„Siódemka” Nowej Demokracji TAK do Senatu RP. Konkretne rozwiązania i nowa jakość w parlamencie
Siedmiu kandydatów Nowej Demokracji TAK będzie ubiegać się o głosy mieszkańców w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Burze z gradem w Małopolsce
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla wszystkich powiatów województwa małopolskiego.
Nowy singiel Karoliny Szczurowskiej
Światło dzienne ujrzał najnowszy singiel Karoliny Szczurowskiej pt. „Odwiedzać Cię". 21-letnia artystka z okolic Limanowej, która zyskała popularność po udziale w programie "The Voice Kids" zaskakuje słuchaczy głębszym, bardziej intymnym utworem.
Orzeł z Limanowej odleciał ku niebu
Orzeł przedni, potrącony przez samochód w centrum Limanowej wiosną tego roku i ratowany przez limanowskich leśników, odfrunął w przestworza. Widziano, jak płynął na tle błękitnego nieba unoszony przez prądy powietrza. – Wyglądał pięknie i dostojnie, jak biały żagiel na spokojnym morzu – mówią leśnicy.
Nowoczesne koszary
18 czerwca na placu przed Limanowskim Domem Kultury nastąpiło podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji, a także uroczystość wbicia pierwszej łopaty pod budowę kompleksu wojskowego dla 11 Małopolskiej Brygady OT im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek".
Nowi Terytorialsi dołączyli do 11 MBOT
124 żołnierzy wcielono do terytorialnej służby wojskowej w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Otwarcie Małopolskiego Sezonu Turystycznego
Już w najbliższą sobotę 29 kwietnia odbędzie się oficjalne Otwarcie Małopolskiego Sezonu Turystycznego w Powiecie Limanowskim. Wydarzenie podzielone będzie na dwie części.
Pierwsze w Polsce Wojskowe Targi Służby i Pracy
W Limanowej oraz w 15 innych lokalizacjach na terenie całego kraju odbyły się Wojskowe Targi Służby i Pracy organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji.
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Limanowej
Po raz pierwszy Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji organizują Wojskowe Targi Służby i Pracy. To jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone promocji nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny.
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg zmieni limanowszczyznę
Ponad 10,2 mln złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 7 zadań trafi na ziemię limanowską. Dziś umowy na remonty i przebudowy kolejnych odcinków dróg podpisał z limanowskimi samorządowcami II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.
Uwaga! Zamknięta droga!
Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Sączu informuje, że w dniach od 13 marca do 31 maja 2023 r. będą prowadzone prace związane z modernizacją drogi powiatowej Łącko – Wola Kosnowa.
Kurator apeluje o wieszanie portretów Jana Pawła II
Na stronie Małopolskiego Kuratora Oświaty pojawił się apel Barbary Nowak, która prosi o wieszanie portretów Jana Pawła II w przedszkolach i szkołach.
W obronie przewodniczącego
Poseł Marek Sowa, przewodniczący klubu radnych KO w sejmiku Jacek Krupa oraz radni sejmiku z klubu KO zorganizowali dziś konferencję prasową w związku z wnioskiem o odwołanie Krzysztofa Nowaka, przewodniczącego komisji rewizyjnej sejmiku województwa małopolskiego.
Ferie z małopolskimi terytorialsami rozpoczęte
81 ochotników stawiło się 10 grudnia na szkolenie podstawowe do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w podkrakowskiej Rząsce.
Uwaga! Zamknięta droga!
Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Sączu informuje, że 12 listopada 2022 r. (sobota) w godz. 9.00 do 13.00 będą prowadzone prace związane z wykonaniem nawierzchni na budowanym obiekcie mostowym ciągu ul. Marcinkowickiej – ciąg drogi powiatowej Limanowa – Chełmiec.
Wypadek podczas Rajdu Żubrów (zdjęcia)
Trwa Rajd Żubrów - 55. edycja imprezy dla byłych kierowców rajdowych i osób związanych z motosportem zainicjowana w 1966 roku przez Sobiesława Zasadę, który wtedy zdobył swój pierwszy tytuł Mistrza Europy odbywa się na drogach Podhala.
Poselska kontrola w kuratorium
Przed krakowskim Kuratorium Oświaty odbyła się dziś konferencja prasowa, podczas której Aleksander Miszalski - Poseł na Sejm RP przedstawił wyniki wielomiesięcznych kontroli w kuratorium dotyczących systemu represjonowania nauczycieli.
Nowa Huta na 7 nowych muralach (zdjęcia)
Były białe ściany, są kolorowe, miejskie murale. We wnętrzach Nowych Czyżyn odsłonięto właśnie aż 7 dużych malowideł, które przedstawiają ikoniczne miejsca w Nowej Hucie. Jest na nich m.in. Plac Centralny, „punktowce” czy „Helikopter”. Za nietypowym projektem, który powstał na zlecenie centrum handlowego, stoi Anna Zabdyrska, projektantka z Krakowa.
Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent
2 placówki medyczne z województwa małopolskiego zdobyły certyfikaty: „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”
127 żołnierzy przysięgało w Limanowej
Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.
Circle K świętuje 25-lecie Hot Doga w Małopolsce
Sieć Circle K rozpoczyna obchody 25-lecia Hot Doga. Przez lata kultowa przekąska doczekała się wielu wariantów, dostarczając klientom nowych doznań smakowych. Na mieście, w podróży, czy w porze lunchu – Hot Dog to zawsze idealna przekąska, która zaspokaja głód i pozwala na chwilę przerwy
Festiwal Dunajca w Tylmanowej (zdjęcia)
W Tylmanowej podczas weekendu odbył się II Festiwal Dunajca. Sobotę zdominował Festiwal Pstrąga, czyli najbardziej pstrągowe, wesołe i smakowite wydarzenie w Polsce, natomiast niedzielę folkowo – regionalne Tylmanowskie Lato.
Ponad tysiąc strażackich interwencji (video)
To było bardzo niespokojne sobotnie popołudnie w Małopolsce. Straż Pożarna co rusz wzywana była do połamanych drzew i innych związanych z nawałnicą interwencji.
Rocznica wielkiego pożaru
Minął rok od tragicznego pożaru, który wybuchł w Nowej Białej na ulicy św. Katarzyny. Domy zapalały się jeden od drugiego. O tym, ile z nich udało się odbudować opowiada Krystyna Węglarz, sołtys wsi, w rozmowie z Moniką Parą-Miśkowiec z portalu podhale24.pl.
Pożar na stacji benzynowej w Tarnowie
1,5 promila alkoholu miał we krwi 47-letni kierowca BMW, który w czwartek stratował dystrybutor na stacji paliw w Tarnowie przy ulicy Braci Saków.
Wypadek w Nowej Wsi
Na drodze numer 75 pomiędzy Nowym Sączem a granicą państwa czołowo zderzyły się dwa samochody. Jedna osoba została ranna. Droga jest zablokowana.
Na Podhalu brakuje paliwa
Na stacjach paliw na Podhalu i Orawie zaczyna brakować paliwa. Na niektórych nie ma go już w ogóle.
Strzelał do robotników
Policjanci zatrzymali 58-latka, który z okna mieszkania strzelał z wiatrówki do pracowników remontujących drogę w gminie Limanowa. Chociaż padło wiele strzałów, na szczęście nikt nie ucierpiał
Puchar Tarnowa MTB
Znamy już terminy tegorocznego Pucharu Tarnowa MTB. Pierwsze zawody odbędą się 12 września, kolejne 26 września i 2 października.
Nasze trasy: z Gronkowa do przełomu rzeki Białki
Dziś pokażemy Wam ciekawą, rodzinną trasę na około 12 kilometrów, doskonałą na rodzinną spokojną wycieczkę, która zajmie około 1,5 godziny.
Trzy warianty obwodnicy Limanowej
Projektanci, których zadaniem jest przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego i koncepcji programowej dla obwodnicy Limanowej przygotowali trzy warianty nowego przebiegu DK28.
Pieniądze dla pogorzelców
- Dzisiaj rano na konto gminy Nowy Targ przekazaliśmy pierwszą część środków, w wysokości, o jaką zawnioskował samorząd. Jesteśmy w gotowości, aby przekazywać kolejne, w miarę zgłaszanych potrzeb. Wobec skali zniszczeń z pewnością będą one większe.
Wielki pożar w Nowej Białej
Płoną stodoły, zabudowania gospodarcze i domy w centrum wsi przy ul. Św. Katarzyny. - Szok, masakra. Czegoś takiego nie widziałem - mówi jeden ze świadków. Według ostatnich informacji, pożar objął 6 budynków mieszkalnych i 6 gospodarczych.
Michał Schlegel zwycięzcą 59. Małopolskiego Wyścigu Górskiego
Dziś rano do trzeciego etapu Małopolskiego Wyścigu Górskiego kolarze wyruszyli z Jabłonki. Na starcie obok Urzędu Gminy zawodnikom kibicowali mieszkańcy, wójt gminy oraz zespoły regionalne.
Nowe szlaki VeloLimanowski
To dobra wiadomość dla wszystkich miłośników pieszych wędrówek czy rowerowych wycieczek. Właśnie zakończono realizację projektu związanego z rozbudową szlaków wielofunkcyjnych wokół Góry Mogielica oraz szlaków łącznikowych w gminach Limanowa, Słopnice, Kamienica i mieście Limanowa wraz z ich połączeniem z trasą główną VeloDunajec.
Rządowe fundusze dla sądecczyzny i limanowszczyzny
Budowa wielofunkcyjnego budynku usług publicznych, w którym będzie m.in. biblioteka czy pomieszczenie Ochotniczej Straży Pożarnej, budowa hali sportowej, uruchomienie świetlicy, modernizacja systemu grzewczego w szkole – to przykłady inwestycji, na które sądeckie samorządy otrzymały wsparcie finansowe w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
„Nie(s)pokój uwięziony” – wystawa lalek i ich zdjęcia M. Mostowik
29.01.2021r odbył się wernisaż wystawy online „Nie(s)pokój uwięziony” – wystawa lalek i ich zdjęcia M. Mostowik
Wystawa lalek o kulkowych stawach – bjd (a)bjd (asian)ball jointed dolls) z kolekcji Moniki Mostowik (pseud. dolls of milena) to kolejna już wystawa tych unikatowych lalek współczesnych w Krakowie.
5 kilogramów marihuany w samochodzie
W mionym tygodniu w rejonie Nowej Huty krakowscy policjanci zatrzymali 29-latka, który w swoim aucie przewoził ponad 5 kg marihuany. Mężczyzna usłyszał zarzut posiadania oraz przygotowania do wprowadzenia do obrotu znacznych ilości narkotyków. Najbliższe 3 miesiące spędzi w tymczasowym areszcie.
Pogrzeb ofiar noworocznej tragedii w Nowej Białej (zdjęcia)
W Nowej Białej (pow. nowotarski) zakończyły się uroczystości pogrzebowe trzech młodych mieszkańców tej miejscowości, którzy zmarli po imprezie sylwestrowej. We wspólnym pogrzebie 18-latka i dwóch 19-latków wzięli udział najbliżsi, znajomi, koledzy i mieszkańcy. Zmarli zostali pochowani na miejscowym cmentarzu.
