Jubileuszowy występ zespołu Krywań (zdjęcia)
50-lecie występów na festiwalowej scenie w Zakopanem świętowali muzycy z Zespołu Krywań. Na scenie pojawiło się kilku gości.
Tragiczny finał nocnej akcji poszukiwawczej. Nie żyje 1,5 roczne dziecko
Wczoraj w Zubrzycy Górnej w powiecie nowotarskim 1,5 dziecko samo wyszło z domu podczas burzy.
Święto Borówki - wielka zabawa w Zubrzycy Górnej (zdjęcia)
Wiele wydarzeń towarzyszyło 21. Świętu Borówki, które w niedzielę odbyło się przy Orawskim Skansenie Etnograficznym w Zubrzycy Górnej. Dopisali też goście, a było co robić i oglądać. - Przygotowaliśmy wiele atrakcji i myślę, że program był bardzo ambitny i bogaty - przyznaje dyrektor Dominika Wachałowicz-Kiersztyn.
XV Góralska Pielgrzymka Rowerowa Zakopane – Hel – Wilno dotarła na Kaszuby.
W piątek 28 lipca uczestnicy pielgrzymki rowerowej dojechali na Kaszuby. Ponownie nie rozpieszczała ich pogoda – znów było deszczowo, choć trochę cieplej niż dwa dni wcześniej. Po porannej mszy w góreckim Sanktuarium kolarze wsiedli na rowery i udali się na Kaszuby, a dokładnie na miejsce noclegu w Kościerzynie.
Święto Borówki w skansenie w Zubrzycy Górnej po raz 21
21. Święto Borówki w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górne to największa, cykliczna impreza plenerowa o charakterze folklorystycznym odbywająca się w orawski muzeum na wolnym powietrzu. Tegoroczna edycja odbędzie się j 30 lipca, od godz. 11.30.
Żołnierska przysięga i piknik wojskowy w Zakopanem (zdjęcia)
Około stu osób z całej Małopolski złożyło dziś na Równi Krupowej przysięgę wojskową. Wśród kandydatów na żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady WOT znalazło się 29 kobiet. Nominacje wręczał wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.
Dawid Kubacki - gościem Nowotarskiego Pikniku Lotniczego (zdjęcia)
Nowością na tegorocznym pikniku lotniczym jest strefa "kosmiczna", czyli Sky&Space. To edukacyjne spotkania z przedstawicielami branży lotniczej i kosmicznej, ale także okazja do porozmawiania z pasjonatami. Wśród nich znalazł się mistrz w lotach... narciarskich.
Na Równi Krupowej trwają przygotowania przysięgi wojskowej (zdjęcia)
Żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej szykują rozbijają namioty i rozkładają ogrodzenia na dolnej Równi Krupowej w Zakopanem. Dziś ważne wydarzenie.
Trzy polskie medale i komplet kibiców na trybunach!
To były niezapomniane mistrzostwa Europy na torze Kolna w Krakowie. Biało-czerwoni wywalczyli trzy medale w startach drużynowych i indywidualnych, a zawodom przyglądał się komplet żywiołowo reagujących kibiców.
Tragiczny wypadek w powiecie limanowskim. Zginęła była policjantka
W Lubomierzu na drodze wojewódzkiej 968 doszło do wypadku. Motocykliści zderzyli się z samochodem osobowym. Zginęła była policjantka z KPP w Nowym Targu.
Kubacki ze złotem Igrzysk Europejskich (zdjęcia)
Dawid Kubacki na Wielkiej Krokwi zdobył złoty medal po skokach na odległość 139 i 134,5 m. Srebrny medal wywalczył Jan Hoerl, a brązowy Philipp Raimund.
Złożyli uroczyste ślubowanie
Na placu apelowym Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu 31 nowych funkcjonariuszy złożyło ślubowanie. Dla młodych ludzi było to przeżycie, które w ich pamięci zostanie do końca życia.
Hi!Fashion - pokaz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU
Kraków po raz kolejny stał się prawdziwą stolicą mody. Młodzi projektanci z SAPU pokazali swoje nowatorskie projekty szerokiej publiczności udowadniając, że to oni kreują nowe trendy i zmieniają polską modę.
Sztuka współczesna w orawskim skansenie (zdjęcia)
Muzeum - Orawski Park Etnograficzny realizuje projekt „Powrót do korzeni”. W ramach inicjatywy dofinansowanej z Funduszy Norweskich i EOG, a realizowanej wspólnie z Galleri Romma z Løten w Norwegii przygotowywane są trzy wystawy prac znanego artysty, muzyka i performera Andrzeja Dziubka.
Historyczny spacer po Rabce (zdjęcia)
Pod przewodnictwem historyczki Barbary Słuszkiewicz odbyła się kolejna "podróż w czasie" zorganizowana przez Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar. Był to kolejny spacer historyczny, tym razem zatytułowany "Szlakiem Józefa Zubrzyckiego i jego rodziny", w którym wzięli udział członkowie stowarzyszenia ubrani w epokowe stroje.
100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Zubrzycy Dolnej (zdjęcia)
Jubileuszowe obchody rozpoczęto 3 maja. Po mszy św. w intencji wszystkich strażaków z OSP Zubrzyca Dolna oraz naczelnika Grzegorza Pawlaka, który obchodził 30-lecie pełnienia funkcji organisty w Parafia Matki Bożej Szkaplerznej - przygotowano pokaz dawnej sikawki strażackiej.
Prace na stadionie Wisły dobiegają końca
Modernizacja Stadionu Wisły coraz bliżej finału. Eiffage Polska Budownictwo przygotowuje obiekt na Igrzyska Europejskie
Gubałówka cała w krokusach i turystach (zdjęcia)
Tłum turystów spaceruje deptakiem na szczycie Gubałówki. Niewiele osób spostrzega jednak całe pole w krokusach, tuż poniżej punktu widokowego.
Nowy most w Wysowej-Zdroju
Nad potokiem Ropka w Wysowej-Zdroju, w miejscu starego mostu, stanął zupełnie nowy obiekt. Szybki przejazd do centrum uzdrowiska znów jest możliwy. W uroczystym otwarciu na drodze powiatowej 1498K uczestniczyli poseł Barbara Bartuś, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz starosta gorlicka Maria Gubała.
Wielka Sobota na Orawie (zdjęcia)
W Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej odbył się dziś konkurs na najpiękniejszy, tradycyjny, orawski koszyczek wielkanocny połączony z tradycyjnym święceniem pokarmów.
Poetycki pokłon wybitnym Orawianom (zdjęcia)
W Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej odbyło się kolejne spotkanie literackie w ramach cyklu Posiady Orawskie.
Amerykanin za mocny dla Brzeskiego
W sobotę tuż przed północą w gali UFC w Las Vegas do klatki oktagonu weszli – poroninianin Łukasz Brzeski i Karl Williams.
W Karpackim Oddziale Straży Granicznej odbyło się uroczyste ślubowanie
W Sali tradycji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej cała miejsce długo wyczekiwana chwila - ślubowanie złożyło 31 nowych strażników granicznych. Był to zapewne dla młodych ludzi dzień, który w ich pamięci zostanie do końca życia.
45-metrowa ruchoma makieta kolejowa
Wraz z Krakowskim Klubem Modelarzy Kolejowych (KKMK) Kuter Port Nieznanowice przygotowuje ciekawą atrakcję dla wszystkich, którzy ciekawi są, jak funkcjonuje kolej i chcieliby z bliska przyjrzeć się kursującym po torach pociągom czy dowiedzieć się, jak nimi sterować, by podróże koleją odbywały się sprawnie i bezpiecznie.
19 lat temu zginał Janusz Kulig
13 lutego 2004 roku na strzeżonym przejeździe kolejowy w Rzezawie w Małopolsce zginał jeden z najlepszych polskich kierowców rajdowych, pochodzący z Łapanowa Janusz Kulig.
Wypadek skutera śnieżnego w Zakopanem (zdjęcia)
Poszkodowane zostały dwie kobiety. Policja ustala okoliczności w jakich doszło do wypadku.
Muzeum w Zubrzycy zaprasza na wspólne skubanie pierza
Muzeum – Orawski Park Etnograficzny wspólnie z Orawskim Oddziałem Związku Podhalan w Jabłonce zapraszają do Czarnej karczmy w zubrzyckim skansenie na skubarki, czyli tradycyjne darcie pierza.
W góry w śliskich butach i z siatką w ręku (zdjęcia)
Turyści szlak na Gubałówkę traktują jak przedłużenie Krupówek. Często kończy się to upadkiem, lub podciąganiem się na płocie.
ZUS przypomina: profil na PUE trzeba aktywować
Jeśli płatnik składek do 30 grudnia 2022 r. nie założył konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) lub nie upoważnił nikogo do profilu płatnika, ZUS utworzy mu profil techniczny do 31 stycznia tego roku. Wymaga on jednak aktywacji.
Awaryjne lądowanie w Balicach
Wczoraj późnym wieczorem na podkrakowskim lotnisku w Balicach lądował awaryjnie samolot z Warszawy do Dubaju
Liga Kubusiowego Narciarza 2023. Czas start!
Nie ma lepszego momentu na ogłoszenie startu kolejnej edycji Ligi Kubusiowego Narciarza niż początek sezonu narciarskiego w bajkowej, białej scenerii, która od kilku dni panuje w górach i nie tylko tam.
Prezydent kibicował skoczkom: "To naprawdę piękny dzień" (zdjęcia)
Prezydent Andrzej Duda kibicował zawodnikom uczestniczącym w konkursie indywidualnym Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Po zakończeniu rywalizacji pogratulował i wręczył nagrody zwycięzcom.
Biało-czerwone Zakopane (zdjęcia)
Szaliki, czapki, flagi, a nawet śpioszki dla dzieci w biało-czerwonych barwach. Wszystko to można kupić na straganach, które rosną jak grzyby po deszczu.
Kolędowali dla chorych dzieci
Jeszcze przed świętami muzyka Jaśka Kubika z Krościenka, flisacy oraz uczniowie szkół podstawowych z Krościenka, udali się z kolęda do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu.
Kraków 24. na liście miast, po których porusza się najwięcej szkodowych kierowców
Prawie 26% krakowskich kierowców spowodowało choć jedną szkodę komunikacyjną w swojej historii ubezpieczenia. Taki wynik oznacza, że stolica Małopolski znajduje się w pierwszej części zestawienia największych polskich miast pod względem liczby kierowców deklarujących szkody.
W Nowym Sączu po raz 31. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
W 2023 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 31. Finał WOŚP zaplanowano na 29 stycznia 2023 roku, a już dzisiaj ruszyła rejestracja wolontariuszy, którzy chcą pomóc w zbiórce środków w czasie Finału. Jak można zostać wolontariuszem WOŚP w Nowym Sączu?
LO w Starym Sączu: ślubowanie pierwszoklasistów
Dzień patronki jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej szkoły. Nie inaczej było w starosądeckim liceum. Wczoraj, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Starym Sączu obchodziło 74. rocznicę istnienia. Taki dzień to najlepsza okazja do złożenia przez pierwszoklasistów ślubowania. W tym roku złożyło go 163 uczniów uczących się w pięciu klasach.
Areszt za śmiertelny wpadek pod wpływem
32-letni kierowca, który w piątek po pijanemu śmiertelnie potrącił rowerzystę z Zubrzycy Dolnej, został wczoraj aresztowany na trzy miesiące.
Wypadek podczas Rajdu Żubrów (zdjęcia)
Trwa Rajd Żubrów - 55. edycja imprezy dla byłych kierowców rajdowych i osób związanych z motosportem zainicjowana w 1966 roku przez Sobiesława Zasadę, który wtedy zdobył swój pierwszy tytuł Mistrza Europy odbywa się na drogach Podhala.
Smutny finał poszukiwań. Jakub Bocheński nie żyje
Wczoraj późnym popołudniem w Krakowie, w jednym z pustostanów przy ul. Portowej znaleziono ciało mężczyzny w stanie mocnego rozkładu.
127 żołnierzy przysięgało w Limanowej
Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.
KAS, PIP i ZUS razem przeciwko nielegalnemu zatrudnieniu
Izba Administracji Skarbowej w Krakowie (IAS), Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie (ZUS) i Państwowa Inspekcja Pracy – Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie (PIP) podpisali porozumienie, którego celem jest zwalczanie nielegalnego zatrudnienia.
Zaginął Jakub Bocheński
22 września 2022 roku między godziną 11 – 13 Jakub Bocheński wyszedł z hotelu „Hilton” przy ul. Dąbskiej 5 w Krakowie i udał się w nieznanym kierunku. Do chwili obecnej zaginiony mężczyzna nie powrócił, nie nawiązał też kontaktu z rodziną
Grybów: woda zdatna do spożycia
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu informuje, że Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Grybowie Sp. z o.o. zleciło pobranie próbek wody z sieci Wodociągu Publicznego w Grybowie w celu przeprowadzenia ponownych badań laboratoryjnych wody w zakresie przekroczonych parametrów tj. bakterii z grupy coli i mętności w wodzie do spożycia.
Podhalańscy mistrzowie (zdjęcia)
Górale z całego Podhala, ale także miłośnicy jazdy konnej zjechali się na górną Rówień Krupową, aby rywalizować na specjalnie ustawionym torze. W trakcie zawodów wybrano także Fiakra Roku.
Cztery wieże zdobyte!
W dniach 12-15 sierpnia na gorczańskich trasach odbyła się kolejna VI edycja najbardziej wymagającego wyścigu etapowego dla kolarzy górskich Małopolska Ochotnica MTB 4 Towers 2022
Wybrano Cepra i Ceperkę Roku (zdjęcia)
Zaszczytne miano Ceperki Roku przypadło Agnieszce Jarkowskiej. Ceprem Roku został Damian Rękiewicz.
Olav Kooij pierwszym liderem 79. Tour de Pologne UCI World Tour
Kielce, Świętokrzyskie były gospodarzem startu pierwszego etapu 79. Tour de Pologne UCI World Tour. Kolarze mieli do pokonania 218,8 kilometra z metą w Lublinie.
„Wianki na Winnicy” oczarowały gości
Dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja. Licznie gości odwiedzili Winnicę Dąbrówka w Dąbrówce Szczepanowskiej (gm. Pleśna w powiecie tarnowskim), aby wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu, jakim są „Wianki na Winnicy”.
Regaty na Jeziorze Czorsztyńskim
Od wczoraj trwają Regaty o Puchar Podhala w klasie Nautica 450. Bazą regat jest przystań Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego i Yacht Clubu Vito na półwyspie Stylchyn.
Sezon na skansen rozpoczęty (zdjęcia)
Kilkaset osób zdecydowało się spędzić pierwszą majową niedzielę w zubrzyckim skansenie.
Wielka Sobota w Orawskim Parku Etnograficznym (zdjęcia)
Pomimo niesprzyjającej pogody w tegoroczne spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.
Wielka Sobota w skansenie w Zubrzcy Górnej
Muzeum – Orawski Park Etnograficzny powraca po dwuletniej przerwie do organizacji swojego konkursu na najpiękniejszy, tradycyjny, orawski koszyczek wielkanocny.
Do więzienia wprost ze ślubnego kobierca
Zamiast na przyjęcie weselne Pan młody wprost z Urzędu Stanu Cywilnego trafił do zakładu karnego.
Zima wraca na Kasprowy Wierch (zdjęcia)
Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym od jutra stycznia narciarze będą mogli ponownie korzystać z trasy w Dolinie Gąsienicowej w ośrodku PKL Kasprowy Wierch.
Polski translator jedzie do Dubaju. Rusza prestiżowy GITEX Technology Week
17-21 października 2021 r. odbędzie się jedno z największych wydarzeń w świecie IT i nowych technologii – GITEX Technology Week w Dubaju. To wyjątkowa możliwość przeglądu najświeższych rozwiązań i trendów technologicznych, z której na miejscu skorzysta ponad 100 tys. uczestników. Udział w targach zapowiedziało wiele biznesów z Polski, w tym krakowska firma Vasco Electronics, która zaprezentuje zwiedzającym elektroniczny tłumacz mowy Vasco Translator M3.
Małopolska Ochotnica MTB 4 Towers 2021
W pierwszy weekend sierpnia odbyła się V edycja Małopolska Ochotnica MTB 4 Towers 2021. Biuro zawodów i całe miasteczko zawodów zostało zlokalizowane na terenie Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej, gdzie zawodnicy mieli zapewnione doskonałe warunki do przygotowania się do startu jak i odpoczynku po etapach.
Tour de Pologne 2021: Phil Bauhaus wygrał pierwszy etap z Lublina do Chełma. Polacy pokazali moc
Phil Bauhaus (Bahrain-Victorious) wygrał premierowy odcinek 78. edycji Tour de Pologne z Lublina do Zamościa. Aktywnie jechali Polacy: w ucieczce dnia zaprezentował się Michał Paluta (Reprezentacja Polski), a na finiszu widoczny był Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers).
Tour de Pologne: Prezentacja za nami, czas na wielkie show
Niedzielne, późne popołudnie przyniosło prezentację ekip, biorących udział w rozpoczynającym się 9 sierpnia, 78. Tour de Pologne. W Polsce o triumf rywalizować będą największe gwiazdy, a wśród nich między innymi Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers).
Ochotnica MTB 4 Towers
Zbliża się jeden z ciekawszych i trudniejszych wyścigów górskich w regionie - Ochotnica 4 Towers.
Święto Borówki na Orawie
Po rocznej przerwie Muzeum - Orawski Park Etnograficzny zorganizował swoją największą, cykliczną imprezę plenerowa o charakterze folklorystycznym. Święto Borówki to pokazy warsztatowe zajęć gospodarskich, rzemiosła, degustacje dań regionalnych, występy grup i zespołów, a także historyczne inscenizacje.
„Śladami pierwszych znakarzy” czyli idziemy na Luboń Wielki trasą Stanisława Dunin-Borkowskiego
W tym roku Muzeum Wł. Orkana w Rabce-Zdroju świętuje 85-lecie. Z tej okazji przygotowany został festiwal „Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum”. To już w sierpniu, a teraz pracownicy zapraszają na spacery z cyklu „Śladami pierwszych znakarzy - tropem Stanisława Borkowskiego".
Średnia Krokiew zmodernizowana i uroczyście otwarta (galeria)
Na terenie skoczni im. Bronisława Czecha pojawili się dziś ministrowie, samorządowcy, urzędnicy oraz sportowcy. Wzięli oni udział w uroczystym otwarciu zmodernizowanego kompleksu sportowego.
Startuje Memoriał Huberta Jerzego Wagnera
Przed nami XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Ten najbardziej prestiżowy towarzyski turniej siatkarski świata jest organizowany od 2003 roku dla uczczenia pamięci trenera, który doprowadził reprezentację Polski siatkarzy m.in. do mistrzostwa świata w 1974 roku i olimpijskiego złota w 1976.
