W Czyżówce w gminie Trzebinia powstało nowe ujęcie wody
Na terenie ujęcia wody w Czyżówce w gminie Trzebinia odbył się briefing prasowy dotyczący podsumowania realizacji inwestycji. Uczestniczył w nim wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli poseł Krzysztof Kozik, burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk oraz przedstawiciele Związku Międzygminnego "Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie i Wodociągów Chrzanowskich.
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz podpisał dzisiaj umowy z przedstawicielami samorządów z powiatów: tarnowskiego, wielickiego i proszowickiego potwierdzające dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Środki te przeznaczone są głównie na tzw. remonty nakładkowe. W wydarzeniu uczestniczyli parlamentarzyści Anna Pieczarka, Józef Szczurek-Żelazko, Urszula Rusecka, Piotr Sak oraz Wiesław Krajewski.
O 800 plus w Brzesku i Dąbrowie Tarnowskiej
Podczas briefingów prasowych w Brzesku i Dąbrowie Tarnowskiej wicewojewoda wraz z parlamentarzystami – posłami Józefą Szczurek-Żelazko i Wiesławem Krajewskim – oraz przedstawicielem poseł Anny Pieczarki podsumowali dotychczasową realizację programu i przedstawili nowe konkrety dla Polaków.
Rodzina 800 plus
Program „Rodzina 500 plus” został wprowadzony ustawą z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Od lipca 2019 r. świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia – bez kryterium dochodowego.
Wawrzka: 500 osób bez wody
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu informuje, że w ramach nadzoru sanitarnego została pobrana próbka wody z sieci Urządzenia Wodociągowego Wawrzka, w gminie Grybów. Sprawozdanie cząstkowe z badania wody wykazało obecność bakterii coli i enterokoków kałowych.
Apelują o wstrzymanie wycinek w lasach wodochronnych
W miniony wtorek Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot złożyło w Nadleśnictwie Andrychów Lasów Państwowych wspólny apel 50 organizacji pozarządowych i ruchów obywatelskich o wstrzymanie wycinek na terenie postulowanego powiększenia rezerwatu Madohora w Beskidzie Małym.
Zakaz przebywania w rejonie zapadlisk
Wojewoda Łukasz Kmita podpisał rozporządzenie, na mocy którego wprowadza się czasowy zakaz przebywania na oznakowanych terenach miejsc publicznych w Trzebini.
Zalana droga (zdjęcia)
Strażacy próbują udrożnić studzienki odwadniające drogę pod wiaduktem prowadzącą z Ustupu na Olczę w Zakopanem. Droga została zamknięta. Wody jest powyżej kolan.
Prawie 220 km nowych lub odnowionych dróg
Dobre drogi to podstawa. Pula z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla Małopolski na 2023 rok wynosi prawie 192 mln zł. Wyremontowanych lub wybudowanych zostanie 218 km dróg lokalnych. 125 zadań zrealizują gminy, a 44 powiaty.
Skazani prawomocnymi wyrokami opuszczą terytorium RP
W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krakowie, podczas kontroli legalności pobytu, zatrzymali obywatela Turkmenistanu oraz Gruzji, którzy widnieli w bazie jako osoby, których pobyt na terytorium RP jest niepożądany.
Nowy punkt paszportowy
Mieszkańcy powiatu suskiego i Suchej Beskidzkiej czekali na to od dawna - dziś w budynku Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej otwarty został Terenowy Punkt Paszportowy.
Grybów: woda zdatna do spożycia
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu informuje, że Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Grybowie Sp. z o.o. zleciło pobranie próbek wody z sieci Wodociągu Publicznego w Grybowie w celu przeprowadzenia ponownych badań laboratoryjnych wody w zakresie przekroczonych parametrów tj. bakterii z grupy coli i mętności w wodzie do spożycia.
Dwie osoby utonęły na kąpielisku pod Tarnowem
Na popularnym podtarnowskim kąpielisku w Radłowie doszło dziś po południu do tragedii - utonęło dwóch młodych mężczyzn.
Pożegnaliśmy Wicewojewodę Małopolskiego Józefa Leśniaka
W południe, w kościele parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świniarsku, mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Stanisława Salatarskiego rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe śp. Józefa Leśniaka, I wicewojewody małopolskiego.
