Mieszkańcy Uścia Gorlickiego mogą cieszyć się większym bezpieczeństwem
Kolejny komisariat Policji pojawił się na mapie Małopolski. Tym razem w północno-wschodniej części województwa przy granicy ze Słowacją w Uściu Gorlickim – miejscowości cieszącej się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów.
7 Turków zatrzymano w Chyżnem
W poniedziałek w godzinach nocnych, podczas patrolu w miejscowości Chyżne, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zakopanem zatrzymali 7 obywateli Turcji.
Droga Pienińska ponownie zamknięta
Rowerzyści i spacerowicze, którzy wybierają się w najbliższym czasie na wycieczkę popularną Drogą Pienińską wzdłuż spływu Dunajcem, muszą liczyć się z kolejnymi utrudnieniami. Jednak powody zamknięcia trasy są mocno zaskakujące.
Beliansky express połączy Kraj Preszowski z Polską
Popularne połączenie kolejowe Poprad-Tatry - Stara Lubownia - Muszyna kursuje w każdy weekend do 3 września.
Droga Pienińska ponownie otwarta (zdjęcia)
We wtorek 11 lipca, po trwającym od 3 miesięcy remoncie Pieninsky Narodny Park udostępnił Drogę Pienińska dla ruchu turystycznego.
Rowerem z Wiednia do Krakowa (zdjęcia)
Czy wyobrażacie sobie urzędnika, który w środku tygodnia ściąga krawat i koszulę, wsiada na rower i pokonuje 445 kilometrów, odwiedzając 3 kraje? Polski urzędnik rzucił sportowe wyzwanie Austriakom!
Martwa niedźwiedzica
W rejonie Javorowej Doliny w Tatrach Słowackich jeden ze strażników znalazł martwego niedźwiedzia. Niedźwiedzica prawdopodobnie zginęła po upadku z wysokości.
Słoweniec Gal Glivar wygrywa piątą edycję ORLEN Wyścigu Narodów!
Antonio Morgado z Portugalii wygrał piąty i ostatni etap ORLEN Wyścigu Narodów, a Słoweniec Gal Glivar – drugi na mecie w Arłamowie – został triumfatorem 5. edycji wyścigu etapowego zaliczanego do cyklu UCI U23 Nations Cup.
Francesco Busatto wygrał trzeci etap ORLEN Wyścigu Narodów!
Włoch Francesco Busatto jako pierwszy minął metę trzeciego etapu ORLEN Wyścigu Narodów. Liderem wciąż Nikolaj Menge z Danii.
Nikolaj Mengel wygrywa pierwszy etap ORLEN Wyścigu Narodów. Polak na drugim miejscu.
Duńczyk został także liderem wyścigu, a Michał Żelazowski – dziś drugi – jest najlepszym Polakiem w pierwszej dziesiątce.
Kontrole graniczne przywrócone
Decyzją słowackiego rządu postanowiono przywrócić kontrole na wewnętrznych granicach strefy Schengen, czyli na granicach z Austrią, Węgrami, Czechami, Polską, a także na międzynarodowych lotniskach.
Startuje ORLEN Wyścig Narodów
Pierwszy z trzech wyścigów zaliczanych do cyklu Pucharu Narodów UCI U23 – zaplanowany od 24 do 28 maja – po raz pierwszy odbędzie się w trzech krajach na pięciu etapach: Węgrzech, Słowacji i Polsce.
Pierwszy ORLEN Wyścig Narodów Challenge za nami!
Fantastyczna pogoda, wymagająca trasa i walka do ostatnich metrów. Taki był pierwszy ORLEN Wyścig Narodów Challenge - otwarta dla wszystkich czasówka w Republice Czeskiej z metą na szczycie Dlouhé stráně (1354 m.n.p.m.).
Piękne marzenie spełniło się
Gal Glivar wygrał 40. Karpacki Wyścig Kurierów. Reprezentant Słowenii był najlepszy na piątym i ostatnim etapie, prowadzącym z Iwonicza Zdroju do Rymanowa Zdroju. Na kolejnych stopniach podium klasyfikacji generalnej uplasowali się Włosi, Giulio Pellizzari i Davide de Cassan.
