Aktualności
Wtorek, 1 lipca 2014 20:54
Upewnij się, że jesteś zdrowa!
Poprawia się dostępność badań mammograficznych w Małopolsce. Z 29 do 37 rośnie od lipca liczba placówek stacjonarnych realizujących program profilaktyczny, finansowany przez NFZ.
Niestety jak informują specjalistki z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Programy Profilaktyczne Małopolska należy do województw, w których jest najmniejsze zainteresowanie wykonywaniem tych badań. Tymczasem statystyka wskazuje, że na 1000 wykonanych badań jedynie u 2-3 kobiet rozpoznaje się zmiany nowotworowe. Co ważne, większość tych zmian wykrytych we wstępnej fazie można całkowicie wyleczyć. Warto zatem wziąć udział w programie, tym bardziej, że od 1 lipca badanie można będzie wykonać także w Tuchowie na nowoczesnym sprzęcie. Tamtejsze Centrum Zdrowia zakupiło pierwszy w regionie tarnowskim w pełni cyfrowy mammograf. Badania są bezpłatne dla pacjentek i nie wymagają skierowania. Wśród zalet mammografów cyfrowych specjaliści wymieniają fakt, że badanie jest wykonywane z użyciem mniejszej dawki promieniowania rentgenowskiego. Ponadto dane skanowane są bezpośrednio do komputera i tam przetwarzane w obraz o bardzo wysokiej rozdzielczości. Oznacza to ominięcie żmudnego procesu wywoływania zdjęcia, a zatem utraty jakości i czytelności fotografii. Dodatkowo, lekarze mogą oceniać zdjęcia, stosując powiększanie obrazu, zmianę kontrastu i jasności itp.
Warto pamiętać, że podstawą pielęgnacji piersi jest comiesięczne samobadanie atrybutów kobiecości. Jednak dłonią głębiej umiejscowione guzki można wyczuć, gdy mają już około 2 cm. Tymczasem mammografia oraz czasami dopełniające ją badanie USG pozwalają wykryć już zmiany kilkumilimetrowe. Przy poddaniu się leczeniu w pierwszym stadium raka piersi kuracja jest krótsza i lżejsza. Dzięki wczesnej diagnozie, zwiększa się szansa całkowitego wyleczenia.
Rak piersi pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Badanie mammograficzne wykonane po menopauzie umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych w piersi w zakresie ponad 90% przypadków. Do czynników podwyższających prawdopodobieństwo zachorowania należą: rak piersi rozpoznany przed 50. rokiem życia lub rak jajnika bądź trzonu macicy wśród najbliższych krewnych. Ryzyko podnosi ponadto wczesna pierwsza miesiączka przed 12. rokiem życia oraz późna menopauza po 55. roku życia, jak również wcześniejsze leczenie z powodu zmian onkologicznych. Niepokojące zmiany w piersiach są także częściej diagnozowane u kobiet bezdzietnych oraz u tych, które urodziły dziecko po 35. roku życia.
opr.s/ zdj. CENTRUM ZDROWIA TUCHÓW Sp. z o.o.
źródło: material prasowy
komentarze