Ratownicy GOPR pomogli wydobyć grotołaza z głębokości 1000 m
Sześciu ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego specjalizujących się w ratownictwie jaskiniowym pomogło w akcji ratunkowej grotołaza, który na głębokości 1 km pod ziemią rozchorował się i niezbędna była pomoc przy jego wydobyciu. W akcji ratunkowej udział brali ratownicy z różnych krajów, a o przebiegu akcji opowiedział nam Jerzy Siodłak, naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Jaskinia Mroźna zaprasza (zdjęcia)
Po trwającym trzy lata remoncie, jaskinia w Dolinie Kościeliskiej ponownie została otwarta dla zwiedzających.
Gorczańskie dożynki - Święto Chleba pod Turbaczem (zdjęcia)
Tradycyjnie w drugą niedzielę września pod Turbaczem zorganizowano tzw. dożynki po gorczańsku.
Ostatni dzień funkcjonowania schroniska na Hali Kondratowej (zdjęcia)
Od 4 września br. schronisko ma zostać zamknięte na czas remontu. Turyści, którzy chcą jeszcze zobaczyć schronisko przed remontem muszą się bardzo spieszyć.
Szerpowie Nadziei dotarli do tatrzańskich celów. "Jestem szczęśliwy" (zdjęcia)
Kasprowy Wierch, Kościelec, Morskie Oko i Murowaniec, to tylko część celów jakie obrali wolontariusze ze swoimi skarbami, czyli osobami niepełnosprawnymi, które poprowadzili, lub wnieśli w Tatry.
Akademicka Perć zamknięta
Od dziś z powodu remontu zamknięty będzie szlak żółty na Babią Górę.
Elantkowski i Skupień najszybsi w Biegu Ultra Granią Tatr. To był najtrudniejszy bieg w historii
Jan Elantkowski (TKN Tatra Team/Dynafit) i Tomek Skupień (CRAFT) potrzebowali 9 godzin 21 minut i 44 sekund by wygrać szóstą edycję Biegu Granią Tatr na dystansie 72km z 5000m przewyższenia. Na metę wbiegli razem i pierwszy raz w historii zawodów zwycięzców jest dwóch, ex aequo. Wśród kobiet z czasem 11 godzin 10 minut 18 sekund tryumfowała Kinga Kwiatkowska (Hoka Garmin Team), która jednocześnie ukończyła zawody na 10.miejscu w kategorii open.
Schronisko na Hali Kondratowej w Tatrach zostanie zamknięte
Już 4 września schronisko PTTK na Hali Kondratowej w Tatrach zostanie wyłączone z eksploatacji na prawie dwa lata.
Joga Festiwal
XI Górski Maraton Jogi w Wierchomli odbędzie się jak zawsze na zakończenie wakacji w dniach od 20 do 27 sierpnia.
Andrzej Bargiel na szczycie! Zjeżdża na nartach z ośmiotysięcznika
"Dziś o godz. 4:15 rano czasu polskiego Andrzej stanął na szczycie Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.), po czym rozpoczął zjazd na nartach. Jest już na wysokości obozu 2 i zmierza dalej do base camp" - poinformowano na profilu wyprawy zakopiańczyka.
W grupie siła
Podhalański GOPR, WOT i strażacy przećwiczyli scenariusze skutecznego poszukiwania zaginionych w górach
Anna Tybor z Zakopanego pierwszą kobietą na świecie, która zjechała na nartach z Broad Peak
"Melduję wykonanie zadania, udało się!" - poinformowała w mediach społecznościowych Anna Tybor z Zakopanego, która jako pierwsza kobieta na świecie wspięła się na ośmiotysięcznik Broad Peak w Karakorum i zjechała z niego na nartach.
Andrzej Bargiel zdobył Gaszerbrum I w Karakorum
"Dziś o godz. 4 rano czasu polskiego Andrzejowi udało się zdobyć szczyt Gaszerbrum II. Trwa zjazd na nartach z tego ośmiotysięcznika" - czytamy na portalu społecznościowym skialpinisty. Andrzej Bargiel jest poniżej obozu 1 i zmierza w kierunku base camp.
Finał akcji Czyste Tatry ekoMałopolska (zdjęcia)
„Razem przenosimy góry” – pod takim hasłem odbywała się tegoroczna, 12. edycja akcji Czyste Tatry ekoMałopolska, w której 2 200 wolontariuszy, razem z twórcami internetowymi i ambasadorami wydarzenia zebrało ze szlaków Tatrzańskiego Parku Narodowego 330 kilogramów śmieci.
