Rozmaitości
Środa, 2 grudnia 2020 22:00
Krakowskie kamienice – poważna rewitalizacja czy powierzchowna estetyzacja przestrzeni miejskiej?
Spacerując ulicami centrum Krakowa, z łatwością dostrzeżemy, jak wiele kamienic przeszło w ostatnich kilkunastu latach remonty i odzyskało swój dawny blask. Wokół kolejnych budynków rosną rusztowania. Zwykle odnawiane są stale użytkowane obiekty, ale niekiedy do życia przywracane są takie, które ze względu na swój stan były opuszczone.
8 grudnia 2020 r., o godz. 18.00 odbędzie się debata na ten temat. Transmisja online na < a href="http://www.facebook.com/PalacKrzysztofory" target="_blank">www.facebook.com/PalacKrzysztofory
Jednak czy zawsze remont zabytkowej kamienicy jednoznacznie wiąże się z rzeczywistą poprawą jej stanu? Niekiedy mamy do czynienia jedynie z powierzchownym odświeżeniem fasady, wzmacniającym prestiż lokalizacji, podczas gdy struktura obiektu nadal pozostaje w złej kondycji. Jeszcze większe kontrowersje budzą rewitalizacje, w czasie których dokonuje się dużych ingerencji w układ funkcjonalny budynku.
Jak wygląda skala wymienionych zjawisk? Czy to, co dzieje się z krakowskimi kamienicami, możemy nazywać poważną rewitalizacją, czy też powierzchowną estetyzacją przestrzeni miejskiej? Jak w związku z pandemią zmieniła się i zmieni sytuacja zabytkowych budynków w sercu miasta?
O tym rozmawiać beda paneliści:
dr hab. Bogusław Krasnowolski, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Zastępca Przewodniczącego Społecznego Komitet Odnowy Zabytków Krakowa,
dr Michał Wiśniewski, Międzynarodowe Centrum Kultury, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury,
Maciej Wilamowski, dyrektor Biura Społecznego Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
Moderatorem spotkania będzie dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.
mat. prasowe
komentarze