Kopciuchy nie wracają do Krakowa – uchwała antysmogowa obroniona
W poniedziałkowy wieczór Sejmik Województwa Małopolskiego odrzucił w głosowaniu inicjatywę uchwałodawczą zaproponowaną przez mieszkańca Wieliczki. Gdyby została przyjęta, do Krakowa mogłyby wrócić tzw. kopciuchy, a więc piece i kotły emitujące ogromne ilości zanieczyszczeń.
Nie chcemy powrotu kopciuchów do Krakowa
W najbliższy poniedziałek na sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego zostanie poddana głosowaniu inicjatywa uchwałodawcza zaproponowana przez mieszkańca Wieliczki. Jej przyjęcie przez radnych Sejmiku zniosłoby przepisy uchwały antysmogowej w Krakowie, wprowadzając możliwość użytkowania tzw. „kopciuchów", emitujących ogromne ilości zanieczyszczeń - uprzedza Krakowski Alarm Smogowy
Sąd rozstrzygnie ws. legalności zmiany małopolskiej uchwały antysmogowej
20 mieszkanek i mieszkańców Małopolski powalczy o czyste powietrze w sądzie. Przy wsparciu prawników z Frank Bold składają do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargi na demontaż małopolskiej uchwały antysmogowej przez sejmik województwa.
“Kopciuchom” dziękujemy. W Skawinie wprowadzono zakaz używania starych pieców
Pierwsze dni stycznia to czas wprowadzania w życie postanowień noworocznych. Dla mieszkańców gminy Skawina nowy rok oznacza wejście w życie całkowitego zakazu używania “kopciuchów”
I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wprowadza I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i wskazuje na wystąpienie przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 dla stężenia 24-godzinnego w dniu 19 grudnia 2022 r.
Skawina żegna się z “kopciuchami”
Całkowity zakaz używania “kopciuchów”, brak zgody na montaż pieców węglowych w nowych i istniejących budynkach, a od 2030 roku całkowity zakaz ogrzewania domów węglem. Mimo zmian w przepisach antysmogowych dla Małopolski, gmina Skawina nie rezygnuje z ambitnych planów na rzecz poprawy jakości powietrza.
Kopciuchy zostają
Sejmik województwa małopolskiego wydłużył termin wymiany starych pieców węglowych do kwietnia 2024 roku, czyli o dwa sezony grzewcze. W głosowaniu 25 radnych było za przedłużeniem terminu, 11 - przeciw.
Sejmik zajmie się zmianami w uchwale antysmogowej
Dziś przed siedzibą Sejmiku woj. małopolskiego odbyła się konferencja prasowa przed nadzwyczajną sesją Sejmiku.
Skawina za utrzymaniem dotychczasowych zapisów uchwały antysmogowej dla Małopolski
W związku z działaniami Zarządu Województwa Małopolskiego zmierzającymi do przesunięcia o rok zakazu używania “kopciuchów”, burmistrz Norbert Rzepisko mówi stanowcze nie dla jakichkolwiek opóźnień i zmian.
Małopolska planuje przesunąć o rok termin wymiany starych pieców
Nie trzeba będzie wymieniać starego pieca na węgiel i drzewo do końca tego roku, ale do końca 2023 roku. Władze Małopolski proponują przesunięcie terminu obowiązkowej wymiany starego "kopciucha" o rok. Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany zapisów uchwały antysmogowej w naszym województwie.
Małopolski PiS cofa wieloletnią politykę ochrony Powietrza w Małopolsce
Wczoraj pod siedzibą Zarządu Województwa Małopolskiego przy ulicy Basztowej na Skwerze Andrzeja Wajdy odbyła się konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej
Inwestycja za 100 milionów złotych w Szaflarach. Gmina zaczyna projekt "Odwiert"
Urząd Gminy Szaflary ogłosił przetarg na wykonanie 7-kilometrowego odwiertu geotermalnego w głąb ziemi, z którego w przyszłości ma popłynąć ciepła woda dla mieszkańców czterech miejscowości w gminie Szaflary i Nowego Targu. To najprawdopodobniej największa tego typu inwestycja na świecie.