Marek Kamiński i Miłka Raulin na Czystych Tatrach
Podczas tegorocznej edycji akcji Czyste Tatry ekoMałopolska organizatorzy powrócili do tradycji spotkań z „ludźmi gór”. W piątek 30 czerwca w miasteczku ekologicznym na Górnej Równi Krupowej zaplanowano wystąpienia wybitnych polskich alpinistów, alpinistów i podróżników – Miłką Raulin, Markiem Kamińskim i Władysławem Bętkowskim.
Basia Giewont kręciła teledysk na Kasprowym Wierchu (film)
Najnowszy utwór Basi Giewont „Naski świat”, do którego teledysk kręcony był na Kasprowym Wierchu, zainspirowany jest Tatrami. Dodatkowo piosenka wspiera zbiórkę zorganizowaną przez Polską Akcję Humanitarną.
Brama w Gorce uroczyście otwarta (+zdjęcia)
- Najpierw cię ignorują, potem śmieją się z ciebie, później z tobą walczą, później wygrywasz - cytatem Gandhiego rozpoczął swoje wystąpienie Marcin Kolasa, prezes spółki „Brama w Gorce” w Waksmundzie kiło Nowego Targu.
Podbijamy Tatry!
TATRA FEST: Spotkanie pasji, przygody i wspólnego działania w samym sercu Tatr już w weekend 24 i 25 czerwca w Zakopanem.
Martwa niedźwiedzica
W rejonie Javorowej Doliny w Tatrach Słowackich jeden ze strażników znalazł martwego niedźwiedzia. Niedźwiedzica prawdopodobnie zginęła po upadku z wysokości.
Niebezpiecznie w Tatrach
Tylko wczoraj pomocy na tatrzańskich szlakach wymagało 7 osób.
Ostatnia droga Kacpra Tekieli
Rodzina i przyjaciele pożegnali wczoraj na cmentarzu w Gdańsku Kacpra Tekieli, który zginął w szwajcarskich alpach podczas wyprawy na czterotysięczników Jungfrau.
Niedźwiedzica z młodymi przy drodze do Morskiego Oka (video)
Mieszkaniec Bukowiny Tatrzańskiej spotkał niedźwiedzie przy drodze do Morskiego Oka.
Byliśmy w Bramie w Gorce. Dojazd tam to wyzwanie.
Dojazd to największy mankament nowo otwartej atrakcji w Waksmundzie. Kiedy jedziemy na narty albo na termy na Podhalu, to z reguły za parkingi nie musimy płacić. Inaczej jest w tym przypadku. Czteroosobowa rodzina za pozostawienie samochodu na parkingu i dojechanie do atrakcji busem oraz powrót musi się liczyć z wydatkiem rzędu 100 złotych. Do tego dochodzą koszty biletów wstępu.
"Brama w Gorce" otwarta
Niedziela była pierwszym dniem uruchomienia centrum przyrodniczo-edukacyjnego "Brama w Gorce". Pierwsi chętni zdecydowali się na spacer ścieżką w koronach drzew. Nie obyło się jednak bez awantury.
Brama w Gorce - otwarcie już 30 kwietnia
1300 metrów ścieżki edukacyjnej na trzech poziomach i dwie wieże widokowe. Brama w Gorce w Waksmundzie, najnowsza turystyczna atrakcja południowej Polski, otwiera się na majówkę.
Jubileusz Pieniny Ultra Trial – kolejny sukces Biegów w Szczawnicy
W ubiegły weekend mieliśmy wielkie święto biegów górskich. To już po raz dziesiąty ze Szczawnicy na szlaki ruszyli biegacze z całej Polski (i nie tylko). Organizatorzy przygotowali 9 tras, dlatego każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie.
Nowe pojazdy dla GOPR
W liczącej ponad 70 lat historii Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nie było jak dotąd takiego wydarzenia. Każda z siedmiu Grup Regionalnych – tj. Bieszczadzka, Krynicka, Podhalańska, Beskidzka, Jurajska, Sudecka i Karkonoska – otrzymała nową, specjalistyczną karetkę.
Podhale i Tatry ubrały się w fioletowy kolor (zdjęcia)
Wiosna przyniosła ze sobą na Podhalu i w tatrzańskich dolinach wysyp krokusów.
2 metry śniegu na Kasprowym Wierchu i 10 cm w Zakopanem (zdjęcia)
Święta Wielkanocne pod Tatrami względem pogody przypominają bardziej grudniowe Boże Narodzenie..
TOPR szkoli terytorialsów
Realizując motto „Zawsze gotowi zawsze blisko” żołnierze 114 batalionu lekkiej piechoty z Limanowej nabywają nowych umiejętności działania w terenie górskim.
Narciarstwo Wolności Wojciecha Szatkowskiego i koncert Justyny Lasiak (zdjęcia)
Motto przewodnika brzmi “Wolny człowiek, to taki, który w górach idzie swoją drogą - cytował Stephane Brosse Wojciech Szatkowski, pracownik Muzeum Tatrzańskiego i autor przewodnika Narciarstwo Wolności. - Przesłanie tego przewodnika jest takie, żeby się ruszać, żeby te ok. 100 dni w zimie spędzić na nartach, żeby zrobić te 100 wyjść - dodał autor.
