Rozmaitości
Poniedziałek, 11 marca 2013 21:45
Małopolskie Forum Zdrowia – Myśl Zdrowo. Bezpłatne badania i konsultacje w sobotę
KRAKÓW. Już w sobotę 16 marca w godz. 10.00-17.00 w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum (ul. Łazarza 16), odbędzie się Małopolskie Forum Zdrowia – Myśl Zdrowo. W ramach Forum będzie można wziąć udział w konferencji branżowej, w targach zdrowia oraz skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji.
Organizatorami przedsięwzięcia są Stowarzyszenie MANKO, Województwo Małopolskie oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych. Partnerem wydarzenia jest Rada Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, a spotkaniom patronuje Malopolskaonline.pl. "Małopolskie Forum Zdrowia – Myśl Zdrowo to rozpoczynający się w Małopolsce, cykl wydarzeń upowszechniających wiedzę w zakresie promocji zdrowia, propagujących aktywność ruchową oraz zdrowy styl życia. Jest to miejsce spotkań przedstawicieli sektora pozarządowego, samorządowego i biznesowego, zajmujących się utrzymywaniem najwyższych standardów zdrowotnych w Polsce. Małopolskie Forum Zdrowia - Myśl Zdrowo adresowane jest do wszystkich tych, którzy są ciekawi jak i gdzie zadbać o swój wygląd, zdrowie i samopoczucie oraz dla tych, którzy szukają pomysłów na aktywne i przyjemne spędzanie wolnego czasu. Mamy nadzieję, że Forum na stałe wpisze się w kalendarz ważnych inicjatyw w Małopolsce.” – komentuje Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO, jeden z inicjatorów wydarzenia.
Przyjdź i zbadaj się za darmo!
Podczas Forum w Krakowie będzie można skorzystać całkowicie za darmo z badań i konsultacji medycznych. Pomiar poziomu cukru we krwi wykona Ogólnopolska Federacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym Na Cukrzycę. Badaniami ciśnienia tętniczego, wzroku, słuchu, tkanki tłuszczowej, zajmą się studenci medycyny z organizacji IFMSA. Porad dietetycznych udzieli Pogotowie Dietetyczne w ramach projektu Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum - Synapsa 2.0., a poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu sprawdzi Stowarzyszenie MANKO. Podczas Forum pacjenci będą mogli skonsultować swoje wyniki badań z lekarzem nefrologiem oraz porozmawiać z członkami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.
Fundacja Europejskie Centrum Etyki i Bioetyki im. Dobrego Pasterza edukować będzie w zakresie profilaktyki HIV/AIDS, krakowskie Towarzystwo Amazonek pokaże jak wykonać samobadanie piersi, a Inspektorat Ratowniczy ZHP udzieli pierwszej pomocy w zakresie reanimacji.
Państwowa Inspekcja Sanitarna zaprezentuje programy edukacyjne realizowane w Województwie Małopolskim w zakresie profilaktyki palenia tytoniu.
Nie lada gratka czeka tych, którzy pragną zadbać o swoje ciało i są zainteresowani aktywnością fizyczną. Trenerzy i dietetycy z Pure Jatomi Fitness Bonarka doradzą jak dbać o swoje zdrowie i zachęcą do aktywnego spędzania wolnego czasu. Farmona przedstawi swoją bogatą ofertę kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych.
Uzdrowisko Rabka-Zdrój SA zaprezentuje ofertę turystyki uzdrowiskowej, leczniczej, produktowej i SPA. Firma Vigget zaprezentuje nowoczesne urządzenia medycyny fizykalnej oraz metody profesjonalnej terapii i rehabilitacji w warunkach domowych natomiast firma Nefron przedstawi osiągnięcia nauki i technologii z branży telemedycyny, która pomaga osobom z dysfunkcją nerek żyć w bardziej komfortowych warunkach.
Z kolei Biuro rachunkowe Finerio pomoże kompleksowo i bezpłatnie wypełnić zeznania podatkowe, dlatego wszystkich chętnych zachęcamy do wzięcia ze sobą PIT-ów i potrzebnych dokumentów.
Wydarzenie zbiega się z III Małopolskim Dniem Nerek.
Iwona Mazur Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych podkreśla, że 1 na 10 osób choruje na nerki czyli ok. 4 mln Polaków. Podczas konferencji będziemy wskazywać jak zapobiegać przewlekłej chorobie nerek oraz udzielać wskazówek na temat najlepszej metody leczenia jaką jest przeszczepienie rodzinne. Nerki 24 godziny na dobę filtrują naszą krew ze szkodliwych związków przemiany materii oraz regulują ciśnienie krwi. W momencie kiedy całkowicie lub częściowo utraciły one możliwość pełnienia swojej funkcji mówimy o stanie ich niewydolności. W przypadku ich skrajnej niewydolności pacjenci leczeni są nerkozastępczo to znaczy poddawani są regularnym dializom lub zostaje im przeszczepiona nerka. U większości pacjentów choroba przebiega bezobjawowo nawet przez kilka czy kilkanaście lat. To dlatego niewydolność nerek nazywa się „cichym zabójcą”.
Anita Orzeł-Nowak, p.o. Dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego dodaje, że podobnie jak w roku ubiegłym w Małopolski Dzień Nerki włączą się Wojewódzkie Szpitale w Tarnowie i Nowym Sączu.
W Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza w Tarnowie w sobotę 16 marca na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Nefrologii z Ośrodkiem Dializ będą się odbywać badania i konsultacje lekarskie.
W godzinach od 7.00 do 9.00 w tarnowskim szpitalu będzie można wykonać badania profilaktyczne (badanie moczu, morfologia, kreatynina we krwi, kwas moczowy czy poziom glukozy).
Od godziny 9.00 zaplanowana jest prelekcja na temat "Przewlekłe choroby nerek oraz zagrożenia uszkodzenia nerek przy przebiegu cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego".
Natomiast od godziny 10.00 będzie można skorzystać z konsultacji lekarzy specjalistów i otrzymać zalecenia do dalszego postępowanie diagnostycznego. Bezpłatne badania kierowane są szczególnie do osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę, które nie miały do tej pory kontrolowanej funkcji nerek.
Dodatkowo w dniu 17 marca 2013 (niedziela) od godziny 10.30 odbędzie się Spotkanie Informacyjno - Edukacyjne dotyczące przeszczepiania nerki od dawców rodzinnych pn. "Czy mogę zostać dawcą nerki dla osoby bliskiej?" z udziałem Pacjentów leczonych dializami.
W Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu w poniedziałek 18 marca w godzinach od 8.00 do 11.00 będzie można wykonać bezpłatne badania krwi i moczu, natomiast we wtorek 19 marca od godziny 8:00 do 14:00 będzie można skorzystać z konsultacji ze specjalistą chorób wewnętrznych, nefrologiem i hipertensjologiem.
Patronat honorowy nad Małopolskim Forum Zdrowia - Myśl Zdrowo objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Krakowa, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krakowie, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Nefrologii, Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie oraz Prezes Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków.
Więcej informacji na http://www.facebook.com/MalopolskieForumZdrowia oraz na www.myslzdrowo.pl.
Dominika Kawalec, Stowarzyszenie MANKO
komentarze