81. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
Zapraszamy do udziału w uroczystościach poświęconych pamięci żołnierzy i cywilów tworzących tajne struktury państwa polskiego podczas II wojny światowej, odbywających się w 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Świętujmy 1 sierpnia Powstanie Warszawskie
"Są klęski, które są zwycięstwami"... Tak powinniśmy myśleć o Powstaniu Warszawskim. I oddać należny hołd poległym żołnierzom i cywilom, a nie wykłócać się o to, kto podjął decyzję o wybuchu albo czy warto było... Jeśli ugrzęźniemy w sporach, zawłaszczą nam powstanie! Już dziś mówi się o dwóch powstaniach warszawskich - o pierwszym w getcie i drugim, które wybuchło 1 sierpnia ‘44 roku. Wkrótce pierwsze będzie jedyne!
Uroczystości 600-lecia lokacji Ochotnicy - świętowanie w deszczu (zdjęcia)
Niedzielne obchody 600-lecia lokacji Ochotnicy przebiegały w strugach deszczu. Wśród gości byli parlamentarzyści oraz radni wojewódzcy.
Uroczystości Jubileuszu 300-lecia konsekracji zabytkowego kościoła w Orawce (zdjęcia)
ORAWKA. W dzień odpustu parafialnego ku czci św. Jana Chrzciciela w kościele w Orawce trwały uroczystości Jubileuszu 300-lecia konsekracji świątyni. Msza święta odpustowa koncelebrowana była pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiej Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza.
Uroczystości ku czci świętego Stanisława
Tradycyjna procesja z udziałem tysięcy wiernych oraz przedstawicieli władz samorządowych i państwowych, stowarzyszeń i instytucji krakowskich, duchownych przeszłą z Wawelu na Skałkę, gdzie odbyła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Wiktora Skworca.
Kandydat na Prezydenta RP Andrzej Duda w Zakopanem
Andrzej Duda, kandydat na urząd Prezydenta RP, będzie uczestniczył w uroczystościach 3 maja w Zakopanem - poinformował wicestarosta tatrzański Jerzy Zacharko.
71. rocznica wydarzeń na Przysłopie (zdjęcia)
15 lutego br. GRH „Żandarmeria” zorganizowała uroczystości rocznicowe na przełęczy Przysłop (między Obidzą a Szczawnicą). Wydarzenie nosiło nazwę „Partyzancki Beskid” i było związane z 71. rocznicą zajścia, które rozegrało się właśnie na Przysłopie.
Uroczystości na cmentarzu wojennym tzw. Glinniku
Zakończono tegoroczny etap prac badawczo-ekshumacyjnych na terenie tzw. „Glinnika” w Krakowie – Przegorzałach. W środę, 29 października na cmentarzu planowane jest uroczyste złożenie we wspólnej mogile szczątków 66 ofiar zbrodni okupanta niemieckiego dokonanych w latach 1939-1944.
KRAKÓW.Utrudnienia w ruchu - obchody "Święta Św. Huberta Patrona Myśliwych, Leśników i Jeźdźców"
W sobotę, 18 października między godz. 11.30 a 12.10 wystąpią utrudnienia w ruchu w Krakowie. Chwilowy przestój będzie związany z obchodami "Święta Św. Huberta Patrona Myśliwych, Leśników i Jeźdźców".
Upamiętnienie 20 rocznicy pożaru i uratowania kościółka na Piątkowej. Tradycyjne spotkanie strażaków
2 października 1994 r. podpalony został kościół Św. Krzyża na Obidowej przy "zakopiance". OSP w Rdzawce ufundowała obelisk upamiętniający uratowanie świątyni. Uroczystego odsłonięcia kamiennej tablicy dokona dziś biskup Jan Szkodoń.
Nowy Targ: uroczystości upamiętniające 75. rocznicę napaści ZSRR na Polskę (zdjęcia)
NOWY TARG. Ponad 20 pocztów sztandarowych wzięło udział w uroczystościach upamiętniających 75 rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Spotkanie rozpoczęło się na Placu Kombatantów, gdzie oficjalnie odsłonięto zmienioną w treści "Tablicę Pamięci". - Pamiętajmy o historii by nie być skazanym na jej powtarzanie - mówił prowadzący spotkanie Marcin Kudasik.