Pogrzeb tragicznie zmarłych mieszkańców Nowej Białej
W czwartek (7 stycznia) odbędzie się w Nowej Białej (pow. nowotarski) wspólnych pogrzeb trzech młodych mężczyzn, którzy zmarli tragicznie w Nowym Roku po imprezie sylwestrowej.
Okoliczności tragedii w Nowej Białej bada prokuratura
Na początku przyszłego tygodnia znane mają być wyniki sekcji zwłok trzech młodych mieszkańców Nowej Białej, uczestników imprezy sylwestrowej w budynku szatni sportowej klubu sportowego Łęgi.
Tragedia na Podhalu. Nie żyją 3 osoby
Dziś rano Nowej Białej (pow. nowotarski) w szatni miejscowego klubu sportowego znaleziono trzy nieprzytomne osoby. Niestety mimo reanimacji nie udało się ich uratować.
Dzieci w Zakopanem pójdą jednak do szkoły
Nie lada zamieszanie wywołała ogłoszona w środę decyzja władz Zakopane, zgodnie z którą, uczniowie szkół podstawowych mięliby rozpocząć naukę dopiero od 28 września, ucząc się do tego czasu w trybie zdalnym.
Powiat limanowski zalany
Mocne opady minionej nocy spowodowały rozległe podtopienia na Limanowszczyźnie.
Politechnika liderem projektu
Politechnika Krakowska liderem projektu badawczego w ramach prestiżowego programu UE Horyzont 2020. Udział w sukcesie mają też firmy z Limanowej i Nowego Targu
Rocznica strajku w Hucie im. Lenina
26 kwietnia 1988 r., w schyłkowym okresie PRL, w ówczesnej Hucie im. Lenina rozpoczął się strajk. Poza wysunięciem postulatów płacowych protestujący zażądali m.in. przyjęcia do pracy zwolnionych działaczy „Solidarności”.
SARS-CoV-2 u kolejnych dwóch osób z Małopolski
Pierwsze potwierdzenie dotyczy młodej mieszkanki Krakowa, która przebywa pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jej stan jest stabilny.
Przed nami IV edycja Capoeira Mountain Meeting w Zakopanem
Coroczne spotkanie adeptów tej brazylijskiej sztuki walki w Zakopanem, stało się już tradycją.
Powiedział, że zabił człowieka
W poniedziałkowy poranek do funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji pełniących służbę na Rynku Głównym w Krakowie podszedł 34-latek. Mężczyzna oznajmił stróżom prawa, że w sylwestrową noc w wynajmowanym warszawskim mieszkaniu zabił współlokatora.
Projekt wodorowy studentów AGH wygrał konkurs organizowany przez PGNiG
Za pomysł na wykorzystanie wodorków metali do oczyszczania, kompresji i magazynowania wodoru Mikołaj Krupa, Maciej Kalka i Paweł Jagoda otrzymali pierwszą nagrodę w konkursie „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”. Oprócz 30 tys. złotych autorzy zwycięskiego projektu dostaną także szansę na 400 tys. zł dofinansowania jego realizacji.
Sylwester 2019 w Krakowie: rapowe klasyki na Rynku Głównym, nowohucka potańcówka i podgórski bal
Andrzej Dąbrowski, Krystyna Prońko, Ten Typ Mes oraz Ralph Kaminski w ramach projektu „Albo inaczej”, Jan-rapowanie oraz The Dumplings na Rynku Głównym. W alei Róż największa sylwestrowa prywatka prowadzona przez Hirka Wronę, wieńcząca obchody 70. urodzin Nowej Huty, a na Rynku Podgórskim wielka sala balowa rodem z minionych epok. Tegoroczny Sylwester w Krakowie to trzy lokalizacje z międzypokoleniową rozrywką.
Kolejka na Kasprowy Wierch gotowa na sezon
Zakończył się, trwający dwa miesiące, przegląd techniczny i renowacja kolejki na Kasprowy Wierch.
Perfekcja chwili Jana Dutki
Fotografia jest niezwykłym zjawiskiem, ukazuje zatrzymane na wieczność chwile, ale tylko perfekcyjne wyczucie i oko artysty dostrzega te momenty, które warto zatrzymać. Taki dar można dostrzec w fotografiach autorstwa Jana Dutki, który obserwuje świat przez obiektyw aparatu już od 40 lat.
60.Nowa Huta. Dlaczego Nie?! koncert
Jubileuszowy, 60. koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! zbiegł się z obchodami 70-lecia powstania Nowej Huty.
Koncert odbył się w niedzielę 22 września 2019 r. w nowohuckiej Alei Róż.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej: konie w prezencie dla uczniów!
147 pierwszaków rozpocznie zajęcia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej, a w sumie będzie tam uczęszczać blisko trzystu uczniów. Dzisiaj uroczyście rozpoczęto rok szkolny w tej placówce oraz wszystkich szkołach prowadzonych przez Powiat Nowosądecki.
Drugie życie przedmiotów według Edwarda Dudy
Wczorajszy wernisaż „Święto lasu czyli sztuka według natury” w limanowskim muzeum przerodził się w spontaniczną akcję artystyczną wypełnioną nastrojowymi utworami zaprezentowanymi przez Grupę Teatralną Adalex z Krakowa. A wszystko to rozgrywało się na tle nietypowych prac Edwarda Dudy, przenosząc widzów do wielobarwnego lasu fantazji.
Premier odwiedził sześcioraczki z Tylmanowej. W prezencie dał rodzicom samochód
Szef rządu spotkał się ze szczęśliwą rodziną oraz personelem placówki krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Premier wręczył rodzicom sześcioraczków, państwu Marcom z Tylmanowej, kluczyki do samochodu, który jest dostosowany do potrzeb 9-osobowej rodziny.
Nowa Haftująca – wernisaż wystawy Miejskich Hafciarek
Zapraszamy na, przygotowany z okazji 70-lecia Nowej Huty, wernisaż wystawy Miejskich Hafciarek, który odbędzie się 29 marca 2019 r. o godz. 18.00 w ARTzonie (os. Górali 4) i będzie trwała do 30 kwietnia. Wstęp wolny!
Wystawa obejmuje prace przygotowane przez uczestniczki projektu Miejskie Hafciarki podczas spotkań i warsztatów rękodzielniczych.
Od 1 maja nowe ceny biletów MPK w Krakowie.
Rada Miasta Krakowa przegłosowała projekt uchwały zmieniającej taryfę biletową w komunikacji miejskiej. Od 1 maja zapłacimy zdecydowanie więcej za bilety, w niektórych przypadkach nawet o 50 procent drożej. Tylko w jednej sytuacji zapłacimy mniej - za bilet miesięczny na wszystkie linie na Karcie Krakowskiej. Ten potanieje z 72 do 69 złotych. Podrożeją natomiast bilety jednorazowe - 20-minutowy z 2,8 zł na 3,4 zł. Zlikwidowane zostaną bilety jednorazowe 40-minutowe za 3,8 zł, a w zamian pojawi się bilet 50-minutowy za 4,6 zł.
W Muzeum Nowej Huty można oglądać ekspozycję "Nowohucianin"
Współcześni nowohucianie są bohaterami wystawy „Nowohucianin”, której wernisaż odbył się w środę w Muzeum Nowej Huty w Krakowie. Ekspozycja wpisuje się w program obchodów 70-lecia sztandarowej dzielnicy PRL
Otwarcie nowego schronu w Nowej Hucie
W czwartek, 28 lutego w Muzeum PRL-u odbył się wernisaż wystawy pt. „Stan zagrożenia”, który został połączony ze zwiedzaniem schronu pod budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37. To pierwszy schron udostępniony w ramach projektu trasy turystycznej „Podziemna Nowa Huta”.
Wypadek na stoku w Limanowej
W sobotę na stoku Limanowa-Ski doszło do niebezpiecznego wypadku w którym ucierpiał 11-letni narciarz.
Prokurator bada sprawę postrzelenia kierowcy przez policjanta
Do strzelaniny miało dojść w krakowskiej Nowej Hucie pod koniec stycznia. Jeden z policjantów, podczas rutynowej kontroli kierowcy, musiał użyć broni palnej.
Sąsiedzkie naprawianie i wymienianie
Drogie nowohucianki, drodzy nowohucianie, zapraszamy Was z popsutymi suszarkami, młynkami do kawy , opiekaczami, radioodbiornikami, spodniami, które trzeba skrócić, starymi fotografiami, które można wyretuszować.
Oto, pierwsza w historii Nowej Huty kawiarenka naprawcza będzie do Waszej dyspozycji przez 5 godzin w sobotę 24 listopada w SP nr 91, os. Handlowe 4.
NOWA Księgarnia na os. Zgody 7
Po uroczystej inauguracji działania nowego punktu informacji i miejsca spotkań w Nowej Hucie przyszedł czas na kolejne nowe otwarcie – tym razem NOWEJ Księgarni, która mieścić się będzie właśnie w punkcie Zgody 7. W księgarni czytelnicy znajdą szeroką ofertę książek dla dzieci, literaturę współczesną, komiksy, albumy, reportaże, kryminały i powieści obyczajowe, jak również będą mogli wziąć udział z warsztatach czy spotkaniach autorskich. Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza na otwarcie księgarni w czwartek, 22 listopada, o godzinie 13.00. Operatorami NOWEJ będą znani aktywiści z Nowej Huty Agnieszka i Jacek Dargiewiczowie – założyciele Fundacji Faktor Kultura, właściciele popularnego nowohuckiego Klubu Kombinator.
Nie tylko dla Vip-ów
Otwarcie wystawy jest w muzeum czymś najzupełniej normalnym, lecz takiego otwarcia jak wczorajsze jeszcze w Limanowej nie było. I choć wydawać by się mogło, że postać ministra, polityka i dyplomaty jako temat wystawy ograniczy grono zainteresowanych do osób zajmujących się tego typu zagadnieniami to pośród zebranych gości znaleźli się zarówno politycy, historycy, nauczyciele jak również młodzież czy artyści.
Nowa miłość i piękna zdrada – wystawy artystyczne w limanowskim muzeum
Nowa miłość i piękna zdrada - tym jednym metaforycznym zdaniem można podsumować podwójny wernisaż prac Oleksandry Krupskie i Aleksandra Majerskiego w limanowskim muzeum.
"Wszystko o mojej matce" w Łaźni Nowej i TVP
Wczoraj wieczorem w Teatrze Łażnia Nowa odbył się pokaz sztuki "Wszystko o mojej matce". Spektakl transmitowany był na żywo w TVP Kultura. Poprzedziła go rozmowa teatrologa Jakuba Moroza z dyrektorem teatru Łaźnia Nowa Bartoszem Szydłowskim. Po przedstawieniu zaproszono na spotkanie z Borczuchem i zespołem aktorskim.
Co kryją obrazy Oleksandry Krupskiej i Aleksandra Majerskiego?
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej serdecznie zaprasza 21 września 2018 r. w piątek na godz. 17.00 do Dworu Marsów przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej na podwójny wernisaż wystaw Oleksandry Krupskiej pt. „Akwarelowy Świat” oraz znanego w limanowskich kręgach artystycznych Aleksandra Majerskiego, który zaprezentuje wystawę pod nazwą „Malarskie Rysunkowe Impresje…”.
