Intermed
Rozmaitości
Wtorek, 11 sierpnia 2015 21:37

Pokaz specjalny obrazu Madonny z Paczółtowic w Europeum

KRAKÓW. Z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w polskim Kościele zwanego także świętem Matki Boskiej Zielnej, Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało pokaz specjalny wyjątkowego obrazu. To Matka Boska z Dzieciątkiem z kościoła w Paczółtowicach koło Krzeszowic, jeden z najpiękniejszych wizerunków maryjnych gotyckiego malarstwa tablicowego w Małopolsce.
Obraz namalowany temperą na desce lipowej, datowany na lata 1460–1470, stanowił pierwotnie korpus gotyckiego tryptyku. Dziś jest ozdobą barokowej nastawy ołtarza głównego w XV-wiecznym drewnianym kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Paczółtowicach.

Maria, trzymająca na prawej ręce małego Jezuska, stoi na łące pełnej kwiatów i ziół, za plecami ma leśny gaj, a u stóp
– sierp księżyca. Postać Matki Boskiej otaczają promienie słoneczne. Całości dopełniają dwa małe anioły w górnych narożach obrazu trzymające banderole z tekstem antyfony maryjnej. Fundatorem dzieła był zapewne ówczesny dziedzic wsi Jan Paczółtowski herbu Topór.

W paczółtowickim wizerunku Marii dopatrywano się złożonych znaczeń. Miało to być m.in. nawiązanie do symboliki „ogrodu zamkniętego” (hortus conclusus), wizji apokaliptycznej z Objawienia św. Jana bądź bezpośrednio
do patronki kościoła – Królowej Nieba i Ziemi.

Obraz jest jednym z nielicznych przykładów przechowania gotyckiego malowidła ołtarzowego w miejscu jego przeznaczenia. Nieprzerwana obecność wizerunku Marii w ołtarzu wynika prawdopodobnie z kultu, jakim cieszył się od dawna. Otaczająca go aura cudowności usankcjonowana została poprzez akt koronacji obrazu koronami biskupimi 27 maja 2001 r.

Słynącą cudami Matkę Boską z Dzieciątkiem z Paczółtowic można oglądać w Krakowie w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie od 11 sierpnia do 18 października 2015 r. Pokaz zainauguruje nowy cykl MNK pod nazwą Cudowna Moc Sztuki.

15 sierpnia zapraszamy także w imieniu Instytutu Dziedzictwa na krakowski Mały Rynek na konkurs Cudowna Moc Bukietów.
– Storczyk czy mak?, strelicja czy rumianek? – Wdzięczni jesteśmy pani Lilianie Sonik za jej projekt Cudowna Moc Bukietów, przywracający pamięć o polskich kwiatach i ziołach – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew. – Wdzięczna też jestem i za to, że pani Sonik zaproponowała włączenie Muzeum do projektu, umożliwiając nam uświadomienie Publiczności „cudownej mocy sztuki”. Rozpoczynamy więc nowy cykl w Muzeum Narodowym
w Krakowie, w ramach którego pokażemy m.in. wizerunek Matki Boskiej w wieńcu kwiatów Jana Brueghela st., a także wybitne „kwietno-łąkowe” dzieła z prywatnych kolekcji.

Z okazji pokazu Madonny z Paczółtowic w Europeum Muzeum Narodowe w Krakowie podjęło współpracę z Instytutem Dziedzictwa, organizatorem Cudownej Mocy Bukietów. Ten konkurs na najpiękniejszy sierpniowy bukiet odbywa się już po raz szósty i z roku na rok cieszy się większym zainteresowaniem krakowian i gości. Tegoroczna Cudowna Moc Bukietów rozpocznie się o godz. 10.00 na Małym Rynku. W zabawie może wziąć udział każdy, zarówno dzieci, jak
i dorośli. Dla zwycięzców w każdej kategorii przewidziane są atrakcyjne nagrody pieniężne lub rzeczowe oraz nagroda główna w postaci studyjnego wyjazdu do Brukseli.

Zapraszamy także do spędzenia niedzieli 16 sierpnia 2015 w Ośrodku Kultury Europejskiej - EUROPEUM oraz na dziedzińcu tego Oddziału MNK przy placu Sikorskiego 6. Przygotowaliśmy na ten dzień mnóstwo atrakcji związanych tematycznie z obrazem Madonny z Paczółtowic i świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Na początek dr Piotr Klepacki opowie o roślinach noszących tak wdzięczne nazwy, jak Warkocze Matki Bożej, Pantofelki Najświętszej Panienki czy Rękawiczki i Naparstki Matki Boskiej. Stefania Gawor, sołtyska wsi Podstolice, przybliży zwyczaje związane
z tworzeniem zielnych bukietów i lecznicze właściwości ziół w nich zawartych, natomiast Agnieszka Stój, florystyka, nauczy dorosłych i dzieci, jak zrobić bukiety i wiązanki z polskich ziół i kwiatów. Atrakcją dnia będzie koncert Joanny Słowińskiej z zespołem (godz. 11.00).

Przypominamy, że tego dnia, jak we wszystkie niedziele, wstęp do EUROPEUM jest bezpłatny.
oprac. MB
Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
    Reklama
    Reklama
    Mazda CX-60
    Pod naszym patronatem
    Partnerzy malopolskaonline.pl