Peleton pokazał siłę w Małopolsce
Alberto Bruttomesso (Cycling Team Friuli ASD) wygrał - po sprincie z peletonu - czwarty etap 40. Karpackiego Wyścigu Kurierów, prowadzący z Zapory Niedzica do Podegrodzia. Drugi na mecie był kolega z drużyny Marco Andreaus, a trzeci Niek Voogt (Scorpions Racing Team). Liderem w klasyfikacji generalnej Instytutu Wacława Felczaka pozostał Aivaras Mikutis (Tudor Pro Cycling Team U23).
Idealny prezent na urodziny
Gal Glivar z reprezentacji Słowenii wygrał trzeci etap 40. Karpackiego Wyścigu Kurierów, prowadzącego wokół Starej Lubowni. Tuż za nim, z trójki goniących go kolarzy, najszybsi byli Giulio Pellizarri z Green Project Bardini i Sebastian Putz z Tirol KTM Cycling Team.
Rozstrzygający atak na czwartym okrążeniu
Wessel Mouris (Scorpions Racing Team) wygrał (3;14;09) drugi etap 40. Karpackiego Wyścigu Górskiego, prowadzącego wokół Banovców nad Bebravou (146,6 km).
Marco Andreaus liderem klasyfikacji generalnej
Włoski zespół Cycling Friuli Team ASD wygrał jazdę drużynową na czas, będącą pierwszym etapem 40. Karpackiego Wyścigu Kurierów, rozegranego na budapesztańskiej wyspie Csepel.
Prolog z człowiekiem pokoju w tle
40. Karpacki Wyścig Kurierów im. Wacława Felczaka zgromadził ostatecznie na starcie 123 kolarzy z 25 ekip, reprezentujących 28 narodowości. Najwięcej, bo 21 kolarzy pochodzi z Polski.
Nowi członkowie Euroregionu Tatry
W trakcie XXIV Kongresu Związku Euroregionu Tatry odbywającego nie w Nowym Targu do grona członków przyjęto Województwo Małopolskie, Powiat Myślenicki i Gminę Zawoja.
Rocznica pierwszego transportu Mija 81 rocznica pierwszego transportu deportacyjnego Słowackich Żydów do KL Auschwitz
Mija 81 rocznica pierwszego transportu deportacyjnego Słowackich Żydów do KL Auschwitz. 26 marca 1942 r. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz przybył pierwszy transport kolejowy z deportowanymi ludźmi ze Słowackiego miasta Poprad.
Międzynarodowa akcja służb - zlikwidowany szlak przemytu
Zatrzymanie 18 osób, przejęcie w Rumunii ok. 3 ton prekursorów narkotykowych, a w Polsce około 3,3 mln tabletek zawierających efedrynę i pseudoefedrynę, to efekt działań Karpackiego Oddziału SG, CBŚP, pionu PZ Prokuratury Krajowej, służb i prokuratur z Rumunii, Słowacji i Czech.
Saneczkarskie sukcesy uczniów
Uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół w Marcinkowicach uczestniczyli w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w saneczkarstwie lodowym w Starym Smokowcu na Słowacji.
Bezpieczne pogranicze
W Gminie Lipnica Wielka zakończony został projekt z Euroregionem Tatry pod nazwą „Poprawa bezpieczeństwa na pograniczu Polsko-Słowackim”
Samorządowy autobus Krynica-Bardejov ma już wszystkie pozwolenia. Kiedy pojedziemy nim na Słowację?
Preszowski Kraj Samorządowy ma już wszystkie zezwolenia od strony polskiej, by uruchomić autobus transgraniczny Krynica-Bardejov. To szansa na rozwój turystyki w Krynicy i na całej Sądecczyźnie, zwłaszcza w kontekście zbliżających się igrzysk europejskich.
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło pod Tatry (zdjęcia)
W Schronisku Górskim ZHP „Głodówka” w Bukowinie Tatrzańskiej harcerze podzielili się Światełkiem Pokoju, które wcześniej otrzymali od słowackich skautów w Popradzie. Spod Tatr światełko zostanie rozwiezione po całej Polsce.
