Rozmaitości
Piątek, 20 grudnia 2013 13:38
Przedświąteczne porady od Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego
KRAKÓW. Kilka przedświątecznych porad przesyła Joanna Sieradzka, rzecznik KPR - jednocześnie mając nadzieję, że nie będziecie Państwo musieli z nich korzystać.
GDZIE JEST LEKARZ, GDZIE JEST APTEKAW tym roku przed nami wyjątkowo dużo dni wolnych, podczas których apteki i przychodnie nie będą pracować w normalnym trybie. Jeszcze przed Świętami warto sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższa dyżurna apteka. Zawsze też warto mieć zanotowany adres i telefon do najbliższej przychodni dyżurującej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a także do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Wykazy takich placówek znajdują się na stronach wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. W Małopolsce: www.nfz-krakow.pl. Te rady powinny sobie też wziąć do serca osoby wyjeżdżające na Święta, a szczególnie podróżujące z dziećmi, osobami starszymi i przewlekle chorymi.
NIE ZAPOMNIJ O LEKACH
Osoby stale zażywające leki powinny się zapatrzyć w ich odpowiedni zapas. Koniecznie pamiętajmy o lekach przyjmowanych przewlekle, jeżeli wyjeżdżamy!
NIE SZALEJ NA STOKU
Narciarze i snowboardziści poniżej 16 rż. mają obowiązek jeżdżenia w kaskach. My zalecamy używanie kasku również dorosłym.
Zawsze pamiętajmy o tym, żeby zatrzymać się przy kimś, kto upadł podczas jazdy i zapytać, czy nie potrzebuje on pomocy. Jeżeli narciarz czy snowboardzista rzeczywiście doznał urazu, należy zawiadomić albo służbę dyżurującą na stoku albo zadzwonić na górski numer alarmowy 601 100 300. Ratownicy wstępnie zaopatrzą i przetransportują osobę poszkodowaną do miejsca, z którego może go zabrać karetka pogotowia ratunkowego.
ANI NA DRODZE
W okresie świąt nasze zespoły są wzywane do bardzo wielu wypadków na drogach. Znaczna część z nich kończy się tragicznie: śmiercią lub poważnymi urazami. Ratownicy często słyszą na miejscu od kierowców: „spieszyłem się do rodziny”, „nie chcieliśmy się spóźnić na Wigilię do mamy”.... Nie warto się spieszyć za wszelką cenę.
UMIAR I ROZSĄDEK
Bardzo często interwencje naszych karetek w czasie Świąt wynikają z błędów dietetycznych i braku umiaru. Ratujemy w przypadkach ostrych nieżytów żołądkowo-jelitowych czy ataków kamicy pęcherzyka żółciowego. Folgowanie w jedzeniu najgroźniejsze jest dla osób starszych oraz cierpiących na choroby przewlekłe. Zalecamy też rozsądek przy spożywaniu alkoholu – jego nadmiar, szczególnie w połączeniu z obfitymi posiłkami może doprowadzić np. do zagrażającego życiu ostrego zapalenia trzustki. Jak co roku, polecamy rodzinne spacery w przerwach między ucztowaniem.
WEZWIJ POMOC
Jeśli jest to wypadek lub inna poważna sytuacja zagrażająca życiu – zadzwoń na numer 999 lub 112. W przypadku innych zachorowań – skorzystaj z przychodni działającej w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej. Pamiętaj, że nasze karetki zawsze mogą być potrzebne, aby ratować ludzkie życie.
opr.s/
źródło: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
komentarze