Otwarcie drogi powiatowej Przeginia – Sułoszow
W uroczystym otwarciu drogi powiatowej nr 1154 K łączącej gminy Jerzmanowice-Przeginia i Sułoszowa wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk.
Jeździmy już obwodnicą Chełmca
Kierowcy mogą już korzystać z nowo otwartej obwodnicy Chełmca. Nowa trasa łączy DK28 z północną obwodnicą Nowego Sącza. Budowa drogi trwała półtora roku.
ZSP w Krynicy-Zdroju: nasi uczniowie zawsze w centrum wydarzeń
Uczniowie klas technikum hotelarskiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju po raz kolejny znaleźli się w centrum najważniejszych wydarzeń.
Z Krakowa do stolicy szybciej
Kierowcy korzystają już z nowego, prawie 19-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej nr S7 z Moczydła do węzła Miechów. Trasę wytyczono nowym śladem, po wschodniej stronie starego traktu krakowskiego z początku XIX wieku.
Samochód bojowy dla OSP Łącko
Powstała w 1889 roku. Należy do najstarszych na Sądecczyźnie. W 1995 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ochotnicza Straż Pożarna w Łącku bierze udział nie tylko w gaszeniu pożarów i pomaga przy powodziach.
Nie chcemy powrotu kopciuchów do Krakowa
W najbliższy poniedziałek na sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego zostanie poddana głosowaniu inicjatywa uchwałodawcza zaproponowana przez mieszkańca Wieliczki. Jej przyjęcie przez radnych Sejmiku zniosłoby przepisy uchwały antysmogowej w Krakowie, wprowadzając możliwość użytkowania tzw. „kopciuchów", emitujących ogromne ilości zanieczyszczeń - uprzedza Krakowski Alarm Smogowy
Ks. Franciszek Karol Blachnicki odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego (zdjęcia)
Prezydent Andrzej Duda przekazał najwyższe państwowe odznaczenie przedstawicielom wspólnot założonych przez odznaczonego, czyli Światło Życia i Instytut Niepokalanej Matki Kościoła. - Za walkę o niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą ten order mu się należy. To właśnie to wewnętrzne poczucie wolności i suwerenności budował ks. Franciszek Blachnicki. Budował przez Krucjatę Trzeźwości - mówił prezydent Andrzej Duda.
„Wajda na nowo”. Plakaty filmowe Andrzeja Pągowskiego w IMO Galerii w Starym Sączu
IMO Galeria od 5 sierpnia (sobota) przez miesiąc będzie prezentować wystawę plakatów filmowych Andrzeja Pągowskiego, znakomitego twórcy, znanego i nagradzanego na całym świecie. W ramach projektu „Wajda na nowo" artysta stworzył 60 nowych plakatów do wszystkich filmów fabularnych, dokumentalnych i etiud wyreżyserowanych przez Andrzeja Wajdę.
Andrzej Bargiel na szczycie! Zjeżdża na nartach z ośmiotysięcznika
"Dziś o godz. 4:15 rano czasu polskiego Andrzej stanął na szczycie Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.), po czym rozpoczął zjazd na nartach. Jest już na wysokości obozu 2 i zmierza dalej do base camp" - poinformowano na profilu wyprawy zakopiańczyka.
Obwodnica Zabierzowa
Generalna Dyrekcja Drók Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę obwodnicy Zabierzowa na drodze krajowej nr 79. Odcinek o długości ponad 10 km połączy okolice węzła Modlniczka i Rudawy. Na nowej trasie powstanie też 300-metrowy tunel.
Andrzej Bargiel zdobył Gaszerbrum I w Karakorum
"Dziś o godz. 4 rano czasu polskiego Andrzejowi udało się zdobyć szczyt Gaszerbrum II. Trwa zjazd na nartach z tego ośmiotysięcznika" - czytamy na portalu społecznościowym skialpinisty. Andrzej Bargiel jest poniżej obozu 1 i zmierza w kierunku base camp.
Nowy terminal Cargo na krakowskim lotnisku
W Kraków Airport odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego terminala cargo w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o.
Brama w Gorce uroczyście otwarta (+zdjęcia)
- Najpierw cię ignorują, potem śmieją się z ciebie, później z tobą walczą, później wygrywasz - cytatem Gandhiego rozpoczął swoje wystąpienie Marcin Kolasa, prezes spółki „Brama w Gorce” w Waksmundzie kiło Nowego Targu.
Sztuka współczesna w orawskim skansenie (zdjęcia)
Muzeum - Orawski Park Etnograficzny realizuje projekt „Powrót do korzeni”. W ramach inicjatywy dofinansowanej z Funduszy Norweskich i EOG, a realizowanej wspólnie z Galleri Romma z Løten w Norwegii przygotowywane są trzy wystawy prac znanego artysty, muzyka i performera Andrzeja Dziubka.
22 lata Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu
19 maja 2023 r. nauczyciele akademiccy, pracownicy Uczelni, studenci, słuchacze Stowarzyszenia UTW oraz przyjaciele Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu celebrowali Święto Uczelni.
Prof. Andrzej Szarata nowym rektorem Politechniki Krakowskiej
Prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata został wybrany nowym rektorem Politechniki Krakowskiej. W wyborach uzupełniających, które odbyły się w piątek 12 maja 2023 r., dotychczasowy dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, pokonał jedynego kontrkandydata – prof. Dariusza Bogdała.
Pieniądze dla brzeskiego szpitala
Prawie 1,6 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa trafi do Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brzesku. Dzięki tym środkom Szpital będzie mógł zmodernizować Oddział Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej.
Kondolencje wojewody małopolskiego Łukasza Kmity
Z głębokim smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza - Rektora Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, związanego z tą Uczelnią przez ostanie pół wieku, cenionego naukowca i oddanego dydaktyka, wybitnego specjalisty z zakresu architektury, życzliwego i serdecznego człowieka.
Szybko i wygodnie pociągiem z Niepołomic i Olkusza do Krakowa
Po pierwsze, 6 km nowej, jednotorowej zelektryfikowanej linii kolejowej Podgrabie Wisła (LK95) – Niepołomice Dworzec Autobusowy. Po drugie, 4 km dwutorowej, zelektryfikowanej ł±cznicy Borowa Górka – Pieczyska na terenie Jaworzna, pomiędzy liniami kolejowymi nr 156 i 133. Po trzecie, już niebawem kolejne dobre wiadomości, tym razem dotycz±ce budowy poł±czenia kolejowego Kraków – Myślenice. Rz±dowy Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej „Kolej Plus” do 2029 r. w Małopolsce nabiera rozpędu.
