Aktualności
Środa, 19 października 2016 22:04

Pożegnano Andrzeja Wajdę (zdjęcia)

"Ostatnie słowo w życiu człowieka nie należy do śmierci, należy do życia, należy do Boga, należy do dobra, należy do miłości i do solidarności" - mówił bp Grzegorz Ryś, podczas mszy żałobnej w intencji Andrzeja Wajdy, w kościele oo. dominikanów w Krakowie. Wziął w niej udział prezydent Andrzej Duda.
Urna z prochami reżysera w ciszy została złożona do rodzinnego grobu. Nie było żadnych przemówień, przyjaciele reżysera w ciszy złożyli wieńce na grobie.

Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Wajdy miały charakter otwarty. Mieszkańcy Krakowa tłumnie zgromadzili się w kościele oo. Dominikanów, aby pożegnać znanego reżysera. Wśród nich można zauważyć znanych aktorów i polityków m.in. byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, Annę Dymną, Andrzeja Seweryna, Krzysztofa Globisza, Krystynę Jandę, Grażynę Torbicką, Bogdana Borusewicza. Urna z prochami Andrzeja Wajdy została wystawiona na skromnym postumencie przed ołtarzem.

Po nabożeństwie kondukt żałobny udał się na Cmentarz Salwatorski. Gdy z kościoła Dominikanów wyniesiono urnę z prochami reżysera na placu rozległy się głośne oklaski. W ten sposób tłum krakowian oddał ostatni hołd Andrzejowi Wajdzie.

Uroczystości na cmentarzu przebiegały w ciszy. Nie było żadnych przemówień. Urna z prochami została złożona do rodzinnego grobu. Po pogrzebie zgromadzeni na cmentarzu żałobnicy składali kondolencje żonie artysty – Krystynie Zachwatowicz.

Odczytano też listy od Lecha Wałęsy, Agnieszki Holland i Romana Polańskiego, którzy nie mogli zjawić się na uroczystości.

Środowisko filmowe pożegnało już wielkiego reżysera na mszy żałobnej w kościele św. Jacka. Przemawiała m.in. aktorka Maja Komorowska.

Andrzej Wajda zmarł 9 października po krótkiej chorobie. Jako reżyser zadebiutował na początku lat 50. Popularność przyniosły mu filmy inicjujące tzw. polską szkołę filmową: „Kanał" (1957) oraz „Popiół i diament" (1958).

Ponadto Andrzej Wajda zekranizował wiele dzieł literackich - m.in. „Popioły", „Brzezinę", „Wesele", „Ziemię obiecana", „Panny z Wilka", "Zemstę" i „Pana Tadeusz". Do jego znanych filmów należą także: "Wszystko na sprzedaż", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Danton", "Tatarak", "Katyń" i "Wałęsa. człowiek z nadziei". Ostatnim dziełem były natomiast "Powidoki", które są polskim kandydatem do Oscara.

Tomasz Cichocki
Targi
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
    Reklama
    Reklama
    Meles
    Pod naszym patronatem
    Partnerzy malopolskaonline.pl