Filmowe podsumowanie projektu Muzea Otwarte
Projekt Muzea Otwarte - rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego.
Nowy szlak turystyczny wzdłuż trasy kolei PKL na Gubałówkę otwarty
Polskie Koleje Linowe przy współpracy z władzami Zakopanego i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym udostępniły dla turystów nowy ogólnodostępny szlak pieszy prowadzący na Gubałówkę. Ścieżka wiodąca na wzniesienie przebiega bezpośrednio wzdłuż trasy kolei linowo-terenowej PKL na Gubałówkę.
O czym pamiętać przy wyborze ubezpieczenia OC (art. sponsorowany)
Ubezpieczenia komunikacyjne dotyczą niemal każdego kierowcy, który jest właścicielem pojazdu mechanicznego. W tym artykule opowiemy Ci więcej o polisie OC oraz elementach, o których powinieneś pamiętać przy wyborze tego typu ochrony.
Ośrodki PKL czekają od piątku na narciarzy. Sprzedaż skipassów już trwa
12 lutego, czyli w najbliższy piątek, narciarze przy zachowaniu reżimu sanitarnego będą mogli wrócić na stoki Polskich Kolei Linowych. Tego dnia otwarte zostaną trasy narciarskie we wszystkich ośrodkach Grupy PKL, także na Kasprowym Wierchu.
Zakończyła polska misja na Słowacji
Do kraju wracają polscy strażacy i medycy, którzy w weekend pomagali Słowakom przeprowadzeniu powszechnych testów na obecność koronawirusa. Tylko w sobotę w punktach, w których byli obecni, testom poddano około 27 tysięcy osób.
Wiatr powalił drzewo na kampera
Na Podhalu od kilku dni mocno wieje. Dziś po południu Halny powalił drzewo, które spadło na zaparkowanego w rejonie Gubałówki w Zakopanem kamepera
W Gorcach powstanie nowe schronisko górskie
Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji modelowego schroniska górskiego na Lubaniu.
#OrawaSkansen
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej wdrożył aplikację przeznaczoną do samodzielnego zwiedzania.
25 lat Otwartej Pracowni. Wirtualny jubileusz
Galeria Otwarta Pracownia zaprasza na jubileusz w sieci! Już 18 października 2020
od godz. 19.00 www.otwartapracownia25lat.pl odbędzie się wirtualna wystawa
Aplikacja mobilna w Orawskim Parku Etnograficznym
samodzielne zwiedzanie ekspozycji stałej i ścieżki przyrodnicze. Jest to dedykowane narzędzie umożliwiające samodzielne zwiedzanie Muzeum, wykorzystujące technologię GPS oraz sieć Wi-Fi.
Po zerwaniu przez GDDKiA umowy na budowę zakopianki, wykonawca domaga się ponad stu milionów zł m. in. tytułem odszkodowania
Konsorcjum IDS-BUD i ALTIS-HOLDING poinformowało, iż odstępuje od umowy z GDDKiA na budowę odcinka drogi ekspresowej S7. W oświadczeniu zarząd spółki IDS-BUD pisze o zagrożeniu katastrofą budowlaną, zleceniodawcy zarzuca "brak zamiaru współpracy przy rozwiązywaniu problemów budowy" i zapewnia o swojej stabilnej sytuacji finansowej.
Inspektor Sanitarny: nie rekomenduję organizacji przyjęć ślubnych
Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zwrócił się do inspektorów powiatowych wydając rekomendację w sprawie przyjęć ślubnych.
Pogrzeb Piotra "Kuby" Kubowicza
Na cmentarzu parafialnym przy ulicy Orkana w Rabce-Zdroju pochowano Piotra "Kubę" Kubowicza, artystę "Piwnicy pod baranami". Zmarł w Krakowie po ciężkiej chorobie w wieku 64 lat.
Kolejne ośrodki Grupy PKL dostępne dla turystów
Polskie Koleje Linowe otwierają w maju dla turystów kolejne ośrodki Grupy. Od 4 maja działają PKL Kasprowy Wierch i PKL Gubałówka. W najbliższy weekend, 9 maja, czynne będą koleje krzesełkowe w ośrodkach PKL Palenica, PKL Mosorny Groń i PKL Butorowy Wierch.
Nowa ścieżka przyrodnicza w ramach projektu Muzea Otwarte
W Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej powstała ścieżka przyrodnicza. Zamontowano oznaczenia ścieżki przyrodniczej w postaci kamieni oznaczonych numerami.
Wybuch na budowie S7. Tunel przebity na wylot (video)
Lewy tunel w ciągu drogi ekspresowej S7 Naprawa - Skomielna Biała został dziś przebity. Kończy się kolejny etap prac, ale to nie koniec inwestycji.
Targi ślubne
Zapraszamy na II wiosenną edycję organizowanych od 11 lat wspaniałych Targów Ślubnych!
Łydka Grubasa & Zenek Kupatasa
W połowie lutego 2020 roku startuje najnowsza trasa zespołu - Łydka Grubasa!
Recital Jana Jakuba Należytego pt.: " Zaśpiewam ci piosenkę"
Chcemy zaprosić wszystkich, a w szczególności kobiety na recital Jana Jakuba Należytego na recital pt.: "Zaśpiewam ci piosenkę"
XXIV Parada Gazdowska w Białym Dunajcu - zapowiedź
Na niedzielę 23 lutego 2020 roku zaplanowano XXIV Paradę Gazdowską w gminie Biały Dunajec. W programie tradycyjnie parada gazdowska i kumoterska oraz zawody w skiringu, ski-skiringu oraz wyścigi kumoterek.
IPN zaprasza na prelekcję o Armii Krajowej
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie i Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają 12 lutego o godzinie 18.00 na prelekcję pt. „O Armii Krajowej w Krakowie”, którą wygłosi Janusz Baster, animator wielu przedsięwzięć upamiętniających krakowskich konspiratorów, twórca strony internetowej www.kedyw.info, laureat nagrody IPN „Świadek Historii”.
Muzyka Zaklęta w Drewnie - kolędy w Witowie (zdjęcia)
W kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Witowie miał miejsce piękny koncert Kuby Blokesza z przyjaciółmi. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu "Muzyka Zaklęta w Drewnie".
Przed nami IV edycja Capoeira Mountain Meeting w Zakopanem
Coroczne spotkanie adeptów tej brazylijskiej sztuki walki w Zakopanem, stało się już tradycją.
Budowa tunelu pod Luboniem Małym na zakopiance potrwa jeszcze półtora roku
To najnowsza ocena postępów prac przy budowie 2-kilometrowego tunelu między Naprawą a Skomielną Białą, który połączy pierwszy i trzeci odcinek drogi ekspresowej S7.
System IT dla operatorów transport publicznego (art. sponsorowany)
Coraz więcej polskich przedsiębiorstw z branży transportu publicznego korzysta z nowoczesnych rozwiązań usprawniających ich codzienną pracę. Mowa zarówno o podmiotach prywatnych, jak i państwowych. Jedną z firm, która tworzy tego rodzaju systemy IT jest Comarch. Na czym polegają te narzędzia? Kto może po nie sięgnąć i jak to zrobić? Jak działa system opracowany przez Comarch?
„Cracoviae Merenti” 2019
Muzeum Krakowa świętujące jubileusz 120-lecia oraz dr inż. architekt Krzysztof Wielgus – wybitny uczony i znawca Twierdzy Kraków, otrzymali w środę, 11 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa medale „Cracoviae Merenti”
Targi Dizajnu w Zakopanem
Już po raz siódmy w Zakopanem odbywają się Targi Dizajnu Zako Twory. Tym razem wydarzenie ma miejsce w restauracji Dworzec.
Trwają 35. Małopolskie Targi Ślubne
Wczoraj i dziś w Centrum Targowym Chemobudowa Kraków przy ulicy Klimeckiego 14 odbywają nie Małopolskie Targi Ślubne
Nowa wystawa w Akademii w Bronowicach
Od 26 listopada miłośnicy sztuki mogą obejrzeć kolejną wystawę w Akademii w Bronowicach - "X 2009-2019". Tym razem swoje prace prezentują studenci i absolwenci II Pracowni Rysunku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierowanej przez prof. Andrzeja Zwolaka. Ekspozycja czynna będzie do końca 2019 roku.
Jubileusz zakopiańskiego „Sokoła” (zdjęcia)
Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem, jedna z najstarszych organizacji pod Giewontem, świętowało 125-lecie swojego istnienia. Z okazji jubileuszu wręczone zostały odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Odsłonięta także pomnik upamiętniający Franciszka Mardułę.
Nowy system sterowania zapewni sprawny przejazd pociągów w Krakowie
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą przygotowania do uruchomienia nowoczesnego komputerowego systemu sterowania ruchem na stacji Kraków Główny. Zaplanowane na dwa tygodnie prace wymagają zmian w połączeniach kolejowych.
Filharmonia Krakowska inauguruje sezon artystyczny
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otwiera jubileuszowy 75. sezon artystyczny. Podczas koncertu inauguracyjnego Orkiestrę, Chór Mieszany i Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej poprowadzi szef artystyczny instytucji, Charles Olivieri-Munroe.
60.Nowa Huta. Dlaczego Nie?! koncert
Jubileuszowy, 60. koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! zbiegł się z obchodami 70-lecia powstania Nowej Huty.
Koncert odbył się w niedzielę 22 września 2019 r. w nowohuckiej Alei Róż.
Jubileuszowy 25. Marsz Jamników za nami!
W niedzielę, 15 września odbył się jubileuszowy 25. Marsz Jamników. Tradycyjnie właściciele czworonogów spotkali się o godz. 11.45 pod Barbakanem, skąd punktualnie w samo południe w jamniczym pochodzie wyruszyli ze swoimi pupilami na Rynek Główny.
Rozpoczęło się jubileuszowe 45. Poroniańskie Lato (zdjęcia)
PORONIN. W programie tegorocznej, trzydniowej edycji, znalazły się m.in. koncerty, konkursy dla publiczności, wystawa, promocje książki i występy zespołów regionalnych.
Startuje czwarta edycja HEJ FEST
Już w najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy koncert tegorocznego cyklu festiwalowego Hej Fest. Na deptaku obok Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju jako pierwsza gwiazda zagra Happysad, a przed nim support - zespół VHS.
30 urodziny Rabkolandu za nami! Kiedy kolejne imprezy w Rabce?
Cóż to był za weekend! O takich urodzinach marzy każde dziecko… i każdy park rozrywki! 30 urodziny Rabkolandu, wyjątkowy jubileusz rabczańskiego parku rozrywki, były okazją do dwóch dni fantastycznej zabawy.
Krakowskie jubileusze Krzysztofa Zanussiego
19 i 20 czerwca Kraków gościł jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztofa Zanussiego. Okazją do spotkania są dwa jubileusze – debiutu filmowego i teatralnego
Przedsiębiorcy Podhala, Spisza i Orawy Dzieciom w Rakolandzie (zdjecia)
Kilkaset dzieci z całego Podhala uczestniczyło w jubileuszowej, 15 edycji pikniku Przedsiębiorcy Podhala, Spisza i Orawy Dzieciom, który tradycyjnie z okazji Dnia Dziecka odbył się w Rodzinnym Parku Rozrywki i Edukacji Rabkoland w Rabce-Zdroju.
Jubileusz Zarządu Dróg Wojewódzkich (zdjęcia)
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie świętuje 20-lecie swojego istnienia. W zakopiańskiej Księżówce odbyła się konferencja podsumowująca działalność jednostki.
X Krakowski Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Cracovia Cantans"
X (Jubileuszowy) Krakowski Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Cracovia Cantans" odbędzie się w dniach 6-9 czerwca 2019 roku. Jest to największa polska impreza chóralna o charakterze międzynarodowym.
Zima wróciła na Podhale (zdjęcia)
Na Gubałówce i w Zakopanem zrobiło się biało.
Klub Malucha
"Chcesz aby twoje dziecko wzięło udział w ciekawych i rozwijających zajęciach?" Takim hasłem reklamuje się Klub Malucha dla dzieci w wieku 3 - 6 lat na których można zapisać swoje dziecko na zajęcia naukowe organizowane poprzez zabawe. Zapisy na zajęcia ruszają od godz. 9:00, 1 kwietnia 2019.
Wielkanoc na Orawie w Skansenie w Zubrzycy
Tradycyjny konkurs na najpięknieszy wielkanocny koszyczek w kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej obok skansenu w Zubrzycy był też okazją do zaprezentowania dawnych świątecznych zwyczajów.
Klub Małego Podróżnika "Ale Meksyk"
Klub Małego Podróżnika "Ale Meksyk" jest to spotkanie informujące dzieci o meksyku oraz warsztaty zapoznaje je z tym miejscem i tamtejszą kulturą.
135 nowych policjantów w Małopolsce
Wczoraj na terenie Oddziału Prewencji Policji w Krakowie odbyło się uroczyste ślubowanie 135 nowo przyjętych policjantów, w tym 35 kobiet. W uroczystości uczestniczył Wojewoda Małopolski pan Piotr Ćwik, oraz Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. dr Krzysztof Pobuta a także przełożeni ślubujących policjantów. Wśród zaproszonych gości liczną grupę stanowili także członkowie rodzin nowo przyjętych policjantów.
Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Bogdana Toszy
Bogdan Tosza – reżyser teatralny, publicysta, wykładowca, animator kultury, Dyrektor Naczelny Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie od 2012 roku, obchodzi jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. W poniedziałek, 11 lutego, podczas uroczystości w Filharmonii Krakowskiej, zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider wręczył jubilatowi odznakę Honoris Gratia, przyznawaną w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców
„Władysław Rospondek – fotograf z Pleszowa”31.01.2019
Wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Uhonorowanie prawie 70 lat pracy Władysława Rospondka – artysty fotografika, pedagoga, honorowego członka Krakowskiego Klubu Fotograficznego.
Anna Polony obchodzi 80. urodziny i 60-lecie pracy artystycznej
Dziś osiemdziesiąte urodziny świętuje Anny Polony. Jubileusz jest jednak podwójny, bo aktorka obchodzi też 60-lecie pracy twórczej
Puchar Świata: Szok i niedowierzenie. Zakopane nie sprzyja mistrzom
Polscy skoczkowie sprawili wielki zawód kibicom, którzy licznie pojawiło się w Zakopanem. Może to dobry prognostyk przed mistrzostwami świata.
Dyskwalifikacja Forfanga, upadek Niemca, rekord Kubackiego
Polacy zajęli trzecie miejsce w konkursie drużynowym w Zakopanem dzięki dyskwalifikacji norweskiego skoczka. Wygrali Niemcy, którzy wyprzedzili Austrię o 0,1 pkt, a Dawid Kubacki pobił rekord skoczni!
Jubileusz Zbigniewa Preisnera i wielki koncert w Krakowie 5.10.2019
Zbigniew Preisner – jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych na świecie, twórca epokowych dzieł do produkcji Krzysztofa Kieślowskiego czy Agnieszki Holland – specjalnym koncertem będzie świętował swój jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Zaproszenie do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu przyjęli wspaniali muzycy z kraju i zagranicy, m.in. Lisa Gerrard, Teresa Salgueiro, Edyta Krzemień, Sinfonia Varsovia i Cracow Singers. Na scenie pojawią się także aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a gościem specjalnym będzie Jerzy Trela. Koncert odbędzie się 5 października w TAURON Arenie Kraków. Bilety do sprzedaży trafią w środę, 16 stycznia.
Plany na jubileusz 100 lecia Teatru Bagatela
Dyrektor Teatru Bagatela Henryk Jacek Schoen opowiedział dzisiaj dziennikarzom jak będzie wyglądać jubileusz 100 lecia Teatru.
Kolejne otwarte trasy już w ten weekend
Sprzyjająca pogoda i zbliżające się święta i noworoczne wolne sprawiają, że kolejne stacje ogłaszają otwarcie swoich tras, a te już otwarte przygotowują kolejne stoki i atrakcje.
Jubileusz 40-lecia Krakowskiego Forum Kultury
Krakowskie Forum Kultury obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia działalności. Z tej okazji dziś, o godz. 19.00 w Akademii Sztuk Teatralnych na ul. Straszewskiego 22 odbędzie się uroczysty koncert, w trakcie którego będzie można wysłuchać premiery utworu napisanego specjalnie na tę okazję przez kompozytora Stanisława Radwana.
Podejrzane substancje pod Olkuszem
Olkuska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie przetrzymywania w miejscowości Trzyciąż beczek z zawartością substancji niewiadomego pochodzenia.
Od 55 lat tańcem i śpiewem rozsławiają Sądecczyznę
Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wziął dziś udział w obchodach jubileuszu 55-lecia Zespołu Regionalnego "Sądeczanie".
16 grudnia -Wigilia dla bezdomnych i ubogich na Rynku Głównym
W niedzielę, 16 grudnia, o godz. 11.00 na Rynku Głównym, osoby bezdomne i ubogie spotkają się przy największym w Polsce wigilijnym stole. Potrzebujący otrzymają ciepłe posiłki, paczki świąteczne oraz możliwość skorzystania z pomocy medycznej w specjalnie przygotowanym szpitalu polowym. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Nie wyrzucaj ciepłych ubrań. Oddaj… strażnikom miejskim
Już po raz kolejny straż miejska wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Oświęcimiu prowadzą zbiórkę odzieży.
Jubileuszowe 600. spotkanie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji.
Już w najbliższą niedzielę, 16 grudnia, o godz. 12.00 na dużej scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego odbędzie się jubileuszowe, bo 600. spotkanie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji.
Jubileusz 110-lecia Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych
Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych (dawniej Poligraficzno-Księgarskich) im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie świętuje 110-lecie istnienia Szkoły
Nowi Ratownicy GOPR złożyli ślubowanie na szczycie Turbacza
Na Turbaczu odbył się Dzień Ratownika Górskiego Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Książęcy ślub w Szczawnicy
Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński żeni się z hrabianką Heleną Mańkowską, dziedziczką majątku w Szczawnicy. Jap podaje "Wprost" - wesele zaplanowano na przyszły rok i odbędzie się w Pieninach.
Jubileusz 110-lecia istnienia Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza
110 lat obchodzić będzie Zespół Szkół Poligraficzno – Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie.
Prezydent Jacek Majchrowski złożył ślubowanie
Prezydent Jacek Majchrowski złożył ślubowanie podczas pierwszej sesji Rady Miasta Krakowa VIII kadencji. Zaprzysiężenie Prezydenta Miasta Krakowa odbyło się w środę, 21 listopada, w samo południe w sali obrad Rady Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych. Sesję prowadziła radna Teodozja Maliszewska.
