Doroczne święto łąckich sadowników
Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wziął dziś udział w obchodach Święta Kwitnącej Jabłoni w Łącku. Towarzyszył mu przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec.
Prawa Kobiet oraz akcja Nowej Generacji
W dzień kobiet – 8 marca na Skwerze Praw Kobiet w Krakowie o godz. 13:00 odbyła się konferencja prasowa członkiń i sympatyczek Platformy Obywatelskiej dotycząca praw kobiet w Polsce oraz obecnej sytuacji politycznej z nimi związanej.
To była wyśmienita zabawa
W miniony weekend w Marcinkowicach odbył się Piknik Rodzinny połączony z Turniejem Piłki Nożnej. W spotkaniu wziął udział starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. Impreza odbywała się pod jego patronatem.
Gradobicie i spore straty w sadach
Na miejscowościami gminy Łącko, Starego Sącza i Podegrodzia przeszły w weekend burze z gradem. Sadownicy i rolnicy szacują straty.
Osadzenie Chochoła 19–22 listopada 2020
Osadzanie Chochoła to już półwieczna tradycja, sięgająca otwarcia Muzeum w Rydlówce, nawiązująca do ślubu i wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Ślub odbył się 20 listopada 1900 roku
Od 1 kwietnia nowe zasady segregacji odpadów
Od 1 kwietnia w Krakowie ulegają zmianie zasady segregacji odpadów. Wynika to z konieczności dostosowania się do przepisów Unii Europejskiej, a także z potrzeby ujednolicenia zasad segregacji na terenie całego kraju. Właściwe gospodarowanie odpadami przynosi korzyści nam wszystkim, ponieważ przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Dlatego właśnie mieszkańcy powinni znać zasady segregacji odpadów i stosować je na co dzień.
Od 1 kwietnia przyszłego roku w Krakowie nowe zasady segregowania odpadów
Od przyszłego roku miasto będzie zobowiązane do wprowadzenia w życie nowych zasad segregowania odpadów. Będziemy m.in. oddzielać i wyrzucać do osobnego, brązowego kubła „bio” odpady kuchenne. Od grudnia trwa pilotażowy program odbioru bioodpadów obejmujący 485 lokali w mieście.
Nad Sołą przybędzie tysiąc drzew?
Z inicjatywą Sadzimy 1000 drzew wystąpił oświęcimski magistrat. Obok corocznych, planowych nasadzeń, chce dodatkowo posadzić kilkaset rodzimego gatunku.
Skopał samochód, bo "chciał nauczyć kierowcę zasad savoir-vivre’u"
KRAKÓW. Policjanci z III Komisariatu Policji w Krakowie zostali wezwani w rejon ul. Krowoderskich Zuchów, gdzie został ujęty sprawca uszkodzenia mienia. Mężczyzna miał skopać samochód innego mężczyzny, uszkadzając karoserię.
Hej Fest: festiwalowy klimat wygrał z pogodą!
Aura nie była najmocniejszą stroną ostatniej soboty, ale to był zdecydowanie jeden z najbardziej klimatycznych dotychczasowych koncertów Hej Fest. Na Gubałówce zagrali Happysad, Zakopower i Sonbird.
Utylizacja osadów ściekowych w tarnowskiej GOŚ-ce po rozruchu
Nowa instalacja do utylizacji osadów ściekowych w Tarnowie już po odbiorze technicznym. Trwające od sześciu miesięcy prace mające na celu osiągnięcie pełnej mocy produkcyjnej nowej instalacji w Grupowej Oczyszczalni Ścieków zwieńczył ruch testowy, trwający 168 godzin.
Nowe zasady sprzedaży alkoholi
W Krakowie będzie mniej punktów, w których będzie można sprzedawać mocny alkohol (powyżej 4,5%, z wyjątkiem piwa) – tak zdecydowali radni podczas wczorajszej sesji obrad Rady Miasta Krakowa. Przyjęta uchwała wprowadza nowy limit punktów sprzedaży (2378), który następnie zostanie podzielony między wszystkie dzielnice Krakowa.
Dyplomaci w Zakopanem
Ambasadorzy i Chargé d’affaires z 40 krajów zwiedzają Zakopane. Łącznie do stolicy Tatr, na zaproszenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przyjechało 70 osób.