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło pod Tatry (zdjęcia)
W Schronisku Górskim ZHP „Głodówka” w Bukowinie Tatrzańskiej harcerze podzielili się Światełkiem Pokoju, które wcześniej otrzymali od słowackich skautów w Popradzie. Spod Tatr światełko zostanie rozwiezione po całej Polsce.
Świetny start Unii Oświęcim w Pucharze Kontynentalnym
W piątek, 18 listopada w Nitrze polska drużyna rozpoczęła zmagania w półfinale Pucharu Kontynentalnego. W premierowym meczu Re-Plast Unia Oświęcim pokonała ukraiński HK Krzemieńczuk 4:2, kapitalnie grając w trzeciej tercji, wygranej 3:1.
8 śmiertelnych wypadków w 8 dni
Trwa czarna seria w Tatrach. Okres przejściowy pomiędzy latem a zimą w górach jest bardzo groźny, pojawia się lód i śnieg, szlaki są śliskie i niebezpieczne a turyści nie zawsze gotowi na takie warunki.
Tragiczny finał zabawy
Minionej nocy przed budynkiem dyskoteki w Cichem (powiat nowotarski) zmarł młody Słowak. U 19-latka doszło do nagłego zatrzymania krążenia.
Ponad 200 km rowerem. Wysiłek podjęty w szczytnym celu (zdjęcia)
"Urokliwe miasto Nowy Targ w centrum Podhala skąpane w ulewnym deszczu. O godzinie 6.30 spory ruch w okolicach Hali Gorce, gdzie gromadzą się kolarze gotowi na przeżycie nie lada przygody. Zjechali się tutaj z całej Polski, by uczestniczyć w Rajdzie wokół Tatr" - relacjonują niedzielny Rajd wokół Tatr organizatorzy.
Historie opowiedziane tańcem, muzyką i śpiewem (zdjęcia)
Zespoły z Serbii, Słowacji i Polski zaprezentowały się na scenie 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Górale w przygotowanych scenach pokazali nie tylko wspaniałe tańce i śpiew, ale opowiedzieli historie sprzed wielu lat.
Górale pokazali tradycje związane z zaślubinami (zdjęcia)
Czepiec i zaręczyny były dominującym tematem podczas poniedziałkowych występów górali na scenie 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Koncert inaugacyjny Międzynarodowego Festiwalu Folklorru Ziem Górskich (zdjęcia)
Górale z całego świata wystąpili na scenie 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Przed występami reprezentantów zespołów powitał chlebem burmistrz miasta wraz z zastępcą i dyrektorem artystycznym festiwalu.
Wygrał ale przegrał - debiut Łukasza Brzeskiego w UFC
Wczoraj w Pechanga Arena w San Diego w Kaliforni podczas gali UFC zadebiutował pochodzący z Poronina na Podhalu Łukasz Brzeski.
25 jubileuszowy Rajd wokół Tatr
Już za niespełna trzy tygodnie 28 sierpnia, rusza kolejna jubileuszowa XXV edycja Rajdu wokół Tatr.
Parada Porsche (zdjęcia)
Ponad 100 sportowych modeli Porsche zebrało się na Placu Niepodległości, skąd wyruszyli na słowacką stronę Tatr. - Szukanie emocji w prowadzeniu samochodu. Prowadzenie samochodu nie tylko po to, żeby się przemieszczać z punktu A do B, ale żeby to była frajda sama w sobie - mówi o wspólnej pasji posiadania aut sportowych Wojciech Grzegorski.
Polak zginął na Łomnicy
3 maja, korzystając z dnia wolnego i ładnej pogody grupa Polaków wybrała na wycieczkę w Tatry Słowackie. Jedna osoba zdecydowała się zejść na dół, reszta postanowiła zjechać kolejką. Mężczyzna poślizgnął się i spadł stromym terenem w kierunku Łomnickiej Przełęczy.
Niedźwiedź ruszył na turystów (video)
Narciarz skiturowy nagrał jak turyści uciekają przed niedźwiedziem. – Trzeba wiedzieć jak się zachować – napisał autor filmu. Bliskie spotkanie z niedźwiedziem miało miejsce w Tatrach Niżnych na Słowacji.
