Gorczańskie dożynki - Święto Chleba pod Turbaczem (zdjęcia)
Tradycyjnie w drugą niedzielę września pod Turbaczem zorganizowano tzw. dożynki po gorczańsku.
Trwa Święto Miasta Oświęcim
Święto Miasta otworzyła uroczysta sesja Rady Miasta w Oświęcimskiem Centrum Kultury. Odbywają się koncerty i wystawy, zwiedzać można oświęcimski Zamek i Ratusz.
Enej zaśpiewa na Święcie Miasta Oświęcim
Już za tydzień w Oświęcimiu odbędzie się coroczne Święto Miasta. Program zapowiada się naprawdę ciekawie.
Rajd rowerowy z okazji Święta Wojska Polskiego (zdjęcia)
Towarzystwo Cyklistów Orzeł Spytkowice pamięta o ważnych rocznicach i świętach związanych z historią Polski, dlatego w dniu 15 sierpnia został zorganizowany rajd rowerowy dla uczczenia Święta Wojska Polskiego oraz 103 rocznicy Bitwy Warszawskiej określanej jako „Cud nad Wisłą”.
"Silna Biało-Czerwona"
Pod takim hasłem od 12 do 15 sierpnia 2023 r. Żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w uroczystościach związanych z obchodami Święta Wojska Polskiego ustanowionego na pamiątkę zwycięskiej nad bolszewikami Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która na kartach historii zapisała się jako "Cud nad Wisłą"
Na Święto Wojska Polskiego - promocja w sklepie internetowym AMW
Z okazji Święta Wojska Polskiego krakowski oddział Agencji Mienia Wojskowego przygotował akcję promocyjną w swoim sklepie internetowym.
Rowerowy Rajd Święta Wojska Polskiego
Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej służą ochronie niepodległości państwa i niepodzielności jego terytorium. Zapewniają bezpieczeństwo i nienaruszalność jego granic. Jako podstawowy element systemu obronnego państwa uczestniczą w realizacji polityki bezpieczeństwa i obronności Polski.
Święto Wojska Polskiego w Małopolsce
Kołowy transporter opancerzony polskiej produkcji Rosomak, czołg Leopard 2A5, wyrzutnia rakietowa Langusta, moździerz samobieżny Rak – to tylko niektóre z zasobów sprzętu wojskowego, który będzie można zobaczyć na piknikach wojskowych.
Jubileuszowe Święto Solanki (zdjęcia)
W amfiteatrze w Rabce-Zdroju odbyło się, zorganizowane po raz dziesiąty, Święto Rabczańskiej Solanki. Impreza ta promuje najcenniejsze bogactwo naturalne miasta, jakim jest solanka.
Święto Borówki - wielka zabawa w Zubrzycy Górnej (zdjęcia)
Wiele wydarzeń towarzyszyło 21. Świętu Borówki, które w niedzielę odbyło się przy Orawskim Skansenie Etnograficznym w Zubrzycy Górnej. Dopisali też goście, a było co robić i oglądać. - Przygotowaliśmy wiele atrakcji i myślę, że program był bardzo ambitny i bogaty - przyznaje dyrektor Dominika Wachałowicz-Kiersztyn.
Do domu już czas (zdjęcia)
Prolog… jest krótką etiudą dramatyczną, którą każdego roku Józef Broda komponuje jak kolaż z elementów, które dostrzegł w występach wszystkich zespołów, dobiera osoby, instrumenty, dźwięki, by namalować na scenie coś na kształt pieczęci pod listem, który się nazywa ŚWIĘTO DZIECI GÓR…
Święto Policji (zdjęcia)
24 lipca 1919 r. Sejm uchwalił ustawę o Policji Państwowej. Dziś na Wzgórzu Wawelskim odbył się uroczysty apel z okazji wojewódzkich obchodów Święta Policji połączony ze ślubowaniem nowo przyjętych funkcjonariuszy.
Tak bardzo inni, tak bardzo podobni (zdjęcia)
Na ten wieczór, przedostatni narodowy, wzywa trąba Krzysztofa i zaprasza spokojną obecnością na scenę dwoje dzieci z Zębu z kosturem.
Rozgrzejmy tę salę! (zdjęcia)
Trzeci gong rozwibrował chłodne dziś bardzo powietrze w Amfiteatrze. Otwarliśmy zatem serca na ciepło płynące ze sceny. Pierwsze jego promyki dał nam głęboki róg Krzysia Trebuni-Tutki. Przestał, „wszystkim się zdawało…”
Z hal ku morzu (zdjęcia)
Róg. Krzysztof Trebunia-Tutka rozpoczyna drugi dzień narodowy. I piosenka, że nigdzie nie ma takiej muzyki, jak góralska, choćbyś obszedł cały świat.
Rzecz o czasie, który się dziwnie zachowuje
Trzeci gong. Jeśli założymy, że wczoraj był prologos 30. ŚWIĘTA DZIECI GÓR, to możemy powiedzieć: trąba Krzysia Trebuni-Tutki i listek Józka Brody są jak pierwszy stasimon przed pierwszym epeisodionem. A ten pierwszy akt, to – jak mówi Józek Broda - będzie opowieść z maryjnego czasu, z maryjnego miejsca. Tam właśnie zabiorą nas PIECUCHY z Nawojowej.
Po raz trzydziesty, a jakby na nowo… (zdjęcia)
Cztery lata. Można powiedzieć, długie lata czekaliśmy na ten dzień. Wiele się zmieniło, wiele skończyło, odeszło w kronikarskie zapiski. Ale są rzeczy, które wracają i na które się czeka, choćby i cztery lata.
Święto Borówki w skansenie w Zubrzycy Górnej po raz 21
21. Święto Borówki w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górne to największa, cykliczna impreza plenerowa o charakterze folklorystycznym odbywająca się w orawski muzeum na wolnym powietrzu. Tegoroczna edycja odbędzie się j 30 lipca, od godz. 11.30.
Policyjne święto na Sądecczyźnie
Dzisiaj, podczas obchodów 104. rocznicy powstania Policji, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wręczył wyróżniającym się funkcjonariuszom Srebrne Jabłka Sądeckie. Towarzyszył mu Roman Potoniec – przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego.. Uroczystości odbyły się w Krynicy-Zdroju.
Święto zakopiańskiej policji. "Bez względu na to, jaki rząd sprawuje władzę, zasługujecie na to, co najlepsze" (zdjęcia)
Starosta tatrzański podkreślał podczas Święta Policji w Poroninie, że zakopiańscy funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców powiatu tatrzańskiego, ale tysięcy turystów, którzy wybierają Podhale jako miejsce wypoczynku. - Ostatnio odwiedzają nas egzotyczni turyści. Mówią, że u nas jest zielono i bezpiecznie - zaznaczył Piotr Bąk. - Służba to poświęcenie, odwaga, a czasem niebezpieczeństwo. Dziękuję za wasza służbę wam, i waszym rodzinom, które też muszą znosić niedogodności. Dzięki waszej służbie społeczeństwo może żyć spokojnie - dodał.
Święto Policji w Nowym Targu (zdjęcia)
- Rola policji w dzisiejszych czasach jest nieoceniona. To nie jest tylko zwalczanie przestępczości, zapewnienie porządku na drogach czy osiedlach, pomaganie ofiarom przemocy. Katalog zadań policji jest bardzo szeroki. To ochrona granic, wspieranie służb na wschodzie. I te zadania realizujecie. Za to wszystko w imieniu swoim i komendanta wojewódzkiego bardzo dziękuję. Tym bardziej jestem zadowolony i szczęśliwy, bo miałem przyjemność i zaszczyt kierować tą jednostką - mówił na Rynku były komendant nowotarskiej policji, a obecnie zastępca Komenda wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Rafał Leśniak.
Święto Bobu w Skawie
W tym roku Bób Festiwal organizowany jest w rytmie rocka, zagrają młode zespoły ze Skawy, wokaliści Studia Young Stars z Raby Wyżnej i okolic, a gwiazdą wieczoru będzie Marek Piekarczyk z zespołem.
Święto Dzieci Gór
23 lipca 2023 roku władzę nad Nowym Sączem ponownie przejmą dzieci, a wszystko to za sprawą organizowanego od 1992 roku, przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór.
