Filmoteka Małopolska
Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na przegląd filmów w ramach Filmoteki Małopolskiej 2022 "Ludzie, miejsca, wydarzenia. Małopolska jakiej nie znacie”.
Pokaz Filmów o Sztuce
W dniach 30 marca – 1 kwietnia w Zakopanem odbył się organizowany przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury Pokaz Filmów o Sztuce.
Filmowe podsumowanie XII Biegu Podhalańskiego (video)
Biegowe wydarzenie sezonu na Podhalu już za nami, organizatorzy zaprezentowali film podsumowujący XII Bieg Podhalański w Nowym Targu.
Superheroes wchodzi do kin
Już 25 listopada do polskich kin trafi nowa polska produkcja pt. „Superheroes”. Film w reżyserii Szymona Gonery to wzruszający pełnometrażowy materiał dokumentalny pełen empatii, szczerości i determinacji, w walce o lepsze jutro.
Jestem kobietą – co to znaczy?
W pierwszej dekadzie marca, w Kinie Paradox odbędą się pokazy filmu „Jestem kobietą – co to znaczy?”. Seanse zaplanowano codziennie od 4 do 10 marca o godz. 15.00.
“Marusarz. Tatrzański Orzeł” (kadry z filmu)
Historię wybitnego skoczka narciarskiego i Kuriera Tatrzańskiego Stanisława Marusarza i jego rozstrzelanej siostry Heleny Marusarzówny mogli obejrzeć zaproszeni do zakopiańskiego Kina Sokół goście.
Film o strażakach z Łabowej
Stowarzyszenie dla Ziemi Sądeckiej realizuje film o działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Łabowej, która właśnie świętuje swoje setne urodziny.
Za nami 17. Moc Gór Festiwal
Filmowo i outdoorowo, ale przede wszystkim z dużą dawką uśmiechu, pozytywnych emocji i przypływu adrenaliny. Tak w jednym zdaniu można by wspominać ostatni weekend. Ale pod Tatrami działo się znacznie więcej. Festiwal znów stał się miejscem wyjątkowych spotkań miłośników górskiej przygody.
Szlak Architektury Drewnianej w 3D
Małopolska Organizacja Turystyczna zaprasza na cykl filmów poświęconych małopolskim obiektom Szlaku Architektury Drewnianej.
Spotkanie na Siwej Polanie - piknik i meta PŚ w biegach górskich (zdjęcia)
KOŚCIELISKO. Na Siwej Polanie zorganizowany został Piknik Charytatywny. Tam też usytuowana została meta Pucharu Świata w biegach górskich WMRA TATRA RACE RUN.
Rozpoczął się 17. Moc Gór Festiwal (zdjęcia)
Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa do 27 czerwca w Zakopanem i Kościelisku. Moc Gór to obok prelekcji zaproszonych gości i projekcji konkursowych filmów także aktywności outdoorowe czekające na uczestników wydarzenia. Podobnie jak w ub. roku - w festiwalu można wziąć udział online.
Moc Gór Festiwal w Zakopanem
W czwartek 24 czerwca rusza 17 edycja Mocy Gór. Spotkania z Andrzejem Bargielem czy Justyną Kowalczyk-Tekieli, Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Puchar Świata w Biegach Górskich WMRA - Tatra Race Run, Nagroda Taternika, aktywności outdoorowe, to tylko wierzchołek dużej góry lodowej, którą będą zdobywać uczestnicy wydarzeń w ciągu 4 festiwalowych dni.
Premiera filmu ’’Po drugiej stronie dnia’’
Po drugiej stronie dnia” to film, który powstał, by zwrócić uwagę na szczególną grupę osób z niepełnosprawnościami – tych mianowicie, którzy doświadczyli kryzysów psychicznych.
Kościół 3D w Orawce (video)
Małopolska Organizacja Turystyczna zaprasza na cykl filmów, w którym będzie można obejrzeć 20 najwspanialszych obiektów Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce „od podszewki”, czyli zeskanowanych laserowo w 3D i zaprezentowanych w formie animacji.
Kraków nocą
Kilka dni temu władze Krakowa zdecydowały o wyłączeniu oświetlenia ulic od północy do godziny 4 rano. Zmniejszony przez pandemię koronawirus ruch na ulicach nawet w dzień, nocą powoduje jego praktycznie całkowite ustanie.
Krakowskie jubileusze Krzysztofa Zanussiego
19 i 20 czerwca Kraków gościł jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztofa Zanussiego. Okazją do spotkania są dwa jubileusze – debiutu filmowego i teatralnego
SELFIE.COM.PL
Na komedię pomyłek życia z doborowa obsadą zapraszamy 18 maja 2019 r.o godz. 17:00. Miejsce: sala teatralna MOKSiR.
"Henri Pick"
W pewnej bibliotece w sercu Bretanii, wydawca Jean Michel Rouche (Fabrice Luchini) odkrywa niezwykły manuskrypt, który natychmiast postanawia opublikować. Powieść staje się bestsellerem. Jej autorem okazuje się być Henri Pick - producent pizzy z Breton, który zmarł dwa lata wcześniej. "Nigdy nie napisałby niczego poza swoimi listami zakupów" - twierdzi wdowa po nim. Wydawca postanawia przeprowadzić śledztwo z nieoczekiwaną pomocą Joséphine (Camille Cottin) - córki enigmatycznego Henri Picka.
Festiwal Filmowy Wiosna Filmów
W dniach od 26 kwietnia do 2 maja 2019 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury będą się odbywały przedpremierowe projekcje filmów nagradzanych i prezentowanych na światowych festiwalach w ramach Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów w Polsce 2019.
"Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy"
Nagrodzona Kryształowym Globem na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach prowokacyjna tragikomedia na bardzo niewygodny temat antysemityzmu w reżyserii jednego z najzdolniejszych rumuńskich twórców młodego pokolenia.
"Trafikant"
Nominowana w czterech kategoriach do Austriackich Nagród Filmowych opowieść o życiu i miłości w czasach budzącego się nazizmu.
"Yuli"
Nominowana do pięciu "hiszpańskich Oscarów" ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty z samym baletmistrzem w roli głównej. Od chuligana z ulic Hawany do gwiazdy światowego baletu - inspirująca biografia legendarnego kubańskiego tancerza Carlosa Acosty.
"Pamiątki Claire Darling"
Nowy film Julie Bartuccelli - cenionej reżyserki ("Kiedy Otar odszedł", "Drzewo", "Szkoła Babel") i byłej asystentki Krzysztofa Kieślowskiego - pokazywany, m.in. na festiwalach w Göteborgu, Chicago, Genewie, Belgradzie, Hong-Kongu i Morelii - będący porywającą adaptacją tragikomicznej powieści Lyndy Rutledge.
"Petra"
Zdobywca nagród dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera na Festiwalu Kina Iberoamerykańskiego CineCeará w Fortalezie. Pokazywany w Cannes - w prestiżowej sekcji Directors’ Fortnight - nowy film Jaime Rosalesa - wytrawnego reżysera takich dzieł, jak "Godziny dnia", "Piękna młodość", "Samotność" - będący intrygującą historią kobiety na tropie rodzinnej tajemnicy.