"Minął rok, a nadal nie ma autobusów transgranicznych"
Minął już rok od wideokonferencji marszałka Kozłowskiego z władzami Kraju Żylińskiego, na której ustalono przywrócenie autobusów transgranicznych łączących Małopolskę ze słowacką Orawą. Po roku autobusy nadal nie wróciły na trasę, a gdy się tak stanie, wskutek niedopatrzenia marszałka i urzędników będą omijać słowackie Tatry, a więc będą dla Małopolan bezużyteczne - pisze Jakub Łoginow, Koordynator inicjatywy obywatelskiej Polska-Słowacja-autobusy, pomysłodawca połączeń transgranicznych, konsultant Urzędu Marszałkowskiego ds. transgranicznych połączeń autobusowych i kolejowych w latach 2017-2018.
Stragany jarmarczne runęły pod naporem śniegu i wiatru (zdjęcia)
Na placu targowym w Jabłonce zawaliły się stragany. Ciężki śnieg, silny wiatr przewróciły kilka z nich, a kolejne, stojące w rzędzie, łamały się upadały się jak kostki domina, jeden po drugim.
Na Podhalu brakuje paliwa
Na stacjach paliw na Podhalu i Orawie zaczyna brakować paliwa. Na niektórych nie ma go już w ogóle.
Zmiana organizacji ruchu w Chyżnem
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że dziś po godzinie 12 nastąpi zmiana organizacji ruchu na drodze krajowej nr 7 w Chyżnem, na przejściu granicznym ze Słowacją.
Transgraniczne ścieżki rowerowe przyszłością Kościeliska
Współpraca gminy Kościelisko i słowackiego miasta Twardoszyn może stać się motorem napędowym turystyki. - Ten potencjał istnieje i cały czas można jeszcze skierować go na nowe, jeszcze przez nas nie odkryte tory - zaznacza Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.
13 stycznia 1919 r. – zapomniana rocznica początku czechosłowackiej okupacji całego Spisza i Orawy
13 stycznia 1919 r. na skutek sfingowanej informacji o rzekomym rozkazie marszałka Ferdynanda Focha, wówczas głównodowodzącego wojsk sprzymierzonych, Polska wycofała wojska z północnych części Spisza i Orawy.
18-letni Algierczyk chciał iść w śniegu na Słowację
Góry, śnieg i patrol straży granicznej okazały się przeszkodą nie do przekroczenia dla obywatela Algierii. Nielegalny migrant swoją podróż do Europy Zachodniej zakończył na Podhalu.
Tragiczne wieści ze słowackiej strony Tatr. Pod tarczą Kołowego Szczytu odnaleziono ciała trzech Polaków
Dziś po południu ratownicy HZS odnaleźli trzech Polaków, którzy zaginęli piątkowej nocy. Z informacji w mediach społecznościowych wynika, że to mieszkańcy Andrychowa i Sułkowic.
Słowacki policjant znaleziony martwy w bagażniku
Potwierdzono przypuszczenia, iż ciało znalezione w bagażniku samochodu zaparkowanego w rejonie Krauszowa (pow. nowotarski) należało do 40-letniego policjanta z Nitry.
Nasze trasy: Droga Pienińska
Dziś zabieramy Was na wycieczkę jedną z najpiękniejszych tras w Małopolsce. Przełom Dunajca większości z Was kojarzy się pewnie z flisakami pienińskimi i spływem drewnianymi tratwami, ale tą samą trasę można pokonać wzdłuż rzeki na rowerze.
Uważajcie na Ścieżce Pienińskiej!
Grupa Podhalańska GOPR ostrzega turystów przed skałami i lawinami ziemno-błotnymi na Ścieżce Pienińskiej (Szczawnica - Czerwony Klasztor).
Polsko-słowackie Święto Konia. Nowotarżanie najlepsi w zrywce drewna (zdjęcia)
Przez całą sobotę i niedzielę na terenie hipodromu w Ludźmierzu kilkudziesięciu zawodników walczyło w polsko-słowackich zawodach w powożeniu sportowym. W sobotę odbyła się próba ujeżdżenia oraz zręczność powożenia, natomiast w niedzielę rozegrano próbę terenową - maraton.
Od dziś zmiany na granicy ze Słowacją
"Od 9 lipca 2021 zmienią się warunki wjazdu na terytorium Słowacji. Wszystkie przejścia graniczne będą otwarte" - poinformowała Ambasada Słowacji w Polsce.