ZSP w Krynicy-Zdroju: rozmowa z robotem i wirtualne turystyczne okulary
Ponad 900 młodych ludzi z Sądecczyzny odwiedzi przez dwa dni Mobilne Centrum Edukacji - Turystyczna Szkoła, które zawitało właśnie do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju. Dzisiaj, prezentacji Centrum dokonał Andrzej Gut-Mostowy - sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Towarzyszył mu m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.
1,5 tysiąca osób przeszło przez Nowy Targ w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II (zdjęcia i video)
Z nowotarskiego Rynku do kierunku sanktuarium św. Jana Pawła II na Równi Szaflarskiej przeszedł marsz w obronie dobrego imienia Papieża-Polaka oraz wartości, które głosił. Szli w w nim mieszkańcy i przedstawiciele władz samorządowych.
Prezydencki kulig w Dolinie Chochołowskiej (zdjęcia)
40 par sań dla 150 gości wjechało do doliny z prezydentem Andrzejem Dudą na czele.
Wały i pompownia dla bezpieczeństwa powodziowego Krakowa
Blisko 112 mln zł to wartość inwestycji prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie tylko na dwóch odcinkach wałów oraz pompowni Lesisko. Działania dotyczące ochrony przeciwpowodziowej Krakowa obejmują szereg innych projektów i są kompleksowe. O zakończonych zadaniach, a także tych, których ukończenie planowane jest w tym roku, opowiedziano podczas dzisiejszej konferencji prasowej.
Kolejny oddział Inspekcji Transportu Drogowego
W Olkuszu uroczyście otwarto nowegy oddział Inspekcji Transportu Drogowego w Olkuszu uczestniczyli także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur oraz małopolski wojewódzki inspektor transportu drogowego Paweł Kucharczyk.
12 h Slalom Maraton z Prezydentem RP rozpoczęty w śnieżycy (zdjęcia)
Na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem rozpoczął się 12 h Slalom Maraton z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy.
12 h Slalom Maraton w Zakopanem
Warunki atmosferyczne uniemożliwiły organizatorom rozegranie 12H Slalom Maratonu w zaplanowanym terminie, ale dzięki determinacji i zaangażowaniu wielu osób udało się przesunąć wydarzenie na 4 lutego 2023 roku.
Prezydent kibicował skoczkom: "To naprawdę piękny dzień" (zdjęcia)
Prezydent Andrzej Duda kibicował zawodnikom uczestniczącym w konkursie indywidualnym Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Po zakończeniu rywalizacji pogratulował i wręczył nagrody zwycięzcom.
Prezydent na koncercie w Jaworkach (zdjęcia)
W sobotni wieczór w kościele pw. Jana Chrzciciela w Jaworkach (powiat nowotarski) odbył się świąteczno-noworoczny koncert, którego organizatorem była Niepubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia z Krościenka. Jednym z zaproszonych gości był prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda w Szczawnicy
Prezydent Andrzej Duda oglądał w cerkwi w Jaworkach koncert kolęd w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej, polskich i z Ukrainy.
Kolejny krok do przebudowy DK47 między Nowym Targiem a Zakopanem
Program Inwestycji na optymalizację przepustowości DK47 na odcinku Nowy Targ - Szaflary został podpisany przez Ministra Andrzeja Adamczyka. Ta decyzja zapewnia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad finansowanie na opracowanie dokumentacji i przebudowę tej drogi. Ponadto Minister Infrastruktury podpisał aneks dla prac przygotowawczych dla nowego przebiegu DK7 Rabka - Chyżne.
Już jest! Hala sportowa ze strzelnicą została uroczyście otwarta
Takiej uroczystości jeszcze nie było w Marcinkowicach. Ale też taką inwestycję trudno znaleźć w całej Małopolsce. Dzisiaj oficjalnie została oddana do użytku i uroczyście otwarta hala sportowa ze strzelnicą przy Zespole Szkół w Marcinkowicach.
Sezon narciarski otwarty! (zdjęcia)
Pierwsze szusy w nowym narciarskim sezonie miały już dziś miejsce na wyciągu narciarskim UFO w Bukowinie Tatrzańskiej.
Uroczyście otworzono tunel w Naprawie. “To krok ku budowie drogi ważnej” (zdjęcia)
W otwarciu tunelu i nadania mu imienia Marii i Lecha Kaczyńskich udział wzięli prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister Andrzej Adamczyk, posłowie Anna Paluch i Andrzej Gut-Mostowy oraz przedstawiciele wszystkich samorządów z Podhala
Dziś otwarty zostanie tunel na zakopiance
Już tylko godziny dzielą nas od oficjalnego otwarcia i udostępnienia kierowcom nowo wybudowanego tunelu na zakopiance, pomiędzy Naprawą a Skomielna Białą.
Przestrzeń dialogu Andrzeja Zwolaka
W Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach oglądać można wystawę rzeźby pt. "Przestrzeń dialogu" autorstwa Andrzeja Zwolaka.
Prezydent Andrzej Duda mówił o trudnej sytuacji sportowców na kongresie w Zakopanem (zdjęcia)
I Europejski Kongres Sportu i Turystyki przyciągnął do Zakopanego nie tylko sportowców i działaczy sportowych, ale wszystkich, którym sport jest bliski. Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie będąc na Podhalu jeździł na nartach i serdecznie wyrażał się o zawodnikach oraz osobach amatorsko uprawiających sport.
"Tunel pod Luboniem Małym zostanie otwarty za kilkanaście dni" (zdjęcia)
Prezydent RP przeszedł wczoraj nowo wybudowanym tunelem na S7 z Naprawy do Skomielnej Białej. - Dla mnie to absolutnie wzruszająca chwila. Następuje epokowa zmiana. Tunel na „Zakopiance” za kilkanaście dni zostanie otwarty dla wszystkich kierowców. To ważna inwestycja dla mieszkańców i miłośników gór. Ale najważniejsze jest, przede wszystkim, bezpieczeństwo - powiedział.
Prezydent Andrzej Duda sadził drzewa na Sądecczyźnie
Wczoraj w lasach w okolicach Lipnicy Wielkiej (gmina Korzenna) prezydent RP Andrzej Duda sadził drzewa z leśnikami i mieszkańcami. Wszystko w ramach akcji #sadziMY, w której wziął również udział m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.