Biało-czerwona majówka w Krakowie
We wtorek, 2 maja, w godzinach 12:00-15:00 zapraszamy na krakowski Mały Rynek na piknik pn. „Tak smakuje MałoPOLSKA Biało-Czerwona. Przyjdź po flagę!”. Jednym z wielu punktów będzie rozdawanie 2 000 biało-czerwonych flag.
Święto bacowskie w Ludźmierzu (duża galeria)
Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala, połączonej z błogosławieństwem dla pasterzy przewodniczył ks. Leopold Kois, rezydent w Spytkowicach.
W Karpackim Oddziale Straży Granicznej uczczono 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
W czwartek 17 listopada 2022 r. w Karpackim Oddziale Straży Granicznej odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości.
15 wypadków, 61 pijanych kierowców - policja podsumowuje weekend na małopolskich drogach
W związku z wydłużonym weekendem związanym z obchodami Święta Niepodległości, w dniach od 10 do 13 listopada zwiększył się ruch pojazdów na drogach, zwłaszcza tych prowadzących do górskich miejscowości.
Obchody Dnia Niepodległości w Szczawnicy (zdjęcia)
W piątek 11 listopada obchodziliśmy Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W całym kraju odbywały się uroczystości patriotyczne. Szczawniczanie również uczcili to ważne dla nas Polaków święto. Uroczystości rozpoczęły się przy pomniku upamiętniającym szczawniczan poległych za wolność Polski. W kościele parafialnym odprawiona została uroczysta msza święta. Młodsi i starsi mogli wziąć udział w Biegu Niepodległości, a melomani mogli posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Dominanta.
Święto Niepodległości pod Tatrami (zdjęcia)
W tym roku powiatowe obchody 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości zorganizowane zostały w Gminie Kościelisko.
Święto Niepodległości na Orawie (zdjęcia)
Przed południem w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce odprawiona została msza za Ojczyznę, po której na cmentarzu odbył się Niepodległościowy Apel Pamięci. Złożono wieńce na grobie dowódcy Legii Spisko-Orawskiej por. Wendelina Dziubka oraz pod tablicą poświęconą bohaterskim Orawianom i budzicielom ducha narodowego.
Sztafetowy bieg ulicami Zakopanego (zdjęcia)
Z Parku Miejskiego im. Józefa Piłsudskiego do Szkoły Podstawowej nr 4 na Olczy odbył się XXIX Sztafetowy Bieg Niepodległości im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W zawodach udział wzięło 29 sztafet.
W Zakopanem tłumy (zdjęcia)
Długi weekend i słoneczna pogoda sprawiły, że do Zakopanego przyjechały tysiące turystów.
Flaga na szybie Kopalni Brzeszcze - Jawiszowice
Kopalnia Brzeszcze Jawiszowice, której dwa zabytkowe szyby na terenie Jawiszowic są obecnie pod opieką Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci
Auschwitz-Birkenau, była pierwszą i jedyną Polską Państwową Kopalnia Węgla w XX leciu międzywojennym.
Krakowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości (zdjęcia)
Dziś o godz. 7 m. 30 z rana pociągiem pośpiesznym z Berlina przybył do Warszawy komendant Józef Piłsudski – tak zaczynał się dodatek nadzwyczajny „Kuriera Warszawskiego”, który ukazał się w przededniu rozejmu podpisanego w lesie pod francuskim Compiègne w 1918 r. Koniec I wojny światowej stawał się faktem.
Łzy wzruszenia podczas obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej odbyły się obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach wziął udział prof. Włodzimierz Bernacki - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, pełnomocnik rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki.
Rajd Niepodległości Polski
Aby godnie uczcić Święto Niepodległości oraz oddać hołd Ojczyźnie i jej wyzwolicielom, Towarzystwo Cyklistów Orzeł Spytkowice organizuje 11 listopada rowerowy Rajd Niepodległości.
Z myślą o Niepodległej
- Jak podkreślał śp. Profesor Lech Kaczyński, nowoczesny patriotyzm jest wpatrzony w przyszłość, ale swoje korzenie ma w przeszłości. 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, którą będziemy obchodzić w najbliższy piątek, to okazja do powtórzenia lekcji historii.
Piąta edycja konkursu „Zaśpiewaj i Ty Niepodległej” rozstrzygnięta
Pomysł wokalnej rywalizacji dzieci i młodzieży z Małopolski zrodził się pięć lat temu. Konkurs ma na celu eksponowanie patriotycznych postaw wśród dzieci i młodzieży. To także forma popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego, bogatego w zbiór utworów muzycznych, które towarzyszyły naszej Ojczyźnie w najważniejszych i najtrudniejszych momentach.
V EDYCJA KONKURSU zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ! Moja Poezja - Moja Ojczyzna
Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej już – piątej – edycji konkursu patriotycznego „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ”, który cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku śpiewamy na cześć polskich poetów i kompozytorów.
Dumni z Wojska Polskiego!
15 sierpnia obchodzimy 102. rocznicę Cudu nad Wisłą. Bitwa Warszawska przesądziła o losach wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 i zatrzymała Armię Czerwoną idącą na Warszawę. Dziś, składając hołd naszym przodkom, obchodzimy Święto Wojska Polskiego.
Krakowskie obchody Święta Wojska Polskiego
102 lata temu oddziały Wojska Polskiego pokonały nacierające oddziały radzieckiej Armii Czerwonej. Cud nad Wisłą – jak nazywana jest Bitwa Warszawska – zagwarantował Polsce niepodległość. 15 sierpnia wspominamy to zwycięskie starcie i obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Na krakowskie uroczystości zapraszają wojewoda małopolski Łukasz Kmita i dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał.
Nowy komisariat policji w Wojniczu
Jego budowa kosztowała blisko 6 mln zł. Została sfinansowana z rządowego Programu Modernizacji Policji. Dziś odbyło się otwarcie nowej siedziby Komisariatu Policji w Wojniczu, połączone z powiatowymi obchodami Święta Policji.
Oświęcim świętuje
3 września Oświęcim obchodził będzie "dzień miasta" ustanowiony na pamiątkę rocznicy potwierdzenia nadania praw miejskich. Było to w 1291 roku, będzie to więc już 720 rocznica.
Gabriela Chowaniec - nową Królową Miodu (zdjęcia)
W trakcie XIX edycji Dnia Misia, Miodu i Bartników w Poroninie jednym z głównych punktów całodziennej zabawy były wybory Królowej Miodu. O tytuł starało się pięć kandydatek. Zwyciężyła Gabriela Chowaniec z Bukowiny Tatrzańskiej.
Święto Borówki na Orawie
Po rocznej przerwie Muzeum - Orawski Park Etnograficzny zorganizował swoją największą, cykliczną imprezę plenerowa o charakterze folklorystycznym. Święto Borówki to pokazy warsztatowe zajęć gospodarskich, rzemiosła, degustacje dań regionalnych, występy grup i zespołów, a także historyczne inscenizacje.
Polsko-słowackie Święto Konia. Nowotarżanie najlepsi w zrywce drewna (zdjęcia)
Przez całą sobotę i niedzielę na terenie hipodromu w Ludźmierzu kilkudziesięciu zawodników walczyło w polsko-słowackich zawodach w powożeniu sportowym. W sobotę odbyła się próba ujeżdżenia oraz zręczność powożenia, natomiast w niedzielę rozegrano próbę terenową - maraton.
Święto Bacowskie na Tarasówce (zdjęcia)
Tegoroczne Święto Bacowskie na Tarasówce odbyło się w symbolicznej formie i w skromniejszej oprawie.
Bacowie przybyli do Bazyliki Mniejszej w Ludźmierzu (zdjęcia i filmy)
W Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej odbyło się dziś wiosenne Święto Bacowskie. Mszy św. przewodniczył ks. prałat Władysław Zązel.
Holi Festival- Festiwal Kolorów w Szczawnicy
Holi Festival Poland powraca do Szczawnicy w ramach trasy Pokolorujmy Polskę Tour 2019!
Wstęp na Holi Festival jest bezpłatny!