Nowatorska inicjatywa Komisji Europejskiej w Krakowie
W najbliższy piątek, 12 grudnia, ambasadorki projektu "Scientix" - opowiedzą o społeczności internetowej na rzecz nauczania przedmiotów ścisłych w Europie.
Polski Eden. Odc. 3
W malowniczej Łękawicy mieszka sołtys i emerytowany kolejarz Antoni Sadzikowski. Od kilkunastu lat uprawia jabłonie, śliwy, trochę wiśni oraz czereśnie. Pomaga mu rodzina, a przede wszystkim syn Marcin. Zdaniem Antoniego - mimo wszystko najbardziej opłaca się uprawiać jabłka.
Nowe zasady przyznawania karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych
Od 1 lipca br. karty parkingowe wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność nie dłużej niż do 30 listopada br.
Jubileusz zespołu New Market Jazz Band
Już 33 lata grupa muzyków zrzeszonych w zespole New Market Jazz Band dzieli się z mieszkańcami Nowego Targu swoją pasją do muzyki Nowego Orleanu. W majowy weekend z okazji obchodzonych przez Zespół urodzin burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył im statuetkę Honorowych Ambasadorów Miasta Nowego Targu.
Dr Narcyz Sadłoń: Wysoka gorączka przez kilka dni i ryzyko zapalenia płuc
Na przełomie lutego i marca, wyraźnie można dostrzec zmianę charakteru zachorowań wśród populacji polskiej. Infekcje przewodu pokarmowego zostały zastąpione ostrymi chorobami wirusowymi z objawami ogólnymi, w których dominuje wysoka temperatura ciała nie reagująca na leki przeciwgorączkowe oraz ryzyko powikłań, bardzo często pod postacią zapalenia płuc.
Niebezpieczne odwodnienie może być skutkiem zwykłej grypy - ostrzega dr Narcyz Sadłoń
Ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy w przebiegu infekcji wirusem grypy leczony w sposób nieprawidłowy może prowadzić do śmiertelnie niebezpiecznego odwodnienia. Oglądaj i poznaj zasady rozpoznawania stanu zagrożenia oraz najskuteczniejszej metody leczenia i zapobiegania niebezpiecznym skutkom grypy. Porad udziela dr Narcyz Sadłoń.
Główny Inspektor Sanitarny uspojaka: obawy producentów są nieuzasadnione, nie chodzi o zakaz wędzenia
Od września tego roku ma obowiązywać unijne rozporządzenie, dotyczące zawartości szkodliwych substancji w mięsie i rybach wędzonych tradycyjnymi metodami. Małopolscy producenci boją się, że to może oznaczać koniec wielu rodzinnych wytwórni. Samorządowcy chcą zabezpieczyć interesy producentów z Małopolski.
KRAKÓW. Zdewastowano instalację artystyczną przed Muzeum Narodowym
W nocy, z poniedziałku na wtorek (26/27 sierpnia) nieznani sprawcy zdewastowali instalację artystyczną, która mieściła się przed gmachem Muzeum Narodowego w Krakowie. Połamane zostało jedno z drzew i przewrócono palisadę.
Drzewa dla Ziemi (zdjęcia)
Sadzenie długowiecznych i miododajnych lip, od setek lat tak cenionych przez Polaków, zakończyło krakowskie obchody Dni Ziemi. 15 tych drzew, wraz z młodzieżą szkolną, zasadzili w Kantorowicach wiceprezydent Krakowa i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Uczniowie poznają zasady bezpieczeństwa poruszania się zimą w górach (zdjęcia)
W ramach akcji „Lawinowe ABC” rozpoczęły się zajęcia edukacyjne w terenie dla szkół średnich z terenu Powiatu Tatrzańskiego. Jako pierwsi skorzystali z nich uczniowie I LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem.
Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej (czerwiec-lipiec)
Starosądecki Festiwal jest wydarzeniem artystycznym znanym w kraju i zagranicą. Imprezą cykliczną o 30-letniej tradycji i międzynarodowym zasięgu. W ramach festiwalu prezentowali się najwybitniejsi wykonawcy i zespoły muzyki dawnej z całej Europy. Festiwal jest wizytówką kulturalną ponad 750-letniego Starego Sącza i jednym z najważniejszych elementów promocji miasta i regionu w Polsce i świecie.
Od jutra nowe zasady wydawania paszportów
Od 19 lutego obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące wydawania paszportów. Zmiany dotyczą przede wszystkim paszportów dla dzieci.