"Sąsiedzkie śpiewanie"- z Moniką Dudek i kapela Dudek Lewicki
Jak co czwartek, wczoraj w ramach "Bulwar/t/u Sztuki" zorganizowane zostało "Sąsiedzkie śpiewanie", czyli wokalne spotkania mieszkańców Nowej Huty,
Startuje Wyścig Górski Limanowa - Przełęcz pod Ostrą
114 zawodników stanie na starcie 10-tego Wyścigu Górskiego Limanowa – Przełęcz pod Ostrą. Na trasie liczącej 5493 metry pojawią się zawodnicy z Polski, Włoch, Czech, Austrii, Francji, Słowacji, Luxemburga, Szwajcarii i Chorwacji.
Wspaniali kierowcy i ich samochody zjadą do Limanowej
114 kierowców, w tym gwiazdy Mistrzostw Europy FIA w wyścigach górskich, 17 bolidów i kilkadziesiąt innych samochodów rajdowych na prawie 5,5-kilometrowej trudnej trasie ze Starej Wsi do szczytu Przełęcz pod Ostrą – to zapowiedź 10. Wyścigu Górskiego Limanowa - Przełęcz pod Ostrą, czyli jednego z najbardziej rozpoznawalnych wyścigów samochodowych w Małopolsce. Rajdowe emocje już w ten weekend, od 27 do 29 lipca.
„W drodze do wolności…” – Patriotyczny Jarmark Św. Marii Magdaleny w Limanowej
W okresie letnich wakacji odbędzie się Patriotyczny Jarmark Św. Marii Magdaleny. Tegoroczna edycja imprezy plenerowej będzie zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Limanowa, 15 lipca 2018 r. (niedziela) pod nazwą „W drodze do wolności…”.
Bulwar(t) Sztuki 2018. Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie - zaprasza
Program Bulwar[t]u Sztuki 2018 obejmuje różne formy aktywności artystycznej, edukacyjnej i rozrywkowej. Teatr przygotował bogatą ofertę: duża część wydarzeń będzie się odbywać cyklicznie, co nie zmienia faktu, że każde z nich będzie wyjątkowe, jednostkowe, niepowtarzalne.
„Królestwo Baśni" w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej (zdjęcia)
Otwarcie wystawy „Królestwo Baśni” sprawiło, że Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej w ciągu jednego dnia odwiedziło 664 osób. Zarówno dzieci jak i dorośli z entuzjazmem i spontaniczną radością podeszli do spotkania z bohaterami baśni, którzy pojawili się w limanowskim muzeum dzięki współpracy z Fundacją Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej z Nowego Sącza.
Królestwo Baśni w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej
Dawno, dawno temu… albo inaczej Za górami za lasami… wiele bajek zaczyna się w ten sposób, ale tym razem zaczniemy inaczej, bo nie tak dawno i nie tak daleko - już 3 czerwca 2018r. w niedzielne południe o godz. 12.00 w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej zostanie otwarta niezwykła wystawa pod tytułem „Królestwo Baśni” przygotowana przez Fundację Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej z Nowego Sącza.
Nowohucka tężnia zostanie odbudowana
W nocy z niedzieli na poniedziałek nad Zalewem Nowohuckim wybuchł pożar, w wyniku którego spłonęła tężnia solankowa.
"Konformista 2029" w Teatrze Łażnia Nowa (zdjęcia)
Krakowski Teatr Łaźnia Nowa zaprosił 23 kwietnia na spektakl Konformista 2029 w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. Autorem adaptacji inspirowanej powieścią Alberto Moravii jest bardzo dobrze znany łaźniowej publiczności Mateusz Pakuła. W obsadzie znajdują się największe gwiazdy (nie tylko) krakowskich scen, m.in. Hanna Bieluszko, Iwona Budner, Roman Gancarczyk, czy Krzysztof Globisz. W roli głównej wystąpił Szymon Czacki.
Spłonęła tężnia w Nowej Hucie
Na tę inwestycję mieszkańcy Nowej Huty czekali od dawna, a jej powstawanie śledzili niemal z zapartym tchem. Jak się okazało - nie wszyscy...
"Konformista 2029"w Teatrze Łaźnia Nowa (zdjęcia)
Ideologia stabilizuje obraz świata. Zgodność z rozpisanymi na paragrafy zasadami jest nośnikiem wiarygodności. Tu czarne zawsze jest czarne, a białe nieustannie pozostaje białe. Nie trzeba myśleć, należy być zgodnym z doktryną. Powinność wobec niej staje się obowiązującym modelem życia. Oto czas dyktatury normalności.
Żonkilowa łąka na placu Centralnym w Nowej Hucie (zdjęcia)
Pod koniec marca było tutaj fioletowo gdy kwitły krokusy, a teraz są żonkile
Limanowa otrzyma rządowe środki na odbudowę mostu w ulicy Dudka
Podczas spotkania prasowego na moście w ulicy Dudka w Limanowej, poseł Wiesław Janczyk oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik przekazali mieszkańcom dobrą informację. Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podjął decyzję o przeznaczeniu 2 milionów złotych na odbudowę tego obiektu. Potwierdzająca ten fakt promesa została przekazana na ręce mieszkańców Limanowej.
Krok do renowacji Zajazdu Kazimierskiego
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie rozpisał przetarg na opracowanie dokumentacji oraz uzyskanie pozwolenia na rewitalizację budynku Zajazdu Kazimierskiego. W przyszłości ma się tam mieścić główna siedziba Biblioteka Kraków.
Nowa Huta z nową strefą aktywności gospodarczej (zobacz wizualizacje)
Małopolska zyska kolejne miejsce, w którym będzie mogło działać aż 50 nowych firm. Mowa konkretnie o strefie aktywności gospodarczej (SAG), która powstanie w krakowskiej Nowej Hucie na przez lata niewykorzystywanych terenach poprzemysłowych. Na ten cel przyznano właśnie unijne dofinansowanie w wysokości prawie 59 mln zł.
Big Cyc, Kobranocka, Sztywny Pal Azji, Jary OZ, Czarno-Czarni
Takiego zestawu polskich zespołów nie można przegapić. Wystąpią 3 marca w teatrze Łaźnia Nowa
W Kantorowicach powstaje pasywny klub kultury
Przy ul. Zakole w Nowej Hucie powstaje klub kultury „Kantorowice”. To inwestycja realizowana przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie w ramach programu budowy osiedlowych domów kultury. Budynek wykonywany jest w tzw. technologii pasywnej i został tak zaprojektowany, by nie kolidował z rosnącymi na działce drzewami. Z oferty kulturalnej i edukacyjnej klubu kultury mieszkańcy będą mogli korzystać już w II połowie tego roku.
Interaktywna wystawa, Punkt Informacji Historycznej i rekonstrukcja historyczna Bitwy Limanowskiej (zdjęcia)
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej uzyskało środki na realizację projektu pt. „Polsko-słowackie braterstwo broni – bitwa limanowska 1914”, wraz z partnerem słowackim: Muzeum w Kieżmarku, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregion „Tatry”. Całkowita wartość mikroprojektu wynosi 69 683,42 EUR z czego 49 997,85 EUR stanowi finansowanie z Unii Europejskiej.
XIII Slalom Gigant o Puchar Burmistrza Limanowej
W piątek 23 lutego na stacji Limanowa-Ski odbędą się zawody o Puchar Burmistrza Miasta Limanowa.
Rozpoczął się ostatni tydzień ferii
Ferie powoli dobiegają końca, z wypoczynku korzystają mieszkańcy Małopolski, Wielkopolski, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i świętokrzyskiego.
„Kocham Nową Hutę IV” - 10 000 kalendarzy na Walentynki
W samo południe Nowohucianie i mieszkańcy Krakowa oraz inni goście wzięli udział w akcji „Kocham Nową Hutę IV” - 10 000 bezpłatnych kalendarzy na Walentynki.
Spłonął punkt małej gastronomii w Nowej Hucie
W poniedziałek, 29 stycznia o godz. 02:31 w Krakowie na ul.Bulwarowej w Nowej Hucie doszło do pożaru - całkowitemu spaleniu uległ punkt małej gastronomii BBQ Grill MaNHattan. Nieznane są przyczyny pożaru.
Chcą odbudować kultowe miejsce w Nowej Hucie
W tym miejscu nie tylko jadano, ale i pomagano innym. W nocy z dnia 27-28 stycznia spalony został lokal gastronomiczny BBQ MaNHattan Grill znajdujący się w Nowej Hucie. Nowohucianie zorganizowali zbiórkę pieniędzy na jego odbudowę.
Zbiórka pieniędzy dla pogorzelców z Nowej Białej
"W obliczu wielkiej tragedii, zainicjowaliśmy internetową zbiórkę pieniędzy dla pogorzelców z Nowej Białej" - informują inicjatorzy akcji zbierania pieniędzy dla osób, które minionej nocy straciły dobytek w pożarze.
Wielki pożar na Podhalu. Spłonęło 6 budynków, maszyny i zwierzęta (zdjęcia)
Pożar który wybuchł wczoraj w nocy w Nowej Białej (powiat nowotarski) był jednym z największych w ostatnich latach na Podhalu. Ogień objął powierzchnię 1860 m.kw. Straty oszacowano wstępnie na milion złotych. Przyczyna wybuchu ognia jest nieustalona.
Nowa ścieżka rowerowa wzdłuż Nowohuckiej usprawni przejazd z Podgórza do Huty
W miejscu starego chodnika powstała asfaltowa ścieżka rowerowa oraz chodnik z kostki i betonowych płyt. Oddana do użytku ścieżka rowerowa usprawni m.in. przejazd rowerem z Podgórza do Nowej Huty i z powrotem. Prace budowlane prowadzone były od listopada do grudnia 2017 roku.
Pożar mieszkania w Nowej Hucie - zginęła kobieta
Do tragicznego w skutkach pożaru doszło w piątek w Nowej Hucie. Nie żyje kobieta. Na miejscu działały 4 zastępy straży pożarnej (około 20 strażaków), policja, pogotowie gazowe. Prokurator i biegli będą wyjaśniać przyczyny i wszystkie okoliczności zdarzenia.
W Krakowie powstanie nowa ulica
Zarząd Inwestycji Miejskich przygotowuje budowę nowej, prawie 3 km drogi w południowo-zachodniej części Krakowa. Chodzi o ul. 8 Pułku Ułanów, która połączy ul. Zawiłą ze skrzyżowaniem ul. Kapelanka – Brożka – Grota Roweckiego.
2 mln zł przeznaczono na remonty chodników w ramach programu „Nowa Huta dziś”
Blisko 2 mln zł przeznaczono w 2017 r. z miejskiej kasy na remonty chodników w ramach programu „Nowa Huta dziś”. Część nadal czeka na odnowę.
Podsumowanie programu "Nowa Huta Dziś"
W roku 2017 Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie realizował program „Nowa Huta Dziś”. Celem projektu była poprawa infrastruktury technicznej na obszarze pięciu dzielnic nowohuckich. Były to: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie, Nowa Huta. W ramach programu remontowane były chodniki, drogi, a oświetlenie podlegało wymianie. Projekt będzie kontynuowany w tym roku.
Pokaz sztucznych ogni w Limanowej
31 grudnia o północy Limanowa przywita Nowy Rok pokazem sztucznych ogni
Mroźny poranek. Kolejne otwarte stacje.