- Data: 6 Lipca 2019, godziny: 15:00- 20:00,
- Miejsce: PKL Palenica, ul. Główna 7,
Święto dzieci w Krakowie z Kolejowym ABC!
Blisko 13 000 osób bawiło się podczas Pikniku rodzinnego „Hej przygodo! Odwiedź Peronowo!” w Parku Jordania w Krakowie. Impreza z okazji Dnia Dziecka odbyła się w ramach „Kampanii Kolejowe ABC” realizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego. Całe rodziny brały udział w wielu atrakcjach połączonych z edukacją dotyczącą najważniejszych zasad bezpiecznego podróżowania koleją.
Rozpoczęło się smocze święto pod Wawelem
Smoczy Piknik Rodzinny który od rana trwa na błoniach pod Wawelem przyciągnął nas Wisłę tłumy mieszkańców i turystów. Najwięcej uciechy mają oczywiście dzieci, na które czaka tu mnóstwo atrakcji.
Holi Festival - Święto Kolorów w Zakopanem
Holi Festival Poland powraca po raz pierwszy w sezonie do Zakopanego w ramach trasy Pokolorujmy Polskę Tour 2019!
Wstęp na Holi Festival jest bezpłatny!
~ Data: 1 Czerwiec 2019, godziny: 15:00- 20:00
~ Miejsce: Gubałówka (plaża widokowa)
Święto pielęgniarek i położnych
Dzisiaj w Sali Zygmuntowskiej w Nowym Sączu odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej. Gratulacje i podziękowanie za pracę składał im m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.
Holi Festival - Święto Kolorów w Krakowie
Holi Festival Poland powraca do Krakowa w ramach trasy Pokolorujmy Polskę Tour 2019!
Wstęp na Holi Festival jest bezpłatny!
- Data: 18 Maj 2019, godziny: 15:00-20:00
- Miejsce: Miejski Ośrodek Sportu – Kraków Wschód
Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku
Mszą św. w kościele parafialnym w Łącku rozpoczęły się dzisiaj oficjalne obchody Święta Kwitnącej Jabłoni.
III Małopolskie Święto Godności
Dzisiaj na starosądeckich błoniach przed ołtarzem papieskim odbyło się III Małopolskie Święto Godności. Powiat Nowosądecki reprezentował starosta Marek Kwiatkowski.
3 Maja w Krakowie
W całej Polsce świętowano dziś rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Także w stolicy Małopolski odbyły się uroczystości patriotyczne, w których wzięli udział przedstawiciele samorządu województwa oraz strony rządowej.
Mila Konstytucyjna w Zakopanem w deszczu (zdjęcia)
ZAKOPANE. Pogoda dzisiaj zawodnikom na starcie nie dopisała, od samego początku padał deszcz. Jednak nie zniechęciło ich to do udziału w świętowaniu 3 maja biegiem na jedną milę „Konstytucyjną”.
Harcerze z Bukowiny Tatrzańskiej świętowali dzień flagi (zdjęcia)
Harcerze z drużyny „Dzikie Buki” z Hufca Podhalańskiego ZHP w Bukowinie Tatrzańskiej postanowili rozdać mieszkańcom i instytucjom w swojej miejscowości flagi oraz okolicznościowe babeczki.
Święto Objawienia Pańskiego z Metropolitą krakowskim
- Dzisiejsze święto Objawienia Pańskiego to święto, które wzywa nas wszystkich byśmy stali się przedłużeniem tego hołdu, który oddali przed wiekami owi mędrcy idący za gwiazdą aż do miejsca, gdzie przebywało Dzieciątko Jezus wraz z Maryją i Józefem – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Uroczystości Objawienia Pańskiego w Katedrze Wawelskiej w Krakowie.
Święto Kupca w Krakowie
- Bóg o nas pamięta. Każdy Adwent to umocnienie tej pamięci, że jest, że czuwa, że kocha, że się troszczy. Ale Adwent jest także czasem rachunku z pamięci ludzkiej o Bogu - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. sprawowanej z okazji Święta Kupca w Kościele św. Barbary w Krakowie.
Święto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w Krakowie
W tym roku obchody 11 listopada miały wyjątkowy charakter z powodu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada to dzień szczególny w świadomości Polaków. W tym roku cała Polska będzie świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zaprasza wszystkich do uczestnictwa w obchodach organizowanych w Krakowie.
Umowa na kolejny odcinek trasy S7 podpisana
Dziś w Krakowie podpisano umowę na projekt i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S7 wiodącej od granicy województwa świętokrzyskiego do stolicy Małopolski.
Święto małopolskich rolników już w niedzielę
W niedzielę, 26 sierpnia, zapraszamy na XX Dożynki Województwa Małopolskiego, które odbędą się w ogrodach parafialnych w Radziszowie. Będzie to nie tylko okazja do podziękowań za tegoroczne zbiory, ale także do poznania obyczajów ludowych i wspólnej zabawy.
X Małopolska Karpaty OFFer - okrągłe święto karpackiej kultury
Nie ma chyba w sztuce piękniejszego i bardziej pełnego połączenia, jakim jest związek tradycji ze współczesnością. W związku tym zawiera się nie tylko szacunek do dziedzictwa, na którym owa sztuka bazuje, ale też odwaga czerpania z niego i tworzenia nowych, niebanalnych zjawisk artystycznych.
Święto Miasta Oświęcim - utrudnienia drogowe
W związku z imprezami odbywającymi się z okazji Święta Miasta Oświęcim na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Legionów 15, w dniach 1 i 2 września 2018 roku wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym na ulicy Legionów - na odcinku drogi nr 44 i 933 pomiędzy rondami im. Kazimierza Płonki i Solidarności.
Święto Miasta Oświęcim 2018
Święto Oświęcimia to święto grodu i jego mieszkańców. Okazja do przypomnienia bogatej historii i tradycji miasta, jak również do wspólnej wspaniałej zabawy.
XVI Święto Borówki w Zubrzycy Górnej (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Tegoroczne Święto Borówki przebiegało pod hasłem „Na orawskim szałasie”.
Święto Borówki w Zubrzycy Górnej
Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej zaprasza na największą u siebie plenerową imprezę roku. W programie atrakcje dla dużych i małych: od pokazów zajęć pasterskich i parady motocyklowej do inscenizacji teatralnych i koncertów.
Święto Muzeum Tatrzańskiego
Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza już w najbliższy weekend do wspólnego świętowania i zabawy. W tych dniach każdy w Muzeum Tatrzańskim znajdzie coś dla siebie – taternik i turysta, lokalny mieszkaniec i przyjezdny, mama z tatą i dziecko.
Święto Pasterskie na Przywarówce (zdjęcia)
LIPNICA WIELKA. Wspinanie na moja, koszenie łąki, ręczne piłowanie i rąbanie drzewa oraz strzelanie z bica pasterskiego - to tradycyjne konkursy organizowane w ramach Święta Pasterskiego.
Święto Soli 2018 - zapowiedź
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na rodzinną imprezę „Święto Soli” 10 czerwca w godz. 10.00-18.00 do Zamku Żupnego w Wieliczce.
Niezwykłe święto tańca w Galerii Kazimierz
3 czerwca za sprawą turnieju Egurrola Challenge Galeria Kazimierz wypełni się emocjonującą taneczną rywalizacją. Zachwycające pokazy umiejętności krakowskich tancerzy obserwować będzie Agustin Egurrola, założyciel szkoły Egurrola Dance Studio. Tego dnia będzie można również wziąć udział w warsztatach z Dominikiem Rupińskim, jednym z największych polskich muserów.
Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca
Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca obchodzony jest 8 maja, w rocznicę urodzin założyciela – Henry’iego Dunanta. Każdego roku Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca organizują obchody tego święta, aby pokazać w swoich lokalnych społecznościach, jaką wyjątkową rolę pełni Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W Polsce w dniach 8-15 maja obchodzony jest Tydzień Polskiego Czerwonego Krzyża.
Krakowskie Święto Europy na Małym Rynku
„Spotkajmy się na Małym Rynku, by wspólnie przypomnieć sobie radość i emocje, które towarzyszyły nam 14 lat temu.” - namawiali organizatorzy, wśród których była m.in. Fundacja Instytut Studiów Strategicznych. Licznie przybyli też działacze polityczni.