"Synonimy"
Film pokazuje próby odcięcia się od przeszłości przez uczenie się nowego języka i budowanie siebie od nowa. Jakie elementy kształtują tożsamość narodową człowieka? Reżyser z pewnością mógłby wymienić kilka, ale dla niego najważniejszy jest język. Brzmienie słów, sposób konstruowania wypowiedzi, czy zakorzenienie zwrotów i językowych sformułowań w historii kraju ma ogromny wpływ na związanie z rzeczywistością kraju urodzenia.
Rozdano nagrody 22. Przeglądu Filmów o Sztuce (galeria)
„Ślady mojego istnienia” w reżyserii Pauliny Ibek zwyciężył w tegorocznym Przeglądzie Filmów o Sztuce, który zakończył się w Zakopanem. Film otrzymał nagrodę GRAND PRIX Burmistrza Miasta Zakopane. Twórcy odebrali statuetkę oraz czek na 10 tys zł.
KinoSenior
W Wadowicach 12 kwietnia 2019 o godzinie godzinie 16:00 będą wyświetlane filmy pod tytułem „Do zakochania jeden krok” + lekcja "Otwartość na zmiany".
Katyń – Ostatni świadek
(reż. Piotr Szkopiak, 2018). Film odsłania kulisy.
ECHA KATYNIA
11 kwietnia Miejski Dom Kultury/Kino Regis zapraszają na już dziesiątą edycję przeglądu filmowego "Echa Katynia".
Niegdyś moja matka
(reż. Sophia Turkiewicz, 2013). Reżyserka
22. Przegląd Filmów o Sztuce w Zakopanem. Dostępne są wejściówki
22. Przeglądu Filmów o Sztuce, organizowany przez miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury, odbędzie się w dniach 10 – 14 kwietnia 2019. Komisja konkursowa zakwalifikowała 25 najlepszych filmów spośród 105 nadesłanych do konkursu.
MOKOTEKA- lekcja filmowa dla klas ponadgimnazjalnych
Kolejna lekcja filmowa dla klas ponadgimnazjalnych w ramach Mokoteki już 8 kwietnia (poniedziałek) o godz.9.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.
Tematem spotkania będzie: Kamera moralna czy niemoralna? Dylematy Krzysztofa Kieślowskiego.
W Tatrach trwają zdjęcia do filmu fabularnego „Prawdziwe życie aniołów” (zdjęcia filmowe)
To historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia aktora Krzysztofa Globisza, który w 2014 roku przeszedł rozległy udar, a dziś wraca do zdrowia i zawodowego aktorstwa. Dlatego jego osobisty udział w filmie „Prawdziwe życie aniołów” jest czymś niezwykłym i wyjątkowym. W roli głównej występuje także Kinga Preis, a gościnnie na ekranie pojawią się Anna Dymna i Jerzy Trela.
"Przywrócone arcydzieła": pokaz filmu "Przez dotyk" MOS 21.01.2019
Przywrócone Arcydzieła wróciły już w styczniu!
21 stycznia w kinie MOS zaprezentowano film Magdaleny Łazarkiewicz "Przez dotyk" z 1985 roku - wzruszającą historię kobiecej przyjaźni w cieniu choroby.
W spotkaniu, które po seansie poprowadził Lukasz Maciejewski udział wzięly: Magdalena Łazarkiewicz oraz Maria Ciunelis.
Chcą nakręcić film o oświęcimskiej perełce motoryzacji
Pasjonaci historii z Oświęcimia przygotowują się już do nakręcenia kolejnego filmu związanego z dziejami swojego miasta. Tym razem chcą przypomnieć historię „najmłodszej placówki motoryzacyjnej w Polsce”.
„The Glamorous" program 12 edycji Festiwalu muzyki filmowej
Alexandre Desplat, Craig Armstrong, Bruno Coulais, Antonio Sánchez, Don Davis, Krzysztof Zanussi, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Bartosz Chajdecki i Marcin Masecki znajdą się w gronie gości najbliższej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Program 12. FMF to eksplozja różnorodności!
Nagrody 25 międzynarodowego festiwalu Etiuda-anima
Twórcy najlepszych etiud filmowych oraz krótkometrażowych animacji odebrali nagrody 25. Międzynarodowego Festiwalu Etiuda & Anima, który zakończył się w Krakowie. W festiwalowych konkursach rywalizowało 35 etiud i 61 animacji.
Przedpremierowy pokaz filmu „Eter” Krzysztofa Zanussiego w kinie pod Baranami
W piątek, 23 listopada, Kino Pod Baranami zaprosiło na przedpremierowy pokaz prezentowanego na festiwalu w Gdyni filmu Eter z Jackiem Poniedziałkiem w roli głównej.
Gościem pokazu był reżyser filmu, Krzysztof Zanussi.
25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima rozpoczęty
136 filmów konkursowych – 35 etiud studenckich z 15 krajów, 61 filmów animowanych i 40 produkcji polskich. We wtorek, 20 listopada rozpoczęła się 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima.
Filmem otwarcia była kultowa "Yellow submarine"(Żółta łódź podwodna) George’a Dunninga z niezapomnianą muzyką zespołu The Beatles. Od premiery słynnej animacji minęło już pół wieku
Wieczór inauguracyjny 25. MFF Etiuda&Anima
Dzisiaj 20 listopada wieczorem w kinie Kijów Centrum odbędzie się wieczór inauguracyjny 25. MFF Etiuda&Anima.
inauguracja festiwalu będzie miała niezwykły, prawdziwie jubileuszowy charakter.
Zostanie zaprezentowana projekcja filmu animowanego „Żółta łódź podwodna” / „Yellow Submarine” w reżyserii George Dunning z pamiętną muzyką Beatlesów.
Pokaz filmu zaplanowany jest na godz 20.00
To już dzisiaj startuje Tydzień Filmu Niemieckiego 2018
To już dzisiaj rozpoczyna się kolejna edycja Tygodnia Filmu Niemieckiego
Filmy prezentowane na Berlinale, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, będzie można zobaczyć w Krakowie podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego. Są to obrazy zarówno debiutantów, jak i uznanych reżyserów. W programie znalazło się sześć fabuł i jeden dokument. Ich tematy to min. kryzys imigracyjny, czasy NRD, skutki zjednoczenia Niemiec, rosnąca konsumpcja i przemoc w rodzinie.
Wszystkie projekcje odbywać się będą w Krakowskim Centrum Kinowym ARS, przy ul. św. Tomasza 11
Przegląd trwa od 16 – do 22.11.2018
Tydzień Filmu Niemieckiego
Tydzień Filmu Niemieckiego jest corocznym przeglądem najnowszego kina niemieckiego realizowanym już od ponad 20 lat. Pierwotnie były to lokalne wydarzenia odbywające się w Krakowie, Warszawie czy miastach Polski południowo-zachodniej. Przed pięcioma laty organizatorzy tych pokazów: Goethe-Instytut w Warszawie i Krakowie, Dom Norymberski i Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu postanowili połączyć siły i zaprezentować wspólny program Tygodnia Filmu Niemieckiego w kilkunastu kinach w całej Polsce.