Kod Mistrzów: Andrzej Dąbrowski
Piosenkarz, perkusista, wokalista jazzowy, fotografik, dziennikarz oraz kierowca rajdowy - Teatr Groteska w ramach cyklu Kod Mistrzów zaprasza na spotkanie z Andrzejem Dąbrowskim
Przedsiębiorcy Podhala, Spisza i Orawy Dzieciom
Po dwuletniej, pandemicznej przerwie, Andrzej Gut-Mostowy wraz z Darczyńcami zapraszają 1 czerwca 2022 roku do Rodzinnego Parku Rozrywki Rabkoland w Rabce Zdroju na festyn „Przedsiębiorcy Podhala, Spisza i Orawy Dzieciom”
Ścigali się z Andrzejem Bargielem (zdjęcia)
Ponad 60 osób wzięło udział w skiturowym wyścigu Red Bull Szybka Tura – Wyścig na Żywo. Pięciu zawodnikom udało się wyprzedzić Andrzeja Bargiela.
Red Bull Szybka Tura – podejmij wyzwanie Andrzeja Bargiela na Skrzycznem, Szrenicy i Kasprowym Wierchu
Już 19 lutego rusza Red Bull Szybka Tura, wirtualne wyzwanie dla miłośników skitouringu. W tym roku Andrzej Bargiel wyznaczył trasy w trzech lokalizacjach: Tatrach, Beskidach i Karkonoszach.
Minister z gospodarską wizytą na budowach małopolskich dróg
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wizytował dziś budowy S7 Widoma Kraków oraz S52 Północną Obwodnicę Krakowa. Pomimo okresu zimowego prace są prowadzone.
Prezydent Andrzej Duda wystartował w charytatywnym maratonie
Prezydent RP, podobnie jak w poprzednich latach wziął udział w 8. edycji zawodów w narciarstwie alpejskim "12H Slalom Maraton Zakopane 2022". Andrzej Duda zapewnił, że w jego kalendarzu to "jedno z najważniejszych wydarzeń w roku.
Prezydent Andrzej Duda pod Tatrami
16 stycznia (niedziela) o godz. 7.30 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w VIII edycji charytatywnych zawodów w narciarstwie alpejskim 12H Slalom Maraton Zakopane 2022 na Polanie Szymoszkowej.
12h Slalom Maraton już w niedzielę!
Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Fundacja Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane zapraszają na charytatywny 12H SLALOM MARATON ZAKOPANE 2022 i MINI SLALOM MARATON ZAKOPANE 2022, które odbędą się 16 stycznia na stoku Polany Szymoszkowej.
KOD MISTRZÓW: Andrzej Zarycki w Teatrze Groteska
Andrzej Zarycki, bohater styczniowego spotkania z cyklu KOD MISTRZÓW, jest pianistą, kompozytorem i aranżerem muzyki rozrywkowej, symfonicznej, teatralnej, filmowej oraz poezji śpiewanej.
Gowin i Gut-Mostowy ogłosili wielki sukces Bonu Turystycznego
7 mln dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych może otrzymać bon na wypoczynek o wartości 500 zł. Połowa z upoważnionych osób pobrała już dodatek do wypoczynku, a realizacja jest na poziomie blisko 1 mld zł.
Średnia Krokiew zmodernizowana i uroczyście otwarta (galeria)
Na terenie skoczni im. Bronisława Czecha pojawili się dziś ministrowie, samorządowcy, urzędnicy oraz sportowcy. Wzięli oni udział w uroczystym otwarciu zmodernizowanego kompleksu sportowego.
Za nami 17. Moc Gór Festiwal
Filmowo i outdoorowo, ale przede wszystkim z dużą dawką uśmiechu, pozytywnych emocji i przypływu adrenaliny. Tak w jednym zdaniu można by wspominać ostatni weekend. Ale pod Tatrami działo się znacznie więcej. Festiwal znów stał się miejscem wyjątkowych spotkań miłośników górskiej przygody.
Spotkanie na Siwej Polanie - piknik i meta PŚ w biegach górskich (zdjęcia)
KOŚCIELISKO. Na Siwej Polanie zorganizowany został Piknik Charytatywny. Tam też usytuowana została meta Pucharu Świata w biegach górskich WMRA TATRA RACE RUN.
Rozpoczął się 17. Moc Gór Festiwal (zdjęcia)
Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa do 27 czerwca w Zakopanem i Kościelisku. Moc Gór to obok prelekcji zaproszonych gości i projekcji konkursowych filmów także aktywności outdoorowe czekające na uczestników wydarzenia. Podobnie jak w ub. roku - w festiwalu można wziąć udział online.
Małopolskie firmy: Columbus Energy SA i Airly laureatami Nagród Gospodarczych Prezydenta RP
Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach głównych i dwóch specjalnych. Prezydent przyznał też - podobnie jak rok temu - nagrodę indywidualną. Uroczysta gala, podczas której zostały wręczone nagrody odbyła się wczoraj (5 maja) w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Prezydent RP, Andrzej Duda, osobiście wręczył statuetki przedstawicielom zwycięskich firm.
Bargiel na kolejnym szczycie
Zakopiańczyk Andrzej Bargiel zrealizował drugi cel swojej wyprawy w Karakorum - szczyt Laila Peak (6096 m n.p.m.).
Wiceminister Gut-Mostowy: "Odmrożenie turystyki w połowie maja"
W połowie maja hotelarze mogą liczyć na możliwość ponownego przyjmowania turystów w swoich obiektach. O stratach w branży, trendach w rezerwacjach pomocy oraz paszportach covidowych mówił w Nowym Targu Andrzej Gut -Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce pomnikiem historii
Rozporządzeniem Prezydenta RP zabytkowy kościół w Orawce uznano został za pomnik historii.
Tunel na zakopiance gotowy do końca roku
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk gościł dziś na budowie tunelu na odcinku S7 pod Luboniem Małym. Jak zapewniał, zarówno Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jak i włoska firma Astaldi robią wszystko, by zakończyć budowę jeszcze w tym roku.
Prezydent w Rabce-Zdroju: "Dziękuję za upamiętnienie prezydentowej Marii Kaczyńskiej" (galeria)
Andrzej Duda wziął udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej śp. prezydentowej Marii Kaczyńskiej, która została wmurowana w obelisk w ogrodzie różańcowym przy kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju.