Ponad dwa tysiące metrów mierzyła flaga biało-czerwona. Rekord Polski został pobity w Krakowie! (zdjęcia)
Od dziś oficjalny rekord Polski w długości biało-czerwonej wynosi 2 054 metrów i należy do Krakowa.
Święto bacowskie w Ludźmierzu (zdjęcia)
LUDŹMIERZ. W przypadającą dziś Niedzielę Dobrego Pasterza, zorganizowane zostało doroczne Święto Bacowskie.
Wybrano wykonawcę S7 granica województwa świętokrzyskiego – Kraków
Wybrano dziś wykonawcę, który ma wykonać projekt i wybudować drogę ekspresową S7 granica województwa świętokrzyskiego – Kraków , na odcinku III węzeł Widoma (bez węzła) – Kraków (z włączeniem do węzła Igołomska), o długości ok. 18,3 km”. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma włoska SALINI IMPREGILO S.p.A. z Mediolanu, która za cenę 1 072 497 254,94 zł ma wykonać zadanie w ciągu 34 miesięcy od daty zawarcia umowy, z gwarancją jakości na 10 lat.
Święto patronalne Sióstr Nazaretanek (zdjęcia)
- Kończy się rok tak głęboko maryjny i zaczyna się nowy, który chcemy przeżyć odkrywając w sobie te dary Ducha Świętego, które otrzymaliśmy w sakramencie bierzmowania. Chcemy żyć tymi darami właśnie po to, aby tym bardziej pod natchnieniem Ducha Pocieszyciela, Ducha Prawdy, Ducha Mądrości rozumieć jak wielkie jest nasze powołanie na przybrane dzieci w Chrystusie Jezusie - mówił abp Marek Jędraszewski do krakowskich Sióstr Nazaretanek.
Świętowała małopolska górnicza brać
Nie na Śląsku, który to region najbardziej kojarzy się z górnictwem, ale właśnie w Małopolsce znajdują się najstarsze polskie kopalnie – tym samym to właśnie w tym województwie najdłużej jest obchodzone święto górników, czyli tradycyjna Barbórka.
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
W trzeci weekend listopada, jak co roku, obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W organizowanych z tej okazji uroczystościach w Zabawie k. Tarnowa wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Obchody rocznicy odzyskania Niepodległości z Muzeum Narodowym
Trzy dni wolnego wstępu do Gmachu Głównego MNK, w tym do galerii "Broń i barwa w Polsce" z ekspozycją "Sztuka Legionów Polskich" oraz na wystawę #dziedzictwo, a także darmowe oglądanie "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci – taki prezent podarowało swoim widzom MNK z okazji rocznicy odzyskania niepodległości.
Polscy strzelcy ponownie przejęli władzę od Austriaków!
Tarnów szczyci się, że jako pierwsze miasto w kraju wrzuciło jarzmo zaborców. Na pamiątkę wydarzeń sprzed niemal stu lat w tarnowskich Mościcach pokazano rekonstrukcję tych chwalebnych wydarzeń.
Święto Niepodległości w Szczawnicy
W sobotę 11 listopada obchodzono Święto Niepodległości. W całej Polsce odbywają się uroczystości patriotyczne. Szczawniczanie również uczcili to ważne dla nas - Polaków święto.
Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Białym Dunajcu
Obchody Narodowego Święta Niepodległości przez Powiat Tatrzański odbyły się w tym roku w Białym Dunajcu. Ich integralną częścią jest już od dziesięciu lat konkurs historyczny "Podhalańskie i Spiskie Drogi do Niepodleglości". Honorowy Patronat nad tegoroczną edycją konkursu objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
11 listopada w Myślenicach
Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, warsztaty kotylionów i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości to tylko część programu obchodów Święta Niepodległości przygotowanego w Myślenicach.
Święto Niepodległości w Nowym Targu (zdjęcia)
W stolicy Podhala uroczystości zaplanowano na dwa dni. W piątek składano wiązanki kwiatów na grobach poległych w obronie Ojczyzny na cmentarzu komunalnym, a potem odbyły się uroczystości w Miejskim Ośrodku Kultury.
Wieczornica w Kościelisku (zdjęcia)
Mszą za Ojczyznę, Wieczornicą oraz Apelem Poległych górale z Kościeliska, Witowa i Dzianisza uczcili 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Święto 11 listopada w Zakopanem (zdjęcia)
Uroczystościami przy Kwaterze Legionowej na nowym cmentarzu rozpoczęła się oficjalna część obchodów związanych z 99. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
IV Bieg Niepodległości w Zakopanem (duża galeria)
Blisko 500 mężczyzn, kobiet i dzieci uczciło 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na sportowo. Zawodnikom nie straszny był wiatr i śnieg, który towarzyszył całym zawodom.
Krakowska "Lekcja śpiewania" w Dniu Niepodległości (zdjęcia)
11 listopada na Rynku Głównym zabrzmiały najważniejsze polskie pieśni i piosenki. Wszystko w ramach 66. lekcji śpiewania pod hasłem „Radosna Niepodległości”.
Narodowe Święto Niepodległości – lekcja dumy i siły (galeria zdjęć i filmy)
KRAKÓW. - 11 listopada oto nasza wielka i piękna narodowa lekcja! Co roku ją odrabiamy, sycąc się radosnym nastrojem tego niezwykłego święta. Święta, które przywołuje w naszych sercach to, co jest kwintesencją polskiej tożsamości narodowej, co wyróżnia nas jako naród. A wyróżnia nas nasza historia i nasza kultura, które przetrwały długie lata zaborów, bo miały solidne fundamenty. Czyż naród, który po 123 latach niewoli, podnosi się i tworzy swoje państwo – nie jest jak budowla na skale? Te solidne fundamenty to z pewnością były wiara i rodzina, bo one dawały nam poczucie wspólnoty. Tego, że Polska – choć rozszarpana przez zaborców – jest jedna. Dlatego dziś 11 listopada odrabiamy lekcję dumy i siły. Bo – jak powiedział kiedyś śp. prezydent prof. Lech Kaczyński – „Polska nie ma powodów do odrabiania lekcji pokory” – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik na placu Matejki podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Abp Jędraszewski: Musimy bronić niepodległości trwając przy chrześcijańskich korzeniach (zdjęcia)
W Święto Niepodległości na Wawelu zgromadziły się setki wiernych, aby wraz z metropolitą krakowskim modlić się za ojczyznę.
99 lat niepodległości (zdjęcia)
W Łososinie Dolnej mieszkańcy oraz władze powiatu nowosądeckiego uczcili dziś 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców gminy, którzy zginęli w Auschwitz, Katyniu i wojnie obronnej 1939 roku. Obelisk wspomina także o tych, którzy zostali zamordowani przez gestapo.
Święta patronki i znaczek pocztowy na 725. urodziny Nowego Sącza (zdjęcia)
W obchodach jubileuszu 725-lecia lokacji Nowego Sącza wzięli udział m.im. starosta nowosądecki Marek Pławiak, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch, a także sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych miast z Węgier, Słowacji i Litwy.
Gra niepodległości
Tradycyjnie w okolicy Święta Odzyskania Niepodległości, III Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego im Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, zapraszają serdecznie wszystkich uczniów i nauczycieli z Krakowa i okolic do wzięcia udziału w grze terenowej „Śladami Niepodległości".
Obchody Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada to dzień szczególny w świadomości Polaków. W tym roku cała Polska będzie świętować 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zaprasza wszystkich do uczestnictwa w obchodach organizowanych w Krakowie.
Święto, nie-święto - ratować trzeba... (zdjęcia)
Wydaje się, że strażacy-ochotnicy nie znają pojęcia "czas wolny". Udowodnili to dzisiaj strażacy z Trybsza, którzy ruszyli z pomocą mężczyźnie. Pomijając nieprzyjemne okoliczności zdarzenia - na uwagę zasługuje fakt, że ratownicy akcję prowadzili w ... galowych mundurach.
Święto Lasu w Witowie (zdjęcia)
Podobnie jak w ubiegłych latach, 15 sierpnia na Siwej Polanie w Witowie odbyło się Święto Lasu. Na imprezie zorganizowanej w ramach Tatrzańskich Wici głównymi bohaterami byli oczywiście drwale.