Kawalerzyści szturmują plan filmowy
Z trzaskającego radyjka popłynie paraliżujący komunikat: „dziś w godzinach rannych wojska sowieckie przekroczyły naszą wschodnią granicę na całej długości”. Jak zareagują gromadzeni przy stole kawalerzyści z podpułkownikiem Plantonoffem na czele?
W Zakopanem kręcą film o Macieju Berbece
Na ulicy Strążyskiej w Zakopanem kręcony był w piątek film o zakopiańskim himalaiście Macieju Berbece i jego wyprawie na Broad Peak.
Wybrano najlepsze filmy o górach (zdjęcia)
Australijski film „Góra” w reż. Jennifer Peedom zyskał największe uznanie w oczach jury i zdobył główną nagrodę w tegorocznym konkursie filmowym festiwalu Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem. Gala rozdania nagród odbyła się w kinie Sokół.
14. Spotkania z Filmem Górskim: podajemy pełny program imprezy
24 filmy konkursowe z 13 krajów, 7 pokazów specjalnych, 14 filmów pozakonkursowych, spotkania z Andrzejem Bargielem, Élisabeth Revol, Adamem Bieleckim, Nico Favresse, Tomem Ballardem uczestnikami wyprawy na K2 i wieloma wybitnymi wspinaczami i ludźmi gór, premiery książek oraz liczne wydarzenia towarzyszące.
Pierwsi Niepodlegli: Józef Giza. Generał z organizacji "Wolność" (film)
W ramach projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsi Niepodlegli”, realizowanego w miastach, które już pod koniec października 1918 r. zrzuciły jarzmo zaborcze, powstaje cykl krótkometrażowych filmów biograficznych o bohaterach pierwszych chwil niepodległości.
14. Spotkania z Filmem Górskim: Międzynarodowy Konkurs Filmowy
ZAKOPANE. W Międzynarodowym Konkursie Filmowym 14. SzFG (30 sierpnia – 2 września) o główną nagrodę powalczą 24 filmy z m.in. z Korei Południowej, Francji, Słowacji, Polski, USA, a także Wielkiej Brytanii, Australii, RPA, Austrii i Kanady. Wybór nie był łatwy – do konkursu zgłoszono ponad 1500 filmów.
„O pasji, przyjaźni i partnerstwie w górach najwyższych” - Elisabeth Revol, Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala po raz pierwszy opowiedzą o akcji na Nanga Parbat
Gośćmi 14. edycji Spotkań z Filmem Górskim będą Elisabeth Revol, Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala, którzy podczas spotkania prowadzonego przez Dominika Szczepańskiego, po raz pierwszy wspólnie opowiedzą o akcji ratunkowej na Nanga Parbat.
Pierwsi Niepodlegli - Jerzy Kossowski - literat waleczny (film)
Tym razem prezentujemy sylwetkę Jerzego Kossowskiego, członka zasłużonej dla krzewienia polskiego patriotyzmu lwowsko-sądeckiej rodziny, pisarza, dramaturga, reżysera teatralnego, który był jednym z dwóch oficerów odznaczonych Krzyżem Walecznych za wyjątkową odwagę podczas przewrotu niepodległościowego w Tarnowie z 30 na 31 X 1918. Zapraszamy na krótki film, poświęcony tej nietuzinkowej postaci.
Pierwsi Niepodlegli: Jan Kicka (film)
W ramach projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsi Niepodlegli”, realizowanego w miastach, które już pod koniec października 1918 r. zrzuciły jarzmo zaborcze, powstaje cykl krótkometrażowych filmów biograficznych o bohaterach pierwszych chwil niepodległości.
Spotkanie z Agnieszką Holland podczas 11 FMF (zdjęcia)
30 maja odbyło się spotkanie z reżyserką takich filmów jak Całkowite zaćmienie, Plac Waszyngtona, Trzeci cud, Pokot, W ciemności, Europa Europa czy seriali House of Cards i Ekipa. Reżyserka i scenarzystka filmowa urodzona w 1948 roku w Warszawie. Od 2014 roku jest przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej.
Pierwsi Niepodlegli - Józef Wypiór
Kontynuujemy cykl filmowy "Pierwsi Niepodlegli". Tym razem zapraszamy do zapoznania się z postacią Józefa Wypióra, uczestnika zwycięskiego ataku na komendę austriacką, od którego rozpoczęło się wieczorem 30 X 1918 oswabadzanie Tarnowa. Film uzupełniamy opowieścią o losach członków jego rodziny, tak bardzo zasłużonej dla tego miasta.
Zbliża sie Krakowski Festiwal Filmowy
W Kinie Pod Baranami odbyła się dziś konferencja prasowa na temat 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Krakowie.
Pokaz filmu"Zgoda" i spotkanie z twórcami w MOSie
KRAKÓW. Wieczorem 30 kwietnia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w ramach 11 edycji Netia Off Camera zaprezentowany został film "Zgoda" Macieja Sobieszczańskiego. Po projekcji była okazja do spotkania z reżyserem oraz odtwórcą jednej z ról - Jakubem Gierszałem.
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rusza z nową kampanią - Weźże uważaj!
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rusza z nową kampanią - Weźże uważaj! To niemy film, który będzie można zobaczyć w pojazdach komunikacji miejskiej. Akcja ma zwrócić uwagę wszystkich osób słuchających muzyki w trakcie poruszania się po mieście.
Podziel się książkami, filmami i „kaseciakami”
Masz książki w dobrym stanie, których już nie potrzebujesz? Ciągle trzymasz filmy na DVD, które znasz już na pamięć? Albo magnetofon kasetowy, który jest sprawny, ale od lat nie słuchasz już na nim muzyki? Oddaj je tym, którym się przydadzą – pacjentom szpitala specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie lub czytelnikom Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej, działającej przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Książki i filmy są zbierane do końca kwietnia, „kaseciak” – przez cały rok.
I Ogólnopolska Edycja Booktrailer Film Festival (zdjęcia)
W Nowym Targu odbył się finał I Ogólnopolskiej Edycji Booktrailer Film Festival. Organizatorem i promotorem idei konkursu w Polsce jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu.
„Incepcja” wygrała Debiuty w II LO (zdjęcia)
Dzisiaj w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu odbył się Konkurs filmowy „Debiuty” pod patronatem starosty nowosądeckiego Marka Pławiaka.
Pierwsi Niepodlegli - film o Klaudiuszu Skwarczku
Kontynuujemy cykl filmowy "Pierwsi Niepodlegli" . Tym razem prezentujemy opowieść o Klaudiuszu Skwarczku - Nowogrodzkim, jednym z najaktywniejszych konspiratorów.
21. Przegląd Filmów o Sztuce - rozdanie nagród (zdjęcia)
ZAKOPANE. Jury przyznało w tegorocznym konkursie aż sześć nagród, w tym dwie specjalne oraz jedno wyróżnienie. Zwyciężył film "Dziennik obserwatora" w reżyserii Jarosława Migonia.
Retrospektywa festiwalu filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" – Kraków, 19-20 kwietnia.