Autobus przyszłości na krakowskich ulicach
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie testuje elektryczny autobus marki Irizar ie tram. Pojazd wyróżnia się całkowicie bezemisyjnym, elektrycznym napędem, ale nie tylko.
Smog sprzyja koronawirusowi
Według badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda, mikrocząsteczki pyłów, z których złożony jest smog, mają ścisły związek z aktywnością koronawirusa. W rejonach USA o dużym stężeniu smogu zanotowano także zwiększoną liczbę śmiertelnych przypadków Covid 19. Wyniki badań podał portal RMF24.
Jak sprawić, by powietrze było czyste
Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyły się konsultacje dotyczące Programu ochrony powietrza. Spotkanie zorganizował Małopolski Urząd Marszałkowski w Krakowie.
Smog daje się we znaki mieszkańcom Podhala
Mroźna pogoda sprawiła, że na Podhalu na dobre ruszyły piece. Dziś w Zakopanem, Nowym Targu i całym regionie normy pyłów w powietrzu były znacznie przekroczone.
Skawina. Nowa stacja monitorująca jakość powietrza
Trwają prace nad zamontowaniem nowej stacji mierzącej jakość powietrza. Pojawi się ona przy ulicy Studzińskiego w Skawinie. Zostanie uruchomiona najprawdopodobniej w styczniu 2020 roku.
Antysmogowe sympozjum oo. Bernardynów
Jak poprawić jakość powietrza w najbliższym otoczeniu? W jakim stopniu smog wpływa na stan zdrowia mieszkańców? Jakie są źródła zanieczyszczenia powietrza? Między innymi na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy sympozjum naukowego, które odbędzie się w sobotę, 21 września w budynku Wyższego Seminarium Duchownego oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Uchwała antysmogowa w Krakowie
W niedzielę, 1 września 2019 r. wchodzi w życie tzw. uchwała antysmogowa dla miasta Krakowa wprowadzająca zakaz palenia węglem i drewnem na terenie miasta.
Czystsze powietrze w przedszkolach nad Soła
Przedszkolaki w czasie zajęć odetchnął pełną piersią, i to czystym powietrzem. Sześć oczyszczaczy powietrza, zakupionych przez władze Małopolski trafiło do Oświęcimia.
Fatalny stan powietrza w Małopolsce
Już w poniedziałek wieczorem Małopolskę spowiła "czapa" smogu. Normy zanieczyszczenia były wielokrotnie przekroczone. Najgorzej było na północ od Krakowa - w Skale stężenie PM10 około godziny 18 wyniosło 908 µg/m³, a to oznacza, że normy zostały przekroczone o 1800%. We wtorek w godzinach rannych w Krakowie jakość powietrza była wciąż daleka od ideału.
Smog atakuje! Komunikacja pojedziemy bez biletu
W niedziele 11 listopada krakowskie MPK wprowadza moziwośc darmowego podróżowania.
Marszałek apeluje do premiera: "Oczekujemy od rządu wsparcia " w walce o czyste powietrze
"Obierzmy wspólny front w walce o czyste powietrze” – zwraca się marszałek Jacek Krupa do premiera Mateusza Morawieckiego. Apel jest związany z projektem rozporządzenia ministra energii, który dopuszcza stosowanie złej jakości węgla na terenie Polski. Proponowane przez rząd normy są mniej restrykcyjne, niż przepisy wprowadzone uchwałą antysmogową dla Małopolski.
O smogu dyskutowano w Wadowicach
Powietrze, którym oddychają mieszkańcy Wadowic jest trujące. Wyniki badań stacji pomiarowej zlokalizowanej na placu Jana Pawła II, w samym centrum miasta nie pozostawiają najmniejszych złudzeń.
Spalarnia śmieci w Oświęcimiu? Ruszają konsultacje społeczne.
4 razy mniej tlenku azotu, 18 razy mniej pyłu i aż 35 razy mniej tlenku siarki niż dotychczasowe źródło energii, tj. kocioł węglowy, wzrost ruchu samochodowego tylko o 0,5%, a dodatkowo szansa na niższe koszty ciepła – wraca temat budowy spalarni w Oświęcimiu.
