Intermed
Rozmaitości
Środa, 6 maja 2020 09:00

Technika tyflografiki w Muzeum Tatrzańskim

W ramach projektu Interreg „MUZEA OTWARTE – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego” Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem przygotowało kilka najważniejszych portretów autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego w technice tyflografiki
Tyflografika jest to rysunek wypukły, graficzne odwzorowanie i przedstawienie określonej rzeczywistości w odpowiednich proporcjach i skali. Takie odwzorowanie pozwala osobom z dysfunkcjami wzroku poznawać i rozumieć rzeczywistość.

Powstały również dwie mapy tyflograficzne rzutów pomieszczeń Koliby - Muzeum Stylu Zakopiańskiego, filii Muzeum Tatrzańskiego. Willa Koliba – pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza dla Zygmunta Gnatowskiego. Budowana w latach 1892/93 przez miejscowych budarzy, położona jest przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy Zakopanego. Jej wnętrze jest również stylowo wyposażone w meble i sprzęty, a także specjalnie zaprojektowane piece kaflowe, karnisze, zasłony, a nawet drobne przedmioty kowalskie, jak klamki i wykładki zamków.

Pierwotnie Koliba wyglądała inaczej niż dzisiaj – w 1901 r. Gnatowski dobudował od strony zachodniej potężne skrzydło, które przekształciło zamysł Witkiewicza. Kolejni właściciele, zmieniający się kilkakrotnie, nie doceniali wartości tego obiektu i nie dbali o jego stan. 1987 Muzeum Tatrzańskie przystąpiło do remontu konserwatorskiego, następnie do urządzania wnętrz willi. W grudniu 1993 r. otwarto w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. W pięciu pokojach najstarszej części urządzono, zgodnie z ich pierwotnymi funkcjami, jadalnię, salon i sypialnię na parterze oraz pokój Gnatowskiego i pokój służącego na piętrze. Etnograficzna kolekcja Zygmunta Gnatowskiego znajduje się w „izbie góralskiej”. Tak ważny zabytek kultury materialnej Podhala stanowi znakomitą podstawę do stworzenia interdyscyplinarnego projektu dedykowanego osobom z niepełnosprawnościami, jakim jest projekt „MUZEA OTWARTE – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego”.


mat. prasowe projektu Muzea Otwarte
Targi
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
    Reklama
    Reklama
    Meles
    Pod naszym patronatem
    Partnerzy malopolskaonline.pl