Święto Narodowe Trzeciego Maja w Zakopanem (zdjęcia)
Na Placu Niepodległości odbyły się zakopiańskie obchody święta Trzeciego Maja. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, oraz reprezentacje służb i organizacji działających na terenie miasta. Podobnie jak w ubiegłych latach udział w obchodach wziął również Związek Podhalan, który zorganizował składającą się z 60 jeźdźców banderię konną.
Wiwat MAJ! Dzień Flagi i Święto Narodowe 3 Maja
2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Z tej okazji wojewoda małopolski Józef Pilch oraz wicewojewodowie będą rozdawać polskie flagi. Wojewoda Józef Pilch zaprasza do budynku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ulicy Basztowej 22 i w jego okolice w piątek 28 kwietnia około godziny 11.00.
Wiosenne Święto Bacowskie w Ludźmierzu (zdjęcia)
Nadeszła wiosna, rozpoczyna się więc wypas owiec. Niedługo bacowie wyruszą na hale i rozpoczną wyrób wyczekiwanych przez turystów oscypków. Pierwszy wiosenny redyk odbył się tradycyjnie w Ludźmierzu, gdzie bacowie z całego Podhala modlili się o pomyślne lato.
Święto Rolniczo-Handlowej Spółdzielni Pracy (zdjęcia)
Dzisiaj rozpoczął się 10. Dzień otwarty w Rolniczo-Handlowej Spółdzielni Pracy w Nowym Sączu. Jubileuszowa impreza przyciągnęła wielu rolników i hodowców bydła, którzy na co dzień korzystają z oferowanych przez spółdzielnię produktów.
Książka i Róża
Kwietniowy weekend 23-24 kwietnia to wielkie święto książki. Z tej okazji Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego zapraszają na kolejną edycję Małopolskich Dni Książki “Książka i Róża”.
200 świętych w Poroninie (zdjęcia)
"Holy Wins" - po raz trzeci Świętość wygrywa z Halloween w parafii Poronin. Około 200 dzieci, z pomocą rodziców przebrało się za swojego ulubionego świętego. Od od św. Piotra do św. Jana Pawła II - dzieci reprezentowały świętych z całej historii Kościoła.
680 lat Tylmanowej - wsi zakorzenionej w tradycji i pracowitości mieszkańców (zdjęcia)
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Tylmanowej, której przewodniczył ks. dr Czesław Noworolnik w asyście proboszcza parafii w Tylmanowej ks. Marka Mroczka, rezydenta ks. Jana Chlebka, wikariusza ks. Romana Hopej oraz proboszcza parafii w Ochotnicy Górnej ks. dr Stanisława Kowalika. Mszę św. uświetnił śpiew w wykonaniu Chóru Parafialnego „Misericordia”.
Krakowskie Zaduszki Jazzowe
Wybitni jazzowi wykonawcy krajowi i zagraniczni – to ich utwory będą prezentowane w czasie 61. Krakowskich Zaduszek Jazzowych, które potrwają od 31 października do 7 listopada. Koncerty będą odbywać się w Krakowie, Wieliczce, Trzebini i Lanckoronie. Województwo Małopolskie współfinansuje to wydarzenie.
Święto szkoły i Dzień Nauczyciela w Krynicy-Zdroju (zdjęcia)
Starosta nowosądecki Marek Pławiak i członek Zarządu Marian Ryba wzięli udział w uroczystościach z okazji Święta Szkoły i Dnia Edukacji Narodowej, które odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krynicy-Zdroju.
Święto Ulicy Kościeliskiej (zdjęcia)
Drugi dzień Święta Ulicy Kościeliskiej rozpoczął się odświętną paradą, jakiej jeszcze nie było.
OSP Mystków w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym (zdjęcia)
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Mystkowie została oficjalnie włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Stało się to w roku, kiedy druhowie obchodzą 65-lecie działalności.
EnegryLandia świętuje drugie urodziny!
Jeden z najnowocześniejszych parków rozrywki w Europie - położona w Zatorze EnergyLandia świętuje w ten weekend drugie urodziny. Z tej okazji przygotowano kolejne atrakcje.
Życie kulturalne Nowego Targu – promocja książki na inauguracje obchodów Jubileuszu Miasta
W środę 22 czerwca b.r. rozpoczną się oficjalne uroczystości związanej z jubileuszem 670-lecia lokacji Królewskiego Wolnego Miasta Nowy Targ. Zainauguruje je promocja monografii autorstwa Elżbiety Jachymiak Miodunki pt. „Życie kulturalne w małym mieście. Nowy Targ w latach 1918-1939”.
Małopolska obchodziła swoje święto
Święto Małopolski jest okazją do umacniania wspólnoty i budowania więzów pomiędzy mieszkańcami naszego regionu oraz dobrym momentem, by nagrodzić i uhonorować osoby, którego swoją działalnością szczególnie przyczyniają się do jego rozwoju. Kiedy w 2009 roku ustanowiono to święto łączyło się ono również z trzema ważnymi rocznicami: 30-leciem mszy papieskiej na Błoniach, 20-leciem wolnej Polski i 10-leciem Samorządu Regionalnego.
Dzień dziecka w Przedszkolu Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny w Zakopanem (zdjęcia)
Z okazji Dnia Dziecka w Przedszkolu Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny odbyło się nietypowe przedstawienie oparte na motywach „Czerwonego Kapturka”.
Dzień Rodziny w Jabłonce (zdjęcia)
W Orawskim Centrum Kultury uczniowie gimnazjum w Jabłonce wraz ze swoimi rodzicami świętowali Dzień Rodziny. Obchody zorganizowano po raz trzeci.
Wojewódzkie Święto Policji na Rynku Głównym w Krakowie
Uroczyste obchody Święta Policji w Małopolsce zainaugurowała Msza Święta w Królewskiej Katedrze na Wawelu. Główne uroczystości związane ze Świętem miały miejsce na Rynku Głównym w Krakowie – to tam odbył się uroczysty apel z udziałem wielu zaproszonych gości.
Rozpoczyna się Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu
Poranną Mszą św. rozpocznie się w niedzielę w Nowym Sączu 23. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. Wieczorny korowód doprowadzi uczestników na nowosądecki Rynek, gdzie o godz. 20 rozpocznie się koncert inauguracyjny.
KRAKÓW. Zbliża się święto oddziału Pałacu Krzysztofory
25 lipca Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na Imieniny Krzysztofa - święto oddziału Pałacu Krzysztofory. Osoby, które wezmą udział w święcie oddziału tego dnia, otrzymają 50% zniżkę na wstęp na wystawę stałą Cyberteka, Kraków – czas i przestrzeń, a także na wystawę czasową Wolne Miasto Kraków – w poszukiwaniu nowoczesności.
"Aby ogień nigdy się Was nie imał". Strażackie święto w Ludźmierzu (zdjęcia)
XI Pielgrzymka Strażacka Sursum Corda i V Pielgrzymka Motocyklistów była okazją do świętowania Powiatowego Dnia Strażaka dla druhów z powiatu nowotarskiego. Oprawę uroczystości w Bazylice Mniejszej w Ludźmierzu stanowiło ponad ponad 50 pocztów sztandarowych.
Rozpoczęły się 24. Dni Niepołomic
Święto Niepołomic rozpoczęło się tradycyjnie w piątek na zamkowym dziedzińcu, a zakończy w niedzielę 24 maja późnym wieczorem. 150 punktów programu, ponad 80 zgłoszeń i prawie 350 godzin programu artystycznego zmieściło się w programie tegorocznych 24. Dni Niepołomic.
Anna Komorowska na Święcie Bacowskim w Ludźmierzu (zdjęcia)
Pierwsza Dama odwiedziła dzisiaj Ludźmierz, gdzie odbywało się Święto Bacowskie i Święcone Związku Podhalan, włączone w trwający I Zjazd Karpacki.
16 mln zł dla małopolskich, podkarpackich i świętokrzyskich seniorów
W tym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekaże organizacjom, fundacjom i stowarzyszeniom 40 mln zł na realizację 452 projektów dla seniorów. Z tego 16 mln zł trafi do województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.
