WSB
Smog
Dodano: Poniedziałek, 28 sierpnia 2023 22:54

Kopciuchy nie wracają do Krakowa – uchwała antysmogowa obroniona

W poniedziałkowy wieczór Sejmik Województwa Małopolskiego odrzucił w głosowaniu inicjatywę uchwałodawczą zaproponowaną przez mieszkańca Wieliczki. Gdyby została przyjęta, do Krakowa mogłyby wrócić tzw. kopciuchy, a więc piece i kotły emitujące ogromne ilości zanieczyszczeń.

Dodano: Niedziela, 27 sierpnia 2023 21:44

Nie chcemy powrotu kopciuchów do Krakowa

W najbliższy poniedziałek na sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego zostanie poddana głosowaniu inicjatywa uchwałodawcza zaproponowana przez mieszkańca Wieliczki. Jej przyjęcie przez radnych Sejmiku zniosłoby przepisy uchwały antysmogowej w Krakowie, wprowadzając możliwość użytkowania tzw. „kopciuchów", emitujących ogromne ilości zanieczyszczeń - uprzedza Krakowski Alarm Smogowy

Dodano: Środa, 15 marca 2023 13:37

Zobacz czym oddychasz

Zakończyła się czwarta edycja kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, w której wykorzystano mobilne instalacje przedstawiająca ludzkie płuca pochłaniające zanieczyszczenia powietrza. Aż siedem instalacji odwiedziło 63 lokalizacje w dziewięciu województwach.

Dodano: Czwartek, 2 marca 2023 15:00

Sąd rozstrzygnie ws. legalności zmiany małopolskiej uchwały antysmogowej

20 mieszkanek i mieszkańców Małopolski powalczy o czyste powietrze w sądzie. Przy wsparciu prawników z Frank Bold składają do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargi na demontaż małopolskiej uchwały antysmogowej przez sejmik województwa.

Dodano: Środa, 4 stycznia 2023 11:56

“Kopciuchom” dziękujemy. W Skawinie wprowadzono zakaz używania starych pieców

Pierwsze dni stycznia to czas wprowadzania w życie postanowień noworocznych. Dla mieszkańców gminy Skawina nowy rok oznacza wejście w życie całkowitego zakazu używania “kopciuchów”

Dodano: Poniedziałek, 19 grudnia 2022 13:26

I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wprowadza I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i wskazuje na wystąpienie przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 dla stężenia 24-godzinnego w dniu 19 grudnia 2022 r.

Dodano: Piątek, 16 grudnia 2022 09:35

Wysoka podwyżka dotacji w Czystym Powietrzu, najubożsi wciąż poza programem

Od początku przyszłego roku będzie można uzyskać ponad dwa razy wyższe dotacje z programu Czyste Powietrze, dzięki czemu w gospodarstwach domowych będą mogły być realizowane inwestycje w ocieplenie domów i wymianę kotłów na węgiel i drewno.

Dodano: Poniedziałek, 21 listopada 2022 12:58

Skawina żegna się z “kopciuchami”

Całkowity zakaz używania “kopciuchów”, brak zgody na montaż pieców węglowych w nowych i istniejących budynkach, a od 2030 roku całkowity zakaz ogrzewania domów węglem. Mimo zmian w przepisach antysmogowych dla Małopolski, gmina Skawina nie rezygnuje z ambitnych planów na rzecz poprawy jakości powietrza.

Dodano: Wtorek, 27 września 2022 09:00

Kopciuchy zostają

Sejmik województwa małopolskiego wydłużył termin wymiany starych pieców węglowych do kwietnia 2024 roku, czyli o dwa sezony grzewcze. W głosowaniu 25 radnych było za przedłużeniem terminu, 11 - przeciw.

Dodano: Poniedziałek, 19 września 2022 11:43

Sejmik zajmie się zmianami w uchwale antysmogowej

Dziś przed siedzibą Sejmiku woj. małopolskiego odbyła się konferencja prasowa przed nadzwyczajną sesją Sejmiku.

Dodano: Wtorek, 23 sierpnia 2022 14:49

Skawina za utrzymaniem dotychczasowych zapisów uchwały antysmogowej dla Małopolski

W związku z działaniami Zarządu Województwa Małopolskiego zmierzającymi do przesunięcia o rok zakazu używania “kopciuchów”, burmistrz Norbert Rzepisko mówi stanowcze nie dla jakichkolwiek opóźnień i zmian.