Nowa droga w Kłaju
Mieszkańcy Kłaja mogą cieszyć się nową drogą gminną. Inwestycję zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych. W jej uroczystym otwarciu uczestniczyli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy.
Narciarski maraton slalomowy z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy (zdjęcia)
Rozpoczął się dwunastogodzinny slalom maraton w Zakopanem. Drużynie mistrzów przewodniczy Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Założeniem jest pobicie Rekordu Polski w 12-godzinnym Slalom Maratonie.
Prezydent otworzy 6 edycję 12H Slalom Maraton Zakopane
W niedzielę, 26 stycznia na Polanie Szymoszkowej rozegrana zostanie 6. edycja 12H Slalom Maratonu Zakopane. Prezydent Andrzej Duda zainauguruje zawody i wraz z najlepszymi alpejczykami przejedzie pierwsze kilometry. Czy zawodnikom uda się pobić ubiegłoroczny rekord 698 km w jeździe non-stop na nartach?
Celebryci bawili się na Balu Weneckim w Zakopanem (zdjęcia)
Największe Sylwestry na Podhalu organizowane są w Nosalowy Dwór Resort & Spa w Zakopanem. W tym roku odbył się tu już czwarty z serii wielkich balów sylwestrowych, których imponująca oprawa stała się tradycją. Podczas balu w największej sali bankietowej Nowy Rok powitało blisko 500 gości.
Nowa wystawa w Akademii w Bronowicach
Od 26 listopada miłośnicy sztuki mogą obejrzeć kolejną wystawę w Akademii w Bronowicach - "X 2009-2019". Tym razem swoje prace prezentują studenci i absolwenci II Pracowni Rysunku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierowanej przez prof. Andrzeja Zwolaka. Ekspozycja czynna będzie do końca 2019 roku.
Jubileusz zakopiańskiego „Sokoła” (zdjęcia)
Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem, jedna z najstarszych organizacji pod Giewontem, świętowało 125-lecie swojego istnienia. Z okazji jubileuszu wręczone zostały odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Odsłonięta także pomnik upamiętniający Franciszka Mardułę.
16 Wiosna Jazzowa w Zakopanem - koncert Andrzeja Bachledy
Za nami prolog projektu Jazzowe Zakopane, który towarzyszy tegorocznemu festiwalowi Zakopiańska Wiosna Jazzowa. W Czerwonym Dworze wystąpił Andrzej Bachleda Curuś z zespołem.
93. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy
Dziś przypada 93. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy, wybitnego polskiego reżysera.
Andrzej Wajda zmarł w 2016 roku
Prezydent RP Andrzej Duda w Ptaszkowej
Dzisiaj w Ptaszkowej gościł prezydent RP Andrzej Duda. Wręczył puchary i medale najlepszym zawodnikom XX Zintegrowanej Zimowej Spartakiady Dziecięcej.
Małopolska inauguruje sezon zimowy
W tym roku oficjalna inauguracja sezonu zimowego w Małopolsce odbędzie się w piątek 14 grudnia na stacji narciarskiej Słotwiny Arena w Krynicy.
Skiaplinista Andrzej Bargiel będzie twarzą zimowej kampanii promocyjnej Małopolski
30-letni skiaplinista Andrzej Bargiel będzie twarzą zimowej kampanii promocyjnej Małopolski. Ogłaszając sportowca „ambasadorem zimowej Małopolski” województwo chce przyciągnąć jeszcze więcej turystów, ale i zachęcić do aktywnego trybu życia.
Jerzy Owsiak laureatem Nagrody im. Andrzeja Wajdy
Jerzy Owsiak odebrał w sobotę Nagrodę im. Andrzeja Wajdy za wybitną działalność w duchu solidarności społecznej
Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę
Jasnogórskim Dożynkom, czyli Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rolników na Jasną Górę i Święcie Dziękczynienia patronowało hasło „Do naszej Matki i Królowej Polski”. Uroczystą sumę z błogosławieństwem wieńców żniwnych sprawował metropolita krakowski Marek Jędraszewski.
Andrzej Bargiel wraca na K2
W połowie czerwca narciarz ponowie wyrusza na drugi co do wysokości szczyt Ziemi.
Generał Andrzej Galica i 100 lat niepodległości (zdjęcia)
W Białym Dunajcu odbyły się uroczystości związane z pamięcią o Andrzeju Galicy - pierwszym góralskim generale.
Zmarł Andrzej Gruszczyk, były dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego
Zmarł Andrzej Gruszczyk, dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego w latach 1990 – 2000 i członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan.
Prezydent: Najbardziej zależy mi na Rodakach
W swojej pracy politycznej, służbie prezydenckiej zawsze powtarzam jedno - najbardziej zależy mi na moich Rodakach – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Nowego Sącza. Wcześniej Prezydent z Małżonką odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w tym mieście.
Rozmowa z Andrzejem Mikołajewskim – Dyrektorem Naczelnym ZIKiT
W Krakowie podejmuje się szereg inicjatyw mających na celu ograniczenie emisji spalin. I pierwsze efekty zaczynają już być widoczne. W działania zmierzające do systematycznej poprawy jakości powietrza włącza się również Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, który wprowadził szereg pozytywnych zmian, mających wpływ na codzienne życie mieszkańców regionu. Przede wszystkim postawiono na komfortową dla pasażerów komunikację zbiorową i elektromobilność.
Perfect i Andrzej Piaseczny zakończyli tegoroczną edycję cyklu Krynica Źródłem Kultury.
Zaśnieżona Krynica po raz ostatni w tym roku gościła największe gwiazdy polskiej muzyki. W Pijalni Głównej zagrał Perfect, a dzień później - Andrzej Piaseczny.
Prezydent w Rabce-Zdroju
Zgodnie z zapowiedziami, prezydent RP Andrzej Duda przyjechał do Rabki-Zdroju na VI Memoriał Narciarski im. Marii Kaczyńskiej.
Papież Franciszek, Andrzej Seweryn, Donald Tusk, Krzysztof Penderecki i inne znakomitości dla chorej na boreliozę reżyserki Magdaleny Piekorz
„Znaleźć nadzieję” to tytuł koncertu charytatywnego, który Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, wspólnie z Filharmonią Krakowską, organizuje dla Magdaleny Piekorz.