Nielegalne jazdy skuterami po Gorcach. Służby zatrzymały dużą grupę
Zmotoryzowani „turyści” wykonywali nielegalne jazdy po terenie Gorczańskiego Parku Narodowego jak i sąsiadujących bezpośrednio z parkiem prywatnych terenach leśnych w rejonie Ochotnicy Górnej (powiat nowotarski).
Wał nad Tatrami (zdjęcia i video)
Jak informuje portal podhale24.pl na Kasprowym Wierchu wiatr osiąga prędkość 112 km/h. Nie kursuje kolej na Kasprowy Wierch.
Spadło zagrożenie lawinowe. Tatry znów otwarte, ale wciąż niebezpieczne
Z 4 na 3 stopień spadło zagrożenie lawinowe w Tatrach. Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem poinformował o odwołaniu zakazu wstępu w Tatry.
Ewakuowano dzieci ze schroniska w Beskidzie Sądeckim
Ratownicy z Rejonowej Stacji Ratunkowej w Piwnicznej, przeprowadzili ewakuację 14 osób ze schroniska na Przehybie. Byli to uczestnicy obozu sportowego - uczniowie szkół podstawowych - którzy mieszkali w schronisku. Powodem były pogarszające się warunki atmosferyczne w górach.
W góry w śliskich butach i z siatką w ręku (zdjęcia)
Turyści szlak na Gubałówkę traktują jak przedłużenie Krupówek. Często kończy się to upadkiem, lub podciąganiem się na płocie.
Ponad 60 cm śniegu!
W nocy na południu województwa spadło kolejnych 10-20 cm śniegu. Najwięcej prószyło nad Podtatrzu, nieco mniej w niżej położonych regionach Podhala, Spisza, Orawy, Pienin i Gorców.
Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR podsumowali 2022 rok
Miniony rok był bardzo pracowity dla Grupy Podhalańskiej GOPR: 923 interwencje, z czego 438 wypadków górskich i 485 działań na terenach narciarskich. "Obserwujemy, że aktywność górska, a co za tym idzie i ilość wypadków dynamicznie wzrasta. W minionym 2022 roku udzielaliśmy pomocy 948 poszkodowanym czy zagubionym osobom" - podsumowują ratownicy.
TRAWERS. Mała wielka przygoda
Od torowania w zamieci, przez jazdę na nartach w głębokim puchu, po trawersy południowych stoków w prażącym, kwietniowym słońcu. Jak się okazuje trzy dni w Tatrach wystarczą, by przeżyć sezon zimowy w pigułce. Bez zdobywania najwyższych szczytów i zjeżdżania najtrudniejszymi żlebami, klasyczna wycieczka skiturowa może stać się małą przygodą, którą zapamiętamy do końca życia.
To ostatni moment na znalezienie atrakcyjnych noclegów
Właściciele noclegów zlokalizowanych na południu Polski przygotowują się na zimowe oblężenie turystów. Znalezienie kwatery na okres świąteczny lub Sylwestra już graniczy z cudem, a przed nami ferie – szczyt zimowych urlopów.
Śnieg w Tatrach
Wiatr halny jak zawsze przyniósł zmianę pogody. Po kilku słonecznych dniach niebo zasnuły chmury i pojawił się opad deszczu. Temperatura w centrum Zakopanego spadła z kilkunastu do 5,5 st. Celsjusza i cały czas maleje.
Krynickie GOPR ma już 70 lat!
Marszałek Małopolski Witold Kozłowski podziękował ratownikom górskim z Krynicy-Zdroju za ich ciężką pracę. Z okazji jubileuszu 70-lecia działalności Krynickiej Grupy GOPR, jednostka otrzymała Nagrodę Województwa Małopolskiego Srebrny Medal Polonia Minor.
Koncert nad Morskim Okiem (zdjęcia)
Na tarasie schroniska przy Morskim Oku koncertował Alch3Mik. Muzyk i autor tekstów piosenek zagrał na elektronicznym pianinie.
TOPR otwiera drzwi przed najmłodszymi (zdjęcia)
- Dzisiaj mamy prelekcje dla dzieci. Opowiadam o pracy TOPR, o ratowaniu w górach, o tym do czego służy śmigłowiec. Postaram się przybliżyć pracę ratowników tym młodym, może przyszłym adeptom – mówił podczas pierwszej prelekcji Maciej Jakubiak, ratownik TOPR.
Pożar tatrzańskiego schroniska. Na szczęście to tylko ćwiczenia!