Dodano: Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 15:00

Małopolska planuje przesunąć o rok termin wymiany starych pieców

Nie trzeba będzie wymieniać starego pieca na węgiel i drzewo do końca tego roku, ale do końca 2023 roku. Władze Małopolski proponują przesunięcie terminu obowiązkowej wymiany starego "kopciucha" o rok. Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany zapisów uchwały antysmogowej w naszym województwie.

Dodano: Wtorek, 2 sierpnia 2022 08:51

Małopolski PiS cofa wieloletnią politykę ochrony Powietrza w Małopolsce

Wczoraj pod siedzibą Zarządu Województwa Małopolskiego przy ulicy Basztowej na Skwerze Andrzeja Wajdy odbyła się konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej

Dodano: Piątek, 25 lutego 2022 08:45

Inwestycja za 100 milionów złotych w Szaflarach. Gmina zaczyna projekt "Odwiert"

Urząd Gminy Szaflary ogłosił przetarg na wykonanie 7-kilometrowego odwiertu geotermalnego w głąb ziemi, z którego w przyszłości ma popłynąć ciepła woda dla mieszkańców czterech miejscowości w gminie Szaflary i Nowego Targu. To najprawdopodobniej największa tego typu inwestycja na świecie.

Dodano: Piątek, 21 stycznia 2022 21:31

Autobus przyszłości na krakowskich ulicach

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie testuje elektryczny autobus marki Irizar ie tram. Pojazd wyróżnia się całkowicie bezemisyjnym, elektrycznym napędem, ale nie tylko.

Dodano: Wtorek, 26 maja 2020 09:00

Smog sprzyja koronawirusowi

Według badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda, mikrocząsteczki pyłów, z których złożony jest smog, mają ścisły związek z aktywnością koronawirusa. W rejonach USA o dużym stężeniu smogu zanotowano także zwiększoną liczbę śmiertelnych przypadków Covid 19. Wyniki badań podał portal RMF24.

Dodano: Środa, 22 kwietnia 2020 10:43

Światowy Dzień Ziemi - Skawina stawia na odnawialne źródła energii

“Z energią zmieńmy źródła” - to hasło tegorocznego Światowego Dnia Ziemi. Skawina wzięła sobie do serca te słowa, dlatego na terenie gminy trwają zaawansowane prace nad zainstalowaniem ponad 500 odnawialnych źródeł energii. To solary, fotowoltaika, pompy ciepła oraz kotły na biomasę.

Dodano: Środa, 26 lutego 2020 15:10

Czekając na wiatr, czyli artyści o smogu

27 lutego o godz. 18 w galerii Centrum Sztuki Współczesnej Solvay przy ul. Zakopiańskiej 62 w Krakowie zostanie otwarta wystawa edukacyjna „Czekając na wiatr”. Jej organizatorem jest krakowski artysta dr Tomasz Wełna, od wielu lat zaangażowany w działania antysmogowe, a patronat honorowy objął wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Dodano: Piątek, 17 stycznia 2020 15:46

Jak sprawić, by powietrze było czyste

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyły się konsultacje dotyczące Programu ochrony powietrza. Spotkanie zorganizował Małopolski Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Dodano: Sobota, 4 stycznia 2020 00:04

Smog daje się we znaki mieszkańcom Podhala

Mroźna pogoda sprawiła, że na Podhalu na dobre ruszyły piece. Dziś w Zakopanem, Nowym Targu i całym regionie normy pyłów w powietrzu były znacznie przekroczone.

Dodano: Czwartek, 12 grudnia 2019 16:11

Skawina. Nowa stacja monitorująca jakość powietrza

Trwają prace nad zamontowaniem nowej stacji mierzącej jakość powietrza. Pojawi się ona przy ulicy Studzińskiego w Skawinie. Zostanie uruchomiona najprawdopodobniej w styczniu 2020 roku.

Dodano: Środa, 18 września 2019 21:10

Antysmogowe sympozjum oo. Bernardynów

Jak poprawić jakość powietrza w najbliższym otoczeniu? W jakim stopniu smog wpływa na stan zdrowia mieszkańców? Jakie są źródła zanieczyszczenia powietrza? Między innymi na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy sympozjum naukowego, które odbędzie się w sobotę, 21 września w budynku Wyższego Seminarium Duchownego oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Dodano: Czwartek, 29 sierpnia 2019 20:19

Uchwała antysmogowa w Krakowie

W niedzielę, 1 września 2019 r. wchodzi w życie tzw. uchwała antysmogowa dla miasta Krakowa wprowadzająca zakaz palenia węglem i drewnem na terenie miasta.