Słoneczny i mroźny poranek - tak przywitał nas drugi dzień świąt. Od wczoraj można jeździć w ośrodku Henryk-Ski w Krynicy a dziś rano ruszył też Lubomierz-Ski
Samochód wjechał w pieszych. Dwie osoby nie żyją, jedna jest ranna
Do wypadku doszło w Nowej Wsi - na drodze krajowej 75 na odcinku między Nowym Sączem a granicą państwa. Samochód osobowy wjechał w kobietę i jej wnuczkę.
Startuje Witów, Harenda i Litwinka
Już w czwartek sezon zaczną Witów, Harenda i Litwinka. Dzień później, w piątek rusza Polana Sosny w Niedzicy oraz Zadział w Nowym Targu.
Nowohucka Kolęda 2017
Z inicjatywy Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida nagrano nowohucką wersję kolędy „Dzisiaj w Betlejem”. W sesji udział wzięło ponad 250 osób, powstał też specjalny wideoklip. Premiera odbyła się we wtorek, w ARTzonie na os. Górali 4.
Startuje Długa Polana, Szymoszkowa i Koziniec, na dobre sezon zaczyna też Wierchomla
Warunki pogodowe nie sprzyjają w ostatnich dniach narciarzom - a mocny i ciepły wiatr obrócił w niwecz starania wielu stacji. Są jednak takie które poradziły sobie z przeciwnościami.
Polskie Koleje Linowe w Zakopanem chcą wejść na giełdę
Właściciel m.in. kolejki na Kasprowy Wierch poinformował w komunikacie, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zdecydowało o wprowadzeniu akcji do obrotu na Giełdę Papierów Wartościowych.
Kąpielisko w Starej Żwirowni w Nowej Hucie
Za trzy lata mieszkańcy Małopolski będą mogli odpocząć w znajdującym się w krakowskiej Nowej Hucie Przylasku Rusieckim.
Ogromne zmiany w transporcie miejskim w Limanowej
Niebawem mieszkańców ziemi limanowskiej czeka prawdziwa rewolucja. Dzięki unijnym środkom zyskają oni nie tylko pięć komfortowych i ekologicznych autobusów, ale też całkowicie nowy dworzec autobusowy oraz 28 wiat przystankowych w całej okolicy.
Wystawa „Historia w dewizce zapisana”
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej wraz ze współorganizatorami: Urzędem Miasta Limanowa, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział Limanowa serdecznie zaprasza do obejrzenia zmodernizowanej wystawy stałej pod nazwą „Historia w dewizce zapisana”, którą honorowym patronatem objął Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
150-lecie powiatu limanowskiego
W tym roku mija 150 lat od przeprowadzenia w Galicji reformy samorządowej. W jej wyniku u podnóży Beskidu Wyspowego i Gorców powstał powiat limanowski. W imieniu samorządu regionalnego gratulacje dla mieszkańców Ziemi Limanowskiej, wraz z okolicznościowymi grawertonami, przekazali: Leszek Zegzda z zarządu województwa, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska oraz radny Grzegorz Biedroń.
Poświęcenie odnowionego wizerunku Salus Populi Romani (zdjęcia)
Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. z poświęceniem odnowionego wizerunku Salus Populi Romani w klasztorze oo. benedyktynów w Tyńcu.
Historia w dewizce zapisana (zdjęcia)
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej wraz ze współorganizatorami: Urzędem Miasta Limanowa, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział Limanowa zaprasza 17 listopada 2017 roku (piątek) o godzinie 17.00 do Dworu Marsów na oficjalne otwarcie zmodernizowanej wystawy stałej pod nazwą „Historia w dewizce zapisana”, którą honorowym patronatem objął Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nowa szkoła na osiedlu Gotyk w Krakowie
Jeśli nie będzie przeszkód formalnych, w połowie przyszłego roku rozpocznie się budowa Zespołu Szkolno - Przedszkolnego przy ul. Meiera na os. Gotyk.
Od poniedziałku remont i utrudnienia na drogach w Nowej Hucie
W poniedziałek, na okres 3 tygodni, w związku z kontynuacją prac związanych z przebudową wjazdu na teren Zajezdni Tramwajowej Nowa Huta, ponownie wstrzymany zostanie ruch tramwajów na ul. Ujastek. W tym czasie wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji.
W Rożnowej koło Wieliczki znaleziono ciało młodego mężczyzny
Jak podaje RMF24, w Rożnowej koło Wieliczki znaleziono w niedzielę wieczorem ciało młodego mężczyzny. Miał rany kłute. Prokuratura zatrzymała sześciu nieletnich.
Bliżej do przebudowy ul. Kocmyrzowskiej
To dobra informacja przede wszystkim dla mieszkańców Nowej Huty. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie ogłosił przetarg na przebudowę ulicy Kocmyrzowskiej. Zamówienie dotyczy odcinka od skrzyżowania ul. Darwina i Poległych w Krzesławicach do granic administracyjnych Krakowa oraz fragmentu drogi wojewódzkiej nr 776 w miejscowości Prusy. Inwestycja znacznie poprawi obsługę komunikacyjną w tej części Krakowa.
Prokuratura ponownie zbada czy sprzedaż Polskich Kolei Linowych była zgodna z prawem
Prokuratura Okręgowa w Krakowie podjęła na nowo, umorzone w 2013 roku, śledztwo w sprawie sprzedaży Polskich Kolei Linowych w Zakopanem.
Dariusz Nowak został doradcą prezydenta Jacka Majchrowskiego
Dariusz Nowak, były rzecznik małopolskiej policji oraz rzecznik krakowskiego oddziału Najwyższej Izby Kontroli, został doradcą prezydenta Jacka Majchrowskiego. Zajmie się kwestią bezpieczeństwa i monitoringu wizyjnego.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości chodził po górach w naszym regionie
W niedzielę Jarosław Kaczyński wszedł na szczyt Koziarz nad Tylmanową. Znajduje się tam wieża widokowa - jedna z czterech, jakie wybudowała niedawno gmina Ochotnica Dolna.
9 Wyścig Górski Limanowa: Kluza wygrywa 6 Rundę GSMP
Podczas 7 Rundy FIA Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich, w niedzielę w Limanowej rozegrano także 6 Rundę Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.
9 Wyścig Górski Limanowa: Wygrana Dubaia po jedynym podjeździe wyścigowym
Zmienne warunki pogodowe – od słonecznego poranka po popołudniową ulewę, towarzyszyły uczestnikom 5 Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, b idącej jednocześnie treningiem dla kierowców klasyfikowanych w & Rundzie FIA EHC – FIA Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich.
9 Wyścig Górski Limanowa - 103 zgłoszenia: bolidy, Lamborghini i…126p
AMK Limanowa – organizator 9 Rundy FIA EHC – FIA Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich oraz 5 i 6 Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski opublikował listę zgłoszeń do imprezy, która odbędzie się w najbliższy weekend
100,3 Race Radio zapowiada: Faggioli znów w Limanowej!
Do 9 Wyścigu Górskiego Limanowa, będącego eliminacją Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich i 5 i 6 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski wpłynęło ok. 70 zgłoszeń z całej Europy. Wśród nich - od Simone Faggioli. Wyścig rozegrany zostanie w dniach od 14 do 16 lipca br.
Budowa estakady nad al. Bora-Komorowskiego wchodzi w nowy etap
W nocy z niedzieli na poniedziałek (14/15.05), budowa estakady nad al. Bora-Komorowskiego wejdzie w nowy etap. W jego ramach drogowcy zamkną południową jezdnię tej arterii. Od strony Nowej Huty samochody pojadą jednym pasem ruchu.
Pożar w bloku w Nowej Hucie
Krakowscy policjanci wyjaśniają przyczyny pożaru w jednym z nowohuckich bloków. Ranne zostały dwie osoby, w tym właściciel mieszkania, który ma poparzone 60% ciała.
60 lat OSP w Nowej Wsi (zdjęcia)
Jubileusz 60-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi był okazją do uhonorowania przez starostę nowosądeckiego Marka Pławiaka wyróżniających się druhów Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi. Otrzymali je dziś Jadwiga Kantek i Grzegorz Szczecina. Starosta wręczył też komendantowi jednostki Piotrowi Kantkowi promesę na kwotę 4 tys. zł na dofinansowanie zakupu zestawu ratownictwa medycznego PSP R-1.
Chodniki dla Nowej Huty
Był to krok dobry, choć niekonieczny. Można było od razu przystępować do działania – od razu wdrażać program „Nowa Huta dziś”. Krakowscy radni zdecydowali jednak inaczej. Na wczorajszej sesji poddali pod głosowanie zmienioną uchwałę przyjmującą ten program.
Nowa hala sportowa w Zakopanem (zdjęcia)
To już niemal ostatnie szlify. W nowoczesnej hali sportowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem trwają zaawansowane prace wykończeniowe. Uczniowie szkoły, która od trzech lat znajduje się pod skrzydłami Województwa Małopolskiego, rok szkolny 2017/2018 rozpoczną już na nowej hali. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z budowy.
Kapele Serc 2017 (zdjęcia)
W Nowohuckim Centrum Kultury odbył się charytatywny koncert zatytułowany" Kapela serc". Była to już dziewiąta edycja tej ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Polską Sekcję Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.
Nowa siedziba Archiwum Narodowego w Krakowie
W poniedziałek zostanie podpisana umowa, zgodnie z którą firma Skanska zbuduje nową siedzibę Archiwum Narodowego w Krakowie. Gmach będzie wznoszony do 2019 roku. Koszt całego przedsięwzięcia - łącznie ze specjalistycznym wyposażeniem oraz przeprowadzką Archiwum z kilku dotychczasowych lokalizacji - szacowany jest na ok. 110 mln zł. Jest to inwestycja finansowana z budżetu państwa.
Jest zielone światło dla rewitalizacji Nowej Huty?
Nie brak kontrowersji po tym, jak w połowie marca wojewoda małopolski wszczął postępowanie, które miało na celu sprawdzenie legalności uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie przyjęcia programu pn. „Nowa Huta dziś!”.
Wiosna! Zamykają się pierwsze stacje
Jak na drugą połowę marca przystało, pogoda robi się coraz bardziej wiosenna, temperatura rośnie a kolejne stacje narciarskie w Małopolsce kończą sezon narciarski.
Zostań Innovatorem Małopolski
Rozpoczęła się 11. edycja konkursu na najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwo Małopolski. To zaproszenie dla mikro, małych, średnich firmy oraz start-upów z Małopolski! Konkurs w ramach projektu Enterprise Europe Network i przy współpracy z Województwem Małopolskim organizuje Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska.
Końcem roku ruszyła Kasina, działają już też Limanowa-Ski i Magura
W piątek 30 grudnia otwarta została stacja narciarska w Kasinie Wielkiej. Ośrodek przeszedł w tym roku poważną modernizację i zamiast dotychczasowego krzesła oferuje teraz 6-sobowa nowoczesną kolej
Spotkanie z piosenką w Nowej Hucie
Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.
MFI: Tydzień kreatywności
43 partnerów, prawie 100 wydarzeń i ponad 4 tys. uczestników - za nami szósta edycja Małopolskiego Festiwalu Innowacji, największego w regionie wydarzenia poświęconego innowacjom i przedsiębiorczości.
