Międzynarodowy Dzień Młodzieży okazją do wsparcia młodych liderów
12 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Młodzieży. Z tej okazji Fundacja Świętego Mikołaja chce przypomnieć, jak ważne są działania młodych liderów dla społeczności lokalnych. Osoby, które chcą nauczyć się prowadzić własne projekty i zmieniać otaczający je świat na lepsze mogą wziąć udział w programach rozwojowych fundacji.
„Pippi” wkrótce na scenie Teatru Ludowego
Nazywa się Pippilotta Wiktualia Firandella Złotomonetta Langstrumpf. Ma dziewięć lat i zna ją każdy. Jej mama mieszka na chmurce w niebie, a tata pływa po morzach i oceanach – w sobotę 22 lutego, o godz. 16.00 w Teatrze Ludowym będziemy mogli poznać losy niesfornej dziewczynki
Małopolska gospodarzem XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży
W tym roku Małopolska po raz kolejny będzie gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych.
O tym, jak ważne jest to wydarzenie dla młodych sportowców, świadczy fakt, że we wcześniejszych jej edycjach brali udział m.in. nasi wielcy mistrzowie: Justyna Kowalczyk oraz Kamil Stoch
Kolejny dzień Światowych Dni Młodzieży oczami pielgrzymów archidiecezji krakowskiej
Piąty dzień krakowskich pielgrzymów na ŚDM w Panamie był niezwykle bogaty. Po Mszy św., którą sprawował proboszcz Monagrillo ks. Eric Miguel Dominguez Vega, krakowscy pielgrzymi zdobyli wzgórze Cerro El Tigre, które dla mieszkańców Monagrillo ma wyjątkowe znaczenie. Wspólnymi siłami wnieśli na szczyt krzyż, który umieścili na stałe obok liter JMJ oznaczających po hiszpańsku Światowe Dni Młodzieży. Grupa miała także okazję spędzić piękne chwile na plaży a wcześniej roztańczony i rozśpiewany jak zawsze wieczór panamski przy wtórze tamtejszej orkiestry. Oto jak relacjonują ten dzień sami młodzi pielgrzymi: Natalia Sowa, Paulina Strużyk i Alicja Tomporowska ze Wspólnoty Pan AMA przy Bazylice Mariackiej w Krakowie.
Abp Jędraszewski z krakowską młodzieżą jest już w Panamie
W piątek po południu abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski przybył do Panamy, aby towarzyszyć młodzieży archidiecezji podczas Światowych Dni Młodzieży 2019. Po przylocie przekazał na ręce abp José Domingo Ulloa Mendiety relikwie krwi św. Jana Pawła II, które ofiarował kard. Stanisław Dziwisz.
Niepołomickie obserwatorium w zacnym gronie
Akademia Młodych Odkrywców, Khan Academy, Akademia Młodych Uczonych PAN, Stacja Badawcza Instytutu. A obok takich instytucji Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zostało finalistą konkursu Popularyzator Nauki 2018, obok takich instytucji jak
Na młodych nigdy się nie zawiodłem
- Jednym z ulubionych sposobów działania złego ducha jest szyderstwo. Szydzi się najpierw z Pana Jezusa, mówi się, że jest śmieszny (…) ze swoją Ewangelią, ze swoimi błogosławieństwami, jakże niepostępowymi i jakże staroświeckimi - mówił do młodych abp Marek Jędraszewski w Centrum Jana Pawła II w Krakowie podczas I Spotkania Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.
XXIX Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej - zapowiedź
Od 28 kwietnia do 3 maja br. odbędą się w Krakowie XXIX Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej. Weźmie w nich udział ok. 3 tys. młodych ludzi z całego świata, zrzeszonych w organizacjach sportowych, prowadzonych przez salezjanów –zgromadzenie zakonne skoncentrowane na pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą. Do stolicy Małopolski przyjadą młodzi z różnych kontynentów, by wspólnie ze swoimi rówieśnikami z Polski stanąć do sportowej rywalizacji w duchu salezjańskich wartości, których patronem jest św. Jan Bosko.
Muzyczny Meeting z Kaczmarskim oraz Pieśnią i Piosenką Patriotyczną.
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza na konkurs: Muzyczny Meeting z Kaczmarskim oraz Pieśnią i Piosenką Patriotyczną.
Rekolekcje dla góralskiej młodzieży (zdjęcia)
- Nie uda się nasze życie, jeśli będziemy poza Chrystusem. Nie osiągniemy pełni swego człowieczeństwa, jeśli będziemy żyli, jakby Chrystusa nie było - podczas homilii wygłoszonej do młodzieży w Zakopanem w ramach rekolekcji „Miłość w Zakopanem" mówił metropolita krakowski.
Najwięcej o Małopolsce wiedzą młodzi ludzie z Uścia Gorlickiego i Bochni (zdjęcia)
Jak wygląda parzenica góralska? Czym jest zielony skarb z Charsznicy? Jak nazywa się najwyższy szczyt Gorców? Co to jest juha? Gdzie odbywa się święto kwitnącej jabłoni? To niektóre pytania, na które musieli odpowiedzieć uczestnicy wielkiego finału quizu „My Małopolska – co Ty wiesz o regionie?”. Prócz wiedzy na temat historii, kultury i tradycji Małopolski - liczył się refleks, kreatywność oraz poczucie humoru.
"Sapere Auso" dla wychowawców małopolskiej młodzieży
Już po raz ósmy wyróżniono instytucje, które mają szczególny dorobek wychowawczy w kształtowaniu młodego pokolenia Małopolan. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 19 października 2017 r. w Krakowie, nagrody Małopolskiej Fundacji Stypendialnej "Sapere Auso” trafiły do przedstawicieli placówek oświatowych z naszego regionu.
Podsumowanie wakacyjnego sierpnia w świetlicach Gorlickiego Centrum Kultury
Gorlickie Centrum Kultury ponownie zaoferowało wiele atrakcji podczas wakacji w sierpniu.
Protest młodzieży przeciwko dopalaczom
35-osobowa grupa młodzieży z sześciu europejskich krajów przeszła dzisiaj barwnie przebrana Krupówkami. Tańczyli, śpiewali oraz krzyczeli jedno hasło: „ Zamiast brać narkotyki i dopalacze lepiej się przytulić”. Idea europejskiego programu powstała na skutek doniesień o liczbie dzieci, które giną przede wszystkim na skutek zażywania dopalaczy.
Kraków przygotowuje znaki wizualne na Światowe Dni Młodzieży
Za niespełna dwa miesiące Kraków gościć będzie uczestników Światowych Dni Młodzieży. W przygotowania do tego przedsięwzięcia zaangażowane jest też Województwo Małopolskie, które włączyło się m.in. w działania zmierzające do odpowiedniego przygotowania terenu w Brzegach, zapewnienia transportu pielgrzymów, a także oznakowania i dekoracji Krakowa. Efekty tej ostatniej działalności od kilku dni można spotkać w najważniejszych miejscach miasta.
"Poronin ON THE WAY”
W ramach europejskiego programu Erasmus+ Poronin gości międzynarodową wymianę młodzieży „Poronin ON THE WAY”. Podczas 10 dni grupa 24-ech młodych ludzi z 4 krajów europejskich: Chorwacji, Polski, Rumunii oraz Włoch omawia kwestie bezpieczeństwa drogowego w swoich krajach .
Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży
W Krakowie spotkali się minister kultury Małgorzata Omilanowska i marszałek Marek Sowa, aby rozmawiać o organizacji w Małopolsce Światowych Dni Młodzieży 2016. Uroczystości z udziałem papieża Franciszka odbędą się przede wszystkim w Krakowie, ale msza św. kończąca Światowe Dni Młodzieży odprawiona zostanie w Brzegach koło Wieliczki.
Orawska "Młodzież zapobiega pożarom" (zdjęcia)
JABŁONKA. Na terenie Centrum Kultury Górnej Orawy po raz 4 odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. Młodzież Zapobiega Pożarom.
Mszana Dolna: Bezpłatne warsztaty wokalne dla młodzieży
Dziś i jutro w kinie "Luboń" zorganizowane zostaną pierwsze warsztaty muzyki gospel odbywające się w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.
W kwietniu rusza Orawski Festiwal Artystyczny (OFA)
W dniach 10-12 kwietnia w Lipnicy Wielkiej i Jabłonce trwać będzie Orawski Festiwal Artystyczny organizowany jest przez Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Orawskiej oraz Zrzeszenie Studentów Polskich Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Wadowice zaprosiły papieża Franciszka
Władze Wadowic przekazały kard. Stanisławowi Dziwiszowi zaproszenie dla papieża Franciszka do odwiedzenia papieskiego miasta podczas Światowego Dnia Młodzieży w lipcu 2016 roku. Gdyby do tego doszło, papież Franciszek byłby trzecim następcą św. Piotra, który pojawił się rodzinnym mieście Karola Wojtyły.
Najlepsi młodzi sportowcy rywalizują w Małopolsce
Olimpijski znicz zapłonął w Zakopanem. Uroczyste otwarcie imprezy obyło się na torze lodowym Centralnego Ośrodka Sportu, w obecności zawodników, kibiców, władz lokalnych i przedstawicieli samorządu województwa małopolskiego z marszałkiem Markiem Sową na czele.
Seminarium „Wspólna pamięć, wspólna przyszłość”
W Krakowie rozpoczęło się seminarium „Wspólna pamięć, wspólna przyszłość” organizowane przez Krajowe Rady Młodzieży z Polski, Niemiec i Izraela w 70. rocznicę wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady - Auschwitz-Birkenau. Do stolicy Małopolski przyjechało 100 młodych ludzi, by przez cztery dni dyskutować o edukacji.
Premiera hymnu Światowych Dni Młodzieży 2016
6 stycznia, podczas Orszaku Trzech Króli w Krakowie, odbędzie się premiera hymnu Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni miłosierni" autorstwa Jakuba Blycharza.
Festiwal Intershow w Nowym Targu
NOWY TARG. MOK i Państwowa Szkoła Muzyczna zapraszają na trzy dni święta dziecięcych i młodzieżowych talentów tanecznych, wokalnych i instrumentalnych. 5, 6 i 8 stycznia będzie okazja oklaskiwać wykonawców z Mołdawii,Białorusi, Rosji,Kazachstanu, Ukrainy i Polski. Wstęp wolny.
Spotkanie z popularną sędzią
RABKA-ZDRÓJ: Anna Maria Wesołowska, łódzka sędzia znana m.in. z procesów łódzkiej „Ośmiornicy” i gangu Popeliny, której popularność przyniósł udział w serialu fabularno-dokumentalnym TVN pt. "Sędzia Anna Maria Wesołowska", przyjechała do Rabki-Zdroju spotkać się z miejscową młodzieżą.
Jubileusz 120-lecia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem zaprasza na uroczyste obchody Jubileuszu 120-lecia istnienia, które odbędą się w dniach 16 – 19 października br. Jubileuszowi towarzyszyć będzie gra miejska dla młodzieży, biegi przełajowe dla dzieci i młodzieży oraz Mistrzostwa w wielokrotnym wyciskaniu sztangi leżąc organizowane przez TG „Sokół” wspólnie z Mistrzem Świata Janem Wegierą.
Grupa Młodzieżowa w Narciarstwie Wysokogórskim - nabór dzieci i młodzieży
Komisja Narciarstwa Wysokogórskiego Polskiego Związku Alpinizmu ogłasza nabór na sezon zimowy 2014/2015 do Grupy Młodzieżowej w Skialpinizmie.
Praca dla młodych. Można zgłaszać się tylko do końca tygodnia
Młodzi ludzie w wieku od 18 do 25 lat mogą nie tylko zbadać swoje umiejętności zawodowe ale pójść na staż i dostać pieniądze za pracę. Co ważne udział w zajęciach jest bezpłatny.
Fantastycznym występem przegnali deszcz w Szczawnicy
Mimo niesprzyjającej aury na szczawnickiej scenie pod Kolejką PKL, dla publiczności pod parasolami wystąpił bośniacko – hercegowiński Miejski Zespół Dziecięco – Młodzieżowy z Tuzli. Ich stroje, szczególnie dziewcząt nawiązywały do kultury tureckiej.
Jest praca dla młodych. Można zgłaszać się tylko do końca przyszłego tygodnia
To nie żart. Młodzi ludzie w wieku od 18 do 25 lat mogą nie tylko zbadać swoje umiejętności zawodowe ale pójść na staż i dostać pieniądze za pracę. Co ważne udział w zajęciach jest bezpłatny.
Praca sezonowa, ale nie tylko: Młodzieżowe Biuro Pracy
W Krakowie w strukturach Ochotniczych Hufców Pracy działa Młodzieżowe Biuro Pracy. Zarówno osoby pełnoletnie, jak i nastolatkowe znajdą dla siebie pracę.