Półmetek Krynicy Źródłem Kultury z Kasią Kowalską
To był już szósty raz, kiedy publiczność zgromadzona w krynickiej Pijalni Głównej miała okazję na spotkanie z największymi gwiazdami polskiej muzyki. Tym razem była to Kasia Kowalska z zespołem.
12h Slalom Maraton dla podopiecznych fundacji HANDICAP
Już po raz drugi kapitanem drużyny charytatywnych zawodów "12h Slalom Maraton" organizowanych przez Burmistrza Miasta Zakopane oraz Fundację Handicap na stacji narciarskiej Szymoszkowa w Zakopanem został Prezydent RP Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda wystartował w dwunastogodzinnym maratonie slalomowym (zdjęcia)
ZAKOPANE. Z numerem pierwszym - jako kapitan drużyny - trzykrotnie po trasie slalomu zjechał Andrzej Duda, wspierając podopiecznych fundacji HANDICAP.
Prezydent RP na CYBERSEC
W poniedziałek 9 października Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie weźmie udział w otwarciu Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC organizowanego przez Instytut Kościuszki.
Prezydent wpisał nowe obiekty na listę Pomników Historii. Wśród nich jest Tyniec
Dziś w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył rozporządzenia uznające 10 nowych obiektów zabytkowych za Pomniki Historii.
Surowszy wyrok dla mordercy Andrzeja Krzysztofiaka. Dawid M. może spędzić w więzieniu nawet 25 lat
Rodzina 20-letniego Andrzeja, który zginął od ciosów nożem w Andrzejki 2013 roku w Rynku w Nowym Targu, jest usatysfakcjonowana nowym wyrokiem dla mordercy, Dawida M. z Rabki-Zdroju. - Kara dla zabójcy naszemu synowi życia nie wróci, ale w końcu możemy powiedzieć, że wyrok jest sprawiedliwy - mówi matka zamordowanego.
Para prezydencka na koncercie muzyków ludowych w Zakopanem (zdjęcia)
Prezydent RP Andrzej Duda, któremu towarzyszy małżonka Agata Kornhauser-Duda, gości na Dudaskim Tłustym Czwartku, który odbywa się w Zakopiańskim Centrum Edukacji.
Charytatywnie dla Andrzeja Brandstattera (zdjęcia)
Plejada gwiazd polskiej muzyki wzięła udział w charytatywnych koncertach dla Andrzeja Brandstattera, które odbyły się w hotelu Nosalowy Dwór. Koncerty w Zakopanem, to kolejne po aukcji w Kościelisku imprezy, które mają pomóc zebrać fundusze na rehabilitację twórcy zespołu Krywań, którego choroba mocno przybrała na sile.
Profesor Jan Duda na jubileuszu starosądeckiego LO (zdjęcia)
W spotkaniu, inaugurującym obchody jubileuszu 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu, które odbyło się w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari - wziął udział prof. Jan Duda, absolwent starosądeckiego ogólniaka, ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Prezydent w Rabce-Zdroju
W Rabce-Zdroju gościła dziś głowa państwa. Prezydent Andrzej Duda odwiedził Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera, gdzie spotkał się z młodzieżą, władzami miasta i nauczycielami, a następnie złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą Marię Kaczyńską, absolwentkę tej szkoły.
Rozpoczął się Memoriał Marii Kaczyńskiej
Wiceminister sportu Jarosław Stawiarski był gościem oficjalnego otwarcia jubileuszowego V Memoriału Marii Kaczyńskiej na terenie stacji narciarskiej Polczakówka. W czwartek do Rabki-Zdroju przyjedzie prezydent Andrzej Duda i wielu przedstawicieli sejmu oraz rządu.
Prezydent Andrzej Duda zainaugurował maraton narciarski
Na Polanie Szymoszkowej już po raz trzeci organizowany jest dwunastogodzinny Slalom Maraton z udziałem ok. 30 zawodników. Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent RP. Andrzej Duda zgodził się także wziąć udział w zawodach. Został kapitanem drużyny "Zakopane".
Wizyta Pary Prezydenckiej w Starym Sączu
W sobotę 29 października Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką złoży wizytę w Starym Sączu.
Pożegnano Andrzeja Wajdę (zdjęcia)
"Ostatnie słowo w życiu człowieka nie należy do śmierci, należy do życia, należy do Boga, należy do dobra, należy do miłości i do solidarności" - mówił bp Grzegorz Ryś, podczas mszy żałobnej w intencji Andrzeja Wajdy, w kościele oo. dominikanów w Krakowie. Wziął w niej udział prezydent Andrzej Duda.
W kościele oo. Dominikanów wystawiono urnę z prochami Andrzeja Wajdy
Mieszkańcy Krakowa oddają hold zmarłemu reżyserowi.
Jutro pogrzeb Andrzeja Wajdy. Będą zmiany w organizacji ruchu
W związku z odbywającymi się uroczystościami pogrzebowymi Andrzeja Wajdy w Krakowie, w tym na cmentarzu na Salwatorze, od około godziny 14 może wystąpić konieczność wyłączenia ruchu tramwajowego na ulicach Dominikańskiej i Franciszkańskiej.
Księga kondolencyjna po śmierci Andrzeja Wajdy
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski dokonał pierwszego wpisu do księgi kondolencyjnej wystawionej w krakowskim Magistracie. Księga będzie dostępna dla mieszkańców i turystów codziennie od godziny 8.00 do 19.00, do dnia pogrzebu (19 października), w hallu na parterze koło portierni w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych 3-4.
Andrzej Wajda zostanie pochowany na cmentarzu salwatorskim w Krakowie
Andrzej Wajda zostanie pochowany na cmentarzu salwatorskim w Krakowie. Msza żałobna i uroczystość pogrzebowa w kościele św. Anny będą miały charakter prywatny. Na razie nie jest znana data uroczystości. Wybitny reżyser zmarł 9 października w wieku 90 lat.
Zmarł Andrzej Wajda
W niedzielę wieczorem zmarł Andrzej Wajda. Reżyser miał 90 lat. Do jego najbardziej znanych dzieł należą „Popioły”, „Ziemia Obiecana” (obraz nominowany do Oscara 1975 w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny), „Człowiek z marmuru”, „Panny z Wilka” (nominacja ‘79), „Człowiek z żelaza” (nominacja ‘81), „Pan Tadeusz”, „Katyń” (nominacja z 2007 roku) „Popiół i diament”.
