WSB
Co, gdzie, kiedy
Piątek, 15 kwietnia 2016

Premiera - Teatr Bagatela

15 kwietnia o godz. 18.00 w krakowskim Teatrze Bagatela będzie miała miejsce gala premierowa spektaklu dla dzieci.
Nowa sztuka muzyczna w reżyserii Iwony Jery nosi tytuł „O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi”. Autorka bajki - Marytna Lechman - oparła swoją teatralną opowieść o doskonale znaną całym pokoleniom historię napisaną przez Marię Konopnicką. Niemniej najmłodszym widzom Teatr Bagatela proponuje uwspółcześnioną wersję tej klasycznej bajki. Opowieść o kłopotach z odzyskaniem przez Marysię (Kamila Pieńkos) stada gąsek (Anna Branny, Kamila Klimczak, Ewa Mitoń, Kaja Walden) uprowadzonych przez chytrego lisa (Kosma Szyman) to przypowieść o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie. Intrygę gmatwają, a następnie pomagają w jej rozplątaniu bardzo charakterne i przezabawne krasnoludki (Marek Bogucki, Jakub Bohosiewicz, Tomasz Lipiński, Przemysław Redkowski, Maciej Sajur). Jak to w bajce bywa mamy także królową (Katarzyna Litwin), która jest zmęczona piastowaniem zaszczytnego, ale i kłopotliwego stanowiska.

Zapadającą w pamięć muzykę do tego - w dużej części - śpiewanego przedstawienia skomponował Artur Sędzielarz, natomiast autorką baśniowej scenografii i kostiumów jest Iwona Jera, której asystowała Agata Stańczyk.

Bajka „O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi” to druga pozycja w repertuarze Teatru Bagatela skierowana bezpośrednio dla dzieci. Nagrodzony Złotymi Maskami „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson-Burnett, który miał premierę niemal 17 lat temu (listopada 1999) jest wciąż grany z ogromnym powodzeniem na scenie przy Karmelickiej.

Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie,
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie!
Najbliższe spotkania z Marysią, gąskami i krasnoludkami:
13, 14 i 15 kwietnia, 20, 24, 29 i 30 maja 1 i 2 czerwca
Duża Scena Teatru Bagatela, ul. Karmelicka 6, Kraków

Autorka
Martyna Lechman jest absolwentka dramaturgii na Wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Pracowała w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie zajmowała się dramaturgią czytań, podobnie jak w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie. Była asystentką reżyserek: Iwony Kempy (Mroczna gra, Scena PWST oraz Teatr im. W. Horzycy w Toruniu), Moniki Strzępki (Firma, Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu) i reżysera Michała Zadary (Chopin bez fortepianu). Z Iwoną Jerą spotkała się podczas pracy przy Szaleństwach nocy (Teatr Bagatela) oraz Umarłej kaście (Teatr Nowy w Krakowie).

Reżyser:
Iwona Jera – Urodzona w Polsce dramaturg, aktorka i reżyserka, a także autorka scenografii i kostiumów, od 1984 mieszka w Niemczech. W teatrze pracuje od 1992, jej pierwszą autorską realizacją był Ryszard III w Erlangen; tamże w 2008 wystawiła Iwonę, księżniczkę Burgunda, a rok później Dzieciobójczynię wg Heinricha Leopolda Wagnera w opracowaniu Thomasa Melle. W Wuppertalu wyreżyserowała Mięso jest moją jarzyną wg Heinza Strunka i operę barokową z tancerzami hip-hop Smok z Dönberg Johna Fredericka Lampego oraz docenione Tango Mrożka.

W Polsce zrealizowała W stanie wyjątkowym Falka Richtera w krakowskim Teatrze Nowym (2009), wyprodukowany przez Stary Teatr Kraków ¬Berlin XPRS (2011) oraz My w finale (2012) Marca Beckera i Szaleństwa nocy Davida Greiga i Gordona McIntyre'a na Scenie na Sarego 7 Teatru Bagatela.

zdj. Piotr Kubic
Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
    Reklama
    Reklama
    Mazda CX-60
    Pod naszym patronatem
    Partnerzy malopolskaonline.pl