Prezydent Jacek Majchrowski złoży ślubowanie
Prezydent Jacek Majchrowski złoży ślubowanie podczas pierwszej sesji Rady Miasta Krakowa VIII kadencji. Zaprzysiężenie Prezydenta Miasta Krakowa odbędzie się w środę, 21 listopada o godz. 12.00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4.
Podium nie dla Stocha. Zdecydowały 0,3 punktu
Jewgienij Klimow odniósł pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata dla Rosji. Triumfator Letniego Grand Prix 2018 wygrał pierwszy indywidualny konkurs Pucharu Świata, który odbył się w Wiśle.
Światowy Dzień Ubogich
– Kościół pochylony nad losem ubogich uczy się Chrystusa! - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w Bazylice Mariackiej, będącej centralnym punktem obchodów 2. Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej.
Wyjątkowe iluminacje na 80-lecie kolei na Gubałówkę (zdjęcia)
Podobnie jak w ubiegłym roku, z okazji zbliżających się świąt górna stacja kolejki na Gubałówce rozświetlona została setkami tysięcy lampek. W tym roku okazja jest szczególna, Kolej na Gubałówkę obchodzi swoje 80-lecie.
Polacy najlepsi w Wiśle!
Polacy wygrali drużynowy konkurs skoków o Puchar Narodów w Wiśle. Wyprzedzili Niemców o 11,1 pkt.
Przegląd Orawski Zbyrcok rozpoczęty
Minął pierwszy dzień przesłuchań III edycji Przeglądu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Orawski Zbyrcok” w Jabłonce.
Z małej Ojczyzny dla dużej Ojczyzny
Nasz orawski fotografik Łukasz Sowiński o zachodzi i wschodzie słońca wykonał zdjęcia na styku trzech Orawskich miejscowości, Jabłonki, Zubrzycy Dolnej i Lipnicy Małej oraz jedno na styku Zubrzycy Dolnej i Podwilka.
Dawid Kubacki Mistrzem Polski w skokach narciarskich (zdjęcia)
Podczas deszczowej pogody skoczkowie rywalizowali na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Zwyciężył Dawid Kubacki przed Pitrem Żyłą i Kamilem Stochem.
Rajd Żubrów
Już po raz 52, a Zakopanem po raz drugi z rzędu odbył się Rajd Żubrów - jeden z najstarszych w naszym kraju. Na starcie, który miał miejsce pod Hotelem Kasprowy stanęły 83 załogi, które ścigały się na trasie Zakopane - Szaflary - Nowa Biała - Knurów - Kluszkowce - Zakopane.
Benefis pracy artystycznej Katarzyny Gartner
40. jubileuszowe spotkanie cyklu Kod Mistrzów to świetna okazja do świętowania benefisu pracy artystycznej wybitnej polskiej kompozytorki, pianistki i aranżerki - Katarzyny Gärtner.
Klubu Kultury Zakole - gotowy
Zakończyła się budowa Klubu Kultury Zakole w nowohuckich Kantorowicach. Zarząd Inwestycji Miejskich otrzymał z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.
O.S.T.R i Agnieszka Chylińska na Gubałówce
W ramach koncertów Hej Fest na najwyżej położonej scenie w Polsce w sobotni wieczór wystąpił zespół O.S.T.R. i Agnieszka Chylińska.
Rekordowy Hej Fest na Gubałówce. Piasek porwał publiczność (zdjęcia)
ZAKOPANE. Kilka tysięcy osób pojawiło się w sobotni wieczór na szczycie Gubałówki, aby posłuchać koncertu Andrzeja "Piaska" Piasecznego. Publiczność miała okazję usłyszeć zarówno nowe piosenki, jak i najbardziej znane przeboje wokalisty.
XVI Święto Borówki w Zubrzycy Górnej (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Tegoroczne Święto Borówki przebiegało pod hasłem „Na orawskim szałasie”.
Święto Borówki w Zubrzycy Górnej
Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej zaprasza na największą u siebie plenerową imprezę roku. W programie atrakcje dla dużych i małych: od pokazów zajęć pasterskich i parady motocyklowej do inscenizacji teatralnych i koncertów.
Mocny folkowy akcent na jubileuszowym MFFZG w Zakopanem
Tegoroczny jubileuszowy 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich rozpoczynamy mocnym folkowym akcentem. 16 i 17 sierpnia organizatorzy zapraszają na cztery koncerty „Na folkową nutę”, podczas których wystąpią znane zespoły inspirujące się muzyką ludową, wywodzące się nie tylko z Podhala.
Hej Fest na Gubałówce. Wystąpią Krzysztof Cugowski i Ørganek
ZAKOPANE. Kolejna impreza z cyklu Hej Fest odbędzie się w najbliższą sobotę 21 lipca na Gubałówce, gdzie zagra Krzysztof Cugowski, Ørganek oraz finalista Festiwalu Supportów - zespół The October Leaves.
Jubileuszowa Majówka w Dzianiszu (zdjęcia)
W Dzianiszu już po raz dwudziesty odbyła się Majówka, która rozpoczęła się tradycyjnym nabożeństwem przy przydrożnej kapliczce. Następnie uczestnicy wozami przejechali do Borek, gdzie znajduje się scena plenerowa.
Festiwal folkloru pod patronatem Pary Prezydenckiej
Podczas konferencji prasowej poświęconej jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem ogłoszona została informacja o Patronacie Honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy nad tym wydarzeniem.
Przygotowania do jubileuszowego MFFZG (zdjęcia)
W Urzędzie Miasta Zakopane, podczas konferencji prasowej poświęconej zbliżającemu się 50. Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich, miało miejsce podpisanie listu intencyjnego z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Zakopianka w Lubniu otwarta wcześniej niż planowano. Koniec objazdów
Już dziś można przejechać zakopianką przez Lubień. Objazd przez Mszanę Dolną miał trwać do 25 kwietnia, ale stało się to wcześniej.
Artyści z Krakowa w starosądeckim Internacie (zdjęcia)
W Internacie Międzyszkolnym w Starym Sączu odbył się wernisaż wystawy poplenerowej krakowskiego oddziału Klubu Malarzy ZPAP. Z artystami spotkał się m.in. starosta nowosądecki Marek Pławiak.
Zaglądamy do tunelu pod Luboniem Małym
Ponad kilometr tunelu, którym poprowadzi nowa droga ekspresowa S7, wydrążono pod Luboniem Małym. Prace postępują głównie od strony północnej, gdzie drążone są dwa tunele. Od południowej zaawansowanie jest dużo mniejsze - jest tylko jeden wlot od długości kilkudziesięciu metrów (na obu zdjęciach), a drążenia drugiego jeszcze nie rozpoczęto.
Najpiękniejszy orawski koszyczek wielkanocny (zdjęcia)
Za nami kolejna edycja Konkursu na najpiękniejszy, tradycyjny, orawski koszyczek wielkanocny. Jest to wydarzenie, które budzi coraz większe zainteresowanie wśród Orawian i gości.
Pożar traw w Zubrzycy Dolnej (zdjęcia)
W Zubrzycy Dolnej koło remizy strażacy gasili pożar łąki.
Jubileuszowy Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju (zdjęcia)
W Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju odbył się już po raz 60-ty Konkurs Palm Wielkanocnych. Tegoroczny konkurs był nie tylko jubileuszowy, ale i rekordowy. Zgłoszono bowiem do niego aż 145 palm.
W ciągu 15 lat oddali prawie 1600 litrów krwi!
Klub Honorowych Dawców Krwi "Adma" w Grybowie świętuje dziś 15-lecie swojej działalności. Klub liczy ponad 230 członków, którzy oddali łącznie blisko 1600 litrów krwi.
Sukces szkół z Nowego Sącza, Nowego Targu, Grybowa, Limanowej i Zakopanego
16 marca odbędzie się II etap Olimpiady z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych.
Niebezpieczne substancje w centrum – interwencja władz
Władze Olkusza podejrzewają, że na terenie miasta magazynowane są w miejscu do tego celu nieprzeznaczonym odpady.
Rok Jubileuszy w Domu Jana Matejki
W roku 2018 przypada 180. rocznica urodzin i 125. rocznica śmierci Jana Matejki, jednego z najwybitniejszych polskich artystów, przedstawiciela nurtu malarstwa historycznego. To także 120. rocznica otwarcia dla zwiedzających Muzeum Domu Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie i najstarszego muzeum biograficznego w Polsce, mieszczącego się w zabytkowym budynku. Stała ekspozycja Domu Jana Matejki została udostępniona 6 marca 1898 roku. 6 marca 2018 w tym samym miejscu zostanie zaprezentowana w odnowionej aranżacji, starannie nawiązującej do tej historycznej, a gala symfoniczna w wykonaniu młodych kameralistów z Polski i Niemiec w Sukiennicach rozpocznie szereg jubileuszowych atrakcji.
W Kantorowicach powstaje pasywny klub kultury
Przy ul. Zakole w Nowej Hucie powstaje klub kultury „Kantorowice”. To inwestycja realizowana przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie w ramach programu budowy osiedlowych domów kultury. Budynek wykonywany jest w tzw. technologii pasywnej i został tak zaprojektowany, by nie kolidował z rosnącymi na działce drzewami. Z oferty kulturalnej i edukacyjnej klubu kultury mieszkańcy będą mogli korzystać już w II połowie tego roku.
Dawid Kubacki z olimpijskim medalem w Nowym Targu: "Dziękuję za wsparcie, trzymanie kciuków i dmuchanie w telewizory"
NOWY TARG. - Dziękuję, że cieszycie się z naszych sukcesów, że doceniacie nasz wkład w ten sport, że to co robimy przynosi wiele radości kibicom, co jest i dla nas motywujące do dalszej pracy - mówił do radnych Dawid Kubacki. Brązowy medalista IO w Pjongczang był gościem na dzisiejszej sesji Rady Miasta i odebrał gratulacje, życzenia, kwiaty i prezent od Miasta w postaci opłaconego kursu szybowcowego.
Słoneczny finał Ligi Kubusiowego Narciarza (zdjęcia)
Ostatnia runda na Arenie Słotwiny odbyła się w towarzystwie Kubusia, Pingwina i idealnej zimy. Lekki mrozik i słoneczko to jest to co lubimy najbardziej.
Benefis Lidii Bogaczówny (zdjęcia)
KRAKÓW. W Klubie Aktora SPATiF odbył się benefis wybitnej aktorki teatralnej i filmowej - Lidii Bogaczówny. Aktorki od wielu lat związanej z krakowską sceną artystyczną. W latach 2006-2010 przewodniczącej Oddziału ZASP w Krakowie.
BELFER wywołuje uśmiech (zdjęcia)
Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Aktywnych Nauczycieli Emerytów BELFER działające w gminie Korzenna obchodzi jubileusz 10-lecia działalności. Z tej okazji, starosta nowosądecki Marek Pławiak przyznał nagrodę „w uznaniu szczególnych zasług na rzecz krzewienia i popularyzacji kultury teatralnej”.
"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku"
Na stoku narciarskim Lubomierz-Ski odbyły się zawody narciarskie dla dzieci w wieku przygotowane przez policjantów Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przy udziale Komendy Powiatowej Policji w Limanowej, Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej oraz Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie.
Policja zaprasza dzieci na zawody narciarskie
Już jutro na stoku w Lubomierzu odbędą się zawody narciarskie dla najmłodszych, organizowane przez małopolską Policję. Sportowym zmaganiom będzie towarzyszyć konkurs wiedzy o bezpieczeństwie.
Puchar Świata w Zakopanem - kibice gotowi na 100%
Zakopanem i okolicami rządzi dziś Puchar Świata w skokach narciarskich. Na przebudowanej Wielkiej Krokwi niebawem rozpocznie się konkurs drużynowy.
Widok z Gubałówki na Tatry i Zakopane (zdjęcia)
Szczyty Tatr w chmurach, narciarze na stokach, pokryte śniegiem miasto - zobacz zdjęcia Piotra Korczaka, wykonane z Gubałówki.
Targi ślubne - inspirowane górami (zdjęcia)
ZAKOPANE. - Głównie nacisk położyliśmy na firmy lokalne, jest dużo folkloru i stylu góralskiego, zarówno w strojach, sukniach ślubnych, jaki wszystkich usługach towarzyszących ślubowi i weselu - mówi Andrzej Gontarz, organizator Góralskich Targów Ślubnych.
Jubileusz audycji „Listy Niezapomnianych Przebojów”Jerzego Skarżyńskiego w Radio Kraków (zdjęcia)
To już 25 lat! Pierwsze wydanie „Listy Niezapomnianych Przebojów” wyemitowane zostało na antenie Radia Kraków 19.01.1993 roku.
Kierowca zgubił pasażerkę
Nocnej podróży z 11/12 stycznia z Pragi przez Kraków do Lwowa nie zapomni 16-letnia obywatelka Rosji. Nie spodziewała się przymusowego przystanku na Balicach.
Porozumienie w sprawie utworzenia Centrum Badań Pogranicza
Na zamku w Starej Lubowni (Słowacja) podpisano akt porozumienia na mocy, którego ma powstać Centrum Badań Pogranicza. Głównymi zadaniami Centrum będą badania nad kulturą i historią pogranicza, wspieranie działań badawczych oraz popularyzacja wiedzy na temat regionu pogranicza polsko – słowackiego a także tworzenie partnerstw międzynarodowych służących celom Centrum.
Jubileusz Sądeckiej Orkiestry Symfonicznej (zdjęcia)
Jubileusz 25-lecia świętowała dzisiaj Sądecka Orkiestra Symfoniczna działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury. Z tej okazji władze województwa małopolskiego, Powiatu Nowosądeckiego i miasta Nowego Sącza wręczyły nagrody i odznaczenia członkom orkiestry.
Tłumy turystów na Gubałówce (zdjęcia)
Piękna pogoda, jaka panowała praktycznie przez całą sobotę zachęciła turystów do spędzania czasu na Gubałówce.
MPK uruchomiło wyszukiwarkę rzeczy zagubionych
Na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl dla pasażerów została uruchomiona wyszukiwarka rzeczy zagubionych.
Mroźny poranek. Kolejne otwarte stacje.
Słoneczny i mroźny poranek - tak przywitał nas drugi dzień świąt. Od wczoraj można jeździć w ośrodku Henryk-Ski w Krynicy a dziś rano ruszył też Lubomierz-Ski
Wigilia dla osób ubogich i samotnych (zdjęcia)
KRAKÓW. O tym, co zrobić, by jak najlepiej włączyć się w święta Bożego Narodzenia mówił abp Marek Jędraszewski podczas 28. Wigilii Caritas dla osób bezdomnych, ubogich i samotnych.
Jeździmy już w Niedzicy, zaraz startuje nowotarski Zadział
Zgodnie z zapowiedziami dziś rano pracę rozpoczął ośrodek Polana Sosny położony a brzegu jeziora w Niedzicy. Od dziś otwarty będzie każdego dnia od 9 do 20. Punktualnie o 17 sezon rozpocznie Zadział w Nowym Targu.
Zakopiańska Kraina Światła (zdjęcia)
ZAKOPANE. Na szczycie Gubałówki powstała niezwykła iluminacja składająca się z 150 tys. lampek. Ozdoby powstały z okazji 80-lecia budowy Kolei Linowo-Terenowej na Gubałówkę.
Zgubiony w Dubaju telefon znalazł się pod Oświęcimiem
Takie sytuacje zdarzają się tylko w filmach. Tymczasem rzeczywistość przerosła nawet najbardziej wybujała wyobraźnię. Przekonał się o tym mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego, który zgubił w Dubaju telefon.
W Teatrze Słowackiego trwają próby do spektaklu "Vernon Subutex" (zdjęcia)
KRAKÓW. W Teatrze im. Słowackiego trwają próby do spektaklu "Vernon Subutex" w reż. Wiktora Rubina. Premiera odbędzie się 5 stycznia 2018 na Dużej Scenie Teatru.
Jubileus Kongregacji Kupieckiej Zrzeszenia Handlu i Usług w Nowym Sączu (zdjęcia)
Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba wziął dziś udział w obchodach 95-lecia istnienia Kongregacji Kupieckiej Zrzeszenia Handlu i Usług w Nowym Sączu.
Kraków Miasto Gospodarz z oficjalnym logo Klubowych Mistrzostw Świata
Kraków jest miastem-gospodarzem fazy finałowej FIVB Klubowych Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2017. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej oficjalną nominację na ręce Krzysztofa Kowala, dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie przekazał Tomasz Cieślik, prezes firmy Professional Sports Events, organizatora turnieju.
Trwają prace w Muzeum - Orawski Park Etnograficzny (zdjęcia)
Nowe ogrodzenie, odbudowa zabytkowej zagrody, monitoring - w Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej powstaje nowy sektor.
"Między dworem a wsią – na styku kultury chłopskiej i szlacheckiej" (zdjęcia)
W Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej zorganizowane zostało Seminarium zatytułowane "Między dworem a wsią – na styku kultury chłopskiej i szlacheckiej". Spotkanie nawiązywało do 80. rocznicy przekazania Dworu Moniaków Państwu Polskiemu.
X Festiwal Twórczości Korowód - wielka Gala Jubileuszowa (zdjęcia)
Festiwal Twórczości Korowód odbywa się w Krakowie od 2008 roku. Ma na celu prezentację i popularyzację dorobku artystycznego wybitnych polskich twórców, w szczególności pieśniarzy, kompozytorów, poetów, autorów tekstów oraz aktywizację i promocję młodzieży pasjonującej się muzyką i poezją.
Jubileusz 65-lecia Zespołu im. Klimka Bachledy (zdjęcia)
ZAKOPANE. Końcem listopada odbyły się obchody Jubileuszu 65-lecia Zespołu im. Klimka Bachledy, który powstał w 1952 roku i był pierwszym zespołem góralskim w Zakopanem. Opracowywał widowiska oparte na tradycjach podhalańskich, takich jak Jasełka, Wesele Góralskie czy Na Hali, ale też komedie, vodevile, a nawet operę góralską „Jadwisia spod regli”.
Między dworem a wsią – seminarium i wystawa czasowa w Skansenie w Zubrzycy Górnej
W Orawskim Parku Etnograficznym zorganizowane zostanie 2 grudnia seminarium zatytułowane "Między dworem a wsią na styku kultury chłopskiej i szlacheckiej"
Dwa jubileusze w Ptaszkowej (zdjęcia)
Dzisiaj w Ptaszkowej obyła się uroczystość z okazji 95. rocznicy powstania Orkiestry Dętej oraz 20. rocznicy założenia Chóru w Ptaszkowej. Powiat Nowosądecki reprezentował wicestarosta Antoni Koszyk, który wręczył jubilatom nagrody oraz odznaczył ich Złotymi i Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi.