W imieniu Oddziału IPN w Krakowie zapraszamy na pokazy filmów, poruszających tematykę powojennej historii Polski, roli wolnościowego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem w latach 1944-1989. Wstęp wolny.
Spotkanie u Hasiora - przedsmak zakopiańskiego Przeglądu Filmów o Sztuce (zdjęcia)
W Galerii Władysława Hasiora odbył się wernisaż wystawy inaugurującej tegoroczny Przegląd Filmów o Sztuce. Zaprezentowane zostały na niej fotosy z planu zdjęciowego "Wezwanie" w reż. Wojciecha Solarza, w realizacji którego uczestniczył zakopiański artysta.
Rozpoczął się 21. Przegląd filmów o sztuce Zakopane 2018 (zdjęcia)
Pokazem specjalnym filmu "Twój Vincent" rozpoczął się tegoroczny Przegląd Filmów o Sztuce, który do 15 kwietnia odbywać się będzie w Zakopanem. Wydarzenie było jednocześnie oficjalną inauguracją działalności Kina Miejsce - pierwszego na Podhalu kina studyjnego.
Agnieszka Holland kręci w Krakowie film "Gareth Jones"
W Krakowie trwają zdjęcia do najnowszego filmu Agnieszki Holland – politycznego thrillera "Gareth Jones". To opowieść o młodym walijskim dziennikarzu, który w latach 30. jako jeden z pierwszych opisał Wielki Głód na Ukrainie.
Pierwszy polski pokaz „Twarzy” Małgorzaty Szumowskiej w Krakowie (zdjęcia)
Zdobywcę Srebrnego Niedźwiedzia – drugiej najważniejszej nagrody konkursu głównego 68. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie – film „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej zobaczyliśmy premierowo w Krakowie.
Lista filmów zakwalifikowanych do konkursu w ramach 21. Przeglądu Filmów o Sztuce Zakopane 2018
Organizatorzy przedsięwzięcia: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają na 21. Edycję Przeglądu Filmów o Sztuce, który powraca w tym roku w pełnej, konkursowej formie. Festiwal trwać będzie od 11 do 15 kwietnia br.
Zakopiański Przegląd Filmów o Sztuce
Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury organizują w dniach 11 - 15 kwietnia br. - 21.reaktywowany po prawie 30 latach Przegląd Filmów o Sztuce. Trwa nabór do konkursu festiwalowego.
"Pomiędzy słowami" - pokaz z udziałem twórców (zdjęcia)
KRAKÓW. W Kinie pod Baranami odbył się pokaz filmu "Pomiędzy słowami" z udziałem Urszuli Antoniak i Jakuba Gierszała , który wzięli udział w dyskusji po seansie.
"Wykluczeni" – premiera w Kijów.Centrum (zdjęcia)
KRAKÓW. „Wykluczeni” to film dokumentalny o krakowskiej grupie Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego. Premiera filmu odbyła się 22 grudnia.
Filmowe życzenia TPN (zobacz)
Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego co roku przygotowują filmowe życzenia świąteczno- noworoczne. Zobacz co pokazali w tym roku.
Przyznano "Trzy Korony" - nagrody za najlepsze scenariusze filmów związanych z Małopolską
„Sokół”, „Figurant”, „Lekarz Króla” oraz „dokumentAlista człowieka” – to scenariusze filmów, które w wyjątkowy sposób prezentują ciekawą i złożoną historię naszego regionu oraz postaci związane z Małopolską. Po raz dziesiąty do ich twórców trafiły nagrody przyznawane w ramach konkursu „Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa”. Do autorów nagrodzonych scenariuszy filmów fabularnych i dokumentalnych trafiły nagrody w wysokości 105 tys. zł.
Projekcja filmu Jurek o Jerzym Kukuczce w Kościelisku (zdjęcia)
W Eco Hotelu w Kościelisku miała miejsce projekcja filmu "Jurek" o Jerzym Kukuczce, po której odbyło się spotkanie z reżyserem Pawłem Wysoczańskim oraz kierownikiem produkcji Dominiką Mandlą.
Ogólnopolska premiera filmu „Ach Śpij Kochanie” (zdjęcia)
W środę w kinie Kijów.Centrum odbyła się ogólnopolska premiera filmu „Ach Śpij Kochanie”.
57 Krakowski Festiwal Filmowy - już za dwa tygodnie
Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Jego trzon stanowią cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, polski oraz muzycznych dokumentów DocFilmMusic.
Kasia Warnke i Piotr Stramowski w Miasteczku Filmowym
Wczoraj, w przedostatni dzień działającego od 28 kwietnia Miasteczka Filmowego, zorganizowanego w ramach 10 festiwalu Netia Off Camera na placu Szczepańskim w Krakowie - odbyło się spotkanie z gwiazdami polskiego filmu.
"Sztuka kochania" spotkanie na pl. Szczepańskim (zdjęcia)
W ramach 10 Netia off Camera na pl Szczepańskim w Miasteczku Filmowym odbyło się spotkanie z aktorami filmu "Sztuka Kochania". Pojawiła się Magdalena Boczarska i Justyna Wasilewska. Aktorki opowiadały jak powstał film oraz jak przygotowały się do swoich ról.
Krakowska Nagroda Filmowa i 100 tys. USD dla "Ostatniej rodziny" (zdjęcia)
"Ostatnia rodzina" w reż. Jana P. Matuszyńskiego zwyciężyła w konkursie głównym "Wytyczanie Drogi" 10. Festiwalu Netia Off Camera. Reżyser otrzymał Krakowską Nagrodę Filmową – 100 tys. dol. - w Krakowie podczas gali finałowej festiwalu.
Pokaz specjalny odnowionego cyfrowo filmu "Pan Tadeusz" A. Wajdy
Premierowy pokaz zrekonstruowanego cyfrowo „Pana Tadeusza” w hołdzie Andrzejowi Wajdzie – to kolejny ważny punkt programu 10. NETIA OFF CAMERA.
Filmoteka Małopolska – ruszył nabór do edycji 2017
Masz pomysł na film, który przybliży i upamiętni miejsca i wydarzenia oraz postacie, które wpisują się w historię naszego regionu? Nie zwlekaj! Dzięki 650 tys. zł z utworzonego przez Województwo Małopolskie programu Filmoteka Małopolska, najlepsze scenariusze mają szanse na realizację, a filmy na premierę podczas 58 edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Premiera filmu "Szatan kazał tańczyć" na 10 Netia Off Camera 2017
Już 5 maja swoją kinową premierę będzie miał nowy film Katarzyny Rosłaniec pt. Szatan kazał tańczyć. Część gwiazd miała okazję obejrzeć produkcję już teraz, bowiem była ona wyświetlana w ramach festiwalu filmowego Netia Off Camera 2017.
Inauguracja Netia Off Camera
Koncert BUSLAVA oraz pokaz filmu „Na mlecznej drodze” w reżyserii Emira Kusturicy rozpoczął wieczorem 28 kwietnia 10. edycję festiwalu Netia Off Camera. Święto kina niezależnego potrwa w Krakowie do 7 maja.
