Rozmaitości
Niedziela, 29 listopada 2015 15:42

9 Gala Mediatory (zdjęcia)

Studenci dziennikarstwa z 21 polskich uczelni wybrali najlepszych dziennikarzy minionego roku akademickiego. Jedna z nagród przypadła Tomaszowi Patorze z "Superwizjera", który został wyróżniony za materiał "Krematorium bezcześciło zwłoki?".
Gala wręczenia Mediatorów odbyła się w sobotę w Krakowie.

Studenci wskazali najlepszych - ich zdaniem - dziennikarzy już po raz dziewiąty. W tym roku statuetkę w kategorii AuTORytet odebrał Adam Michnik. Studenci docenili wieloletnie doświadczenie dziennikarskie redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, nagradzając go za całokształt pracy w zawodzie. Michnik odbierając statuetkę powiedział, że jest to nagroda dla zespołu GW. Pytany o receptę na sukces, wskazał na autentyczność. - Nie ma nic ważniejszego niż żyć i pisać w zgodzie ze swoim przekonaniem, bo tylko to pozwala zachować szacunek dla samego siebie - zaznaczył.

Podczas gali w Auditorium Maximum UJ wręczono też statuetki w ośmiu innych kategoriach. Za TORpedę studenci uznali Rafała Stańczyka (TVP Info), autora dokumentu „Polscy ratownicy w Nepalu”. Reporter pomimo trudnych warunków towarzyszył polskim ratownikom i jako pierwszy zrealizował materiał pokazujący ich dramatyczne chwile.

DetonaTORem został Tomasz Patora (Superwizjer TVN) za „Krematorium bezcześciło zwłoki?”. Śledztwo dziennikarza ujawniło skandal w bytomskim krematorium, w którym bezczeszczono ludzkie zwłoki.

Jako NawigaTORa studenci wskazali Grzegorza Sroczyńskiego (Gazeta Wyborcza) – m.in. za to, że od lat odważnie i w sposób dynamiczny podejmuje trudną tematykę dotyczącą polityki oraz za styl dziennikarski – bezpośredni i w odpowiednich chwilach mocno ironiczny.

Martyna Wojciechowska i Marek Kłosowicz zwyciężyli w kategorii ReformaTOR – nagrodzono ich za dokument „Ludzie Duchy” o afrykańskiej albinosce Kabuli. Autorzy nagłośnili w nim tragiczną sytuację albinosów w Tanzanii, którzy są tam celem polowań.

Statuetkę ProwokaTOR otrzymał Piotr Ibrahim Kalwas za "Milczenie owiec. Kalwas o uboju rytualnym" (Duży Format, Gazeta Wyborcza) - publikację pokazującą brutalne praktyki podczas Święta Ofiarowania w Aleksandrii oraz wierzących muzułmanów, którzy przeciwstawiają się ich bezwzględności. AkumulaTORami zostali Katarzyna Wilk i Kamil Baleja, za "ładowanie nas pozytywną energią" w "Lepszej połowie dnia" w RMF FM. Studenci docenili ich też m.in. za "merytoryczne przygotowanie do każdej audycji".

Dorotę Wellman adepci dziennikarstwa uznali za InicjaTORa. Doceniono jej felietony w Dużym Formacie (Gazeta Wyborcza). Zdaniem studentów Wellman udowadnia w nich, że „osoba ściśle powiązana ze światem show-biznesu może poruszać tematy poważne”.

ObserwaTORami zostali Ewa Ornacka i Piotr Pytlakowski za cykl wywiadów „Wojny kobiet. Rzuciły wyzwanie sądom, policji i mafii”. W publikacji autorzy pokazują determinację bohaterek w nierównej walce o godność, przeciwko mafii i skorumpowanym organom ścigania.

9. studencki plebiscyt zorganizowali: Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ. Sponsorem głównym plebiscytu jest Fundacja Seriatim.

Tomasz Cichocki
Extra Trapez
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
    Reklama
    Reklama
    Mazda CX-60
    Pod naszym patronatem
    Partnerzy malopolskaonline.pl