Dodano: Środa, 15 maja 2019 11:18

Małopolanie mają dość smogu

Blisko 160 zgłoszeń dotyczących łamania przepisów środowiskowych i kilkadziesiąt przeprowadzonych kontroli – tak można podsumować dotychczasowe efekty funkcjonowania elektronicznego formularza Ekointerwencji.

Dodano: Czwartek, 14 marca 2019 21:27

Zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie utrzymany

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał uchwałę antysmogową dla Krakowa, zakazującą palenia węglem i drewnem. Małopolskę reprezentował w Warszawie wicemarszałek Tomasz Urynowicz, odpowiedzialny m.in. za politykę ochrony środowiska w województwie.

Dodano: Piątek, 16 listopada 2018 13:08

Zasady bezpłatnej komunikacji w czasie smogu

Bezpłatna komunikacja w czasie smogu obejmuje wszystkie osoby korzystające z komunikacji miejskiej w Krakowie. Informacje o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji z związku z przekroczeniem norm stężenia pyłu zawieszonego PM10 będą publikowane na stronach internetowych: krakow.pl, wymianapieca.krakow.pl, zikit.krakow.pl, mpk.krakow.pl, a także w aplikacji mobilnej Powietrze Kraków, oraz na portalach społecznościowych prowadzonych przez miasto i miejskie jednostki.

Dodano: Wtorek, 13 listopada 2018 14:00

Fatalny stan powietrza w Małopolsce

Już w poniedziałek wieczorem Małopolskę spowiła "czapa" smogu. Normy zanieczyszczenia były wielokrotnie przekroczone. Najgorzej było na północ od Krakowa - w Skale stężenie PM10 około godziny 18 wyniosło 908 µg/m³, a to oznacza, że normy zostały przekroczone o 1800%. We wtorek w godzinach rannych w Krakowie jakość powietrza była wciąż daleka od ideału.

Dodano: Sobota, 10 listopada 2018 16:01

Smog atakuje! Komunikacja pojedziemy bez biletu

W niedziele 11 listopada krakowskie MPK wprowadza moziwośc darmowego podróżowania.

Dodano: Niedziela, 23 września 2018 16:49

Inauguracja akcji "Przyłącz się, liczy się każdy oddech"

W Zakopanem Polska Spółka Gazownictwa rozpoczęła kampanię społeczną pod hasłem "Przyłącz się, liczy się każdy oddech". Przedstawiciele spółki rozmawiali też o walce ze smogiem i o gazyfikacji miasta.

Dodano: Wtorek, 27 marca 2018 10:00

O smogu dyskutowano w Wadowicach

Powietrze, którym oddychają mieszkańcy Wadowic jest trujące. Wyniki badań stacji pomiarowej zlokalizowanej na placu Jana Pawła II, w samym centrum miasta nie pozostawiają najmniejszych złudzeń.

Dodano: Poniedziałek, 5 marca 2018 08:27

Fatalna jakość powietrza w Krakowie

Kraków rozpoczął nowy tydzień z fatalną jakością powietrza. Stężenie pyłków PM2,5 i PM10 są przekroczone nawet pięciokrotnie. Najgorzej jest w Nowej Hucie i Bronowicach.

Dodano: Czwartek, 1 marca 2018 13:21

Smog powrócił do Małpolski

Poranek przyniósł ze sobą bardzo niskie temperatury. W połączeniu z brakiem wiatru - znacząco pogorszyła się jakość powietrza. Najgorzej jest w Nowej Hucie w Krakowie oraz w Tarnowie.

Dodano: Czwartek, 1 marca 2018 11:50

W czasie smogu bezpłatne przejazdy koleją

Od 1 marca wszyscy kierowcy, którzy w czasie dużego zanieczyszczenia powietrza przesiądą się z samochodu na pociąg, nie będą musieli płacić za bilet. Wszystko dzięki wspólnemu projektowi realizowanemu przez Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne. Jego pilotaż ruszy już jutro i wszystko wskazuje na to, że będzie kontynuowany także w przyszłym okresie grzewczym.

