
Anna Wende-Surmiak ze złotym Krzyżem Małopolski (zdjęcia)
Honorową odznakę za wyjątkowe dokonania dla Województwa Małopolskiego wręczył byłej dyrektor Muzeum Tatrzańskiego - Witold Kozłowski, marszałek województwa.

Oddech ulgi. Niebezpieczne skrzyżowanie w Żuradzie zostało przebudowane
– Tragedia i koszmar – tak mieszkańcy Żurady (powiat olkuski) opisywali tamtejsze skrzyżowanie. Zdarzały się nawet wypadki śmiertelne. Teraz można odetchnąć z ulgą. Niebezpieczna krzyżówka łącząca drogę wojewódzką Olkusz – Trzebinia z drogą powiatową została gruntownie przebudowana.

8 śmiertelnych wypadków w 8 dni
Trwa czarna seria w Tatrach. Okres przejściowy pomiędzy latem a zimą w górach jest bardzo groźny, pojawia się lód i śnieg, szlaki są śliskie i niebezpieczne a turyści nie zawsze gotowi na takie warunki.

Plac budowy przekazany wykonawcy
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazał wykonawcy plac budowy w poniedziałek 10 października 2022 roku, co oznacza, że może on rozpoczynać budowę węzła drogowego w Gaju.
W Gaju powstanie nowy węzeł komunikacyjny
Pełna nazwa zadania brzmi: „Rozbudowa drogi krajowej nr 7 od km 677+790,20 do km 678+128,85 polegająca na budowie węzła WB w km 677+872,20 na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 2169K (ul. Zadziele) oraz drogą powiatową nr 2175K (ul. Widokową) wraz z rozbudową drogi powiatowej nr 2169K na długości 150 m i rozbudową drogi powiatowej nr 2175K (ul. Widokowej) na długości 257 m oraz budową i przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej w miejscowości Gaj w gminie Mogilany w powiecie krakowskim w województwie małopolskim”.
TIRy nie przejadą
Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Sączu informuje, że w związku z budową mostu w ciągu drogi powiatowej nr 1578 K Kotów – Polany, od dzisiaj do odwołania w miejscowości Kotów wprowadza się czasowe ograniczenie przejazdu dla pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej powyżej 3,5 t.

Jerzy Zacharko pośmiertnie odznaczony
Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o przyznaniu zmarłemu przedwczoraj Jerzemu Zacharce, wicestaroście tatrzańskiemu, Odznaki Honorowej Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.

130 lat Muzeum Tatrzańskiego
Z okazji jubileuszu, podczas uroczystej gali 25 listopada instytucja została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Podhale pod Krzyżem (zdjęcia)
Kilkaset osób uczestniczyło we Mszy Św. na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem, która odbywał się w ramach akcji "Polska pod Krzyżem".

Abp Jędraszewski: Krzyż to znak miłości, który daje życie
- Polska wie, że krzyż jest znakiem miłości, że daje życie. W nim jest jedyna nasza nadzieja, że ostaniemy się jako ludzie wierzący i jako Polacy, pomni na swoją historię obecności krzyża na naszej ziemi- mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystej Mszy św. odprawionej w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile.

Złoty Krzyż Małopolski dla Wandy Półtawskiej
Długoletnia praca naukowa oparta na zasadach filozofii Jana Pawła II, a przede wszystkim ofiarowanie życia upowszechnianiu dzieła Wielkiego Polaka – to zadania, którym poświęciła się dr n. med. Wanda Półtawska.

Sobotni "Piknik Niepodległościowy" w Krzyżu
W przeddzień Święta Niepodległości, czyli kulminacyjnych obchodów stulecia jej odzyskania, Rada Osiedla nr 11 w Krzyżu oraz stowarzyszenia i organizacje działające na terenie tej dzielnicy zapraszają mieszkańców Tarnowa i okolic na „Piknik niepodległościowy”.