Andrzej Bargiel zdobył siedmiotysięcznik Pik Lenina
Zakopiańczyk Andrzej Bargiel wszedł dziś na Szczyt Lenina i zjechał z niego na nartach. Tym samym pierwszy etap wyprawy po Śnieżną Panterę został zaliczony.
Na początek - Pik Lenina. Andrzej Bargiel zaczyna atak na Śnieżną Panterę
Andrzej Bargiel zaczął w Kirgistanie wyścig o Śnieżną Panterę. W nocy (tamtejszego czasu) miał ruszyć na pierwszy z pięciu siedmiotysięczników zaliczanych do trofeum Śnieżnej Pantery - Szczyt Lenina. Jednak z powodu niesprzyjającej pogody atak został przesunięty na sobotę.
Zakopiańczyk na tropie Śnieżnej Pantery
Zakopiańczyk Andrzej Bargiel wyruszył na swoją kolejną wyprawę. Tym razem jej celem nie będzie ośmiotysięcznik. Mimo to zadanie, które postawił przed sobą nasz najlepszy narciarz ekstremalny, jest jeszcze ambitniejsze od poprzednich.
225 tysięcy od Ministra Kultury na 50. Festiwal im. Jana Kiepury
Wniosek złożony przez Burmistrza Krynicy-Zdroju o finansowe wsparcie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jubileuszowego 50. Festiwalu im. Jana Kiepury został oceniony bardzo wysoko. Pan Minister Piotr Gliński zdecydował się dofinansować Festiwal kwotą 225 tysięcy złotych.
50. Festiwal im. Jana Kiepury pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy.
Organizowany od 50 lat Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju dzięki staraniom organizatorów został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy.
Andrzej Bargiel chce zjechać na nartach z Broad Peak (zobacz film)
W niedzielę 28 czerwca Andrzej Bargiel wraz z Darkiem Załuskim wylatują do Islamabadu. Dwuosobowy zespół wyrusza do Pakistanu, by zdobyć ośmiotysięcznik Broad Peak, dwunastą pod względem wysokości górę na świecie. Celem wyprawy będzie wejście szybkościowe na szczyt i próba zjazdu z wierzchołku na nartach.
Pierwsze nieoficjalne wyniki: zwycięża Andrzej Duda
Wstępne wyniki wyborów: Andrzej Duda 53 procent. Bronisław Komorowski 47 procent. Oficjalne wyniki mają być znane w poniedziałek.
Andrzej Duda w Krakowie (zdjęcia)
Dzisiaj w Krakowie gościł kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda, który złożył kwiaty na trumnie Józefa Piłsudskiego w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu w 80. rocznicę śmierci marszałka. Pomodlił się również przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich.
Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich!
Według badania exit poll kandydat PiS zdobył 34,8 % głosów. Obecny prezydent - 32,2%.
VI. Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego
Klub Wysokogórski Kraków wraz z miłośnikami wspinaczki, pragnie upamiętnić swego klubowego kolegę. 9 maja odbędą się zawody wspinaczkowe – VI. Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego. Andrzej Skwirczyński był wspinaczem, instruktorem, a także eksploratorem dolinek podkrakowskich.
Kandydat na Prezydenta RP Andrzej Duda w Zakopanem
Andrzej Duda, kandydat na urząd Prezydenta RP, będzie uczestniczył w uroczystościach 3 maja w Zakopanem - poinformował wicestarosta tatrzański Jerzy Zacharko.
Andrzej Skupień: Apelujemy o rozwagę, zachowanie godności i szacunku dla wspólnie podejmowanych działań
PODHALE. "Serdecznie zapraszamy wszystkich, których łączy troska o wspólne dobro ziem górskich. Spotkajmy się z delegacjami górali rumuńskich, czeskich, słowackich oraz łemków i licznie zaproszonych gości" - apeluje Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzej Skupień. To odpowiedź na wczorajsze oświadczenie części działaczy ZP i zapowiedzi bojkotu Zjazdu Karpackiego.
Kandydat na prezydenta na nartach. Zobacz zjazd Andrzeja Dudy przed III Memoriałem Marii Kaczyńskiej w Rabce Zdroju (film)
W Rabce-Zdroju odbył się dziś III Memoriał Marii Kaczyńskiej. Na stoku pojawił się m. in. kandydat PiS w wyborach prezydenckich. Andrzej Duda miał przyczepioną kamerę do kasku i zarejestrował swój zjazd specjalną kamerą GoPro stosowaną przez sportowców.
Kandydat na prezydenta RP Andrzej Duda odwiedzi w czwartek Rabkę-Zdrój i Zakopane
PODHALE. Europoseł Andrzej Duda, który jest kandydatem PiS na prezydenta w zbliżających się wyborach rozpoczął już kampanię, ale jego wizyta na Podhalu ma także inny charakter. Poseł wraz z innymi politykami weźmie udział w III Memoriale im. Marii Kaczyńskiej w Rabce-Zdroju.
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego UJ został odwołany
Dr hab. Andrzej Kulig został odwołany ze stanowiska dyrektora szpitala uniwersyteckiego w Krakowie. Nowy dyrektor zostanie wyłoniony w konkursie.
Prezes Związku Podhalan: Górale żądają zaprzestania prezentowania wizerunku Giewontu bez krzyża
Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzej Skupień zabrał głos w sprawie spotu Ministerstwa Spraw Zagranicznych reklamującego Polskę, w którym z Giewontu usunięto krzyż.
Złoty Krzyż Małopolski dla Andrzeja Haniaczyka (zdjęcia)
Podczas 6 Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłonce Andrzej Haniaczyk otrzymał Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego - Złoty Krzyż Małopolski.
Ekipa Andrzeja Bargiela nie dostała pozwolenia na drugą część wyprawy Hic Sunt Leones
Po zdobyciu szczytu Manaslu przez Andrzeja Bargiela i pobiciu przez niego dwóch rekordów czasowych – w szybkości wejścia na szczyt oraz przebycia drogi baza – szczyt – baza, ekipa Hic Sunt Leones wróciła do Katmandu. Grupa szykuje się do powrotu do Polski.
Andrzej Bargiel bije kolejne rekordy w Himalajach!
