84. rocznica bitwy pod Proszowicami
W nocy z 6 na 7 września 1939 r. żołnierze z 55 Dywizji Piechoty Armii „Kraków” starli się z pododdziałami niemieckiej armii w walce o Proszowice. Śmierć poniosło wtedy 118 polskich żołnierzy, wielu innych zostało rannych, a większość miasta została zniszczona.
Małopolskie Westerplatte. Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wysokiej koło Jordanowa
1 września 1939 roku, po meldunkach informujących o natarciu niemieckiej kolumny pancernej na Orawę, na zagrożony odcinek frontu została skierowana 10 Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej dowodzona przez płk. Stanisława Maczka. Oddziały 10 Brygady wspierane przez 1 Pułk Piechoty KOP zajęły stanowiska obronne na wzgórzach Wysoka i Ludwiki.
Bitwa o Wysoką (zdjęcia)
Setki widzów zgromadzone w Wysokiej (gmina Jordanów) z zapartym tchem śledzili przebieg historycznych starć między Wehrmachtem a polską armią, broniącej niewielkiej wioski przed najazdem czołgów.
Bitwa Limanowska 1914 oczami Polaków i Słowaków
Pył bitewny już opadł, nawet echa odgłosów wystrzałów ucichły, a deszcz zatarł ślady walki lecz chyba nikt, kto w niedziele 19 maja był świadkiem bitwy na wzgórzu Jabłoniec nigdy jej nie zapomni.
100. Rocznica Bitwy pod Gorlicami - program
1 maja odbędą się obchody 100. Rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Poniżej zamieszczono program uroczystości.
Lekcje tematyczne: I Wojna Światowa oraz Bitwa pod Gorlicami (zdjęcia)
W gorlickich liceach i technikach w ramach projektu pn. „Obchody 100. rocznicy Bitwy pod Gorlicami – Cmentarz 91″ dofinansowanego z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizowano 5 lekcji tematycznych poświęconych I wojnie światowej, a w szczególności Bitwie pod Gorlicami. Wykłady i warsztaty poprowadziła Helena Postawka–Lech z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.
KRAKÓW. Wielka Studencka Bitwa na Poduszki
11 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki na Poduszki. Studenci wszystkich uczelni, uczniowie krakowskich szkół oraz wszyscy chętni zaproszeni są do wzięcia udziału w wydarzeniu.
Bitwa o najlepszego naleśnika (zdjęcia)
Podczas trzydniowych Dni Skały rozstrzygnięto konkurs o najlepszego naleśnika. Walczyły ze sobą silne zespoły bo Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Skała. Wygrali gospodarze serwując zestaw klasyczny, czyli naleśnik z serem białym polewany śmietaną i ozdobiony truskawką.
Piknik Historyczny w Sękowej pod Gorlicami (8 maja)
Podczas Pikniku Historycznego zaplanowano inscenizację Bitwy pod Gorlicami. Jak zapowiadają rekonstruktorzy - mają być przedstawiciele 13 p.p. armii c.k. Krakowskie Dzieci. W mundurach galowych - będą niewątpliwie ozdobą i atrakcją pikniku. Swój przyjazd zapowiedziały również inne grupy rekonstrukcyjne z późniejszych okresów.