Trzech mężczyzn zatrzymanych za kradzieże z włamaniem na terenie powiatu limanowskiego
Limanowscy policjanci zatrzymali trzy osoby: 16-latka i dwóch 18-latków. Wszyscy są mieszkańcami gminy Limanowa. Mężczyźni w okresie od 8 września do 9 października br. dokonali kilku włamań i kradzieży pieniędzy o łącznej kwocie ok 50 tys zł.
Pożar w bloku na os. Kazimierzowskim w Krakowie
Do pożaru doszło na pierwszym piętrze dziesięciopiętrowego bloku na osiedlu Kazimierzowskim w Nowej Hucie. Straż Pożarna wydobyła z mieszkania nieprzytomną osobę. Z bloku zostało ewakuowanych 14 osób.
W Nowej Hucie, pijany mężczyzna strzelał do puszek po piwie. W efekcie, przestrzelił szybę w mieszkaniu sąsiadki.
Najprawdopodobniej zarzuty narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia usłyszy 59-letni mieszkaniec jednego z osiedli w Nowej Hucie, który strzelając z broni śrutowej trafił w okno jednego z mieszkań. O zdarzeniu, policję poinformowała córka właścicielki mieszkania, które zostało ostrzelane. 22-letnia kobieta była właśnie w jednym z pokojów, gdy usłyszała dźwięk pękającej szyby. Kiedy podeszła do okna zobaczyła, że w zewnętrznej szybie jest otwór .
PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK – spektakl teatralny dla dzieci w Nowej Hucie
Teatr Nowy z Zabrza
Plastuś to mały ludzik z plasteliny, bardzo popularny wśród dzieci. Mieszka w piórniku dziewczynki, a jego sąsiadami są szkolne przybory: pióro, stalówki, gumka myszka, ołówek i scyzoryk. W swoim pamiętniku, mały ludzik, doskonale opisuje pierwsze doświadczenia i wzruszenia z szkolnego życia. Co więcej, Plastuś nie jest tylko obserwatorem przygód uczniowskich, ale sam bierze w nich udział. Dotrzymuje kroku małej Tosi i jej kolegom w dostosowywaniu się do obowiązków ucznia, zasad koleżeństwa, porządku i poszanowania cudzej własności. Trudno o lepsze przedstawienie dla pierwszoklasisty.
680 lat Tylmanowej - wsi zakorzenionej w tradycji i pracowitości mieszkańców (zdjęcia)
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Tylmanowej, której przewodniczył ks. dr Czesław Noworolnik w asyście proboszcza parafii w Tylmanowej ks. Marka Mroczka, rezydenta ks. Jana Chlebka, wikariusza ks. Romana Hopej oraz proboszcza parafii w Ochotnicy Górnej ks. dr Stanisława Kowalika. Mszę św. uświetnił śpiew w wykonaniu Chóru Parafialnego „Misericordia”.
Gimnazjum w Rytrze najlepsze w halówce
W hali sportowej Gimnazjum w Brzeznej odbyły się Mistrzostwa Powiatu Nowosądeckiego w halowej piłce nożnej chłopców szkół gimnazjalnych. W zawodach wystąpiły cztery najlepsze zespoły w powiecie, zwycięzcy rozgrywek międzygminnych.
Potrącenie w Tylmanowej. W Tworkowej samochód wpadł do rzeki
Do wypadku doszło w Tylmanowej na przejściu dla pieszych. Motocyklista potrącił trzy osoby. Zarówno piesi jak i motocyklista wraz z pasażerem zostali ranni.
Plany Nowohuckiego Centrum Kultury
Podczas konferencji prasowej Nowohuckie Centrum Kultury przedstawiło swoje plany na nowy sezon. Każdy znajdzie coś dla siebie – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy mogą liczyć na bogatą ofertę zajęć, kursów i spotkań literackich, podczas których będą mogli rozwijać swoje zainteresowania, talenty i umiejętności.
Uwierzyć w Obłazową. To może być turystyczny hit na wielką skalę
NOWA BIAŁA. Gmina Nowy Targ ogłosi niebawem konkurs na koncepcję architektoniczną Jaskini Obłazowej. Ma tu powstać coś na kształt interaktywnego, nowoczesnego parku archeologicznego, w którym będą pokazane prehistoryczne skarby, znalezione tutaj przez prof. Pawła Valde-Nowaka: liczący 30 tys. lat bumerang, najstarsze znalezione w Polsce kości człowieka czy kości mamutów.
Hospicjum dla dzieci potrzebuje pomocy
Pierwsze w Polsce centrum, którego celem jest zapewnienie kompleksowej opieki dla ciężko chorych dzieci, przy jednoczesnym, czasowym odciążeniu ich rodzin, miało w Krakowie zostać otwarte wiosną. Jednak Małopolskie Hospicjum dla Dzieci już po raz trzeci przekłada termin uruchomienia placówki.
Nowa Huta. Od niedzieli spodziewana jest podwyższona emisja do powietrza
Krakowski magistrat podał do wiadomości informacje ArcelorMittal Poland. W związku z rozpoczęciem rozruchu wielkiego pieca w hucie przewiduje się wystąpienie widocznej emisji do powietrza. Hutnicy uspokajają – nie będzie szkodliwa dla życia.
Nowe horyzonty Nowej Huty
Trwają intensywne prace mające na celu rewitalizację poprzemysłowych terenów Nowej Huty.
Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski
Podczas gdy na Mazurach trwa Rajd Polski także w Małopolsce fani sportów motorowych nie mają powodów do narzekań. Ścigano się w miniony weekend w Gorlicach a już za tydzień zawody odbędą się w Limanowej.
Dziś w Kasinie odbędzie się finał GrandPrix o Puchar BeskidCard
Niesprzyjające warunki pogodowe zmusiły organizatorów do skorygowania harmonogramu zawodów.
Zamykają sie kolejne stacje, odwoływane są zawody
Zima całkiem już skapitulowała. Wysokie temperatury sprawiają że śnieg szybko znika a kolejne ośrodki kończą sezon
Łuczak, Soons i Michalik z podwójnym zwycięstwem w Suchem
W Suchem odbyła się druga w tym sezonie impreza dla młodych alpejczyków. Najlepsi narciarze i narciarki młodego pokolenia dwukrotnie zmierzyli się na trasie slalomu.
Zbliża się kolejne Grand Prix o Puchar BeskidCard
Już 17 stycznia odbędzie się pierwsza z ośmiu zaplanowanych na ten sezon edycji IV Grand Prix o Puchar BeskidCard
Otwierają się kolejne stacje w Małopolsce
Mróz trzyma, słońce świeci - jest po prostu pięknie. Otwierają się kolejne stacje a te już działające uruchamiają nowe trasy.
Mroźna i słoneczna sobota
Prognoza na pierwszy weekend Nowego Roku przewiduje mróz i słońce - idealnie warunki do jazdy i do produkcji śniegu. Dzięki pracującym od kilku dni armatkom dziś i jutro otwierają się kolejne stoki
Protest przeciw imigrantom w Limanowej
Piotr Sułkowski kandydujący do sejmu z list komitetu KORWiN zaprasza sobotę 10 października na Rynek w Limanowej gdzie odbędzie się protest przeciw masowej imigracji z Azji i Afryki do Polski i Europy!
Kandydaci do Senatu z okręgu 37
Okręg 37 obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Nowego Sącza oraz powiatów gorlickiego i nowosądeckiego
Trwają poszukiwaia 17-letniego mieszkańca Tylmanowej
Policja nadal poszukuje Seweryna Adamczyka, mieszkańca Tylmanowej, który dwa lata temu, 17 marca o godzinie 14:30 opuścił miejsce zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił.
Rowerowa masa krytyczna w Tylmanowej
W Tylmanowej odbył się przejazd protestacyjny, który miał na celu zwrócenie uwagi na problem, jakim jest brak ścieżki rowerowej na odcinku drogi wojewódzkiej 969 Krościenko -Tylmanowa- Łącko. W akcji wzięli udział podhalańscy posłowie.
W sobotę protest i blokada drogi w Tylmanowej
Organizatorzy akcji protestacyjnej poinformowali, że w sobotę o godz. 13 będą blokować przejazd drogą 969 przez Tylmanową. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na problem braku ścieżki rowerowej, którą mogliby bezpiecznie dojeżdżać do szkoły czy pracy.
Małopolskie Targi Innowacji - podsumowanie
Na krakowskim Małym Rynku stanął namiot wystawienniczy, pod którym zgromadzone zostały niezwykłe wynalazki, kreatywni ludzie oraz najnowocześniejsze rozwiązania multimedialne. Niemal 2700 gości odwiedziło tegoroczne Małopolskie Targi Innowacji.
Małopolski Festiwal Innowacji (25-31 maja)
Małopolski Festiwal Innowacji to cykl wydarzeń, które pozwalają oswoić się z najnowszymi technologiami w regionie i zgłębić informacje na ich temat. Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 25 - 31 maja. Koordynatorem i głównym organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W tym roku inicjatywa zgromadziła czterdziestu jeden partnerów - renomowane centra badawcze i najlepsze uniwersytety w kraju, prężnie rozwijające się przedsiębiorstwa i instytuty.
Kolejne drogi w gminie Czarny Dunajec zostaną odbudowane
Drogi „Wierchowa Do Sośniny” w Starem Bystrem oraz „Szeligówka” w Czerwiennem o łącznej długości 3,29 km, które w 2013 r. dotknięte zostały klęską żywiołową zostaną odbudowane i pokryte nawierzchnią bitumiczną w ramach promesy przyznanej ze środków budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
KRAKÓW. Grozili nożem taksówkarzowi. Ukradli samochód i pieniądze
W sobotę, około godz. 21 dwóch młodych mężczyzn zamówiło kurs taksówką na ul.Szymanowskiego. Chcieli jechać do Przylasku Rusieckiego, gdzie miało odbyć się ognisko. W trakcie jazdy wyciągnęli noże i kazali wysiąść taksówkarzowi z samochodu. Był w szoku, ale nic mu się nie stało. Napastnicy odjechali.
Do Nowego Targu przyjedzie kolejny kandydat w wyborach prezydenckich: Jacek Wilk
NOWY TARG. W Przyszłym tygodniu w Nowym Targu gościć będzie kandydat Kongresu Nowej Prawicy na prezydenta RP Jacek Wilk. Otwarte spotkanie odbędzie się 6 maja w Miejskim Ośrodku Kultury o godz. 16.00.
KRAKÓW. "Nie dla likwidacji części surowcowej huty" - demonstracja hutników pod kombinatem
W czwartek, 16 kwietnia ponad tysiąc osób demonstrowało przed bramą główną kombinatu w Nowej Hucie. Tutejsi hutnicy mogą stracić pracę.
NOWA WIEŚ. Samochód osobowy zderzył się z motocyklem
Do wypadku doszło tuż przed godz. 9 na DK 75 w miejscowości Nowa Wieś. Samochód osobowy zderzył się z motocyklem. W wyniku zdarzenia ranna została jedna osoba. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym czasie droga była zablokowana.
UMWM namawia przedsiębiorców do wzięcia udziału w Małopolskich Targach Innowacji
"Prowadzisz mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo? Twoja firma jest z Małopolski? Opierasz jej rozwój na innowacjach i chcesz pokazać się szerszej publiczności? Jeśli tak, zgłoś swoje przedsiębiorstwo do Małopolskich Targów Innowacji 2015. Udział w Targach to świetna okazja na bezpłatną promocje firmy" - namawia organizator Targów - Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Tegoroczne Targi odbędą się 27 maja.