Po 14 godzinach i 5 minutach ataku szczytowego Andrzej Bargiel zdobył wczoraj o godzinie 8:25 polskiego czasu szczyt Manaslu (8156m.n.p.m), jednocześnie bijąc rekord w szybkości zdobycia tego ośmiotysięcznika! Kilka godzin później, kiedy młody zakopiańczyk doszedł już do bazy okazało się, że ustanowił też rekord czasowy w wejściu na szczyt i zejściu do bazy.
Dziś w nocy Andrzej Bargiel zaatakuje ośmiotysięcznik w Himalajach
Po kilkunastu intensywnych dniach, w trakcie których ekipa Hic Sunt Leones założyła trzy obozy, nadszedł czas ataku szczytowego. Zakopiańczyk Andrzej Bargiel wyruszy na szczyt Manaslu (8156 m n.p.m.) dzisiaj ok. g. 22.00 czasu lokalnego (18.00 czasu polskiego). Przewidywany czas dotarcia na wierzchołek to godziny przedpołudniowe w czwartek.
Andrzej Gąsienica Makowski o pomysłach parlamentarzystów: "to próba likwidacji transportu konnego w Tatrach"
W parlamencie odbyła się dyskusja w sprawie transportu konnego do Morskiego Oka. Jednym z jej efektów jest wystąpienie posłów do Ministra Finansów z wnioskiem o dodatkowe opodatkowanie wozaków oraz wyposażenie ich w kasy fiskalne. - Wygląda to na próbę zduszenia, czyli likwidacji transportu konnego w Tatrach - mówi starosta tatrzański.
Czesław Lang: "Bardzo ważna jest akceptacja mieszkańców dla organizacji TdP w ich miastach"
Na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Zakopane organizatorzy oraz władze miasta podsumowali tegoroczny Tour de Pologne. W spotkaniu wzięli udział Czesław Lang, pomysłodawca wyścigu, Janusz Macher – burmistrz Zakopanego oraz Andrzej Kawecki – szef Biura Promocji Miasta.
Andrzej Bargiel już pod Manaslu
Po kilkudniowym marszu i kolejnych kilku dniach aklimatyzacji, Andrzej Bargiel i członkowie jego ekipy dotarli do bazy pod Manaslu (8156 m.n.p.m.). To właśnie szczyt tego ośmiotysięcznika będzie pierwszym celem młodego zakopiańczyka podczas jego najnowszej wyprawy Manaslu & Cho Oyu Ski Challenge.
Spotkanie rodowe na Hali Gąsienicowej
W sobotę na Hali Gąsienicowej odbędzie się spotkanie rodowe górali i zakopiańczyków.
Zakopiańczyk zjedzie na nartach z dwóch ośmiotysięczników
Na początku września ub. r. zakopiańczyk, Andrzej Bargiel wyruszył na wyprawę w Himalaje, którą zwieńczył samotnym zdobyciem Sziszapangmy (8013 m n.p.m.) i zjechaniem z jej środkowego wierzchołka na nartach do samej podstawy bez odpinania nart. Dziś jego zespół kończy przygotowania do kolejnej ekspedycji.
Orle Pióra Kurortu Tatrzańskiego - rozdane
- Orle Pióra to lokalne certyfikaty jakości. Chcemy mini uhonorować mieszkańców powiatu, którzy zajmują się nie tylko biznesem, ale też wyróżniają się inną działalnością - tłumaczy starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski.
Parlamentarzyści o sprzedaży PKL: "Rząd może się wycofać ze swojej złej decyzji"
Małopolscy posłowie PiS apelują do ministra spraw wewnętrznych, by nie wyrażał zgody na przeniesienie własności nieruchomości należących do spółki Polskie Koleje Linowe do spółki Polskie Koleje Górskie. Transakcja ta ich zdaniem służy wyprowadzeniu polskiego dobra narodowego, jakim jest m.in. kolejka na Kasprowy Wierch do zagranicznego podmiotu.
Wicepremier Bieńkowska zapowiada: "będzie nowy most w Białym Dunajcu"
Minister infrastruktury i rozwoju spotkała się w Nowym Targu z Ewą Tomala-Borucką, dyrektor GDDKiA, marszałkiem Markiem Sową oraz parlamentarzystami PO - posłem Andrzejem Gutem-Mostowym i senatorem Stanisławem Hodorowiczem. Po tej rozmowie, goście kilka minut poświęcili dziennikarzom.
Upamiętnienie Andrzeja "Hućbala" Pabina - konstruktora SAM-ów
Andrzej "Hućbala" Pabin - samouk mechanik i konstruktor. W swoim warsztacie w Witowie przez kilkadziesiąt lat budował ciągniki SAM, pamiętne machiny podhalańskich dróg. W piątek 9 maja w Witowie odbędzie się uroczystość odsłonięcia poświęconej mu tablicy.
Uroczysta Sesja Rady Powiatu Tatrzańskiego w 15. rocznicę utworzenia powiatu (zdjęcia)
ZAKOPANE. W 1999 r. w ramach reformy administracyjnej utworzono w Polsce powiaty. Jubileusz 15-lecia, Powiat Tatrzański świętował w Jasnym Pałacu. Odznaczenia państwowe wręczał wojewoda Małopolski Jerzy Miller.
Starosta tatrzański apeluje o pomoc dla Ukrainy
PODHALE. - W nawiązaniu do apelu Wojewody i Marszałka Małopolski zwracam się do Ludzi Gór o pomoc rodzinom ofiar na Ukrainie. Wiem, że w obliczu nieszczęścia i tragedii potrafimy działać solidarnie i nieść konkretną pomoc potrzebującym - mówi starosta Andrzej Gąsienica Makowski.
Dymisja szefa krakowskiej policji
Komendant krakowskiej policji podał się do dymisji - podało radio RMF FM. Wadim Dyba, dotychczasowy szef krakowskich policjantów - zrezygnował ze stanowiska. Nowym szefem policji w Krakowie ma być Andrzej Płatek, który do tej pory był komendantem policji w Olkuszu.
Andrzej Poczobut: "Białorusi nie da się porównać z PRL"
W Zakopanem gościł Andrzej Poczobut. Dziennikarz, publicysta i bloger związany z Grodnem, działacz mniejszości polskiej na Białorusi opowiadał o sytuacji Polaków na Wschodzie, przykręcaniu śruby, sposobach sprawowania władzy przez Aleksandra Łukaszenkę.
