Tablica upamiętniającą Zygmunta i Jadwigę Karłowskich
Oddział IPN w Krakowie zaprasza na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia – ufundowanej przez Instytut – tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej, ofiary niemieckiego terroru okupacyjnego – Zygmunta i Jadwigę Karłowskich.
81 lat temu powstałą Armia Krajowa
Stajemy do uroczystego Apelu Pamięci, aby w 81. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajowej złożyć hołd wszystkim wiernym synom Ojczyzny, którzy w latach II wojny światowej i powojennego komunistycznego zniewolenia działali na rzecz Polski wolnej i niepodległej. Te słowa wybrzmiały wczoraj przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. J. Matejki w Krakowie. Mija 81 lat od przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Pamiętamy o Bohaterach! 81. rocznica utworzenia Armii Krajowej
W tym roku przypada 81. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie dr hab. Filip Musiał oraz prezes Małopolskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Grzegorz Surdy zapraszają na krakowską uroczystość upamiętniającą przekształcenie Związku Walki Zbrojonej w AK – największą na świecie formację walki podziemnej.
83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
Polskie Państwo Podziemne było ewenementem na skalę światową. Ta konspiracyjna organizacja militarna powstała 27 września 1939 r., kiedy w okupowanej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego Służbę Zwycięstwu Polski – mającą kontynuować walkę z obu okupantami.
83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
27 września, o godz. 15.00, przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki w Krakowie odbędzie się uroczystość upamiętniająca 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Organizatorami wydarzenia są: dr Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Łukasz Kmita – wojewoda małopolski oraz Grzegorz Surdy – prezes Małopolskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
W hołdzie Armii Krajowej. Na Wawelu odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
Około sto osób – soliści, chór, orkiestra i balet – wystąpiło na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie w koncercie pn. „Rzuciliśmy życie na szańce”. Wyjątkowe widowisko było zwieńczeniem obchodów jubileuszowego roku związanego z 80. rocznicą przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz hołdem złożonym żołnierzom walczącym o wolną Polskę.
„Rzuciliśmy życie na szańce”. Koncert w hołdzie Armii Krajowej
Działała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiego okupowanej przez Niemcy i ZSRR. Jej największą operacją militarną była akcja „Burza” i w jej ramach powstanie warszawskie. 14 lutego 1942 roku została powołana rozkazem generała Władysława Sikorskiego.
Rocznica utworzenia Armii Krajowej
W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego… W 80-tą rocznicę utworzenia największej podziemnej armii świata uczciliśmy pamięć o wszystkich, którzy złożyli taką właśnie przysięgę, wstępując w szeregi Armii Krajowej.
IPN zaprasza na prelekcję o Armii Krajowej
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie i Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają 12 lutego o godzinie 18.00 na prelekcję pt. „O Armii Krajowej w Krakowie”, którą wygłosi Janusz Baster, animator wielu przedsięwzięć upamiętniających krakowskich konspiratorów, twórca strony internetowej www.kedyw.info, laureat nagrody IPN „Świadek Historii”.
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpisał przetarg na budowę pomnika Armii Krajowej
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpisał przetarg na budowę pomnika Armii Krajowej. Miasto dołoży do niego 900 tysięcy złotych.
Nauka w wielkim formacie
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza do udziału w wielkoformatowej grze, dzięki której można przenieść się w czasy II wojny światowej i poznać realia życia w okupowanym mieście. Już w najbliższą niedzielę 16 października odbędą się bezpłatne otwarte warsztaty związane z grą.