Droga Krzyżowa zniewolonej Polski
Abp Marek Jędraszewski w Niedzielę Palmową poprowadził Nowohucką Drogę Krzyżową, w której uczestniczyło tysiące wiernych. W kontekst rozważań męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa metropolita krakowski wpisał historię Polski i Polaków pod zaborami oraz odzyskanie niepodległości.

Ruszyli na Ekstremalną Drogę Krzyżową (zdjęcia)
- Będziecie moi drodzy łączyć się z cierpiącym Chrystusem. To jest sens tego wysiłku i tej drogi krzyżowej. I będziecie łączyć się z Chrystusem dla zbawienia ciała i dla dobra Kościoła - mówił podczas Mszy św. na rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej rejonu Myślenic abp Marek Jędraszewski.

Gala krwiodawców w Krynicy Zdroju
W Pijalni Głównej przy krynickim deptaku odbyła się uroczysta Małopolska Gala Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Krzyż Małopolski dla prof. Władysława Pluty
„14 wystawa. Władysław Pluta, projektowanie graficzne” – to kolejna prezentacja prac Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej dedykowana jednemu z najlepszych polskich plakacistów. Na wystawie stałej zlokalizowanej w przestrzeni dworca PKP w Tarnowie odbył się wernisaż prac autorstwa profesora Władysława Pluty. Przy tej okazji wicemarszałek Stanisław Sorys odznaczył artystę Krzyżem Małopolski.

Profesor Zbigniew Kojs otrzymał Krzyż Małopolski
O profilaktyce, nowoczesnych metodach wykrywania nowotworów oraz terapii dyskutowali w Zakopanem uczestnicy XXII Konferencji Naukowej „Postępy w ginekologii onkologicznej”. Podczas spotkania wicemarszałek Wojciech Kozak uhonorował prof. Zbigniewa Kojsa Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski.
Akademicka Droga Krzyżowa przeszła ulicami Krakowa
Spod Kolegiaty św. Anny wyruszyła Akademicka Droga Krzyżowa. Drodze Krzyżowej przewodniczył Arcybiskup Marek Jędraszewski. Zakończyła się tradycyjnie pod Oknem Papieskim na Franciszkańskiej.

Światła w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II (zdjęcia i film)
TATRY/ NOWY TARG. Co roku w rocznicę śmierci papieża św. Jana Pawła II górale spotykają się przy Watrach Pamięci. Inną tradycją jest rozświetlanie krzyża na Giewoncie.

Ratownicy GOPR przygotowują wyprawę na dwa siedmiotysięczniki
Trwają przygotowania dwóch ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR, Piotra Krzyżowskiego i Dariusza Lizaka, do ambitnej wyprawy mającej na celu zdobycie dwóch siedmiotysięczników położonych w górach Pamir w Tadżykistanie – Pik Komunizma (7495 m n.p.m.) oraz Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.).

Goryczkowa otwarta
Równo z początkiem ferii zimowych udało się uruchomić wszystkie trasy na Kasprowym Wierchu.

Transmisja Drogi Krzyżowej (zdjęcia z Zakopanego)
Transmisja Drogi Krzyżowej z Ojcem Świętym była jednym z elementów obchodów Światowych Dni Młodzieży w Zakopanem. Wierni mogli śledzić nabożeństwo na telebimie ustawionym w namiocie na Dolnej Równi Krupowej.

Droga Krzyżowa z papieżem Franciszkiem (zdjęcia)
Kilkaset tysięcy młodych ludzi wzięło udział w Drodze Krzyżowej na krakowskich Błoniach. Wziął w niej udział oczywiście także papież Franciszek. Widowiskowa inscenizacja współgrała z głębią teologiczną uroczystości i jej ważnym przesłaniem. Według komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Drodze Krzyżowej wzięło udział 800 tysięcy osób!
Turystka spadła z Orlej Perci
W niedzielę wieczorem kobieta spadła z Orlej Perci. Do zdarzenia doszło w rejonie przełęczy Krzyżne. Turystka po upadku na chwilę straciła przytomność.

