Rozmaitości
Piątek, 25 czerwca 2021 09:51

Uroczystość odsłonięcia pomnika i tablicy pamiątkowej św. Jana Pawła II

Polsko-węgierskie wydarzenie rozpoczęło się już rankiem, w środę 23 czerwca, spotkaniem rektorów uczelni obu krajów. W siedzibie UPJPII przy ul. Kanoniczej Rektor, ks. prof. Robert Tyrała gościł władze m.in. Uniwersytetu w Segedzie, by porozmawiać o wspólnych planach.
Odsłonięcie pomnika św. Jana Pawła II usytuowanego przed wejściem do Biblioteki Głównej UPJPII przy ul. Bobrzyńskiego 10 w Krakowie, poprzedziły odśpiewane przez chór Psalmodia UPJPII hymny Węgier (w jęz. węgierskim) i Polski oraz wystąpienia przedstawicieli władz państwowych obu krajów.  

Miklós Soltész, sekretarz stanu ds. stosunków z Kościołem i mniejszościami etnicznymi w Kancelarii Premiera Węgier przypomniał znaczącą rolę, jaką papież Jan Paweł II odegrał dla upadku komunizmu. Mówił o zmianach, które zaszły 30 lat temu i o wszechogarniającej wówczas radości i nadziei, ale i o ostrzeżeniach, jakie nam wszystkim dawał, że pod osłoną wywalczonej wolności czai się wiele niebezpieczeństw – m.in. niebezpieczeństwo oddalenia od Boga. Należy zadać sobie pytanie – czy my dziś idziemy drogą prawdy, czy wierzymy w przesłania naszego ukochanego papieża, czy pamiętamy o chrześcijańskich korzeniach, z których wyrastamy? "Węgrzy i Polacy stajemy w obronie czci św. Jana Pawła II i budujemy mu pomniki, a naród polski uważamy za braci" – mówił minister Węgier - Stąd ten pomnik postawiony został na terenie uczelni, którą do życia powołała św. królowa Jadwiga, a drugie życie dał jej właśnie Jan Paweł II."

Senator Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki RP zaakcentował jak na przestrzeni wieków wspólne losy Polski i Węgier przekładały się na przyjaźń pomiędzy oboma narodami. Wspomniał, że wspólnym filarem cywilizacji europejskiej jest chrześcijaństwo, osadzone w Rzymie. "Pomnik jest symbolem, bo pamiętamy Jana Pawła II jako człowieka głęboko związanego z Krakowem, Polską, Europą środkowo-wschodnią, jest on dla nas symbolem wolności, ale nie wolności związanej ze swawolą, ale z rozumem. Relacje budować musimy na tym co ponadczasowe, na tym co uniwersalne" – mówił minister Bernacki.

Rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała przywołując historię Uniwersytetu mówił, że jego drogę, tak historycznie jak i współcześnie wyznaczyli święci: królowa Jadwiga, która stawiała jej fundamenty i Jan Paweł II, który traktował ją jako swój dom. Przypomniał wizytę papieża podczas pielgrzymki w 2002 roku, który zatrzymując się na miejscu budującej się wówczas biblioteki UPJPII mówił: bardzo dziękuję za ten przystanek z Łagiewnik na Franciszkańską, bardzo dziękuję … pragnę powiedzieć, że codziennie modlę się za wasze uczelnie … vivat Academia, vivant professores … ma kwitnąć akademia … szczęść Boże na dalsze lata, także i w tym nowym miejscu. „Oby ten pomnik, który dzisiaj odsłaniamy, za który dziękujemy z całego serca Ofiarodawcom, stał się też wyraźnym znakiem błogosławieństwa Boga w tym miejscu, gdzie chcemy budować siedzibę naszego Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Oby tu kwitła i rozwijała się nasza Uczelnia. Oby tutaj łączyła się zawsze fides i ratio” – mówił Rektor.

Następnie odsłonięcia pomnika autorstwa znakomitego węgierskiego artysty Lajosa Győrfiego dokonali: minister Miklós Soltész, senator Włodzimierz Bernacki, konsul generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér oraz ks. rektor Robert Tyrała. Pomnik poświęcił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, Wielki Kanclerz UPJPII.