Wiceburmistrz Zakopanego przestrzega radnych: "Dziecko w pięć minut odebrane - przez dwa lata było odzyskiwane"
ZAKOPANE. - Ja kiedyś w takim Zespole Interdyscyplinarnym pracowałam i to było coś strasznego. W 5 minut odebrano dziecko rodzinie - na donos osoby, która potem była "rodziną zastępczą". W 24 godziny nią została. Dwa lata odzyskiwaliśmy to dziecko. Ale wróciło już "inne" - mówiła do radnych Agnieszka Nowak Gąsienica.
W Nowy Targu powstaje nowy plac handlowy (zdjęcia)
NOWY TARG. Od dwóch miesięcy trwają prace przy budowie nowego placu handlowego. Prowadząca inwestycję spółka "Nowa Targowica" zapowiada, że handlujący będą mogli z niego korzystać jesienią tego roku, lub wiosną przyszłego. Termin zależy od "dobrej atmosfery" wokół inwestycji. A ta - nie jest najlepsza.
Troje lekarzy z Limanowej oskarżonych o śmierć bliźniąt
Akt oskarżenia przeciwko lekarce ze szpitala w Limanowej za nieumyślne spowodowanie śmierci bliźniąt oraz przeciw dwóm lekarzom, którzy narazili ciężarną na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, trafił do Sądu Rejonowego w Limanowej.
Lekarze z Limanowej wyrzuceni z pracy za "niedopuszczalne zachowanie”
Dwaj lekarze ze szpitala w Limanowej zostali zwolnieni z pracy. Według rodziny zmarłej pacjentki, podczas dyżuru na oddziale intensywnej opieki medycznej byli oni pijani.
Policja wyjaśnia sprawę śmierci kobiety w limanowskim szpitalu
Zdaniem rodziny - lekarze, którzy zajmowali się ich krewną, byli pijani. Gdy na miejsce przyjechała policja, lekarze opuścili szpital. Do zdarzenia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. O sprawie poinformował TVN 24.
Nowohucka kolęda (film)
Z najcieplejszymi życzeniami z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia dołącza się cała Nowa Huta. W nietypowy sposób...
Odnowiony dworzec kolejowy w Nowym Sączu
Zabytkowy dworzec kolejowy w Nowym Sączu został w czwartek oddany do użytku po gruntownej renowacji. Budynkowi przywrócono wygląd i układ z czasów jego powstania – z początku XX wieku. Prace rozpoczęły się w ubiegłym roku. Koszt inwestycji to ponad 9 mln zł.
Zmiany w ratownictwie medycznym
Krótszy czas dojazdu do pacjenta – taki jest efekt zmian w godzinach stacjonowania karetek w Małopolsce. Od 1 listopada 2014 roku w 15 miejscach w naszym regionie zespoły Ratownictwa Medycznego stacjonują o cztery godziny dłużej.
Nowatorska inicjatywa Komisji Europejskiej w Krakowie
W najbliższy piątek, 12 grudnia, ambasadorki projektu "Scientix" - opowiedzą o społeczności internetowej na rzecz nauczania przedmiotów ścisłych w Europie.
Nowak-Gąsienica i Łukaszczyk wiceburmistrzami Zakopanego
Agnieszka Nowak-Gąsienica i Wiktor Łukaszczyk, to dwójka nowych wiceburmistrzów Zakopanego, którzy będą pomagać Leszkowi Doruli w rządzeniu stolicą Tatr.
KRAKÓW. Galicyjski Kiermasz Adwentowy (zdjęcia)
W niedzielę, 30 listopada na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie oficjalnie ruszył Galicyjski Kiermasz Adwentowy. Już po raz trzeci plac przed Galerią Krakowską zamienił się w świąteczną wioskę.
Sektor obronny na czele innowatorów
Debiut i to od razu na pozycji wicelidera krajowego rankingu. Tarnowskie Zakłady Mechaniczne zajęły drugie miejsce w zestawieniu najbardziej innowacyjnych firm Rzeczpospolitej. Stało się tak dzięki ponad dwukrotnemu zwiększeniu inwestycji w zakresie badań i rozwoju. Pierwsze miejsce zajął gdyński producent radiostacji i radiotelefonów Radmor, który jako główny dostawca łączności krótkofalowej dla polskiego wojska także reprezentuje sektor przemysłu obronnego.
Kapliczka w Nowej Wsi została przeniesiona w nowe miejsce (zdjęcia)
Spektakularna operacja przeniesienia w nowe miejsce zabytkowej kapliczki w centrum Nowej Wsi została pozytywnie zakończona. Aby wyłoniona w przetargu firma mogła kontynuować budowę ronda, obiekt musiał został przeniesiony kilka metrów dalej.
KRAKÓW. Bezpłatne badania dla młodzieży z Nowej Huty
Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie z okazji 60-lecia powstania przygotował prezent dla najmłodszych pacjentów i zaprasza na bezpłatne badania znamion skórnych.
Nowy Targ nominowany do "katolickiego Nobla"
Miasto Nowy Targ zostało nominowane do nagrody „Totus” za 2014 r. w kategorii „propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II”. Nagrody te, zwane „katolickimi Noblami” przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Ośrodek Medycyny Doświadczalnej i Innowacyjnej powstał w Krakowie
Ośrodek Medycyny Doświadczalnej i Innowacyjnej to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Rolniczego i Jagiellońskiego. Całkowity koszt inwestycji to 24 mln zł. 16 mln pochodzi z funduszy Unii Europejskiej.
Na Spiszu otwarto Centrum Kultury Słowackiej
W Nowej Białej odbyła się uroczystość otwarcia Centrum Kultury Słowackiej.
Poronin doceniony za świetlicę
Gmina Poronin została laureatem konkursu „Przyjazna Wieś” na najlepszy projekt w zakresie infrastruktury realizowany na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych. Projekt pt. "Świetlica wiejska - nowa jakość, większa funkcjonalność" zajął drugie miejsce w konkursie.
Rozbita grupa włamywaczy, która kradła paliwo z samochodów ciężarowych oraz metali kolorowych z punktów skupu złomu na terenie Małopolski
Limanowscy policjanci zatrzymali 4 mężczyzn, członków grupy przestępczej, którzy na swoim koncie mają kilkadziesiąt różnego rodzaju naruszeń prawa - przede wszystkim kradzieży oraz kradzieży z włamaniem.
W Krakowie obradowała sejmowa Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii
Na zaproszenie marszałka Marka Sowy stolica Małopolski gości posłów z sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. W czasie dwudniowej wizyty wezmą oni nie tylko udział w dyskusjach, ale obejrzą również najważniejsze inwestycje wspierające rozwój Małopolski.
Wystawa prac Jana Jachymiaka - „Picassa z Tylmanowej”
W piątek, 12 września br. o godzinie 18.00 w Domu Ludowym im. J. Ćwiżewicza w Bukowinie Tatrzańskiej rozpocznie się wernisaż wystawy znanego w regionie malarza - Jana Jachymiaka.
Tydzień Zrównoważonego Transportu 2014
Od 16 do 22 września potrwa Tydzień Zrównoważonego Transportu, a zakończy się Dniem bez Samochodu - kierowcy tradycyjnie pojadą w tym dniu komunikacją miejską za darmo.
„Sprzedana muzyka” czyli nowa wystawa w krakowskim Muzeum Etnograficznym (zdjęcia)
Zaczęło się od pewnej książki, potem była muzyka, a skończyło się na obrazach. To wszystko wydarzyło się za sprawą Andrzeja Bieńkowskiego etnografa i malarza, który siedem lat temu opublikował książkę o wiejskich muzykantach "Sprzedana Muzyka”. To co opisał - autor postanowił przenieść na płótno.
Pocztówka zrobiona w balona...
Osobliwością pierwszych Dni Krakowa w roku 1936 była poczta balonowa. Dwa razy w tygodniu można było nadać balonem „Kraków” listy i kartki pocztowe, ostemplowane specjalnym datownikiem urzędu pocztowego nr 2 w Krakowie i stemplem z napisem „Balon Kraków”. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, we współpracy z Pocztą Polską, postanowiło wskrzesić przedwojenną tradycję poczty balonowej organizując Balonową Pocztę MHK.
Umorzono śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Nowego Sącza
Wszczęte z doniesienia CBA i nowosądeckiego radnego śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka zostało właśnie umorzone. W toku śledztwa prokuratura nie stwierdziła znamion przestępstwa. Postanowienie o umorzeniu nie jest prawomocne.
120-Lecie OSP w Nowej Wsi (duża galeria)
Ochotnicza Straż Pożarna Nowa Wieś obchodziła jubileusz 120 –lecia istnienia.
Polskie jabłka górą!
Każdy dzień Sławek Adamek z Nowej Wsi zaczyna dwadzieścia po piątej. Wypija herbatę i idzie do sadu. Żyje tak od ponad dwudziestu lat. Mówi, że jest szczęśliwy bo robi to co kocha. Jest sadownikiem i nie boi się owocowej wojny.
Kulturalna Stolica Podhala w sierpniu
Dziewiąty już rok w Nowym Targu rozbrzmiewa latem muzyka organowa pod nazwą "Letnie Koncerty Organowe ". Koncerty organizowane przez Urząd Miasta przyciągają do kościoła św. Katarzyny miłośników muzyki, którzy mają możliwość posłuchania muzyki organowej skomponowanej przez wielkich mistrzów gatunku oraz kompozytorów współczesnych.
Polsko-węgierskie porozumienie w sprawie remontu cmentarza na Jabłońcu w Limanowej
W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim zostało podpisane polsko-węgierskie porozumienie dotyczące I etapu remontu cmentarza wojennego nr 368 z I wojny światowej położonego na wzgórzu Jabłoniec w Limanowej.
Praca sezonowa, ale nie tylko: Młodzieżowe Biuro Pracy
W Krakowie w strukturach Ochotniczych Hufców Pracy działa Młodzieżowe Biuro Pracy. Zarówno osoby pełnoletnie, jak i nastolatkowe znajdą dla siebie pracę.
Oferty czekają także na bezrobotnych i niepełnosprawnych. Co ważne, zarobek otrzymują legalnie, a pracodawca jest wiarygodny.
Szkło z Heratu. Nowa wystawa w krakowskim Muzeum Etnograficznym (zdjęcia)
„W Fenicji, na obszarze Syrii, niedaleko Judei, u podnóża góry Karmel i ujścia rzeki Bellus w pobliżu miasta Ptolomais znajdują się mokradła. Piasek jest tam niezwykle czysty, bo wartki strumień wymywa z niego wszelkie nieczystości. Tradycja mówi, że pewnego razu ugrzązł tam na mieliźnie statek kupiecki z natronem. Kupcy, którzy wysiedli na brzeg, chcąc przygotować sobie kolację, rozpalili ognisko. Jako podpórek pod garnek użyli brył natronu ze statku, gdyż nie było w pobliżu kamieni. Piasek nabrzeżny mieszał się z palącym się natronem i z ogniska zaczęły wypływać strumienie przezroczystej masy”- brzmi legenda o powstaniu szkła spisana przez św. Izydora już w VII wieku.