Słowacja zamyka granice
Zgodnie z zapowiedziami, w poniedziałek strona słowacka wprowadziła ograniczenia na granicy z Polską. Zamkniętych zostało część przejść przejść granicznych, na pozostałych wprowadzono kontrole.
Podsumowanie projektu Muzea Otwarte
Przez ostatnie dwa lata ośmiu partnerów, w tym muzea słowackie oraz polskie muzea w Małopolsce i na Śląsku, wspólnie realizowało projekt pod nazwą "Muzea Otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego”.
Muzea Otwarte - podsumowanie dwóch lat projektu
W piątek 23 kwietnia odbyło się spotkanie partnerskich instytucji w ramach polsko-słowackiego projektu "Muzea Otwarte - rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko – słowackiego".
Polscy skuterowcy zatrzymani na Słowacji
Dwóch Polaków na skuterach śnieżnych zostało zatrzymanych w Parku Krajobrazowym Orawa Górna.
Zakończyła polska misja na Słowacji
Do kraju wracają polscy strażacy i medycy, którzy w weekend pomagali Słowakom przeprowadzeniu powszechnych testów na obecność koronawirusa. Tylko w sobotę w punktach, w których byli obecni, testom poddano około 27 tysięcy osób.
Słowacja z dnia na dzień zamknęła ośrodki narciarskie
Od dziś nie pojeździmy już na nartach na Słowacji. Nasz południowy sąsiad, który do wczoraj kusił polskich narciarzy otwartymi trasami położonymi blisko granicy w obliczu rosnącej liczby zakażeń koronawirlsem zamknął od dziś wszystkie ośrodki narciarskie.
Słowacja wprowadza lockdown - tylko 6 osób na weselu
Os najbliższej soboty nasz południowy sąsiad wprowadza lockdown. Po rekordowej liczbie ponad 8 tysięcy nowych zachorowań odnotowanych w miniony wtorek, władzę zdecydowały się wprowadzić nowe, daleko idące restrykcję.
Edukacyjny park historii w skansenie w Szymbarku
W piątek 9 października o godz. 12 w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku odbędzie się uroczyste zakończenie zadania „Budowa edukacyjnego parku historii budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko-słowackim” realizowane w ramach partnerskiego projektu pn. „Muzea Otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego”
Turysta opisuje spływ Przełomem Dunajca: "Jeszcze mnie nerwy szarpią"
"Proszę, zamieście na swoim portalu nasze przygody ku przestrodze dla innych, którzy wybierają się na spływ" - napisał w liście do Redakcji podhale24.pl, turysta.
Wielki korek do granicy w Chyżnem. Polacy wracają na długi weekend (zdjęcia)
Dziesiątki samochodów czeka w kolejce do kontroli granicznej na przejściu w Chyżnem. Jak podaje portal podhale24.pl - korek ma kilka kilometrów.
Muzea Otwarte - Orawski Podzamok
W ramach projektu Muzea Otwarte orawskie muzeum Pavla Országha Hviezdoslava w Dolnym Kubinie prowadzi prace remontowe w zabytkowym renesansowym budynku w Orawskim Podzamku
Nowa ścieżka przyrodnicza w ramach projektu Muzea Otwarte
W Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej powstała ścieżka przyrodnicza. Zamontowano oznaczenia ścieżki przyrodniczej w postaci kamieni oznaczonych numerami.
Muzea Otwarte pogranicza polsko - słowackiego
Wspólna ochrona, wzmocnienie i rozwój materialnego i niematerialnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz skuteczne i zrównoważone wykorzystanie dziedzictwa celem podniesienia poziomu atrakcyjności polsko-słowackiego pogranicza to cele główne cele projektu w którym udział bierze sześć polskich instytucji i dwa słowackie muzea.
Przejście graniczne w Chyżnem odblokowane
Protest kierowców samochodów ciężarowych w Trstenie, ok. 1 km za przejściem granicznym w Chyżnem, został wstrzymany. Według nieoficjalnych informacji, do poniedziałku, droga, którą dotychczas blokowały pojazdy ciężarowe, będzie przejezdna.