Rozpoczyna się Festiwal filmowy Netia Off Camera
Festiwal filmowy Netia Off Camera świętuje w tym roku dziesiąte urodziny. Jak co roku uczestnicy największego festiwalu kina niezależnego w Polsce mogą liczyć na dziesięć dni wypełnionych projekcjami i spotkaniami z artystami.
Premiera filmu o przyrodzie Małopolski
W najbliższy weekend na ekranach kin pojawi się film przyrodniczy „Z nurtem życia” w reżyserii Tomasza Kotasia i Krzysztofa Sarapaty. Dokument, nad którym patronat honorowy objął Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, po raz pierwszy zostanie pokazany szerszemu gremium 22 kwietnia w Wadowicach. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.
Filmowe Debiuty w sądeckiej „Dwójce” (zdjęcia)
Dzisiaj w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu odbył się Konkurs filmowy pod patronatem starosty nowosądeckiego Marka Pławiaka „Debiuty”.
Grand OFF - pokazy w Nowym Targu
NOWY TARG. Na pokazy laureatów 10. Festiwalu Grand OFF - MOK zaprasza 20 i 21 kwietnia (czwartek i piątek) o godz. 19.00 na salę widowiskową. Wstęp wolny.
Młodzi, zdolni kompozytorzy poszukiwani
Już po raz piąty najzdolniejsi kompozytorzy filmowi młodego pokolenia powalczą w międzynarodowym konkursie o statuetkę FMF Young Talent Award, nagrodę przyznawaną w ramach Forum Audiowizualnego FMF, które od lat wspiera Województwo Małopolskie. Uwaga: na przesłanie swoich zgłoszeń młodzi twórcy mają czas tylko do 19 marca.
"Vater" - uniwersalna historia o kompleksie ojca
W Śródmiejskim Ośrodku kultury zorganizowany został dzisiaj wieczorem pokaz filmu "Vater" w reżyserii Krzysztofa Maćkowskiego
Premiera filmu „Maria Skłodowska-Curie” (zdjęcia)
KRAKÓW. W czasach zdominowanych przez mężczyzn, genialna kobieta dokonała odkrycia, które zmieniło nasz świat na zawsze. Jej świat to pasja. Jej świat to siła. Jej świat to miłość. Jedyna kobieta na świecie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla – Maria Skłodowska-Curie. Film w reżyserii Marie Noëlle podbije serca polskich widzów. A wczoraj w kinie Kijów.Centrum odbyła się uroczysta krakowska premiera filmu.
Maria Skłodowska-Curie – filmowa historia niezwykłej kobiety
3 marca do kin trafi film pt. „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noëlle. W rolę wybitnej polskiej noblistki wcieliła się Karolina Gruszka. Międzynarodowa produkcja powstała m.in. dzięki wsparciu z Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie, na którego budżet składa się też Województwo Małopolskie.
Zimowe Tatry w starym kinie
Prognozy zapowiadają opady śniegu które rozpocząć mają się już tego popołudnia. Wszystkim nie mogącym się doczekać zimy polecamy film "Biały Ślad" pokazujący zimę w Tatrach
Pożegnano Andrzeja Wajdę (zdjęcia)
"Ostatnie słowo w życiu człowieka nie należy do śmierci, należy do życia, należy do Boga, należy do dobra, należy do miłości i do solidarności" - mówił bp Grzegorz Ryś, podczas mszy żałobnej w intencji Andrzeja Wajdy, w kościele oo. dominikanów w Krakowie. Wziął w niej udział prezydent Andrzej Duda.
W kościele oo. Dominikanów wystawiono urnę z prochami Andrzeja Wajdy
Mieszkańcy Krakowa oddają hold zmarłemu reżyserowi.
Księga kondolencyjna po śmierci Andrzeja Wajdy
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski dokonał pierwszego wpisu do księgi kondolencyjnej wystawionej w krakowskim Magistracie. Księga będzie dostępna dla mieszkańców i turystów codziennie od godziny 8.00 do 19.00, do dnia pogrzebu (19 października), w hallu na parterze koło portierni w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych 3-4.
Zmarł Andrzej Wajda
W niedzielę wieczorem zmarł Andrzej Wajda. Reżyser miał 90 lat. Do jego najbardziej znanych dzieł należą „Popioły”, „Ziemia Obiecana” (obraz nominowany do Oscara 1975 w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny), „Człowiek z marmuru”, „Panny z Wilka” (nominacja ‘79), „Człowiek z żelaza” (nominacja ‘81), „Pan Tadeusz”, „Katyń” (nominacja z 2007 roku) „Popiół i diament”.
Juliette Binoche gościem Film Spring Open 2016 (zdjęcia)
KRAKÓW. Na zaproszenie Sławomira Idziaka pod Wawelem zjawiła się Juliette Binoche. Aktorka jest gościem corocznej edycji warsztatów filmowych Film Spring Open 2016.
Zmarł Mieczysław Król Łęgowski (zobacz film)
W wieku 65 lat zmarł Mieczysław Król Łęgowski, zakopiański artysta, kolekcjoner, inicjator powstania Muzeum Sportu w Zakopanem. Od wielu lat chorował na nowotwór szpiku kostnego.
Juliette Binoche gościem Film Spring Open w Krakowie
Na zaproszenie Sławomira Idziaka pod Wawelem zjawi się Juliette Binoche. Aktorka będzie gościem corocznej edycji warsztatów filmowych. Krakowskie Przegorzały raz w roku przeżywają prawdziwą inwazję młodych ludzi uzbrojonych w nowe technologie.
Zakończyły się 12. Spotkania z Filmem Górskim
Pokazy filmów, spotkania z himalaistami i wspinaczami, promocje książek o tematyce górskiej, sztuki teatralne, Akademia Górska – warsztaty w Tatrach z ekspertami, Zako Boulder Power Puchar Polski we wspinaczce, pokazy highline i slackline, wycieczka bez programu w stylu retro – były głównymi atrakcjami festiwalu.
Przyznano nagrody w Międzynarodowym Konkursie Filmu Górskiego 12. Spotkań z Filmem Górskim
ZAKOPANE. Grand Prix międzynarodowego konkursu filmowego 12. Spotkań z Filmem Górskim jury przyznało dla filmu “Pod ciężarem wolności” w reż. Pawła Barabasza.
12. Spotkania z Filmem Górskim
Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim zapraszają na 12 Spotkania z Filmem Górskim, które rozpoczynają się dziś w Zakopanem i potrwają do 4 września.
Premiera "Czerwonego kapitana"
W kinie Kijów. Centrum odbyła się uroczysta premiera filmu „Czerwony kapitan”. Na czerwonym dywanie zobaczyliśmy twórców filmu, a wśród gwiazd kina takie postacie jak m.in.: Maciej Stuhr i Marián Geišberg.
12. Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 31 sierpnia - 4 września
22 filmy z 15 krajów będzie można zobaczyć w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego podczas 12. Spotkań z Filmem Górskim, które odbędą się w Zakopanem w dniach 31.08 – 04.09. Do tego kilkadziesiąt filmów poza konkursem. Wśród gości będą najwięksi himalaiści i wspinacze z Polski i zagranicy.