Mężczyzna zabił żonę w Nowej Hucie
W czwartek, 10 lipca doszło do tragedii w jednym z mieszkań w Nowej Hucie - mężczyzna zabił żonę, a syn trafił do szpitala. Rodzinna kłótnia przerodziła się w tragedię.
Szlak rowerowy dookoła Tatr. 13 samorządów podpisało stosowną umowę (zdjęcia)
NOWY TARG. - Dziesięć lat temu narodziła się idea. Dziś ona się materializuje - mówił Antoni Nowak podczas podpisania Umowy Partnerskiej dotyczącej realizacji projektu "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr". Projekt podpisali przedstawiciele 13 samorządów z Polski i Słowacji.
Festyn "Zobacz lato przez niebieskie okulary"
Na stadionie MKS Limanovia odbył się dziś festyn pt."Zobacz lato przez niebieskie okulary". W ramach festynu Związek Limanowian przeprowadził zbiórkę oraz licytację na leczenie i rehabilitację chorych dzieci. Patronat honorowy nad imprezą objął Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Starosta Limanowski, IPA Region Małopolska oraz Małopolski Komendant Wojewódzki Policji.
Pijany mężczyzna awanturował się i biegał z mieczem
W sobotę, 7 czerwca na jednym z nowohuckich osiedli zatrzymano pijanego 38-latka, który awanturował się i wymachiwał imitacją japońskiego miecza.
Małopolski Festiwal Innowacji – jedyny taki tydzień w roku (zdjęcia)
118 wydarzeń, 34 partnerów, 30 firm i 20 instytucji prezentujących się na Targach Innowacji, niezliczona ilość spotkań i całe województwo zaangażowane w wyjątkowy projekt – to najkrótsze z możliwych podsumowań zakończonego 31 maja Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Festiwalu, który od czterech edycji pokazuje jak ważne miejsce w naszym życiu zaczynają zajmować innowacyjne rozwiązania.
WLKM nagrodzony na lotniczej wystawie
Statuetkę Air Fair 2014 otrzymały Zakłady Mechaniczne Tarnów podczas VIII Międzynardowej Wystawy, odbywającej się w Bydgoszczy pod hasłem Innowacje Przyszłości. Wyróżniono jeden z flagowych produktów przedsiębiorstwa przeznaczony dla lotnictwa - wielolufowy karabin maszynowy WLKM 12,7 mm.
Małopolski Festiwal Innowacji - przyjdź i daj się zaskoczyć!
Promując i wspierając rozwój w oparciu o nowe technologie oraz szeroko pojętą współpracę Samorząd Województwa Małopolskiego zaprasza na szereg wydarzeń edukacyjno- informacyjnych, które w tym roku odbywać się będą na terenie całego województwa w dniach 26 do 31 maja w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji.
Nowa ustawa o cudzoziemcach
Z początkiem maja wchodzi w życie nowa ustawa o cudzoziemcach. Najważniejsze zmiany dotyczą m. nn. sposobu składania wniosku o zezwolenia na pobyt i czasu, na jaki udziela się zezwolenia na pobyt.
Mechaniczne w porozumieniu energetycznym
Zakłady Mechaniczne Tarnów stały się jednym z sygnatariuszy energetycznego Paktu dla Tarnowa. Inicjatorem porozumienie zawartego na rzecz zrównoważenia energetycznego w aglomeracji tarnowskiej był Zarząd Województwa Małopolskiego. W programie „Ochrona Środowiska” zaproponował on między innymi wsparcie dla działań mających na celu oszczędne i efektywne wykorzystanie energii.
Dzieci z województwa małopolskiego wyrzucają tony kanapek - raport z badań "Talent do niemarnowania"
Rocznie Polacy wyrzucają 9 milionów ton jedzenia, co daje nam niechlubne 5 miejsce w Europie. Aby zahamować wzrost tego problemu, należy nie tylko zmienić codzienne nawyki, ale i uczyć prawidłowej postawy już najmłodszych. Wg badań „Talent do niemarnowania”, przeprowadzonych przez instytut MillwardBrown na zlecenie programu Tesco dla Szkół, co najmniej 4 500 uczniów podstawówek i gimnazjów regularnie wyrzuca zdatne do spożycia jedzenie do szkolnego kosza. Co gorsza, bardzo niska jest świadomość problemu wśród samych nauczycieli.
Świat zza firanki, czyli - boję się Nowej Huty!
Maria Karwacka mieszka w bloku na osiedlu Szkolnym ponad dwadzieścia lat. Zgodziła się na rozmowę bo wie, że nie pokaże jej twarzy kamera, ani nie nagra głosu radiowy reporter. Chce opowiedzieć o swoim synu Maćku, który ponad rok nie wychodził z domu. Koledzy grozili, że połamią mu nogi i ręce.
Wstępne wyniki sekcji noworodka z Limanowej
"Wstępne wyniki sekcji zwłok noworodka, który zmarł podczas porodu w szpitalu w Limanowej w Małopolsce, wskazują, że malec był zdolny do samodzielnego życia. Biegły stwierdził, że nie miał żadnych wad genetycznych, które uniemożliwiały normalne funkcjonowanie" - donosi RMF FM.
Małopolski Festiwal Innowacji
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaprasza instytucje oraz firmy z regionu do włączenia się w organizację Małopolskiego Festiwalu Innowacji.
Wypadek pijanego policjanta w Mszanie Dolnej - śledztwo przeniesiono
Decyzją prokuratora apelacyjnego w Krakowie śledztwo w sprawie policjanta, który, prowadząc samochód w stanie nietrzeźwym, spowodował wypadek w Mszanie Dolnej, zostanie przeniesione do Prokuratury Rejonowej w Tarnowie.
Zarzuty zabójstwa po śmierci 31-letniego zakopiańczyka
Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu podstawiła zarzuty udziału w zabójstwie 43-letniemu mężczyźnie i 33-letniej kobiecie, mieszkańcom Rabki-Zdroju, którzy - jak wynika z dotychczasowych ustaleń - pobili na śmierć 31-letniego mieszkańca Zakopanego.
KRAKÓW. Pościg za nietrzeźwym kierowcą
W nocy z poniedziałku na wtorek (6/7 stycznia) rutynowa kontrola na terenie Nowej Huty zakończyła się pościgiem. Kierujący Daewoo Nubirą, widząc patrol policji przyspieszył i zaczął uciekać w kierunku ul. Odmętowej. Po zatrzymaniu okazało się, że kierowca i pasażer byli nietrzeźwi i pod wpływem narkotyków.
Kraków: Nowa kameralna placówka dla dzieci
Zastępca Prezydenta ds. Edukacji, Tadeusz Matusz uroczyście otworzył w Krakowie nową specjalistyczną placówkę opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci. Po Świętach w mieszkaniu przy ul. Działkowej zamieszka 6 dziewcząt i 6 chłopców w wieku gimnazjalnym, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich rodzinnych domach.
Zatrzymanych 19 osób podejrzanych o korupcję
19 osób podejrzanych o przyjmowanie i wręczanie łapówek w zamian za pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy zatrzymali policjanci z Tarnowa. - Trzy z nich zostały tymczasowo aresztowane - poinformował rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka. Planowane są kolejne zatrzymania.
KRAKÓW. Powstanie basen z ruchomym dnem w Nowej Hucie
W przyszłym roku rozpocznie się budowa basenu na osiedlu Handlowym w Nowej Hucie. Nowoczesny obiekt powstanie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1. Koszt inwestycji szacowany jest na 16 mln zł.
Prezydent Tarnowa pozostanie w areszcie
Podejrzany o przyjęcie 50 tys. zł łapówki prezydent Tarnowa Ryszard Ś. pozostanie w areszcie. Sąd Okręgowy w Krakowie nie uwzględnił we wtorek zażalenia na areszt i utrzymał decyzję o jego stosowaniu.
Nowotarska prokuratura sprawdza wydatki burmistrza Zakopanego
Do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu wpłynęło zawiadomienie z Regionalnej Izby Obrachunkowej o możliwości popełnienia przestępstwa przez burmistrza Zakopanego Janusza Majchra oraz sekretarz UM Renatę Szych. Przeznaczyli oni ok. 60 tys. zł z gminnych pieniędzy na opłacenie prawników w swoich sprawach karnych.
Nowa droga z Brzeska do Koszyc - podpisanie umowy na budowę
Dziś zawarta została umowa między Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie a firmą Skanska na budowę pierwszego odcinka drogi Brzesko-Koszyce. Nowy fragment drogi wojewódzkiej będzie kosztował 27 mln zł netto (33 mln zł brutto). Powstanie dogodne połączenie autostrady A4 z drogą krajową nr 79 Kraków-Sandomierz. Będzie to ponad 4-kilometrowy odcinek od węzła autostradowego w Brzesku do Mokrzysk (ul. Zagrodzka). Inwestycja zostanie zakończona w maju 2015 roku.
Podejrzany o korupcję prezydent Tarnowa - został aresztowany
Przyjęcie 50 tys. zł łapówki od jednej z firm budowlanych zarzuciła w piątek krakowska prokuratura prezydentowi Tarnowa Ryszardowi Ś. - poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska. W piątek wieczorem sąd aresztował Ryszarda Ś. na trzy miesiące.
KRAKÓW. Kobieta staranowała samochodem ogrodzenie
W piątek, ok. godz 13:00 kobieta jadąca z dużą prędkością, samochodem terenowym, wypadła z jezdni i staranowała ogrodzenie bloku mieszkalnego. Zatrzymała się na żywopłocie, tuż przed jedną z klatek. Nikomu nic się nie stało.
KRAKÓW. Sutener skazany
Prokuratura Rejonowa w Krakowie Śródmieściu Wschód oskarżyła 33-letniego mieszkańca Krakowa - Stanisława Sz. o czerpanie korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez dwie kobiety.
UG Czorsztyn znalazł się między młotem, a kowadłem. "Za co karać Gminę, za jej zaradność i gospodarność?"
Na stronie internetowej Urzędu Gminy Czorsztyn, zamieszczona została informacja na temat segregacji odpadów w gminie i kłopotów, jakie mają samorządowcy w związku z wprowadzeniem nowej ustawy "śmieciowej", której przepisy kolidują z realizowanym projektem unijnym. Samorząd naraził się na konsekwencje finansowe z obu stron. Albo zapłaci karę, albo odda dofinansowanie unijne.
Jak Małopolska radzi sobie z nową ustawą śmieciową?
- W Małopolsce sytuacja wygląda optymistycznie – mówił marszałek Marek Sowa podczas spotkania z dziennikarzami przy okazji wizyty w Krakowie ministra środowiska Marcina Korolca. Minister odwiedza wszystkie województwa i spotyka się z władzami regionów i gmin, aby omówić najważniejsze sprawy związane z wprowadzeniem nowej „ustawy śmieciowej”.
Budowa domu w miejscu planowanego mostu - przed sądem
ZAKOPANE. Przed sądem zakopiańskim odbyła się rozprawa rodziny D. z Białego Dunajca. Chodzi rozpoczętą budowę budynku mieszkalnego w miejscu planowanego mostu w ciągu "zakopianki". Zeznawał projektant domu i przedstawiciele starostwa tatrzańskiego.