Gościom zaprezentowana została także interaktywna wystawa „Skarby Krakowskiej Kapituły”, którą dziś uroczyście otwarto. Jest ona pokłosiem wielozadaniowego projektu realizowanego w latach 2017-2021 przez UPJPII pod kierownictwem dr Natalii Krupy, mającego na celu konserwację zabytków związanych z historią Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Ekspozycja relacjonuje przebieg prac nad m.in. obiciami ściennymi kapitularza katedry na Wawelu, kapą koronacyjną Michała Korybuta Wiśniowieckiego, ornatami określanymi jako dar Anny Jagiellonki oraz ornatu fundacji biskupa Piotra Gamrata. Można tu zobaczyć dzieła w wersji multimedialnej, które na co dzień znajdują się w Muzeum katedralnym, Skarbcu wawelskim i Archiwum. 

Kolejnym punktem uroczystości, tym razem w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie-Łagiewnikach, było odsłonięcie – również daru węgierskiego rządu – tablicy upamiętniającej 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II, która zamieszczona została przy kaplicy św. Jadwigi Królowej.

Podczas Mszy św. w sanktuarium, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski mówił: „Przedłużamy tę wielką historię zapoczątkowaną wieki temu, wspominamy dwie świetlane postaci – św. Jadwigę i św. Jana Pawła II Wielkiego, w nich zapisały się sprawy święte, ważne i dziś dla nas – chrześcijańskiej wiary, kultury, zatroskania o dalszą ewangelizację Europy, troski o naukę, o uniwersytety, o to by ewangelia znajdowała coraz to nowe sposoby docierania do serc i umysłów ludzkich”.

Po Mszy św. w sanktuarium zwieńczył ten Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej koncert węgierskiego Chóru Męskiego Świętego Efrema, który w swoim bogatym muzycznym dorobku posiada także płytę z nagraniami polskich i węgierskich kompozytorów. Na koniec wybrzmiała pieśń, do której wykonywania - jak powiedział prowadzący chór - zainspirowała ich głęboka wiara Jana Pawła II - Ave Maria. 

Autorem rzeźby jest jeden z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy węgierskich – Lajos Győrfi.
Związki z Polską rzeźbiarza są intensywne i owocne, ale i szczególne – poślubił bowiem w 1984 roku Polkę - Marię.
Wiele osób mogło poznać twórczość artysty dzięki wystawie jego rzeźb, która swą podróż po Polsce rozpoczęła w maju 2019 roku premierowym wernisażem w Mińsku Mazowieckim. Niestety z powodu pandemii koronawirusa nie udało się zrealizować zaplanowanych na 2020 rok kolejnych jej pokazów.

Świetnie przyjęta w Polsce wystawa stała się impulsem dla byłej konsul generalnej Węgier w Krakowie, Adrienne Körmendy do zrealizowania przez artystę w podwawelskim grodzie pomnika św. Jana Pawła II. 

Lajos Győrfi urodził się w położonej w sercu Wielkiej Niziny Węgierskiej miejscowości Karcag w krainie Kunlapos. Uczył się w Technikum Plastycznym w Budapeszcie, naukę kontynuował w budapesztańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Jest autorem rzeźb wielu znanych i cenionych postaci, których Węgrzy pragnęli uczcić pomnikami, ponad 10 ponadnaturalnej wielkości posągów konnych, m.in. pomnika bitwy pod Parkanami z królem Janem III Sobieskim. Postaci narodowych bohaterów są szczególnie bliskie artyście. Szczególnie bliskie jest mu uczczenie rzeźbiarskim dziełem bohaterów walczących o wolność i niezależność. Jego „Chłopiec Pesztu 56”, odsłonięty w 1996 roku, był jednym z pierwszych pomników poświęconych wydarzeniom 1956 r. Obok monumentalnych realizacji Lajosa Győrfiego, eksponowanych w przestrzeni miejskiej ważne są w jego dorobku również rzeźby portretowe, drobne formy plastyczne oraz medale i rysunki.

Na warszawskiej Białołęce stoi jedno z dzieł Lajosa Győrfiego – pomnik László Osvátha. Prace artysty znajdują się m.in. w kolekcji krakowskiego Pałacu Sztuki oraz w zbiorach miasta Zator.

mat. prasowy
 
Targi
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
    Reklama
    Reklama
    Meles
    Pod naszym patronatem
    Partnerzy malopolskaonline.pl