Pokaz przepremierowy filmu"Kamper" Kino pod Baranami
KRAKÓW. W czwartek, 14 lipca, odbyła się w Kinie pod Baranami prapremiera filmu Kamper - polskiej komedii o współczesnych trzydziestolatkach. Krakowski pokaz - z udziałem twórców odbył się zaledwie kilka dni po światowej premierze filmu na festiwalu w Karlowych Warach.
Gwiazdy himalaizmu na 12. Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem
Zimowi zdobywcy Nanga Parbat - Simone Moro i Alex Txikon - będą gwiazdami 12. Spotkań z Filmem Górskim, które odbędą się w dniach 31 sierpnia - 4 września w Zakopanem.
Blok górski w ramach akcji Czyste Tatry
Tradycyjnie, pod Tatrami, w pierwszych dniach lipca odbywa się akcja Czyste Tatry, a w ramach niej Blok Górski. W tym roku zapowiada się niezwykle ciekawie. Blok otwiera pokaz filmu „Jurek” w reżyserii Pawła Wysoczańskiego – produkcji wybitnej, wielokrotnie nagradzanej na międzynarodowych festiwalach w Polsce i za granicą.
Spektakl "Brat naszego Boga" (zdjęcia)
W Sali Teatralnej Muzeum w Wadowicach odbył się spektakl teatralno - filmowy na podstawie dramatu Karola Wojtyły "Brat naszego Boga".
Premiera "Napisanego życia" (zdjęcia)
Premierowy pokaz filmu Marty Węgiel „Napisane życie” odbył się w Kinie pod Baranami w ramach 5 Festiwalu Miłosza. Jest to biograficzny dokument o Wisławie Szymborskiej.
FMF 2016: Gala Muzyki Filmowej: Animacje (zdjęcia)
W ramach 9 FMF w sobotę 28 maja na Tauron Arena odbyła się Gala Muzyki Filmowej: Animacje.
Gala alterFMF: Drone Sounds - goście specjalni: Jóhann Jóhannsson, Cliff Martinez, Joseph Trapanese oraz Łukasz Targosz (zdjęcia)
Światowe premiery elektroniczno-symfonicznych tematów filmowych miały miejsce w ICE Kraków.
Roman Polański odebrał odznakę Stowarzyszenia Filmowców Polskich
KRAKÓW. Podczas 9. Festiwalu Muzyki Filmowej, reżyser odebrał odznakę 50-lecia Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W imieniu prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacka Bromskiego i prezes Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdaleny Sroki wyróżnienie wręczył Polańskiemu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
"Bóg w Krakowie" - premiera w Krakowie (zdjęcia)
- Akcja "Boga w Krakowie" rozgrywa się współcześnie. W historiach bohaterów ważną rolę odgrywa Bóg i święci. - Choć wszystkie filmowe historie bohaterów dotykają tematu wiary, to mają też wymiar uniwersalny. Widzowie z każdego zakątka świata będą mogli się w nich odnaleźć – mówi reżyser Dariusz Regucki,
55 Krakowski Festiwal filmowy - ceremonia otwarcia
Krakowski Festiwal Filmowy jest najstarszym w Polsce i jednym z najbardziej cenionych na świecie wydarzeń, poświęconych filmom krótkometrażowym i dokumentalnym.
Premiera fimu Wojtka Smarzowskiego (zdjęcia)
Uroczysta premiera zrekonstruowanego filmu Wojtka Smarzowskiego to jedna z atrakcji 8. edycji krakowskiego festiwalu.
Wybieramy najlepszy filmik sportowy zimy 2015! Wydarzeniu patronuje Malopolskaonline
Na facebookowym fanpage’u Extreme Series (facebook.com/zawody.extreme.series) trwa konkurs pod tytułem „Festiwal Zimowych Filmów Sportowych wspierany przez Sony Action Cam”. Po trzech tygodniach nadsyłania konkursowych filmów przedstawiających różne sporty zimowe na stronie aplikacji konkursowej pojawiło się 66 produkcji pokazujących niesamowite wyczyny na nartach, snowboardach, a nawet rowerach.
Zimowy Festiwal Filmów Sportowych (zapowiedź filmowa)
Środek nocy, gęsty zakopiański las, połamane drzewa i jeden z najlepszych narciarzy freeridowych w naszym kraju Szymon Styrczyla – w takich niecodziennych okolicznościach przyrody powstała oryginalna zapowiedz Zimowego Festiwalu Filmów Sportowych.
Nagraj swoje wyczyny i wygraj kamerę
Ruszył pierwszy internetowy „Festiwal Zimowych Filmów Sportowych wspierany przez Sony Action Cam”.
Spotkanie promujące film z tańcami pienińskimi
W remizie OSP Krościenko został oficjalnie podsumowany projekt, realizowany przez zespół Pieniny i muzykę Białopotocanie. Efektem projektu jest ponad godzinna płyta DVD z instruktażem tańców pienińskich oraz płyta CD z muzyką zespołu "Białopotocanie".
Prapremiera filmu "Prawo i przywileje pasterzy" (zwiastun)
LUDŹMIERZ. W sobotę 13 grudnia w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - zaplanowano prapremierę najnowszej produkcji Studia Filmowego Uniwersytet Człowieka Ognik. Będzie to film dokumentalny w reż. Wojciecha Jachymiaka pt. "Prawo i przywileje pasterzy". Film powstał w ramach programu Filmoteka Małopolska - promocja Małopolski przez film dokumentalny.
W oczekiwaniu na serce
Po emisji filmu „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego na sprawę konieczności przeszczepów serca zaczęto patrzeć w Polsce poważniej. To nie przypadek, że mimo wielu osiągnięć medycyny liczba oczekujących na przeszczep serca każdego roku nie spada.
Prapremiera filmu „Kilimanjaro wygrać albo przegrać” (zapowiedź filmowa)
NOWY TARG. W piątek 24 października br. o godz. 20:00 w Kinie Tatry przy ul. Jana Kazimierza 17 odbędzie się prapremiera filmu dokumentalnego „Kilimanjaro wygrać albo przegrać” w reż. Wojciecha Jachymiaka. Spotkanie poprowadzi Jan Pospieszalski.
Przedpremierowy pokaz filmu w Teatrze Witkacego w ramach Kina podejrzanego
ZAKOPANE. Film tureckiego reżysera Nuri Bilgego Ceylana "The Winter Sleep" (Kis Uykusu) "Zimowy sen" zdobył Złotą Palmę w Cannes - jedną z najważniejszych nagród filmowych świata. Jest Kandydatem do Oscara 2015. W zakopiańskim Teatrze Witkacego prapremiera - jeszcze przed oficjalnym pojawieniem się w kinach.
Krakowski Festiwal Górski - zgłoszenia filmów
Do 14 listopada można zgłaszać swoje produkcje filmowe na Konkurs Filmu Polskiego, zorganizowany w ramach 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Impreza, wraz z rozdaniem nagród, odbędzie się od 5 do 7 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym.
"Cerro Torre" zdobył główną nagrodę na Konkursie Filmowym 10. Spotkań z Filmem Górskim
ZAKOPANE. Jury Konkursu Filmowego w składzie: Michał Bukojemski, Augusto Golin, Krzysztof Kokoryn, Mirella Kurkowska i Piotr Pustelnik, dokonało wyboru najlepszych obrazów prezentowanych podczas 10. Spotkań z Filmem Górskim.