Jubileusz zespołu Skalni w Zakopanem (zdjęcia)
Sześćdziesiąt pięć lat temu piętnastu studentów z Podhala założyło w Krakowie zespół regionalny. Przyszłych lekarzy, mechaników architektów i ekonomistów połączyła miłość do kultury góralskie i tęsknota za rodzinnymi stronami. Zespół Skalni prężnie działa do dziś.
80 lat Podegrodzia. Jubileusz najstarszego zespołu regionalnego na Sądecczyźnie (zdjęcia)
Jedno Złote i trzy Srebrne Jabłka Sądeckie wręczył wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk zasłużonym członkom Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Podegrodzie". Okazją do uhonorowania artystów były obchody jubileuszu 80-lecia istnienia tego najstarszego zespołu regionalnego, działającego na Sądecczyźnie.
IX Góralskie Rekolekcje w Pieniążkowicach
W Pieniążkowicach dobiegają końca dziewiąte Góralskie Rekolekcje. Zainaugurowała je msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.
Grupa krynicka GOPR ratuje turystów od 65 lat (zdjęcia)
W Krynicy-Zdroju odbył się jubileusz 65-lecia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Grupy Krynickiej GOPR. Z tej okazji starosta nowosądecki przyznał jednostce nagrodę finansową oraz Złote i Srebrne Jabłka Sądeckie.
Obchody I Światowego Dnia Ubogich (zdjęcia)
KRAKÓW. - Nie będzie prawdziwej czci oddawanej Chrystusowi eucharystycznemu, jeśli nie uklękniemy przed Chrystusem, który czeka by Go ogrzać, nakarmić, przygarnąć, a przede wszystkim z miłością spojrzeć w Jego oczy tak, jak patrzy się na kogoś, kto jest bliski i komu chcemy pozwolić, by mógł na nas spojrzeć swoim wzrokiem - mówił wczoraj metropolita krakowski.
150-lecie powiatu limanowskiego
W tym roku mija 150 lat od przeprowadzenia w Galicji reformy samorządowej. W jej wyniku u podnóży Beskidu Wyspowego i Gorców powstał powiat limanowski. W imieniu samorządu regionalnego gratulacje dla mieszkańców Ziemi Limanowskiej, wraz z okolicznościowymi grawertonami, przekazali: Leszek Zegzda z zarządu województwa, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska oraz radny Grzegorz Biedroń.
32-letnia kobieta była prześladowana przez byłego konkubenta
Policjanci z Krakowa zatrzymali 33-letniego mężczyznę, który uporczywie nękał swoją byłą partnerkę. Decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.
Przemysław Czapliński z Nagrodą im. Jana Długosza (zdjęcia)
KRAKÓW. Znamy już laureata 20. jubileuszowego Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza! Wyróżnienie określane mianem polskiego Nobla w dziedzinie humanistyki otrzymał Przemysław Czapliński, który uznanie jury zyskał książką pt. „Poruszona mapa”, podejmującą tematykę mentalnego obrazu Polski w polskiej literaturze. Zwycięzca otrzymał 30 000 zł i statuetkę dłuta śp. prof. Bronisława Chromego.
Zakończenie obchodów jubileuszu DA św. Anny w Krakowie (zdjęcia)
Jubileusz 90-lecia Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie dobiegł końca. Zamknęła go uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.
51. Rajd Żubrów na drogach Podhala (zdjęcia)
82 załogi wystartowały na tegoroczną trasę 51. Rajdu Żubrów ze startem i metą w Zakopanem. W rajdzie uczestniczą m.in. m.in. skoczek narciarski Maciej Kot wraz z Agnieszką Lewkowicz.
Coraz młodsi dilerzy i narkomani. Międzynarodowa konferencja z okazji jubileuszu IPA (zdjęcia)
Międzynarodowa konferencja poświęcona wpływowi narkotyków na kryminogenne zachowania młodzieży była częścią dwudniowych obchodów jubileuszu 25-lecia powstania nowosądeckiego regionu Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA.
Hej Fest: pożegnanie lata na Gubałówce!
W pierwszą sobotę września na Gubałówce odbyły się finały tegorocznych edycji Hej Fest i Festiwalu Supportów. Wystąpili Kult, Ørganek, Elenor Grey i Sonbird.
Hej Fest: Bo liczy się dobra muzyka! Mrozu oraz Beata i Bajm na Gubałówce!
Przedostatni koncert tegorocznego festiwalu Hej Fest przyniósł dwa doskonałe koncerty. Mrozu oraz Beata i Bajm udowodnili, że - mimo dzielących ich stylistycznych różnic - dla fanów najważniejsza jest po prostu dobra muzyka.
Hej Fest: legendy muzyki na Gubałówce!
19 sierpnia odbyła się kolejna, szósta odsłona festiwalu Hej Fest 2017. Zagrali na niej Perfect, Genesis Classic Ray Wilson oraz półfinalista Festiwalu Supportów - zespół Redford.
Krynickie spotkania z artystą: Hubert Zapiór i jego gość (zdjęcia)
W ramach Krynickich spotkań z artystą, w Starym Domu Zdrojowym zorganizowane zostało kolejne spotkanie z Hubertem Zapiórem (baryton)
Hej Fest: festiwalowy klimat wygrał z pogodą!
Aura nie była najmocniejszą stroną ostatniej soboty, ale to był zdecydowanie jeden z najbardziej klimatycznych dotychczasowych koncertów Hej Fest. Na Gubałówce zagrali Happysad, Zakopower i Sonbird.
IRA na Hej Fest w Zakopanem (zdjęcia)
ZAKOPANE. Kilka tysięcy osób wzięło udział w kolejnej odsłonie Hej festu - festiwalu organizowanego na Gubałówce przez Polskie Koleje Linowe.
Hej Fest na Gubałówce
W ostatnią sobotę lipca Hej Fest zawitał na Gubałówkę. W trzeciej odsłonie tegorocznej edycji Hej Fest zagrali: Mateusz Ziółko, Need More Clouds oraz Sylwia Grzeszczak.
Powitanie lata w skansenie w Zubrzycy (zdjęcia)
W słoneczną sobotę lato powitało także Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.
Dawid Kubacki i Kamil Stoch kręcili akrobacje z Breitling Jet Team w Pardubicach (zdjęcia)
W miniony weekend w Pardubicach odbywały się coroczne pokazy lotnicze – Aviaticka Pout. Impreza jak zawsze przygotowana była z rozmachem, a dobór samolotów zaspokoił niejednego fana awiacji.
Bibliotekarze nagrodzeni za sumienną pracę (zdjęcia)
Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba wziął dziś udział w obchodach Powiatowego Dnia Bibliotekarza, połączonych z jubileuszem 70. rocznicy powstania Biblioteki Publicznej Gminy Krynica-Zdrój.
Świetlne 25. urodziny Goethe-Institut w Krakowie
Światło jest motywem przewodnim 25-lecia działalności Goethe-Institut w Krakowie. Pierwsze jubileuszowe wydarzenia odbędą się już w czwartek wieczorem, kulminacja obchodów nastąpi 20 maja, gdy na fasadzie Pałacu Potockich berlińska grupa Urbanscreen zaprezentuje mapping 3D.
Apel o chodniki przy „zakopiance”
Do resortu infrastruktury i budownictwa trafiła interpelacja trzech posłów w sprawie budowy chodników przy DK nr 7 na terenie gminy Lubień. Według przedstawicieli rządu nie wiadomo jednak, kiedy poprawi się bezpieczeństwo pieszych przy jednak z najbardziej ruchliwych tras Małopolski.
60 lat OSP w Nowej Wsi (zdjęcia)
Jubileusz 60-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi był okazją do uhonorowania przez starostę nowosądeckiego Marka Pławiaka wyróżniających się druhów Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi. Otrzymali je dziś Jadwiga Kantek i Grzegorz Szczecina. Starosta wręczył też komendantowi jednostki Piotrowi Kantkowi promesę na kwotę 4 tys. zł na dofinansowanie zakupu zestawu ratownictwa medycznego PSP R-1.
Złoto, srebro i wóz bojowy na jubileusz OSP (zdjęcia)
Wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk wręczył dziś Złote i Srebrne Jabłka Sądeckie sześciu druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Krużlowej Wyżnej. Z okazji 70. rocznicy założenia tej jednostki przekazał też promesę w kwocie 5 tys. zł na dofinansowanie zakupu umundurowania bojowego.
90-lecie Radia Kraków i stare samochody
W sobotnie popołudnie przy Dworku Gościnnym w Szczawnicy można było podziwiać stare, zabytkowe samochody. Rajd zorganizowała redakcja programu Radiostrada z okazji 90-lecia Radia Kraków.
Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza w Wieliczce
W miniony weekend w okolicach Wieliczki odbył się PLATINUM Rajd będący Memoriałem Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza
Pierwszy dzień zmagań Rajdu PLATINUM - Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza
Dwadzieścia załóg wystartowało w pierwszym dniu zmagań Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. W pierwszym przejeździe odcinka specjalnego Brzegi liczącego ponad 4,6 km zwyciężył Andrzej Szepieniec i Jarosław Zawadzki
Urodziny Jacka Fedorowicza (zdjęcia)
W trakcie inauguracyjnego koncertu 33.PAKI świętowano 80-te urodziny Jacka Fedorowicza, ikony filmu, telewizji, radia i estrady.
Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza w Wieliczce
- W nadchodzący weekend w Wieliczce i jej okolicach zostanie rozegrany PLATINUM Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Te zawody oznaczają inaugurację tegorocznego ogólnopolskiego sezonu rajdowego – zapowiada Paweł Owczyński, prezes Automobilklubu Krakowskiego i zarazem dyrektor imprezy.
Budowlani olimpijczycy nagrodzeni na Politechnice Krakowskiej
Szkoły z Nowego Targu i Zakopanego znalazły się w czołówce rankingu placówek z najlepszymi wynikami w jubileuszowej 30. edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w południowej Polsce.
Nazwę Cię Kościuszko
W tym roku przypada 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji nie mogło u nas – w miejscu związanym z jego postacią - zabraknąć wydarzeń upamiętniających Naczelnika.
Spotkanie z cyklu "Bajka o ..." (zdjęcia)
W poniedziałek 27 lutego w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką. Gośćmi Zbigniewa Bajki byli Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek i Michał Rusinek.
Walka partyzantów i żołnierzy KBW w rocznicę pacyfikacji Barnowca (zdjęcia)
W Czaczowie uczczono dziś 68. rocznicę pacyfikacji sąsiedniej wsi Barnowiec przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, Milicji i wojsk KBW. W uroczystościach, upamiętniających tragiczne wydarzenia z 28 lutego i 1 marca 1949 roku wzięli udział członkowie Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Franciszek Kantor i Marian Ryba. Był też obecny poseł Arkadiusz Mularczyk oraz powiatowi radni Wiesław Pióro i Ryszard Poradowski.
Bracia Lubowiczowie na Jubileuszu Szkoły Muzycznej
Dawid i Jakub Lubowiczowie byli gośćmi Ewy Czamańskiej podczas wieczoru autorskiego w ramach obchodów 70-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Zakopanem. Muzycy opowiedzieli o swoich latach szkolnych i o tym jak dalej potoczyła się ich muzyczna kariera.
Pierwszy konkurs MŚ. Stoch, Kot i Kubacki blisko podium, ale bez medali
Mimo znakomitych skoków na treningach i w kwalifikacjach, żadnemu z podhalańskich skoczków narciarskich nie udało się zdobyć medalu w pierwszym konkursie Mistrzostw Świata w fińskim Lahti. Do podium zabrakło niewiele.
Zatory lodowe na rzekach i potokach. Lokalne podtopienia na Orawie
Dodatnie temperatury roztopiły lód na rzekach. Gdzieniegdzie m.in. na Orawie spływająca kra utworzyła zatory. Na zdjęciu sytuacja w Zubrzycy Dolnej.
Marcin Lichosyt wyrzeźbił mniejszą wersję bałwana giganta (zdjęcia)
W Zubrzycy Dolnej powstał największy śnieżny bałwan w Europie. Budowla wzbudziła ogromne zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców, ale też w mediach.
Integracyjna część Jubileuszowego Memoriału Marii Kaczyńskiej za nami
„Cieszę się niezmiernie, że w tegorocznej V edycji zawodów wezmą udział osoby niepełnosprawne, które to moja mama darzyła szczególną atencją i którym, zwłaszcza w okresie prezydentury mojego ojca, zawsze starała się służyć pomocą” – takimi słowami listu Marty Kaczyńskiej, został otwarty V Jubileuszowy Memoriał Marii Kaczyńskiej w Rabce-Zdroju.
O „Napadzie” na scenie
Reżyser i scenarzysta Szymon Jakubowski tym razem napisał książkę pod tytułem „Napad”. Absolwent brzeskiego ogólniaka opowie o niej podczas spotkania autorskiego w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku 20 lutego o godzinie 17-ej.
Rekordowy bałwan w Zubrzycy Dolnej (zdjęcia)
Młodym mieszkańcom Zubrzycy Dolnej na Orawie udało się ulepić największego bałwana w Polsce. Rekordowa śnieżna statua ma aż 13,40 m wysokości.
10. edycja zawodów polo na śniegu w Tatrach
W dniach 9-12 lutego b.r. odbędzie się dziesiąta, jubileuszowa edycja turnieju BUKOVINA POLO SNOW MASTERS. W zimowej scenerii Tatrzańskiego Parku Narodowego, tuż obok Hotelu BUKOVINA, do rywalizacji staną cztery drużyny kobiece i cztery męskie. Wezmą one udział w Turnieju Głównym. Dwa zespoły młodych zawodników zaprezentują się natomiast w Turnieju Beginners Incentive Cup.
Snowpark Goobaya z najwyższą skocznią w Polsce!
W tym sezonie na miłośników freestylu na Gubałówce czekają nowe atrakcje – a wśród nich najwyższa w Polsce, 15 metrowa skocznia, dodatkowe raile, boxy oraz wiele niespodzianek, które pasjonatom białego szaleństwa dostarczą jeszcze więcej radości.
Skazany na bluesa w Klubie Kwadrat
Kraków – 17.12.2016 – Klub Kwadrat ul. Skarżyńskiego 1
IRA w Klubie Studenckim Kwadrat w Krakowie
Kraków – 27.11.2016 – Klub Kwadrat ul. Skarżyńskiego 1
Otwarcie Bram 18:00 Start 19:00
Czy powstanie stacja narciarska na Lubaniu?
Jak podaje portal podhale24.pl - radni Ochotnicy Dolnej domagają się, aby gmina wróciła do projektu budowy wyciągu na Lubań. Przedsięwzięcie, miało być zrealizowane już kilkanaście lat temu.
Dźwięk roku obwieścił oficjalne otwarcie drogi
Starosta nowotarski Krzysztof Faber dostał od wójta gminy Jabłonka Antoniego Karlaka w prezencie róg orawski, na którym zagrał i tym samym oficjalnie otworzył nowo wyremontowaną drogę w Zubrzycy Górnej Zimnej Dziurze.
Jubileusz Feliksa Szajnerta (zdjęcia)
Na Dużej Scenie Teatru im Juliusza Słowackiego w Krakowie miął miejsce wieczór niezwykły - tajemniczy spektakl Agaty Dudy-Gracz "Bardzo tanie przedstawienie z bardzo ważnych powodów zrobione tylko raz. Chyba". Był on specjalnie przygotowany przez zespół i pracowników Teatru jako prezent dla Feliksa Szajnerta, który świętował 50-lecie swojej pracy artystycznej.
Jubileuszowy Rajd Żubrów w Zakopanem (zdjęcia)
Po raz 50. na małopolskich drogach gościł Rajd Żubrów. Rozgrywany przez byłych zawodników, działaczy oraz sympatyków sportu samochodowego wyścig zainicjowany został przez Sobiesława Zasadę, który właśnie w 1966 roku zdobył pierwszy tytuł Mistrza Europy.
GrubSon Live Kraków
W Klubie Kwadrat przy ulicy Skarżyńskiego 1 w Krakowie wystąpi GrubSon!
Zapraszamy w dniu 22.10.2016 roku na godzinę 20:00.
XV Powiatowy Hubertus w Zawoi (zdjęcia)
W Centrum Górskim Korona Ziemi w Zawoi odbył się XV Powiatowy Hubertus.
Trudne warunki na orawskich drogach (zdjęcia)
Po intensywnych opadach śniegu droga między Zubrzycą a Zawoją była bardzo śliska. Dodatkowo drzewa nie wytrzymały naporu śniegu i zaczęły przewracać się na jezdnie.
"Wybieranie lnu" w orawskim skansenie (zdjęcia)
W Skansenie w Zubrzycy Górnej zorganizowane zostały pokazy związane ze zbiorem i obrabianiem lnu. Wydarzenie nawiązywało formą do dawnego zwyczaju wspólnego rwania lnu oraz wspólnego świętowania zakończenia tej mozolnej pracy.
Koncert Meli Koteluk na Gubałówce (zdjęcia)
Dobiega końca zakopiański festiwal Hej Fest. Ten weekend jest przedostatnim, kiedy na scenie na Gubałówce występują polskie gwiazdy. Wczoraj była to zdobywczyni Fryderyka, wokalistka mająca na swoim koncie dwie platynowe płyty - Mela Koteluk. Dziś zagra Dżem.
101-latka w Klikuszowej
Apolonia Nykaza z Klikuszowej świętowała dzisiaj 101 urodziny. Jest to najstarsza osoba mieszkająca w gminie Nowy Targ.
Happysad na Gubałówce (zdjęcia)
Kolejnym wykonawcą w ramach festiwalu Hej Fest był Happysad. Rockowy zespół, zdobywca dwóch platynowych płyt - rozgrzał publiczność na Gubałówce.
Koncert na Gubałówce. Folklor z całego świata - gościnnie w Tatrach (zdjęcia)
Uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w niedzielny poranek wystąpili na Gubałówce.
Gorce Ultra Trial za nami (zdjęcia)
Podczas sierpniowego długiego weekendu, Gorcami zawładnęli biegacze górscy. W sobotę i niedzielę, w ramach imprezy Gorce Ultra Trial, odbyły się trzy biegi, na dystansach 20, 40 i 80 km. Po drodze do zaliczenia były cztery podstawowe i najbardziej niezwykłe gorczańskie szczyty: Lubań, Turbacz, Kudłoń i Gorc.
Perfect na Gubałówce (zdjęcia)
ZAKOPANE. "To wszystko dla Was kochani! Jedziemy już dwa dni... do zobaczenia na Gubałówce! - zapowiadali swój przyjazd na Hej Fest muzycy. Grzegorz Markowski podsumował krótko "warto było".
