022.

Korzyści dla Krakowa i Małopolski
Organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku to dla Krakowa i Małopolski niezwykłe wyzwanie, które doskonale wpisze się w dalsze umacnianie pozycji Polski w Europie i na świecie. To szansa na budowanie pozytywnego wizerunku naszego kraju, przy wykorzystaniu uniwersalnych wartości sportu i towarzyszących mu pozytywnych emocji.
To także realne korzyści dla całego województwa. Organizacja ZIO 2022 pociągnie za sobą rozwój gospodarczy Małopolski, rozwój infrastruktury sportowej i komunikacyjnej Krakowa i miast regionu, w których będą się odbywać poszczególne konkurencje. Wielofunkcyjne hale i inne obiekty sportowe będą mogły służyć mieszkańcom także po olimpiadzie. A przede wszystkim – Małopolska, Kraków, Polska będą na ustach całego świata jako organizator ZIO 2022.
Organizacja igrzysk w regionie.

Według planów, w Krakowie (Strefa Kraków) mają się odbyć ceremonie rozpoczęcia i zakończenia oraz konkurencje na lodzie - łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, short track, curling, hokej na lodzie, bobsleje, saneczkarstwo, skeleton. Miasta, które będą gospodarzami konkurencji olimpijskich to Kraków, Katowice, Myślenice, Oświęcim. Wioska olimpijska będzie zlokalizowana w Krakowie.

Na Podhalu (Strefa Tatry) rozgrywane będą konkurencje narciarskie: biathlon, narciarstwo biegowe, kombinacja norweska, skoki narciarskie, snowboard. Miasta, które będą gościć olimpijczyków to Zakopane, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska (Jurgów). Wioska olimpijska powstanie w Zakopanem (Olcza – rejon Zoniówki).
Konkurencje alpejskie zostaną rozegrane na Słowacji. Narciarstwo alpejskie, narciarstwo dowolne to dyscypliny, które zlokalizowane zostaną w miastach: Jasna, Liptovsky Mikulas i Poprad. Wioska olimpijska powstanie w Popradzie.

We wrześniu ub. r. autorzy koncepcji „Kraków – ZIO 2022” Jagna Marczułajtis-Walczak i dr hab. krakowskiej AWF Szymon Krasicki, wspólnie z Markiem Sową, marszałkiem Małopolski zapoznali z jej szczegółami premiera Donalda Tuska, sekretarza stanu w kancelarii prezydenta RP Sławomira Rybickiego, minister sportu i turystyki Joannę Muchę, członkinię MKOl Irenę Szewińską oraz sekretarza PKOl Adama Krzesińskiego. Udało się zdobyć wstępne poparcie dla idei ZIO Kraków 2022.

Miesiąc później w Krakowie został podpisany list intencyjny w sprawie podjęcia starań o przyznanie Krakowowi roli miasta-gospodarza ZIO w 2022 roku. Dokument podpisali marszałek Marek Sowa, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i prezesi Polskiego i Słowackiego Komitetu Olimpijskiego.

W marcu tego roku w Bratysławie, podczas wizyty roboczej delegacji PKOl i przedstawicieli Małopolski podpisano ramową umowę o współpracy komitetów olimpijskich Polski i Słowacji.

Deklarację o przystąpieniu województwa małopolskiego do ubiegania się o organizację w Małopolsce ZIO 2022 przyjął Zarząd Województwa Małopolskiego. Deklarację wsparcia tej idei przyjął Sejmik Województwa Małopolskiego. W lipcu 2013 Sejmik WM ma głosować nad uchwałą o przystąpieniu Województwa Małopolskiego do Stowarzyszenia „Komitet Konkursowy Kraków 2022.

Aktualnie trwają konsultacje dwóch ważnych dokumentów: projektu statutu Stowarzyszenia „Komitet Konkursowy Kraków 2022, opracowanego przez radców prawnych województwa małopolskiego i miasta Krakowa, z udziałem radcy prawnego województwa śląskiego oraz projektu porozumienia pomiędzy województwem małopolskim i miastem Kraków w sprawie podjęcia wspólnych działań o przygotowaniu procesu konkursowego i promocji Krakowa i Małopolski w związku z przygotowaniami do organizacji ZIO w 2022 roku.

Inwestycje niezbędne aby ZIO mogły odbyć się w Małopolsce:
Kolejowe:
- Budowa łącznicy kolejowej Sucha Beskidzka (1 tor dł. 0,7 km)
- Budowa łącznicy kolejowej Chabówka
Drogowe (drogi wojewódzkie i krajowe):
- Modernizacja DW 957 / 958 Rabka – Zakopane
- Modernizacja DW 961 Poronin – Bukowina
- Budowa Trasy Balickiej
- Budowa drogi S–7 gr. woj. świętokrzyskiego – węzeł Igołomska
- Budowa drogi S–7 węzeł Igołomska – węzeł Christo Botewa
- Budowa drogi S7 Lubień – Rabka
- Budowa DK 47 Rdzawka – Nowy Targ
- Modernizacja DK 49 Nowy Targ Jurgów

opr.s/

źródło: UMWM

Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
    Reklama
    Reklama
    Meles
    Pod naszym patronatem
    Partnerzy malopolskaonline.pl