KRAKÓW. W mieście po raz pierwszy zagości Restaurant Week
Od 11 do 17 maja potrwa kulinarne święto, czyli Restaurant Week 2015. Impreza po raz pierwszy odwiedzi Kraków. W tegorocznej edycji weźmie udział 120 najlepszych restauracji w Polsce.
KRAKÓW. Święto Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - będą dodatkowe kursy komunikacji miejskiej
W niedzielę, 12 kwietnia przypada Święto Bożego Miłosierdzia i uroczystości w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tego dnia komunikacja miejska uruchomi dodatkowe kursy, a w mieście będą zmiany w organizacji ruchu.
Wielka Sobota - święcenie pokarmów w Nowym Targu (podwójna galeria)
Wielka Sobota – przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania.
KRAKÓW. Harcerze z całej Małopolski na krakowskim Rynku Głównym
Na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczęło się Święto Patrona ZHP Chorągwi Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Do stolicy Małopolski zjechało ponad 150 patroli harcerzy i zuchów. Skauci biorą udział w grach miejskich przygotowanych odpowiednio do konkretnych grup wiekowych.
Święto Patrona Krakowa
W czwartek, 19 marca Kraków będzie obchodził święto swojego Patrona – św. Józefa. Z tej okazji w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie msza św. w intencji miasta, a przy pomniku prezydenta Józefa Dietla złożone zostaną kwiaty. Zostaną też wręczone Medale św. Józefa przyznawane przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych oraz Małopolską Izbę Budowlanych.
"Drążenie miasta. Święto Oddziału Rynek Podziemny"
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na Święto Oddziału Rynek Podziemny Drążenie miasta - w niedzielę 25 stycznia, godz. 10.00-20.00.
V Tatrzański Orszak Trzech Króli
6 stycznia 2015 roku Starostwo Powiatowe w Zakopanem organizuje już po raz piąty - Tatrzański Orszak Trzech Króli.
Święto pszczelarzy w Spytkowicach (zdjęcia)
SPYTKOWICE. W dniu wspomnienia patrona pszczelarzy św. Ambrożego - 7 grudnia, odbyła się uroczystość zorganizowana przez Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy z Nowego Targu. Wydarzenie miało miejsce w Spytkowicach.
Obchody Święta Niepodległości na Orawie (zdjęcia)
W kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Jabłonce odbyła się główna część obchodów święta 11 Listopada. Po uroczystej Mszy Św. po raz kolejny odczytano Apel Poległych i złożono wieniec na grobie porucznika Wendelina Dziubka - dowódcy Legii Spisko-Orawskiej.
Koncert pieśni patriotycznych w kinie Sokół w Zakopanem (zdjęcia)
W zakopiańskim Kinie Sokół odbył się wyjątkowy koncert z okazji święta 11 listopada.
Obchody 11 listopada w Zakopanem (zdjęcia)
W Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach odbyła się główna część obchodów święta 11 listopada.
Nowotarskie obchody Święta Niepodległości. Honory dla Marszałka zdjęcia)
NOWY TARG. Po mszy w kościele św. Jadwigi Królowej, główne uroczystości związane z 11 Listopada odbyły się na Stadionie Miejskim, gdzie odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona Marszałkowi. Napis na niej brzmi: "Na pamiątkę otwarcia i poświęcenie nowego obiektu Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu twórcy Niepodległej Polski"...
Obchody Święta Niepodległości w Krakowie
Obchody Święta Niepodległości w Krakowie rozpoczną się wspólną modlitwą w intencji Ojczyzny. Mszy św. w Katedrze Wawelskiej o godz. 10.00 będzie przewodniczył Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.
Trwa jubileuszowa - 30 Babiogórska Jesień (zdjęcia)
Po raz kolejny Zawoja zaprasza pod Babią Górę na doroczne wielkie święto folkloru babiogórskiego i sztuki ludowej regionu.
30. Babiogórska Jesień pełna atrakcji
W najbliższy weekend w Zawoi (19-21 września) zaplanowano wielkie świętowanie. W piątek 19 września rozpoczyna się jubileuszowa - 30 Babiogórska Jesień. W tym roku zainauguruje ją konferencja „Kultura pasterska łuku Karpat i jej oddziaływanie na kulturę Babiogórców”
Dożynki w gminie Lipnica Wielka - Święto Chleba (zdjęcia)
Zorganizowane przez Wójta Gminy, Rade Sołecką sołectwa Przywarówka i Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kaplicy w Przywarówce.
XXI Krakowskie Miodobranie
Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich już po raz 21 zaprasza mieszkańców Krakowa na wspólne słodkie świętowane. Poza możliwością nabycia produktów pszczelich bezpośrednio od pszczelarzy, w programie znajdą się liczne atrakcje jak uroczyste wykłady, konkursy czy bogaty program artystyczny.
XXII Dożynki w Gminie Jabłonka (zdjęcia)
Po raz XXII mieszkańcy gminy Jabłonka obchodzili Święto Plonów. Tegorocznym gospodarzem była Zubrzyca Dolna. W kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej rolnicy dziękowali za tegoroczne plony.
"Kożdy kwiotek woła - weź mnie dzisiej do kościoła"
Dziś święto Matki Boskiej Zielnej.
Orawskie Święto Borówki (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Już po raz 12 w Muzeum-Orawskim Parku Etnograficznych zorganizowane zostało Święto Borówki.
Małopolskie obchody Święta Policji
W środę, 23 lipca w Rynku w Bochni odbyły się małopolskie obchody Święta Policji. Podczas uroczystości wręczono medale, odznaczenia i awanse na wyższe stopnie policyjne, a także odbył się finał plebiscytu „ Policjant Roku 2014" pod patronatem "Gazety Krakowskiej".
Święto Dzieci Gór - jeszcze do niedzieli (zdjęcia)
Już po raz dwudziesty drugi w Nowym Sączu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych - Święto Dzieci Gór.
Maków Podhalański zaprasza na góralskie święto
Cztery tysiące wykonawców w ponad stu zespołach pieśni i tańca, w tym piętnaście grup z Europy, Azji i Ameryki Środkowej – tak zapowiada się 51. edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się już 26. lipca i potrwa do 3. sierpnia. Impreza od 1976 roku ma swoje miejsce w Makowie Podhalańskim, gdzie zespoły prezentują się w ścisłym centrum miasta. Estrada „Makowianka” ponownie zaprasza wszystkich do poznawania międzynarodowych kultur w kameralnym i serdecznym klimacie malowniczego Beskidu Makowskiego.
Rozpoczęło się Święto Dzieci Gór
NOWY SĄCZ. Sygnał trąbity w wykonaniu gospodarza koncertów Józefa Brody z Koniakowa oraz tradycyjna formuła "XXII Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór uznaję za otwarty”, wypowiedziana przez marszałka województwa Marka Sowę, obwieściły rozpoczęcie jednego z najbardziej znanych Festiwali w Małopolsce.
U stóp Babiej Góry już po raz 40. odbyła się impreza gminna - Święto Pasterskie (zdjęcia)
Święto kultury Orawy zgromadziło wielu Orawiaków, a także turystów wypoczywających w regionie. Mimo zmieniającej się pogody na festynie panowała gorąca atmosfera. Pierwszymi wykonawcami, którzy zainaugurowali zabawę była miejscowa Strażacka Orkiestra Dęta. Święto Pasterskie odbyło się pod patronatem Województwa Małopolskiego.
Świętojańskie Zwyki w Orawce (zdjęcia)
Dzień św. Jana na całej Górnej Orawie traktowano jako święto pasterskie. Właśnie do tych pasterskich zwyczajów nawiązuje doroczna impreza "Świętojańskie Zwyki", która w tym roku, już tradycyjnie, odbyła się w Orawce.
Święto ulicy Strążyskiej (zdjęcia)
Uroczysta msza święta i przejazd dorożkami spod Starego Kościoła, zaprzysiężenie nowych członków Związku Podhalan, występy zespołów góralskich i wspólne biesiadowanie mieszkańców ulicy i przebywających na wypoczynku gości - tak wyglądały tegoroczne obchody Święta Ulicy Strążyskiej.
