Rozmaitości
Wtorek, 3 czerwca 2014 19:27
Dobro tworzy dobro
Są młodzi, pełni entuzjazmu i wierzą jeszcze, że można zmieniać świat- Młodzieżowa Rada Powiatu Wielickiego. Pomagają najmłodszym mieszkańcom powiatu od czternastu lat. Organizują akcje charytatywne i krwiodawcze, dostarczają paczki biednym rodzinom. Niosą radość i pomoc, ale o pięknych odruchach swoich serc nie informują mediów.
Dobro, które czynią nie szuka reklamy ani poklasku. Idea pomagania najmłodszym i pomysł powstania Młodzieżowej Rady narodziły się podczas pierwszego spotkania. Kilkanaście lat temu grupka młodzieży spędzała czas w parku wyraźnie się nudząc. Obok przechodziła po dyżurze Aleksandra Ślusarek radna powiatu wielickiego i jego wiceprzewodnicząca. „Widzę że nudzicie się, a może tak zrobilibyśmy razem coś pożytecznego, zapraszam was jutro na mój dyżur, porozmawiamy.”
- Przyszli wszyscy i działają do dziś. Młodzieżowa Rada to swoisty fenomen. Nikt nie dotuje ich działalności, sami zdobywają środki na pomoc dla innych, a co najważniejsze uczą się samorządności na własnej skórze. Odbywają sesje, pracują w komisjach, a liczebnie jest ich tylu ilu dorosłych radnych - 23.
W akcji po raz kolejny będzie można zobaczyć ich jutro podczas Powiatowego Dnia Dziecka Niepełnosprawnego w Kampusie Wielickim już od 9.30 w Wieliczce. Wystąpią dzieci z samorządowego przedszkola w Podłężu, zespół pieśni i tańca "Małe Raciborsko". Będzie także pokaz tańca, teatrzyk interaktywny, specjalny tor przeszkód. Ciekawie zapowiada się występ dziecięcego zespołu z Podłęża "Małe Nutki", który wydał już swoją pierwszą płytę. Udział wezmą uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce. Specjalny punkt przedszkolny „Teraz my” oraz podopieczni organizacji działających w Powiecie Wielickim na rzecz osób niepełnosprawnych.
Idea obchodów Dnia Dziecka Niepełnosprawnego jest bardzo potrzebna. W naszym kraju pomoc rodzinom wychowującym dzieci niepełnosprawne pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Wciąż brakuje specjalistycznych ośrodków pobytu dziennego dla dzieci niepełnosprawnych . Często rodziny zostają pozostawione same sobie z problemem wychowania, specjalistycznego doradztwa i opieki. Nie zawsze drugi małżonek potrafi udźwignąć nie łatwą sytuację i odchodzi. Za miłość i spontaniczność niepełnosprawne dzieci odwdzięczają się jednak w dwójnasób: spontanicznością i uczuciem. Bywa, że ich naturalne zachowanie pozbawione niekiedy "eleganckiej czy poprawnej " formy uczy myślenia i wyzwala zapomniane niegdyś ludzkie zachowania.
am/ zdj. Młodzieżowa Rada Powiatu Wielickiego (www.mrpw.powiatwielicki.pl)
komentarze