Rozmaitości
Środa, 5 kwietnia 2023 07:22
Górale na tournee
Góralscy twórcy ludowi spoza Podhala w ramach projektu „Skarby Górali spoza Podhala” wyruszyli na trzydniową wizytę studyjną. W ciągu 72 godzin odwiedzili szereg miejsc, w których folklor uczyniono magnesem przyciągającym rzesze turystów i które mogą służyć jako znakomite miejsca inspiracji.
Jednym z celów projektu, prowadzonego przez krakowską Fundację Mapa Pasji oraz pięć placówek kultury z południowej Małopolski, jest tworzenie warunków do rozwijania przedsiębiorczości kulturalnej, a jednocześnie upowszechnienie mniej znanej góralszczyzny spoza Podhala. Stąd właśnie trwająca w okresie od 27 do 29 marca wizyta studyjna, w której udział wzięli twórcy ludowi reprezentujący Babiogórców, Orawian, Górali Nadpopradzkich, Górali Białych i Łemków. Wszyscy oni mieli możliwość z bliska przyjrzenia się, jakie są najskuteczniejsze sposoby na uczynienie ze swojej pasji sposobu na życie.W Zawoi uczestnicy wizyty odwiedzili pracownię Jana Żurka, który zasłynął na cały świat swoimi szachami dla trzech graczy. W Stryszawie gościli oni w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej. To tam wyrabiane są drewniane figurki ptaszków czy koników, które następnie zdobią wnętrza dziesiątek tysięcy domów. Podczas pobytu w Koniakowie zawitano do Centrum Produktu Regionalnego, gdzie po intrygująco zatytułowanej prelekcji „Kto ma owce, ten ma sery” odbył się pokaz wyrobu bundzu i degustacja pasterskich serów. Spotkano się także z twórczynią Centrum, Marią Kohut. Kolekcję trombit, czyli pasterskich trąb prezentował w swojej galerii artysta i gawędziarz Tadeusz Rucki. Będąc w Koniakowie, nie sposób ominąć Centrum Koronki Koniakowskiej, po którym gości z południa Małopolski oprowadzała Lucyna Ligocka-Kohut, prezeska Fundacji Koronki Koniakowskiej. Ważnym przystankiem była Dolina Karpia i tamtejsza Izba Regionalna działająca w Osieku. O jej działalności opowiadał kolejny pasjonat – Marian Kocemba. Swoją opowieść dotyczącą rozwijania biznesu w oparciu o autorską sztukę przedstawiła także Mira Sabatowicz, właściciela tomickiej Galerii Bałysówka. Góralscy twórcy wzięli udział w wikliniarskich warsztatach prowadzonych przez właścicieli gospodarstwa Wiklinex. Całość rozbudowanego programu zwieńczyło spotkanie z Anną Świątek z Ekomuzeum Doliny Karpia, która dzieliła się swoim bogatym doświadczeniem z zakresu budowania ekomuzeum oraz marki lokalnej opartej na okolicznych produktach i usługach.
„Wizyta studyjna była ważnym punktem naszego dwuletniego projektu. Wierzę, że dzięki tym licznym spotkaniom góralscy twórcy ludowi zyskali cenną wiedzę dotyczącą tego, jak połączyć przedsiębiorczość ze swoimi rękodzielniczymi umiejętnościami” – mówi Anna Jarzębska z Fundacji Mapa Pasji. „Dodatkowo, skorzystają na tym turyści, którzy zyskają dodatkową motywację, by odwiedzić Górali spoza Podhala, bliżej poznać ich tradycje oraz wrócić do domu z unikalnym suwenirem” – dodaje koordynatorka projektu.
Skoro mowa o suwenirach, to warto wspomnieć, że trwa właśnie konkurs na pamiątkę dla Górala spoza Podhala. Twórcy z całej Polski mogą nadsyłać własne propozycje projektowe na najciekawsze pamiątki dla grup objętych projektem „Skarby Górali spoza Podhala”. Wszystkie szczegóły można znaleźć na oficjalnej stronie www.skarbygorali.pl.
W projekcie „Skarby Górali”, oprócz Fundacji Mapa Pasji, biorą także udział Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Danuty Szaflarskiej w Piwnicznej-Zdroju, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi im. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy.
Projekt „Skarby Górali spoza Podhala” dofinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu EOG Kultura.
źródło: mat. prasowe
komentarze