Dwieście kilometrów dookoła Tatr (zdjęcia)
W niedzielę, po raz dwudziesty czwarty, na liczącą ponad 200 kilometrów trasę dokoła Tatr wyruszyli kolarze. Trasa ze startem i metą w Nowym Targu poza morderczym dystansem cechuje się też różnicami wzniesień sięgającymi 2500 metrów.
Od 22 listopada do 16 grudnia tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej
W związku ze szczytem klimatycznym ONZ COP 2018 na granicy wewnętrznej zostaje tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Od 22 listopada do 16 grudnia granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Takich miejsc będzie w sumie 264. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach.
Szlak Wokół Tatr będzie rozbudowany - 26 kilometrów nowych ścieżek
Prowadzący ze wschodu na zachód Podhala szlak rowerowy wokół Tatr stał się jedną z największych atrakcji w naszym regionie. W siedzibie Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu podpisano w poniedziałek umowę na jego rozbudowę o kolejne 26 kilometrów nowych ścieżek, które poprowadzą m.in. do różnego rodzaju atrakcji.
Wystawa Rasta Frica w Nowym Targu
Wernisaż wystawy malarstwa Rasta Frica, laureata konkursu Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora
Slovak International Air Festival przyciągnął wielu widzów z Polski
W miniony weekend na Słowacji w okolicy Bańskiej Bystrzycy odbyły się jak co roku o tej porze, największe pokazy lotnicze w tym kraju.
XXIII Rajd wokół Tatr w tym roku przy wyjątkowo trudnych warunkach pogodowych
Podobnie jak w latach ubiegłych 350 miejsc na rowerowy Rajd wokół Tatr rozeszło się bardzo szybko, bo już prawie 3 miesiące przed imprezą. Chętnych do przyjazdu do Nowego Targu, było znacznie więcej niż wynosił tegoroczny limit, co świadczy o tym, że impreza cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród kolarzy z całej Polski.
XXIII Rajd Wokół Tatr
W niedzielę, 26 sierpnia 2018 roku odbędzie się XXIII Rajd Wokół Tatr. Jest to nie lada gratka dla miłośników kolarstwa, stały punkt programu i fajna przygoda. Z roku na rok, rajd staje się coraz popularniejszy, co sprawia, że miejsca rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.
Będą kolejne połączenia transgraniczne na Słowację
Start połączeń z Nowego Targu do Popradu z przesiadką na Łysej Polanie, koordynacja rozkładów jazdy oraz nowe połączenia autobusowe, które umożliwią dojazd na szlaki po słowackiej stronie granicy – to kolejny pomysł Województwa Małopolskiego związany z rozwojem połączeń transgranicznych pomiędzy Małopolską i Krajem Preszowskim na Słowacji.
Rozpoczęcie konkursu wniosków z zakresu edukacji oraz transportu multimodalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020
W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się otwarcie naborów na projekty w Programie Interreg Polska–Słowacja. W ramach konkursu można składać wnioski z zakresu edukacji oraz transportu multimodalnego.
Rozmowy dotyczące uruchomienia połączeń transgranicznych na Słowację
Uruchomienie pierwszego transgranicznego połączenia autobusowego pomiędzy Polską a Słowacją, nowelizacja słowackiej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, współpraca w walce ze smogiem, a także podsumowanie dotychczasowych wspólnych inicjatyw – to główne tematy spotkania Grzegorza Lipca z zarządu województwa z przewodniczącą Samorządowego Kraju Żylińskiego – Eriką Jurinovą. Dzięki zaangażowaniu obu stron już latem pierwsi turyści będą mogli swobodnie, kilka razy na dobę dotrzeć autobusem na Słowację i z powrotem.
Zmodernizowane zostaną kolejne drogi na polsko-słowackim pograniczu
W Rajeckich Teplicach na Słowacji komitet monitorujący programu Interreg Polska-Słowacja zatwierdził dofinansowanie trzech projektów drogowych na łączną kwotę 13 mln euro. Dwa kolejne projekty zostały wpisane na listę rezerwową – ich dofinansowanie będzie możliwe w przypadku pojawienia się oszczędności w programie.
Poznaj Pętlę Spiską
"Jak jeździć po terenach górskich” to hasło imprezy rowerowej przygotowanej przez Interreg V-A Polska Słowacja w ramach projektu „Transgraniczna promocja tras turystycznych Podhala i Spisza"
Euroregion Tatry Tour - pierwszy etap za nami
W dniu niedzielę 25 czerwca odbył się pierwszy etap wspólnego polsko-słowackiego wyścigu rowerowego Euroregion Tatry Tour. W zawodach uczestniczyło 47 osób w tym 10 ze Słowacji. Zawodnicy zgromadzeni na parkingu przed Chochołowskimi Termami wystartowali o godz. 10.00.
Hokej: Polacy zmierzyli się ze Słowacją w Krynicy (zdjęcia)
Polscy hokeiści zrewanżowali się Słowakom za porażkę w pierwszym piątkowym meczu 1:6 i w rewanżu w sobotę zagrali odpowiedzialnie i zwyciężyli 5:1. Po dwa gole zdobyli Aron Chmielewski oraz Tomasz Malasiński, a jednego Maciej Kruczek.
Polsko-słowackie spotkanie nt. administracji rządowej i samorządowej
Wymiana doświadczeń w funkcjonowaniu administracji rządowej i samorządowej w Polsce i na Słowacji stanowiły główny cel dwudniowego spotkania Jakuba Skiby, Sekretarza Stanu w MSWiA, Sebastiana Chwałka, Podsekretarza Stanu w MSWiA i Rudolfa Urbanoviča, Sekretarza Stanu w słowackim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.
Można zwiedzać Jaskinię Brestowską
Otwarta została Jaskinia Brestowska, która znajduje się w Gminie Zuberec w Zachodnich Tatrach na wysokości 867 m n.p.m. To jedyna udostępniona jaskinia w regionie Orawy.
Katastrofa helikoptera ratowniczego na Słowacji
W okolicach miejscowości Strelníky położonej niedaleko Bańskiej Bystrzycy spadł ratowniczy helikopter, do katastrofy doszło w nocy z środy na czwartek.
SIAF 2016 - kolejna edycja największego Air Show na Słowacji
W ostatni weekend sierpnia, jak co roku na lotnisku w Sliać koło Bańskiej Bystrzycy odbyły największe pokazy lotnicze na Słowacji – Slovak International Air Fest 2016.
Poważna kolizja na drodze do granicy ze Słowacją
Na drodze krajowej między Jabłonką, a Chyżnem doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jedna z osób uczestniczących w zdarzeniu została zakleszczona w pojeździe. Droga została zablokowana.
Bezpieczniej z Podhala na Słowację
Prawie 2,5 mln zł kosztowała przebudowa drogi wojewódzkiej nr 960 na trasie między Wierchem Połaniec a Łysą Polaną. W efekcie tego powstało rondo, z którego turyści łatwo dostaną się na parking w Palenicy Białczańskiej, a dalej m.in. do Morskiego Oka czy, czy do przejścia granicznego w Łysej Polanie.
Obywatel Słowacji przewoził wbrew przepisom prawie tysiąc litrów paliwa
Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej z Zakopanego skontrolowali obywatela Słowacji, który przewoził prawie tysiąc litrów benzyny bezołowiowej. Mężczyzna naruszył przepisy ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych.
Bronisław Komorowski o polsko-słowackiej współpracy: "Jest dobra, ale trzeba o nią dbać"
WITÓW. Polsko-słowackie inwestycje drogowe i energetyczne, współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz ocena sytuacji w UE w związku z konfliktem na Ukrainie - to tematy rozmów prezydentów RP Bronisława Komorowskiego i RS Andreja Kiska.
Międzynarodowe spotkanie SO
W Krpăčovie na Słowacji odbyło się spotkanie Dyrektorów Służb Operacyjnych Państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Ukrainy. Poświęcone było ono zjawisku nielegalnej migracji oraz metodom jej zwalczania.
Słowacy zainaugurowali sezon zimowy (zdjęcia)
Na stokach w Jasnej pojawili się pierwsi narciarze, także z Polski. Uruchomione są trasy Bela Put, Slnecna, Hotelowa i Krupowa. Podczas oficjalnego otwarcia sezonu Słowacy przygotowali dla turystów wiele atrakcji. Były koncerty i zabawy sportowe pod patronatem BMW.
