Intermed
Rozmaitości
Środa, 14 listopada 2018 17:00

Tarnowskie Wodociągi w narodowych barwach

Budynek siedziby spółki od stulecia odzyskania niepodległości jest podświetlony na biało-czerwono. - Chcieliśmy podkreślić znaczenie tej rocznicy w mieście, które odzyskało niepodległość jako pierwsze w kraju – tłumaczy prezes spółki dr Tadeusz Rzepecki.
Pracownicy i zarząd Tarnowskich Wodociągów w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej przedsiębiorstwa składają hołd wszystkim tarnowianom, którzy przez lata budowali siłę i pozycję miasta. Szczególnie podkreślono rolę burmistrza Tadeusza Tertila, projektanta tarnowskiego wodociągu prof. Maksymiliana Matakiewicza oraz inż. Zygmunta Usiniego – budowniczego i pierwszego dyrektora Wodociągów.

Pracownicy przedsiębiorstwa przypominają także, że okres budzenia się wolności w tarnowskich rodzinach przypadał na lata, w których Tarnów odczuwał pozytywne zmiany. Zaledwie kilka lat przed odzyskaniem niepodległości miasto wyposażono w nowoczesną sieć wodociągową, ale też w elektrownię, nowoczesny dworzec i transport tramwajowy.

Historyczny gmach administracyjny Wodociągów wzniesiono niebawem po zakończeniu budowy samej sieci doprowadzającej wodę do tarnowskich mieszkań i zakładów pracy. Prace rozpoczęto w 1911 roku, a w roku następnym oddano go do użytku. Od początku mieściła się w nim siedziba przedsiębiorstwa wodociągowego. Przed kilkoma laty budynek został odnowiony i doprowadzony do pierwotnego wyglądu. Wtedy też powstała iluminacja. Ponieważ to nowa instalacja nadanie jej barw narodowych nie było bardzo skomplikowane. Cześć źródeł światła wystarczyło wyposażyć w czerwone filtry. Budynek będzie podświetlony w ten sposób przynajmniej do stycznia.

Prezes zapowiada też, że spółka zwróci się do konserwatora zabytków o zgodę na przedłużenie możliwości eksponowania wielkoformatowych grafik upamiętniających niegdysiejszego lokatora budynku Jerzego Brauna i napisaną przez niego pieśń „Płonie ognisko i szumią knieje...” Harcerz, poeta, scenarzysta, działacz społeczny czy w końcu ostatni Delegat Rządu na Kraj od czerwca 1945 napisał tę popularną pieśń właśnie w siedzibie Wodociągów, gdzie wtedy mieszkała jego rodzina. Pierwotnie przy dzisiejszej ulicy Narutowicza miał powstać parterowy budynek, będący wyłącznie siedzibą firmy. Decyzją wiceburmistrza Eliasza Goldhammera zmieniono jednak projekt i wzniesiono budynek reprezentacyjny, w którym znalazły się również mieszkania urzędników miejskich. Kiedy Karol Braun, ojciec Jerzego, pracował w Tarnowie jako notariusz władze miasta wynajmowały od przedsiębiorstwa mieszkanie dla jego rodziny.


Marek Kołdras
Studio.pl
Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
    Reklama
    Reklama
    Meles
    Pod naszym patronatem
    Partnerzy malopolskaonline.pl