Nowy Targ: marsz milczenia przeciwko przemocy (zdjęcia)
Około 700 osób spotkało się wieczorem pod kamienicą nr 5 w Rynku, w miejscu, gdzie w andrzejkową noc został śmiertelnie ugodzony nożem 20-letni Andrzej z Nowego Targu. Uczestnicy spotkania stali w milczeniu, zapalali znicze, a potem, wspólnie z księdzem odmówili modlitwę. Modlono się m.in. o bezpieczną zabawę.
Opowieść Bargiela o zdobyciu ośmiotysięcznika
Dlaczego Grzegorz Bargiel wycofał się z ataku na szczyt? Co skłoniło jego brata Andrzeja do samotnej walki? Co czuje człowiek walczący o marzenia? Relacje zakopiańczyka Andrzeja Bargiela z najważniejszego dnia wyprawy Shishapangma Ski Challenge, podczas którego zdobył szczyt Shishapangma 8012 m w Himalajach i zjechał z niego na nartach, dokonując tym samym historycznego czynu.
Starosta tatrzański o remoncie estakady: "za rok droga zostanie oddana do użytku"
Trwa modernizacja estakady w Zakopanem. Na konferencji prasowej starosta Andrzej Gąsienica Makowski przedstawił harmonogram prac przy przebudowie jednego z najważniejszych punktów komunikacyjnych w Zakopanem.
Wypadek Andrzeja Bargiela. Narciarska wyprawa na ośmiotysięcznik atakuje szczyt
Wybity bark, tragiczna historia Alex’a Lowe i wyjście na 7500 m.n.p.m - ten tydzień był kluczowy dla narciarskiej wyprawy Shishapanga Ski Challenge. Teraz zakopiańczykom pozostał atak na szczyt. Przez ostatnie dni członkowie eskapady aklimatyzowali się. Obecnie są gotowi do ataku na szczyt co prawdopodobnie nastąpi w poniedziałek wieczorem lub wtorek rano.
Wyprawa Andrzeja Bargiela dociera na 6400 m.n.p.m
Zakopiańczycy - Andrzej i Grzegorz Bargielowie, Darek Załuski oraz Marcin Kin kontynuują swoją narciarską wyprawę na ośmiotysięcznik Shishapangma. Po wycieńczającym podejściu dotarli do kluczowej bazy numer jeden.
Niezwykły Nepal – pierwszy przystanek wyprawy Shishapangma Ski Challenge
Wyprawa zakopiańczyków Andrzeja i Grzegorza Bargielów mająca na celu zjazd na nartach z ośmiotysięcznika dotarła do urokliwego Kathmandu. Sielankowy odpoczynek nie potrwał długo ponieważ już następnego dnia ruszyli w stronę granicy, gdzie nie obyło się bez problemów.
Maja i Andrzej Sikorowscy - koncert na Kasprowym Wierchu (zdjęcia)
W nietypowym miejscu - na szczycie Kasprowego Wierchu - odbył się koncert będący częścią tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach." W najwyżej położonej restauracji w Polsce wystąpili Andrzej i Maja Sikorowscy.
Zakopiańczycy, jako pierwsi Polacy - zjadą z ośmiotysięcznika na nartach
Andrzej i Grzesiek Bargielowie kilka dni temu polecieli do Kathmandu skąd przez następne 6 tygodni będą kierować się w stronę szczytu góry Sziszapangma. Potem zjadą z góry na nartach. Będą to pierwsi Polacy, którzy w narciarskim stylu pokonają ośmiotysięcznik.
Wierchowe Spotkania 2013 - koncerty Fundacji Andrzeja Brandstattera (zdjęcia)
ZAKOPANE. Tegoroczne koncerty "Andrzej Brandstatter z Przyjaciółmi - część dziewiąta" odbyły się w miniony weekend na Równi Krupowej. Wspólnie w wokalistami Fundacji zaśpiewali - Kasia Wilk, Halina Młynkowa, Ewelina Flinta, Kasia Klich i Mash Mish.
Pokaz filmu "Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet"
Fundacja im. Zofii Rydet i Małopolski Ogród Sztuki zapraszają na pokaz filmu "Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet". To wielokrotnie nagradzany film dokumentalny Andrzeja Różyckiego z 1989 roku. Po pokazie odbędzie się spotkanie z autorem.
Tytuły: "Człowiek Roku" oraz "Małopolanin Roku" przyznane
Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński odebrał w Krakowie tytuł "Człowieka Roku 2012", przyznany przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP. Tytułami "Małopolanin Roku 2012" uhonorowani zostali: prezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Andrzej Białas i metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Jagna Marczułajtis i jej mąż mają być oficjalnie przeproszeni
Sąd Apelacyjny uznał, że trener Paweł Dawidek obraził podczas Mistrzostw Polski w Snowboardzie, rozgrywanych w Jurgowie 28 lutego 2011 r., Jagnę Marczułajtis Walczak oraz jej męża Andrzeja Walczaka. Trener ma ich przeprosić w stosownym oświadczeniu. Wyrok jest prawomocny.
Okiem Konsula. Nie-Tylko-Jazz w obiektywie Andrzeja Mochonia
-„ Uczucia rysujące się na błyszczących od potu i wysiłku twarzach muzyków, rozmazane gwałtownym ruchem gesty i podnoszące poziom ekspresji ostre bliki świetlnych refleksów (…). To niezwykła wystawa pełna ułamkowych chwil bezruchu, w którego ciszy wybrzmiewa do końca lewitujący w przestrzeni dźwięk- tak o wystawie tworzonej latami przez Andrzeja Mochonia, mówi Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor kieleckiego Biura Wystaw Artystycznych. Wernisaż wystawy, która w krakowskiej Galerii „KonsulArt” potrwa do końca kwietnia, zaplanowano na 11 kwietnia .
Andrzej Gut-Mostowy: Prywatyzacja PKL ma szanse zakończyć się szczęśliwie dla wszystkich. Lasy Państwowe są zainteresowane przystąpieniem do negocjacji
ZAKOPANE. - Znaczenie PKL dla Małopolski i państwa jest bardzo związane z interesem publicznym. I nie można tego traktować jako typowego biznesu narciarskiego - mówi o procesie prywatyzacji Polskich Kolei Linowych Andrzej Gut-Mostowy. - Chcielibyśmy, aby strategiczne decyzje na tych obiektach były podejmowane wspólnie z samorządami i z Marszałkiem Małopolski - dodaje poseł i oświadcza, że pojawił się nowy kontrahent zainteresowany kupnem spółki - Lasy Państwowe.