Zioła w Orawskim Parku Etnograficznym (zdjęcia)
W Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej otwarta została wystawa "Zioła z siedmiu miedz". Spotkanie nawiązuje do jutrzejszego święta, w które zwyczajowo święci się rośliny w bukietach.
Finał Festiwalu Muzyki Kameralnej - "Instrumety z duszą" (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. W ostatnim koncercie Festiwalu wystąpiła znakomita skrzypaczka oraz popularyzatorka instrumentów barokowych Anna Śliwa. Występ połączony był z prelekcją na temat historycznego instrumentarium wraz z praktycznym pokazem gry.
Kolejna gwiazda Hej Fest - Afromental (zdjęcia)
ZAKOPANE. Na Gubałówce w ramach trwającego festiwalu Hej Fest wystąpił zespół Afromental. Koncert nie rozczarował widzów.
Rozpoczął się Festiwal Muzyki Kameralnej (zdjęcia)
Cykl koncertów w malowniczej scenerii Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej zainicjowała "Fantazja smyczkowa" w wykonaniu kwartetu smyczkowego - dwoje skrzypiec, altówka i kontrabas.
Tragiczny wypadek w Zubrzycy Dolnej. Motocykl stanął w ogniu, kierowca nie żyje
W wypadku zginął 23-letni motocyklista z Chyżnego. Motocykl, którym kierował, stanął w płomieniach po tym, jak uderzył w niego samochód dostawczy. Młody mężczyzna zmarł w wyniku poparzeń i odniesionych obrażeń.
XIV Święto Borówki (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Godka o zbieraniu borówek - przedstawiona przez Irenę Grabarczykową zapoczątkowała w Muzeum - Orawskim Parku Etnograficznym doroczne Święto Borówki. W programie całodziennej zabawy znalazły się koncerty, wystawy, spektakle teatralne i konkursy.
Koncert zespołu IRA na Gubałówce (zdjęcia)
ZAKOPANE. Ten weekend w ramach Hej Fest to mieszanka rockowo-folkowa. Wczoraj na scenie wystąpił zespół IRA - dziś czeka nas koncert grupy Zakopower.
Dąb jedności i tablice miast partnerskich - kolejny dzień Jubileuszu Jabłonki (zdjęcia)
Z okazji obchodów 450-lecia, do Jabłonki przyjechali goście z miasta partnerskiego Brebu. Jego burmistrz wraz z delegacją posadzili w parku przed urzędem gminy dąb jedności.
Koncert Kultu w Zakopanem (zdjęcia)
ZAKOPANE. Kult wystąpił jako gwiazda w ramach Hej Fest, czyli festiwalu supportów jaki potrwa do 11 września. Przez kilkanaście weekendów na Gubałówce i Równi Krupowej w Zakopanem odbywać się będą koncerty znanych polskich artystów. Dziś wystąpią Bracia wraz z byłym wokalistą Budki Suflera, Krzysztofem Cugowskim.
Wyjazd Gladiatorów na Mistrzostwa Świata pod dużym znakiem zapytania
W Lubawie na Mazurach zakończyło się pierwsze zgrupowanie kadry narodowej Polski przed Mistrzostwami Świata w kickboxingu. Kadrę gościł Ośrodek, który był w czasie Euro 2012 Rekomendowanym Centrum Pobytowym drużyn piłkarskich. W zgrupowaniu udział wzięło troje Gladiatorów z UKS w Binczarowej: Julia Oleksy, Anna Gomułka oraz Szymon Góra.
Łobuzy w Tatrzańskiej Strefie Smaku i Rozrywki (zdjęcia)
„Ona czuje we mnie piniądz” - ten i inne przeboje grupy „Łobuzy” zabrzmiały na scenie pod Gubałówką w ramach kolejnego, cotygodniowego koncertu w Tatrzańskiej Strefie Smaku i Rozrywki.
Mistrz świata w frydmańskim triathlonie (zdjęcia i fim)
Już po raz ósmy w Frydmanie rozegrano zawody triathlonowe. Impreza dla prawdziwych twardzieli, którzy muszą pokonać swoje słabości w wodzie i na lądzie. Na starcie zobaczyliśmy też mistrza świata w kickboxingu Łukasza Jarosza.
Powstanie schronisko na Lubaniu?
O nowym schronisku na szczycie Lubania marzą już pokolenia turystów. Od spalenia budynku schroniska przez wojska okupacyjne minęło dokładnie 72 lata. Przez ten okres koncepcji odbudowy było wiele. Niestety, jak wszyscy wiemy doskonale, do tej pory na koncepcjach się kończyło.
Triathleci nad jeziorem
Kolejny raz nad jeziorem Czorsztyńskim spotykają się sympatycy triathlonu. Ta olimpijska dyscyplina ma na świecie i obecnie w Polsce coraz większą popularność. Zawody na dwóch dystansach olimpijskim (1,5 km pływania; 40km roweru; 10km biegu) i sprinterskim ( o połowę krótszym) będą rozgrywane tradycyjnie już we Frydmanie.
Posterunek na Gubałówce
ZAKOPANE. Wraz ze zbliżającym się sezonem turystycznym swój wspólny posterunek na Gubałówce otwarły: policja i straż miejska. Funkcjonariusze będą stacjonować w budynku dawnej „Toprówki” użyczonego przez Polskie Koleje Linowe.
Kolorowy zawrót głowy czyli latające” kanapy” nad Nowym Targiem. Skoczkowie pobili rekord Polski (zdjęcia)
Na nowotarskim lotnisku trwa międzynarodowa impreza spadochronowa Canopy Formation Camp zorganizowana przez działająca tam Szkołę Spadochronową "Skoczek”.
18 koncertów polskich gwiazd w Zakopanem
26 czerwca rozpocznie się w Zakopanem Hej Fest. Będzie to cykl 18 koncertów gwiazd polskiej sceny muzycznej, które występować będą na szczycie Gubałówki i na Równi Krupowej. Wśród nich są m.in. Hej, Monika Brodka, Dawid Podsiadło i Dżem.
Dziś w Kasinie odbędzie się finał GrandPrix o Puchar BeskidCard
Niesprzyjające warunki pogodowe zmusiły organizatorów do skorygowania harmonogramu zawodów.
Zamykają sie kolejne stacje, odwoływane są zawody
Zima całkiem już skapitulowała. Wysokie temperatury sprawiają że śnieg szybko znika a kolejne ośrodki kończą sezon
Będzie się działo w ten weekend!
Pierwszy weekend marca zapowiada się bardzo obficie pod względem narciarskich imprez.
Kolejne zmagania o Grand Prix BeskidCard
Jeszcze nie opadły emocje ostatnich zawodów które odbyły się w Krynicy a już w sobotę rywalizacja przenosi się do Spytkowic
Zbliża się kolejne Grand Prix o Puchar BeskidCard
Już 17 stycznia odbędzie się pierwsza z ośmiu zaplanowanych na ten sezon edycji IV Grand Prix o Puchar BeskidCard
Otwierają się kolejne stacje w Małopolsce
Mróz trzyma, słońce świeci - jest po prostu pięknie. Otwierają się kolejne stacje a te już działające uruchamiają nowe trasy.
Od wczoraj działa Gubałówka
Na Polanie Gubałówka w Zakopanem działa już wyciąg orczykowy. Zdjęcie pochodzi co prawda z poprzedniego sezonu ale śniegu pod trasą jest wystarczająco.
Inauguracja VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Po raz siódmy na Orawie rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej w Kościele Matki Bożej Śnieżnej w Muzeum - Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej.
Ikony Małgorzaty Stańdo w Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. W budynku plebani na terenie skansenu w Zubrzycy Górnej odbył się wernisaż otwierający wystawę ikon autorstwa Małgorzaty Stańdo.
Grupa orawska na trasie XXXIV Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Jak co roku z Podhala i Orawy wyruszyła do Częstochowy Góralska Pielgrzymka. Dzień po wystartowaniu grup zakopiańskiej i nowotarskiej, wyruszyły grupy z Orawy i Rabki.
Halina Frąckowiak obchodziła jubileusz swojej kariery scenicznej - w Zakopanem (zdjęcia)
Niedziela była drugim dniem 11-stych już Wierchowych Spotkań organizowanych przez fundację Pro Artis. Inicjatorem imprezy, która odbyła się na Dolnej Równi Krupowej, jest Andrzej Brandstaetter- znany podhalański muzyk. W niedzielę wystąpiła m.in. Halina Frąckowiak, która świętowała swoje 50 lat na scenie. Odebrała ona z tej okazji kwiaty od burmistrza Zakopanego.
Jubileuszowa msza pod Wielką Krokwią w rocznicę wizyty Jana Pawła II
Pod Wielką Krokwią odsłonięto tablicę upamiętniającą wizytę Świętego Jana Pawła II. Przed 18 laty Ojciec Święty przybył do Zakopanego, gdzie przyjął hołd górali. Podczas mszy świętej sprawowanej przez biskupa Grzegorza Rysia, osłonięto płaskorzeźbę Marka Szali.
Końcówka kampanii prezydenckiej. Adam Jarubas w Pieninach, Jacek Wilk w Nowym Targu
Podczas wizyty w długi weekend majowy na Podhalu, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego na prezydenta RP Adam Jarubas odwiedził także Pieniny.
KRAKÓW. Powstaje browar Lubicz
16 kwietnia rozpoczęło się montowanie tanków na piwo w powstającym browarze Lubicz. 19 ogromnych kadzi dołączy do pozostałej aparatury produkcyjnej. Otwarcie planowane jest na połowę roku. W browarze Lubicz, będzie można spróbować 11 gatunków piwa.
Nowotarski Klub Kolarski zaprasza na pierwsze w sezonie 2015 IC Podhale
IC to skrót pochodzący od włoskiego wyrażenia Infrasettimanale Classico, które oznacza Środowy Klasyk.
Jubileusz OSP w Biskupicach
Strażacy ochotnicy z Biskupic koło Wieliczki świętowali 90-lecie powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w tej miejscowości. Z tej okazji do jednostki trafił nowy wóz strażacki, który uroczyście poświęcono i przekazano w ręce strażaków.
KRAKÓW. Pałac Biskupa Erazma Ciołka ponownie dostępny dla publiczności
Od 16 kwietnia Pałac Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej 17 – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie - będzie ponownie dostępny dla publiczności.
Najnowszy nowohucki kryminał
Klub Kombinator i Wydawnictwo Różnica zapraszają na spotkanie autorskie z Hanną Sokołowską. Nowohucka premiera najnowszej powieści kryminalnej, której akcja rozgrywa się w Nowej Hucie odbędzie się 27 marca, i godz. 19.30 w Klubie Kombinator, os. Szkolne 25.
Spotkanie z poetą Krzysztofem Kuczkowskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zakopanem
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zakopanem odbyło się spotkanie z Krzysztofem Kuczkowskim, poetą, założycielem dwumiesięcznika literackiego "Topos".
Nowoczesne oblicze Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluszkowcach
Gminna Biblioteka Publiczna w Kluszkowcach rozszerza paletę alternatywnych form spędzania czasu wolnego. Od połowy lutego oferuje czytelnikom zarówno tradycyjną książkę, jak i jej elektroniczną wersję dostępną na tabletach.
Mszana Dolna: Bezpłatne warsztaty wokalne dla młodzieży
Dziś i jutro w kinie "Luboń" zorganizowane zostaną pierwsze warsztaty muzyki gospel odbywające się w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.
Burmistrz Szczawnicy chce dowodów na twierdzenie, iż w Jaworkach występuje puchacz Bubo bubo
Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o udzielenie informacji i przedstawienia dowodów, że w Jaworkach występuje puchacz Bubo bubo. Zdaniem władz miasta, dotychczas zebrane dowody na jego istnienie są wątpliwe. Tymczasem sprawa ta przeszkadza w budowie kompleksu narciarskiego na Durbaszce.
Setne urodziny Pani Marii Bańki
Wczoraj mieszkanka Kluszkowiec, Pani Maria Bańka świętowała swoje setne urodziny. Ten wyjątkowy dzień Jubilatka spędziła w gronie najbliższych oraz przybyłych gości. Listy gratulacyjne otrzymała m. in. od premier RP.
Spotkanie „Afgański tadżycki Pamir na rowerze”,
Gośćmi kolejnego spotkania w Klubie Obieżyświatów, który cyklicznie odwiedza Dom Kultury w Kętach, będą Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik. Spotkanie, zatytułowane „Afgański tadżycki Pamir na rowerze”, odbędzie się w piątek 27 lutego o godz. 18.00.
Karnawał na Orawie - "Ostatki" w Zubrzycy Górnej (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Muzeum - Orawski Park Etnograficzny to miejsce zatrzymane w dawnych czasach. Dlatego też "Ostatki" zorganizowane w skansenie przeniosły zebranych gości i przyjaciół w stare czasy. W Czarnej Karczmie znaleźć można było coś dla ducha, ale i coś dla ciała.
"Skubarki" - spotkanie Związku Podhalan oddział w Jabłonce (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. W Muzeum - Orawskim Parku Etnograficznym odbyło się spotkanie orawskiego oddziału Związku Podhalan pod hasłem "skubarki".
Walentynkowy Karnawał na Gubałówce
Polskie Koleje Linowe S.A. zapraszają 14 lutego na „Walentynkowy Karnawał na Gubałówce”. Nagrodą w jednym z konkursów będzie pierścionek zaręczynowy.
Koncert Agaty Siemaszko i Kuby Bobas Wilka (zdjęcia)
GORLICE. Uroczyste otwarcie Sali Kameralnej Gorlickiego Centrum Kultury połączone było z koncertem gości specjalnych - Agaty Siemaszko i Kuby „Bobas” Wilka.
Podhalanki na Konkursie Kolęd i Pastorałek w Zabierzowie zdobyły wysokie miejsca
Klaudia Milaniak z Frydmana oraz Paulina Bryniarska z Nowego Targu wywalczyły trzecie miejsca podczas XV Jubileuszowego Konkursu Kolęd i Pastorałek w podkrakowskim Zabierzowie. Inna nowotarżanka - Julia Jarząbek zajęła miejsce drugie.
Czy narciarze wrócą na Gubałówkę? Właściciele terenów podpisali umowę
ZAKOPANE. Umowa dotycząca wykorzystania zimowego terenów na Gubałówce została podpisana. Na razie jednostronnie.
Finał XXXVI Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy w Gminie Jabłonka (zdjęcia)
JABŁONKA. W Orawskiej Bibliotece Publicznej miał miejsce finał XXXVI Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia-Florka. Spośród 95 uczestników biorących udział w przeglądzie, wytypowano najlepszych recytatorów i gawędziarzy w różnych kategoriach wiekowych. Laureaci podczas finału otrzymali nagrody, a także zaprezentowali swoje konkursowe wiersze i gawędy.
Zakończyły się XXVII Małopolskie Targi Ślubne (zdjęcia)
W Centrum Targowym Chemobudowa-Kraków zorganizowane zostały XXVII Małopolskie Targi Ślubne - największa impreza branży ślubnej w Małopolsce.
Małopolskie Targi Ślubne
W niedzielę 25 stycznia w Centrum Targowym Chemobudowa-Kraków przy ul. Klimeckiego 14 odbędą się XXVII Małopolskie Targi Ślubne - największa impreza branży ślubnej w Małopolsce.
Małopolski Inkubator Pomysłowości
To już piąta edycja realizowanego od kilku lat konkursu dla małopolskich doktorantów. Trzeba wykazać się pomysłowością i przedsiębiorczością przygotowując ciekawy i możliwy do wdrożenia biznesplan. Nabór innowacyjnych pomysłów trwa do 2 marca 2015 r.
Ślubowanie nowo przyjętych policjantów
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się uroczyste ślubowanie nowo przyjętych policjantów.
Obejrzyj starożytną mumię...
Światowid ze Zbrucza, Mumia Aset-iri-khet-es czy strój Lajkonika – te i inne skarby przechowywane w małopolskich muzeach można już obejrzeć za pośrednictwem kanału Wirtualne Muzea Małopolski na YouTube. Filmiki to kontynuacja szeroko zakrojonej digitalizacji cennych zbiorów regionu. Obecnie na portalu Wirtualne Muzea Małopolski znajduje się ponad 900 eksponatów.
"Wieczór kolęd Krakowiacy i Górale" w Orawskim Parku Etnograficznym (zdjęcia)
Jak co roku na terenie skansenu w Zubrzycy Górnej odbyło się wspólne śpiewanie bożonarodzeniowych kolęd. Wykonawcami utworów byli Krzysztof Leksycki, Ilona Nieciąg wraz z zaproszonymi artystami oraz chór Orawskiej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Agnieszki Zalewy. Chór Arabeska podczas wieczoru wykonał kolędy ze swojej świątecznej płyty "Radość Narodzenia".
Jest pozwolenie na budowę zakopianki
Kilka dni temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie ogłosiła przetargi na budowę odcinka nowej zakopianki z Lubnia do Rabki-Zdroju. Wczoraj wojewoda małopolski Jerzy Miller poinformował, że jest już pełna zgoda na inwestycję - w poniedziałek wydana została decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji.
Wernisaż wystawy Tkaniny Artystycznej w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej (zdjęcia)
Od lutego do końca maja 2014 roku trwały w zubrzyckim skansenie warsztaty tkactwa artystycznego. Jest to pierwsza edycja warsztatów organizowana przez Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej.
Ennio Morricone zagra 14 lutego 2015 r. w Kraków Arena
Przed nami wielkie muzyczne święto. Już 14 lutego 2015 r. (w sobotę) o godz. 20.00 Maestro Morricone odwiedzi Kraków i wraz z wokalistką Susanną Rigaci, orkiestrą, chórem oraz ze specjalnym udziałem innej gwiazdy - Dulce Pontes - zagra dla polskich fanów w Kraków Arena. To jedyny polski koncert na jubileuszowej trasie „50 lat muzyki”.
KRAKÓW. Jacek Majchrowski złożył ślubowanie
Jacek Majchrowski, wybrany 30 listopada na prezydenta Krakowa, złożył 4 grudnia ślubowanie i objął stanowisko. Startował jako kandydat niezależny i wygrał w drugiej turze wyborów uzyskując 58,77 proc. głosów.
Nowy burmistrz Nowego Targu złożył ślubowanie. Owacja na stojąco i chóralne "Sto lat"
Przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali obrad Urzędu Miasta w Nowym Targu nowo wybrany burmistrz Grzegorz Watycha odebrał zaświadczenie o wyborze na burmistrza i złożył ślubowanie. Zebrani przyjęli to oklaskami na stojąco, a następnie odśpiewali mu chóralne "Sto lat".