Z pomocą potrzebującym. Konkurs Wojewody
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita ogłosił pierwszy w tym roku otwarty
konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na realizację wybranych zadań z
zakresu pomocy społecznej. Wsparcie kierowane ma być w szczególności do
rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej.
#NajważniejszeWrócić - Bezpieczeństwo nad wodą
Lato. Sezon kąpielowy w pełni. Małopolska Organizacja Turystyczna przedstawia specjalny odcinek serii filmów edukacyjnych #NajważniejszeWrócić. Tym razem podjęty został temat bezpieczeństwa nad wodą.
Burza i ulewa w powiecie myślenickim. Konieczna była ewakuacja
W nocy nad powiatem myślenickim szalała burza z niezwykle intensywnymi opadami deszczu. Wylały lokalne potoki i małe rzeki, konieczna była ewakuacja 14 osób z pięciu zalanych domów.
Wojewoda Piotr Ćwik odwołany
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we wczorajszym komunikacie poinformowało, że Premier Mateusz Morawiecki odwołał z pełnionej funkcji wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika.
Krynica nie chce izlatoriów
Kilka dni temu Wojewoda przedstawił listę kolejnych izolatoriów, jakie mają zostać stworzone w Małopolsce. W Krynicy zaplanowano aż pięć takich obiektów co wzbudziło zdecydowany sprzeciw samorządu.
Czarny Potok: woda z bakteriami
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu informuje, że ramach nadzoru sanitarnego zostały pobrane próbki wody z Wodociągu Publicznego w Czarnym Potoku. Wyniki badania wody wykazały obecność w wodzie bakterii grupy coli w punkcie poboru - Ośrodek Zdrowia w Czarnym Potoku.
Wojewoda wydał oświadczenie w sprawie kampanii i fałszywych informacji
"Złożyłem zawiadomienie na Policję o możliwości popełnienia przestępstwa, które polega na – prawdopodobnie – włamaniu się na moje prywatne konto mailowe, sfabrykowaniu maili, które zostały następnie rozesłane bądź też są kolportowane " - pisze w wydanym dziś oświadczeniu wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
77 lat temu utworzono obóz KL Auschwitz-Jawischowitz
15 sierpnia 2019 minęło 77 lat od przybycia pierwszego transportu 150-ciu więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau do podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz.
Zanieczyszczona woda - komunikat
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu informuje, że w ramach kontroli wewnętrznej została pobrana próbka wody z wodociągu Publicznego Stadła-Gostwica-Mokra Wieś. Wynik badania wody wykazał obecność bakterii grupy coli.
Szczawnica pod wodą
W niedzielę po południu nad Szczawnicą przeszła burza z ulewnym deszczem. Studzienki nie nadążały z przyjmowaniem wody, która zalała ulice uzdrowiska.
Skażona woda na Orawie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu wydał komunikat, iż woda z wodociągu publicznego Jabłonka- Danielki nie nadaje się do spożycia.
Zbigniew Starzec- nowy wicewojewoda małopolski
Józef Gawron złożył rezygnację ze stanowiska wicewojewody małopolskiego. Została ona przyjęta przez premiera Mateusza Morawieckiego, który z dniem 26 listopada 2018 r. na stanowisko wicewojewody małopolskiego powołał Zbigniewa Starca. Dziś nowemu wicewojewodzie akt powołania przekazał wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
Poranna sytuacja pogodowa w województwie małopolskim
Na skutek intensywnych opadów deszczu odnotowano wzrosty poziomu wody we wszystkich zlewniach karpackich dopływów Wisły. Najintensywniejszy przebieg zjawiska wystąpił w nocy oraz nad ranem głównie w zlewniach Skawy, Raby oraz górnego i środkowego Dunajca.
Pięciolatek "na wodzie". Żyje dzięki reakcji pasażerki autobusu
Tylko dzięki błyskawicznej reakcji młodej mieszkanki Brzeszcz i oświęcimskich policjantów udało się uratować dziecko, które weszło na zamarzniętą Sołę.
Podwyżek cen wody szybko nie będzie
Poznajemy coraz więcej szczegółów nowych uregulowań w zakresie cen wody i odprowadzania ścieków. Najważniejsza informacja dla odbiorców jest taka, że stare taryfy będą obowiązywać do 10 czerwca. Do tej daty konieczne jest ustalenie nowych stawek.