Dodano: Piątek, 16 lutego 2018 09:20

W Parku Jordana stanęła siedmiometrowa wieża antysmogowa (zdjęcia)

KRAKÓW. W Parku Jordana stanęła wieża antysmogowa, która ma siedem metrów wysokości i w uproszczeniu jest wielkim jonizatorem powietrza. To nie tylko największy oczyszczacz powietrza na świecie. Instalacja ma także inspirować do wspólnych działań na rzecz uwolnienia miasta od smogu.

Dodano: Piątek, 9 lutego 2018 09:24

Smog powrócił do Małopolski

W piątek stan powietrza w Krakowie i Małopolsce uległ znacznemu pogorszeniu. Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, poziom stężeń pyłów PM10, według średniej z godz. 1.00-7.00 (8.00 dla stacji ALEJE), zarejestrowany na stacjach pomiarowych zlokalizowanych na terenie Krakowa wyniósł 109 µg/m3. Dopuszczalna norma dobowa to 50 µg/m3.

Dodano: Wtorek, 6 lutego 2018 10:00

Oświęcimski Alarm Smogowy rozpoczyna działalność

Oświęcim i sąsiadujące z nim miejscowości leżą w urokliwej Kotlinie Oświęcimskiej. Przy bezwietrznej pogodzie położenie to staje się jednak przekleństwem dla mieszkańców, a okolica jest już teraz jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce i Europie.

Dodano: Środa, 31 stycznia 2018 08:44

Nie wszystkie maski antysmogowe są skuteczne

Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdziła popularne maski antysmogowe. Wyniki są alarmujące. Część dostępnych na rynku produktów może powodować zagrożenie dla użytkowników. Niektóre z nich przepuszczają bowiem szkodliwe pyły.

Dodano: Piątek, 26 stycznia 2018 09:26

Smog powrócił do Krakowa. W Nowym Targu normy także znacznie przekroczone

Dopuszczalne normy stężenia pyłów o poranku w Krakowie są wielokrotnie przekroczone. Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska poza Krakowem złe powietrze mamy także w Nowym Targu.

Dodano: Poniedziałek, 1 stycznia 2018 20:32

Jutro w Krakowie bezpłatna komunikacja miejska z powodu smogu

We wtorek, po raz pierwszy w tym sezonie grzewczym, zostanie wprowadzona bezpłatna komunikacja miejska dla kierowców.

Dodano: Poniedziałek, 18 grudnia 2017 13:16

Uwaga na smog! Wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Ostrzega przed ryzykiem przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu PM10 oraz PM2,5. Zwiększone też będzie stężenie benzo(a)pirenu.

Dodano: Wtorek, 28 listopada 2017 15:30

Smogathon: Panele powietrzne sposobem na smog

Panele powietrzne oczyszczające powietrze w pomieszczeniu za pomocą systemu wzorowanego na fotosyntezie roślin – to projekt, który okazał się najlepszy w trzeciej edycji Smogathonu. Na jego dalszy rozwój i wdrożenie na terenie Małopolski jego twórcy ze start-up’u Artveoli Inc. otrzymali 100 tys. dolarów. Finałowa gala Smogathonu odbyła się przy okazji forum Global Clean Air Summit.

Dodano: Piątek, 10 listopada 2017 14:46

W Krakowie ponownie zagościł smog

Stężenie pyłów PM10 w Krakowie przekroczyło w czwartkowy wieczór znacznie dopuszczalny poziom.

Dodano: Sobota, 21 października 2017 10:37

Zaczęło się! Kraków zaatakował smog

W stolicy Małopolski wprowadzony został I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Władze Krakowa apelują, by dzieci i osoby chorujące w miarę możliwości nie opuszczały budynków.

Dodano: Wtorek, 3 października 2017 17:20

Skarga na uchwałę antysmogową odrzucona

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie nie uznał argumentów stron skarżących uchwałę antysmogową dla Małopolski. Oznacza to, że jej przepisy są zgodne z prawem i cały czas obowiązują. Uchwała antysmogowa dla Małopolski obowiązuje od 1 lipca br. na terenie całego województwa.

Dodano: Piątek, 22 września 2017 12:30

Oczekiwanie na wyrok w sprawie uchwały antysmogowej

Do 3 października Wojewódzki Sąd Administracyjny odroczył wydanie wyroku w sprawie uchwały antysmogowej dla Małopolski. Jak podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak, Małopolska będzie stała na straży czystego powietrza i zdrowia mieszkańców.