Uroczystości na Hali Łabowskiej (zdjęcia)
Hali Łabowskiej na Ziemi Sądeckiej odbyły się uroczystości poświęcone pamięci ks. Władysława Gurgacza i żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, którzy ginęli z rąk komunistycznych oprawców, bo walczyli o Polskę wolną, niepodległą.
27. Dożynki Podhalańskie w Ludźmierzu (duża galeria)
Na XXVII Dożynki Podhalańskie do Ludźmierza oddziały Związku Podhalan przywiozły ponad 20 wieńców. Eucharystii dziękczynnej za plony, owoce ziemi i pracy ludzkich rąk przewodniczył opat mogilski o. dr Piotr Chojnacki. Starostami tegorocznych dożynek byli: Małgorzata Kocańda z Rogoźnika i Zbigniew Czaja z Ludźmierza.
Odsłonięcie odnowionego grobowca polskich lotników w Orawce (zdjęcia)
Minęło 75 lat od chwili gdy nad miejscowością Podwilk został zestrzelony przez Niemców samolot z trzyosobową załogą. W Orawce - miejscu, gdzie rozbiła się maszyna i zginęli ppor. Tadeusz Prędecki i kpr. Rudolf Wilduch zebrali się przedstawiciele władz Gminy i zaproszeni goście, by uczcić ich bohaterską śmierć.
XXIV Dożynki w gminie Czarny Dunajec (podwójna galeria)
CZARNY DUNAJEC. Tegoroczny Hołdymas, czyli czarnodunajeckie dożynki odbył się po raz XXIV na stadionie sportowym. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.
Oficjalne rozpoczęcie MFFZG. Msza św. ekumeniczna i korowód ulicami Zakopanego (zdjęcia)
W Kościele pw. Św. Krzyża w Zakopanem odbyła się uroczysta Msza św. ekumeniczna rozpoczynająca 46. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich z udziałem władz miasta oraz zespołów.
Jubileusz ojca Leona
W niedzielę w Gronkowie świętowane będzie 60-lecie kapłaństwa o. Leona Knabita. Jubileusz benedyktyna odbędzie się w jego pierwszej parafii.
120-Lecie OSP w Nowej Wsi (duża galeria)
Ochotnicza Straż Pożarna Nowa Wieś obchodziła jubileusz 120 –lecia istnienia.
Koncert w krynickim Kościele Zdrojowym
W ramach festiwalowych koncertów w krynickich kościołach, w kościele pw. NMP – Kościele Zdrojowym wystąpili Bożena Zawiślak-Dolny (mezzosopran), Michał Kutnik (baryton) i jego żona, pianistka, zarazem wirtuoz organów Kristina Kutnik.
Święto Ludzi Gór pod Turbaczem (zdjęcia)
Do kaplicy pod Turbaczem przybyły dziś tłumy. Przy okazji Mszy Ludzi Gór odsłonięta zostanie tablica pamięci ks. Kazimierza Krakowczyka.
KRAKÓW. Utrudnienia w ruchu - przez miasto będzie maszerować Kadrówka
Dzisiaj, 5 sierpnia oraz jutro w związku z obchodami rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Oleandrów wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. Ulicami miasta przejdzie uroczysty historyczny orszak.
Podziemne obchody 95-lecia Policji
Tegoroczne Święto Policji ma szczególnie uroczysty charakter – Polska Policja istnieje już bowiem od 95 lat. Policjanci z powiatu wielickiego spotkają się 1 sierpnia o godz. 11.00 w komorze Drozdowice IV. Z okazji jubileuszu 110 m pod ziemią odbędzie się debata pt. „Historia w policyjnym mundurze 1919-2014”. Wręczone również zostaną odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie.
Procesja Bożego Ciała na ulicach Zakopanego (zdjęcia)
Dziś Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego to Święto Najświętszego Ciała Chrystusa, a w tradycji ludowej - Boże Ciało. To w Kościele katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu.
Podhale z honorami pożegnało księdza Tadeusza Juchasa (zdjęcia)
W Ludźmierzu odbyły się uroczystości pogrzebowe kustosza sanktuarium księdza Tadeusza Juchasa. Wzięło w nich udział ok. 3 tysięcy wiernych, w tym ponad 200 pocztów sztandarowych, liczne delegacje krajowe i polonijne. Mszę świętą przy ołtarzu polowym odprawił w koncelebrze pięciu biskupów i prawie 300 kapłanów - metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.