Tatry po słowackiej stronie - zamknięte dla turystów
Od 1 listopada zamknięte zostają wszystkie wysokogórskie szlaki turystyczne po słowackiej stronie Tatr. Powodem jest ochrona przyrody. Trasy powyżej schronisk dostępne będą dla turystów od połowy czerwca przyszłego roku.
Relacja z SIAF (zdjęcia)
SŁOWACJA. W miejscowości Sliać (160 km od Nowego Targu) zakończyły się najbardziej oczekiwane w roku pokazy lotnicze SIAF (Slovak International Air Fest). W tegorocznej edycji imprezy zaprezentowano 85 samolotów z 14 krajów, w tym z Polski – Mig-15 oraz Su-22. Lotnisko odwiedziło 100 tys. widzów.
Na Słowacji ogłoszono stan wyjątkowy (zdjęcia)
Z powodu intensywnych opadów śniegu sztab kryzysowy w Namiestowie ogłosił stan wyjątkowy w 20 miejscowościach na Orawie przy granicy z Polską. W ciągu minionej doby spadło tam ok. 80 cm śniegu. Ponad tysiąc gospodarstw zostało pozbawionych prądu.
Aero Moto Weekend w Popradzie (duża galeria)
SŁOWACJA. W Popradzie po raz kolejny odbył się piknik lotniczy połączony z wystawą starych samochodów. W tym roku - w wersji uboższej niż poprzednio, ale to nie znaczy, że atrakcji było mniej.
Złoto dla Prywatnego Technikum Hotelarskiego!
SŁOWACJA. Uczennice Prywatnego Technikum Hotelarskiego w Zakopanem wzięły udział w IV Międzynarodowym Konkursie Gastronomicznym Oheň náš darca. Jest to konkurs organizowany przez Hotelową Akademię Otta Brucknera w Kežmaroku.
Słowacja: wystawa fotograficzna o góralach tatrzańskich
W piątek, 13 stycznia br. o godzinie 16.00 w Grand Hotelu Stary Smokowiec rozpocznie się wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej „GÓRALE TATRZAŃSCY: Bartuś Obrochta i Jan Krzeptowski Sabała.
Od Nowego Roku obowiązywać będzie nowy cennik opłat za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu na Słowacji dla pojazdów do 3,5 tony
Od 1 stycznia 2012 na Słowacji obowiązywać będzie nowa 10-dniowa winieta w cenie 10 EUR. Cena miesięcznej i rocznej winiety zostaje bez zmian. Dla samochodów osobowych z przyczepami, których całkowita masa pojazdu przekracza 3,5 tony, obowiązuje dodatkowa winieta (nakleja się ją na samochód ciągnący przyczepę).
Rokokowe lalki i szmaragdowe jeziorko - zdjęcia z Jaskini Wolności
SŁOWACJA. Jaskinie Demianowskie, leżące po północnej stronie Tatr Niskich, są najdłuższym systemem jaskiń na Słowacji. Jedną z głównych jaskiń tego systemu jest Demianowska Jaskinia Wolności, w której oglądać można niezwykłą różnorodność geomorfologiczną.
Koszyckie Święto Wina - od czwartku do soboty
SŁOWACJA. Piąta edycja Koszyckiego Święta Wina w tym roku nosi podtytuł „Gdzie nowoczesność łączy się z tradycją”. Święto upłynie pod znakiem połączenia tradycyjnego winiarstwa z nowoczesnymi degustacjami. Dwa miejsca, gdzie będzie przebiegał festiwal – Dolná brána i ulica Pri Miklušovej väznici od czwartku 22 września do soboty 24 września będą gościć trzydziestu wystawców oferujących wysokiej jakości wina, a także czterech wystawców z wyśmienitym jedzeniem i serami.
Międzynarodowe Dni Lotnictwa na Słowacji - dwudniowa impreza na lotnisku Sliać (zdjęcia)
SŁOWACJA. Tegoroczne Dni Lotnictwa ściągnęły na imprezę sportową SIAF 2011 około 40 tys. widzów. A i też było na co popatrzeć. Na lotnisku Sliać zaprezentowano maszyny Amerykańskich Sił Powietrznych stacjonujących w Europie.