Dodano: Piątek, 26 maja 2017 15:03

W Nowym Targu będą dyskutować o smogu

Forum Rozwoju Efektywnej Energii wraz z burmistrzem Nowego Targu Grzegorzem Watychą organizują warsztaty dla nauczycieli i lekarzy na temat zanieczyszczenia powietrza Balon.Lab.

Dodano: Poniedziałek, 24 kwietnia 2017 15:32

Tymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa została przyjęta

Walka ze smogiem nabiera tempa. Podczas kwietniowej sesji sejmiku województwa małopolskiego radni przyjęli „przejściowe” przepisy antysmogowe dla Krakowa. W efekcie od 1 lipca 2017 r. nie będzie można tu ogrzewać domów i mieszkań węglem niskiej jakości. Te tymczasowe regulacje będą obowiązywać tylko przez ok. dwa lata. Od 1 września 2019 r. w życie wchodzi całkowity zakaz palenia węglem na obszarze gminy miejskiej Krakowa.

Dodano: Sobota, 22 kwietnia 2017 10:07

Cichy zabójca zbiera żniwo w Tarnowie

Tlenek węgla jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w domach mieszkańców miasta. Co najbardziej niepokojące, to liczba zatruć gwałtownie wrosła.

Dodano: Czwartek, 20 kwietnia 2017 16:31

Robimy kocioł ekologiczny

Już za trzy miesiące wchodzi w życie Uchwała antysmogowa dla Małopolski, ograniczająca powstawanie nowych źródeł emisji zanieczyszczeń. By przygotować do wyzwań z nią związanych i oddychać w przyszłości czystym powietrzem podczas 3 MAJ SIĘ ZDRÓW FESTIVAL 2017 w Tuchowie zaplanowano pokaz ekologicznych kotłów. Można się będzie dowiedzieć, jaką technologię wybrać do ogrzewania konkretnych budynków i obliczyć, ile zapłacimy za ogrzewanie.

Dodano: Środa, 15 marca 2017 12:37

Smog znów zawisł nad Małopolską

Najgorszym powietrzem oddychają dziś mieszkańcy Krakowa i Tarnowa. W okolicach alei Krasińskiego pyłomierze wskazały o 7 rano 140 µg/m3.

Dodano: Czwartek, 23 lutego 2017 21:36

Tymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa trafia do konsultacji

Zgodnie z zapowiedziami, Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt „przejściowej” uchwały antysmogowej dla Krakowa. Dokument zakłada wprowadzenie od 1 lipca 2017 r. zakazu używania niskiej jakości węgla do ogrzewania domów i mieszkań. Te regulacje dotyczą terenu gminy miejskiej Kraków i będą obowiązywać do momentu wejścia w życie całkowitego zakazu palenia węglem czyli do września 2019 r.

Dodano: Niedziela, 19 lutego 2017 21:17

Powstała Koalicja dla czystego powietrza (zdjęcia)

Smog to realny problem, który ma fatalny wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Będziemy współpracować, aby go ograniczyć. Takie deklaracje padły podczas konferencji „Czyste powietrze. Jak to zrobić?”, w Domu Kultury w Tuchowie. Podpisano tam Koalicję na rzecz czystego powietrza w regionie tarnowskim.

Dodano: Czwartek, 16 lutego 2017 13:15

Gminy walczą z niską emisją

Ponad 26,5 tys. starych i nieekologicznych kotłów zostanie wymienionych w Małopolsce w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy. Zastąpią je spełniające wszelkie normy ekologiczne piece na węgiel, gaz lub biomasę czy OZE.

Dodano: Czwartek, 16 lutego 2017 10:05

Ostrzeżenie przed fatalną jakością powietrza

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Ostrzega o ryzyku przekroczenia dziś do północy stężenia dobowego pyłu PM10 powyżej 200 jednostek. Efektem będzie wzrost stężenia pyłu PM2,5 oraz benzopirenu w powietrzu.

Dodano: Poniedziałek, 23 stycznia 2017 15:13

Uchwała antysmogowa dla Małopolski przyjęta

KRAKÓW. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową dla Małopolski, która ma pomóc rozwiązać problem zanieczyszczonego powietrza. - Apeluję, żeby się nie bać ludzi, bo ludziom da się to wytłumaczyć i oni to zrozumieją. Podobnie było z kanalizacją, której kiedyś ludzie nie chcieli, a dziś sobie życia bez kanalizacji nie wyobrażają - mówił marszałek Jacek Krupa.

