Intermed
Co, gdzie, kiedy
Niedziela, 28 lipca 2013 00:48

Rozpoczynają się „Koncerty w Zakopanem – lato 2013”

Z inicjatywy Tatrzańskiego Klubu Niezależnych w poniedziałek 29 lipca br. o godzinie 19.00 w kościele św. Krzyża w Zakopanem rozpocznie się po raz czternasty cykl „Koncerty w Zakopanem – lato 2013”.
Jak co roku w zakopiańskich kościołach i „Jasnym Pałacu” odbywać się będą koncerty muzyki poważnej i imprezy towarzyszące. W tym roku cykl poświęcony jest Rodzinie Zamoyskich, a szczególnie Władysławowi hr. Zamoyskiemu w 160. rocznicę urodzin tego znamienitego Polaka.

Hrabia Zamoyski związany z Kórnikiem pod Poznaniem, a pod koniec XIX wieku zakupił dobra zakopiańskie, w 1902r. „wywalczył” Morskie Oko, wybudował wodociągi, kolej żelazną z Chabówki do Zakopanego, Bazar Polski na Krupówkach. Był współzałożycielem TG „Sokół” w Zakopanem, wybudował szkołę w Brzegach. To tylko nieliczne jego zasługi dla Podhala i Polski. Z Zakopanem związany jest również August Zamoyski – światowej sławy rzeźbiarz i teoretyk sztuki. Pod Giewontem bywały założycielki szkoły dla dziewcząt – Jadwiga z Działyńskich Zamoyska i Maria Zamoyska. Niecałe sto kilometrów od Zakopanego na Spiszu mieszkały dwa pokolenia Zamoyskich. Na przełomie XIX i XX wieku byli oni właścicielami zamku Stara Lubowla i kurortu Drużbaki. Dzisiaj Rodzina Zamoyskich mieszka, m. in. w Anglii, Hiszpanii, Polsce.

Na koncertami honorowy patronat objęli: starosta poznański, starosta tatrzański, burmistrz Kórnika, burmistrz Zakopanego, wójt Bukowiny Tatrzańskiej, dyrektor TPN, Marcin Zamoyski – prezydent Zamościa, Adam Zamoyski, Migiel Zamoyski. Organizatorem cyklu koncertów jest Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych, a partnerami przedsięwzięcia Powiat Tatrzański, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

W poniedziałek w kościele św. Krzyża wystąpi Londyńska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą Petera Asha. Solistą będzie skrzypaczka polskiego pochodzenia Krystyna Osostowicz. Orkiestra wykona utwory m. in. Modesta Murgsoskiego, Vaugana Williama, Richarda Straussa. Młodzieżowy zespół z Londynu liczy ponad sto osób i będzie koncertował w Polsce po raz drugi.

LSSO prezentuje co roku trzy koncerty Barbican - w styczniu, kwietniu i wrześniu.

W 2003-4, orkiestra współpracowała z dyrygentami Thomasem Sanderlingiem, Nicholasem Kraemerem, Cemi Mansurem, Tamásem Vásáry i Peterem Ashem. Jej repertuar zawiera najważniejsze dzieła Bartóka, Beethovena, Brahmsa, Brittena, Elgara, Kodaly, Liszta, Mozarta, Musorgskiego, Czajkowskiego, Ravela, Szostakowicza i Sibeliusa, a także dwie światowe premiery: Vladimir Tarnopolski w Cinderella i Jonathan Dove Prowadzony do krawędzi. W 2003 roku orkiestra uczestniczyła w 9th International Youth Musicale w Shizuoka, Japonia w 2004, przedstawiła francuskie i brytyjskie premiery The Minpins, opracowanych przez Petera Asha i Donalda Sturrocka.

Zaangażowanie LSSO doprowadziła do współpracy z wieloma z najważniejszymi kompozytorami naszych czasów, w tym George'a Benjamina, Witolda Lutosławskiego, Sir Johna Tavenera i Sir Michaela Tippetta. LSSO również pracowała z wybitnymi dyrygentami, m.in. Sir Colinem Davisem, Sir Charlesem Mackerras i Sir Simonem Rattle. We wrześniu 2002 roku orkiestra obchodziła 90. urodziny pianisty György Sándora i wykonała Koncert fortepianowy B. Bartóka nr 3, który miał swoją premierę w 1946 roku.

Obok Barbican Centre, Royal Festival Hall LSSO występowała w innych czołowych salach koncertowych. Orkiestra jest również znaczącym ambasadorem Wielkiej Brytanii za granicą. Podróżuje regularnie w całej Europie, w ostatnich sezonach również odwiedziła Japonię i Argentynie. W tym roku jest na letnim tournee po Polsce.

mat. prasowe, opr.s/
Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
    Reklama
    Reklama
    Mazda CX-60
    Pod naszym patronatem
    Partnerzy malopolskaonline.pl