Wielki Piątek. Groby Pańskie w nowotarskich kościołach (zdjęcia)
W Wielki Piątek odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Liturgia Męki Pańskiej. Czytane są pasyjne fragmenty z Pisma Świętego opisujące męczeńską śmierci Chrystusa na Krzyżu.

Piątkowa cześć misterium pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej (zdjęcia)
W Wielki Piątek wierni przybyli do Kalwarii Zebrzydowskiej, aby uczestniczyć w Misterium Męki Pańskiej.

Nowotarska Droga Krzyżowa (zdjęcia)
NOWY TARG. Wieczorem ulicami Nowego Targu poprowadzona została tradycyjna Droga Krzyżowa. Nabożeństwo w tej formie organizowane jest w mieście po raz czternasty.
Janusz Szkatuła odznaczony Krzyżem Małopolski
– Od trzech pokoleń państwa przedsiębiorstwo zmienia oblicze Małopolski i Krakowa. Trudno już dzisiaj wyobrazić sobie nasz region bez wzniesionych przez Państwa budynków – mówił podczas uroczystości 70-lecia Budopolu marszałek Marek Sowa. Prezes zarządu firmy, Janusz Szkatuła, otrzymał z jego rąk Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.
Akademicka Droga Krzyżowa
W niedzielę, 22 marca, ulicami Krakowa przejdzie Akademicka Droga Krzyżowa. Będzie jej towarzyszyć hasło „Jest gorszy smog”.

Światowej sławy chór z Węgier w Zakopanem
W najbliższą niedzielę, 5 października br. o godzinie 13.00 w kościele św. Krzyża w Zakopanem wystąpi światowej sławy młodzieżowy chór dziewczęcy z Węgier, który obchodzi w tym roku 50. lecie istnienia. Koncert uczniów i absolwentów Żeńskiego Gimnazjum im. Lajosa Kossutha z Cegledu zakończy cykl imprez „Koncerty w Zakopanem 2014”, organizowany co roku przez TKN, a który w tym roku poświęcony jest Rodzinie Pawlikowskich.

Krzyże Małopolski dla Austriaków za odnawianie cmentarzy wojennych
Stanisław Sorys z zarządu województwa wręczył Krzyże Małopolski Friedrichowi Schusterowi i Erwinowi Fitzowi z austriackiego Czarnego Krzyża. Obaj zasłużyli się w odnowieniu licznych cmentarzy z I wojny światowej, które są rozsiane na terenie całej Małopolski.
Zasłużeni dla regionu
Mariusz Wolny, Jan Żebrak, Piotr Wasik i Adam Przecherka – to kolejni wyróżnieni Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego Krzyż Małopolski. Prestiżowe odznaki zostały wręczone przez wicemarszałka Wojciecha Kozaka oraz Adama Domagałę, radnego województwa. Poniżej przedstawiamy krótkie sylwetki odznaczonych.

Uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi oraz Medali "Pro Patria"
W Starostwie Powiatowym w Nowym Targu miała miejsce uroczystość wręczenie przez szefa Urzędu d.s Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Stanisława Ciechanowskiego - Krzyży Zasługi oraz Medali „Pro Patria”.
Krzyż Małopolski dla ks. prałata Stanisława Dziedzica
– Na rewersie widnieją słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w Zakopanem „Na Was zawsze można liczyć”. Bez wątpienia nasz jubilat jest osobą, na którą zawsze można było liczyć – mówił marszałek Marek Sowa, podczas dekoracji Odznaką Honorową Krzyżem Małopolski, obchodzącego 80 rok życia i 50 rok pobytu w parafii Sękowa, ks. prałata Stanisława Dziedzica.
Ekstremalnie, ale i duchowo
Walka ze snem, ból nóg, odciski ale przede wszystkim wspaniałe przeżycie duchowe czeka na uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej już w ten piątek w Krakowie i w innych , ponad dwudziestu miastach w Polsce.
"Krzyż Małopolski" - nowa odznaka honorowa przyznawana za zasługi na rzecz województwa małopolskiego
KRAKÓW. Takę decyzję podjęli radni sejmiku. Odznaka kształtem nawiązuje do krzyża na Giewoncie. Na awersie umieszczony będzie herb Małopolski, a na rewersie napis "Na Was zawsze można liczyć" i numer odznaki.
Wypadek na ul. Zakopiańskiej
W sobotę, 14 grudnia doszło do groźnie wyglądającego wypadku. Zdarzenie miało miejsce na skrzyżowaniu ul. Zakopiańskiej i Siostry Faustyny.

Janina Zachwieja, odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi
SZCZAWNICA. Janina Zachwieja, prezes Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Perła” w Szczawnicy została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Funkcjonariusze SG odznaczeni Krzyżami Zasługi za Dzielność
Trzech funkcjonariuszy SG otrzymało z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza „Krzyże Zasługi za Dzielność”. W gronie odznaczonych znalazł się chor. SG Tomasz Bąbel z Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej.

Koncert z okazji urodzin Generałowej Zamoyskiej - Dorota Segda i Tatrzański Chór Szumny (zdjęcia)
W zakopiańskim Kościele Św. Krzyża odbył się koncert w ramach obchodów Roku Władysława Zamoyskiego. W dniu imienin Generałowej Jadwigi Zamoyskiej organizatorzy przypomnieli najważniejsze etapy jej życia i działalności w Zakopanem, gdzie tworzyła Szkołę Domowej Pracy Kobiet.

V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” (zdjęcia)
Trwa festiwalowa jesień w Zakopanem. Po Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i Spotkaniach z Filmem Górskim przyszedł czas na spotkanie z muzyką klasyczną. W Kościele Św. Krzyża w Zakopanem zainaugurowany został V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”.
KRAKÓW. Złożono kwiaty pod Krzyżem Katyńskim w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej
W trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej w Krakowie odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary tragicznych zdarzeń.
Droga Krzyżowa na ulicach Nowego Targu (zdjęcia)
NOWY TARG. W piątek ulicami miasta przeszli uczestnicy Drogi Krzyżowej. W nabożeństwie zorganizowanym po raz dwunasty - wzięło udział kilkaset osób. Wierni rozpoczęli wędrówkę od kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a zakończyli na płycie Rynku.
Poseł Adam Kwiatkowski z mównicy sejmowej: "wyrażam nadzieję na jak najszybszy powrót krzyża na Rysy"
WARSZAWA. Podczas piątkowego posiedzenia Sejmu, poseł Adam Kwiatkowski wygłosił oświadczenie w sprawie usunięcia krzyża z Rysów.

Związek Podhalan wzywa do "poszanowania Krzyża jako symbolu cywilizacji europejskiej i zapewnienia należnego mu miejsca w życiu społecznym"
LUDŹMIERZ. "W związku z bezprecedensowym działaniem Tatrzańskiego Parku Narodowego i usunięciem 25 listopada br. po raz kolejny Krzyża ze szczytu Rysów wyrażamy bardzo głębokie oburzenie tym faktem" - napisali przedstawiciele Związku Podhalan w oświadczeniu przyjętym podczas posiedzenia prezesów poszczególnych oddziałów ZP w Ludźmierzu.

Związek Podhalan protestuje w sprawie usunięcia krzyża ze szczytu Rysów oraz skandalicznej wypowiedzi aktora na temat Podhalan
LUDŹMIERZ. Podczas niedzielnego posiedzenia zarządu Związku Podhalan podjęte mają zostać dwie uchwały-rezolucje. Jedna dotyczy zdjęcia ze szczytu Rysów krzyża, druga - wypowiedzi Macieja Stuhra na temat "oszalałych ludzi, antysemitów" w kontekście mieszkańców Podhala.

Z Rysów drugi raz usunięto krzyż
TATRY. Metalowy krzyż, po raz drugi zainstalowany bez zgody władz parku narodowego i Kościoła na najwyższym szczycie Polski - Rysach - został usunięty przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wyjątkiem akceptowanym przez władze TPN jest krzyż na Giewoncie, który jest traktowany jako zabytek i dziedzictwo narodowe, które należy chronić.