25 zastępów straży pożarnej ćwiczyło na Kalatówkach w Tatrach gaszenie pożaru lasu oraz schroniska w trudno dostępnym terenie.
Turbacz Downhill
Mistrzostwa Polski w zbieganiu górskim Turbacz Downhill to jedyne wydarzenie w Polsce w takiej formule. Najbardziej ekstremalny i najszybszy bieg górski. Trasa stworzona przez znanego nie tylko na Podhalu biegacza-emeryta Piotra Biernawskiego (na Turbaczu był już co najmniej 1500 razy).
Promują Małopolskę wśród uchodźców
KARPATY i nie tylko - pod takim hasłem Stowarzyszenie Animatorzy Kultury wspólnie z Ratownikami Grupy Podhalańskiej GOPR promują atrakcje i kulturę Małopolski wśród uchodźców z Ukrainy.
Skrzyczne - Wyzwanie 1257
Przy bardzo dobrej frekwencji w sobotę 3 września odbył się bieg „Skrzyczne – Wyzwanie 1257” w Szczyrku. Zawodniczki i zawodnicy, którzy zdecydowali się na start mieli do pokonania blisko pięć kilometrów, ale trasa ze względu na swój
górski charakter była bardzo wymagająca.
Cztery wieże zdobyte!
W dniach 12-15 sierpnia na gorczańskich trasach odbyła się kolejna VI edycja najbardziej wymagającego wyścigu etapowego dla kolarzy górskich Małopolska Ochotnica MTB 4 Towers 2022
Turbacz Summer Trail
Bieg na Turbacz jak zawsze w ostatni weekend czerwca, czyli 25-26 czerwca 2022 po raz 3 zawita do Nowego Targu na Długą Polanę. To letni bieg górski na kilku dystansach, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. 2 dni pełne wrażeń - 7 dystansów do wyboru, od 5 do 68 kilometrów, formuła dla biegających z czworonożnymi przyjaciółmi oraz dla osób niepełnosprawnościami.
Koncert Zakopower otworzy Czyste Tatry 2022
Tak energetycznego otwarcia Czystych Tatr jeszcze dotąd nie było. W
piątek 1 lipca, w wieczór poprzedzający wielkie sprzątanie tatrzańskich
szlaków, w miasteczku ekologicznym na Górnej Równi Krupowej, specjalnie
dla wszystkich wolontariuszy zagra zespół Zakopower. To z pewnością
będzie potężny zastrzyk mocy przed sobotnim wyjściem w góry!
11 owiec padło rażonych piorunem (zdjęcia)
Na siwej Polanie w Dolinie Chochołowskiej od uderzenia pioruna zginęły owce. Baca twierdzi, że to było tylko jedno uderzenie.
Polak zginął na Łomnicy
3 maja, korzystając z dnia wolnego i ładnej pogody grupa Polaków wybrała na wycieczkę w Tatry Słowackie. Jedna osoba zdecydowała się zejść na dół, reszta postanowiła zjechać kolejką. Mężczyzna poślizgnął się i spadł stromym terenem w kierunku Łomnickiej Przełęczy.
Niedźwiedź ruszył na turystów (video)
Narciarz skiturowy nagrał jak turyści uciekają przed niedźwiedziem. – Trzeba wiedzieć jak się zachować – napisał autor filmu. Bliskie spotkanie z niedźwiedziem miało miejsce w Tatrach Niżnych na Słowacji.
Zawody retro "O Wielkanocne Jajo"
Tradycyjnie, w Lany Poniedziałek, czyli 18 kwietnia w Suchym Żlebie na Kalatówkach rozegrane zostaną zawody na Starym Sprzęcie Narciarskim „O Wielkanocne Jajo” imienia Krystyny Behounek, która była wieloletnią szefową schroniska na Kalatówkach.
Ścigali się z Andrzejem Bargielem (zdjęcia)
Ponad 60 osób wzięło udział w skiturowym wyścigu Red Bull Szybka Tura – Wyścig na Żywo. Pięciu zawodnikom udało się wyprzedzić Andrzeja Bargiela.
Śmieci nie mają skrzydeł
Ogólnopolska akcja „Śmieci skrzydeł nie mają” zawita w Beskid Sądecki. W górskich schroniskach pasma Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej pojawią się tabliczki z symbolem akcji – orłem przednim, który będzie zachęcał turystów, by znieść swoje śmieci na dół, tam je posegregować i wrzucić do odpowiednich pojemników.
Remont wieży widokowej na Mogielnicy
Dzięki współpracy Gmin: Dobra, Kamienica, Słopnice, Powiatu Limanowskiego z samorządem województwa małopolskiego możliwy będzie remont wieży widokowej na Mogielicy (pow. limanowski).
Groźne Gorce
O godzinie 3 nad ranem zakończyła się całonocna wyprawa po 11 licealistów, których pokonały trudne zimowe warunki na szlaku w Gorcach.