Dodano: Wtorek, 25 października 2016 09:27

Smog w Małopolsce. Normy przekroczone

W poniedziałkowy wieczór w małopolskich miastach stężenie pyłów zostało przekroczone kilkukrotnie.

Dodano: Wtorek, 17 marca 2015 15:26

Akademicka Droga Krzyżowa

W niedzielę, 22 marca, ulicami Krakowa przejdzie Akademicka Droga Krzyżowa. Będzie jej towarzyszyć hasło „Jest gorszy smog”.

Dodano: Poniedziałek, 16 lutego 2015 17:35

Starania o czyste powietrze

Petycję zawierającą pomysły co do ograniczenia i zwalczania zanieczyszczenia powietrza w Krakowie wręczyli dziś wicemarszałkowi Wojciechowi Kozakowi przedstawiciele uczestników Krakowskiego Biegu Antysmogowego, który odbył się w minioną niedzielę.

Dodano: Niedziela, 15 lutego 2015 00:02

Krakowski Bieg Antysmogowy

KRAKÓW. Dziś odbędzie się I Krakowski Bieg Antysmogowy. Do udziału w nim zgłosiła się silna ekipa pracowników krakowskiego MPEC. - Na starcie stanie liczna reprezentacja miłośników rekreacji, aktywnego stylu życia i czystego powietrza. To inżynierowie, technicy i pracownicy administracji, których łączy nie tylko miejsce pracy, ale także idea biegu. Mamy nadzieję, że przez udział m.in. w tego typu wydarzeniach skutecznie przyczynimy się do promocji poprawy jakości powietrza w Krakowie - mówi Renata Krężel.

Dodano: Sobota, 14 lutego 2015 00:05

Krakowski Bieg Antysmogowy

KRAKÓW. Dziś odbędzie się I Krakowski Bieg Antysmogowy. Do udziału w nim zgłosiła się silna ekipa pracowników krakowskiego MPEC. - Na starcie stanie liczna reprezentacja miłośników rekreacji, aktywnego stylu życia i czystego powietrza. To inżynierowie, technicy i pracownicy administracji, których łączy nie tylko miejsce pracy, ale także idea biegu. Mamy nadzieję, że przez udział m.in. w tego typu wydarzeniach skutecznie przyczynimy się do promocji poprawy jakości powietrza w Krakowie - mówi Renata Krężel.

Dodano: Wtorek, 3 lutego 2015 11:08

Krakowski Alarm Smogowy ma dwa nowe przenośne pyłomierze

Mieszkańcy Krakowa w końcu będą mogli dowiedzieć się, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze, którym oddychają w swojej najbliższej okolicy. Pyłomierze zostały zakupione za ok. 40 tysięcy złotych. Pozwalają uzyskać dokładne wyniki stężeń zanieczyszczeń w powietrzu.

Dodano: Poniedziałek, 2 lutego 2015 17:52

I. Krakowski Bieg Antysmogowy

W niedzielę, 15 lutego odbędzie się I. Krakowski Bieg Antysmogowy. Ponad 1000 osób przebiegnie ulicami Krakowa w maseczkach przeciwpyłowych. Start o godz. 10:00.

Dodano: Piątek, 23 stycznia 2015 12:59

W Zakopanem normy pyłu zawieszonego w powietrzu bywają przekraczane nawet o 500%

W zakopiańskim Dworcu Tatrzańskim odbyło się spotkanie, które zorganizował Podhalański Alarm Smogowy - organizacja, która stara się zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w Zakopanem. Okazją do spotkania była premiera najnowszego "antysmogowego" spotu z udziałem Andrzeja Bargiela.

Dodano: Wtorek, 30 grudnia 2014 11:43

KRAKÓW. Miasto nie radzi sobie w walce ze smogiem

Miasto nie radzi sobie w walce ze smogiem. Tak wynika z opublikowanego raportu Najwyższej Izby Kontroli. W tym roku urzędnicy wydali na wymianę pieców węglowych 37 mln zł, ale nie przyniosło to większych efektów.

