Osadzenie Chochoła 19–22 listopada 2020
Osadzanie Chochoła to już półwieczna tradycja, sięgająca otwarcia Muzeum w Rydlówce, nawiązująca do ślubu i wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Ślub odbył się 20 listopada 1900 roku
Pochód Lajkonika ulicami Krakowa
W czwartek, tydzień po Bożym Ciele, ulicami Krakowa wędrował Lajkonik, któremu towarzyszył orszak. Zgodnie z tradycją na rynku Lajkonik odebrał symboliczny haracz od sklepikarzy i kupców, których lokale znajdują się na trasie pochodu, a także od prezydenta miasta.
Puchar Polan Gorczańskich (galeria)
Tradycyjnie w Lany Poniedziałek "Ludzie Gór" spotkali się na Polanie Walusiowej w Waksmundzie, aby wziąć udział w 55. Jubileuszowych Zawodach o Puchar Polan Gorczańskich.
Moje - piękna orawska tradycja
JABŁONKA. Po raz kolejny organizowany jest konkurs na "Najpiękniejszy orawski moj". Moje stawiane są jako forma publicznego okazania jednej, lub wielu pannom serdecznych uczuć, czy po prostu sympatii. Moje nie tylko trzeba postawić, ale również ich pilnować, bowiem poszczególne grupy mężczyzn za punkt honoru stawiają sobie przewrócenia konstrukcji rywali.
Krakowski Emaus (zdjęcia)
Emaus to jedna z najstarszych i najbarwniejszych krakowskich tradycji. W Wielkanocny Poniedziałek kolorowy jarmark wzdłuż ulicy Kościuszki, u stóp Klasztoru Sióstr Norbertanek, znów przyciągnął tłumy zwiedzających.
Tradycyjne góralskie życzenia świąteczne i sypanie owsem
Robert Chowaniec, prezes honorowy oddziału Związku Podhalan w Poroninie, złożył podczas pasterki mieszkańcom miejscowości tradycyjne góralskie życzenia "Na scynście, na zdrowie, a na to Boze Narodzynie", obficie podsypując wszystkich owsem. Obejrzyjcie!
Lokalne tradycje pod ścisłą ochroną
Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, instytucja kultury Województwa Małopolskiego, rusza z realizacją projektów chroniących niematerialne dziedzictwo kulturowe: „Małopolska Źródłem Tradycji” i „Małopolska Szkoła Tradycji”. Dzięki tym projektom wiedza o małopolskich tradycjach z pewnością nie zaginie.
Siuda Baba grasuje w Wieliczce (zdjęcia)
Mieszkańcy Wieliczki mogą się poszczycić inną tradycją, jaką są poczynania Siudej Baby.
Nowi kandydaci na listę produktów tradycyjnych
Kiszone rydze z Uścia Gorlickiego, łososiński sok tłoczony z jabłek, miód spadziowy z Beskidu Wyspowego, wolickie śliwki w zalewie korzennej oraz wino z jabłek i płatków róży – to kolejni małopolscy kandydaci na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych, rekomendowani przez Małopolską Radę ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego.
"Szopka dla każdego"
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na bezpłatne warsztaty budowania tradycyjnej szopki krakowskiej. Uczestnicy warsztatów przygotują szopki, które wezmą udział w 74. Konkursie Szopek Krakowskich i zostaną zaprezentowane na Pokonkursowej Wystawie Szopek w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.
Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia
41 Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia odbędzie się 9 października 2016 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.
Nagrody dla miłośników regionalnych tradycji
10 tys. zł mogą zdobyć instytucje, osoby i organizacje kulturalne z Małopolski, które promują regionalną kulturę. Do 30 września można zgłaszać kandydatów do V. Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana.
Restauracja w zabytkowym „Spichlerzu” (zdjęcia)
Restauracja "Spichlerz"położona jest w Olsztynie koło Częstochowy u podnóża ruin XIV wiecznego zamku znajdującego się na szlaku Orlich Gniazd.
Magiczny zamek w Olsztynie koło Częstochowy (zdjęcia)
Jedną z wielu atrakcji na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd (pieszym i rowerowym) są ruiny zamku w Olsztynie – leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Olsztyn w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim.
Występ grupy Gulaza w ramach Etno/ rozstaje (zdjęcia)
Kolejna, dużo bardziej kameralna część wieczoru odbyła się w debiutującym na Rozstajach klubie Strefa, przy ulicy Św. Tomasza 31. Jako pierwsi zaprezentowali się członkowie izraelsko-jemeńskiej zespołu Gulaza.
39. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego
O niepowtarzalnym, indywidualnym charakterze Festiwalu decyduje połączenie muzyki klasycznej z autentyczną muzyką podhalańską, która była źródłem inspiracji Karola Szymanowskiego z ostatnim okresie jego twórczości. 11 wydarzeń festiwalowych odbędzie się w różnych wnętrzach związanych z historią Zakopanego, stanowiąc dodatkową atrakcję dla słuchaczy. W edycji 2016 wyeksponowany zostanie wątek roli kobiet w życiu Szymanowskiego.
Startują wakacyjne imprezy w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej
W czwartek, 30 czerwca o godz.19 w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się pierwszy z cyklu występów zespołów regionalnych, które na deskach sceny będą występować przez całe wakacje. Tego wieczoru na scenie zaprezentują się zespoły: "Małe Podhale" i "Podhale grupa Spiska" z Jurgowa. Wstęp wolny.
Festiwal Baśni i Bajki 2016 „Legendy Pienińskie”
Szczawnicki Dworek Gościnny po raz kolejny otwiera swoje podwoje dla najmłodszych. 16 czerwca od godz. 15.00, odbędzie się w Dworku Gościnnym ósma edycja Festiwalu Baśni i Bajki. Tegoroczne edycja upłynie pod znakiem regionalnych tradycji. Zapraszamy rodziny do wzięcia udziału w tym dorocznym wydarzeniu. Patronuje mu Malopolskaonline.