Wiceprezydent Krakowa ds. edukacji złożyła dymisję
Zastępca prezydenta Krakowa do spraw edukacji Anna Okońska-Walkowicz zrezygnowała ze stanowiska. Jej odejście z pracy w Urzędzie Miasta zapadło po spotkaniu z politykami Platformy Obywatelskiej. Odejdzie ze stanowiska 31 lipca. Jej następcą będzie Tadeusz Matusz, który był wcześniej dyrektorem Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Krakowa.
Zakopiańscy radni sprzeciwiają się sposobom dysponowania akcjami PKL, które będzie działaniem na szkodę interesów mieszkańców
ZAKOPANE. Podczas sesji Rady Miasta, radni zaprotestowali przeciwko emisji i zbyciu akcji spółki Polskie Koleje Górskie S.A., w taki sposób, aby samorządy utraciły kontrolny pakiet akcji w spółce. W podjętym dziś stanowisku stwierdzają, że spółka utworzona przez cztery samorządy, czyli Polskie Koleje Górskie może działać na szkodę mieszkańców.
Turniej Szachowy Juniorów rozgrywany w ramach festiwalu gier planszowych „Nowa Gralicja” w Krakowie (zdjęcia)
W Zespole Szkół Salezjańskich w Krakowie rozegrany został otwarty turniej szachowy systemem szwajcarskim i Bergera na dystansie 7 rund po 15’ dla każdego zawodnika. Pierwsze miejsce w kategorii do lat 16 zajął Zygmunt Soliwoda, uczeń Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku.
Strona internetowa sołectwa Nowa Wieś w gminie Kęty - najlepsza w Małopolsce. Relacja z Finału konkursu „SOŁECTW@ w sieci”
W gmachu Senatu RP w Warszawie miał miejsce Finał I Ogólnopolskiego Konkursu „SOŁECTW@ w sieci”, mającego na celu wyłonienie najlepszej w Polsce internetowej strony wiejskiej. Konkurs podzielony był na dwa etapy: wojewódzki i krajowy. W województwie małopolskim strona www.nowa-wies-kety.pl zajęła pierwsze miejsce, wygrywając w rywalizacji z 31 innymi stronami zgłoszonymi z terenu Małopolski.
KIC jako centrum innowacji i przedsiębiorczości
W czwartek, 6 czerwca, w Krakowie odbędzie się konferencja "KIC jako centrum innowacji i przedsiębiorczości" organizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz KIC InnoEnergy.
Konferencja „Młoda przedsiębiorczość - nowe pokolenie w biznesie” oraz panele dyskusyjne "Przy kawie o innowacjach"
KRAKÓW. Na początku czerwca zorganizowana zostanie konferencja pt. „Młoda przedsiębiorczość – nowe pokolenie w biznesie” oraz panele dyskusyjne „Przy kawie o innowacjach”. Oba wydarzenia odbywają się w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji.
Portal ’Nowa Wieś w gminie Kęty’ w finale konkursu „Sołectw@ w sieci”!
Zaprzyjaźniona z nami strona "Nowa Wieś w gminie Kęty" znalazła się wśród 16 finalistów konkursu na najlepszą stronę sołectwa w Polsce. Jury wyłoni trzy najlepsze strony spośród całej "16". Każdy mieszkaniec, czytelnik z województwa małopolskiego, może zagłosować na tę stronę w odrębnym plebiscycie - Nagroda Publiczności".
Pogrzeb Jerzego Nowaka w Krakowie
Dzisiaj, 3 kwietnia o godz. 12:20 odbył się pogrzeb Jerzego Nowaka na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wybitny aktor, reżyser i pedagog spoczął w Alei Zasłużonych.
Nowa Wieś w zimowej scenerii (film)
Prezentujemy krótki film z niedzielnego przejazdu po Nowej Wsi w gminie Kęty, zaśnieżonej jak chyba nigdy w Wielkanoc.
Pielęgniarska opieka długoterminowa w domu chorego - zakontraktowana
Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozstrzygnął konkursy na domowe świadczenia pielęgniarskie dla chorych wymagających długoterminowej opieki. Łącznie na ten cel przeznaczono 21,5 mln zł. W powiecie nowotarskim będzie to 14,5 etatu pielęgniarskiego, w tatrzańskim - 6,5. Nowe kontrakty będą obowiązywać od 1 marca.
Posłowie PO przeciwko przygotowanemu przez PiS projektowi ustawy dotyczącej PKL
WARSZAWA. W Sali Kolumnowej Sejmu RP, na posiedzeniu połączonych komisji Infrastruktury, Skarbu Państwa i Samorządu Terytorialnego odbywało się pierwsze czytanie projektu ustawy zgłoszonego w październiku ub. r. przez KP Prawo i Sprawiedliwość, umożliwiającego pozostawienie w rękach właściciela publicznego majątku Polskich Kolei Linowych.
Wypadek autokaru z dziećmi w Tylmanowej (zdjęcia)
Na ostrym zakręcie drogi gminnej w Tylmanowej doszło do wypadku autokaru wiozącego dzieci i młodzież w wieku 11-16 lat z okolic Kielc, przebywającą na feriach zimowych w pensjonacie „Jurkowski” w Ochotnicy Dolnej. Autokar wiózł nastoletnich 47 pasażerów na wycieczkę do Szczawnicy.
Związek Podhalan wzywa do "poszanowania Krzyża jako symbolu cywilizacji europejskiej i zapewnienia należnego mu miejsca w życiu społecznym"
LUDŹMIERZ. "W związku z bezprecedensowym działaniem Tatrzańskiego Parku Narodowego i usunięciem 25 listopada br. po raz kolejny Krzyża ze szczytu Rysów wyrażamy bardzo głębokie oburzenie tym faktem" - napisali przedstawiciele Związku Podhalan w oświadczeniu przyjętym podczas posiedzenia prezesów poszczególnych oddziałów ZP w Ludźmierzu.
Setne urodziny Katarzyny Kotlarczyk (zdjęcia)
Nowa Wieś uroczyście świętowała stulecie urodzin Katarzyny Kotlarczyk, najstarszej mieszkanki sołectwa. Pani Katarzyna jest zarazem najstarszą mieszkanką całej gminy Kęty i - jak niesie wieść gminna - czwartą stulatką w powiecie oświęcimskim.
W poniedziałek startuje Małopolski Festiwal Innowacji
Od 8 do 12 października w kilku miastach Małopolski odbywać się będą wydarzenia w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Festiwal otworzy organizowana w Międzynarodowym Centrum Kultury konferencja „Innowacje - niezbędny czynnik nowoczesnej architektury gospodarczej”, a zakończą Małopolskie Targi Innowacji.
Fotorelacja z Dożynek Gminnych w Nowej Wsi
Tegoroczne dożynki w Nowej Wsi miały wyjątkowy charakter. Oprócz dziękczynienia za plony i urodzajny rok, którego wyrazem jest snop dożynkowy, Nowowsianie z zaproszonymi gośćmi świętowali oficjalne otwarcie świeżo wyremontowanego Dworku.
Wystawa w Muzeum w Limanowej - wizyty Prezydentów II RP na Podhalu
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu i Limanowej i Narodowe Archiwum Cyfrowe w Warszawie zapraszają na otwarcie wystawy pt. „Tutaj w Tatrach czułem się najlepiej”. Wizyty Prezydentów II RP w Nowym Targu i na Podhalu.
Piknik Rodzinny w Nowej Wsi (zdjęcia)
Piękna pogoda i bogaty program Plenerowego Święta Szkoły sprawiły, że na terenie szkoły i orlika w Nowej Wsi już od południa gromadziła się publiczność.
XXV Ogólnopolski Festiwal "Nowa Piosenka w Starym Krakowie"
KRAKÓW. Jury w składzie: Antoni Krupa, Wacław Krupiński, Jacek Pawski i Marek Gaweł, po przesłuchaniach ponad 50 solistów i zespołów oraz 20 premierowych piosenek zdecydowało o przyznaniu 1 nagrody Zuzannie Rosie z Krakowa, która otrzymała tym samym "Złoty Ząb Smoka Wawelskiego".
Igrzyska Doliny Soły (duża galeria)
Na stadionach LKS Niwa Nowa Wieś oraz na terenach LOK Kęty w Nowej Wsi zorganizowane zostały Igrzyska Doliny Soły. Imprezę z ogromnym romachem przygotowały: LGD „Dolina Soły”, Stowarzyszenie Miasto i Gmina Kęty XXI, LKS „Niwa” Nowa Wieś oraz LOK Kęty.
Sukces koncertu Tak dla Nowaków! (zdjęcia)
305 310 złotych – taką kwotę udało się zebrać Stowarzyszeniu Tak, Kraków! na odbudowę domów rodzin Nowaków. Informacja ta została ogłoszona podczas Wielkiego Koncertu Charytatywnego, który odbył się w niedzielę.
Wielki Koncert Charytatywny w Krakowie
22 kwietnia br., w ramach akcji społecznej „TAK, dla Nowaków” odbędzie się Wielki Koncert Charytatywny w Teatrze Słowackiego, w Krakowie. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc w odbudowie dwóch domów, na które w sierpniu ubiegłego roku runęła awionetka.
Gala Przedsiębiorczości
LIMANOWA. Ponad 70 firm i organizacji około biznesowych, przedstawiciele rządu i lokalnych samorządów pojawi się we środę na Gali Przedsiębiorczości Powiatu Limanowskiego. Najważniejszym celem imprezy jest promocja biznesu oraz zachęcenie młodych ludzi do zakładania własnej działalności gospodarczej.
Pamiątka FOLKnOWA - konkurs
Ogłoszono konkurs na pamiątkę regionalną z Małopolski, inspirowaną kulturą ludową - czyli Pamiątkę FOLKnOWĄ. Organizatorzy konkursu szukają ciekawych pomysłów na przedmiot, który mógłby się stać pamiątką z Małopolski, łączącą w sobie motywy ludowe oraz współczesną formę i zastosowanie. Technika wykonania pracy - dowolna. Inspiracji wzorniczych można szukać w stroju ludowym, zdobieniu wnętrz, w wiejskim ogródku.
Konkurs na plakat promujący Małopolskie Targi Innowacji
Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs na plakat i bilbord promujący Małopolskie Targi Innowacji 2011. Organizatorzy czekają na projekty plakatów oraz ich wersje bilbordowe wykonane w grafice komputerowej - do końca kwietnia. Główną nagrodą w konkursie jest szeroka kampania promocyjna wykorzystująca zwycięski projekt sygnowana nazwiskiem jego autora.
Fotorelacja z Dożynek Gminnych w Nowej Wsi
Tegoroczne dożynki w Nowej Wsi miały wyjątkowy charakter. Oprócz dziękczynienia za plony i urodzajny rok, którego wyrazem jest snop dożynkowy, Nowowsianie z zaproszonymi gośćmi świętowali oficjalne otwarcie świeżo wyremontowanego Dworku.
Fotorelacja z Dożynek Gminnych w Nowej Wsi
Tegoroczne dożynki w Nowej Wsi miały wyjątkowy charakter. Oprócz dziękczynienia za plony i urodzajny rok, którego wyrazem jest snop dożynkowy, Nowowsianie z zaproszonymi gośćmi świętowali oficjalne otwarcie świeżo wyremontowanego Dworku.