Ruszyły prace na moście w Białym Dunajcu (zdjęcia)
BIAŁY DUNAJEC. Kilka dni po wydaniu przez Wojewodę Małopolskiego pozwolenia na budowę mostu w Białym Dunajcu ruszyły pierwsze prace przygotowawcze.
Małopolskie spotkania hodowców
Wicewojewoda małopolski Józef Gawron uczestniczył w Konferencji „Małopolskie spotkania hodowców” zorganizowanej przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy w Balicach.
Jest zgoda na realizację mostu w Białym Dunajcu na zakopiance!
Wojewoda Małopolski wydał zgodę na realizację mostu w miejscowości Biały Dunajec, na potoku Biały Dunajec, w ciągu drogi krajowej nr 47 z rygorem natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że jeszcze w marcu będą się mogły rozpocząć prace przy budowie mostu tymczasowego.
Konkurs na zadania z zakresu pomocy społecznej
Wojewoda Małopolski ogłosił otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób.
Krakowskie dzieci uwielbiają kranówkę
Niegdyś przestrzegano, że po jej wypiciu można się nabawić chorób żołądka. Dziś władze stolicy Małopolski zachęcają najmłodszych do picia wody z kranu.
"Złoty środek" w wodzie
Ostatnia zmiana metody uzdatniania tarnowskiej wody nie przyczyniła się do wzrostu jej twardości. Informuje o tym prezes Tarnowskich Wodociągów Tadeusz Rzepecki, odnosząc się do pogłosek o szybszym odkładaniu się kamienia w urządzeniach AGD.
Mleczko w pijalni (zdjęcia)
W okresie ferii zimowych w Galerii Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy można obejrzeć kolekcję rysunków satyrycznych znanego rysownika- Andrzeja Mleczki.
Wojewoda spotkał się z sądeckimi samorządowcami (zdjęcia)
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik spotkał się dzisiaj w Starostwie Powiatowym z samorządowcami subregionu sądeckiego.
Woda dla szkoły w Długołęce-Świerkli wolna od bakterii
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu dopuścił do ponownego użytkowania ujęcie indywidualne zaopatrujące w wodę Szkołę Podstawową w Długołece-Świerkli. Było ono nieczynne od 13 października, gdy w pobranych do badania próbkach wykryto bakterie.
Wojewoda o dekomunizacji w Małopolsce
W Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie z dziennikarzami, dotyczącego dekomunizacji w Małopolsce, w którym uczestniczyli: wojewoda małopolski Piotr Ćwik, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru MUW Mirosław Chrapusta, kierownik Oddziału Nadzoru Prawnego w Wydziale Prawnym i Nadzoru MUW Joanna Żurek-Wójcik oraz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr Maciej Korkuć.
Woda w "Karpatach" znowu czysta
Państwowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu dopuścił do użytkowania ujęcie, zaopatrujące w wodę Spółdzielnię Inwalidów "Karpaty" w Białej Niżnej.
Woda z bakteriami
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu informuje, że w ramach kontroli została pobrana próbka wody z ujęcia indywidualnego zaopatrującego Spółdzielnię Inwalidów ,KARPATY w Białej Niżnej.
Czysta woda z kranu w miejscowościach nad Jeziorem Czorsztyńskim
Mieszkańcy, ale także turyści wypoczywający nad Jeziorem Czorsztyńskim, za nieco ponad rok będą mogli korzystać z wody jeszcze wyższej jakości. Będzie to możliwe dzięki budowie nowej przepompowni oraz stacji uzdatniania wody, które powstaną w miejscowości Maniowy (powiat nowotarski). Umowy gwarantujące dofinansowanie ze środków unijnych, wynoszące ponad 1,54 mln zł, przekazał przedstawicielom Gminy Czorsztyn Leszek Zegzda z zarządu województwa.
W części tarnowskich domów będzie problem z wodą
Nie tylko przerwy w dostawie wody do mieszkań, ale i utrudnienia na kilku ulicach. Część mieszkańców Tarnowa w listopadzie musi liczyć się z utrudnieniami.