Pożar w górach (zdjęcia, video)
Wczoraj późnym wieczorem na jednej z polan w Gorcach w ogniu stanął domek letniskowy - popularna na Podhalu "bacówka".
Kasprowy oblężony
Tłumy zarówno czekających na wjazd kolejką, jak i na szczycie. Turyści wykorzystali wczorajsze okno pogodowe, aby podziwiać piękno Tatr.
Lawiny w Tatrach pochłonęły dziś dwa istnienia
Lawiny zeszły w Kotle Gąsienicowym oraz w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. W obu przypadkach turyści nie przeżyli.
Termy Gorce - dziś otwarcie!
W sobotę 15 stycznia w samo południe Termy Gorce w Porębie Wielkiej (pow. limanowski) przyjmą pierwszych klientów. Każdy chętny będzie mógł skorzystać z pierwszej tego typu atrakcji w naszym regionie.
18-letni Algierczyk chciał iść w śniegu na Słowację
Góry, śnieg i patrol straży granicznej okazały się przeszkodą nie do przekroczenia dla obywatela Algierii. Nielegalny migrant swoją podróż do Europy Zachodniej zakończył na Podhalu.
Film fabularny o najsłynniejszym skoczku narciarskim z Zakopanego
13 stycznia w zakopiańskim kinie Sokół będzie miała miejsce prapremiera filmu "Marusarz Tatrzański orzeł", nakręconego przez Telewizję Polską.
Tatry już białe (zdjęcia)
Przyzwyczajajmy się do tego widoku, bo meteorolodzy zapowiadają, że padać będzie przez kolejną dobę.
Małopolska Ochotnica MTB 4 Towers 2021
W pierwszy weekend sierpnia odbyła się V edycja Małopolska Ochotnica MTB 4 Towers 2021. Biuro zawodów i całe miasteczko zawodów zostało zlokalizowane na terenie Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej, gdzie zawodnicy mieli zapewnione doskonałe warunki do przygotowania się do startu jak i odpoczynku po etapach.
Za nami pierwszy tydzień funkcjonowania parkingów w rejonie Morskiego Oka wyłącznie z e-biletami
Od środy 4 sierpnia obserwujemy znaczne zmniejszenie ruchu samochodowego w tym rejonie i zwiększenie świadomości kierowców przyjeżdżających na miejsce z przygotowanymi już do kontroli e-biletami. Pomogły w tym nie tylko komunikaty w mediach społecznościowych TPN i mediach ogólnopolskich, ale także banery informacyjne umieszczone przy drogach dojazdowych.
Czyste Tatry ekoMałopolska – dziesiąty finał na start
W najbliższą sobotę, z samego rana, pierwsi spośród 4000 wolontariuszy wyruszą na tatrzańskie szlaki, by posprzątać je w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji Czystych Tatr ekoMałopolska. W Zakopanem pojawią się również liczni ambasadorzy oraz twórcy internetowi.
Spotkanie na Siwej Polanie - piknik i meta PŚ w biegach górskich (zdjęcia)
KOŚCIELISKO. Na Siwej Polanie zorganizowany został Piknik Charytatywny. Tam też usytuowana została meta Pucharu Świata w biegach górskich WMRA TATRA RACE RUN.
Rozpoczął się 17. Moc Gór Festiwal (zdjęcia)
Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa do 27 czerwca w Zakopanem i Kościelisku. Moc Gór to obok prelekcji zaproszonych gości i projekcji konkursowych filmów także aktywności outdoorowe czekające na uczestników wydarzenia. Podobnie jak w ub. roku - w festiwalu można wziąć udział online.
Moc Gór Festiwal w Zakopanem
W czwartek 24 czerwca rusza 17 edycja Mocy Gór. Spotkania z Andrzejem Bargielem czy Justyną Kowalczyk-Tekieli, Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Puchar Świata w Biegach Górskich WMRA - Tatra Race Run, Nagroda Taternika, aktywności outdoorowe, to tylko wierzchołek dużej góry lodowej, którą będą zdobywać uczestnicy wydarzeń w ciągu 4 festiwalowych dni.
Niepełnosprawny Grzesiek pokona górski bieg dłuższy niż maraton
Już w najbliższą sobotę wolontariusze fundacji W Góry Serca po raz kolejny podejmą się niemożliwego. Wraz z niepełnosprawnym ruchowo Grześkiem wezmą udział w biegu górskim o dystansie dłuższym niż maraton.
X Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem już za nami (duża galeria)
Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem dobiegł końca. Impreza odbywała się już po raz dziesiąty. Rozpoczęła się w piątek Biegiem Sokoła, a zakończył ją ostatni bieg im hr. Władysława Zamoyskiego w niedzielę. Pasjonaci biegów górskich w ciągu trzech dnia mierzyli się z trzema rożnymi pod względem dystansu i stopnia trudności biegami, a wszystko to na tatrzańskich szlakach.