Msza Świętojańska w wykonaniu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej w Zakopanem (zdjęcia)
W zakopiańskim Kościele Św. Krzyża odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji artystów Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej oraz Księży: Stanisława Szyszki, Stanisława Olszówki i Kazimierza Podsiadły w 50-lecie ich kapłaństwa
"DziękujeMy za Wolność. Małopolska" - cykl koncertów
„DziękujeMy za Wolność. Małopolska” – pod takim hasłem w dniach 6-8 czerwca odbędą się koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej. Tegoroczne Święto Małopolski będzie celebracją 25-lecia Wolnej Polski, wyrazem wdzięczności dla tych, którzy brali udział w z zdobywaniu i budowaniu wolności.
Święto Soli 2014 w Wieliczce
W niedzielę, 8 czerwca na Zamku Żupnym zaplanowano piknik. Na odwiedzających czekają pokazy warzenia soli i piwa, produkcji lin, zabawy dla najmłodszych i konkursy. Dodatkowo zaplanowano występy muzyczne.
Święto Miasta Krakowa - 757. rocznica nadania praw miejskich
Od 5 do 7 czerwca przygotowano w Krakowie m.in. koncerty, parady, spektakle, a także intronizację Króla Kurkowego. W tym roku równocześnie wystartuje festiwal sztuki współczesnej ArtBoom.
"DziękujeMy za Wolność. Małopolska" - cykl koncertów
„DziękujeMy za Wolność. Małopolska” – pod takim hasłem w dniach 6-8 czerwca odbędą się koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej. Tegoroczne Święto Małopolski będzie celebracją 25-lecia Wolnej Polski, wyrazem wdzięczności dla tych, którzy brali udział w z zdobywaniu i budowaniu wolności.
Już niedługo Jarmark Świętojański w Krakowie
W weekend letniego przesilenia - od 20 do 22 czerwca, na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie odbędzie się Jarmark Świętojański. Pierwszy dzień Jarmarku przeniesie nas we wczesne średniowiecze, drugi zaś – w rozkwit średniowiecza, a trzeci w XVI. i XVII. wiek.
Łąckie Święto Kwitnącej Jabłoni
Jak co roku, od 1947 r. w maju Łącko przez trzy dni żyło Świętem Kwitnącej Jabłoni, którego organizatorem była Urząd Gminy Łącko oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łącku.
Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja z udziałem Policji (zdjęcia)
W Krakowie obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja w Krakowie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Hugona Kołłątaja współtwórcy tego dokumentu. Obok Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera i przedstawicieli władz samorządowych wieniec złożył reprezentujący Policję nadinsp. Mariusz Dąbek Małopolski Komendant Wojewódzki Policji.
Majowe święto kultury – "Wstęp wolny"
6 miast, ponad 20 obiektów kultury i prawie 100 propozycji – tak w skrócie przedstawia się program tegorocznego Festiwalu Funduszy Europejskich „Wstęp wolny”. Województwo Małopolskie zaprasza zainteresowanych na święto kultury, które potrwa do 11 maja br.
Tradycyjne Święto Bacowskie w Ludźmierzu (zdjęcia)
Od Mszy św., poświęcenia kierdla owiec i przekazania drewna, czyli sajty do zapalenia watry w bacówce - rozpoczęło się doroczne Święto Bacowskie w Ludźmierzu. Wzięli w nim udział bacowie z Podhala, Spisza, Orawy, Żywiecczyzny, Bieszczad i Śląskie Cieszyńskiego.
Święto Rękawki
Pokazy rzemiosł tradycyjnych, konkursy sprawności rycerskich, bieg wojów dookoła kopca, pogadanka historyczna, wróżby, obrzędy, tańce, bitwa, rekonstrukcja słowiańskiego pochówku oraz świątyni przedchrześcijańskiej, koncerty, pokazy życia codziennego we wczesnym średniowieczu - oto część atrakcji jakie przygotowano dla całych rodzin w ramach Święta Rękawki.
Doroczne Święto Bacowskie w Ludźmierzu
Sanktuarium Gaździny Podhala, Związek Podhalan o/Ludźmierz, Związek Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu i Tatrzańsko-Beskidzka Spółdzielnia Producentów „Gazdowie” zapraszają w Poniedziałek Wielkanocny na Wiosenne Święto Bacowskie.
O kiszeniu kapusty, czyli doroczne Święto Orawskie (zdjęcia)
HARKABUZ. W Remizie OSP po raz kolejny odbyło się Święto Orawskie zorganizowane dzięki współpracy rodziców, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Harkabuzie.
Zakopiańskie obchody Święta Niepodległości - historycznie, patriotycznie, regionalnie (zdjęcia)
Zakopiańskie obchody Święta Niepodległości podobnie jak w ubiegłych latach podzielone były na dwie części. Pierwsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu przy Kwaterze Legionistów, druga w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.
Mistrzostwa Szkół w Grillowaniu Karpia (zdjęcia)
Mistrzostwa Szkół w Grillowaniu Karpia odbyły się podczas Święta Rybaka (29 września br. ) na łowisku wędkarskim „Pod Dębem” w Paszkówce (powiat wadowicki, Gmina Brzeźnica). W mistrzostwach uczestniczyło 7 ekip uczniów szkół gastronomicznych z terenu województwa małopolskiego w składzie dwuosobowym.
XXVI Dożynki Podhalańskie w Ludźmierzu (zdjęcia)
LUDŹMIERZ. Owoce, kłosy zbóż, miód, sery, chleb i kwiaty złożyli górale na ręce biskupa Kazimierza Górnego, górale i rolnicy biorący udział w tradycyjnym święcie plonów. Biskup senior diecezji rzeszowskiej Mszę św. dożynkową odprawił w koncelebrze m. in. kapelanów Związku Podhalan.
Święto Matki Boskiej Zielnej - wybiorą najpiękniejszy bukiet w Krakowie
W czwartek, 15 sierpnia przypada święto Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji Instytut Dziedzictwa i Muzeum Farmacji UJ organizują warsztaty zielarskie i konkurs na najpiękniejszy bukiet.
Redyk Karpacki – święto pasterstwa karpackiego (zdjęcia)
TYLMANOWA, OCHOTNICA, ŁAPSZE. Redyk Karpacki, który wyruszył w maju z Rumuni przez kilka dni przechodził przez Tylmanową, Ochotnicę i Łapsze Wyżne. Zmierza teraz przez Podhale i dalej na Orawę.
Z powodu uszkodzonego dokumentu nie przekroczył granicy
Funkcjonariusze z Placówki w Krakowie-Balicach nie zezwolili na wyjazd z Polski mieszkańcowi Województwa świętokrzyskiego. Młody, 27-letni mężczyzna stawił się do odprawy granicznej w krakowskim porcie lotniczym. Chciał udać się do Wielkiej Brytanii, gdzie zamierzał podjąć pracę. Podczas odprawy okazał funkcjonariuszowi SG swój dowód osobisty. Był on złamany w dwóch odrębnych częściach i zalaminowany.
XXXIX Święto Pasterskie w Lipnicy Wielkiej (zdjęcia)
Od występu strażackiej Orkiestry Dętej rozpoczęło się w niedzielę w Lipnicy Wielkiej doroczne Święto Pasterskie. W programie imprezy znalazły się między innymi zabawy i konkursy charakterystyczne dla regionu - wspinanie na moja, koszenie łąki, ręczne piłowanie i rąbanie drzewa, dojenie krów i kóz, picie zyntycy na czas oraz strzelanie z bica pasterskiego.
III Dni Zawoi, czyli Święto Zawojskiego Pstrąga - dzień drugi (zdjęcia)
W trakcie sobotniej edycji III Dni Zawoi, organizowanych w tym roku także jako Święto Zawojskiego Pstrąga na stadionie w Zawoi wystąpiły zespoły BRACIA i Roots Rocket.
Rozpoczęły się III Dni Zawoi (zdjęcia)
Przekazaniem kluczy młodzieży, pokazem filmów konkursowych i koncertem zespołu "Ostro, ale z głową" rozpoczęły się w Babiogórskim Centrum Kultury - III Dni Zawoi - Święto Zawojskiego Pstrąga. W programie pierwszego dnia imprezy znalazły się także warsztaty technik teatralnych, które poprowadził Arkadiusz Ziętek, twórca teatralny, który kilka lat temu razem z Mike’iem Hughes’em (Uncalled for Improv) poprowadził jeden z pierwszych w Polsce warsztatów improv, będący impulsem do rozwoju tego gatunku teatru w Polsce.