Uroczyste ślubowanie Wójta Gminy Jabłonka Antoniego Karlaka (zdjęcia)
JABŁONKA. Jabłonka. w sali widowiskowej Orawskiego Centrum Kultury podczas uroczystej sesji Rady Gminy odbyło się zaprzysiężenie na kolejną kadencję wójta gminy Jabłonka Antoniego Karlaka.
Rozgrodzenie trasy narciarskiej na Gubałówce
Trasa jest otwarta, rodzina Gąsieniców - Byrcynów otrzymała stosowne pozwolenie na usunięcie drzew, a negocjacje ze spółką PKL są na ukończeniu. "Współpraca nowych Radnych wraz z Kandydatem na Burmistrza – Leszkiem Dorulą doprowadziła dziś rano do usunięcia ogrodzenia na trasie narciarskiej na zboczu Gubałówki" - informuje KWW Jedno Zakopane.
Dziś otwarcie trasy na Gubałówce?
ZAKOPANE. To może być najgłośniejszy akord kończącej się kampanii wyborczej na burmistrza miasta. Radni, którzy będą tworzyć większość w Radzie Miasta Zakopane i popierają kandydata na burmistrza Leszka Dorulę wraz z rodziną Byrcynów zapraszają dziś na "rozgrodzenie trasy narciarskiej na Gubałówce".
Nagrody dla autorów najlepszych biznesplanów
Anna Zając, Mirosław Stygar i Damian Marchewka zwyciężyli w czwartej edycji konkursu Małopolski Inkubator Pomysłowości 2014. Laureaci – doktoranci z najlepszymi pomysłami biznesowymi - odebrali nagrody podczas uroczystej Gali Młodego Biznesu w Krakowie.
Warsztaty tkactwa artystycznego w Muzeum Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej - II edycja
Zubrzycki skansen po raz drugi zaprasza na warsztaty tkactwa artystycznego.
Wieczór Pieśni Patriotycznych w Zubrzyckim Skansenie (zdjęcia)
Po raz 6 odbył się Wieczór Pieśni Patriotycznych w Muzeum - Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej.
Montaż słowno-muzyczny uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w krościeńskim kościele parafialnym
Raduje się serce, raduje się dusza, gdy Pierwsza Kadrowa na wojenkę rusza - akademia przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n. Dunajcem.
Klub KPK Team: grupa ludzi z pasją
Klub Powiatu Krakowskiego, czyli po prostu KPK-Team powstało z inicjatywy Kamila Galosa. Wpadł on na pomysł, aby zjednoczyć ludzi, których łączy ta sama pasja - pasja motocyklowa i miłość do 4 kółek.
Sukces zakopiańczyka Konrada Bieli w 48 Rajdzie Żubrów
W miniony weekend na trasie Myślenice -Zakopane, został rozegrany 48 Rajd Żubrów, jedna z najstarszych imprez samochodowych organizowanych w Polsce.
Promocja książki "Orawska Czytanka" (zdjęcia)
W Orawskiej Bibliotece Publicznej w Jabłonce miała miejsce promocja książki pt. "Orawska Czytanka" pod redakcją Barbary Zgamy.
Spotkanie kolarzy z prezydentem RP (zdjęcia)
Reprezentanci klubu kolarskiego "LUBOŃ" Skomielna Biała spotkali się dziś z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Okazją było zasadzenie Dębu Wolności na terenie opactwa w Tyńcu oraz wręczenie odznaczeń państwowych złotej kadrze tegorocznych szosowych Mistrzostw Świata z Michałem Kwiatkowskim na czele oraz tryumfatorowi Tour de Pologne Rafałowi Majce.
Wystawa ikon Małgorzaty Stańdo w Orawskiej Bibliotece Publicznej (zdjęcia)
W Orawskiej Bibliotece Publicznej w Jabłonce została otwarta wystawa ikon autorstwa Małgorzaty Stańdo. Na wernisażu odbyło się spotkanie z ikonopisarką na którym przeprowadziła wykład - "Jak powstaje ikona i typy kanoniczne ikon".
Jubileusz 110-lecia nowotarskiego I LO (zdjęcia)
NOWY TARG. Jubileusz 110-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego był dwudniowym świętem całej społeczności szkolnej, emerytowanych nauczycieli, byłych dyrektorów Liceum: Stanisława Żygadły, Wita Wójtowicza, Marii Pilch, Franciszka Janczego, absolwentów i osób zaprzyjaźnionych ze Szkołą.
Odbudowa mostu w Zubrzycy Dolnej - usuwanie skutków klęsk żywiołowych (zdjęcia)
W Zubrzycy Dolnej na potoku Zubrzyca trwa odbudowa mostu koło Trójcy, który został uszkodzony przez powódź. Cały most został rozebrany i na jego miejsce powstanie nowy.
Jubileusz 120-lecia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem zaprasza na uroczyste obchody Jubileuszu 120-lecia istnienia, które odbędą się w dniach 16 – 19 października br. Jubileuszowi towarzyszyć będzie gra miejska dla młodzieży, biegi przełajowe dla dzieci i młodzieży oraz Mistrzostwa w wielokrotnym wyciskaniu sztangi leżąc organizowane przez TG „Sokół” wspólnie z Mistrzem Świata Janem Wegierą.
Hokeiści Podhala na uroczystościach 95-lecia polskiego ruchu olimpijskiego
W Urzędzie Miasta Krakowa upamiętniony został jubileusz 95-lecia powołania do życia polskiego ruchu olimpijskiego, a także 90 rocznica debiutu Polaków w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 roku.
Gminne ćwiczenia obronne "Maska 2014" (zdjęcia)
"Tuż przed godziną 12 wójt Gminy Krościenko zostaje powiadomiony przez mieszkańca gminy, iż rozpędzony samochód cysterna jadąca od strony Nowego Targu przez Rynek niespodziewanie wjechał na przeciwległy pas jezdni i uderzył w znajdujący się na parkingu samochód osobowy. Z uszkodzonej cysterny wyciekła żrąca substancja" .
Krakowska wystawa szczawniczanki Joanny Dziubińskiej
Szczawnicka artystka, współwłaścicielka Galerii ,,Krzywa Jabłonka’’ osobiście otwarła swoją wystawę zorganizowaną w Krowoderskiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
23. Prezentacje Nowotarskie
NOWY TARG. Jubileusz 23. urodzin Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu – o/MCK SOKÓŁ Nowy Sącz rozpocznie się 26 września i potrwa do 23 października. W programie m. in. tradycyjne "Prezentacje Nowotarskie" oraz urodzinowy koncert w Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu.
Trwa jubileuszowa - 30 Babiogórska Jesień (zdjęcia)
Po raz kolejny Zawoja zaprasza pod Babią Górę na doroczne wielkie święto folkloru babiogórskiego i sztuki ludowej regionu.
Mł. asp. Dariusz Jakubowski z KPP w Oświęcimiu zwycięzcą konkursu na „Najlepszego Dzielnicowego w Małopolsce”
Zakończyły się małopolskie eliminacje do VII Ogólnopolskiego Finału Zawodów „Dzielnicowy Roku 2014”, które odbędą się w Szkole Policji w Katowicach w dniach 13 – 15 października br.
Jubileusz 110 rocznicy urodzin Jana Sztaudyngera - spotkanie w UM Zakopane (zdjęcia)
W zakopiańskim Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z okazji 110 rocznicy urodzin Jana Sztaudyngera, w którym wzięła udział rodzina poety: Anna Sztaudynger-Kaliszewicz, Dorota i Ania Sztaudynger-Zaczek.
Jubileusz Muzeum Tatrzańskiego
Rok 2014 jest rokiem wyjątkowym dla Muzeum Tatrzańskiego, które właśnie obchodzi 125. rocznicę otwarcia. Trzydniowe obchody jubileuszu rozpoczną się 18 września.
Remont sali w remizie OSP w Zubrzycy Dolnej
W remizie OSP w Zubrzycy Dolnej wykonano remont lokalu oraz powiększono parking obok budynku. Odmalowano ściany, zakupiono krzesła, żyrandole i zasłony. Zamontowano także klimatyzację.
Inauguracja roku szkolnego w Zubrzycy Dolnej (zdjęcia)
Na rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Gminie Jabłonka odbyło się uroczyste poświęcenie i otwarcie hali sportowej w Zespole Szkół w Zubrzycy Dolnej.
XXII Dożynki w Gminie Jabłonka (zdjęcia)
Po raz XXII mieszkańcy gminy Jabłonka obchodzili Święto Plonów. Tegorocznym gospodarzem była Zubrzyca Dolna. W kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej rolnicy dziękowali za tegoroczne plony.
Krakowskie propozycje dla najmłodszych
DU-Da-Di, Klub Latających Podróżników i Po-łączenia to nazwy zajęć i warsztatów dla naszych najmłodszych, które już we wrześniu rozpoczną się w krakowskim Muzeum Etnograficznym. To druga już edycja zajęć, które rok temu cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Spotkania będą prowadzić doświadczeni specjaliści.
Zbliża się jubileuszowy bieg Maraton GORCE - zapowiedź filmowa
W sobotę rozegrany zostanie jubileuszowy bieg X Maraton GORCE. Trasa wiedzie z Krościenka do Nowego targu, na Długą Polanę.
Rozpoczyna się dwudniowy Nowotarski Piknik Lotniczy
Dziś i jutro Aeroklub Nowy Targ organizuje kolejną edycję Nowotarskiego Pikniku Lotniczego. W programie pokazy modelarskie, skoki spadochronowe, paralotnie, pokaz akrobacji w międzynarodowym wykonaniu, starty pięciu balonów na ogrzane powietrze oraz atrakcje dla całych rodzin. Będą koncerty i pokazy pirotechniczne. Oby tylko pogoda dopisała.
Memoriał Huberta Wagnera w Krakowie
Memoriał Huberta Jerzego Wagnera w Piłce Siatkowej Mężczyzn to jeden z największych i najbardziej prestiżowych towarzyskich turniejów, w którym co roku spotykają się cztery reprezentacje narodowe. W tym roku w Krakowie spotkają się drużyny Bułgarii, Chin, Polski i Rosji.
Pieszy potrącony przez samochód. 76-letni mężczyzna jest ciężko ranny
Do zdarzenia doszło wczoraj na drodze 957 w Zubrzycy Górnej. - Jak wynika z ustaleń, kierujący samochodem marki Daihatsu 34-letni mieszkaniec Zubrzycy Górnej potrącił pieszego, 76-letniego mieszkańca również Zubrzycy Górnej, który nagle wtargnął na jezdnię - wyjaśnia podkom. Roman Wolski.
Skrzydła Wielkiej Wojny w Nowym Targu (zdjęcia)
NOWY TARG. Dobiega końca zorganizowany na nowotarskim lotnisku przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Aeroklub Nowy Targ piknik lotniczo-historyczny z okazji wybuchu I wojny światowej.
I-wojenny piknik lotniczy na nowotarskim lotnisku (film)
W niedzielę zapraszamy na lotnisko w Nowym Targu, gdzie odbędzie się drugi z cyklu I-wojenny piknik lotniczy. Organizowany jest on wspólnie przez Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz Aeroklub Nowotarski w ramach projektu Skrzydła Wielkiej Wojny.
V Nowotarskie Dni Fantastyki już jutro i pojutrze w MOK!
Już po raz ostatni zapraszamy wszystkich na V, jubileuszową edycję Nowotarskich Dni Fantastyki, która odbędzie się w najbliższy weekend w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.
I-wojenny piknik lotniczy
W najbliższą niedzielę zapraszamy na lotnisko w Nowym Targu, gdzie odbędzie się drugi z cyklu I-wojenny piknik lotniczy. Organizowany jest on wspólnie przez Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz Aeroklub Nowotarski w ramach projektu Skrzydła Wielkiej Wojny.
Gala Operetkowa - koncert finałowy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. W zabytkowym kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej w Zubrzycy Górnej odbył się ostatni tegoroczny koncert VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej. Gwiazdą wieczoru była sopranistka Alina Urbańczyk-Mróz.
Wieczór ze Świętym - koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Trzeci - przedostatni koncert VI edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej był dedykowany osobie świętego Jana Pawła II. Przedstawiony został spektakl słowno-muzyczny oparty na motywach poematu papieża - "Tryptyk rzymski".
Dzieci dzieciom - koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Kolejny koncert VI edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej był występem młodych talentów.
Jubileusz "Koncertów w Zakopanem – wiosna, lato” (zdjęcia)
Cykliczna impreza „Koncerty w Zakopanem – wiosna, lato 2014’ jest już na półmetku. Muzyczne spotkania w Zakopanem nie roszczą sobie pretensji do najważniejszej imprezy muzycznej pod Tatrami. Od 15 lat są artystycznym wyrazem spotkań młodych ludzi, którzy uprawiają muzyczne rzemiosło w szkołach, na uczelniach, czy stowarzyszeniach muzycznych.
Zakopiańczyk laureatem międzynarodowego konkursu skrzypcowego
Dawid Lubowicz z Zakopanego zdobył 3 nagrodę ex-aequo z Robertem Janoską (Słowacja) na I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta. To wielki sukces w karierze 33-letniego absolwenta zakopiańskiej szkoły muzycznej.
Orawskie Święto Borówki (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Już po raz 12 w Muzeum-Orawskim Parku Etnograficznych zorganizowane zostało Święto Borówki.
Koncert inaugurujący Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej (zdjęcia)
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Zubrzyca Górna 2014 to cykl koncertów w malowniczej scenerii Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego.
VI Festiwal Muzyki Kameralnej w Zubrzycy Górnej
Począwszy od niedzieli 27 lipca do niedzieli 3 sierpnia w Zubrzycy Górnej odbywać się będą koncerty i wydarzenia artystyczne w ramach VI Festiwalu Muzyki Kameralnej.
Inauguracja Jubileuszowego Festiwalu "Pieniny-Kultura-Sacrum"
W sobotę w Krościenku nad Dunajcem oraz w niedzielę w Sromowcach Wyżnych odbędą się koncerty rozpoczynające V. edycję Festiwalu „Pieniny-Kultura-Sacrum”. Wśród wykonawców - Jerzy Zelnik i Marek Stefański.
Lotnicze opowieści czyli Spotkanie z Józkami
Aeroklub Nowy Targ zaprasza na spotkanie z pilotami-instruktorami Józefem Ramsem oraz Józefem Wójtowiczem, które odbędzie się w piątek 18 lipca o godzinie 18.30 w Barze Wilga na Lotnisku Miejskim w Nowym Targu.
Jubileusz Wierchowych Spotkań - 10 lat pomocy dzieciom
Tegoroczne Wierchowe Spotkania będą wyjątkowe, nie tylko ze względu na Jubileusz. Podczas finałowego koncertu, po raz pierwszy odbędzie się ślub, którego udzieli burmistrz Miasta Zakopane.
Fundacja Zdrowym Być przeprowadziła kwestę (zdjęcia)
Pierwsza duża akcja plenerowa wolontariuszy Fundacji działającej przy Centrum Zdrowia Tuchów za nami. Podczas Zdearzeń 2014 czyli święta Tarnowa przeprowadzili oni kwestę publiczną na rzecz leczenia Natalii Burzawy. Pięcioletnia dziewczynka z podtarnowskiej miejscowości Fiuk cierpi na białaczkę limfoblastyczną. Choroba zaatakowała także kręgosłup.
Kresowianie chcą się zjednoczyć
CZĘSTOCHOWA. Na Jasnej Górze odbył się się XX. Jubileuszowy Światowy Zjazd Kresowian. W uroczystości wzięła udział 9-osobowa delegacja zakopiańskiego Porozumienia Orła Białego. Uczestnicy przyjęli przez aklamację "Apel w sprawie utworzenia szerokiego frontu Środowisk Kresowych RP".
Oficjalne otwarcie wystawy ""Siła i patos. Barokowy świat mistrza Rubensa" (zdjęcia)
ZAKOPANE. Pierwsza prezentacja grafik mistrza baroku P.P. Rubensa miało charakter oficjalny i nie było otwarte dla wszystkich chętnych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele miasta Siegen, członkowie Komitetu Honorowego wystawy oraz osoby, które wsparły organizację ekspozycji.
Biblioteka z tradycjami i pomysłami
Szczawnicka Biblioteka Publiczna swoją działalność datuje od 1947 roku. Księgozbiór liczył 800 woluminów, czytanych przez zarejestrowanych 43 czytelników. Dzisiaj Biblioteka Publiczna ma ponad 1600 czytelników stałych i czasowych, korzystających z 25 872 publikacji.
Otwarcie piaszczystej plaży na Gubałówce
ZAKOPANE. W przyszły weekend na Gubałówce zostanie otwarta najwyżej położona plaża w Polsce. Na szczycie góry, jak za dawnych lat, znów pojawią się leżaki. Taką atrakcję dla turystów przygotowały na sezon letni Polskie Koleje Linowe.
X Gorczańskie Spotkanie z Janem Pawłem II w Lubomierzu - Rzekach
8 czerwca po raz dziesiąty na polanie „Na Ogrodach” spotkali się uczestnicy Gorczańskiego Spotkanie z Janem Pawłem II w Lubomierzu - Rzekach.
„Koncerty w Zakopanem” wiosna – lato 2014
Stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych w czerwcu b.r. rozpoczyna XV edycję koncertów i imprez towarzyszących „Koncerty w Zakopanem”, wiosna - lato 2014. W tym roku całość artystycznych wydarzeń poświęcona jest zakopiańskiej Rodzinie Pawlikowskich.
Nauka malowania na szkle (zdjęcia)
JABŁONKA. W Orawskiej Bibliotece Publicznej odbyły się Warsztaty Aktywizujące prowadzone przez Monikę Tlałkę. Tematem było "Malowanie na szkle wzorów regionalnych".
"BUBU" czyli Najlepszy beatboxer Małopolski o beat boxie bez tajemnic (filmiki)
Jakub "BUBU" Stożek jest jednym z najlepszych beatboxerów w Polsce. Na rynku beatboxerów działa już cztery lata. Po ośmiu miesiącach pracy nad sobą wziął udział w projekcie Pokolenie. Dostał się do niego jako jeden z 8 beatboxerów. Dzięki temu zagrał koncert dwukrotnie z L.U.C i Zgasem oraz innymi znanymi beatboxerami z Polski. Jakub ma również na swoim koncie support przed Abradabem oraz wiele spontanicznych mniejszych wystąpień.
Skutki ulewy i wichury: powalone drzewa, awaria sieci energetycznej
ORAWA. Mieszkańcy Zubrzycy pozbawieni zostali energii elektrycznej. Na razie nie ma szans na usunięcie awarii. Bez prądu jest także część Jabłonki, między innymi - tamtejsza oczyszczalnia ścieków.