Wojciech Kozak na Podhalu: "Czystego powietrza wymagają nie tylko zagraniczni turyści"
NOWY TARG. - Jadąc tu widziałem dwa kominy z czarnym dymem. Gospodarz palił nie tylko śmieciami, ale w ogóle wszystkim. W podkrakowskich gminach już ludzie dzwoniliby na Policję. Wiem, donos tutaj jest źle traktowany. Niewykluczone, że skończyłoby się to obiciem zgłaszającego - mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.
Małopolska otrzyma 16 czujników jakości powietrza
W 16 lokalizacjach z województwa małopolskiego zostaną wkrótce zamontowane czujniki monitorujące jakość powietrza. Miejsca zostały wyłonione w konkursie Avivy „Wiem, czym oddycham” dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności.
Szczawnica stawia na piękne centrum i czyste powietrze
Mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia oraz znakomite położenie pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim sprawia, że Szczawnica jest jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce. Teraz centrum miasta czeka gruntowna rewitalizacja. Dodatkowo z myślą o poprawie jakości powietrza, do końca 2019 roku w mieście i gminie zostaną wymienione stare, nieekologiczne piece.
Zła jakość powietrza w Krakowie
Od godzin nocnych w Krakowie są przekroczone dopuszczalne normy stężenia pyłów. Na wszystkich ośmiu stacjach pomiarowych w stolicy Małopolski odnotowano poziom PM10 przekraczający 50 µg/m3. Największe stężenie pyłów stacje wykazały o 6 rano.
Oświęcim z kontrolowanym powietrzem
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zakupiło trzy czujniki pomiaru zanieczyszczenia powietrza, które zaczną działać od 15 grudnia. Dzięki nim każdy mieszkaniec grodu znad Soły będzie mógł sprawdzić, czym oddycha w danej chwili.
Małopolska kupi oczyszczacze powietrza do żłobków i przedszkoli
- Zdrowie dzieci jest najważniejsze – mówił niedawno marszałek Jacek Krupa zapowiadając, że Województwo Małopolskie zamierza kupić do przedszkoli, żłobków i klubów dziecięcych w regionie oczyszczacze powietrza, aby w ten sposób dodatkowo chronić najmłodszych przed szkodliwym działaniem smogu. Jak dodał - "w przyszłorocznym budżecie zabezpieczyliśmy na ten cel 1,8 mln zł. Szacujemy, że ta kwota wystarczy na zakup ok. 1200 urządzeń".
Czyste powietrze w Krakowie? To możliwe
Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice i Smok Wawelski to symbole Krakowa, które nierozerwalnie kojarzone są ze stolicą małopolski. Kojarzone pozytywnie, jak magnes przyciągają turystów. W sezonie grzewczym do listy symboli miasta dopisać należy jeszcze jeden. Diametralnie jednak od wcześniej wspomnianych się różni – to smog, dzięki któremu do Krakowa przylgnęła łatka jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.
Smogathon: Panele powietrzne sposobem na smog
Panele powietrzne oczyszczające powietrze w pomieszczeniu za pomocą systemu wzorowanego na fotosyntezie roślin – to projekt, który okazał się najlepszy w trzeciej edycji Smogathonu. Na jego dalszy rozwój i wdrożenie na terenie Małopolski jego twórcy ze start-up’u Artveoli Inc. otrzymali 100 tys. dolarów. Finałowa gala Smogathonu odbyła się przy okazji forum Global Clean Air Summit.
Fatalny stan powietrza w Krakowie
Dzisiaj jakość powietrza w Krakowie znacznie się pogorszyła. Stężenie pyłów PM10 przekroczyło dopuszczalny poziom. Najgorzej jest na al. Krasińskiego oraz na ul. Złoty Róg. O godzinie 8 zarejestrowano tam najwyższe dzisiaj stężenia PM 10.
Marszałek podkreśla efekty w walce o czyste powietrze
Minął rok od zatrudnienia ekodoradców w małopolskich gminach, które włączyły się w nowatorski projekt LIFE. Czas na pierwsze podsumowania. 155 tys. udzielonych porad, 1300 spotkań dla mieszkańców czy pomoc w przygotowaniu wniosków na wymianę pieca na łączną pulę ponad 150 mln zł – to tylko kilka pierwszych efektów ich pracy. W całej Małopolsce pracuje w sumie 60 ekodoradców.
Kraków. Roślinami doniczkowymi w złe powietrze
Władze stolicy Małopolski zachęcają mieszkańców do pobierania bezpłatnych roślin doniczkowych. Przygotowano ich aż 10 tysięcy. Według krakowskich urzędników pomoże to w walce z zanieczyszczeniem powietrza.
Przyjdź po roślinę i zadbaj o jakość powietrza w swoim otoczeniu
10 tysięcy ozdobnych roślin doniczkowych trafi do mieszkańców Krakowa. Będą one bezpłatnie rozdawane już 11 i 12 listopada na placu Wszystkich Świętych oraz przed budynkiem Nowohuckiego Centrum Kultury. To część akcji pod hasłem „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa”.
Wykryto pomieniotwórczy pierwiastek w powietrzu
Co prawda wykryty ruten – 106 może być niebezpieczny dla zdrowia, to eksperci z atomistyki uspokajają – jego stężenie w powietrzu nie powoduje żadnego zagrożenia.
W Nowym Targu będą dyskutować o smogu
Forum Rozwoju Efektywnej Energii wraz z burmistrzem Nowego Targu Grzegorzem Watychą organizują warsztaty dla nauczycieli i lekarzy na temat zanieczyszczenia powietrza Balon.Lab.
Mieszkańcy Skawiny proszą o drzewa
Miasto od lat boryka się z zanikiem zieleni. Ma to niebagatelny wpływ m.in. na jakość powietrza w Skawinie. Stąd apel o zasadzenie drzew. To i owszem, nastąpi. Przynajmniej na jednej działce.
Smog znów zawisł nad Małopolską
Najgorszym powietrzem oddychają dziś mieszkańcy Krakowa i Tarnowa. W okolicach alei Krasińskiego pyłomierze wskazały o 7 rano 140 µg/m3.
Tymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa trafia do konsultacji
Zgodnie z zapowiedziami, Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt „przejściowej” uchwały antysmogowej dla Krakowa. Dokument zakłada wprowadzenie od 1 lipca 2017 r. zakazu używania niskiej jakości węgla do ogrzewania domów i mieszkań. Te regulacje dotyczą terenu gminy miejskiej Kraków i będą obowiązywać do momentu wejścia w życie całkowitego zakazu palenia węglem czyli do września 2019 r.
Powstała Koalicja dla czystego powietrza (zdjęcia)
Smog to realny problem, który ma fatalny wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Będziemy współpracować, aby go ograniczyć. Takie deklaracje padły podczas konferencji „Czyste powietrze. Jak to zrobić?”, w Domu Kultury w Tuchowie. Podpisano tam Koalicję na rzecz czystego powietrza w regionie tarnowskim.
Gminy walczą z niską emisją
Ponad 26,5 tys. starych i nieekologicznych kotłów zostanie wymienionych w Małopolsce w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy. Zastąpią je spełniające wszelkie normy ekologiczne piece na węgiel, gaz lub biomasę czy OZE.
Ostrzeżenie przed fatalną jakością powietrza
Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Ostrzega o ryzyku przekroczenia dziś do północy stężenia dobowego pyłu PM10 powyżej 200 jednostek. Efektem będzie wzrost stężenia pyłu PM2,5 oraz benzopirenu w powietrzu.
Uchwała antysmogowa dla Małopolski przyjęta
KRAKÓW. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową dla Małopolski, która ma pomóc rozwiązać problem zanieczyszczonego powietrza. - Apeluję, żeby się nie bać ludzi, bo ludziom da się to wytłumaczyć i oni to zrozumieją. Podobnie było z kanalizacją, której kiedyś ludzie nie chcieli, a dziś sobie życia bez kanalizacji nie wyobrażają - mówił marszałek Jacek Krupa.
Krakowskie powietrze...
W Koszalinie wartość wskaźnika średniego narażenia na pył PM2,5 w roku 2013 [g/m] wynosiła 11. W Krakowie było to aż 37, a na Górnym Śląsku 34.