Aktualności
Poniedziałek, 2 kwietnia 2018 19:06
Krakowski Emaus (zdjęcia)
Emaus to jedna z najstarszych i najbarwniejszych krakowskich tradycji. W Wielkanocny Poniedziałek kolorowy jarmark wzdłuż ulicy Kościuszki, u stóp Klasztoru Sióstr Norbertanek, znów przyciągnął tłumy zwiedzających.
Tradycja zwierzynieckiego odpustu Emaus wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to w drugi dzień Świąt Wielkanocnych mieszkańcy Krakowa szli w religijnej procesji do wsi Zwierzyniec. Tam odbywał się odpust, a główną atrakcją były kramy z wymyślnymi zabawkami. Obecnie emausowe uroczystości różnią się znacznie od tych sprzed lat.Jak co roku w południe zostały ogłoszone wyniki konkursu na najpiękniejsze drzewko emausowe. Równolegle w internecie trwa aukcja zwycięskiego drzewka z ubiegłego roku. Dochód z aukcji zostanie przekazany na potrzeby Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt przy ulicy Rybnej w Krakowie.
Drzewka emausowe to symbol życia. To tradycja funkcjonująca w całej Europie - mówi Wacław Szczepanik z Domu Zwierzynieckiego. Tegorocznych zwycięzców w trzech kategoriach - dziecięcej, młodzieżowej i dorosłej poznamy w samo południe. W Domu Zwierzynieckim odbywa się też wystawa prac konkursowych. A w aukcji można wziąć udział poprzez stronę krakowskiego schroniska www.schronisko.krakow.pl. Licytacja potrwa do 7 kwietnia.
Tradycja zwierzynieckiego odpustu Emaus wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to w drugi dzień Świąt Wielkanocnych mieszkańcy Krakowa szli w religijnej procesji do wsi Zwierzyniec. Tam odbywał się odpust, a główną atrakcją były kramy z wymyślnymi zabawkami. Obecnie emausowe uroczystości różnią się znacznie od tych sprzed lat.
Tomasz Cichocki i materiały prasowe Urzędu Miasta Krakowa
galeria zdjęć
komentarze