Wiosna na Orawie pod patronatem Małopolskaonline (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. W Orawskim Parku Etnograficznym odbyła się impreza pt. Wiosna na Orawie. Wydarzenie to było jednocześnie przywitaniem orawskiej wiosny, a także otwarciem nowego produktu turystycznego w Małopolsce: Ścieżkami przemysłu chłopskiego na Orawie.
Tydzień Bibliotek. Czytanie Łączy Pokolenia
Z okazji Tygodnia Bibliotek, w dniach 8-15 maja br. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem zaprasza wszystkich dłużników do oddawania pożyczonych książek bez wpłacania opłat za przetrzymywane zbiory biblioteczne.
Wiosna na Orawie pod patronatem Małopolskaonline
Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej serdecznie zaprasza na II edycję Wiosny na Orawie 11 maja 2014 od godziny 12.00. Wydarzenie będzie jednocześnie otwarciem nowego produktu turystycznego w Małopolsce: Ścieżkami przemysłu chłopskiego na Orawie.
Mistrzowska Akademia Miłości w Klubie Zygmuntowskim
W najbliższy poniedziałek, 5 maja w Klubie Zygmuntowskim gościem będzie red. Mira Jankowska, pomysłodawczyni i założycielka Mistrzowskiej Akademii Miłości, charyzmatyczna dziennikarka od lat zaangażowana w organizację widowisk i warsztatów rozwoju osobistego, związanych z budowaniem dobrych relacji z sobą samym i z innymi, odkrywaniem talentów, pasji i życiowego powołania, kobiecością, męskością i komunikacją.
"Tryptyk Rzymski" w Zubrzycy Górnej (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. W dniu kanonizacji Papieża Polaka w kościele p.w. Michała Archanioła w Zubrzycy Górnej miejsce miał spektakl słowno-muzyczny oparty na motywach poematu Jana Pawła II "Tryptyk rzymski".
Dzień Papieski w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. W Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej odbył się Dzień Papieski, który rozpoczął się w chacie Marii Misiniec od otwarcia ekspozycji poświęconej Janowi Pawłowi II. To w tym budynku mieszkał Karol Wojtyła, gdy jako junak w Hufcach Pracy budował drogę z Zubrzycy Górnej do Zawoi przez Przełęcz Krowiarki.
Orawski koszyczek wielkanocny (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Orawy, Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej zorganizował konkurs na „Orawski koszyczek wielkanocny 2014”. Konkurs odbył się w kościele Matki Bożej Śnieżnej na terenie skansenu.
Bezpieczeństwo w sieci - czyli jak się bawić i uczyć w cyberprzestrzeni (zdjęcia)
Filia Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu przeprowadziła kolejne spotkanie z dziećmi klas II i III, którego wiodącym tematem było bezpieczeństwo. Z uczniami Szkoły Podstawowej Nr 2 spotkali się funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu: asp. sztab. Renata Ossowka, asp. Mariusz Ciesielski oraz st. sierż. Dorota Garbacz.
Głośne czytanie w bibliotece
Gminna Biblioteka Publiczna im. Michaliny Ćwiżewiczowej w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęła realizację zajęć literackich pod hasłem „Głośne czytanie w bibliotece”. Są to cykliczne spotkania, organizowane dla dzieci raz na kwartał, podczas których zaproszeni goście znani i nieznani z terenu naszej gminy czytają młodym słuchaczom bajki, baśnie, legendy, wiersze, opowiastki.
Ślubowanie Kadetów. Mundur to honor, odwaga i obowiązek (zdjęcia)
Największą, najbardziej reprezentacyjną i zarazem najmocniej przeżywaną z dorocznych uroczystości w Prywatnych Szkołach Średnich im. prof. Venuleta w Nowym Targu jest ślubowanie pierwszych klas mundurowych. Odbyło się ono na boisku Gimnazjum Nr 1, przy gościach, rodzinach uczniów, nauczycielach, przyjaciołach Szkoły.
Nowy produkt turystyczny w Małopolsce (zdjęcia)
W muzeum Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej ukończony został projekt pod nazwą „Ścieżkami przemysłu chłopskiego na Orawie”. Nowy produkt turystyczny w Małopolsce był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 w wysokości ok. 376 tys. zł oraz Budżetu Województwa Małopolskiego w kwocie ponad 125 tys zł.
Promocja pasterstwa - dalszy ciąg projektu "Karpaty łączą" (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. W Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego odbyło się spotkanie pasterskie pt. ”Od bacówki do gazdówki”.
Warsztaty „Portretu subiektywnego” z Bogdanem Krężelem
Studio Quantuum we współpracy z fotografem prasowym Bogdanem Krężelem zaprasza na warsztaty „Portretu subiektywnego”, które odbędą się w terminie 12-13 kwietnia br. w Studiu Quantuum w Krakowie.
Jechał bez prawa jazdy – podczas kontroli drogowej podał policjantom dane swojego znajomego, który był poszukiwany
We wtorkową noc, 11 marca br., kilkadziesiąt minut po północy w Lubomierzu, mszańscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego Oplem Astra. Mężczyzna nie miał przy sobie dokumentów, ale szybko wyrecytował dane osobowe kontrolującym go policjantom. Szczegółowe zweryfikowanie podanych informacji w systemie informacyjnym wykazało, że mężczyzna jest poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W związku z tym został on zatrzymany.
Budżet obywatelski w Zakopanem? Może w tym, może w przyszłym roku
ZAKOPANE. Klub Sportowy Zakopane podpisał dziś umowę partnerską z Biurem Promocji Zakopanego na realizację zadania "Budżet obywatelski dla Zakopanego. Wybierzmy razem". - Mamy znakomitą szansę, by zmobilizować mieszkańców Zakopanego i osoby, które chciałyby wspierać w realizacji nowe przedsięwzięcie obywatelskie - przekonuje Andrzej Pajor. A do wydania jest milion zł.
Policja w podhalańskich klubach
W nocy z 6/7 i 8/9 lutego zostały przeprowadzone na terenie miasta Nowy Targ, Rabki Zdrój oraz gminy Czarny Dunajec i Jabłonka działania prewencyjne pod kątem zapewnienia ładu i porządku publicznego jak również nietrzeźwych kierujących - informuje st. asp. Roman Wolski z nowotarskiej KPP.
Szkodliwe substancje w wędlinach tradycyjnych z Małopolski
Jak poinformował w czwartek wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, w Instytucie Weterynaryjnym w Puławach zbadano m.in. poziom benzopirenu w sześciu próbkach tradycyjnych małopolskich wędlin oraz wędzonym karpiu zatorskim. Sześć z siedmiu przebadanych produktów nie spełniło nowych unijnych kryteriów ze względu na zawartość szkodliwych substancji. Spełnił je tylko karp zatorski. Normy mają obowiązywać od września.
Zakopiańska policja przestrzega przed grą w trzy kubki
Zakopiańska policja walczy z naciągaczami proponującymi grę w trzy kubki. Poza zatrzymaniami podejrzanych, organizuje również akcję informacyjną.
Małopolskie tradycyjne wędliny nie spełniają unijnych norm
Sześć z siedmiu przebadanych próbek tradycyjnych małopolskich wyrobów wędzonych nie spełnia nowych ostrzejszych norm na zawartość szkodliwych substancji. Spełnia je jedynie karp zatorski. Normy mają obowiązywać od września.
Transgraniczne inwestycje drogowe
W Nowy Sączu dyskutowano na temat projektów, które mogłyby zostać zrealizowane w przygotowywanym „Programie Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2014 – 2020” w ramach celu tematycznego „Promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych”.
Koncert semestralny uczniów Orawskiej Niepublicznej Szkoły Muzycznej (zdjęcia)
JABŁONKA. W auli Jana Pawła II w budynku liceum im. Bohaterów Westerplatte odbył się koncert semestralny uczniów Orawskiej Niepublicznej Szkoły Muzycznej. Uczniowie z klas gitary, skrzypiec, fortepianu, akordeonu i fletu prezentowali utwory wielkich kompozytorów muzyki klasycznej. Zaśpiewał również chór szkolny.
Powstał Nowotarski Klub Kolarski
Idea powstania grupy kolarskiej pojawiła się w głowach nowotarskich sportowców w roku 2012. Na początku przyjmuje ona nieformalną postać zrzeszającą głownie mastersów. Od początku istnienia wspierana jest finansowo przez firmę JMP stąd też nazwa grupy – JMP.race. Po dwóch latach ścigania się na szosie i MTB przyszedł czas na formalną rejestrację klubu.
Anna Polony i Leszek Długosz w Klubie Zygmuntowskim
W najbliższy poniedziałek, 20 stycznia w Klubie Zygmuntowskim gościć będziemy Annę Polony, z którą spotkanie poprowadzi Leszek Długosz. Jak zwykle zapraszamy do Sali Baltazara Fontany kamienicy „Pod Gruszką” przy ul. Szczepańskiej 1, na I piętro o godz.18.00.
KRAKÓW. Narkotykowy gang przejmował siłą "ochronę" klubów
Krakowska prokuratura oskarżyła 11 osób o działanie w gangu zajmującym się rozprowadzaniem narkotyków i przejmowaniem siłą ochrony krakowskich lokali rozrywkowych. Kolejnych 11 oskarżonych odpowie przed sądem za posiadanie narkotyków – poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.
Nowy Targ: płoną znicze w miejscu gdzie zginął młody meżczyzna (zdjęcia)
NOWY TARG. Koło klubu ADHD, w miejscu gdzie w sobotę doszło do bójki, w której cios nożem - jak się później okazało śmiertelny - dostał 20-letni Andrzej z Nowego Targu, płoną znicze.
Wybory władz Aeroklubu Nowy Targ. Plany na kolejny sezon lotniczy (film)
NOWY TARG. Podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Aeroklubu Nowy Targ, delegaci zgodnie ocenili działalność ustępującego zarządu - udzielając mu absolutorium. Na kolejną kadencję do władz klubu wybrano jako prezesa - Pawła Kosa.
Tragedia na nowotarskim Rynku: młody mężczyzna został ugodzony nożem (aktualizacja)
NOWY TARG. 20-letni nowotarżanin został ugodzony nożem w głowę. Do zdarzenia doszło w sobotni wieczór na nowotarskim Rynku. Ranny mężczyzna został odwieziony do szpitala w Krakowie. Lekarze stwierdzili u niego śmierć mózgu.
Baltazar Gąbka i latające talerze - spotkanie literackie w MBP w Zakopanem (zdjęcia)
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zakopanem odbyło się kolejne spotkanie z robotami w ramach Czwartku Literackiego dla dzieci.
Wojciech Reszczyński w Klubie Zygmuntowskim
KRAKÓW. Kolejnym gościem Klubu Zygmuntowskiego będzie redaktor Wojciech Reszczyński, który był współtwórcą i prezenterem Teleexpresu, założycielem i prezesem Radia WaWa i wicedyrektorem Informacyjnej Agencji Radiowej. Pracował także w Telewizji Puls i RTL7.
Nowy skład Małopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
Marszałek Marek Sowa i Tomasz Otko z Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych zostali wybrani na współprzewodniczących nowej Małopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Rada ma zapewnić jak najlepsze warunki dla rozwoju małopolskich organizacji pozarządowych i utworzyć sformalizowaną platformę dialogu, współpracy i porozumienia obu sektorów.
Młodzież z Krościenka na cmentarzu cholerycznym (zdjęcia i film)
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Krościenku nad Dunajcem po raz kolejny uporządkowali zapomniany epidemiczny cmentarz pod Tylką. Pochodzi on z XIX w. i jest jedynym tak dobrze zachowanym przykładem nekropolii cholerycznej w Gminie Krościenko.
KRAKÓW. Zapadł wyrok w sprawie katastrofy budowlanej w klubie "Kitsch"
Krakowski sąd uniewinnił w czwartek dwóch oskarżonych od zarzutu nieumyślnego spowodowania katastrofy budowlanej w kamienicy przy ul. Wielopole w Krakowie. Uznał, że przypisane im działania nie miały wpływu na zawalenie się schodów do klubów, mieszczących się w kamienicy.
Otwarcie boiska przy szkole nr 3 w Zubrzycy (zdjęcia)
ORAWA. Dziś zostało otwarte i poświęcone przez ks. Jana Kołodzieja nowe boisko sportowe w Zubrzycy Górnej przy Szkole Podstawowej Nr 3.
Śpiewający Jacek Cygan (zdjęcia)
ZAKOPANE. W klubie muzycznym Watra odbył się wyjątkowy koncert. Swoje zdolności wokalne po raz pierwszy zaprezentował publicznie najbardziej znany autor tekstów, współpracujący z największymi polskimi gwiazdami - Jacek Cygan.
2+1 w klubie Watra (zdjęcia)
ZAKOPANE. W Klubie Muzycznym Watra wystąpił zespół 2+1.
W Zakopanem spadł pierwszy śnieg
W ubiegłym roku pierwsze opady śniegu zanotowano w Zakopanem 26 października. Tym razem pogoda postanowiła nam wcześniej przypomnieć o zakupie zimowej odzieży. Na Gubałówce właśnie pada śnieg.
Średniowiecze da się lubić
Już w najbliższy weekend 14 i 15 września zapraszamy do oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na kolejną odsłonę imprez pod wspólnym hasłem "Średniowiecze da się lubić".
Jubileuszowe pasterskie spotkanie na Kopieńcu. "Spotkania te stały się naszym obowiązkiem i tradycją"
TATRY. "W imieniu wszystkich rodzin, które kiedyś gazdowały na Kopieńcu serdecznie zapraszamy na X pasterskie spotkanie na Kopieńcu" - pisze w imieniu organizatorów Andrzej Skupień. W niedzielę o godzinie 11.oo odprawiona zostanie uroczysta Msza św., po której rozpocznie się spotkanie przy szałasach, muzyka, śpiew i poczęstunek.
KRAKÓW. Śmierć w nocnym klubie
36-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu tarnowskiego został śmiertelnie raniony nożem w krakowskim Klubie "Moulin Rouge". Do tragicznego zdarzenia doszło w nocy, z piątku na sobotę. Mężczyzna przyszedł do klubu z kolegą. Posprzeczał się z innym bywalcem lokalu i dostał cios nożem.
Wystawa fotografii Barbary Dubus w Galerii Domu nad Zdrojami (zdjęcia)
SZCZAWNICA. W Galerii „Domu nad Zdrojami” odbył się wernisaż wystawy fotografii Barbary Dubus. Na wernisaż gości zaprosili - rodzina Mańkowskich i Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica S.A.
Trwają utrudnienia w ruchu na drodze z Zubrzycy Górnej do Przełęczy Krowiarki
Ruch odbywa się wahadłowo. Utrudnienia są związane z układaniem nowej nawierzchni na tym odcinku drogi. Na odcinku około 3 km zdarta została część starej nawierzchni. Położono pierwszą nową warstwę, a w kolejnych dniach wykonane zostaną jeszcze kolejne dwie warstwy.
W Zubrzycy Górnej trwa budowa ogólnodostępnego boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 3
W ramach budowy wykonywany jest demontaż istniejących urządzeń sportowych oraz ogrodzenia, wykonanie korytowania istniejącej nawierzchni, podbudowy podnoszącej poziom boiska z pospółki, podbudowy tłuczniowo-piaskowej, odwodnienia - drenażu boiska, betonowej płyty zbrojonej siatką stalową oraz nawierzchni poliuretanowej.
Aeroklub Nowy Targ promował się na pokazach lotniczych w Radomiu (zdjęcia)
W miniony weekend w Radomiu odbyła się największa impreza fanów lotnictwa w Polsce. W ciągu dwudniowej imprezy na lotnisku Sadków, można było zobaczyć ponad 200 statków powietrznych z 20 krajów.
Jubileusz metropolity krakowskiego. Obchody 50-lecia kapłaństwa kardynała Dziwisza zorganizowane zostaną w Rabie Wyżnej
Były osobisty sekretarz Jana Pawła II, a obecnie Metropolita Krakowski kardynał Stanisław Dziwisz obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Uroczystości z tej okazji odbędą się 25 sierpnia w rodzinnej miejscowości duchownego - Rabie Wyżnej.
V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej. Koncert finałowy
W Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej zakończył się V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej. Finałowy koncert „Quartetissimo” zgromadził liczną publiczność, która miała niecodzienną okazję usłyszeć oktety smyczkowe.
„Festiwal, festiwal…” - Jubileuszowa Wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki (zdjęcia)
ZAKOPANE. W Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego została uroczyście otwarta wystawa przygotowana z okazji 45. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Zgromadzono na niej plakaty, fotografie, nagrody, ludowe stroje i inne pamiątki. W galerii oglądać można także stare czarno-białe filmy i współczesne prezentacje multimedialne.
Promocja Antologii poezji o Orawie. "Piyknoś Orawo!" (zdjęcia)
W kościele Matki Bożej Śnieżnej w Skansenie w Zubrzycy Górnej odbyła się promocje książki autorstwa Ilony Nieciąg zatytułowanej „Piyknoś Orawo! Antologia poezji o Orawie”. Na wieczorne spotkanie przybyli licznie poeci, miłośnicy poezji i kultury orawskiej.
Młody Meloman - koncert dla dzieci w wykonaniu młodych talentów (zdjęcia)
W Zubrzycy Górnej trwa V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej. Cykl koncertów organizowany jest w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym. Tym razem wystąpili młodzi wykonawcy.
Paweł Kos: "Jesteśmy pierwszym Aeroklubem w Polsce posiadającym komplet certyfikatów AOC"
Aeroklub Nowy Targ otrzymał kolejny certyfikat. Tym razem jest to potwierdzenie posiadania kompetencji przewoźnika lotniczego (AOC) w zakresie wykonywania przewozów pasażerskich samolotami. Oznacza to uprawnienia do komercyjnego przewozu pasażerów.
Aeroklub Nowy Targ przypomina o weekendowym Pikniku Lotniczym. Otwarcie wystawy fotograficznej "Skrzydła 2" (zdjęcia)
W tym tygodniu na nowotarskim lotnisku odbędzie się doroczny Piknik Lotniczy. Dwudniowa impreza zapowiada się bardzo ciekawie, ale organizatorzy postanowili jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców i gości do spędzenia soboty i niedzieli na lotnisku.
Trwa V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Zubrzyca Górna 2013 (zdjęcia)
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Zubrzyca Górna 2013 to cykl koncertów w pięknej scenerii Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego. Niedzielny koncert nosił tytuł "Ars Vocalis". Wystąpiła sopranistka Alina Urbańczyk-Mróz oraz Kwintet Festiwalowy.