Przygotowania do sobotnich uroczystości pogrzebowych kustosza Sanktuarium Ludźmierskiego (zdjęcia)
Około 8-10 tysięcy wiernych spodziewanych jest w sobotę w Ludźmierzu na uroczystościach pogrzebowych kustosza sanktuarium ks. Tadeusza Juchasa. Mszę świętą, która odbędzie się na terenie Ogrodu Różańcowego, odprawi o godz. 11 kardynał Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi ks. Mieczysław Łukaszczyk.
Złoty Medal dla Uniwersytetu Jagiellońskiego
Msza św. w Katedrze Wawelskiej, uroczyste przejście w orszaku jubileuszowym i posiedzenie senatu uczelni – tak Uniwersytet Jagielloński świętował 650 lat swojego istnienia. W obchodach wziął udział marszałek Marek Sowa, który wraz z Kazimierzem Barczykiem, przewodniczącym SWM, wręczył rektorowi UJ Złoty Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego.
Nowotarskie obchody 223. Rocznicy uchwalenia Konstytucji (zdjęcia)
Msza św. w intencji Ojczyzny, spotkanie na płycie Rynku oraz otwarcie wystawy w Bursie Gimnazjalnej pt. "Wielka wojna w Małopolsce – bitwy, ludzie, miejsca" - tak Nowy Targ upamiętnił kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Kobieta oblała nieznaną substancją ołtarz i obraz Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach
W niedzielę, 27 kwietnia została zatrzymana 37-letnia kobieta, która oblała ołtarz i obraz Jezusa Miłosiernego nieznanym płynem. Obraz jest chroniony szybą, więc nie został uszkodzony.
Kanonizacja w rodzinnym mieście Ojca Świętego i wspomnienie z beatyfikacji (zdjęcia)
W niedzielę dwaj papieże Jan XXIII i wadowiczanin Jan Paweł II zostaną wpisani w poczet świętych. Małopolanie , którzy nie będą uczestniczyć w uroczystościach kanonizacyjnych w Watykanie osobiście ani przed telewizorem mogą odwiedzić krakowskie Łagiewniki a także Wadowice-rodzinne miasto polskiego papieża.
Uroczystości patriotyczne na Podhalu (zdjęcia)
NOWY TARG/ZAKOPANE. W czwartą rocznicę katastrofy smoleńskiej delegacja powiatu tatrzańskiego złożyła wiązankę kwiatów pod repliką krzyża na Giewoncie w Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach, gdzie znajduje się urna z ziemią z miejsca katastrofy. Uroczystości odbyły się także na Olczy i w Nowym Targu.
KRAKÓW. Prezydent Komorowski na uroczystościach w Łagiewnikach
Z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozpoczęła się uroczystość, podczas której prezydent, przedstawiciele różnych instytucji oraz młodzież odebrali lampiony z „Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia”.
KRAKÓW. Rozpoczęły się obchody 650-lecia konsekracji Katedry na Wawelu
W czwartek, 27 marca rozpoczęły się dwudniowe obchody 650-lecia Katedry na Wawelu. W katedrze wystawione zostały relikwie patrona Polski, biskupa męczennika św. Stanisława, św. Jadwigi Królowej oraz Jana Pawła II. Na ołtarzu stanął, przechowywany na co dzień w katedralnym skarbcu, krzyż z diademów książęcych.
W całej Polsce odbywają się procesje z okazji uroczystości Bożego Ciała (zdjęcia z Nowego targu i Kościeliska)
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w tradycji ludowej zwane Bożym Ciałem - jest to święto obchodzone przez katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni idą w procesji do czterech ołtarzy. Tematem tegorocznych ołtarzy jest Rok Wiary.
Katyńsko-smoleńskie uroczystości w mszańskim parku
W Mszanie Dolnej odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, którym zadedykowano Dęby Pamięci i pamiątkowe tablice na obelisku w Parku Miejskim. W uroczystościach wzięła udział Zuzanna Kurtyka, wdowa po śp. prezesie Instytutu Pamięci Narodowej Januszu Kurtyce, który zginął na pokładzie tupolewa w 2010 roku oraz krewni ofiar zbrodni komunistycznej.
Zakopiańskie uroczystości pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej (zdjęcia)
ZAKOPANE. W środę wieczorem obok pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy samolotu pod Smoleńskiem - odbyła się krótka uroczystość. Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej, ufundowany przez parafian i pielgrzymów z całej Polski, stanął obok olczańskiego sanktuarium w ubiegłym roku.