Czysta woda z kranu dla mieszkańców – przekazanie umów
Mieszkańcy, ale także turyści wypoczywający nad Jeziorem Czorsztyńskim, już za nieco ponad rok będą mogli korzystać z wody jeszcze wyższej jakości. Będzie to możliwe dzięki budowie nowej przepompowni oraz stacji uzdatniania wody, które powstaną w miejscowości Maniowy (powiat nowotarski).
Woda w Czaczowie wolna od bakterii
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu dopuścił do użytkowania ujęcie wody dla Szkoły Podstawowej w Czaczowie. Analiza próbki wody nie wykazała obecności chorobotwórczych bakterii.
Woda z Małopolski w pociągach KMŁ
Gazowane i niegazowane, wysoko i niskozmineralizowane, źródlane i lecznicze – butelki takich wód mineralnych wydobywanych w Małopolsce trafiły do rąk pasażerów podróżujących pociągami Kolei Małopolskich na trasie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z Krakowa do Tarnowa. Wszystko w ramach kolejnej odsłony kampanii „Kraina Wód” promującej bogactwo oraz właściwości małopolskich wód mineralnych.
Woda w Łososinie Dolnej zdatna do spożycia
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu informuje, że w próbkach wody pobranych 2 października z ujęcia indywidualnego dla Szkoły Podstawowej w Łososinie Dolnej nie stwierdzono obecności chorobotwórczych bakterii.
Bakterie coli w szkolnym ujęciu wody
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu nakazał w trybie natychmiastowym unieruchomić ujęcie indywidualne wody dla Szkoły Podstawowej w Łososinie Dolnej. Badanie próbek wody wykazało obecność bakterii z grupy coli. Przekroczone też zostały parametry mętności.
Woda w Jasiennej zdatna do picia
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu informuje, że na zlecenie Szkoły Podstawowej w Jasiennej ponownie została pobrana próbka wody z ujęcia indywidualnego dla w celu przeprowadzenia badania laboratoryjnego w zakresie bakterii grupy coli.
Woda opada
NOWY TARG. Spadł wyraźnie poziom wody w potoku Czarny Dunajec i nadal się obniża. Wczoraj późnym wieczorem doszedł do 4,34 m., ale w nocy jego poziom spadł o metr. Strażacy w województwie interweniowali tej nocy ponad 200 razy.
Woda z bakteriami w Czaczowie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu informuje, że w ramach nadzoru sanitarnego została pobrana próbka wody z ujęcia indywidualnego dla Szkoły Podstawowej w Czaczowie.
W Sole przybywa wody, ogłoszono pogotowie
W Oświęcimiu od rana obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.
Bakterie w wodzie w Jasiennej
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu uprzejmie informuje, że w ramach nadzoru sanitarnego została pobrana próbka wody z ujęcia indywidualnego dla Szkoły Podstawowej w Jasiennej. Badanie wykazało w wodzie obecność bakterii grupy coli.
Woda z bakteriami coli
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu informuje, że w ramach nadzoru sanitarnego została pobrana próbka wody ze zbiornika wyrównawczego w Jodłowcu, wodociągu publicznego w Witowicach Dolnych. Wynik badania wykazał w wodzie obecność bakterii grupy coli.
Czysta woda w Rogach i Obidzy
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu informuje, że na zlecenie dyrektora Szkoły Podstawowej w Rogach ponownie została pobrana próbka wody z sieci ujęcia indywidualnego zaopatrującego Szkołę Podstawową w Rogach w celu przeprowadzenia badania laboratoryjnego w zakresie bakterii grupy coli i Escherichia coli.
Zanieczyszczona woda w Żbikowicach
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu informuje, że w ramach nadzoru sanitarnego została pobrana próbka wody z wodociągu publicznego w Żbikowicach - punkt poboru Szkoła Podstawowa w Żbikowicach. Wynik badania wody wykazał obecność bakterii grupy coli.
Woda w Muszynie już czysta
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu zezwolił na uruchomienie Wodociągu Publicznego w Muszynie.
Bakterie coli w wodociągu w Muszynie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu wydał decyzję o unieruchomieniu Stacji Uzdatniania Wody Jasieńczyk w Muszynie. Powodem było stwierdzenie w próbkach wody obecności bakterii z grupy coli.