Bargiel na kolejnym szczycie
Zakopiańczyk Andrzej Bargiel zrealizował drugi cel swojej wyprawy w Karakorum - szczyt Laila Peak (6096 m n.p.m.).
Turyści oblegają górskie szlaki (galeria)
Mimo, że w Zakopanem praktycznie nie da się zjeść obiadu w lokalu gastronomicznym, a tym bardziej legalnie wynająć noclegu, to w mieście są tłumy, zaś górskie szlaki pełne turystów.
Zima w Tatrach na całego, uważajcie na lawiny
Ostatnie opady śniegu sprawiły, że warunki do narciarstwa w Tatrach są takie, jak w szczycie sezonu. Nieczynne są oczywiście koleje, ale to zupełnie nie przeszkadza entuzjastom skiturów.
Lawina zeszła z Rysów
TATRY. Jak informuje Tatrzańskie Ochotniczego Pogotowie Ratunkowe, lawina porwała turystę.
4 i 5 czerwca gwałtowne burze na południu Polski
4 czerwca nad południem Polski dojdzie do zderzenia ciepłych i zimnych mas powietrza. Takie warunki atmosferyczne spowodują, że w górach oraz w miejscowościach podgórskich mogą wystąpić dziś burze.
Nakręcają ich góry
Razem mogą się pochwalić ponad 400-letnim stażem pracy na rzecz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W połowie maja grupa ratowników górskich wyruszy w wyjątkową wyprawę rowerową. Do przejechania mają blisko 400 km, ale tym razem, dla odmiany nie po górskich dolinach, a na Pomorzu i Mazurach.
Odpowiedzialnie w góry!
ZAKOPANE. Rusza akcja edukacyjna, która ma zwiększyć bezpieczeństwo i świadomość turystów.
GOPR-owcy codziennie ratują życie. Każdy kto idzie w góry powinien mieć aplikację Ratunek
Mamy piękną zimę, która jednak pokazuje swoje niebezpieczne oblicze. Niemal codziennie ratownicy z Grupy Podhalańskiej GOPR wzywani są do niesienia pomocy poszkodowanym lub nierozsądnym turystom. Choć w tych warunkach niesienie pomocy jest znacznie trudniejsze niż w lecie, to na naszych ratowników zawsze można liczyć.
O tych 4 zasadach pamiętaj wychodząc w góry
Planujesz zimowe wyprawy w góry? Kursylawinowe.pl i PZU podpowiadają jak się przygotować i o czym pamiętać na szlaku.
Punkt Informacji Turystycznej TPN w nowej odsłonie
Po kilkunastu miesiącach przerwy związanej z przebudową budynku, przy Rondzie Kuźnickim ponownie otwarty został Punkt Informacji Turystycznej TPN.
Trwa Jazz Camping Kalatówki (zdjęcia)
Już po raz dwudziesty drugi w Tatrach odbywa się słynny zlot jazzowy. W hotelu górskim na Kalatówkach dzięki Marcie Łukaszczyk dyrektor hotelu, po raz kolejny przez tydzień można posłuchać jazzu.
Beskidzkie Sursum Corda
Jest sobota 8 wrzesień. Dochodzi godzina 8.30. Słoneczko nieśmiało wygląda zza chmur. Wiatr zimny jakby chciał powiedzieć - to już jesień. Na Beskidzkie Sursum Corda przy Papieżówce zebrało się 16 śmiałków - tak zaczyna się relacja organizatorów.
Śmigłowiec uszkodził najczęściej fotografowane drzewo w polskich górach
Symbol Pienin, licząca ok. 500 lat sosna rosnąca na szczycie Sokolicy, została uszkodzona przez śmigłowiec Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Wybrano najlepsze filmy o górach (zdjęcia)
Australijski film „Góra” w reż. Jennifer Peedom zyskał największe uznanie w oczach jury i zdobył główną nagrodę w tegorocznym konkursie filmowym festiwalu Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem. Gala rozdania nagród odbyła się w kinie Sokół.
Fotograficzna wycieczka na Czerwone Wierchy (zdjęcia)
GÓRY. Po kilku upalnych dniach, w weekend wreszcie przyjdzie ochłodzenie. Załamanie pogody nie ucieszy niestety miłośników górskich wędrówek.
Deszcz meteorów widziany z Kasprowego Wierchu
W nocy z 12 na 13 sierpnia z Kasprowego Wierchu obserwowany był deszcz perseidów. Zjawisko to trwa od połowy lipca, ale tej nocy jego aktywność była największa.