Oferty czekają także na bezrobotnych i niepełnosprawnych. Co ważne, zarobek otrzymują legalnie, a pracodawca jest wiarygodny.
II miejsce „Lalkarzy” na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży
Na odbywającym się w Suwałkach Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek 2014” grupa teatralna „Lalkarze” ze Spytkowic działająca pod patronatem Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu zajęła drugie miejsce w kategorii zespołów dziecięcych. „Lalkarze” otrzymali nagrodę za „czystość formy teatralnej i precyzję wykonania” spektaklu „Czarno na białym” w reżyserii Anny i Jacka Krakowiaków.
Rajd "Powitanie Lata" (zdjęcia)
W Bukowinie Tatrzańskiej zorganizowana została trzecia edycja Rajdu Dzieci i Młodzieży "Powitanie Lata". W tym roku trasa rajdu wiodła z Białki Tatrzańskiej – Kaniówki przez Wierch Głodowski, Brzegi, Wierch Niski, Wierch Przeddomiański do Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej.
Dobro tworzy dobro
Są młodzi, pełni entuzjazmu i wierzą jeszcze, że można zmieniać świat- Młodzieżowa Rada Powiatu Wielickiego. Pomagają najmłodszym mieszkańcom powiatu od czternastu lat. Organizują akcje charytatywne i krwiodawcze, dostarczają paczki biednym rodzinom. Niosą radość i pomoc, ale o pięknych odruchach swoich serc nie informują mediów.
Dzień Dziecka i Młodzieży w Szczawnicy (zdjęcia)
W piątek od godziny 10.0 terenie placu pod Dolną Stacją PKL Palenica, pod dużym namiotem dzieci i młodzież z Krościenka i Szczawnicy bawiły się z okazji Dnia Dziecka.
Festiwal Artystyczny Młodzieży Pogranicza Polsko – Słowackiego (zdjęcia)
NOWY TARG. Wczoraj po raz kolejny raz gościli w ZS nt 1 im. Wł. Orkana nauczyciele i uczniowie Strednej Umeleckiej Skoly z Kieżmarku. Powodem był się Festiwal Artystyczny Młodzieży Pogranicza Polsko – Słowackiego. Ideą festiwalu jest promocja młodych talentów.
"Młodzież pamięta" - 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Akcja „Młodzież pamięta” realizowany jest w Małopolsce od 2002 roku podczas obchodów świąt narodowych uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta Niepodległości. Ma na celu zwrócenie uwagi- szczególnie młodych ludzi - jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja.
Znamy datę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie
W piątek, 7 marca kardynał Stanisław Dziwisz podał datę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem zaplanowano na 26-31 lipca.
V Międzynarodowy Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży „Zimowa bajka w Tatrach” (zdjęcia)
ZAKOPANE. - Śniegu w Zakopanem nie ma, ale festiwal - Zimowa bajka w Tatrach – jest i to już piąty raz – mówiła witając uczestników Festiwalu Larysa, która tradycyjnie już poprowadziła imprezę - „młodych talentów” w kinie „Sokół”.
KRAKÓW. Światowe Dni Młodzieży 2016
Światowe Dni Młodzieży 2016 będą zorganizowane w Krakowie. W tym samym roku obchodzić będziemy także 1050. rocznicę Chrztu Polski.
Boski Dzień – święto młodzieży, misji i wolontariatu
W sobotę 6 lipca na terenie krakowskiego Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata” przy ulicy Tynieckiej 39 niecodzienne wydarzenie. Do Krakowa zostaną przewiezione relikwie św. Jana Bosko, genialnego wychowawcy i patrona młodzieży. Wydarzeniu będzie towarzyszyć całodzienne świętowanie – koncerty zespołów, spektakle teatralne, pokazy tańców i akrobacji, a także tworzenie wielkich rozmiarów Boskiego Graffiti.
Powstanie styczniowe – test historyczny dla dzieci i młodzieży (zdjęcia)
NOWY TARG. W Zespole Szkół Technicznych im. St. Staszica odbył się Test Historyczny nt. powstania styczniowego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tym samym zakończył się kolejny etap realizacji programu edukacyjnego pn. „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca” realizowanego wspólnie przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego, Bibliotekę Pedagogiczną w Nowym Targu wraz z partnerami.