Kino Podejrzane - Spotkania z Filmem Górskim w Teatrze Witkacego
ZAKOPANE. Teatr Witkacego i Spotkania z Filmem Górskim zapraszają 27 sierpnia o godz. 21 na kolejny pokaz filmów górskich z cyklu Kino Podejrzane (Scena A. Bazakbala Kawiarnia Witkacego, Zakopane). Będzie można obejrzeć filmy „Deklaracja nieśmiertelności” oraz „Śnieżny pustelnik”.
I Piknik z Filmem Górskim pod pienińskimi gwiazdami (zdjęcia)
Mimo deszczowej pogody I Piknik z Filmem Górskim, przyciągnął na Polanę Sosny liczne grono entuzjastów podróży i gór. Pierwszymi bohaterami spotkania byli zeszłoroczni zdobywcy nagrody „Kolosy” w kategorii „Wyczyn roku”, którzy opowiedzieli o swojej szalonej wyprawie polegającej na najszybszym w historii przemierzeniu Karpat biegiem i kajakiem.
Edurne Pasaban - gwiazdą 10. Spotkań z Filmem Górskim
Edurne Pasaban – pierwsza zdobywczyni Korony Himalajów – będzie gwiazdą tegorocznych, 10. Spotkań z Filmem Górskim, które odbędą się w Zakopanem w dniach 3 – 7 września.
Startuje 7. edycja festiwalu filmowego Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane
Rozpoczyna się największy wakacyjny festiwal filmowy Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane 2014. Od 1 lipca do końca sierpnia - w ramach siódmej edycji festiwalu - miasta partnerskie Sopot i Zakopane zamienią się w największe w Europie kina pod gwiazdami.
Festiwal Filmów dla dzieci potrwa do czwartku
Jak co roku w krakowskim kinie Kijów odbywa się Festiwal Filmów dla najmłodszych. Na ekranach dzieci nie zobaczą Reksia ani Misia Uszatka, lecz filmy z całego świata.
Powstaje fabularyzowany film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim (zwiastun)
Zdjęcia kręcone są m. in. w Łopusznej, w dworze Tetmajerów. Film powstaje w ramach akcji obywatelskiej Projekt: Pilecki, bez udziału państwa, za pieniądze przekazane przez ponad 1,5 tysiąca obywateli. W ramach zbiórki publicznej zebrano na jego realizację ponad 150 tys zł.
KRAKÓW. Jest film z grudniowego ataku nożem na ul. Grodzkiej
W połowie grudnia na ul. Grodzkiej 35-latek zaatakował nożem przypadkowego mężczyznę. Portal tvn24.pl dotarł do nagrania z monitoringu, na którym widać, jak agresor rzuca się na swoją ofiarę.
Muzeum w Rabce-Zdroju w finale konkursu na najlepsze krótkie formy filmowe (film)
RABKA-ZDRÓJ. Muzealny film "Zabawki ludowe" STUDIA GRADES - bierze udział w konkursie na najlepsze krótkie formy filmowe produkowane przez europejskie muzea. - Dziś otrzymaliśmy informację, że nasz film znalazł się w finałowej 10 najlepszych filmów wybranych spośród 45 zgłoszonych kandydatów z całej Europy - informuje Małgorzata Wójtowicz – Wierzbicka.
Film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim ma być gotowy za rok
Pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny o Witoldzie Pileckim realizuje Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Jak informuje jej przedstawiciel - Bogdan Wasztyl zbiórka publiczna przyniosła już ponad 150 tys. zł.
Grand Prix 9. Spotkań z Filmem Górskim przyznano Alastairowi Lee z Wielkiej Brytanii za film "Autana"
W Zakopanem zakończył się festiwal filmów górskich. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Aldo Audisio, dyrektora Narodowego Muzeum Gór w Turynie za najlepszy film uznało obraz "Autana" ukazujący alpinizm i przygodę opowiedzianą w pomysłowy i niestandardowy sposób.
Otwarcie wystawy fotograficznej pt. Pierwsze zimowe zdobycie Broad Peak
Rozpoczęła się 9. edycja Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Pierwszym ważnym wydarzeniem tegorocznego festiwalu był dzień poświęcony Maciejowi Berbece. Wystawa prezentuje fotografie dokumentujące pierwsze w historii zimowe zdobycie Broad Peak, podczas któego zginęli polscy himalaiści.
Dziś w Zakopanem ruszają 9. Spotkania z Filmem Górskim
Każdego roku na początku września do Zakopanego zjeżdżają miłośnicy gór i filmu. Spotkania z Filmem Górskim wpisały się na stałe w zakopiański krajobraz górski i kulturalny. Tym razem gwiazdą Spotkań będzie wybitny himalaista Simone Moro. Gośćmi będą również znani himalaiści polscy, w tym Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik i Krzysztof Wielicki.
Kinga Baranowska gościem 9. Spotkań z Filmem Górskim
Himalaistka, zdobywczyni ośmiu ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka – Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej, a także członkini zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa.
"Jego Oczami" Szymon J. Wróbla na Letniej Akademii Filmowej
W Zwierzyńcu k. Zamościa rozpoczęła się 14. Letnia Akademia Filmowa, która potrwa do 11 sierpnia. Na festiwalu pokazanych zostanie kilkaset filmów z całego świata. W sekcji przeznaczonej dla fanów polskiego kina "W polskim obiektywie", zaprezentowane zostaną filmy, o których organizatorzy mówią "Prezentacja najlepszych filmów polskich z ostatnich dwóch lat."
Akademia Górska w ramach 9. Spotkań z Filmem Górskim (4-8 września, Zakopane)
- Po raz pierwszy, w ramach Spotkań z Filmem Górskim, zorganizowana zostanie Akademia Górska. Będzie to wydarzenie cykliczne, organizowane 2 razy w roku, latem i zimą - poinformowali organizatorzy.
Filmowa zapowiedź Festiwalu
ZAKOPANE. 45 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich trwać będzie od 23 do 30 sierpnia. O planowanych na jubileuszową edycję Festiwalu wydarzeniach i atrakcjach opowiadają - dyrektor artystyczna festiwalu Stanisława Trebunia-Staszel oraz założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki, a jednocześnie wieloletni konferansjer Festiwalu Krzysztof Trebunia-Tutka.
Zrealizowano film dokumentalny o ucieczce rotmistrza Pileckiego z Auschwitz (teledysk)
"Ucieczkę z piekła. Śladami Witolda Pileckiego" zrealizował Dariusz Walusiak. Zdjęcia powstały w kwietniu i maju, gdy szlakiem ucieczki rtm. Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego - wyruszyli muzycy zespołu rockowego Forteca. 130-kilometrową trasę z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza pokonali pieszo w sześć dni. Towarzyszyła im kamera.
"Jestem Renata". Premiera filmu o Renacie Kałuży (zdjęcia)
Owacją na stojąca zakończyła się premiera najnowszego filmu krótkometrażowego Bartka Solika "Jestem Renata". Projekcja filmu oraz spotkanie z twórcą i bohaterką odbyły się w zakopiańskim Teatrze Witkacego.
9. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem
Tegoroczne, 9. Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w dniach 4-8 września w Zakopanem. Gościem specjalnym będzie wybitny himalaista Simone Moro - poinformowali organizatorzy.
Studio Animacji Poklatkowej Barrrany na krakowskich salonach filmowych
Kolejny sukces nowotarskiego Studia Animacji Poklatkowej „Barrrany”. Filmy „Świat do korekty” Joanny Balickiej oraz „Świąteczna magia” Małgorzaty Sołtys i Łukasza Sołtysa zakwalifikowały się na 2. Otwarty Konkurs Filmów Amatorskich przy 6. Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci.
Atmosfera rodem z Hollywood – II LO w Nowym Targu na Gali Finałowej Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego w Kleszczowie (zdjęcia i film)
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie odbyła się uroczysta gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego “Od ignoranta do eleganta” – projektu promującego zasady savoir-vivre’u. Wzięli w nim udział uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z całego kraju m. in. Krakowa i Nowego Targu.
Mimo zamieszek, ekipa filmu "Jego oczami" leci do Stambułu pokazać film o katolickim księdzu
Ekipa film „Jego oczami” na zaproszenie Polskiej Misji Katolickiej w Stambule leci do Turcji spotkać się z widzami i zaprezentować swój film. Pokaz odbędzie się w niedziele na terenie Kościoła św. Antoniego.
Pierwszy międzynarodowy pokaz filmu „Jego oczami” o ks. Tischnerze
NOWY TARG. W piątek film „Jego oczami” obejrzą widzowie w Nowym Targu, a potem ekipa rusza na Litwę, gdzie w niedzielę 26 maja w sali koncertowej Domu Polskiego w Wilnie, odbędzie się pierwszy międzynarodowa premiera film o ks. Józefie Tischnerze.
Pokaz filmu "Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet"
Fundacja im. Zofii Rydet i Małopolski Ogród Sztuki zapraszają na pokaz filmu "Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet". To wielokrotnie nagradzany film dokumentalny Andrzeja Różyckiego z 1989 roku. Po pokazie odbędzie się spotkanie z autorem.
Krakowski FMF wyróżniony w plebiscycie Resume 2012
Krakowski Festiwal Muzyki Filmowej został wyróżniony w plebiscycie Resume organizowanym przez portal muzykafilmowa.pl. Impreza została wyróżniona po raz piaty z rzędu. Kolejna edycja festiwalu rozpocznie się 26 września. FMF pozostaje jedną z najciekawszych imprez muzyczno-filmowych nie tylko w skali kraju.
W Kopalni Soli "Wieliczka" kręcone są zdjęcia do filmu
Polsko-norweska ekipa od soboty kręci film "Sól" w kopalni w Wieliczce. To projekt artystyczny reżyserki Marii Lloyd, w który zaangażował się współpracownik Stevena Spielberga Rick Marr. Bohaterką opowieści jest dziewczynka przeżywająca wyjątkową przygodę.
Gala Spotkań z Filmem Górskim (zdjęcia)
ZAKOPANE. W zorganizowanym w ramach tegorocznych 8. Spotkań z Filmem Górskim - Międzynarodowym Konkursie Filmowym Grand Prix zdobył film "Sztuka Wolności” w reżyserii Wojtka Słoty i Marka Kłosowicza.
Na Pustyni Błędowskiej powstaje film muzyczny z ekologicznym przesłaniem
Film muzyczny realizowany jest w partnerstwie muzycznej grupy UPSIDE, Stowarzyszenia Edukacji filmowej, oraz Stowarzyszenia Polska Sahara. Reżyserowany przez Marka Włodzimirowa. Sceny do filmu będą kręcone w plenerach Błędowskiej Pustyni na pograniczu Małopolski i Śląska w dniach 14 - 17 sierpnia br.
Rozpoczął sie Festiwal Muzyki Filmowej
Rozpoczęło się wydarzenie międzynarodowe w świecie muzyki filmowej - V. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Wśród gwiazd - Julie Taymor – nominowana do Oscara reżyserka filmowa i teatralna, Elliot Goldenthal – kompozytor, zdobywca Oscara i Złotego Globu za muzykę do filmu Frida, Tom Tykwer – reżyser, producent i kompozytor muzyki filmowej i dyrygenci: Reinhold Heil i Diego Navarro.
Młodzi filmowcy z Publicznego Gimnazjum w Krościenku n. Dunajcem (zdjęcia)
Grupa grupa uczniów Publicznego Gimnazjum w Krościenku n. Dunajcem wzięła udział w warsztatach filmowych organizowanych w Krakowie. Zajęcia zorganizowane były w ramach projektu unijnego "Uchronić od zapomnienia".
Przegląd Filmów i Fotografii Wojska Polskiego
W Rzeszowie ogłoszono wyniki XXIV Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich Wojska Polskiego i XXVI Konkursu Fotografii Wojska Polskiego.
Jesienny Maraton Filmowy "Muzyka i Animacja" (ostatni weekend października)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Klub Filmowy Głodówka słynie z projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych kina niezależnego. To najwyżej położone kino w Polsce - przy Schronisku Głodówka w Bukowinie Tatrzańskiej. Jesienny Maraton Filmowy "Muzyka i Animacja" - to propozycja na ostatni weekend października.
Podsumowanie 7. Spotkań z Filmem Górskim (zdjęcia)
ZAKOPANE. Międzynarodowy Konkurs Filmowy, spotkanie z człowiekiem-pająkiem - Alainem Robertem, który wspina się po budynkach, zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power oraz otwarcie wystawy fotograficznej - to niektóre elementy tegorocznych Spotkań z Filmem Górskim.
We wrześniu kolejne Spotkania z Filmem Górskim
ZAKOPANE. Zbliża się ważne i atrakcyjne wydarzenie, czyli 7. Spotkania z Filmem Górskim. Wśród gości m.in. Joe Simpson - autor światowego bestselleru "Dotknięcie Pustki" oraz Alain Robert - słynny na cały świat człowiek - pająk. Spotkania odbędą się w dniach 8 - 11 września.
IV edycja KONKURSU "Trzy Korony - Małopolska Nagroda Filmowa"
Konkurs „Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa” w roku 2011 organizowany jest przez cztery podmioty: Województwo Małopolskie, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Telewizję Polską S.A. Oddział w Krakowie.
Tarnowska Nagroda Filmowa (7- 15 maja)
Tarnowska Nagroda Filmowa to festiwal wybranych polskich filmów fabularnych organizowany od 25 lat. Z okazji jubileuszu impreza będzie mieć szczególny charakter. Tarnowska Nagroda Filmowa jest najstarszym po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wydarzeniem związanym z polskim filmem.
"Narciarstwo" - nowy film TOPR
Wkrótce ukazać się ma kolejny film realizowany przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Poprzedni nosił tytuł "Burze". Najnowszy - dotyczyć będzie narciarstwa. Oba filmy realizowane są w ramach profilaktycznej serii Akademia Górska TOPR.