Boski Dzień – święto młodzieży, misji i wolontariatu
W sobotę 6 lipca na terenie krakowskiego Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata” przy ulicy Tynieckiej 39 niecodzienne wydarzenie. Do Krakowa zostaną przewiezione relikwie św. Jana Bosko, genialnego wychowawcy i patrona młodzieży. Wydarzeniu będzie towarzyszyć całodzienne świętowanie – koncerty zespołów, spektakle teatralne, pokazy tańców i akrobacji, a także tworzenie wielkich rozmiarów Boskiego Graffiti.
Noc Świętojańska w Kuźnicach (zdjęcia)
ZAKOPANE. W ogrodzie odrestaurowanego zespołu dworsko-parkowego w Kuźnicach odbyły się główne uroczystości obchodów Roku Władysława Zamoyskiego, upamiętniających 160 rocznicę urodzin hrabiego.
Świętojańskie Zwyki w Orawce (zdjęcia)
W Orawce na „Świętojańskich Zwykach” można było usłyszeć pasterskie śpiewy, posmakować serów i podziwiać sprawność budowania koliby. „Świętojańskie Zwyki” nawiązują bowiem do tradycji „święta pasterskiego” na Orawie w dniu św. Jana.
Nowotarskie Sobótki. Dunajcem popłynęły wianki (zdjęcia)
NOWY TARG. Pokazem sztucznych ogni zakończyła się doroczna impreza organizowania z okazji Nocy Świętojańskiej przez Związek Podhalan. Wcześniej, zgodnie z tradycją, szukano kwiatu paproci, przygotowano wianki i tańczono przy ogniu. Gwiazdą XI Nowotarskich Sobótek był zespół "Górzanie".
Zbliża się doroczne Święto Dzieci Gór
Dziecięce zespoły folklorystyczne z Bułgarii, Indii, Ukrainy, Tajwanu, Belgii i Północnej Osetii oraz z Polski weźmie udział w tegorocznym 21. Święcie Dzieci Gór, które odbędzie się w lipcu w Nowym Sączu. Polskę reprezentować będą dzieci z Niskowej, Nowego Targu, Milówki, Chełmca, Piwnicznej i Podszkla.
Święto Małopolski 2013
W tym roku obchodzona jest już czwarta edycja Święta Małopolski, ustanowionego przez Województwo Małopolskie w celu budowania małopolskiej wspólnoty i umacniania tworzących ją więzów oraz promocji walorów Regionu.
KRAKÓW. Rozpoczyna się trzydniowe święto piłki nożnej
W sobotę, 1 czerwca w Krakowie rozpocznie się trzydniowe święto piłki nożnej w wykonaniu młodzieżowych zespołów (chłopcy z rocznika 2002 i młodsi) z Polski, Szkocji, Czech, Anglii oraz Ukrainy.
Święto pasterskie na Tarasówce w Małem Cichem (zdjęcia)
Od ponad 30 lat na Tarasówce przy kaplicy św. Bartłomieja - niedaleko podhalańskiej wioski Małe Ciche zbierają się parafianie, Podhalanie i „przyjezdni”, by świętować - rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-Maja, Święto M.B. Królowej Polski i jednocześnie uroczyście poświęcić hale, pola, owce.
XIII Święto Wód Szczawnickich – Poświęcenie nowej rozlewni wód leczniczych (zdjecia)
SZCZAWNICA. Majowy długi weekend obfituje w wiele różnorodnych imprez kulturalnych i uroczystości związanych z Dniami przyjaźni polsko – węgierskiej, święta 3 Maja na Przysłopie i sportowo – rekreacyjnych przygotowanych z myślą o turystach i wczasowiczach, którzy zdecydowali się odwiedzić ten pieniński kurort.
Święto patrona Krakowa
Dziś, (19 marca) odbędą się w Krakowie obchody święta patrona miasta - św. Józefa. Z tej okazji w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie, msza św. w intencji miasta, a przy pomniku prezydenta Józefa Dietla złożone zostaną kwiaty.
Tradycyjny Tatrzański Orszak Trzech Króli (zdjęcia)
ZAKOPANE. W Święto Objawienia Pańskiego, zwane Świętem Trzech Króli - ulicami Zakopanego przeszedł Tatrzański Orszak Trzech Króli. Po mszy przy stajence betlejemskiej obok kościoła odśpiewano kolędy.
47. krakowska Lekcja Śpiewania - „Radosna Niepodległość"
W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada krakowianie będą mogli spotkać się na 47. Lekcji Śpiewania, która odbędzie się na Rynku Głównym. Rozpocznie się ona o godz. 17:00. Do dyspozycji uczestników będzie 3500 śpiewników przygotowanych przez Urząd Miasta Krakowa.
Doroczne Święto Pasterskie (zdjęcia)
LIPNICA WIELKA. W trakcie XXXVIII Święta Pasterskiego na Przywarówce nie zabrakło tradycyjnych konkursów i zabaw. Było więc: wspinanie na moja, koszenie łąki, ręczne piłowanie i rąbanie drzewa, dojenie krów i kóz, konkurs śpiewu pasterskiego i ujkanio, picie zyntycy na czas oraz strzelanie z bica pasterskiego.
Jarmark Świętojański w Krakowie(zdjęcia)
Od piątku do niedzieli trwał Jarmark Świętojański w Krakowie. Nad Wisłą ustawiono m.in. kramy kupieckie oraz benedyktyńską karczmę. Można było zobaczyć pokazy władania mieczem, lancą i łucznictwa konnego. Przygotowano atrakcje zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych.
"Maj w Mundurze" - impreza plenerowa w Kętach (zdjęcia)
Urząd Gminy Kęty zorganizował z okazji obchodów święta Konstytucji 3 maja rodzinny piknik pt. „Maj w Mundurze”. Na tej patriotyczno-edukacyjnej imprezie odbyły się koncerty, pokazy i konkursy, których wspólnym mianownikiem było wojsko i służby mundurowe a także organizacje pozarządowe związane z propagowaniem patriotyzmu oraz szeroko rozumianej rekreacji.
Małopolskie Święto Plonów
W niedzielę, do podlimanowskiej Kamienicy, zjechali rolnicy z całego województwa, aby jak co roku podziękować za rolnicze plony. – Dożynki wojewódzkie to nie tylko kontynuacja naszych regionalnych tradycji. W tym dniu chcemy także podkreślić, że Małopolska to region rolniczy, a produkowana u nas żywność to atut naszego województwa – mówił podczas uroczystości gospodarz dożynek marszałek Marek Sowa.
Dobiega końca XIX Festiwal Święto Dzieci Gór
NOWY SĄCZ. Dwanaście zespołów z całego świata. Taniec, śpiew, ale przede wszystkim - zabawa.
XIX Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór
Uczestnikami Święta Dzieci Gór są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. Tym razem do Nowego Sącza przyjedzie ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 24-31 lipca.
W Orawce odbyły się tradycyjne "Świętojańskie Zwyki" (zdjęcia)
ORAWKA. - Najstarszym orawskim odpustem na Jana Chrzciciela, który łączył całą Górną Orawę, jednoczył wokół chrześcijańskiej tradycji i wiary był odpust w Orawce - przypomniał wójt Antoni Karlak, otwierając imprezę.
Strażackie święto i koncert Błogosławionemu (zdjęcia)
SZLACHTOWA. W kościele p.w. M.B. Pośredniczki Łask odbyła się potrójna uroczystość. Strażacy z terenu Miasta i Gminy Szczawnica obchodzili swoje zaległe święto - św. Floriana, uczniowie z kl. III Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II - rocznicę I Komunii Świętej, młodzież szkolna - rocznicę urodzin swego Patrona.
W sierpniu w Krakowie - Międzynarodowe święto Katalonii
Na początku sierpnia Kraków stanie się na trzy dni europejską sceną katalońskiego tańca i folkloru. Od 6 do 8 do sierpnia pod Wawelem trwać będzie 23. edycja Międzynarodowych Pokazów Sardany i Zespołów Folklorystycznych APLEC.