Dodano: Poniedziałek, 29 grudnia 2014 18:46

NIK: za smog jest odpowiedzialny węgiel

Kraków i Nowy Sącz są w czołówce polskich miast, w których przekraczane są limity zanieczyszczeń powietrza. Naczelna Izba Kontroli opublikowała raport po kontroli dotyczącej problemu ochrony powietrza w najbardziej zanieczyszczonych miejscach w kraju.

Dodano: Niedziela, 14 grudnia 2014 18:29

Podhalański Alarm Smogowy - happening na ulicach Zakopanego

ZAKOPANE. "Podhalański Alarm Smogowy" zainaugurował w niedzielę "sezon smogowy". Na Krupówkach postawili stoisko - wypożyczalnię masek antysmogowych. Rozpoczęto także akcję zbierania podpisów pod petycją do nowych władz miasta, by pilnie zajęły się walką z zakopiańskim smogiem.

Dodano: Piątek, 28 listopada 2014 15:52

Do NSA trafiła skarga kasacyjna ws. uchwały "antysmogowej"

Województwo Małopolskie złożyło do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) w Warszawie skargę kasacyjną na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), który stwierdził nieważność uchwały „antysmogowej”. Do czasu wyroku NSA uchwała małopolskiego sejmiku pozostaje w mocy - nadal obowiązuje zakaz stosowania paliw stałych w nowych budynkach, a w budynkach istniejących termin wejścia przepisów w życie to 1 września 2018 r.

Dodano: Poniedziałek, 9 grudnia 2013 13:10

Huragan Ksawery zdmuchnął smog znad Krakowa

Silny wiatr zdmuchnął smog znad stolicy Małopolski. To, że powietrze było czystsze niż na co dzień, można zobaczyć w Krakowie gołym okiem. A potwierdzają to mapy CITEAIR, przestawiające indeks jakości powietrza, a udostępniane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie.

Dodano: Czwartek, 5 grudnia 2013 22:55

KRAKÓW. Balon będzie ostrzegał przed smogiem

W kampanię antysmogową w Krakowie chce się włączyć firma HiFlyer, która jest właścicielem i zarządza balonem widokowym nad Wisłą. Planuje zainstalować na balonie panele ciekłokrystaliczne, które będą zmieniać barwę w zależności od stanu zanieczyszczenia powietrza.

Dodano: Sobota, 26 października 2013 15:00

KRAKÓW. Antysmogowy marsz przeszedł ulicami miasta

W piątek, 25 października o godz. 18:00 spod pomnika Adama Mickiewicza wyruszył antysmogowy marsz, w którym wzięli udział ubrani na czarno żałobnicy, krakowscy performerzy oraz muzycy.

Dodano: Poniedziałek, 7 października 2013 10:57

KRAKÓW. Miasto otrzymało dodatkowe 16 mln zł na walkę ze smogiem

Miasto otrzymało dodatkowe 16 mln zł na walkę ze smogiem. Zaplanowano, że pozyskana kwota zostanie przeznaczona na dotacje dla mieszkańców na wymianę pieców węglowych na bardziej ekologiczne systemy grzewcze.

Dodano: Wtorek, 19 lutego 2013 15:43

KRAKÓW. Uruchomiono stronę internetową, która ma pomóc w walce ze smogiem

Na stronie internetowej: www.krakow.pl/spalanie można zgłaszać lokalizacje z terenu Krakowa, gdzie w domowych piecach spalane są śmieci. Od listopada 2012 strażnicy miejscy przeprowadzili ponad tysiąc kontroli i nałożyli 72 mandaty na kwotę 9 tys. zł.

Dodano: Wtorek, 5 lutego 2013 11:18

KRAKÓW. Trwa walka ze smogiem

Wczoraj, 4 lutego odbyło się spotkanie w gabinecie przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera. Ponad 130 mln złotych w ciągu pięciu lat i zwiększenie budżetu Krakowa z 2,8 mln do ponad 20 mln złotych w 2013 roku zostanie przeznaczonych na likwidację smogu w Krakowie.

Dodano: Piątek, 11 stycznia 2013 15:23

Marsz antysmogowy w Krakowie

Wczoraj, 10 stycznia ulicami Krakowa przeszedł marsz antysmogowy, w którym wzięło udział ok. 200 osób. Na transparentach widniały hasła: "Smog wawelski precz z Krakowa." Kraków zajął 8. miejsce spośród 600 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
    Reklama
    Reklama
    Meles
    Pod naszym patronatem
    Partnerzy malopolskaonline.pl