14. Spotkania z Filmem Górskim: Nicolas Favrese, Silvo Karo, Bernadette McDonalds, Tom Ballard, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki i wielu, wielu innych…
Tegoroczna edycja Spotkań z Filmem Górskim zbliża się wielkimi krokami. 30 sierpnia do Zakopanego zjadą znamienici goście, wśród nich: Nicolas Favrese, Silvo Karo, Bernadette McDonalds, Tom Ballard, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki. Z kolei w jury konkursowym zasiądą Krzysztof Zanussi, Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik, Peter Horky i Dariusz Załuski.
Morderczy Tatra Road Race za nami (zdjęcia)
W sobotę w Zakopanem rozegrano najcięższy amatorski szosowy wyścig kolarski w kraju - Tatra Road Race.
Rekolekcje dla góralskiej młodzieży (zdjęcia)
- Nie uda się nasze życie, jeśli będziemy poza Chrystusem. Nie osiągniemy pełni swego człowieczeństwa, jeśli będziemy żyli, jakby Chrystusa nie było - podczas homilii wygłoszonej do młodzieży w Zakopanem w ramach rekolekcji „Miłość w Zakopanem" mówił metropolita krakowski.
Małopolska wesprze ratowników
Wyciągają ludzi spod lawin, sprowadzają w bezpieczne miejsca zagubionych na górskich szlakach, ratują poszkodowanych narciarzy i snowboardzistów, a ich koledzy pomagają tym, którym zabrakło siły lub umiejętności pływackich – ratownicy, którzy na co dzień pracują w górach lub nad akwenami kolejny raz mogą liczyć na pomoc Województwa Małopolskiego. Już szósty raz zarząd województwa ogłosił konkurs, w którym do podziału jest pół miliona złotych. Termin składania dokumentów mija 14 marca br.
Lawinowe ABC - zaproszenie na dni otwarte Centrum Lawinowego
Tatrzański Park Narodowy oraz partnerzy: TOPR, PZU, Pieps, Mammut, Ortovox, Freerajdy, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR zapraszają w dniach 19–21 stycznia 2018 na Dni Otwarte Treningowego Centrum Lawinowego PZU na Kalatówkach.
Ślady niedźwiedzia w Babiogórskim Parku Narodowym
Maciej Moskwa ratownik GOPR sfotografował pod przełęczą Brona odcisk niedźwiedziej łapy.
Tradycyjne góralskie życzenia świąteczne i sypanie owsem
Robert Chowaniec, prezes honorowy oddziału Związku Podhalan w Poroninie, złożył podczas pasterki mieszkańcom miejscowości tradycyjne góralskie życzenia "Na scynście, na zdrowie, a na to Boze Narodzynie", obficie podsypując wszystkich owsem. Obejrzyjcie!
Wichura na Podhalu i w Tatrach (film)
Połamane drzewa, zerwany dach, zamknięte drogi - pierwsze podsumowania skutków silnego wiatru w Zakopanem i Kościelisku.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości chodził po górach w naszym regionie
W niedzielę Jarosław Kaczyński wszedł na szczyt Koziarz nad Tylmanową. Znajduje się tam wieża widokowa - jedna z czterech, jakie wybudowała niedawno gmina Ochotnica Dolna.
Sukces Górskiego Festiwalu Runmageddonu. Rekordowa frekwencja i zainteresowanie
Górski Festiwal Runmageddon to kolejny event z tak imponującą liczbą uczestników. Na starcie wszystkich runmageddonowych formuł w Myślenicach pojawiło się prawie pięć tysięcy zawodników.
Ratownicy GOPR uratowali turystę na Pilsku
Wczoraj ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR, mimo fatalnej pogody, przeprowadzili udaną akcję ratunkową na Pilsku. Na skutek hipotermii u poszkodowanego aż dwukrotnie doszło do zatrzymania akcji serca.
Natalia Tomasiak przed walką o Puchar Świata Skyrunning Extreme!
Pierwszy raz w historii, Polka, Kryniczanka - Natalia Tomasiak jest na pierwszym miejscu w klasyfikacji Pucharu Świata Skyrunning Extreme. Do zakończenia cyklu pozostały jeszcze tylko jedne zawody Glen Coe Skyrace w Szkocji.
„Spod samiuśkich Tater”
Wakacje szkolne dobiegły końca. Lato też jest już na finiszu. Ale czy to wystarczający powód, by zrezygnować z podróży? Jest mnóstwo możliwości aktywnego spędzania czasu także jesienią. Tym bardziej, że nie trzeba dysponować ogromną sumą pieniędzy, by wypocząć w komfortowych warunkach.
W Górach Stołowych trwają XXII Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim
"Grupę Podhalańską reprezentują ratownicy: Łukasz Giemzik, Grzegorz Kwiatek i Kamil Zaród" - informują ratownicy.
"Pogórzanie" na II Zjeździe Karpackim „Karpaty – Góry Kultury” w Sanoku
W 80. rocznicę Zjazdu Górskiego odbył się w Sanoku II Zjazd Karpacki pod hasłem "Karpaty - Góry Kultury".
12. Spotkania z Filmem Górskim
Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim zapraszają na 12 Spotkania z Filmem Górskim, które rozpoczynają się dziś w Zakopanem i potrwają do 4 września.
Andrzej Bargiel zdobył siedmiotysięcznik Pik Lenina
Zakopiańczyk Andrzej Bargiel wszedł dziś na Szczyt Lenina i zjechał z niego na nartach. Tym samym pierwszy etap wyprawy po Śnieżną Panterę został zaliczony.
Na początek - Pik Lenina. Andrzej Bargiel zaczyna atak na Śnieżną Panterę
Andrzej Bargiel zaczął w Kirgistanie wyścig o Śnieżną Panterę. W nocy (tamtejszego czasu) miał ruszyć na pierwszy z pięciu siedmiotysięczników zaliczanych do trofeum Śnieżnej Pantery - Szczyt Lenina. Jednak z powodu niesprzyjającej pogody atak został przesunięty na sobotę.
I Bieg Górski o Złotą Paproć w Beskidzie Wyspowym
17 lipca br., w Tymbarku, odbędzie się I Bieg Górski o Złotą Paproć. Celem wydarzenia jest propagowanie ruchu fizycznego, jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu oraz promocja pięknych terenów Beskidu Wyspowego. W biegu mogą wziąć udział amatorzy, zawodowcy oraz rodziny.
Zakopiańczyk na tropie Śnieżnej Pantery
Zakopiańczyk Andrzej Bargiel wyruszył na swoją kolejną wyprawę. Tym razem jej celem nie będzie ośmiotysięcznik. Mimo to zadanie, które postawił przed sobą nasz najlepszy narciarz ekstremalny, jest jeszcze ambitniejsze od poprzednich.
Powstanie schronisko na Lubaniu?
O nowym schronisku na szczycie Lubania marzą już pokolenia turystów. Od spalenia budynku schroniska przez wojska okupacyjne minęło dokładnie 72 lata. Przez ten okres koncepcji odbudowy było wiele. Niestety, jak wszyscy wiemy doskonale, do tej pory na koncepcjach się kończyło.
Zakończył się 54. Małopolski Wyścig Górski
Zwycięstwem Marka Rutkiewicza (Wibatech Fuji) zakończył się niedzielny, najtrudniejszy etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego. W klasyfikacji generalnej 54. edycji wyścigu, który na stałe wpisał się już w sportowy kalendarz Małopolski triumfował zaś Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice).
TRIADA - bieg górski na kilku dystansach
W weekend 25-26 czerwca odbędzie się impreza pod nazwą TRIADA. Są to biegi górskie na różnych dystansach. Impreza organizowana jest przy współpracy z Gminą Krościenko nad Dunajcem.
Wypadek na Orlej Perci - turysta złamał nogę
TATRY. Ratownicy TOPR przetransportowali do szpitala mężczyznę, który spadł z Orlej Perci. Do wypadku doszło w rejonie Małego Koziego Wierchu.
Dzień dla Babiej Góry w Zawoi (zdjęcia)
ZAWOJA. Centrum Górskie Korona Ziemi oraz Babiogórski Park Narodowy zorganizowali zimowy bieg na Babią Górę pod nazwą Bieg Śnieżnej Pantery.
X Zimowy Zjazd Górski (zdjęcia)
W dniach od 20 do 22 lutego br., w Szczawnicy odbył się jubileuszowy X Zimowy Zjazd Górski. Ta cykliczna impreza turystyczna organizowana jest dla ludzi kochających góry.
Kolejowy Happening - zakopiańska akcja "Pociąg-autobus-góry" (zdjęcia)
ZAKOPANE. Na Krupówkach odbył się happening promujący akcję "Pociąg-autobus-góry". Pomysłodawcy projektu postulują za budową nowego połączenia kolejowego z Krakowa do Zakopanego, dzięki któremu czas podróży skróciłoby się z prawie 4 godzin do 90 minut.
Zakopiańczycy, jako pierwsi Polacy - zjadą z ośmiotysięcznika na nartach
Andrzej i Grzesiek Bargielowie kilka dni temu polecieli do Kathmandu skąd przez następne 6 tygodni będą kierować się w stronę szczytu góry Sziszapangma. Potem zjadą z góry na nartach. Będą to pierwsi Polacy, którzy w narciarskim stylu pokonają ośmiotysięcznik.
XXVI Zjazd Klubu Góry-Szlaki (zdjęcia)
Przez cały weekend na Orawie trwał XXXVI Zjazd Klubu Góry-Szlaki. Bazą wypadową klubu była Zubrzyca Górna.