Rozpoczął się V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Zubrzyca Górna 2013 (zdjęcia)
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Zubrzyca Górna 2013 to cykl koncertów organizowanych w Muzeum - Orawskim Parku Etnograficznym. W tym roku koncerty organizowane będą do 18 sierpnia. Pierwszy koncert poświęcony był muzyce Jana Sebastiana Bacha.
Jubileusz Orkiestry Dętej OSP w Krościenku nad Dunajcem (zdjęcia)
"Trudno wyobrazić sobie ważną uroczystość związaną ze świętami narodowymi czy religijnymi zorganizowaną na terenie Krościenka, w której nie uczestniczyłaby nasza Orkiestra. Nic w tym dziwnego, bowiem orkiestra dęta funkcjonująca stale w miejscowości z czasem staje się jej wizytówką" - podkreśla radny Zdzisław Soliwoda.
V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Zubrzyca Górna 2013
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Zubrzyca Górna 2013 to cykl koncertów w malowniczej scenerii Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego. W otoczeniu przyrody i zabytków kultury rozbrzmiewa muzyka kameralna powstała na przestrzeni kilkuset lat: od muzyki mistrza baroku: Jana Sebastiana Bacha, poprzez XIX-wieczną muzykę wokalną, aż na Dmitriju Szostakowiczu kończąc.
Jubileuszowy 70. Tour de Pologne - podajemy godziny przejazdu peletonu przez drogi Podhala
W tym roku pod Tatrami rozegrane zostaną dwa (V i VI) etapy jubileuszowego 70 Tour de Pologne. Pierwszy to etap Nowy Targ - Zakopane, a drugi etap to Bukovina Terma Hotel Spa - Bukowina Tatrzańska.
Na przystani w Mizernej świętowano 25-lecie istnienia Yacht Klub Polski Nowy Targ (zdjęcia)
Komandor Bohdan Gawęski po przywitaniu gości przedstawił krótko (gdyż doskwierał straszny upał) historię klubu od początku, czyli od przyzakładowej „Szekli”, do dziś. Szczególną uwagę poświęcił założycielom organizacji oraz tym, którzy zadbali o istnienie klubu kiedy upadał. W ich intencji została odprawiona msza święta, której przewodniczył ksiądz Kanonik Henryk Paśko z nowotarskiej parafii świętej Królowej Jadwigi.
Klub Zamoyskiego: "Apelujemy do radnych Zakopanego aby uniemożliwili burmistrzowi realizację planów szkodzących zakopiańskiej wspólnocie"
ZAKOPANE. "Żądamy wycofania się Rządu ze sprzedaży PKL. Apelujemy do radnych Zakopanego aby jak najszybciej podjęli stosowną uchwałę, określającą kierunki działania Burmistrza i uniemożliwili Januszowi Majchrowi realizację planów szkodzących zakopiańskiej wspólnocie" - piszą członkowie Klubu im. Władysława Zamoyskiego.
Jubileuszowy 70. Tour de Pologne UCI World Tour coraz bliżej
Jubileuszowy, 70. Tour de Pologne odbędzie się między 27 lipca a 3 sierpnia. Tegoroczny wyścig będzie wyjątkowy. Dwa pierwsze etapy zostaną rozegrane we Włoszech - z Rovereto do Madonna di Campiglio oraz z Marilleva Val di Sole do Passo Pordoi.
Podhalańscy strażacy świętują swój jubileusz (zdjęcia)
LUDŹMIERZ. Obchody 110-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 100-lecia Orkiestry Dętej OSP były okazją do zorganizowania w Ludźmierzu strażackiego święta. Strażacy-ochotnicy otrzymali sztandar, który został wyróżniony złotym znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
I Ogólnopolski zlot członków Klubu VolvoPasja.pl w Pieninach (zdjęcia)
SZCZAWNICA. W ten weekend do Pienin zjechali właściciele i pasjonaci samochodów Volvo z niemal całego kraju. Najwięcej, bo 11 samochodów znanej na całym świecie marki, pochodziło z Oławy, siedziby i organizatora zlotu - Klubu VolvoPasja.pl.
Aktorka Anna Guzik powiedziała sakramentalne "tak" w Zakopanem (zdjęcia)
ZAKOPANE. W sobotę w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odbył się ślub Anny Guzik. Pochodząca z Katowic aktorka wyszła za górala, mieszkańca Cichego - Wojciecha Tylkę. Uroczystość miała oczywiście oprawę góralską.
Pudelsi w Klubie Muzycznym Watra w Zakopanem (zdjęcia)
Pudelsi – jeden z najdłużej działających na polskiej scenie rockowej zespołów zagrał w Klubie Muzycznym Watra w Zakopanem.
"Wiosna na Orawie" - regionalne, teatralne i muzyczne spotkanie w skansenie (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Oficjalne otwarcie sezonu turystycznego połączone było z prezentacją nowych przestrzeni udostępnionych w skansenie oraz benefisem Emilii Rutkowskiej, dyrektora Muzeum Orawski Park Etnograficzny.
Podpalone łąki na Orawie (zdjęcia)
W Zubrzycy Dolnej z pożarem łąk walczyli strażacy ochotnicy. W akcji uczestniczyło 9 strażaków. Spłonęły 4 hektary.
Fora subregionalne w Małopolsce rozpoczynają prace
W poniedziałek 29 kwietnia w tarnowskim ratuszu odbędzie się posiedzenie Forum Subregionu Tarnowskiego. To pierwsze z cyklu spotkań, które rozpoczynają pracę forów subregionalnych dla pięciu obszarów województwa: Krakowskiego Obszaru metropolitalnego, Małopolski Zachodniej oraz subregionów tarnowskiego, sądeckiego i podhalańskiego.
XIII Tatrzański Zlot Pojazdów Zabytkowych - na przełomie kwietnia i maja
Po raz trzynasty Tatrzański Klub Motoryzacyjny w Zakopanem organizuje Zlot Pojazdów Zabytkowych. Zloty te cieszą się nie słabnącym zainteresowaniem mediów i publiczności, od lat uczestniczą w nich przedstawiciele polskich środowisk kolekcjonerskich z całego kraju oraz goście międzynarodowi m.in. z Czech, Słowacji i Niemiec.
Wilki w Klubie Muzycznym Watra w Zakopanem (zdjecia)
W zakopiańskim Klubie Muzycznym Watra wystąpił jedna z najpopularniejszych polskich grup rockowych – zespół Wilki. Koncert był częścią trasy promującej najnowszą płytę „Światło i mrok”
Nie żyje poszukiwana od wczoraj pensjonariuszka domu seniora w Lubomierzu
Około południa, na leśnej polanie w Lubomierzu (powiat limanowski), ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odnaleźli zwłoki zaginionej i poszukiwanej od wczoraj 76-letniej pensjonariuszki Domu Seniora w Lubomierzu. Ciało kobiety znajdowało się około kilometra od ośrodka. Decyzją prokuratora zwłoki zostaną zabezpieczone do badań sekcyjnych.
Incydent w nowotarskiej garbarni: strażacy neutralizują niebezpieczną substancję (zdjęcia)
NOWY TARG. Do garbarni na Grelu wezwani zostali strażacy. Prawdopodobnie przez nieuwagę, jeden z pracowników doprowadził do powstania niebezpiecznego związku chemicznego. Na miejscu pojawili się strażacy wyposażeni w sprzęt do ratownictwa chemicznego.
Rozstrzygnięto konkurs na Najpiękniejszy Tradycyjny Orawski Koszyczek Wielkanocny (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Do zorganizowanego przez Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Orawską Bibliotekę Publiczną w Jabłonce oraz Parafię pw. Św. Michała Archanioła w Zubrzycy Górnej konkurs wielkanocnego - zgłoszono ponad 30 koszyczków.
Szkoły policealne - do kontroli
Krakowscy radni chcą przeprowadzenia kontroli w policealnych szkołach, które otrzymują subwencję oświatową z budżetu państwa. Jedna z nich przez cztery lata otrzymała ponad 800 tysięcy złotych, a miała - zdaniem radnych - wykształcić zaledwie trzydziestu sześciu uczniów.
XXVI Zjazd Klubu Góry-Szlaki (zdjęcia)
Przez cały weekend na Orawie trwał XXXVI Zjazd Klubu Góry-Szlaki. Bazą wypadową klubu była Zubrzyca Górna.
Klub Zamoyskiego: "dziękujemy wszystkim, którzy „swój rozum mają” i zechcieli wziąć udział w referendum lokalnym"
ZAKOPANE. "Udział w referendum bez względu na sposób głosowania był świadectwem poszanowania wartości demokratycznych, jakie zostały wywalczone po wielu latach systemu totalitarnego" - pisze Piotr Bąk w oświadczeniu wydanym przez Klub im. Władysława Zamoyskiego po referendum, jakie odbyło się 13 stycznia br.
"Zatracone dziedzictwo, utracona pamięć. Losy ziemian małopolskich" - wystawa w Orawskim Parku Etnograficznym (zdjęcia)
W Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej otwarta została wystawa pt. Zagrabione dziedzictwo, utracona pamięć. Losy ziemian małopolskich". Wystawa przygotowana została przez Pracowników Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział Kraków.
Krakowiacy i Górale, czyli wieczór kolęd w orawskim skansenie (zdjęcia)
Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej wspólnie ze Związkiem Podhalan Oddział Orawski, Orawskim Stowarzyszeniem Artystycznym i Orawską Szkołą Muzyczną zorganizowali w Czarnej Karczmie, w zubrzyckim skansenie - Wieczór Kolęd "Krakowiacy i Górale".
Spacer w okolicach Zubrzycy Górnej na Orawie (zdjęcia)
- Mała ilość śniegu sprzyja pieszym wędrówkom. Właśnie takie polecam tym, którzy lubią górskie spacery a jednocześnie nie mają sprzętu i doświadczenia w zimowym przemierzaniu Tatr. Beskidzkie szlaki turystyczne na Orawie pozwalają nacieszyć wzrok przyrodą, bez ryzykowania własnym zdrowiem - przekonuje Łukasz Sowiński.
Wybrano reprezentantów na Forum Subregionu Podhalańskiego
NOWY TARG. Podczas spotkania burmistrzów i wójtów powiatu nowotarskiego wyłoniono czterech przedstawicieli samorządów gminnych do Forum Subregionu Podhalańskiego. Zostali nimi - burmistrz Nowego Targu, wójt gminy Nowy Targ, wójt Jabłonki oraz burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica.
Podpisana została deklaracja dla budowy schroniska na Lubaniu (zdjęcia)
OCHOTNICA DOLNA. W Urzędzie Gminy została podpisana deklaracja poparcia dla budowy schroniska turystycznego na szczycie Lubania w pasmem Gorców na terenie gminy Krościenko. Dokument parafowali przedstawiciele władz województwa małopolskiego, gmin pienińskich, gorczańskich, powiatu nowotarskiego i sądeckiego, Nadleśnictwa, ZG PTTK w Krakowie oraz Zarządu Spółki Schroniska i Hotele PTTT w Nowym Sączu.
Deklaracja poparcia dla budowy schroniska na szczycie Lubania
Jutro w Ochotnicy Dolnej podpisana zostanie deklaracja poparcia dla budowy schroniska turystycznego na szczycie Lubania w paśmie Gorców na terenie gminy Krościenko. Deklarację podpiszą reprezentanci: Samorządu Województwa Małopolskiego, gmin: Krościenko, Ochotnica Dolna, Szczawnica, Czorsztyn, Kamienica, Łącko, Nowy Targ oraz Nadleśnictwa Krościenko i PTTK, którzy wyrażą tym samym wsparcie tej inwestycji w ramach swoich kompetencji.
Strażnicy Ziemi Klubu Gaja
Po 12 miesiącach zajęć uczniowie z czterech szkół w regionie otrzymali Certyfikat Klubu Gaja -Strażnik Ziemi. Młodzi uczestnicy projektu Klubu Gaja – Ekolokalny wolontariat już wiedzą m. in. czym zajmuje się Powiatowy Inspektorat Weterynarii lub Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Znają podstawowe prawa konsumenta oraz możliwości współpracy z samorządem lokalnym na rzecz ochrony przyrody.
Figura Jezusa na jubileusz nowotarskiej parafii
NOWY TARG. W kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji jubileuszu 50-lecia konsekracji świątyni. Głównym punktem uroczystości było poświęcenie figury Jezusa, który stanął na placu przed kościołem.
Uczeń na czterech kopytkach
Lucek – takie imię nosi 50. uratowany koń Klubu Gaja. W pierwszy poniedziałek nowego roku szkolnego ogierek dostał nie tylko imię, ale także rożek obfitości – jak na pierwszoklasistę przystało – a w nim zdrowe końskie przysmaki – jabłka i marchewki.
Konkurs na imię dla źrebaka
Zbliża się finał konkurs na imię dla 50. konia Klubu Gaja – ogierka, który urodził się przy Szkole Specjalnej nr 4 w Sosnowcu. Z kilkudziesięciu propozycji jury wybrało pięć imion: Dragon, Drops, Dolar, Lucek i Lolek. Teraz wszystko zależy od internautów. Głosować można do 31 sierpnia klikając w jedną z propozycji w internetowej sondzie na stronie Urzędu Miasta w Sosnowcu
Koncert finałowy IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Zubrzyca Górna 2012 (zdjęcia)
Zakończył się IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Zubrzyca Górna 2012. Koncert finałowy - podobnie jak poprzednie z ego cyklu - odbył się w scenerii Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego.
Clarinetto brillante - utwory Mozarta i Haydna w scenerii Muzeum-Orawskiego Parku Etnograficznego (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Drugi z cyklu koncertów Festiwalu Muzyki Kameralnej miał miejsce w zabytkowej plebanii. Prócz muzyki kameralnej dla gości przygotowano wystawę Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Ekspozycję można oglądać do końca Festiwalu.
"Breakout Tour" - koncert poświęcony pamięci Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy (zdjęcia)
ZAKOPANE. W klubie muzycznym "Watra" odbył się koncert Piotra Nalepy "Breakout Tour".
Klub Soła Oświęcim wybuduje nowy stadion
Klub Soła Oświęcim planuje do końca przyszłego roku rozpocząć i ukończyć inwestycje związaną z rozbudową infrastruktury na terenie stadionu. Koszt inwestycji ma wynieść około 7 milionów złotych.
Suknie i stroje ślubne - wystawa U Wnuka (zdjęcia)
ZAKOPANE. W restauracji U Wnuka zorganizowana została wystawa tradycyjnego i współczesnego stroju ślubnego z Bukowiny Tatrzańskiej. Ekspozycję uzupełniono o elementy metaloplastyki. Stroje omawiała Anna Kuchta.
Klub Zdrowia w Rabce-Zdroju wznawia działalność. Tematem pierwszego spotkania będzie woda
Polacy każdego miesiąca wydają na lekarstwa 2,2 mld zł. Zażywania wielu z nich można uniknąć, stosując kilka prostych zasad zdrowego stylu życia, które propagowane są w klubach zdrowia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej. We wtorek 8 maja klub w Rabce-Zdroju wznawia zajęcia po zimowej przerwie.
Nowe samoloty na nowotarskim lotnisku (zdjęcia)
NOWY TARG. Aeroklub NT wzbogacił się o dwa samoloty. JAK 12A będzie służył szybownikom, umożliwiając im wzbicie się powietrze. Z kolei Cessna 172S Skyhawk SP przeznaczona jest do szkoleń i treningów członków Aeroklubu. To najnowocześniejsza maszyna, jaka kiedykolwiek stacjonowała na nowotarskim lotnisku.
Koncert Misyjny „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii” (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. W kościele pw. św. Michała Archanioła zorganizowany został Koncert Misyjny. Wystąpiła m. in. Orkiestra Dęta z Zubrzycy Górnej, Chór „Przemienienia” z Jabłonki, Chór „Sancta Trinitas” z Czarnego Dunajca, Zespół „Piąta Strona Świata” z Krakowa, dyrektor Publicznego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego ks. Wojciech Strzelecki SDB, aktorka i wokalistka Anna Bugajska.
NIECH CZAD BĘDZIE Z WAMI, A GŁUPOTA DALEKO!
18 lutego kolejny koncert w Klubie Czarny Kot w Mszanie Dolnej. Na scenie pojawią się ZESPOŁY POŁUDNIA łączące regiony: Krakowa, Czechowic Dziedzic, Rabki i pobliskiej Limanowej. Zagra SKTC, Tripis, Theffekt i Here Comes The Pain.
Konkurs na logo dla nowego klubu sportowego
Nowo powstający Kolarski Klub Sportowy ''Hetman'' w Nowym Targu ogłasza dla wszystkich fanów i miłośników kolarstwa szosowego, MTB oraz turystyki rowerowej, uzdolnionych plastycznie Konkurs Noworoczny na wykonanie projektu logo (herbu, godła ) klubu.
Koncert kolęd w Zakopanem - wystąpi m. in. Nika Lubowicz
ZAKOPANE. Organizuje się ich co roku wiele, ale ten będzie zupełnie niezwykły, i to z kilku powodów. Odbędzie się on w czwartek 29 grudnia br. w Miejskiej Galerii Sztuki, a jego organizatorem jest Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, przy współpracy burmistrza Zakopanego, Galerii oraz Towarzystwa Edukacji Artystycznej.
Młodzi filmowcy z Publicznego Gimnazjum w Krościenku n. Dunajcem (zdjęcia)
Grupa grupa uczniów Publicznego Gimnazjum w Krościenku n. Dunajcem wzięła udział w warsztatach filmowych organizowanych w Krakowie. Zajęcia zorganizowane były w ramach projektu unijnego "Uchronić od zapomnienia".
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej w Zubrzycy Górnej
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Zubrzyca Górna 2011 to cykl koncertów, których głównym wątkiem jest muzyka smyczkowa. W sierpniu czeka nas siedem koncertów. W pięknej scenerii zabytkowych kościołów Orawy zabrzmi muzyka kameralna - od barokowych sonat i koncertów, poprzez Klasyków Wiedeńskich, na Szostakowiczu kończąc.
Kraków: Lady Pank w klubie Kwadrat (zdjęcia)
Wczoraj, w krakowskim klubie Kwadrat, wystąpiła legendarna - założona w 1981 roku w Warszawie przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego - grupa Lady Pank.
PKL świętują 80-lecie. Samorządowcy się nie przyłączyli
W Teatrze Witkacego w Zakopanem odbyła się uroczystość z okazji 80-lecia Polskich Kolei Linowych. Wzięło w nich udział ok. 80 osób. Wśród zaproszonych gości była m.in. Barbara Grocholska – Kurkowiak, polska narciarka i olimpijka, od lat związana z Kasprowym Wierchem. Jednym z zaproszonych gości honorowych był również Stanisław Pieron, który dla PKL pracował przez ponad 40 lat.