Bakterie coli w wodzie w Piątkowej
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu nakazał w trybie natychmiastowym unieruchomić ujęcie zaopatrujące w wodę Zespół Szkół w Piątkowej. Powodem jest stwierdzenie w sieci obecności bakterii z grupy coli.
Woda dla DPS w Klęczach już czysta
Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zezwolił na ponowne uruchomienie lokalnego wodociągu, dostarczającego wodę do Domu Pomocy Społecznej w Klęczanach.
Deszcz i topniejący śnieg spowodują wzrost poziomu wód w rzekach
Centralne Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie informuje, iż dziś od godz. 12 do godz. 8 w czwartek, w związku z topnieniem pokrywy śnieżnej oraz prognozowanymi opadami deszczu, w zlewni Dunajca oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły prognozowane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich oraz do dolnej części strefy stanów wysokich.
Rośnie temperatura, będą roztopy
Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje, iż dziś od godz. 10.30 do godz. 10.30 jutro na terenach położonych do 800 metrów nad poziomem morza prognozuje się stopniowy wzrost temperatury od 0 stopni Celsjusza rano do 3 stopni w dzień. Nocą z poniedziałku na wtorek średnia temperatura wyniesie około 1 stopnia, a w ciągu dnia wzrośnie do około 4 stopni.
Bakterie grupy coli w dwóch szkolnych studniach
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu nakazał unieruchomić w trybie natychmiastowym indywidualne ujęcia wody dla szkół podstawowych w Kiczni (gmina Łącko) i Rojówce (gmina Łososina Dolna). Powodem jest wykrycie w próbkach wody bakterii z grupy coli. Próbki wykazały ponadto przekroczenie parametrów mętności wody.
Uff, jak gorąco...
Wraz z nastaniem opałów w Krakowie zamontowano tradycyjnie na Rynku Głównym kurtynę wodną.
KRAKÓW. 40 tys. mieszkańców bez wody
Około 40 tys. mieszkańców w Krakowie będzie bez wody przez 36 godzin. Brak dostępu do wody w dniach 1 i 2 lipca ma związek z modernizacją sieci wodociągowej na południu Krakowa. Remont obejmie wybudowaną w latach 70. magistralę przy ul. Szarych Szeregó w.
Kończy się budowa nowego ujęcia wody na potoku Czarna Woda w Jaworkach wraz ze stacją uzdatniania
W ramach projektu, który jest finansowany z pieniędzy unijnych, wykonano już nową sieć wodociągową przy ulicach Czarna Woda, Kościelna oraz Pod Homolami. W pierwszy etapie powstały cztery kilometry sieci wodociągowej z 78 przyłączami do budynków tj. dla ok. 300 osób.
Krakowskie sympozjum naukowe o Wielkiej Wojnie z udziałem Wojewody Małopolskiego
W sobotnie przedpołudnie przy pełnej sali słuchaczy w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej w Krakowie, odbyło się Sympozjum Naukowe pod hasłem „Wielka Wojna 1914 w Beskidach i na Pogórzu”. W spotkaniu przewodników i regionalistów z historykami wziął udział także Jerzy Miller Wojewoda Małopolski oraz Jan Janczykowski Wojewódzki Małopolski Konserwator Zabytków.
Tarnów: ewakuacja pacjentów szpitalnych. Powód - ulewa
Ulewa, która w niedzielę przeszła przez Tarnów, zalała oddział wewnętrzny tamtejszego Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika.
Raba Wyżna: znowu problemy z wodą
Kolejny raz nie nadaje się do spożycia woda z wodociągu Kosiczne, która płynie do pięciuset gospodarstw domowych na terenie Raby Wyżnej. Tym razem z powodu wykrycia w niej bakterii Coli.
Oszacowano straty po ostatnich ulewach w Małopolsce
Straty, jakie przyniosły ostatnie ulewy w Małopolsce są szacowane w milionach. Służby interweniowały ponad 3,5 tys. razy. Najwięcej szkód woda wyrządziła w powiatach nowosądeckim, limanowskim, suskim, gorlickim i nowotarskim. Z domów ewakuowano około 130 osób.
Woda zalewa tor
- Mistrzostwa Europy w kajakarstwie górskim w Krakowie stoją pod znakiem zapytania – informuje mistrzyni świata Maria Ćwiertniewicz. - Woda z Wisły zalewa tor. Najwcześniej start w sobotę? Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji.