Będzie chodnik w Bukowinie Tatrzańskiej
W poniedziałek rozpoczną się prace związane z budową 900 m chodnika w Bukowinie Tatrzańskiej. Powstanie od po prawej stronie DK49 jadąc od strony Białki Tatrzańskiej.
Szkoła w Chojniku ma nowoczesne laboratorium
W Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Chojniku w powiecie tarnowskim uczniowie zaczynają już korzystać z nowoczesnego laboratorium do nauki przedmiotów ścisłych.
Piknik Orientalny w Krakowie
Jesteście miłośnikami street foodu? Uwielbiacie egzotyczne smaki, a kuchnia azjatycka należy do waszych ulubionych? To weekendowe wydarzenie będzie właśnie dla was.
Pierwszy kurs nowej linii autobusowej
Zgodnie z rozkładem jazdy wystartował pierwszy kurs nowo otwartej linii na trasie Andrychów – Inwałd – Wadowice. Wśród pierwszych pasażerów, którzy dosiedli na dworcu autobusowym w Andrychowie, byli wojewoda małopolski Łukasz Kmita, burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński oraz zastępca burmistrza Andrychowa Wojciech Polak.
Duże przed pierwszym dzwonek. Pikniki w Dobczycach i Kluczach
Podczas pikników nie zabrakło dmuchańców, animacji dla najmłodszych czy gier i zabaw z niespodziankami. Na zgłodniałych czekały grill i wata cukrowa, a czas umilały występy artystyczne.
Nowa polityka żłobkowa
W czwartek w holu kamiennym magistratu przy Placu Wszystkich Świętych odbyła się Konferencja prasowa radnych Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca i Iwony Chamielec w sprawie nowej polityki żłobkowej w Krakowie.
IX Rogoźnickie Dni Sportu i Rozrywki (zdjęcia)
Niedziela 20 sierpnia przywitała wszystkich pogodnym i słonecznym niebem.
Sprzęt dla małopolskich zespołów ratownictwa medycznego
Przekazane urządzenia to nowoczesny sprzęt, który wspomaga pracę ratowników i poszerza możliwości udzielania pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia życia.
Modernizacja drogi Żegiestów - Szczawnik - Muszyna
Nowa nawierzchnia z podbudową, trzy zatoki autobusowe, dwa bezpieczne przejścia dla pieszych i remont 260 m chodnika to zaplanowane efekty modernizacji drogi powiatowej Żegiestów - Szczawnik - Muszyna: ul. Zazamcze na odcinku 1,83 km w miejscowościach Muszyna i Złockie
Stawiamy na rodzinę! Piknik rodzinny 800+ w Trzebini
Przed nami ostatnie dwa tygodnie wakacji. Ten czas warto spędzić z rodziną. A pomagają w tym „Pikniki rodzinne 800+”. Tym razem spotkaliśmy się w Trzebini, gdzie czekały m.in. animacje dla najmłodszych, tory przeszkód, regaty żeglarskie dla dzieci i dorosłych oraz akademia piratów, czyli szkoła żeglarstwa.
Piknik Leśny w Mizernej. Odkrywamy dary lasu (zdjęcia)
Mieszkańcy Podhala mieli okazję uczestniczyć w kolejnym Pikniku Leśnym – Lato w Mizernej. Gmina Czorsztyn wspólnie z Nadleśnictwem Krościenko przygotowała wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych
Piknik rodzinny 800+ w Krynicy-Zdroju
Deptak w Krynicy-Zdroju wypełniły dziś gwar, radość i beztroska. To tu odbył się kolejny „Piknik rodzinny 800+”. Uczestnicy mieli okazję spędzić czas na wspólnej zabawie i rozmowach o polskiej rodzinie. Towarzyszył im II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.
Piknik Leśny w Szaflarach (zdjęcia)
Lasy to niebywałe bogactwo przyrodnicze. Mogli o tym przekonać się uczestnicy Pikniku Leśnego w Szaflarach. Leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.
Spotkanie z leśnikiem
Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski spotkał się dzisiaj z Jarosławem Kuczajem – leśnikiem pochodzącym ze Starego Sącza i autorem publikacji „Czy łowiectwo w Polsce podąża za ważnymi drogowskazami”?
Trwają wakacje z „Piknikami rodzinnymi 800+”
Wakacje to czas, kiedy codzienne obowiązki mogą, przynajmniej na jakiś czas, odejść na drugi plan. Pomagają w tym wyjazdy i kolonie, ale też „Pikniki rodzinne 800+”. Wczoraj taki piknik odbył się w Wojniczu, byłazabawa i rozmowy o przyszłości polskich rodzin.
Odsłonięcie pomnika w Krynicy
Już jutro w Krynicy - Zdroju odbędzie się poświęcenie i odsłonięcie pomnika Arcybiskupa Antoniego Baraniaka przy kaplicy w Parku Zdrojowym
Lato z Radiem w Tymbarku
Już w najbliższą niedzielę, 23 lipca radiowa Jedynka zagości w Tymbarku, gdzie w dniu jubileuszu 670-lecia uzyskania lokacji miejskiej odbędzie się impreza plenerowa z cyklu Lato z Radiem.
Burzowe popołudnie - ewakuowano festyn
W niedzielne popołudnie nad częścią powiatu nowotarskiego przeszła burza. Wiatr wywraca drzewa i uszkodził linie energetyczną.
Małopolska silna rodziną! Piknik rodzinny w Korzennej (zdjęcia)
To właśnie w Korzennej w powiecie nowosądeckim zainaugurowane zostały małopolskie wakacje z „Piknikami rodzinnymi 800+”.
Orzeł z Limanowej odleciał ku niebu
Orzeł przedni, potrącony przez samochód w centrum Limanowej wiosną tego roku i ratowany przez limanowskich leśników, odfrunął w przestworza. Widziano, jak płynął na tle błękitnego nieba unoszony przez prądy powietrza. – Wyglądał pięknie i dostojnie, jak biały żagiel na spokojnym morzu – mówią leśnicy.
Ogólnopolski Dzień Leśnika w Starym Sączu
Leśnicy rozpoczynają obchody jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych. Brać leśna z całej Polski przybyła do Starego Sącza, by wspólnie świętować Dzień Leśnika. Święto przypada na 12 lipca, kiedy wspominamy świętego Jana Gwalberta - patrona leśników i przyjaciół lasu.
Superbohaterowie z pomocą dla PSONI
Na Arenie Narciarskiej Jaworki-Homole odbył się Piknik rodzinny "SUPERBOHATEROWIE", którego organizatorem była Pienińska Akademia Sportowa.
Stoiska, że palce lizać!
Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała zadbała o to, żeby na jednej z największych imprez w regionie nie zabrakło pszczelich stoisk. Pszczelarze będą promować swoje wyroby oraz edukować podczas jubileuszowego, 20. Święta Owoców i Produktów Pszczelich, które odbędzie się w niedzielę, 16 lipca na terenie Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego „Relaks” w Łowczówku (gm. Pleśna, pow. tarnowski).
Organizatorzy stanęli na wysokości zadania (zdjęcia)
Nowotarski Piknik Lotniczy za nami. Dwa dni lotniczych emocji na nowotarskim lotnisku przy pięknej pogodzie przyciągnęły prawdziwe tłumy.
Żołnierska przysięga i piknik wojskowy w Zakopanem (zdjęcia)
Około stu osób z całej Małopolski złożyło dziś na Równi Krupowej przysięgę wojskową. Wśród kandydatów na żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady WOT znalazło się 29 kobiet. Nominacje wręczał wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.
Dawid Kubacki - gościem Nowotarskiego Pikniku Lotniczego (zdjęcia)
Nowością na tegorocznym pikniku lotniczym jest strefa "kosmiczna", czyli Sky&Space. To edukacyjne spotkania z przedstawicielami branży lotniczej i kosmicznej, ale także okazja do porozmawiania z pasjonatami. Wśród nich znalazł się mistrz w lotach... narciarskich.
XII Nowotarski Piknik Lotniczy
W dniach 8-9 lipca na lotnisku w Nowym Targu odbędzie się XII Nowotarski Piknik Lotniczy.
Rozpoczął się Nowotarski Piknik Lotniczy (film i zdjęcia)
Oficjalnie rozpoczął się XII Nowotarski Piknik Lotniczy w Nowym Targu. W sobotę i niedzielę na nowotarskim lotnisku będziemy mogli podziwiać najlepszych pilotów, grupy akrobacyjne, piękne samoloty i śmigłowce.
Poleć w kosmos!
W ramach części edukacyjnej XII Nowotarskiego Pikniku Lotniczego odbędzie ię kosmiczny konkurs dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Finał akcji Czyste Tatry ekoMałopolska (zdjęcia)
„Razem przenosimy góry” – pod takim hasłem odbywała się tegoroczna, 12. edycja akcji Czyste Tatry ekoMałopolska, w której 2 200 wolontariuszy, razem z twórcami internetowymi i ambasadorami wydarzenia zebrało ze szlaków Tatrzańskiego Parku Narodowego 330 kilogramów śmieci.
Klaudia Zwolińska wicemistrzynią Europy
To był wspaniały dzień dla reprezentantek Polski w slalomie kajakowym. W konkurencji K-1 Klaudia Zwolińska wywalczyła srebrny medal mistrzostw Europy i igrzysk europejskich, tuż za podium znalazła się Natalia Pacierpnik.
Obywatelska Kontrola Wyborów
Na skwerze Andrzeja Wajdy w Krakowie odbyła się konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej w Małopolsce, oraz KOD Małopolska w sprawie Obywatelskiej Kontroli Wyborów.
Musical "Kopernik" na Wawelu
Opera Krakowska w Krakowie serdecznie zaprasza na plenerowy pokaz musicalu „Kopernik” na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu, który odbędzie się w czwartek 22 czerwca o godzinie 20:00.
Jeden taki dzień w roku. Na zakończenie oktawy Bożego Ciała krakowskimi ulicami przeszedł tradycyjny pochód lajkonika
Wysłuchawszy hejnału mariackiego, wyrusza ulicami miasta. Krąży po zakamarkach Krakowa, odwiedza sklepy i krakowskie kwiaciarki. Wstępuje do klasztoru Sióstr Norbertanek. Składa wizytę w Komisariacie Wodnym Policji i w Pałacu Biskupów Krakowskich.
Lajkonik ruszył w trasę
Co roku w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez Lajkonika - jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę ze Zwierzyńca do Rynku Głównego w rytmie krakowskich melodii. Każdy z widzów oczekuje na uderzenie buławą od Lajkonika, co ma przynieść szczęście na cały kolejny rok.
Rozpoczyna się cykl pikników ekologicznych
Artystyczna Eko czerwcówka DZIECIOM to cykl pikników ekologicznych, na które zapraszamy dzieciaki do czterech miejscowości w gminie Raba Wyżna.
Znamy laureatów XII edycji Konkursu Nagroda Młodych Dziennikarzy
31 maja w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” w Krakowie poznaliśmy laureatów XII edycji Konkursu Nagroda Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, a do ich rąk trafiły nagrody i słowa uznania od przedstawicieli świata mediów.
Już jutro poznamy laureatów XII edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy
Organizatorzy Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka już po raz 12. zapraszają na wyjątkowe wydarzenie - galę finałową tegorocznej edycji Konkursu. Już 31 maja 2023 r. w Klubie Dziennikarzy “Pod Gruszką” zostaną ogłoszeni laureaci czterech kategorii Konkursu stworzonego przez studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
W rodzinach zastępczych znalazły miłość
Wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk spotkał się z rodzinami zastępczymi podczas pikniku z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. I
Prof. Andrzej Szarata nowym rektorem Politechniki Krakowskiej
Prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata został wybrany nowym rektorem Politechniki Krakowskiej. W wyborach uzupełniających, które odbyły się w piątek 12 maja 2023 r., dotychczasowy dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, pokonał jedynego kontrkandydata – prof. Dariusza Bogdała.
"Tu Jest Przyszłość"
Dziś odbyła się w Krakowie konferencja prasowa Zarządu Regionu Małopolskiego Platformy Obywatelskiej promująca akcję Tu Jest Przyszłość, która w Małopolsce odbędzie się 15 i 16 maja.
Inwestycje drogowe z europejskim dofinansowaniem
9 maja obchodzimy Dzień Europy – święto ustanowione na pamiątkę deklaracji wygłoszonej w 1950 roku przez Roberta Schumana.
Spotkanie z absolwentem
W ramach cyklu spotkań z absolwentami, w Zespole Szkół w Starym Sączu odbyło się spotkanie z Pawłem Szczygłem - dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, absolwentem Technikum Leśnego.
Ponad 25 tysięcy złotych dla ochotników z gminy Piwniczna i Rytro
Promesy na ponad 25 tysięcy złotych wręczył dzisiaj starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski podczas strażackiego święta w Piwnicznej-Zdroju. Towarzyszył mu członek Zarządu Powiatu Marian Dobosz.
Spotkanie na Kasprowym Wierchu - spotkanie „jasnych ludzi”
Coroczne Spotkanie Przyjaciół na Kasprowym Wierchu odbyło się już po raz piętnasty. Tegoroczną intencją wydarzenia była modlitwa „o pokój i spokój na Ziemi”.
Herosi pracy i oddania
Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Wojewody Małopolskiego odznaczeni zostali… – te słowa wybrzmiały na dzisiejszej uroczystości w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.
Już jutro Spotkanie Przyjaciół na Kasprowym Wierchu. Zaśpiewają Chłopcy z Placu Broni
W najbliższą niedzielę, 23 kwietnia już po raz 15. odbędzie się coroczne spotkanie Przyjaciół na Kasprowym Wierchu.
Droga gminna w Jaworniku przejdzie gruntowną metamorfozę
Nieco ponad 2,5 km jezdni zostanie wyremontowane, ale co ważniejsze, przebudowie poddane zostaną skrzyżowania. Wreszcie, powstanie nowy obiekt mostowy. Dzisiaj uroczyście zainaugurowano prace budowlane.
Uczniowie spieszą na ratunek
Szkolne Koło PCK działające w Zespole Szkół w Starym Sączu przygotowuje instruktorów pierwszej pomocy. Od miesiąca grupa dziesięciu osób odbywa intensywne szkolenia pod okiem przedstawicieli Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Starym Sączu –Dariusza Cieśli i Andrzeja Lisa.
Potrącenie w Jaworniku
Na zakopiance w Jaworniku na pasie w kierunku Myślenic doszło do potrącenia pieszego. Ranny trafił do szpitala.
Trening z mistrzynią świata
Uczniowie klas Ia Oddziału Przygotowania Wojskowego i Ib Bezpieczeństwa Publicznego z Zespołu Szkół w Marcinkowicach, wzięli udział w treningu otwartym poprowadzonym przez Beatę Leśnik - złotą medalistkę Mistrzostw Świata w kickboxingu.
Wypadek na zakopiance
Na zakopiance w miejscowości Jawornik dachował samochód osobowy. Dwie osoby zostały ranne.
Narciarstwo Wolności Wojciecha Szatkowskiego i koncert Justyny Lasiak (zdjęcia)
Motto przewodnika brzmi “Wolny człowiek, to taki, który w górach idzie swoją drogą - cytował Stephane Brosse Wojciech Szatkowski, pracownik Muzeum Tatrzańskiego i autor przewodnika Narciarstwo Wolności. - Przesłanie tego przewodnika jest takie, żeby się ruszać, żeby te ok. 100 dni w zimie spędzić na nartach, żeby zrobić te 100 wyjść - dodał autor.
Kondolencje wojewody małopolskiego Łukasza Kmity
Z głębokim smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza - Rektora Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, związanego z tą Uczelnią przez ostanie pół wieku, cenionego naukowca i oddanego dydaktyka, wybitnego specjalisty z zakresu architektury, życzliwego i serdecznego człowieka.
Błażusiak zdobywa kolejny medal Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro
Cóż to było za wydarzenie! Wydarzenie wypełnione po brzegi adrenaliną, ekstremalnymi emocjami i napięciem, które rosło aż do ostatniej minuty, ostatniego wyścigu…
Uczniowie na targach edukacyjnych
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju prezentowali swoją szkołę podczas Targów edukacyjnych szkół ponadpodstawowych.
Klinika La Perla Nowy Sącz w Galerii Trzy Korony już oficjalnie otwarta
Od 10 marca 2023 roku prestiżowa Klinika La Perla działa już w Nowym Sączu. To miejsce, w którym odnajdują się gwiazdy telewizji, takie jak Natasza Urbańska, Marzena Rogalska, Małgorzata Potocka, ale też kobiety i mężczyźni, którzy na co dzień dbają o to, aby jak najdłużej zachować młodość albo spełnić swoje marzenia.
Finał Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro zbliża się wielkimi krokami
Do historycznego finału Mistrzostw Świata SuperEnduro w Arenie Gliwice pozostał już blisko tydzień. To właśnie w sobotę 18 marca najlepsi zawodnicy świata zmierzą się podczas najważniejszej batalii sezonu.
AWF Katowice i Politechnika Krakowska najlepsze
Reprezentanci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i Politechniki Krakowskiej zdominowali Akademickie Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim, które od poniedziałku były rozgrywane w Zakopanem.
Problemy małopolskich restauratorów
O narastających problemach branży gastronomicznej rozmawiali w sobotę politycy małopolskiej Platformy Obywatelskiej z przedstawicielami tejże branży.
Kraków Przyszłości - weź udział w ankiecie
Na Skwerze im. Andrzeja Wajdy na krakowskich Plantach odbyła się konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej „Kraków Przyszłości”.
Symbolem tej władzy jest pazerność
Na peronie 1 Dworca Głównego PKP w Krakowie odbyła się konferencja w sprawie horrendalnych cen biletów przewozowych w kolejach regionalnych w Małopolsce zorganizowana przez Platformę Obywatelską.
Mieszkańcy Krakowa spotkają się, aby przedyskutować rozwiązania usprawniające transport w mieście
Na przestrzeni kolejnych trzech miesięcy odbędzie się drugi panel obywatelski organizowany przez Miasto Kraków, tym razem poświęcony kluczowej dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek Krakowa problematyce transportu.
Samorządowy autobus Krynica-Bardejov ma już wszystkie pozwolenia. Kiedy pojedziemy nim na Słowację?
Preszowski Kraj Samorządowy ma już wszystkie zezwolenia od strony polskiej, by uruchomić autobus transgraniczny Krynica-Bardejov. To szansa na rozwój turystyki w Krynicy i na całej Sądecczyźnie, zwłaszcza w kontekście zbliżających się igrzysk europejskich.
Piknik olimpijski, czyli "białe szaleństwo" na Kotelnicy (zdjęcia)
Na stoku Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej trwa II Zimowy Piknik Olimpijski, który w połączeniu z letnimi wersjami już 24. piknikiem organizowanym przez Polski Komitet Olimpijski. Dwudniowa, weekendowa impreza odbywa się w postawionym "miasteczku olimpijskim".
Porozumienie z leśnikami podpisane
Dzisiaj w Starostwie Powiatowym zostały podpisane porozumienia w sprawie nadzoru nad lasami. W spotkaniu wzięli udział szefowie nadleśnictw z naszego regionu.
Błażusiak trzeci podczas Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro w Niemczech. Olszowy zachwyca fenomenalną jazda na najwyższym, światowym poziomie.
Po blisko miesięcznej przerwie zawodnicy halowych, motocyklowych Mistrzostw Świata ponownie spotkali się na bramkach startowych. Już od pierwszych okrążeń czuć było rosnące napięcie, a w powietrzu unosił się zapach spalin oraz adrenaliny…
Chrystus najbardziej chce przyjść w ciemności naszego życia
– Każdy z nas może przeżywać jakieś trudności czy słabości, ale właśnie w te ciemności naszego życia Chrystus chce przyjść najbardziej – mówił bp Robert Chrząszcz w czasie porannej Mszy św. w kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach zachęcając, by nie dać odebrać sobie radości z przyjścia Zbawiciela bez względu na okoliczności.
Dachowanie na zakopiance - video ku przestrodze!
Kilka dni temu na zakopiance na odcinku z Myślenic do Krakowa, na wysokości Jawornika doszło do bardzo groźnego wypadku, z którego nagranie trafiło do internetu. Publikujemy je ku przestrodze.
Memorial Grzegorza Wesołowskiego (zdjęcia)
Wczoraj na czterech halach sportowych w powiecie nowotarskim, w Lipnicy Wielkiej, Piekielniku, Załucznem i Czarnym Dunajcu odbył się XIV Memoriał Grzegorza Wesołowskiego w piłce siatkowej.
Zmiana rozkładów jazdy PKP
Od niedzieli, 6 listopada będą niezbędne zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Dzięki korektom możliwa jest budowa nowych przystanków i bezkolizyjnych skrzyżowań. Są nowe możliwości podróży i uruchamiane nowe urządzenia sterowania, zwiększające bezpieczeństwo.
Platforma FREE NOW już w Tarnowie
FREE NOW to aplikacja łącząca pasażerów i kierowców, dostępna w ponad 170 miastach europejskich, a od teraz także w Tarnowie. Użytkownicy mogą szybko i wygodnie zamówić taksówkę z aplikacji, z atrakcyjnie niską ceną znaną z góry
Dormowa komunikacja Tarnowie
W dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada, z komunikacji miejskiej w Tarnowie korzystać można nieodpłatnie.
Laptopy dla dzieci i wnuków byłych pracowników PGR
Jedną z małopolskich gmin, która ubiegała się o środki finansowe na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci i młodzieży z rodzin popegeerowskich, był Jodłownik. I to właśnie uczniom z tej gminy wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał dzisiaj wraz z wójtem Pawłem Stawarzem laptopy, komputery i tablety. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Szczyrzycu.
Krakowski Energodom 2022
W Krakowie odbyła się XIV-a naukowo-techniczna konferencja ENERGODOM 2022, zorganizowana przez Katedrę Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli Politechniki Krakowskiej.
15-letni motocyklista zginął w wypadku
Jechał nieoświetlonym i niedopuszczonym do ruchu crossem, nie miał uprawnień - nowotarska policja podała okoliczności tragedii jaka w sobotni wieczór miała miejsce w Ludźmierzu (pow. nowotarski).
Trasa Łagiewnicka gotowa!
Po czterech latach budowy dziś do użytku oddana zostanie do użytku Trasa Łagiewnicka, z której skorzystają nie tylko kierowcy, ale również pasażerowie komunikacji zbiorowej – rowerzyści i piesi. Inwestycja ta jest flagowym przykładem współpracy Miasta Krakowa z krajowymi i europejskimi instytucjami finansującymi.
XX Dzień Misia, Miodu i Bartników
21 sierpnia Tatrzańskie Wici zawitają do Poronina gdzie odbędzie się jubileuszowy, dwudziesty Dzień Misia, Miodu i Bartników
Łączymy Małopolskę
710 przystanków autobusowych, 8 linii komunikacyjnych o łącznej długości ponad 615 km, wreszcie dofinansowanie na poziomie 1 355 421,66 zł – tak w skrócie można podsumować zakres podpisanej dzisiaj w ramach Funduszu
Rozwoju Przewozów Autobusowych umowy, której beneficjantem jest Województwo Małopolskie.
To była wyśmienita zabawa
W miniony weekend w Marcinkowicach odbył się Piknik Rodzinny połączony z Turniejem Piłki Nożnej. W spotkaniu wziął udział starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. Impreza odbywała się pod jego patronatem.
„Wianki na Winnicy” oczarowały gości
Dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja. Licznie gości odwiedzili Winnicę Dąbrówka w Dąbrówce Szczepanowskiej (gm. Pleśna w powiecie tarnowskim), aby wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu, jakim są „Wianki na Winnicy”.
Lajkonik harcował po Krakowie (wideo)
Wczoraj, tradycyjnie w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez Lajkonika przemierzył Kraków.
Tradycyjny Pochód Lajkonika
Co roku w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez Lajkonika - jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę między Zwierzyńcem a Rynkiem Głównym w rytmie krakowskich melodii.
Koncert Zakopower otworzy Czyste Tatry 2022
Tak energetycznego otwarcia Czystych Tatr jeszcze dotąd nie było. W
piątek 1 lipca, w wieczór poprzedzający wielkie sprzątanie tatrzańskich
szlaków, w miasteczku ekologicznym na Górnej Równi Krupowej, specjalnie
dla wszystkich wolontariuszy zagra zespół Zakopower. To z pewnością
będzie potężny zastrzyk mocy przed sobotnim wyjściem w góry!
Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Niedźwiedziu
Do tej pory uczyli się w zabytkowym Pałacu Wodzickich z przełomu XVIII/XIX wieku. Ale od dziś wszystko się zmieni. To zupełnie nowy etap i nowa jakość. Po wielu latach starań uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Niedźwiedziu doczekali się nowego budynku.
Spotkanie na Kasprowym Wierchu
Już dziś po raz 14. na Kasprowym Wierchu odbędzie się spotkanie, które w tym roku odbył ais pod hasłem "O pokój, bliżej nieba"
KOD pod pomnikiem Józefa Kurasia: "Zamordował 64 bezbronne osoby. Czy zasługuje na miano bohatera?"
Przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji z Podhala zorganizowali manifestację przy pomniku Józefa Kurasia „Ognia” w Zakopanem. Wbili tabliczki z nazwiskami 64 osób, które miały zginąć z rąk oddziałów „Ognia”.
"Minął rok, a nadal nie ma autobusów transgranicznych"
Minął już rok od wideokonferencji marszałka Kozłowskiego z władzami Kraju Żylińskiego, na której ustalono przywrócenie autobusów transgranicznych łączących Małopolskę ze słowacką Orawą. Po roku autobusy nadal nie wróciły na trasę, a gdy się tak stanie, wskutek niedopatrzenia marszałka i urzędników będą omijać słowackie Tatry, a więc będą dla Małopolan bezużyteczne - pisze Jakub Łoginow, Koordynator inicjatywy obywatelskiej Polska-Słowacja-autobusy, pomysłodawca połączeń transgranicznych, konsultant Urzędu Marszałkowskiego ds. transgranicznych połączeń autobusowych i kolejowych w latach 2017-2018.
Nowe zasady rejestracji samochodów - co się zmieniło?
Nie rozpoznamy już pochodzenia kierowcy po numerze rejestracyjnym samochodu którym jedzie. Od początku miesiąca przy zakupie używanego samochodu można zachować dotychczasowy numer, niezależnie do miejsca skąd pochodzi.
Trwają zgłoszenia do XI edycji konkursu Nagroda Młodych Dziennikarzy
Organizatorzy Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka już po raz XI zachęcają młodych adeptów dziennikarstwa do wzięcia udziału w konkursie, który daje szansę na postawienie pierwszych kroków w świecie mediów.
Rolnicy zablokują drogę
Na jutro (środa) zapowiadany jest protest rolników. Według informacji przekazanych nam przez GDDKiA w godzinach od 9.00 do 15.00 150 traktorów ruszy w trasę z prędkością 10 km/h.
Nie milkną echa zmiany na stanowisku konserwatora zabytków
20 stycznia pełniącą obowiązki Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk.
Zmiana na stanowisku Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk będzie pełnić obowiązki Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
Nowa małopolska wojewódzka konserwator zabytków
18 stycznia 2022 r. – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin skierował do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity wniosek o powołanie na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr inż. arch. Dominiki Długosz.
Tort od wojewody z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego
Sporym zaskoczeniem dla ratowników medycznych Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego była wizyta senatora Wiktora Durlaka, wojewody małopolskiego Łukasza Kmity wraz z wicewojewodą Józefem Leśniakiem i władzami Powiatu Nowosądeckiego. Wojewoda przywiózł ze sobą dwa torty dla ratowników, złożył im życzenia i podziękował za dotychczasową pracę.
Rodzinny piknik w Nowym Sączu
Za nami piknik z tradycją, który odbył się na terenie Szkoły Podstawowej nr 17 w Nowym Sączu, organizowany przez Fundację „Karpacka Manufaktura” oraz Radnego Macieja Rogóża. Wydarzenie przyciągnęło tłumy ludzi z Nowego Sącza i okolic, a sprzyjała temu wspaniała, słoneczna pogoda.
Gabriela Chowaniec - nową Królową Miodu (zdjęcia)
W trakcie XIX edycji Dnia Misia, Miodu i Bartników w Poroninie jednym z głównych punktów całodziennej zabawy były wybory Królowej Miodu. O tytuł starało się pięć kandydatek. Zwyciężyła Gabriela Chowaniec z Bukowiny Tatrzańskiej.
XIX Dzień Misia, Miodu i Bartników
22 sierpnia na parkingu przy Wańkówce odbędzie się XIX Dzień Misia, Miodu i Bartników
Nasze trasy: z Czarnego Dunajca do Piekielnika
Byliście już z nami w tych okolicach. Puścizny czarnodunajeckie tak bardzo przypadły nam do gustu, że mamy dla was kolejną propozycję w tym regionie.
Kilkadziesiąt ton śmieci w Tatrach
Wolontariusze jubileuszowej, dziesiątej edycji akcji Czyste Tatry ruszyli sprzątać tatrzańskie szlaki. Pogoda nie sprzyja, ale jak mówi Joanna Jabłczyńska - ambasadorka akcji - fanatykom akcji deszcz nie przeszkadza, a osoby zbierające śmieci tym bardziej poczują się bohaterami.
Czyste Tatry ekoMałopolska – dziesiąty finał na start
W najbliższą sobotę, z samego rana, pierwsi spośród 4000 wolontariuszy wyruszą na tatrzańskie szlaki, by posprzątać je w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji Czystych Tatr ekoMałopolska. W Zakopanem pojawią się również liczni ambasadorzy oraz twórcy internetowi.
Tradycja pieczonego ziemniaka (zdjęcia)
Na Osiedlu Poręba Mała w Nowym Sączu odbył się Festyn pt. „Tradycja pieczonego ziemniaka”, który przyciągnął masę ludzi. Prócz festynu byliśmy świadkami występów muzycznych Zespołu Lachersi i Zespołu Góralskiego z Poręby Wielkiej.
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce pomnikiem historii
Rozporządzeniem Prezydenta RP zabytkowy kościół w Orawce uznano został za pomnik historii.
Ponad 1000 kilometrów w szczytnym celu (zdjęcia i filmy)
32 offroadowe ekipy przemierzyły Polskę od Bałtyku po Tatry, by w ramach "Maratonu po życie Mai" pomóc małej dziewczynce zdobyć środki na niezwykle kosztowną terapię.
Zespół Szkół w Łącku: metkują, kasują i wystawiają paragon
Oprócz teorii ważna jest też praktyka. I właśnie dlatego w Zespole Szkół w Łącku uczniowie Technikum handlowego korzystają z pracowni - sklepu.
„Nie(s)pokój uwięziony” – wystawa lalek i ich zdjęcia M. Mostowik
29.01.2021r odbył się wernisaż wystawy online „Nie(s)pokój uwięziony” – wystawa lalek i ich zdjęcia M. Mostowik
Wystawa lalek o kulkowych stawach – bjd (a)bjd (asian)ball jointed dolls) z kolekcji Moniki Mostowik (pseud. dolls of milena) to kolejna już wystawa tych unikatowych lalek współczesnych w Krakowie.
Piesi pod kołami (zdjęcia)
Warunki drogowe w ostatnich dniach są trudne, nie brakuje kolizji i wypadów. W ostatnich dniach doszło do dwóch śmiertelnych potrąceń.
Asfalt położony, chodniki gotowe
Pomimo okresu jesienno-zimowego, w ostatnich tygodniach trwały remonty na drogach powiatowych. Niektóre z nich zostały zakończone, inne będą kontynuowane jeśli pozwolą na to warunki pogodowe.
Łemkowska Bajka
W Muzeum Nikifora od grudnia 2020 do lutego 2021 trwa wystawa Łemkowska Bajka. Lidia, Irena i Anna Kocur, to artystki pochodzące z Gorlic, a obecnie związane zawodowo i artystycznie także z Krakowem.
W Krakowie stanął pomnik Pála Telekiego
Na terenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie stanęła rzeźba przedstawiająca hrabiego Pála Telekiego, dwukrotnego premiera Węgier (1920-1921 i 1939-1941), wielkiego przyjaciela Polski, który pomagał nam w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a także w obliczu niemieckiej agresji w 1939 r.
Żeleźnikowa: ponad 3 miliony złotych na remont drogi
Dobiega końca remont drogi Nawojowa - Żeleźnikowa Mała - Żeleźnikowa Wielka. Koszt prac to ponad 3 miliony złotych
Politechnika liderem projektu
Politechnika Krakowska liderem projektu badawczego w ramach prestiżowego programu UE Horyzont 2020. Udział w sukcesie mają też firmy z Limanowej i Nowego Targu
Tragedia na zakopiance
Nad ranem w Jaworniku na zakopiance, na jezdni w kierunku Zakopanego doszło do wypadku w którym śmierć poniósł pieszy.
Posłanka interweniuje u Prezydenta Krakowa
Z powodu epidemii koronawirusa Kraków znacząco ograniczył kursowanie autobusów i tramwajów. Co jednak z tymi, którzy wciąż muszą dojeżdżać do pracy? Mają spory problem. “Rozumiem potrzebę szukania oszczędności, ale nie możemy przerzucać ich na mieszkańców. Wielu z nich nie ma teraz jak dojechać do pracy” - mówi posłanka Daria Gosek-Popiołek z Lewicy Razem.
Kamery termowizyjne w małopolskich szpitalach
Do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i Specjalistycznego Szpitala im. Ludwika Rydygiera trafiły kamery termowizyjne Politechniki Krakowskiej. Zmierzą temperaturę pacjentów i personelu medycznego z bezpiecznej odległości.
Nikifor – wystawa rysunku i malarstwa
Do 15 marca 2020 roku odbywa się wystawa ze zbiorów własnych w galerii sztuki "Siedlisko" ul. Piłsudskiego 19 w krynicy Zdrój.
Projekt wodorowy studentów AGH wygrał konkurs organizowany przez PGNiG
Za pomysł na wykorzystanie wodorków metali do oczyszczania, kompresji i magazynowania wodoru Mikołaj Krupa, Maciej Kalka i Paweł Jagoda otrzymali pierwszą nagrodę w konkursie „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”. Oprócz 30 tys. złotych autorzy zwycięskiego projektu dostaną także szansę na 400 tys. zł dofinansowania jego realizacji.
Koncert Wesół i szczęśliwy!..Moniuszko da się lubić
Już 1.12 2019 r w Audytorium Maximum UJ wielkie widowisko "Wesół i szczęśliwy!..Moniuszko da się lubić"na zakończenie roku Moniuszkowskiego
Wsparcie dla rolnictwa górskiego
Dzisiaj w Starostwie Powiatowym rozmawiano o przyszłości rolnictwa na Sądecczyźnie. Jednym z prelegentów seminarium „Ekonomiczne problemy rozwoju gospodarstw z chowem zwierząt ras rodzimych (zachowawczych) i ich interakcje rynkowe w warunkach zrównoważonego rolnictwa” był starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.
Coca-Cola przekazała gminom już 1300 żółtych pojemników do selektywnej zbiórki opadów
Zakończyła się druga tura przekazywania gminom żółtych pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. W ramach tegorocznej odsłony akcji do gmin z całej Polski trafiło kolejne 640 koszy. Łącznie już 55 gmin z całego kraju otrzymało od Coca-Cola blisko 1300 żółtych pojemników na tworzywa sztuczne.
Jest chodnik i kładka dla pieszych
Mieszkańcy Lipnicy Wielkiej i Korzennej mogą już bezpiecznie korzystać z chodnika i kładki dla pieszych.
Jubileusz zakopiańskiego „Sokoła” (zdjęcia)
Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem, jedna z najstarszych organizacji pod Giewontem, świętowało 125-lecie swojego istnienia. Z okazji jubileuszu wręczone zostały odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Odsłonięta także pomnik upamiętniający Franciszka Mardułę.
Nowy system sterowania zapewni sprawny przejazd pociągów w Krakowie
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą przygotowania do uruchomienia nowoczesnego komputerowego systemu sterowania ruchem na stacji Kraków Główny. Zaplanowane na dwa tygodnie prace wymagają zmian w połączeniach kolejowych.
Eksperymenty w Zębie
Można się było dowiedzieć między innymi w jaki sposób nasz umysł postrzega rzeczywistość, siedząc na wirującym krześle można było doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, trójwymiarowy model ludzkiego ciała uczył tego, jak jesteśmy zbudowani, a łamigłówki pobudziły do logicznego myślenia.
Mural poświęcony Wincentemu Witosowi
Na budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wierzchosławicach-Dwudniakach został odsłonięty mural „Wincenty Witos – Polonia Restituta”
Jubileuszowy 25. Marsz Jamników za nami!
W niedzielę, 15 września odbył się jubileuszowy 25. Marsz Jamników. Tradycyjnie właściciele czworonogów spotkali się o godz. 11.45 pod Barbakanem, skąd punktualnie w samo południe w jamniczym pochodzie wyruszyli ze swoimi pupilami na Rynek Główny.
XVIII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Darujmy światu pokój"
W dniach od 20 września do 20 października 2019 roku w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana będzie pokonkursowa wystawa XVIII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Darujmy światu pokój", objętego patronatem Prezydenta Miasta Oświęcim, adresowanego do młodych ludzi zainteresowanych sztukami plastycznymi, którzy za pomocą dowolnej techniki pragną wypowiedzieć się na temat otaczającej rzeczywistości i podpowiedzieć nie tylko dorosłym, ale również swoim rówieśnikom jak postępować, by uczynić świat piękniejszym i spokojniejszym, dobrym i przyjaznym.
Otwórz serce - integracyjnie w Muszynie
W minioną sobotę w Muszynie odbył się piknik rodzinno–integracyjny pod hasłem „Otwórz serce.” Impreza została zorganizowana przez Powiatowy Ośrodek Wsparcia w Muszynie, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Opiekunów „Sposób Na Życie” w Muszynie oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie.
Facebook wydał przewodnik kulinarny po Krakowie
Facebook wraz z Miastem Kraków zaprezentował dziś przewodnik miejski, w którym krakowskie społeczności kulinarne rekomendują miejsca, gdzie zjemy oryginalny, tradycyjny krakowski obiad, wypijemy świetną kawę i wieczornego drinka. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, w którym facebookowe grupy dzielą się swoją wiedzą poza platformą, a to wszystko w tradycyjnej formie książkowego przewodnika.
Drugi dzień Nowotarskiego Pikniku Lotniczego
Pogoda dziś nie jest tak łaskawa dla widzów i organizatorów Pikniku - jak wczoraj. Jednak zachmurzone niebo nie powinno zepsuć amatorom podniebnych akrobacji - radości z obserwowania przygotowanych pokazów.
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie podała wstępną informację o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju br.
Do egzaminów w województwie małopolskim z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju 2019 roku przystąpiło 25 235 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników). Zdało ją 84,7% osób (średnia w kraju 80,5%).
Nowotarski Piknik Lotniczy rozpoczęty (zdjęcia)
Na lotnisku w Nowym Targu odbyło się oficjalne otwarcie XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego. Od dziś do niedzielnego popołudnia na terenie Aeroklubu Nowy Targ można oglądać najlepszych polskich i zagranicznych pilotów, a na niebie pojawi się 40 obiektów powietrznych.
F-16 nad Nowym Targiem (video)
Nad lotniskiem odbywają się loty treningowe związane z rozpoczynającym się w sobotę Nowotarskim Piknikiem Lotniczym. Największe wrażenie robi wojskowy F-16, którego było dziś widać i słychać nad miastem.
Pochód Lajkonika ulicami Krakowa
W czwartek, tydzień po Bożym Ciele, ulicami Krakowa wędrował Lajkonik, któremu towarzyszył orszak. Zgodnie z tradycją na rynku Lajkonik odebrał symboliczny haracz od sklepikarzy i kupców, których lokale znajdują się na trasie pochodu, a także od prezydenta miasta.
Małopolski Piknik Lotniczy w Krakowie (zdjęcia)
Na krakowskich Czyżynach w miniony weekend odbyła się 15 edycja Małopolskiego Pikniku Lotniczego. Choć pogoda w sobotę krzyżowała nieco szyki organizatorom pokazów, w niedzielę w poprawiła i można było bez przeszkód przeprowadzić pokazy lotnicze nad Krakowem.
The Flying Bulls - kolejną gwiazdą Nowotarskiego Pikniku Lotniczego
Kolejną gwiazdą XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego jest zespół akrobacyjny The Flying Bulls z Czech. Będzie to druga wizyta byków w Nowym Targu. Ostatnia miała miejsce w 2013 roku. Wtedy jeszcze grupa latała na samolotach Zlin-50. Obecnie latają samolotami XtremeAir Sbach 342 które dają większe możliwości.
W najbliższy weekend odbędzie się XV Małopolski Piknik Lotniczy.
Jedną z atrakcji wydarzenia będzie pierwszy w Krakowie pokaz wystawy mobilnej Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.
Zoltan Veres przyleci do Nowego Targu
Zoltan Veres to kolejny pilot akrobacyjny którego zobaczymy na Nowotarskim Pikniku. Będzie to druga wizyta Zoltana w Nowym Targ. Poprzednią był nieco zawiedziony...
Studenci Politechniki Krakowskiej najlepsi w konkursie „Renault Easy City. Design the Future”
Jury wybrało laureatów konkursu „Renault Easy City. Design the Future”. Zwycięzcami zostali studenci Politechniki Krakowskiej Jakub Jedynak i Radosław Domżoł, którzy zaprojektowali sieć centrów przesiadkowych wykorzystujących pojazd Renault EZ-GO do transportu ostatniej mili.
Latające czołgi Mi-24 Hind to kolejna atrakcja XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego
Śmigłowce Mi-24 przylecą do nas z 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu, zaprezentują się publiczności w locie w oba dni pikniku. Dodatkowo z 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu przylecą śmigłowce Mi-2 i W3 Sokół na wystawę statyczną.
Święto dzieci w Krakowie z Kolejowym ABC!
Blisko 13 000 osób bawiło się podczas Pikniku rodzinnego „Hej przygodo! Odwiedź Peronowo!” w Parku Jordania w Krakowie. Impreza z okazji Dnia Dziecka odbyła się w ramach „Kampanii Kolejowe ABC” realizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego. Całe rodziny brały udział w wielu atrakcjach połączonych z edukacją dotyczącą najważniejszych zasad bezpiecznego podróżowania koleją.
Nowotarski Piknik Lotniczy już w lipcu
W dniach 6-7 lipca na nowotarskim lotnisku odbędzie się jedenasta edycja Nowotarskiego Pikniku Lotniczego. Jest to jedna z największych w regionie imprez gromadząca co roku tysiące entuzjastów awiacji. Organizatorzy zdradzili już część tegorocznych atrakcji.
Piknik rodzinny dla zdrowia w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II
W sobotę 11 maja Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II przy ul. Prądnicka 80 zaprasza na rodzinny piknik dla zdrowia, który odbędzie się w salach Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym (Pawilon A-V) w godzinach od 10.00 do 13.00
Zmiany w planach organizacji Pikniku Jazzowego
ZAKOPANE. Deszcz spowodował zmiany w przebiegu dzisiejszego Pikniku Jazzowego. Amatorów zabawy uspokajamy - impreza się odbędzie, ale w innym miejscu niż planowano. GuGu Park na ulicy Piłsudskiego będzie otwarty dla wszystkich miłośników jazzu, lecz atrakcje i koncerty zostaną przeniesione do środka karczmy w parku rozrywki.
Klub Małego Podróżnika "Ale Meksyk"
Klub Małego Podróżnika "Ale Meksyk" jest to spotkanie informujące dzieci o meksyku oraz warsztaty zapoznaje je z tym miejscem i tamtejszą kulturą.
W Gminie Łabowa powstają nowe chodniki!
To informacja, która wyjątkowo ucieszy mieszkańców Gminy Łabowa. Ruszyły już prace przy przebudowie drogi krajowej Nowy Sącz – Muszynka w miejscowości Łabowa. W ramach inwestycji powstanie długo wyczekiwany chodnik na odcinku na odc. 1,1 km. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje zakończyć roboty budowlane jeszcze w pierwszym półroczu.
Pluszaki dla małych pacjentów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego
W siedzibie Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Marta Malec-Lech z zarządu województwa przekazała pluszaki, które ratownicy medyczni będą rozdawać poszkodowanym dzieciom. Około 1,5 tys. przytulanek udało się zebrać dzięki hojności klientów IKEA Kraków.
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego przypada 21 lutego, na świecie obchodzony jest od 1990 roku (w Krakowie od roku 1997). Głównym celem imprezy organizowanej przez Urząd Miasta Krakowa przy współpracy z organizacjami zrzeszającymi przewodników jest rozwój i promocja ruchu przewodnickiego w mieście oraz podnoszenie jakości krakowskiego produktu turystycznego.
World Press Photo 2018 wystawa w NCK
Na wystawie „World Press Photo 2018”, zostaly pokazane doskonałe ujęcia nagrodzone w konkursie na najlepszą fotografię prasową, organizowanym przez Fundację World Press Photo we współpracy z firmą Canon.
Dziś i jutro darmowa komunikacja miejska w Krakowie
Ze względu na przekroczenie średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10, Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa zainicjowało wprowadzenie darmowej komunikacji w poniedziałek, 21 stycznia, a także we wtorek, 22 stycznia od godz. 00.00 do godz. 24.00, dla pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej w Krakowie.
20 grudnia darmowa komunikacja miejska
Ze względu na prognozę przekroczenia średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10 Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa zainicjowało wprowadzenie darmowej komunikacji w czwartek, 20 grudnia od godz. 00.00 do godz. 24.00 dla pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej w Krakowie.
Rewolucja w cenach biletów komunikacji miejskiej w Krakowie
Szykują się bardzo duże zmiany w cenniku biletów komunikacji miejskiej. W środę miejscy radni poznali propozycje, jakie przygotowali urzędnicy. Przede wszystkim wycofany ma zostać bilet 20-minutowy oraz okresowe ważne na jednej lub dwóch liniach. Magistrat przekonuje, że zmiany są konieczne.
Przyjaciele Kasprowego Wierchu spotkali się na wigilii
Już po raz siódmy w Teatrze Witkacego odbyło się spotkanie wigilijne przyjaciół Kasprowego Wierchu organizowane przez Rafała Sonika.
Jutro 13 grudnia darmowa komunikacja miejska w Krakowie
Ze względu na prognozę przekroczenia średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10, Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa zainicjowało wprowadzenie darmowej komunikacji w czwartek, 13 grudnia od godz. 00.00 do godz. 24.00, dla pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej w Krakowie.
Ruszyły zgłoszenia do VIII edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka
Po raz ósmy studenci dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zachęcają rówieśników z całej Polski do zdobycia doświadczenia w warsztacie dziennikarskim. Zgłoszenia można nadsyłać w czterech kategoriach, a pula nagród to 4000 zł.
Zranił przechodnia w szyję, atak nożownika w Tarnowie
Dopiero co opuścił więzienną celę, wszystko wskazuje na to, że znów tam trafi, Na szczęście nie za zabójstwo – szybka reakcja służb być może uratowała życie przypadkowej ofiary napaści nożownika ze Śląska.
Laureaci konkursu fotograficznego Camera Jagiellonica
Poznaliśmy triumfatorów kolejnej edycji konkursu fotograficznego Camera Jagiellonica. 22 listopada w Strefie Studenckiej w Collegium Kołłątaja, podczas wernisażu wystawy zwycięskich zdjęć, dyplomy i nagrody odebrali laureaci konkursu oraz autorzy wyróżnionych prac.
Krakowianin z tytułem Vergnano Best Barista 2018
Poznaliśmy zwycięzcę ogólnopolskiego finału Vergnano Best Barista 2018. Po pasjonującej walce najlepszym baristą okazał się Tomasz Łój, na co dzień pracujący w Krakowie. Drugie miejsce zajął Kuba Kalusiński z Poznania a na najniższym stopniu podium stanął reprezentant Ustki – Maciej Bożek. Zwycięzca otrzymał nagrodę główną w postaci tygodniowego szkolenia we Włoszech.
Nowym skarbnikiem miasta Krakowa została Małgorzata Okarmus.
Po 25 latach skarbnikiem Krakowa przestaje być Lesław Fijał. Skarbnika odwołała, na prośbę samego skarbnika, na pierwszym posiedzeniu tej kadencji Rada Miasta Krakowa.
Nowym skarbnikiem została Małgorzata Okarmus, aktualna dyrektor Wydziału Budżetu Miasta.
Co dalej z biletami MPK 20 minutowymi w Krakowie?
W Krakowie już niedługo zmiany w cenach biletów MPK oto jaką ciekawostkę pragniemy pokazać naszym czytelnikom Na ręce pana Prezydenta Miasta Krakowa Prof.Jacka Majchrowskiego przekazany został list petycję radni I dzielnicy Krakw w którym przekazali sprzeciw akcji likwidacji biletów
Protest przeciwko podwyżkom cen biletów w Krakowie
Klub radnych Kraków dla Mieszkańców protestuje przeciwko rozważanym przez urzędników podwyżkom cen biletów na tramwaje i autobusy. Łukasz Gibała zwraca uwagę, że w związku z planami likwidacji biletów miesięcznych na jedną i dwie linie, podwyżka może wynieść nawet 90 proc.
Zasady bezpłatnej komunikacji w czasie smogu
Bezpłatna komunikacja w czasie smogu obejmuje wszystkie osoby korzystające z komunikacji miejskiej w Krakowie. Informacje o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji z związku z przekroczeniem norm stężenia pyłu zawieszonego PM10 będą publikowane na stronach internetowych: krakow.pl, wymianapieca.krakow.pl, zikit.krakow.pl, mpk.krakow.pl, a także w aplikacji mobilnej Powietrze Kraków, oraz na portalach społecznościowych prowadzonych przez miasto i miejskie jednostki.
Zbiornik w Świnnej-Porębie – nieprawdy i fakty
W związku z faktem, iż w mediach w ostatnim czasie ukazuje się szereg artykułów na temat różnych aspektów funkcjonowania zbiornika Świnna Poręba, równocześnie poddaje się analizie jego Regulamin, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie opublikowała wyjaśnienia.
Szaflary Tour po raz czwarty (zdjęcia)
Czwarty piknik rowerowy Szaflary Tour, który odbył się na błoniach Szaflarskich, przyciągnął wielu miłośników dwóch kółek. Celem imprezy było rozpowszechnianie aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz przeprowadzenie sprawdzianu umiejętności rowerowych
W Oświęcimiu odsłonięto pomnik Witolda Pileckiego
- Pan Bóg w trudnych, czasem tragicznych momentach daje takie osoby, które innych dźwigają i które ratują godność człowieczeństwa – mówił o Witoldzie Pileckim abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości odsłonięcia pomnika rotmistrza przy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.
Krakowianie pojadą 86 nowoczesnymi Mercedesami
Kilka tygodni przed terminem dostaw mieszkańcy Krakowa otrzymają 86 autobusów Mercedes-Benz Citaro o długości 12 metrów. Z myślą o wygodzie mieszkańców oraz w trosce o środowisko udało się przyspieszyć realizację dwóch kontraktów podpisanych w lutym i marcu 2018 roku z firmą EvoBus Polska Sp. z o.o.
Jamniki przemaszerowały przez Kraków (zdjęcia)
W niedziele odbył się w Krakowie tradycyjny marsz jamników. Pochód tradycyjnie przeszedł od Barbakanu przez ulicę Floriańską aż do Rynku Głównego.
Rodzinny Piknik z Książką
W dniach 15-16 września w Parku Jordana zorganizowany zostanie Rodzinny Piknik z Książką. Impreza plenerowa, przygotowana przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Targi w Krakowie to świetna propozycja dla miłośników literatury, a zarazem amatorów spędzania wolnego czasu na powietrzu, z rodziną.
Slovak International Air Festival przyciągnął wielu widzów z Polski
W miniony weekend na Słowacji w okolicy Bańskiej Bystrzycy odbyły się jak co roku o tej porze, największe pokazy lotnicze w tym kraju.
Dzień Ratownika Górskiego w Krynicy
Drugi Dzień Ratownika Górskiego zorganizowany przez Fundację Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przeszedł do historii. Nie milkną jednak echa tego wydarzenia. Impreza przeprowadzona w dniach 4-5 sierpnia w Krynicy-Zdroju przyciągnęła tłumy turystów.
Dzień Ratownika Górskiego w Krynicy
Już po raz drugi ratownicy zapraszają na wyjątkową imprezę mającą na celu przybliżenie pracy Ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz promocję zasad bezpiecznego przebywania i poruszania się w terenie górskim.
Nowotarski Piknik Lotniczy dobiegł końca (zdjęcia)
NOWY TARG. Kolejny Nowotarski Piknik Lotniczy przeszedł do historii. Drugi dzień pokazów zdominowały pokazy w wykonaniu Polskich Sił Powietrznych.
Trwa Nowotarski Piknik Lotniczy (zdjęcia)
NOWY TARG. Pierwszy dzień pikniku lotniczego na nowotarskim lotnisku zakończyły widowiskowe, nocne pokazy akrobacji na niebie nad lotniskiem - The Flying Dragons na paralotniach i samolotowy AeroSPARX. Na widzach, którzy przyjechali po zmroku je obejrzeć, zrobiły duże wrażenie.
Nowotarski Piknik Lotniczy rozpoczęty. Dwa dni pokazów samolotowych nad Nowym Targiem
Nad lotniskiem trwają już pokazy lotnicze X Nowotarskiego Pikniku Lotniczego. W sobotę i niedzielę w Nowym Targu zaprezentują się najlepsi piloci z Polski i zagranicy. Na razie pogoda sprzyja organizatorom.
Za nami kolejna akcja "Czyste Tatry"
7180 wolontariuszy, 275 kilometrów wysprzątanych tatrzańskich szlaków i 420 kilogramów śmieci – tak w liczbach można podsumować weekendową akcję Czyste Tatry, która po raz pierwszy odbyła się pod znakiem „made in Małopolska”.
Już w ten weekend - jubileuszowy Piknik Nowotarski
NOWY TARG. Blisko 16 godzin pokazów, ponad 30 maszyn w powietrzu - to wszystko czeka nas już za kilka dni. 7-8 lipca wszystkie drogi będą prowadzić na nowotarskie lotnisko. Poniżej - zapowiedzi kolejnych atrakcji, szczegółowy program na poszczególne dni oraz porady jak sprawnie i szybko dotrzeć na lotnisko nowotarskie.
Trwa XIV Małopolski Piknik Lotniczy (zdjęcia)
KRAKÓW. Na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny zorganizowany został XIV Małopolski Piknik Lotniczy. W sobotę wielu pokazom przeszkodził deszcz, ale i tak piloci pokazali swój kunszt. Zaprezentowali się mistrzowie akrobacji oraz samoloty historyczne.
Pierwsze miejsce nowotarskich funkcjonariuszy
W Krakowie odbył się II etap eliminacji XXV Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji Turniej Par Patrolowych „Patrol Roku”, w którym udział wzięło 21 drużyn, reprezentujących wszystkie komendy miejskie i powiatowe z garnizonu małopolskiego.
Wakacje 2018 w komunikacji zbiorowej
Okres wakacji od wielu lat wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości przejazdów autobusów i tramwajów wożących krakowian i przyjezdnych po Krakowie. Lato 2018 r. będzie jednak okresem z największą liczbą kursów w porównaniu z poprzednimi latami.
Grupa Akrobacyjna Firebirds ponownie w Nowym Targu
NOWY TARG. X Nowotarski Piknik Lotniczy (7-8 lipca) uświetni pokaz grupy akrobacyjnej Firebirds.
Wybitni piloci akrobacyjni znów zagoszczą na podhalańskim niebie
NOWY TARG. Już tylko trzy tygodnie dzielą nas od największego lotniczego wydarzenia na Podhalu. Organizatorzy poinformowali właśnie, że gwiazdami X Nowotarskiego Pikniku Lotniczego będą czołowi światowi piloci.
Najszybszy tłokowy samolot w Polsce będzie na Nowotarskim Pikniku Lotniczym
Kolejną atrakcją X Nowotarskiego Pikniku będzie samolot Yak-3U "Czech Ride" pilotowany przez wychowanka nowotarskiego aeroklubu Mateusza Stramę.
Znamy pierwszą gwiazdę X Nowotarskiego Pikniku Lotniczego
Dziesiąta edycja Nowotarskiego Pikniku Lotniczego zbliża się wielkimi krokami. Już w dniach 7-8 lipca nowotarskim niebem zawładnie kilkadziesiąt maszyn latających.
Eksperymenty, nauka i dużo radości. Naukobus jedzie do Białego Dunajca (zdjęcia)
Przez dwa dni - 24 i 25 maja w Białym Dunajcu gościć będzie mobilna wystawa Centrum Nauki Kopernik. Naukobus to 20 mobilnych stacji badawczych i 3 edukatorów z mnóstwem zagadek naukowych w zanadrzu.
Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej podczas długiego weekendu majowego
W najbliższych dniach krakowian i turystów czekają zmiany w komunikacji i utrudnienia. Spowodowane będzie to sobotnimi uroczystościami w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a także remontem torowiska do Nowego Płaszowa. Będą także zmiany w rozkładach jazdy podczas długiego weekendu majowego.
Wieliccy nożownicy w rękach stróżów prawa
Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w Wieliczce zaatakowali przypadkowego przechodnia.
Ogólnopolska Pielgrzymka Caritas w Łagiewnikach
W sobotę, na zakończenie „Tygodnia Miłosierdzia", do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przybyła 15. Ogólnopolska Pielgrzymka „Caritas". Hasłem pielgrzymki były słowa Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej pochodzące z „Rachunku sumienia pielęgniarki": „Bóg złożył w moje ręce talenty i nie wolno mi ich marnować". W spotkaniu wzięło udział kilka tysięcy członków Caritas z całej Polski.
Grupa ZUE wspiera nowatorski projekt Politechniki Krakowskiej
Grupa ZUE, która jest jednym z czołowych podmiotów budownictwa branży kolejowej oraz miejskiej infrastruktury szynowej i energetycznej wesprze najnowszy projekt Politechniki Krakowskiej. Inicjatywa dotyczy specjalności Drogi Kolejowe na Wydziale Inżynierii Lądowej PK i polega na dostosowaniu tego kierunku do obecnych potrzeb rynku. Będzie to kooperacja uczelni z firmami branżowymi, która pozwoli wykształcić tak bardzo potrzebnych dla tej branż specjalistów.
Program obchodów święta Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach
8 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach odbędą się obchody święta Miłosierdzia Bożego.
Rafał Sonik: Wspólnie zostawimy czyste Tatry
Za niespełna trzy miesiące Projekt Czyste Tatry 2018 znajdzie swój finał w Zakopanem. W dniach 29-30 czerwca kilka tysięcy wolontariuszy ruszy na tatrzańskie szlaki, by posprzątać śmieci i pokazać, że w naszych górach nie ma miejsca dla groźnych i szpecących krajobraz odpadków.
Msza św. Krzyżma w Łagiewnikach (zdjęcia)
Siły nasze (...) musimy czerpać z Eucharystii - mówił do kapłanów abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. Krzyżma w Wielki Czartek w Łagiewnikach.
Święto rzemieślników
Starosta nowosądecki Marek Pławiak złożył życzenia sądeckim rzemieślnikom, którzy w uroczystość św. Józefa – swojego patrona, spotkali się w siedzibie Cechu.
Pośmiertny awans dla komendanta, stopień porucznika dla Heleny Wiktor
Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Henryk Kiełbasa awansował dziś w Starostwie Powiatowym do stopnia porucznika Helenę Wiktor ps. Konwalia". W 1948 r. należała do Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, walczącej z systemem komunistycznym. Pośmiertnie stopień kapitana przyznano komendantowi PPAN Stanisławowi Pióro ps. "Emir". Awans dla nieżyjącego stryja odebrała Maria Lebdowicz.
Budowa chodnika przy ul. Księcia Józefa (zobacz film)
KRAKÓW. Kończy się budowa chodnika przy ul. Księcia Józefa. Około 60 metrów traktu dla pieszych powstaje na odcinku od ulicy Pajęczej w kierunku przystanku autobusowego.
Powiat buduje chodnik w Witowicach
Ruszyła budowa kolejnego odcinka chodnika przy drodze powiatowej Witowice Dolne – Rożnów. W ubiegłym roku powstało ponad pół kilometra trasy dla pieszych, w tym roku będzie to blisko 600 metrów. Termin zakończenia prac ustalono na 29 czerwca 2018 r.
Będzie nowy asfalt w Jelnej
W Jelnej została podpisana umowa na realizację II etapu remontu drogi wraz z budową chodników i kanalizacji deszczowej. W spotkaniu wziął udział starosta nowosądecki. Przetarg wygrała firma „Fedko” i to właśnie z jej właścicielem została oficjalnie podpisana umowa.
Glob znika z krajobrazu Oświęcimia
Przez wiele lat straszył mieszkańców i turystów odwiedzających gród znad Soły. Ruszyła rozbiórka sławnego niegdyś w Oświęcimiu hotelu Glob.
„Ostrzegator” - dla pasażerów Komunikacji Miejskiej
Aplikacja mobilna „Ostrzegator” została uruchomiona w 2016 r., od tego momentu służy mieszkańcom Krakowa. Obecnie ma około 49 000 użytkowników. Do tej pory z aplikacji korzystali w dużej mierze kierowcy, a teraz będzie służyła pasażerom komunikacji miejskiej.
Górnicy ścigają się w Krynicy
III Mistrzostwa Świata Braci Górniczej w narciarstwie alpejskim i snowboardzie odbywają się dziś się w ośrodku narciarskim Słotwiny Arena Krynica Zdrój.
Małopolscy radni nie chcą jawności majątków urzędników
Radni sejmiku województwa przyjęli apel w sprawie projektu ustawy o jawności życia publicznego.
Tarnów wzbogaci się o większy system informacji pasażerskiej
Dwie oferty zostały złożone w przetargu na wykonanie 50 elektronicznych tablic świetlnych, podających realny czas przyjazdu autobusów. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pojawią się już we wrześniu.
Wyróżniono wyjątkowych przewodników z Małopolski
Regionalne obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika – które zostały zorganizowane w Małopolsce już po raz jedenasty – były okazją do docenienia zasłużonych przewodników oraz instytucji, które promują turystykę aktywną wśród mieszkańców oraz osób odwiedzających nasz region.
Memoriał na starym sprzęcie (zdjęcia)
W ramach Memoriału im. Mieczysława Króla-Łęgowskiego w Zakopanem odbyły się biegi narciarskie retro. Na trasie królowały drewniane narty ze skórzanymi wiązaniami i stroje z poprzedniej epoki.
Odsłonięto pomnik prezydenta Juliusza Lea (zdjęcia)
Pomnik wybitnego prezydenta Krakowa stanął u zbiegu ulic Nadwiślańskiej i Józefińskiej, niedaleko kładki ojca Bernatka. Jego autorami są prof. ASP Karol Badyna i Łukasz Podczaszy.
Złote Jabłko dla leśnika
Starosta nowosądecki Marek Pławiak wręczył dzisiaj Złote Jabłko Sądeckie Władysławowi Samkowi - starszemu specjaliście ds. lasów niepaństwowych w Nadleśnictwie Nawojowa.
Urzędniczki walczyły pod siatką (zdjęcia)
Dziesięć drużyn wzięło udział w rozegranym w Rytrze II Noworocznym Turnieju Samorządowym w Piłce Siatkowej Kobiet. Po zaciętej walce zwyciężyła reprezentacja Kamionki Wielkiej. Drugie miejsce zajął Chełmiec, trzecie wywalczyło Rytro. Na czwartym uplasowała się gmina Grybów. Najlepszą zawodniczką została Anita Pilawska z Kamionki. Puchary wręczył zwycięzcom wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk.
Policjanci oraz strażnik więzienny ratowali życie kierowcy
Dwaj policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku oraz funkcjonariusz służby więziennej Zakładu Karnego w Trzebini, uratowali życie 69 – letniego mieszkańca Chełmka. Kierowca podczas jazdy samochodem doznał nagłego zatrzymania krążenia, w wyniku czego zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie uderzył w drzewo.
Krakowscy radni proponują aby do systemu miejskiej komunikacji włączyć tramwaj wodny
Radni proponują, aby do systemu miejskiej komunikacji włączyć także tramwaj wodny. Urzędnicy przeanalizują, czy takie rozwiązanie może się cieszyć powodzeniem.
Rusza Karta Krakowska - będą zniżki na komunikację miejską
Z rocznym opóźnieniem wystartuje Karta Krakowska, która da mieszkańcom miasta różne korzyści, m.in. tańsze bilety na komunikację miejską. Ale tylko tym, którzy płacą tu podatki.
Tańsze bilety na komunikację miejską dla posiadaczy Karty Krakowskiej
Od lipca mieszkańcy Krakowa będą mogli korzystać z Karty Krakowskiej, która zapewni 20-procentową zniżkę na komunikację miejską oraz ulgi przy zakupie biletów do miejskich muzeów.
Puchar Leśników przeniesiony, ale już we wtorek Mały Bieg Podhalański
Niedostateczne warunki śniegowe zmusiły organizatorów Pucharu Leśników do zmiany daty zawodów, w terminie odbędzie się natomiast Mały Bieg Podhalański im. Jana Pawła II
Pracownicy Kolei Małopolskich uratowali pasażerowi życie
"To prawdziwy wzór postawy obywatelskiej i świadectwo niecodziennej odwagi" - mówił marszałek Jacek Krupa do pracowników Kolei Małopolskich. Sylwester Gajda i Kamil Biernat pod koniec zeszłego roku przeprowadzili akcję reanimacyjną w pociągu wojewódzkiego przewoźnika. Szybkie i właściwe działanie sprawiło, że uratowali pasażerowi życie.
Strażnicy turystyczni pojawią się na ulicach Krakowa?
Mogliby sprawdzać hotele oraz czy nie jest w nich zbyt głośno. Radny z Krakowa postuluje utworzenie nowatorskiej jak na polskie warunki jednostki mundurowej.
Kolejna osoba z zarzutami po tragedii w Świdniku
Dziś prokurator Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu postawił zarzuty zatrzymanemu w niedzielę 21 stycznia bratu sprawcy wypadku, w którym w sobotnią noc w Świdniku w powiecie nowosądeckim zginęła trzyosobowa rodzina.
Nożownik z Brzeszcz z zarzutami (FILM)
Zatrzymany 40-letni mieszkaniec gminy Brzeszcze, jest podejrzany o czynną napaść na policjantów, z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Mężczyzna, biegając po ulicy z nożem w ręku, stanowił poważne zagrożenie dla osób postronnych.
(AKTUALIZACJA) Tragedia w Świdniku: zatrzymano dwie osoby
Dwóch mężczyzn zatrzymali policjanci w związku ze śmiertelnym potraceniem trzyosobowej rodziny w Świdniku. W garażu jednego z nich znaleziono ofoliowany samochów.
Tragedia w Świdniku koło Nowego Sącza, nie żyją trzy osoby
Wczoraj przed godziną 23-cią na drodze powiatowej nr 1553 Tęgoborze-Wronowice zginęły trzy osoby - 36 letni rodzice i 10 letnie dziecko.
Nagroda im. Jerzego Ciesielskiego przyznana. Otrzymał ją lek. med. Czesław Sudewicz (zdjęcia)
- Chciałbym zawsze kroczyć drogą najlepszego lekarza duszy i ciała - Jezusa Chrystusa - mówił podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. Jerzego Ciesielskiego tegoroczny, 22 jej laureat, dr Czesław Sudewicz z Białej Podlaskiej.
Leśnicy będą nadzorować lasy (zdjęcia)
Starosta nowosądecki Marek Pławiak spotkał się dziś z nadleśniczymi nadleśnictw Nawojowa, Gorlice, Piwniczna i Stary Sącz.
Zakopane wprowadziło sprzedaż biletów komunikacji miejskiej poprzez system mPay
Podróżujący miejskimi autobusami po Zakopanem nie muszą już szukać punktu ze sprzedażą biletów. Wystarczy zainstalować aplikację i kupować on – line.
2 mln zł przeznaczono na remonty chodników w ramach programu „Nowa Huta dziś”
Blisko 2 mln zł przeznaczono w 2017 r. z miejskiej kasy na remonty chodników w ramach programu „Nowa Huta dziś”. Część nadal czeka na odnowę.
Na Podhalu trwają zawody balonowe (zdjęcia)
Dwadzieścia załóg z całej Polski wystartowało w pierwszym dniu V Nowotarskich Zawodach Balonowych, które rozegrano dziś w Nowym Targu i Rogoźniku.
Spore zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej w Krakowie
Pracownicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie informują, że od 8 stycznia 2018 roku w ramach tzw. maksymalizacji siatki połączeń Komunikacji Miejskiej w Krakowie, wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu linii tramwajowych i autobusowych. Dzięki wprowadzonym wzmocnieniom dodatkowo do ruchu zostanie skierowanych prawie 50 autobusów i 30 tramwajów.
Jutro w Krakowie bezpłatna komunikacja miejska z powodu smogu
We wtorek, po raz pierwszy w tym sezonie grzewczym, zostanie wprowadzona bezpłatna komunikacja miejska dla kierowców.
Kolędnicy misyjni z parafii Poronin kolędują dla dzieci w Syrii i Libanie (zdjęcia)
PORONIN. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, na uroczystej Mszy Świętej proboszcz parafii pw. Św. Marii Magdaleny, ks. Stanisław Parzygnat pobłogosławił 84 kolędników.
Ślady niedźwiedzia w Babiogórskim Parku Narodowym
Maciej Moskwa ratownik GOPR sfotografował pod przełęczą Brona odcisk niedźwiedziej łapy.
"Budujcie błogosławiony krąg prawdy" - pierwsze po 12 latach spotkanie przedświąteczne Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z dziennikarzami
O tym, jak ważna jest służba prawdzie i tworzenie informacji przy poszanowaniu drugiego człowieka mówił do przedstawicieli mediów abp Marek Jędraszewski.
Przystanki Filharmonia i Plac Inwalidów w nowej odsłonie
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie informuje, że od początku grudnia br. pasażerowie krakowskiej Komunikacji Miejskiej mogą podziwiać przystanki Filharmonia i Plac Inwalidów w nowej, artystycznej szacie. Głównym motywem wizualnym jest w obu przypadkach twórczość i osoba Stanisława Wyspiańskiego.
Sądeccy rzemieślnicy łamali się opłatkiem
Członkowie sądeckiego Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości spotkali się dzisiaj, aby przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia złożyć sobie życzenia i połamać się opłatkiem.
Pożar w budynku socjalnym w Słomnikach - nie żyją trzy osoby
Nocą z wtorku na środę doszło do pożaru budynku socjalnego w Słomnikach. Strażacy znaleźli wewnątrz ciała trzech osób - dwóch mężczyzn i kobiety.
Kryniccy strażnicy będą sprawdzać popiół w piecach
W celu ochrony stanu powietrza i zapobiegania tzw. niskiej emisji, która jest przyczyną wielu chorób w minionym tygodniu strażnicy miejscy Krynicy-Zdroju wzięli udział w szkoleniu z zakresu ochrony środowiska, zapobiegania niskiej emisji oraz pobierania próbek popiołów z palenisk w piecach domowych. Szkolenie prowadzili pracownicy Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego w Jastrzębiu Zdroju.
Oświęcim z kontrolowanym powietrzem
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zakupiło trzy czujniki pomiaru zanieczyszczenia powietrza, które zaczną działać od 15 grudnia. Dzięki nim każdy mieszkaniec grodu znad Soły będzie mógł sprawdzić, czym oddycha w danej chwili.
„Studenci dzieciom - Mikołajki 2017” - zebrano ponad 52 tys. zł
Rekordową kwotę 52 tys. 86 zł 69 gr zebrali studenci Politechniki Krakowskiej w czasie 30. akcji charytatywnej „Studenci dzieciom - Mikołajki 2017”. Pieniądze przeznaczyli na prezenty dla podopiecznych małopolskich domów dziecka i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych.
Upamiętniono ratowników tatrzańskich (zdjęcia)
Klemens "Klimek" Bachleda i Wojciech Tylka-Suleja byli bohaterami ostatniego dnia Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem. Na zakończenie tegorocznego wydarzenia w Kościelisku wmurowano tablicę im poświęconą.
Marek Jędraszewski w nowym Laboratorium Technik Wizualnych (zdjęcia)
KRAKÓW. Wczoraj abp Marek Jędraszewski odwiedził siedzibę ACK Cyfronetu AGH, gdzie otwarto Laboratorium Technik Wizualnych.
Świętowała małopolska górnicza brać
Nie na Śląsku, który to region najbardziej kojarzy się z górnictwem, ale właśnie w Małopolsce znajdują się najstarsze polskie kopalnie – tym samym to właśnie w tym województwie najdłużej jest obchodzone święto górników, czyli tradycyjna Barbórka.
Najmniejszy rozrusznik serca na świecie zostanie wszczepiony po raz pierwszy w Małopolsce
Już 6 grudnia br. w Nowym Sączu prof. Dariusz Dudek wraz z zespołem hybrydowym przeprowadzi pierwsze dwa supernowoczesne zabiegi wszczepienia stymulatora serca Micra - najmniejszego stymulatora serca na świecie.
W Krakowie odbyła się 11 gala rozdania MediaTorów 2017 (zdjęcia)
W Auditorium Maximum UJ w Krakowie odbyła się gala rozdania MediaTorów, czyli Studencki Nagrórd Dziennikarskich.
Dzieci są zadowolone i bezpieczne
Zakończono prace przy budowie chodnika w pobliżu lotniska w Łososinie Dolnej. Inwestycja została w całości sfinansowana z budżetu Powiatu Nowosądeckiego.
Chodniki będą miały po 2 metry szerokości
Trwa budowa chodników w Siołkowej w gminie Grybów. Inwestycja jest finansowana głównie z budżetu Powiatu Nowosądeckiego i będzie kosztowała ponad 855 tysięcy złotych.
W Krakowie pojawi się nowe centrum rozwoju w zakresie mechaniki, optyki i elektroniki
W Krakowie pojawi się nowe centrum rozwoju w zakresie mechaniki, optyki i elektroniki. We wtorek przedstawiciele firmy Varroc, firmy CADM Automotive, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Krakowskiej podpisali list intencyjny o współpracy.
Nowe fakty w sprawie nożownika spod Wieliczki
Dziewiętnastolatek usłyszał zarzuty m.in. zabójstwa szesnastoletniego chłopaka. Do dramatycznych zdarzeń doszło na początku listopada w podwielickiej miejscowości.
Atak nożownika pod Wieliczką
Ciało nastolatka znaleziono na terenie jednej z podwielickich miejscowości – podaje TVN 24. Policja zatrzymała kilku nastolatków.
TPN apeluje do narciarzy, skiturowców i snowboardzistów
Kilka dni temu w Tatrach spadło sporo śniegu, a na szlakach pojawili się pierwsi narciarze skiturowi. Aktualnie z powodu ocieplenia i opadów deszczu śniegu ubywa z każdą godziną, a warunków do jazdy na nartach już nie ma.
Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim i Chrzanów - zmiany organizacji ruchu przy cmentarzach
Aby uniknąć zamieszania i niepotrzebnych nerwów w dniu Święta Zmarłych w wielu miejscach na ten dzień zmieniana jest organizacja ruchu i rozkłady komunikacji publicznej. Lepiej już teraz zapoznać się ze zmianami by nie być jutro zaskoczonym.
Wszystkich Świętych w Krakowie - zmiany w organizacji ruchu
Miasto przygotowało specjalną ofertę przewozową komunikacji miejskiej, aby zachęcić krakowian i przyjezdnych odwiedzających groby bliskich do dojazdu na cmentarze autobusami i tramwajami.
Kładki dla pieszych nad zakopianką oddane do użytku
W Głogoczowie i Jaworniku wybudowane zostały kładki, dzięki którym piesi mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę zakopianki.
Przed tarnowskim Urzędem Wojewódzkim stanie pomnik Józefa Piłsudskiego
W Tarnowie powstanie pomnik Józefa Piłsudskiego. Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą żeby był gotowy w setną rocznicę odzyskania niepodległości.
W poniedziałek kładki w Jaworniku i Głogoczowie będą oddane do użytku (zdjęcia)
Poprawi się bezpieczeństwo na „Zakopiance” w Głogoczowie i Jaworniku.
Rozkopana Rówień Krupowa (zdjęcia)
ZAKOPANE. Nowe chodniki, ścieżki, miejsca do wypoczynku i toalety za ponad 5 mln zł. Dolna Rówień Krupowa przechodzi rewitalizację.
Wypadek w Rogoźniku. Auto zmiażdżone w zderzeniu z betoniarką, droga wojewódzka zablokowana
Ze wstępnych ustaleń wynika, że na drodze wojewódzkiej, na wysokości zjazdu na Stare Bystre, zderzyły się w sumie cztery samochody, w tym trzy osobowe i jedna betoniarka.
Pielgrzymka Strażaków do Łagiewnik (zdjęcia)
- Jest i musi być w was być nieustannie pogłębiana gotowość do poświęcenia. Jest i musi być w was pewna zaprawa w znoszeniu trudności - mówił do strażaków w niedzielę 15 października Abp Marek Jędraszewski.
Piknik z Latawcem na Przełęczy Łapszanka (zdjęcia)
Na przełęczy nad Łapszanką odbył się Piknik z latawcem po Pętli Spiskiej.
Urzędnicy skakali w dal, dźwigali ciężary, mierzyli się z belami słomy i cięli drewno na czas (zdjęcia)
Pięć reprezentacji samorządów i dwie drużyny służb mundurowych wzięły udział w II Spartakiadzie Samorządowej na stadionie sportowym w Nawojowej.
Separatory znikną z ul. Kalwaryjskiej - będą dodatkowe miejsca parkingowe
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zdecydował o usunięciu części separatorów z ulicy Kalwaryjskiej w Krakowie. Dzięki temu zostaną wyznaczone tam dodatkowe miejsca parkingowe.
Komunikat WIOŚ w Krakowie dot. działań podjętych w związku z pożarem w Kluczach
Publikujemy komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie dotyczący działań podjętych w związku z wczorajszym pożarem w Kluczach.
Rowerami dla komunikacji, nie dla historii
Szybko nie powstanie rowerowa historyczna trasa fortów nowohuckich. Taki pomysł podsunął jeden z krakowskich rajców. Jednak głównym zamierzeniem władz grodu Kraka jest połączenie siecią ścieżek dla dwukołowców poszczególnych dzielnic, a nie rozwój tras pozwalających na zwiedzanie ciekawych miejsc w mieście.
Rozpoczęcie roku w Seminarium Duchownym w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej i ASP (zdjęcia)
- Trzeba nam wracać do Objawień Fatimskich i bardzo głęboko ustawiać swoje życie osobiste i wspólnotowe, a także to dążenie do Chrystusowego Kapłaństwa w świetle tego, co Matka Boża mówiła zwracając się do świata – mówił abp Marek Jędraszewski do alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, podczas Mszy świętej inaugurującej rok formacyjny.
Wiki, czyli sztuczna inteligencja w nowotarskim starostwie. Wirtualna urzędniczka odpowiada na pytania o dokumenty i... seks
NOWY TARG. Ma na imię Wiki, jest młoda, ładna, miła, bywa zabawna, ale nie umawia się na randki, bo... nie istnieje. Jest botem, czyli inteligentnym programem komputerowym, wirtualnym urzędnikiem zatrudnionym przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu. Można z nią swobodnie porozmawiać, a nawet dowiedzieć się czegoś ciekawego.
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpisał przetarg na budowę pomnika Armii Krajowej
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpisał przetarg na budowę pomnika Armii Krajowej. Miasto dołoży do niego 900 tysięcy złotych.
W najbliższy piątek w Krakowie komunikacją miejską pojedziemy za darmo
W najbliższy piątek w Krakowie komunikacją miejską pojedziemy za darmo. A to z okazji kończącego się Tygodnia Mobilności Dnia bez Samochodu.
Ratownicy medyczni będą rywalizować w Krakowie
Jutro w Krakowie rozpoczną się XVI Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym, których gospodarzem jest Krakowskie Pogotowie Ratunkowe – jednostka Województwa Małopolskiego. Przez 4 dni najlepsi ratownicy medyczni z całej Polski oraz ich koledzy z Lwowa będą rywalizować podczas wykonywania zadań symulujących rzeczywiste wypadki czy katastrofy. Zwycięzców poznamy już w sobotę 23 września podczas III Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia.
Policjanci i ratownicy TOPR przeczesują Dolinę Roztoki w Tatrach
Policjanci wraz z TOPR-owcami szukają w Tatrach śladów mogących pomóc w identyfikacji znalezionych w ubiegłym tygodniu ludzkich szczątków.
Podsumowanie XIII Małopolskiego Pikniku Lotniczego w Krakowie (zdjęcia)
Krem do opalania, duży zapas wody i parasol chroniący przed słońcem – te trzy rzeczy był chyba najchętniej używane podczas dwudniowego XIII Małopolskiego Pikniku Lotniczego w Krakowie.
Wypadek szybowca w Krakowie - zdjęcia i film z chwili upadku na ziemię
Podczas trwającego w Krakowie XIII Małopolskiego Pikniku Lotniczego doszło do groźnie wyglądającego incydentu.
Małopolski Piknik Lotniczy (zdjęcia)
Zakończył się pierwszy dzień XIII Małopolskiego Pikniku Lotniczego w Krakowie, który corocznie odbywa się na terenie
Muzeum Lotnictwa Polskiego, na historycznym lotnisku Rakowice-Czyżyny.
Zbliża się XIII Małopolski Piknik Lotniczy
Już 24-25 czerwca 2017 roku na krakowskim niebie zagoszczą doskonali piloci w niezwykłych samolotach. Podczas obydwu dni pokazów w powietrzu zaprezentują się mistrzowie akrobacji, zarówno indywidualnej jak i grupowej, oraz licznie przybyłe samoloty historyczne.
Dawid Kubacki i Kamil Stoch kręcili akrobacje z Breitling Jet Team w Pardubicach (zdjęcia)
W miniony weekend w Pardubicach odbywały się coroczne pokazy lotnicze – Aviaticka Pout. Impreza jak zawsze przygotowana była z rozmachem, a dobór samolotów zaspokoił niejednego fana awiacji.
Dzień Ratownika Górskiego – Rodzinny Piknik Charytatywny
W dniach 5-6 sierpnia br., w Krynicy – Zdroju odbędzie się impreza charytatywna „Dzień Ratownika Górskiego”, której organizatorem jest Fundacja GOPR.
"Dzienniki Gwiazdowe" Stanisława Lema w Teatrze Groteska
KRAKÓW. 20 maja, w Teatrze Groteska odbędzie się niezwykła premiera. Zaprezentujemy sztukę "Dzienniki gwiazdowe" na podstawie opowiadań wybitnego pisarza i futurologa Stanisława Lema.
Apel o chodniki przy „zakopiance”
Do resortu infrastruktury i budownictwa trafiła interpelacja trzech posłów w sprawie budowy chodników przy DK nr 7 na terenie gminy Lubień. Według przedstawicieli rządu nie wiadomo jednak, kiedy poprawi się bezpieczeństwo pieszych przy jednak z najbardziej ruchliwych tras Małopolski.
Na Kasprowym spotkali miłośnicy tej góry
Kilkaset osób wzięło udział w spotkaniu Miłośników Kasprowego Wierchu. Było to już 10-te spotkanie, które organizuje Rafał Sonik, znany sportowiec i rajdowiec.
Chodniki dla Nowej Huty
Był to krok dobry, choć niekonieczny. Można było od razu przystępować do działania – od razu wdrażać program „Nowa Huta dziś”. Krakowscy radni zdecydowali jednak inaczej. Na wczorajszej sesji poddali pod głosowanie zmienioną uchwałę przyjmującą ten program.
Śmiertelny wypadek motocyklowy
W Rogoźniku, na prostym odcinku drogi, kierowca motocykla typu ścigacz, z niewyjaśnionych przyczyn wypadł z drogi i rozbił się w fosie. Kierowca motocykla na nowotarskich numerach rejestracyjnych, mimo prowadzonej na miejscu reanimacji, zmarł.
Pierwszy rok funkcjonowania komunikacji miejskiej w Zakopanem
11 kwietnia mija rok, odkąd o godzinie 5:45 na ulice Zakopanego wyjechał pierwszy autobus komunikacji miejskiej. W ciągu roku niskopodłogowe autobusy Solaris Urbino 8,9 przewiozły w sumie ponad 395 tys. pasażerów. Popularność komunikacji miejskiej spowodowała, że władze Zakopanego chcą uruchomić kolejne linie, tym razem do Kuźnic i Doliny Strążyskiej.
Politechnika Krakowska zaprasza na Wirtualny Dzień Otwarty
Politechnika Krakowska zaprasza jutro, tj. we wtorek 11 kwietnia 2017 r. w g. 15-17, na Wirtualny Dzień Otwarty. To szansa dla wszystkich, którzy chcą poznać uczelnię, a nie mogli jej odwiedzić osobiście podczas tradycyjnego dnia otwartego.
Kandydat na strażaka okazał się podpalaczem
Policjanci z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych zatrzymali 5 podpalaczy, wśród nich był także członek Ochotniczej Straży Pożarnej.
Konstrukcje kładek nad „zakopianką” w Głogoczowie i Jaworniku są już widoczne. W nocy zamontowano łuk w Głogoczowie
Kolejny etap prac przy budowie dwóch kładek dla pieszych nad dk 7 („Zakopianką”) został wykonany. Minionej nocy montowano łuk kładki dla pieszych w Głogoczowie. W nocy z 8.03. na 9.03.2017 r. siedem kilometrów dalej w kierunku Myślenic montowany był pomost kładki w Jaworniku i tu już wykonywane są zbrojenia schodów. Obiekty powstają w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.
W nocy utrudnienia na zakopiance
W związku z budową kładki dla pieszych w Jaworniku, w nocy z poniedziałku na wtorek, w godzinach 22.00 - 5.00 całkowicie zamknięta zostanie jezdnia w stronę Zakopanego.
Spotkanie z cyklu "Bajka o ..." (zdjęcia)
W poniedziałek 27 lutego w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką. Gośćmi Zbigniewa Bajki byli Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek i Michał Rusinek.
W sobotę została oficjalnie otwarta nowa część największego krakowskiego dworca autobusowego
W sobotę została oficjalnie otwarta nowa część największego krakowskiego dworca autobusowego przy ul. Bosackiej. Pasażerowie mogą z niej już korzystać. Dzięki rozbudowie liczba odjazdów ma się zwiększyć o ok. 450 dziennie.
Red Bull Bieg Zbójników za nami
W Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska rozegrana dziś została IV edycja zawodów Red Bull Bieg Zbójników. Z wyjątkową, liczącą 8,2 km trasą, zmierzyła się rekordowa liczba 140 biegaczy narciarskich z całej Polski, gotowych do walki o tytuł Zbója i Zbójniczki Roku.
Andrzej Pradziad wygrał Bieg Zbójników w Białce Tatrzańskiej
Kilka minut temu Andrzej Pradziad - Góral z Murzasichla, jako pierwszy osiągnął linie mety tegorocznego Red Bull Bieg Zbójników który rozgrywany jest w Białce Tatrzańskiej.
Fatalny stan gimbusów pod Babią Górą
W miejscowości Zawoja Wilczna inspektorzy transportu drogowego z Oddziału w Nowym Targu zatrzymali do kontroli autobus szkolny, którym przewożonych było 15 dzieci do placówki oświatowej. Wielkim zaskoczeniem dla inspektorów okazał się fakt, że kierowca prowadził autobus mając prawą nogę w gipsie, a obok fotela kierowcy były oparte kule inwalidzkie.
Już jutro IV edycja Red Bull Bieg Zbójników w Białce Tatrzańskiej
25 lutego biegacze narciarscy z całej Polski zmierzą się z wyjątkową trasą o długości 8,2 kilometra, przygotowaną w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska specjalnie na zawody Red Bull Bieg Zbójników.
Mocno wieje w całej Małopolsce. Zerwana trakcja tramwajowa w Krakowie.
Sprawdziły się prognozy meteorologów i w całym województwie bardzo mocno wieje. Wichura daje się we znaki mieszkańcom Krakowa gdzie zerwana trakcja tramwajowa powoduje spore trudności komunikacyjne.
Uwaga! Będzie mocno wiało
Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie przewiduje od północy do godz. 18 w piątek wystąpienie silnego zachodniego wiatru o średniej prędkości od 30 do 45 kilometrów na godzinę. W porywach prędkość wiatru osiągnie 90 kilometrów.
5 milionów na sądeckie mosty
Promesę na blisko 5 milionów złotych otrzymał starosta nowosądecki Marek Pławiak od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pieniądze zostały przyznane na odbudowę i remont trzech mostów.
Awaria dylatacji na węźle Tynieckim A4. Ograniczenie prędkości do 80 km/h
Na węźle Tynieckim A4, 408 km Południowej Autostradowej Obwodnicy Krakowa doszło do awarii dylatacji. Na prawej jezdni, prawym pasie obiektu w kierunku Tarnowa urwał się kawałek profilu.
Pociągiem z Nowego Targu do Zakopanego?
Bezpośrednie połączenie kolejowe z Nowego Targu do Zakopanego, integracja transportu kolejowego z innymi środkami komunikacji, rozbudowa infrastruktury wokół dworców i budowa parkingów typu zaparkuj i jedź – wszystko to w przyszłości ma szansę na realizację. O perspektywach i możliwościach rozwoju transportu kolejowego na Podhalu rozmawiał z samorządowcami powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego marszałek Jacek Krupa.
Ruch na zakopiance - płynny
Przejazd z Zakopanego do Krakowa trwa ok. 2 godzin. Zakopianka korkuje się jedynie na odcinku Nowy Targ - Zakopane. Ten ok. 20 km odcinek kierowcy pokonują obecnie w 50 minut.
Uwaga kierowcy - tłoczno na "zakopiance"
Powrót z Tatr do Krakowa zajmuje około 4 godzin. Dużo szybciej jedzie się do Zakopanego. Ta podróż zajmuje kierowcom około 2h i 40 min. Jazdę utrudniają kierowcom opady śniegu z deszczem.
Jak nie interpelacją to wnioskiem
Część radnych z Oświęcimia od ponad roku stara się dowiedzieć, kiedy zostaną wymienione ławki na przystankach autobusowych. Władze miasta jednak nie zamierzają nic zmieniać. Wymiana korespondencji między samorządowcami jest coraz bogatsza.
14. 02 - zakochaj się w Teatrze
W ramach Dnia Zakochanych Teatr Ludowy przygotował specjalną propozycję - spektakl "Prywatna klinika".
Uniwersjada: Dominika Wolska otarła się o podium (video)
Dominika Wolska zajęła czwarte miejsce w snowboardowym crossie podczas
28. Zimowej Uniwersjady w Ałmatach.
Dwie Doliny połączone!
Udało się połączyć Muszynę z Wierchomlą czyli połączenie pomiędzy dwoma dolinami składającymi się na stację narciarską.
ANDRYCHOWSKI WAGABUNDA
Gościem grudniowego popołudnia będzie himalaista PIOTR PUSTELNIK
Jutro pogrzeb Andrzeja Wajdy. Będą zmiany w organizacji ruchu
W związku z odbywającymi się uroczystościami pogrzebowymi Andrzeja Wajdy w Krakowie, w tym na cmentarzu na Salwatorze, od około godziny 14 może wystąpić konieczność wyłączenia ruchu tramwajowego na ulicach Dominikańskiej i Franciszkańskiej.
Bezpłatna komunikacja miejska dla miłośników książek
Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę uprawniającą do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Krakowie uczestników Międzynarodowych Targów Książki i Festiwalu Conrada, którzy w dniach 27-30 października br. będą mieli przy sobie ważny bilet wstępu na Targi.
Spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich (zdjęcia)
Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar spotkał się w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu z przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w regionie. O formach wsparcia, udzielanego im przez powiatowy samorząd mówił wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk.
Bezpłatna komunikacja miejska w Krakowie, jeśli średnie stężenie pyłu PM10 przekroczy 150 mikrograma na metr sześć.
Teraz o tym, w jakie dni będzie można bezpłatnie korzystać z autobusów miejskich i tramwajów zadecydują odczyty z dwóch średnich stężenia pyłów PM10, a nie tylko jednej jak było w poprzednim sezonie grzewczym.
SIAF 2016 - kolejna edycja największego Air Show na Słowacji
W ostatni weekend sierpnia, jak co roku na lotnisku w Sliać koło Bańskiej Bystrzycy odbyły największe pokazy lotnicze na Słowacji – Slovak International Air Fest 2016.
Zmiany organizacji ruchu na dk 79 w Zabierzowie
W związku z modernizacją linii kolejowej E30 odcinek Zabrze – Katowice – Kraków, etap IIb, w poniedziałek 5 września br. nastąpią zmiany organizacji ruchu na dk 79 w Zabierzowie.
Konkurs Instrumentalistów, Kapel i Śpiewaków rozstrzygnięty (zdjęcia)
ZAKOPANE. W czwartek na plenerowej scenie festiwalowej odbyło się ogłoszenie wyników i koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki. Złote Zbyrkała w swoich kategoriach wygrali Podhalanie: Halina Skupień i zespół Skalni.
Premiera "Czerwonego kapitana"
W kinie Kijów. Centrum odbyła się uroczysta premiera filmu „Czerwony kapitan”. Na czerwonym dywanie zobaczyliśmy twórców filmu, a wśród gwiazd kina takie postacie jak m.in.: Maciej Stuhr i Marián Geišberg.
Tragiczny wypadek. Zablokowana DK 7 w rejonie Jawornika
W okolicach Jawornika doszło do śmiertelnego wypadku. Zginął pieszy. Odcinek zakopianki między Krakowem, a Myślenicami został zablokowany.
Zmiany na dworcu i w ruchu pociągów
Od niedzieli 31 lipca od godz. 14.00 do 1 sierpnia do godz. 14.00 z powodu wzmożonego ruchu zmianie ulegnie organizacja dojścia na perony Dworca Głównego. Pracownicy PKP proszą o wcześniejsze zakupienie biletu i zapoznanie się ze zmianami. Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc pracowników dworca w dojściu na perony - informuje serwis pope2016.com.
Pielgrzymi w Krakowie - kolorowy, radosny tłum (zdjęcia)
Wczoraj papież Franciszek wziął udział w Drodze Krzyżowej na krakowskich Błoniach. Po zakończeniu nabożeństwa i po spotkaniu pod oknem papieskim podobnie jak dzień wcześniej - wczoraj tłumy pielgrzymów przechodziły przez miasto.
ŚDM: to dzień pojednania i czuwania (zdjęcia)
W kolejnym dniu Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek odwiedził krakowskie Łagiewniki. Spowiadał młodych pielgrzymów z całego świata. Swoje słowa skierował też do kapłanów.
Pielgrzymi wracają z Błoń (zdjęcia)
KRAKÓW. Wieczorem, po spotkaniu z papieżem na Błoniach, młodzi pielgrzymi wracali do miejsc zakwaterowania.
Dojazd z A4 na lotnisko w Balicach jest możliwy
Nie jest i nie będzie zamykany dojazd na lotnisko w Balicach od autostrady A4. Można zjechać z węzła Kraków Balice na lotnisko i z powrotem tym samym węzłem na A4. Mogą wystąpić jedynie chwilowe utrudnienia w ruchu spowodowane przez przejazd pojazdów ze specjalnymi uprawnieniami.
Specjalny bilet komunikacji miejskiej na ŚDM
Od dziś można kupić w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej, punktach sprzedaży biletów i około 300 kioskach, specjalny bilet, uprawniający do przejazdu pojazdami komunikacji miejskiej w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży (od 26 do 31 lipca). Będzie kosztował 15 złotych.
Podczas ŚDM niektróre z ulic zamknięte - zorganizowano dedykowane parkingi dla samochodów
W trakcie Światowych Dni Młodzieży część ulic, szczególnie w Starym Mieście i w okolicach Błoń zostanie zamknięta. Samochody tam zaparkowane mają być usunięte. W związku z tym, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przygotował dedykowane parkingi, na które będzie można przeparkować samochód.
Utrudnienia w ruchu na czas ŚDM w Krakowie
Utrudnienia związane ze Światowymi Dniami Młodzieży zaczną się już 23 lipca. Zostanie zamknięta dla pieszych i pojazdów al. 3 Maja. Od 26 lipca ograniczenia dla kierowców obejmą też ulice w pobliżu Błoń i w zachodniej części Starego Miasta. Zostaną ponadto wyznaczone ulice, którymi do centrum będą szły tłumy pielgrzymów, co utrudni ruch samochodom.
Tour de Pologne 2016 w Krakowie - zmiany w komunikacji
Pojawiły się pierwsze utrudnienia w ruchu w związku z ostatnim etapem kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. Od około godziny 9.30 na objazdy kierowane są linia tramwajowe 1, 2, 6, 8, 13, 18, 20 oraz autobusowe: 124, 292, 304, 424, 504.
Tour de Pologne: utrudnienia w poniedziałek 18 lipca
W związku z przejazdem kolarzy należy spodziewać się utrudnień na drogach. Poniżej szczegóły dotyczące objazdów zaplanowanych na poniedziałek 18 lipca.
Przywrócony zostaje ruch na remontowanych jezdniach
W związku z przyjazdami pielgrzymów na ŚDM, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami likwidowane zostają utrudnienia dla kierowców na drogach krajowych w Małopolsce.
Czesi na Nowotarskim Pikniku Lotniczym
Czeskie Siły Powietrzne potwierdziły udział w VIII Nowotarskim Pikniku Lotniczym, który odbędzie się w dniach 13-14 sierpnia w Nowym Targu.
Pomnik św. Jana Pawła II; zegar 450-lecia; koncerty - podsumowanie 5. dnia Jubileuszu Jabłonki (zdjęcia)
Odsłonięcie pomnika św. Jana Pawła II oraz jubileuszowego zegara na 450-lecie Jabłonki, odtworzenie "Orawskiego oratorium" skomponowanego specjalnie na ten jubileusz, a także urodzinowy koncert zespołu De Press - piąty dzień obchodów święta Jabłonki był wyjątkowo bogaty w wydarzenia.
Oświęcim na ŚDM: będą utrudnienia na drogach
Oświęcim szykuje się na przyjazd młodych pątników ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. W związku z bliskością Miejsca Pamięci Auschwitz, będzie ich bardzo dużo. Kierowcy więc muszą liczyć się z utrudnieniami, które wystąpią na przełomie lipca i sierpnia.
Najlepsi piloci akrobacji samolotowej spotkają się w Nowym Targu!
Odliczanie do VIII Nowotarskiego Pikniku Lotniczego trwa, a atrakcji lotniczych wciąż przybywa. Na dzień dzisiejszy, udział w tym wielkim przedsięwzięciu zadeklarowało ponad 30 pilotów z 6 europejskich krajów!
Zmiany w organizacji ruchu podczas Światowych Dni Młodzieży 2016
Wszystkie informacje dotyczące zmian w organizacji ruchu (obsługi transportowej) na terenie miasta Krakowa w trakcie Światowych Dni Młodzieży 2016 odnaleźć można u właściwego zarządcy drogi, którym w przedmiotowej sprawie jest Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.
Samolot z III Rzeszy w Nowym Targu - pierwsza atrakcja VIII Nowotarskiego Pikniku Lotniczego
Wielkimi krokami zbliża się jedna z największych atrakcji w naszym regionie – Nowotarski Piknik Lotniczy (13-14 sierpnia). Będzie to już VIII edycja, której organizatorem jest Aeroklub Nowy Targ.
Pod Wawelem trwa Smoczy Piknik (zdjęcia)
Piękna słoneczna pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu - skorzystają z niej wszyscy którzy dziś i jutro przybędą pod Wawel gdzie odbywa się Smoczy Piknik.
Piknik jeździecki na nowotarskim lotnisku (zdjęcia)
NOWY TARG. Zawody w skokach przez przeszkody, wyścigi kłusaków oraz wyścigi płaskie, w których startowali zarówno jeźdźcy zawodowi jak i amatorzy - to główne atrakcje niedzielnego pikniku jeździeckiego.
Komunikat narciarski dla stacji narciarskiej Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla
Poniżej prezentujemy komunikat narciarski dla stacji Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla.
Duży wypadek samochodowy w Rogoźniku. Po rannych przyleciał śmigłowiec
Do wypadku doszło na głównej drodze, w rejonie miejscowej ubojni. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że zderzyły się trzy samochody. Poważnie ranne są trzy osoby. Droga jest zablokowana.
Udany Małopolski Piknik Lotniczy (zdjęcia)
W programie tegorocznego XIII Małopolskiego Pikniku Lotniczego znalazły się symulacje walk powietrznych z II wojny światowej, pokazy akrobacji w wykonaniu pilotów z Polski i ze świata - także aktualnych mistrzów świata, skoki spadochronowe.
Małopolski Piknik Lotniczy - zapraszamy do śledzenia relacji
XI Małopolski Piknik Lotniczy potrwa dwa dni. W tym czasie będziemy przekazywać Czytelnikom krótkie relacje z tego wydarzenia na naszym profilu - Malopolskaonline (kliknij).
Małopolski Piknik Lotniczy już w ten weekend
Już po raz jedenasty Muzeum Lotnictwa Polskiego ma przyjemność zaprosić na Małopolski Piknik Lotniczy. Wydarzenie to tradycyjnie będzie miało miejsce w ostatni weekend czerwca w siedzibie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie na najstarszym lotnisku Rzeczypospolitej – Rakowice-Czyżyny, historycznej siedzibie II Pułku Lotniczego.
IX. Piknik Rodzinny w czarnodunajeckim Przedszkolu Samorządowym
„Mamo, tato dziś wszystkie dzieci, niosą Tobie, życzeń bukiecik ...” - to fragment jednej z piosenek, które przedszkolaki z czarnodunajeckiego Przedszkola Samorządowego zaśpiewały swoim rodzicom podczas IX. Pikniku Rodzinnego, zorganizowanego w miniony czwartek. Spotkały się na nim dzieci, rodzice i pracownicy przedszkola.
Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na XI Małopolski Piknik Lotniczy
Wydarzenie to tradycyjnie będzie miało miejsce w ostatni weekend czerwca (27-28 czerwca) w siedzibie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie na najstarszym lotnisku Rzeczypospolitej – Rakowice-Czyżyny, historycznej siedzibie II Pułku Lotniczego.
Zbliża się termin VII Nowotarskiego Pikniku Lotniczego
Aeroklub Nowy Targ zaprasza na VII Nowotarski Piknik Lotniczy, który odbędzie się w dniach 15-16 sierpnia na lotnisku miejskim w Nowym Targu.
ZMT z weteranami w Rybniku i Gromniku
Wyraz szacunku dla żołnierzy Wojska Polskiego. Taki był główny cel uczestniczenia Zakładów Mechanicznych Tarnów w obchodach Dnia Weterana.
Wyniki Andrzeja Dudy w Małopolsce
We wszystkich trzech okręgach wyborczych w Małopolsce w II turze wyborów prezydenckich wygrał Andrzej Duda. W okręgu krakowskim uzyskał 55,25 proc. poparcia, w tarnowskim 70,3 proc., a w nowosądeckim 71,86 proc. - wynika z danych okręgowych komisji wyborczych.
Kolejna rozpawa dotycząca "obrony pomników sowiecki" (zdjęcia)
Przed Sądem Rejonowym w Nowym Sączu odbyła się kolejna rozprawa dotycząca pokojowej manifestacji jaka została zorganizowana w tym mieście 27 września ub. roku pod jednym z pomników "sowieckich".
70 lat Politechniki Krakowskiej
Politechnika Krakowska, jedna z najlepszych uczeni technicznych w Polsce, obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Uroczystości jubileuszowe, które odbyły się Teatrze im. J. Słowackiego były nie tylko okazją do przypomnienia historii szkoły wyższej i jej sukcesów, ale też uhonorowania zasłużonych profesorów i naukowców.
KRAKÓW. Tramwaj zderzył się z autobusem
Około godziny 6:50 na ulicy Pawiej, na wysokości Politechniki Krakowskiej, doszło do zderzenia tramwaju z autobusem. W zdarzeniu rannych zostało kilka osób. Nikt nie poniósł poważnych obrażeń. Nie wystąpiły utrudnienia w ruchu drogowym.
KRAKÓW. "Nie dla likwidacji części surowcowej huty" - demonstracja hutników pod kombinatem
W czwartek, 16 kwietnia ponad tysiąc osób demonstrowało przed bramą główną kombinatu w Nowej Hucie. Tutejsi hutnicy mogą stracić pracę.
KRAKÓW. Święto Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - będą dodatkowe kursy komunikacji miejskiej
W niedzielę, 12 kwietnia przypada Święto Bożego Miłosierdzia i uroczystości w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tego dnia komunikacja miejska uruchomi dodatkowe kursy, a w mieście będą zmiany w organizacji ruchu.
Turyści, którzy zaginęli na Babiej Górze, zostali odnalezieni przez ratowników
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poszukiwało przez kilka godzin 25-letniej kobiety i 40-letniego mężczyzny z Katowic. Para, która wyszła na wycieczkę na najwyższy szczyt Babiej Góry, telefonicznie poinformowała ratowników o swoich problemach podczas wędrówki.
Modlitwa pod pomnikiem na Krowiarkach w 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II (zdjęcia)
W godzinę śmierci Jana Pawła II na Przełęczy Krowiarki pod pomnikiem świętego papieża Polaka zgromadzili się Orawianie na modlitwie. Mimo trudnych zimowych warunków atmosferycznych wierni dotarli na to pamiętne miejsce ostatniej górskiej wyprawy Karola Wojtyły przed rozpoczęciem pontyfikatu.
Projekt FIO Małopolska Lokalnie - dotacje dla społeczników
Do 15 kwietnia trwa nabór do drugiej edycji konkursu dla młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i samopomocowych z terenu województwa małopolskiego. Młodzi społecznicy mogą ubiegać się o mikro-dotację od 2-5 tys. zł na projekt społeczny lub rozwój organizacji.
Nowy wskaźnik przeliczeniowy w budynkach mieszkalnych
Od 1 kwietnia 2015 roku w Małopolsce obowiązywać będzie nowy wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.
KRAKÓW. Prokuratura i policja poszukują Dominika Lutego - chłopak zaatakował maczetą mężczyznę
Do 10 lat kary pozbawienia wolności grozi Dominikowi Lutemu, pseudonim "Baca", który w grudniu 2014 na osiedlu Prokocim zaatakował maczetą mężczyznę tylko dlatego, że tamten miał na sobie czapkę w barwach klubowych Cracovii.
Bez szacunku dla przeszłości jesteśmy nikim... niezwykła wystawa w Skale
Powiedz mi, gdzie są twoje korzenie i jaki jest twój rodowód, a powiem Ci kim jesteś. Gdyby dosłownie zacytować te słowa wiele do powiedzenia mieli by mieszkańcy Skały, którzy postanowili uchronić pamięć o swoich przodkach.
Rozstrzygnęto gorlicki Konkurs Plastyki Obrzędowej na Pisankę Wielkanocną
GORLICE. W konkursie wzięło udział 183 uczniów z 24 placówek oświatowych z terenu powiatu gorlickiego.
XIII Finał Wielkiej Gali Poezji w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Artystycznej (zdjęcia)
ZAKOPANE. W auli POSA podczas uroczystej Gali ogłoszono wyniki XIII Konkursu Poetyckiego, organizowanego przez Dyrekcję i Radę Rodziców Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem. Złotą Różę Poezji otrzymali: Karolina Fedorowicz i Mieszko Iwaniec.
39. Bieg Kościuszkowski
Prawie 200 zawodniczek i zawodników wystartowało w 39. Ulicznym Biegu Sztafetowym Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki. W zawodach startują głównie studenci, ale także mieszkańcy Krakowa i okolic, osoby niepełnosprawne.
KRAKÓW. Mężczyzna rzucił się pod jadący pociąg - zginął na miejscu
Około godz. 16., mniej więcej 200 metrów od stacji kolejowej Łagiewniki mężczyzna rzucił się pod jadący pociąg. Zginął na miejscu. Policjanci prowadzą działania na miejscu tragedii. Na razie nieznana jest tożsamość ofiary.
Finał konkursu na pamiątkę wielkanocną z Małopolski
Jutro (21 marca) poznamy laureatów konkursu na pamiątkę wielkanocną z Małopolski „Wielkanoc jest w Małopolsce”.
Poważna kolizja na "zakopiance"
W Jaworniku doszło do zderzenia trzech samochodów. Cztery osoby zostały poszkodowane.
Nie dodzwonisz się do Urzędu Wojewódzkiego. Trwa usuwanie awarii
- W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim ma miejsce awaria sieci telekomunikacyjnej. Obecnie trwa naprawa linii telefonicznych - informuje Monika Frenkiel z Biura Prasowego wojewody i dodaje, że numer alarmowy 112 "działa bez problemu".
Znamy wyniki Parady Gazdowskiej w Kościelisku (zdjęcia)
KOŚCIELISKO. Po rozegraniu trzech konkurencji - wyścigu kumoterek, skiringu i ski-skiringu - najwięcej punktów zdobył koń Cezar należący do Stanisława Rzadkosza Pulki. Natomiast w punktacji ogólnej obejmującej skiring i ski-skiring - I miejsce uzyskał koń Galahad pana Piotra Dudy.
Policjanci brzeskiej drogówki zatrzymali groźnego przestępcę
Wszystko zaczęło się pod koniec tego tygodnia w Brzesku i Jadowniku , gdy pewien kierowca nie zatrzymał się do kontroli drogowej.
Wojciech Szczepanik nowym wicewojewodą Małopolski
Wojciech Szczepanik, dotychczasowy dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie został nowym wicewojewodą.
KRAKÓW. Zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej
14 lutego rozpocznie się remont torowiska na alejach Andersa i Solidarności. Spowoduje to zmiany tras i rozkładu tramwajów i autobusów w Nowej Hucie.
Oddano do użytku kładkę dla pieszych w Jaworniku
Od dziś można korzystać z kładki dla pieszych w Jaworniku. Inwestycja poprawiająca bezpieczeństwo zarówno pieszych przechodzących przez zakopiankę w tym miejscu jak i kierowców dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do ich dyspozycji są windy.
Rafał Sonik godnie powitany w Zakopanem
Siedmiokrotny uczestnik rajdu Dakar i tegoroczny zwycięzca w kategorii quadów - Rafał Sonik - przyjechał dziś do Zakopanego, gdzie ma mieszkanie i wielu przyjaciół. Do tych, którzy przyszli go powitać mówił, że to jedyne miejsce na ziemi, które pokochał bezgranicznie.
Spotkanie z Rafałem Sonikiem na krakowskim Rynku Głównym
Dzisiaj, Rafał Sonik - zwycięzca Rajdu Dakar 2015 uda się prosto z lotniska na krakowski Rynek Główny, gdzie o godz. 15.30 zostanie powitany przez kibiców.
Interaktywny przewodnik po Krakowie
Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Krakowie postanowili sprawdzić w jakim stopniu Kraków jest miastem dostępnym dla niepełnosprawnych. Rezultaty swojej pracy zamieścili w specjalnym przewodniku „Miejskie Dynamo”
Rafał Sonik zwycięzcą Rajdu Dakar!
Rafał Sonik to pierwszy Polak, który wygrał Rajd Dakar. Drugiego w klasyfikacji generalnej Jeremiasa Gonzaleza Ferioliego wyprzedził o prawie 3 godziny! Sukces odniósł także Krzysztof Hołowczyc, który skończył rajd na trzecim miejscu w klasyfikacji kierowców.
Nie żyje Michał Hernik - uczestnik Rajdu Dakar
Podczas Rajdu Dakar zginął Michał Hernik. Ciało 39-letniego motocyklisty z Krakowa znaleziono 300 metrów od trasy. Jak dotąd, nie ustalono przyczyn śmierci, jednak według wstępnych informacji, nie ma śladów wypadku.
NIK: za smog jest odpowiedzialny węgiel
Kraków i Nowy Sącz są w czołówce polskich miast, w których przekraczane są limity zanieczyszczeń powietrza. Naczelna Izba Kontroli opublikowała raport po kontroli dotyczącej problemu ochrony powietrza w najbardziej zanieczyszczonych miejscach w kraju.
System ratownictwa w Małopolsce - pozytywnie oceniony przez NIK
Najwyższa Izba Kontroli ocenia pozytywnie działania organizacyjne i nadzorcze wojewody małopolskiego dotyczące systemu ratownictwa medycznego.
„Tango z Buenos Aires” - spotkanie z podróżnikiem Jackiem Walczakiem (zdjęcia)
W Białej izbie Związku Podhalan w Zakopanem odbyło się spotkanie w ramach "Posiadów w Białej Izbie". Tym razem bohaterem wieczoru była Jacek Walczak, który opowiedział o swoich podróżach po Argentynie.
Zbiornik Wodny Świnna Poręba w budowie (zdjęcia)
Trwa inwestycja pod nazwą budowa Zbiornika Wodnego Świnna Poręba zlokalizowanego w Skawinie (województwo małopolskie w powiatach wadowickim i suskim, na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce). Inwestycja składa się z czterech podstawowych zadań.
Uroczyste otwarcie Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu im. Św. Ojca Pio
W Szczawnicy w Solar Spa dokonano uroczystego otwarcia Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu im. Św. Ojca Pio.
W uroczystości wziął udział prezydent RP Lech Wałęsa wraz z małżonką Danutą.
72. Konkurs Szopek Krakowskich
W czwartek, 4 grudnia odbędzie się 72. Konkurs Szopek Krakowskich. Na Rynek Główny od rana przybywać będą szopkarze ze swoimi dziełami, aby zająć jak najlepsze miejsca na stopniach pomnika Adama Mickiewicza.
XXXV Orawski Konkurs Literacki im. Piotra Borowego rozstrzygnięty (zdjęcia)
Na XXXV edycję konkursu nadesłano 89 utworów poetyckich oraz 35 tekstów pisanych prozą. Udział wzięło 76 autorów. Wśród nich byli uczniowie z różnych szkół, ale także osoby dorosłe z Orawy, Podhala i okolic. Nadesłane utwory pisane językiem literackim lub gwarą powinny zawierać się w tematyce orawskiej.
Śmiertelny wypadek na torach w Słomnikach
Przejeżdżający przez stację PKP pociąg Pendolino potrącił 43-letniego mężczyznę, który zginął na miejscu. Do zdarzenia doszło w poniedziałek, późnym wieczorem podczas testowej jazdy pociągu.
Promocja słownika biograficznego Podhalanie (zdjęcia)
W Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem odbyła się promocja trzeciej części słownika biograficznego "Podhalanie" pod redakcją Elżbiety Chodurskiej i Zbigniewa Judyckiego.
Szaflarzański Piknik Rowerowy (zdjęcia)
W niedzielę odbyły się zawody rowerowe w ramach „1. Pikniku Rowerowego Szaflary Tour 2014” organizowane przez Stowarzyszenie „Dla Rozwoju Gminy Szaflary”. W imprezie uczestniczyło ponad 250 osób. Zawody rowerowe odbyły się w pięciu klasyfikowanych kategoriach oraz 3 kategoriach dzieci do lat 12.
Wokół Oleandrów - przewodnik
Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski zaprasza na spotkanie promujące "Wokół Oleandrów" - 5 listopada br. o godz. 18.00 w Pałacu Krzysztofory. W rozmowie wezmą udział: Andrzej Fischer, Janusz Tadeusz Nowak, Wacław Passowicz. Spotkanie poprowadzi znany krakowski dziennikarz i poeta- Marcin Baran.
Uroczystości na cmentarzu wojennym tzw. Glinniku
Zakończono tegoroczny etap prac badawczo-ekshumacyjnych na terenie tzw. „Glinnika” w Krakowie – Przegorzałach. W środę, 29 października na cmentarzu planowane jest uroczyste złożenie we wspólnej mogile szczątków 66 ofiar zbrodni okupanta niemieckiego dokonanych w latach 1939-1944.
Rzepiennik Strzyżewski: upamiętnili poległych partyzantów
W przysiółku Dąbry w Rzepienniku Strzyżewskim (pow. tarnowski) uczczono w niedzielę akcję „Burza”. To tu w 1944 roku w wyniku zasadzki zginęło 18 partyzantów a 10 zostało wziętych do niewoli. Samorząd Małopolski podczas uroczystości reprezentował Stanisław Sorys z zarządu województwa.
Odsłonięcie pomnika Janusza Kurtyki w Morawicy koło Krakowa (zdjęcia)
W podkrakowskiej Morawicy odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Janusza Kurtyki - prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Wielkiego Polaka, który czuł się żołnierzem, bo przez całe życie walczył o wolną Polskę.
Zakończono prace na „Glinniku"
Zakończono tegoroczny etap prac badawczo-ekshumacyjnych na terenie tzw. „Glinnika” w Krakowie – Przegorzałach. Prace rozpoczęto na zlecenie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w ubiegłym roku. Mają one być kontynuowane w roku 2015.
Piknik Edukacyjny w nowotarskim Parku (zdjęcia)
NOWY TARG. Na terenie Parku Miejskiego trwa Piknik Edukacyjny pod hasłem "Jajko mądrzejsze od kokoszy". Kilkugodzinny cykl zabaw przygotowała Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.
Manifestacja pod pomnikiem Armii Czerwonej w Nowym Sączu. Intwerweniwała Policja (zdjęcia)
Organizacje kombatanckie i niepodległościowe po raz kolejny domagały się zburzenia monumentu. Poniżej - przesłana nam relacja z manifestacji.
Zakopiański radny wnioskuje o pomoc dla rodzin z Ukrainy
ZAKOPANE. O umieszczenie w projekcie przyszłorocznego budżetu jakieś kwoty przeznaczonej na pomoc rodzinom w partnerskim dla Zakopanego mieście Stryj apelował podczas sesji radny Jan Gąsienica-Walczak Sobuś. - To sprawa bardzo istotna i ważny jest czas - przypominał.
Budowa chodnika w Lipnicy Wielkiej (zdjęcia)
Na drodze nr 1676 K prowadzącej przez miejscowość Lipnica Wielka trwa budowa chodnika. Inwestycja realizowana przy drodze powiatowej Lipnica Wielka – Przywarówka, została podzielona na trzy odcinki.
Znamy laureatów konkursu "Słoneczniki 2014"
W Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się uroczysta gala rozdania nagród w konkursie portalu CzasDzieci.pl na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci – Słoneczniki 2014.
Piękni ponad sześćdziesięcioletni
Edward kilka razy w tygodniu jeździ tramwajem. Nie jest motorniczym, ale nie wie co zrobić z wolnym czasem. Tłumaczy, że w tramwaju jest wśród ludzi. Cierpi na chorobę zwaną „samotność”.
Krakowskie propozycje dla najmłodszych
DU-Da-Di, Klub Latających Podróżników i Po-łączenia to nazwy zajęć i warsztatów dla naszych najmłodszych, które już we wrześniu rozpoczną się w krakowskim Muzeum Etnograficznym. To druga już edycja zajęć, które rok temu cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Spotkania będą prowadzić doświadczeni specjaliści.
Jan Łaba z Rogoźnika pilnie potrzebuje krwi
W niedzielę, podczas uroczystości dożynkowych w Rogoźniku, miał miejsce wypadek, w wyniku którego ucierpiał fiakier przewożący wieniec dożynkowy. Z ciężkimi obrażeniami został przewieziony do szpitala w Nowym Targu. W środę będzie wykonywana operacja do której potrzebna jest pilnie krew dla niego.
Podsumowanie Nowotarskiego Pikniku Lotniczego, czyli statystyka i zdjęcia
NOWY TARG. Dwudniowy Piknik Lotniczy był bez wątpienia sukcesem organizatorów, którzy przełożył się na ogólne zadowolenie uczestników. Emocji nie sposób wymierzyć, ale inne elementy można zamknąć w suchych liczbach. Poniżej - takie właśnie podsumowanie.
W Jaworniku na "zakopiance" powstaje kładka dla pieszych
Stalowa konstrukcja kładki dla pieszych budowanej w Jaworniku (gmina Myślenice) na drodze krajowej nr 7, czyli na "zakopiance" jest już gotowa. Teraz trwają roboty zbrojeniowe przed betonowaniem schodów. Kładka zostanie oddana do dyspozycji pieszych w lutym przyszłego roku.
Konkurs fotograficzny. Wyślij swoje zdjęcie z jamnikiem
W ramach rozgrzewki przed tegorocznym Marszem Jamników Radio Kraków zaprasza do udziału w konkursie na najlepsze zdjęcie z jamnikiem. Jubileuszowa, 20-sta edycja Marszu odbędzie się w niedzielę 7 września na Rynku Głównym w Krakowie.
I Piknik z Filmem Górskim pod pienińskimi gwiazdami (zdjęcia)
Mimo deszczowej pogody I Piknik z Filmem Górskim, przyciągnął na Polanę Sosny liczne grono entuzjastów podróży i gór. Pierwszymi bohaterami spotkania byli zeszłoroczni zdobywcy nagrody „Kolosy” w kategorii „Wyczyn roku”, którzy opowiedzieli o swojej szalonej wyprawie polegającej na najszybszym w historii przemierzeniu Karpat biegiem i kajakiem.
Tegoroczną Podhalańską Królową Miodu została Dorota Zatłoka z Nowego Bystrego (zdjęcia)
W Poroninie podczas XIII Dnia Misia, Miodu i Bartników 17 sierpnia 2014 r. odbyły się Wybory Podhalańskiej Królowej Miodu. Do konkursu zgłosiło się sześć dziewcząt: Wioletta Król z Poronina, Natalia Łojas z Poronina, Dorota Zatłoka z Nowego Bystrego, Bernadetta Sobczak z Zębu, Natalia Wirmańska z Bustryku i Sara Spórna z Zubrzycy Dolnej.
"Podniebny taniec Orłów" (zdjęcia)
Tak zatytułował swoje zdjęcia p. Wojciech Orawiec, który zarejestrował popisy Zespołu Akrobacyjnego Polskich Sił Powietrznych "Orlik" podczas Nowotarskiego Pikniku Lotniczego.
Dobre dwa dni zabawy w Szczawnicy (zdjęcia,film)
W piątek i sobotę Szczawnica żyła muzyką i pieśnią folkloru pienińskiego i country, a także jedynego w Polsce kabaretu góralskiego i zebrania w jednym miejscu tak wielu różnych modeli motocykli.
Drugi dzień akrobatycznych popisów na nowotarskim niebie (zdjęcia)
NOWY TARG. Kilkanaście tysięcy osób oglądało popisy pilotów podczas pierwszego dnia Nowotarskiego Pikniku Lotniczego. Drugi dzień imprezy zapowiada się równie rekordowo.
VI Nowotarski Piknik Lotniczy - pierwszy dzień za nami (zdjęcia)
NOWY TARG. W pierwszy dzień VI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego pogoda wprawdzie nie rozpieszczała, ale organizatorom udało się przeprowadzić pokazy lotnicze, na które czekali miłośnicy lotnictwa.
Rozpoczyna się dwudniowy Nowotarski Piknik Lotniczy
Dziś i jutro Aeroklub Nowy Targ organizuje kolejną edycję Nowotarskiego Pikniku Lotniczego. W programie pokazy modelarskie, skoki spadochronowe, paralotnie, pokaz akrobacji w międzynarodowym wykonaniu, starty pięciu balonów na ogrzane powietrze oraz atrakcje dla całych rodzin. Będą koncerty i pokazy pirotechniczne. Oby tylko pogoda dopisała.
Nowy Targ po raz drugi odwiedzi Zespół Akrobacyjny Polskich Sił Powietrznych "Orlik"
Niecały tydzień pozostał do największego święta lotniczego w Nowym Targu jakim jest VI Nowotarski Piknik Lotniczy. Znamy już wszystkie atrakcje tegorocznej edycji pokazów i jest nam bardzo miło zakomunikować, że w podobnie jak w zeszłym roku, na naszym niebie będziemy gościć Zespół Akrobacyjny Polskich Sił Powietrznych „Orlik“.
Konsultacje społeczne ws. tarnowskiej komunikacji
Do 14 sierpnia mieszkańcy Tarnowa mogą zgłaszać swoje uwagi i pomysły do powstającego planu miejskiej komunikacji. Dokument będzie obowiązywał przez kilka lat.
Viper SD-4 - kolejna atrakcja Nowotarskiego Pikniku Lotniczego
Podczas VI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego na lotnisku w Nowym Targu będziemy mogli zobaczyć nowoczesny, ultralekki samolot Viper SD-4 wyprodukowany na Słowacji. W trakcie trwania imprezy będzie możliwość oglądnięcia tej maszyny w locie, ale również porozmawiać z producentem na temat ogromnych możliwości tego samolotu.
I-wojenny piknik lotniczy
W najbliższą niedzielę zapraszamy na lotnisko w Nowym Targu, gdzie odbędzie się drugi z cyklu I-wojenny piknik lotniczy. Organizowany jest on wspólnie przez Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz Aeroklub Nowotarski w ramach projektu Skrzydła Wielkiej Wojny.
Tekla Klebetnica – kolejną gwiazdą pikniku „etno”
ZAKOPANE. W sobotę 30 sierpnia podczas pikniku w stylu „etno” na plenerowej scenie w wiosce festiwalowej wystąpi także zespół „Tekla Klebetnica”, znany z programu „Mam talent”. Ten folkowy akcent zakończy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, a także wakacje pod Tatrami.
Ekologiczne autobusy (zdjęcia)
Dziś na dwanaście linii autobusowych Krakowa wyruszyły ekologiczne autobusy z silnikami Euro 6. Tego rodzaju silnik oznacza w praktyce, że autobusy mają niską emisją spalin. Jeżdżąc po mieście wręcz oczyszczają atmosferę.
Skrzydła Wielkiej Wojny w Nowym Targu
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Aeroklub Nowy Targ zapraszają na piknik lotniczo-historyczny z okazji wybuchu I wojny światowej. Impreza odbędzie się na lotnisku miejskim w Nowym Targu 10 sierpnia w godz. od 10.00 do 18.00.
JADOWNIKI. Na drogę wybiegły dziki - samochód zderzył się z tirem
W środę, 23 lipca przed godz. 23:00 w małopolskich Jadownikach w tragicznym wypadku zginęli rodzice z dwuletnim dzieckiem. Ich fiat zderzył się z dzikami i wpadł pod ciężarówkę.
Nowotarski Piknik Lotniczy - atrakcje również na ziemi. Zagra CF-98
VI Nowotarski Piknik Lotniczy (16-17 sierpnia) to nie tylko atrakcje w powietrzu. Kilka wydarzeń odbędzie się również na ziemi. W programie między innymi teatrzyk dla dzieci, pokazy taneczne, konkursy z nagrodami oraz koncerty.
Piknik piłkarski na nowotarskim Rynku (zdjęcia)
Na nowotarskim Rynku zorganizowany został piłkarski piknik rodzinny, podczas którego dla dzieci i młodzieży przygotowano wiele konkursów.
I Małopolski Rodzinny Piknik Ekologiczny na Bachledówce (zdjęcia)
CZERWIENNE. Fundacja Rozwoju Podhala zorganizowała na Bachledówce w Czerwiennem Piknik Ekologiczny.
Impreza edukacyjna pn. "Spotkanie z Gorcami" piknik rodzinny (zdjęcia)
W niedzielę odbyła się cykliczna impreza pn. „Spotkanie z Gorcami” organizowana przez Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej, przy współpracy z miejscowymi organizacjami społecznymi, jak również ze stowarzyszeniami spoza Ochotnicy.
Grupa akrobacyjna z Jordanii - kolejna gwiazda Nowotarskiego Pikniku Lotniczego
Royal Jordanian Falcons - bo o nich mowa - będą niewątpliwie jedną z największych gwiazd dwudniowego programu Air Show w Nowym Targu (16-17 sierpnia).
Samolot-legenda na Nowotarskim Pikniku Lotniczym
Trwa odliczanie dni do VI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego (16-17 sierpnia). Tymczasem organizatorzy szykują kolejne atrakcje, a jedną z nich będzie legendarny samolot pochodzący z USA Boeing Stearman A75N1.
Piknik Rodzinny w Zawoi (zdjęcia)
Na dobry początek tegorocznych wakacji w Zawoi odbył się wielki rodzinny piknik.
Katastrofa samolotu: 11 osób nie żyje
Do najtragiczniejszej katastrofy samolotu cywilnego ostatnich lat doszło niedaleko Częstochowy. W samolocie, który wystartował z lotniska Rudniki, leciało 12 osób: 11 skoczków spadochronowych i pilot. Jedyna osoba, która przeżyła - jest w ciężkim stanie.
Piknik Lotniczy w Popradzie (zdjęcia)
W miniony weekend odbyła się w Popradzie kolejna impreza Aero-Moto Vikend w ramach której na miejscowym lotnisku zaprezentowano samoloty, helikoptery i samochody. Nie zabrakło też inscenizacji historycznych.
X Małopolski Piknik Lotniczy w Krakowie (zdjęcia)
Na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny zorganizowany został doroczny Piknik Lotniczy. Główny organizator, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie deklaruje: "czerpiąc ze skarbca najlepszych lotniczych tradycji tworzymy imprezę mającą na celu nie tylko przybliżenie historii i dziedzictwa Polskich Skrzydeł szerokiej publiczności, ale również zapewniającą dobrą zabawę dla całej rodziny, spełniając najlepsze oświeceniowe wzorce: bawić ucząc, uczyć bawiąc.
Dusan Samko - słowacki pilot akrobacyjny - kolejną gwiazdą Nowotarskiego Pikniku Lotniczego
Niecałe dwa miesiące pozostały do największej imprezy plenerowej w Nowym Targu, jakim jest Nowotarski Piknik Lotniczy. Tegoroczna, VI edycja na pewno nie będzie gorsza niż poprzednie, a już dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że atrakcji wciąż przybywa.
Wybory Strażaka Roku w Małopolsce
Konkurs "Strażak Roku Województwa Małopolskiego" został zorganizowany w tym roku po raz pierwszy. Organizuje go Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Województwa Małopolskiego, a partnerami przedsięwzięcia są Województwo Małopolskie oraz Małopolski Komendant Wojewódzki PSP.
Bitwa o najlepszego naleśnika (zdjęcia)
Podczas trzydniowych Dni Skały rozstrzygnięto konkurs o najlepszego naleśnika. Walczyły ze sobą silne zespoły bo Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Skała. Wygrali gospodarze serwując zestaw klasyczny, czyli naleśnik z serem białym polewany śmietaną i ozdobiony truskawką.
Zakopiański Piknik z Olimpijczykami (zdjęcia)
W Parku Miejskim w Zakopanem z okazji Dnia Dziecka odbył się Piknik z Olimpijczykami zorganizowany został przez Urząd Miasta Zakopane i Szkołę Mistrzostwa Sportowego.
Grupa Akrobacyjna Żelazny - gwiazdą nowotarskiego Pikniku Lotniczego
NOWY TARG. Kolejny, VI już Nowotarski Piknik Lotniczy odbędzie się w tym roku w dniach 16-17 sierpnia. - Ostatnie lata pokazały, że jest to największa tego typu impreza w naszym regionie, a zainteresowanie nią z roku na rok rośnie. Tegoroczna edycja zapowiada się równie dobrze - zapewniają organizatory z ANT.
Walki o wzgórze Jabłoniec 1914 – piknik i inscenizacja historyczna (zdjęcia)
W niedzielę obok malowniczo położonego Gimnazjum nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Klikuszowej, odbył się Klikuszowski Piknik edukacyjno, którego kulminacyjnym momentem było historyczne widowisko plenerowe.
Pozytywni, czyli o dzielnym Kajtku i jego Mamie (zdjęcia)
Monika Korpak z Bolechowic urodziła osiem lat temu Kajtka, który "zawojował świat". Chłopiec mimo, że urodził się bez nóg pokazał, że dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych. Kajtek jest wielkim pasjonatem futbolu. Ma specjalne, gumowe spodnie i usztywniane rękawice. W domu w ten sposób gra w piłkę.
Nowe chodniki w gminie Czarny Dunajec (zdjęcia)
CZARNY DUNAJEC. Prowadzona inwestycja dotyczy odcinka drogi wojewódzkiej nr 958 w miejscowości Chochołów i Koniówka.
Tragiczny finał poszukiwań mieszkańca Piekielnika
Zakrojone na szeroką skalę poszukiwania 78-letniego mężczyzny prowadzone były od soboty. Policja potwierdza, że dziś po południu odnaleziono jego ciało. Natknęła się na nie przypadkowa osoba.
Zakrojona na szeroką skalę akcja poszukiwawcza mieszkańca Piekielnika (zdjęcia)
Od sobotniego wieczora w masywie leśnym w rejonie Piekielnika trwają poszukiwania 78-letniego mieszkańca tej miejscowości. Mężczyzny szukają ratownicy GOPR, policjanci i strażacy. W akcji używany jest śmigłowiec.
Nowy, wyższy wskaźnik przeliczeniowy
Od 1 kwietnia w Małopolsce obowiązywać będzie nowy wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.
KRAKÓW. Czuwanie organizowane przez studentów w rocznicę śmierci Jana Pawła II
W środę, 2 kwietnia przypada dziewiąta rocznica śmierci Jana Pawła II. Studenci Politechniki Krakowskiej postanowili zorganizować uroczyste czuwanie i uczcić ten dzień w szczególny sposób.
Zajęcia dla licealistów w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej
Uczniowie II LO w Nowym Targu uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Zajęcia odbywały się w ramach programu współpracy jaki nowotarska szkoła realizuje wspólnie z krakowską uczelnią.
Z Lajkonikiem przez świat (zapowiedź wystawy) - zdjęcia
Najnowsza wystawa „Świat Lajkonika. Konik na świecie” została poświęcona jednemu z najbardziej znanych i lubianych symboli Krakowa- Lajkonikowi. Ze względu na jego lokalny- krakowski charakter jak i ogólny, symboliczny wymiar rytuału tańca człowieka na sztucznym koniku prezentowana będzie w dwóch oddziałach MHK.
KRAKÓW. Sprawcą fałszywego alarmu bombowego okazał się robotnik
W poniedziałek, 17 lutego ok. godz. 6 dyżurny krakowskiej policji odebrał telefon od nieznanego mężczyzny, który poinformował o podłożeniu ładunku wybuchowego na terenie budowy przy ul. Kapelanka w Krakowie. Sprawcą fałszywego alarmu bombowego, okazał się pracownik firmy budowlanej, wykonującej prace przy budowie biurowca.
Małopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika
Województwo Małopolskie już po raz siódmy organizuje Małopolskie Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika 2014. W ramach tegorocznej edycji przygotowano sporo atrakcji dla najmłodszych i dorosłych, m.in. cykl bezpłatnych wycieczek po Krakowie.
KRAKÓW. Ratownicy medyczni zatruli się tlenkiem węgla podczas interwencji
Troje krakowskich ratowników medycznych zatruło się tlenkiem węgla podczas interwencji. Wszyscy są w szpitalu; ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W ub. miesiącu Społeczny Komitet Ratowników Medycznych zaapelował o wyposażenie karetek w detektory tlenku węgla.
Ćwiczenia ratowników TOPR w Jurgowie (zdjęcia)
Ratownicy TOPR zorganizowali dziś ćwiczenia na stoku w Jurgowie. Przeprowadzono akcję poszukiwania osoby zasypanej przez lawinę. Pozorant został szczęśliwie odnaleziony przez psa-ratownika. Wcześniej czworonóg musiał wraz z TOPR-owcami zjechać na linie z pokładu śmigłowca.
MSZANA DOLNA. Spłonęło porsche w wyniku wypadku
W niedzielę, 12 grudnia ok. godz. 6:00 na drodze krajowej nr 28 w Mszanie Dolnej doszło do wypadku. Rozpędzone porsche, jadące od strony Kasiny Wielkiej, wpadło w poślizg na ul. Piłsudskiego, uderzyło w słup energetyczny, odbiło się od niego i zaczęło się palić na jezdni.
Mężczyzna zmarł w wyniku wychłodzenia
Nieprzytomnego mężczyznę znaleziono w śmietniku przy ul. Pachońskiego w Krakowie. Zmarł w szpitalu. Jak ustalono wstępnie, przyczyną zgonu było wychłodzenie organizmu.
Świnna Poręba: pierwszy z trzech mostów - gotowy (zdjęcia)
Zakończyła się budowa mostu kolejowego w Dąbrówce w powiecie wadowickim. 234-metrowy obiekt powstał w ramach przekładania linii kolejowej przy zbiorniku wodnym Świnna Poręba.
Koncert kolęd w kościele parafialnym w Piekielniku (zdjęcia)
W kościele parafialnym w p.w. Św. Jakuba Apostoła w Piekielniku, w niedzielę po mszy odbył się koncert kolęd i pastorałek.
Krakowianin Rafał Sonik weźmie udział w Dakarze
W niedzielę rozpocznie się Dakar, najtrudniejszy rajd świata. Przed 18 Polakami ponad 9 tysięcy kilometrów południowoamerykańskich wertepów. Rafał Sonik poprowadzi do boju Poland National Team.
MSZANA DOLNA. Pijany mężczyzna napadł na kolędników i chciał odebrać im pieniądze
W drugi dzień świąt, 26 grudnia, pomiędzy godz. 18 a 18.30 w Mszanie Dolnej do idących chodnikiem nastoletnich kolędników podszedł młody mężczyzna i szarpiąc za odzież jednego z nich zażądał oddania uzbieranych przez nich pieniędzy. Szybko wezwano pomoc, dzięki czemu policyjny patrol zatrzymał napastnika. Żadnemu z kolędników nic się nie stało.
Sylwestrowy rozkład jazdy Komunikacji Miejskiej w Krakowie
W związku z organizowanym koncertem na Rynku Głównym w Sylwestra zostanie wzmocnione funkcjonowanie nocnej Komunikacji Miejskiej w Krakowie w nocy 31.12.2013 r./01.01.2014 r.
Jadowniki: autobus zderzył się z samochodem ciężarowym. 14 osób jest rannych
14 osób zostało rannych, w tym jedna ciężko - po zderzeniu autobusu z samochodem ciężarowym. Do zdarzenia doszło w miejscowości Jadowniki, na drodze krajowej nr 94.
W Zakopanem powstać ma centrum komunikacyjne. Zajmie się tym spółka MDA
ZAKOPANE. Radni zdecydowali o przekazaniu w 30-letnią dzierżawę ponad 4 hektarów terenu przy Chramcówkach spółce komunalnej TESKO. Teren wokół dawnego dworca kolejowego ma zostać przebudowany, a zajmie się tym spółka Małopolskie Dworce Autobusowe.
"Marki Tatrzańskie" przyznane (zdjęcia)
ZAKOPANE. W "Jasnym Pałacu", siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie lokalnych certyfikatów jakości "Marka Tatrzańska", które przyznawane są rokrocznie wyróżniającym się podhalańskim produktom, osobom i wydarzeniom, w pięciu kategoriach.
Zatrzymanych 19 osób podejrzanych o korupcję
19 osób podejrzanych o przyjmowanie i wręczanie łapówek w zamian za pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy zatrzymali policjanci z Tarnowa. - Trzy z nich zostały tymczasowo aresztowane - poinformował rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka. Planowane są kolejne zatrzymania.
Spotkanie ratowników na Wiktorówkach (zdjęcia)
W kaplicy na Wiktorówkach spotkali się dziś polscy międzynarodowi przewodnicy wysokogórscy, by uczcić pamięć kolegów, którzy odeszli na niebieską grań, w tym tragicznie zmarłych w tym roku Macieja Berbekę i Władysława Cywińskiego.
XIV Konkurs Młodyk Toniecników (wyniki i zdjęcia)
BIAŁY DUNAJEC. W XIV Konkursie Młodyk Toniecników wzięło udział ponad 240 młodych tancerzy z 34 miejscowości. Komisja w składzie: Maria Porębska, Wanda Szado Kudasikowa, Józef Pitoń oraz Bartłomiej Koszarek przyznała nagrody i wyróżnienia w popisie par solowych i tańca zbójnickiego.
Dzień Otwarty Komorników Sądowych
W środę w siedzibie Izby Komorniczej w Krakowie przy ulicy Francesco Nullo 8/3 w godzinach od 11.00-18.00 oraz we wszystkich kancelariach komorniczych woj. małopolskiego w godzinach pracy tych biur odbędzie się kolejna edycja dnia otwartego w tym roku pod hasłem "Twoje alimenty - nasza wspólna sprawa". Akcja jest organizowana wspólnie z Centrum Praw Kobiet.
Pieniądze z Ministerstwa Finansów dla prywatnych przewoźników - szansa na wypłatę zaległych świadczeń
Minister finansów zdecydował o przesunięciu 5 171 449 zł z rezerwy budżetowej na rekompensatę kosztów związanych ze stosowaniem ulg biletowych w środkach publicznego transportu zbiorowego. Pieniądze trafią do małopolskich przewoźników prywatnych za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Czesław Borowicz: "Chcemy pokazać, że hokej nie zginął". Walenty Ziętara: "Ten mecz to będzie wielkie święto"
NOWY TARG. W sobotę rozegrany zostanie w mieście mecz hokejowy pomiędzy Olimpijczykami Podhala, a Reprezentacją Polski. - Będzie to ukoronowanie i podsumowanie obchodów 80-lecia Klubu - podkreśla Jerzy Pohrebny z MMKS Podhale Nowy Targ.
KRAKÓW. Ewakuacja kliniki medycznej na Mehoffera
Dzisiaj, 4 listopada przed południem podjęto decyzję o ewakuacji kliniki medycznej przy ulicy Mehoffera w Krakowie. Przyczyną był popękany strop budynku - podaje TVN24.
Zderzenie busów - dwie osoby nie żyją
W miejscowości Gnojnik zderzyły się dwa busy - dwie osoby nie żyją, a 10 osób zostało rannych. Część z nich jest w stanie ciężkim. Po tragicznym wypadku zablokowana została droga krajowa nr 75 z Nowego Sącza do Krakowa - podaje TVP Info.
KRAKÓW. Antysmogowy marsz przeszedł ulicami miasta
W piątek, 25 października o godz. 18:00 spod pomnika Adama Mickiewicza wyruszył antysmogowy marsz, w którym wzięli udział ubrani na czarno żałobnicy, krakowscy performerzy oraz muzycy.
Wampiriada na Politechnice Krakowskiej
Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Krakowskiej organizuje jesienną edycję akcji honorowego krwiodawstwa "Wampiriada". Krew będzie można oddawać przez trzy dni na trzech kampusach Politechniki Krakowskiej w godz. 8-14.
"Spotkania przy stole - łączy nas chleb" (zdjęcia)
Przedstawiciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu na czele z dyrektorem szkoły Marianem Nowakiem udali się do Zduńskiej Dąbrowy koło Łowicza na drugi piknik szkół rolniczych dla których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tematem przewodnim zjazdu były: "Spotkania przy stole - łączy nas chleb".
Władysław Cywiński - wspomnienie
W Tatrach Słowackich, w rejonie Tępej, zginął w sobotę Władysław Cywiński, znawca topografii Tatr, autor Przewodników Szczegółowych po Tatrach, ratownik TOPR.
Śmiertelny wypadek w Tatrach. Zginął ratownik TOPR
W sobotę słowaccy ratownicy górscy zostali powiadomieni, że w Dolinie Złomisk doszło do wypadku. Polski turysta był świadkiem jak wspinacz odpadł od ściany. O zdarzeniu powiadomiona została także centrala TOPR. Potwierdzono, iż zginął ratownik TOPR, Władysław Cywiński.
Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz z dwudniową wizytą w Krakowie
Rzecznik Praw Obywatelskich we współpracy z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych UJ zorganizowała debatę akademicką pt. „O równości bez skrajności”.
Ponad milion zł dla ratowników TOPR i GOPR
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiada przekazanie z rezerwy budżetowej 1,2 mln zł dla Tatrzańskiego oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pieniądze przeznaczone będą na zakup specjalistycznego ekwipunku. GOPR otrzyma ok. 990 tys. zł, a TOPR ponad 200 tys. zł.
Nowy most i droga przy zbiorniku wodnym Świnna Poręba
Przy zbiorniku wodnym Świnna Poręba rozpoczęła się budowa ponad 230-metrowego mostu drogowego oraz nowej drogi ze Stryszowa do Zembrzyc. Inwestycja jest realizowana przez Skanska na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Zarówno most, jak i droga będą gotowe w grudniu 2014 roku. Ich budowa jest konieczna, ponieważ dotychczasowe drogi dojazdowe do przysiółków Zembrzyc i Dąbrówki zostaną zalane przez wody zbiornika.
Turystyka religijna – międzynarodowa konferencja w Łagiewnikach
W ostatnich latach w Małopolsce obserwujemy stały wzrost zainteresowania turystyką religijną. Jak żaden inny region możemy się poszczycić dużą liczbą miejsc związanych z postacią Jana Pawła II.
KRAKÓW. Nie będzie podwyżek cen biletów tramwajowych i autobusowych
Toczące się od kilku dni dyskusje na temat podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej są bezpodstawne. W przyszłym roku podwyżki nie będzie - napisał prezydent Majchrowski na Facebooku.
Wypadek Andrzeja Bargiela. Narciarska wyprawa na ośmiotysięcznik atakuje szczyt
Wybity bark, tragiczna historia Alex’a Lowe i wyjście na 7500 m.n.p.m - ten tydzień był kluczowy dla narciarskiej wyprawy Shishapanga Ski Challenge. Teraz zakopiańczykom pozostał atak na szczyt. Przez ostatnie dni członkowie eskapady aklimatyzowali się. Obecnie są gotowi do ataku na szczyt co prawdopodobnie nastąpi w poniedziałek wieczorem lub wtorek rano.
Wmurowano kamień węgielny pod budowę pomnika Armii Krajowej
- Przez to dzieło, usytuowane u stóp Wawelu, chcemy utrwalić pamięć o żołnierzach AK i o ich bohaterstwie - powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który poświęcił kamień węgielny pod budowę pomnika Armii Krajowej w Krakowie na Bulwarze Czerwieńskim.
Odnaleziono zaginionego grzybiarza (zdjęcia)
Około godz. 2 w nocy przerwano poszukiwano 63-letniego grzybiarza, który zaginął w lasach koło Piekielnika (gmina Czarny Dunajec). Rano ratownicy wznowili poszukiwania. Odnaleziony mieszkaniec Cichego jest cały i zdrowy, jedynie trochę zmęczony i wycieńczony.
Wyprawa Andrzeja Bargiela dociera na 6400 m.n.p.m
Zakopiańczycy - Andrzej i Grzegorz Bargielowie, Darek Załuski oraz Marcin Kin kontynuują swoją narciarską wyprawę na ośmiotysięcznik Shishapangma. Po wycieńczającym podejściu dotarli do kluczowej bazy numer jeden.
Zawirowania wokół zakopiańskiego dworca PKP
ZAKOPANE. W trakcie zwołanej na czwartek 26 września sesji, radni mają zdecydować o wniesieniu w formie aportu do spółki TESKO, nieruchomości gminnej zlokalizowanej przy ul. Chramcówki. Chodzi o teren dworca kolejowego. Jednak wciąż teren ten nie został przekazany miastu, a PKP walczy o tytuł wieczystego użytkownika zabytkowego dworca.
Piknik Rodzinny w Spytkowicach (zdjęcia)
Było rodzinnie i to bardzo. Taki cel mieli organizatorzy Pikniku Rodzinnego w Spytkowicach pod honorowym patronatem wójta gminy Spytkowice Franciszka Sidełko.
W ten weekend - Wielki Finał 9. Małopolskiego Festiwalu Smaku
W najbliższy weekend (24 i 25 sierpnia) na krakowskim placu Wolnica odbędzie się Wielki Finał 9. Małopolskiego Festiwalu Smaku. Kraków przepełnią aromatyczne zapachy regionalnych specjałów.
Piknik Country z Alą Boncol i Cezarym Makiewiczem (zdjęcia)
SZCZAWNICA. Sobota długiego sierpniowego weekendu należała do muzyki country, bowiem odbyła się kolejna edycja Pikniku Country zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury. Koncert zorganizowany został na scenie plenerowej przy dolnej stacji Kolei Linowej Palenica w ramach 600 lat Szczawnicy i Dni Powiatu Nowotarskiego. Imprezę prowadził Piotr Gąsienica, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.
V Piknik Lotniczy - zdjęcia z pierwszego dnia imprezy
NOWY TARG. Prezentujemy zdjęcia wykonane podczas sobotniej części dorocznego Pikniku Lotniczego organizowanego na nowotarskim lotnisku.
Trwa V Nowotarski Piknik Lotniczy
NOWY TARG. Na lotnisku odbywa się doroczny Piknik Lotniczy. Pierwszy dzień nie zawiódł oczekiwań. Setki osób odwiedziło teren, na którym organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. Co ważne - dopisała także pogoda.
Paweł Kos: "Jesteśmy pierwszym Aeroklubem w Polsce posiadającym komplet certyfikatów AOC"
Aeroklub Nowy Targ otrzymał kolejny certyfikat. Tym razem jest to potwierdzenie posiadania kompetencji przewoźnika lotniczego (AOC) w zakresie wykonywania przewozów pasażerskich samolotami. Oznacza to uprawnienia do komercyjnego przewozu pasażerów.
Kąpiel w tatrzańskim stawie skończyła się interwencją ratowników
Dwoje funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki SG w Zakopanem udzieliło pomocy poszkodowanemu turyście, który kąpiąc się wbrew zakazowi w Czarnym Stawie w Tatrach - wybił sobie bark i z powodu silnego bólu nie był w stanie zejść z gór o własnych siłach.
Aeroklub Nowy Targ przypomina o weekendowym Pikniku Lotniczym. Otwarcie wystawy fotograficznej "Skrzydła 2" (zdjęcia)
W tym tygodniu na nowotarskim lotnisku odbędzie się doroczny Piknik Lotniczy. Dwudniowa impreza zapowiada się bardzo ciekawie, ale organizatorzy postanowili jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców i gości do spędzenia soboty i niedzieli na lotnisku.
Stroje, biżuteria, sztuka wizualna, obrazy - prace Moniki Błażusiak w nowotarskich Jatkach (zdjęcia)
Na otwartej w nowotarskiej galerii wystawie "Kontrasty" prezentowane są przede wszystkim stroje. Ale są także zaznaczone inne dziedziny twórczości - druk na tkaninie, malarstwo oraz sztuka wizualna.
Jerzy Zacharko: "prawnik MEP stosował bezprawne groźby wobec mnie". Mid Europa Partners: "bronimy swojego dobrego imienia"
Przewodniczący zakopiańskiej Rady Miasta Jerzy Zacharko powiadomił Prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zarówno przez burmistrza Janusza Majchra, jak i przez prawnika reprezentanta Mid Europa Partners, który "stara się wywrzeć bezprawny nacisk na działania radnego zastraszając go wielomilionową odpowiedzialnością w razie wypowiadania się lub głosowania w sposób niekorzystny dla Funduszu".
Zagrali dla Bartka - udany koncert charytatywny na rzecz chorego chłopca (zdjęcia)
II Wielki Koncert Charytatywny już za nami. Mimo niesprzyjającej aury, ludzie wielkiego serca przybyli 13 lipca na stadion Górnika Brzeszcze, by wspólnie się bawiąc pomóc choremu na porażenie mózgowe sześcioletniemu Bartkowi Łęckiemu.
Chorwacki Piknik z Europą (zdjęcia)
Na krakowskim Rynku Głównym odbywa się Chorwacki Piknik z Europą. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Fundacja Schumana oraz Ambasada Chorwacji w Polsce, w związku z przystąpieniem Chorwacji do UE organizują serię imprez.
IX Małopolski Piknik Lotniczy (zdjęcia)
Kilkadziesiąt samolotów różnego typu można było podziwiać na niebie nad Krakowem w miniony weekend - podczas IX Małopolskiego Pikniku Lotniczego. Swoje umiejętności zaprezentowali najlepsi piloci i zespoły akrobacyjne. W pierwszym dniu doszło do awarii samolotu - nikt nie odniósł obrażeń.
Doszło do awarii samolotu podczas Małopolskiego Pikniku Lotniczego
W sobotę, 29 czerwca po godz. 14:00 doszło do awarii samolotu, podczas Małopolskiego Pikniku Lotniczego na krakowskich Czyżynach. Nikomu nic się nie stało, ale podczas awaryjnego lądowania doszło do uszkodzenia skrzydła.
Orawski salonik Poezji w Krakowie (zdjęcia)
Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej w Teatrze im.J.Słowackiego w Krakowie pt."Salon poezji Orawskiej" połączony był z promocją książki pt."Antologia Poezji o Orawie" autorstwa Ilony Nieciąg. Znakomita skrzypaczka zaprezentowała się w nowej roli. W wydarzeniu uczestniczyli aktorzy teatru oraz goście z Orawy.
w Tarnowie opracowano granatnik rewolwerowy RPG-40 (zdjęcia)
Ponad 30 mln złotych przeznaczą na badania i rozwój w tym roku tarnowskie Zakłady Mechaniczne, wchodzące w skład Polskiego Holdingu Obronnego. Nakłady są związane np. z planowanym udziałem firmy w wyposażeniu żołnierza przyszłości. Projekt pod hasłem Tytan ma oznaczać nowoczesny system uzbrojenia oraz rozpoznawania wroga.
Rodzinny Piknik na 20-lecie WFOŚiGW w Krakowie
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie obchodzi swoje 20-lecie. Na co dzień zajmuje się dofinansowaniem inwestycji i projektów prośrodowiskowych, tym razem działaniu na rzecz ekologii towarzyszyła zabawa i atmosfera rodzinnego pikniku.
The Flying Bulls gwiazdą V Nowotarskiego Pikniku Lotniczego
V Nowotarski Piknik Lotniczy odbędzie się w dniach 17-18 sierpnia br. na lotnisku miejskim w Nowym Targu. To największa impreza tego typu na Podhalu, która odbywała się już czterokrotnie, gromadząc dużą publiczność. Gwiazdą piątej edycji Nowotarskiego Pikniku Lotniczego będzie czeska grupa akrobacyjna The Flying Bulls.
„Akademia żartu” Piotra Pustelnika – prelekcja z charytatywnym finałem w sklepie MOKO
W sklepie MOKO w Krakowie odbyło się spotkanie z himalaistą Piotrem Pustelnikiem. Pretekstem były pierwsze urodziny MOKO, który na wiosnę ubiegłego roku rozpoczął działalność przy ul. Zyblikiewicza 2.
Wielki Rodzinny Piknik na 20-lecie WFOŚiGW w Krakowie
Od dwudziestu lat Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie finansuje ochronę środowiska w Małopolsce. Z tej okazji, 8 czerwca, na krakowskich Błoniach, zorganizuje piknik dla wszystkich miłośników przyrody. Odbędzie się on w ramach 11. Festiwalu Recyklingu.
Wypadek w Słomnikach - 5 osób poszkodowanych
Do poważnego wypadku doszło dziś około godz. 10 w Słomnikach (pow. krakowski) przy ul. Kościuszki. W zderzeniu trzech samochodów poszkodowanych zostało pięć osób, w tym dwoje dzieci.
VI. pielgrzymka Sportowców i Kibiców Małopolski
Wczoraj, 14 maja odbyła się VI. pielgrzymka Sportowców i Kibiców Małopolski do bazyliki Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Tegoroczne hasło Pielgrzymki to: "Panie, przymnóż nam wiary".
Kilkudniowe ćwiczenia strażaków, policjantów, ratowników WOPR i TOPR nad Dunajcem (zdjęcia)
NOWY TARG. Scenariusz zorganizowanych ćwiczeń przewidywał między innymi akcję ratunkową osoby, walczącej z nurtem górskiej rzeki.
Trwa 51 "Estradowy" Rajd Politechniki Krakowskiej
Na nowotarskim lotnisku trwa cykl imprez w ramach 51. "Estradowego" Rajdu Politechniki Krakowskiej. W programie zabawy, która potrwa do niedzieli przewidziano liczne koncerty. Dziś gwiazdą wieczoru będzie zespół "Koniec Świata", a supportować mu będzie "Par Excellence".
51 "Estradowy" Rajd Politechniki Krakowskiej (2-5 maja)
NOWY TARG. Od czwartku do niedzieli na lotnisku trwać będzie cykl imprez w ramach 51 "Estradowego" Rajdu Politechniki Krakowskiej. Imprezie patronuje Małopolskaonline.
IV Charytatywny Salezjański Piknik Rodzinny "Rodzina Największą Wartością"
Rada Rodziców, Dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, Stowarzyszenie Byłych Wychowanków Salezjańskich oraz cała społeczność salezjańska - księża, nauczyciele, samorząd szkolny i uczniowie zapraszają na IV Salezjański Pikniki Rodzinny pod hasłem „Rodzina największą wartością”.
Zakopiańskie uroczystości pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej (zdjęcia)
ZAKOPANE. W środę wieczorem obok pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy samolotu pod Smoleńskiem - odbyła się krótka uroczystość. Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej, ufundowany przez parafian i pielgrzymów z całej Polski, stanął obok olczańskiego sanktuarium w ubiegłym roku.
Apel leśników i myśliwych
Leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ i Myśliwi z Kół Łowieckich położonych w zasięgu nowotarskiego nadleśnictwa zwracają się z wielką prośbą do właścicieli psów o nie wypuszczanie ich luzem. Dotyczy to szczególnie mieszkańców posesji położonych w sąsiedztwie terenów leśnych i rolnych.
Malowanie pisanek na krakowskim Rynku Głównym
W Wielki Czwartek na krakowskim Rynku Głównym wszyscy chętni mieli okazję malować pisanki. W namiocie przygotowanym przez "Dziennik Polski" czekały jajka (prawdziwe i drewniane), farby, pisaki i kolorowa bibuła do oklejania.
"Czas Burzy..." Antonio Socciego - konkurs dla Czytelników (rozstrzygnięty)
Ukazała się nowa książka Antonio Socciego "Czas burzy. Dramat czasu konklawe". To oparta na faktach i autentycznych watykańskich dokumentach powieść znanego watykanisty, który m.in. dwa lata temu opisał rezygnację Benedykta XVI z Tronu Piotrowego.
KRAKÓW. Cennik opłat za śmieci został przyjęty
W czasie środowej sesji Rady Miasta został przyjęty ostatecznie cennik opłat za zagospodarowanie śmieci. Mieszkańcy Krakowa (i każdej polskiej gminy) muszą teraz pamiętać, że przed 1 lipca 2013 r. muszą wypowiedzieć swoje dotychczasowe umowy z firmami śmieciarskimi. W przeciwnym razie będą płacili dwa razy za to samo.
12 tys. zł za wskazanie sprawców dewastacji pomnika "Inki"
W nocy z piątku na sobotę "nieznani sprawcy" zniszczyli pomnik sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danuty Siedzikówny Inki. Poseł Stanisław Pięta (PiS) zaoferował 1000 zł nagrody za informacje pozwalające na ujęcie sprawców. Kwota cały czas rośnie.
Protest małopolskich rolników
Rolnicy z całej Małopolski protestowali w sobotę w Nowym i Starym Sączu. Była to akcja przeciwko polityce rządu, która uderza w małe gospodarstwa. Domagano się także wstrzymania wyprzedaży ziem i utrzymania KRUS.
Kongres brytyjskich dziennikarzy w Zakopanem. Goście odwiedzą Małopolskę (zdjęcia)
Na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej w Zakopanem goszczą brytyjscy dziennikarze. Spotkanie odbywa się w ramach dorocznego kongresu Brytyjskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych (British Guild of Travel Writers). W Kongresie bierze udział około 85 osób.
KRAKÓW. Zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej
W wyniku interwencji pasażerów nastąpiły zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej w Krakowie. Zmiany obejmą autobusy linii 113, 123, 153, 120, 121, 163, 193 i 257 oraz tramwajów 13, 3 i 8 i będą aktualne od soboty, 12 stycznia.
Koncert kolęd i pastorałek w Piekielniku (zdjęcia)
W kościele parafialnym w p.w. Św. Jakuba Apostoła w Piekielniku, odbył się koncert kolęd i pastorałek.
Finał "Stabat Mater" oraz koncert Moniki Kuszyńskiej (zdjęcia)
JABLONKA. W Orawskim Centrum Kultury odbył się koncert finałowy na zakończenie XVI Festiwalu Piosenki Religijnej na Orawie Stabat Mater. Gwiazdą wieczoru była Monika Kuszyńska z zespołem. Ich występ był promocją płyty "Ocalona".
Bacówka Pod Bereśnikiem otrzymała tytuł najlepszego schroniska Małopolski
Zakończono głosowanie w plebiscycie na najlepsze schronisko Małopolski. Zwycięski tytuł otrzymała Bacówka Pod Bereśnikiem. Do plebiscytu zakwalifikowanych zostało 31 schronisk.
Kopia całunu turyńskiego trafi do Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach
Kopia całunu turyńskiego trafi do Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w krakowskich Łagiewnikach. Podczas odpustu, w dniach: 20- 22 października będzie można zobaczyć całun, na którym widnieje odbita twarz Chrystusa.
Zbliża się VIII Małopolski Piknik Lotniczy
W dniach 1 -2 września już po raz ósmy na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego na historycznym lotnisku Rakowice – Czyżyny w Krakowie odbędzie się Małopolski Piknik Lotniczy.
Pasowani na zbójników - Polak, Słowak i Czech
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Podczas Sabałowej Nocy do grona zbójników dołączyli Jan Kotarba, Andrzej Niedoba i Józef Górka. Miano "Wierchowyj Orlicy" otrzymały Maria Kuchta, Zofia Budz (członkinie bukowiańskiego amatorskiego zespołu teatralnego im. Pitoraka) oraz minister rozwoju regionalnego, senator Elżbieta Bieńkowska.
Konkurs na projekt Pomnika Armii Krajowej
Został ogłoszony konkurs architektoniczno–rzeźbiarski na projekt Pomnika Armii Krajowej, który ma powstać w planowanym Ogrodzie Pamięci Narodowej na Bulwarze Czerwieńskim. Prace konkursowe można składać do 6 listopada.
Na nowotarskim lotnisku rozpoczął się dwudniowy modelarski piknik (zdjęcia)
NOWY TARG. Siódma edycja RC Air Show zgromadziła ponad 70 pilotów z Polski, Niemiec i Słowacji. Na płycie lotniska w oczekiwaniu na swoją kolej w lotach - prezentują się wspaniałe, ogromne modele. Rozpiętość skrzydeł niektórych przekracza 5 metrów.
Cykl Koncertów Muzyka Zaklęta w Drewnie
Małopolska Organizacja Turystyczna zaprasza na koncert z cyklu „Muzyka zaklęta w drewnie”, który odbędzie się w niedzielę 22 lipca o godz. 17:00 w Skansenie i Muzeum Pszczelarstwa „Sądecki Bartnik” w Stróżach. W plenerowym koncercie muzyki żydowskiej wystąpi DI GALITZYANER KLEZMORIM. Jego członkowie są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie. W obecnym składzie występują od 1998 roku.
"Bezpieczna drabina" - KRUS ogłasza konkurs dla rolników
Jak informuje Tomasz Skupiński z placówki terenowej KRUS w Nowym Targu - celem konkursu "Bezpieczna drabina" jest wdrażanie i propagowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie oraz wpływanie na ograniczenie liczby wypadków spowodowanych upadkami z wysokości.
Rowerowy piknik w Koninkach - Goń się sam
Już 15 lipca 2012 r. w Koninkach (Gorce) odbędzie się druga w tym sezonie edycja pikniku rowerowego, przeznaczonego dla miłośników kolarstwa grawitacyjnego, Goń się Sam.
Aero Moto Weekend w Popradzie (duża galeria)
SŁOWACJA. W Popradzie po raz kolejny odbył się piknik lotniczy połączony z wystawą starych samochodów. W tym roku - w wersji uboższej niż poprzednio, ale to nie znaczy, że atrakcji było mniej.
Piknik Rodzinny w Nowej Wsi (zdjęcia)
Piękna pogoda i bogaty program Plenerowego Święta Szkoły sprawiły, że na terenie szkoły i orlika w Nowej Wsi już od południa gromadziła się publiczność.
Super Rodzinka na super pikniku
Trwa II edycja konkursu "Super Rodzinki". Do ostatniego etapu zakwalifikowano trzy rodziny z całej Polski. Nasz region reprezentuje Rodzina Pędzimężów z Krakowa. Ostatni etap to Piknik Rodzinny, który ma na celu zgromadzić jak najwięcej uczestników.
Złoto dla Prywatnego Technikum Hotelarskiego!
SŁOWACJA. Uczennice Prywatnego Technikum Hotelarskiego w Zakopanem wzięły udział w IV Międzynarodowym Konkursie Gastronomicznym Oheň náš darca. Jest to konkurs organizowany przez Hotelową Akademię Otta Brucknera w Kežmaroku.
Szukaj człowiek...pokaż człowiek"... Szkolenie psów ratowników Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR (zdjęcia)
"Szukaj człowiek!'", "Pokaż człowiek" - takie okrzyki rozbrzmiewały przez kilka ostatnich na Hali Łabowskiej. Na terenie Grupy Krynickiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odbyło się kolejne centralne szkolenie zespołów ratowniczych Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR.
"Maj w Mundurze" - impreza plenerowa w Kętach (zdjęcia)
Urząd Gminy Kęty zorganizował z okazji obchodów święta Konstytucji 3 maja rodzinny piknik pt. „Maj w Mundurze”. Na tej patriotyczno-edukacyjnej imprezie odbyły się koncerty, pokazy i konkursy, których wspólnym mianownikiem było wojsko i służby mundurowe a także organizacje pozarządowe związane z propagowaniem patriotyzmu oraz szeroko rozumianej rekreacji.
Film dokumentalny „Śmietnisko” i opowieść „Dzienniki kołymskie” Hugo-Badera zwyciężyły w Krakowie.
Na zakończonym 9. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły” i „Trzy Żywioły – Festiwal Filmów świata” w Krakowie, głosami publiczności przyznano nagrodę „Czwarty Żywioł”. Laureatami zostali Jacek Hugo-Bader za opowieść „Dzienniki kołymskie” i Lucy Walker za film dokumentalny „Śmietnisko”.
Wycieczki z przewodnikiem po Gorczańskim Parku Narodowym
Gorczański Park Narodowy zaprasza miłośników turystyki narciarskiej na sobotnie wycieczki otwarte z przewodnikiem. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą łączyć aktywny wypoczynek z poznawaniem przyrody chronionej w Gorczańskim Parku Narodowym. Udział w wycieczce jest bezpłatny. Terminy wycieczek: 11, 18 i 25 lutego 2012.
Spotkanie przyszłych weterynarzy z psami zaprzęgowymi (zdjęcia)
NOWY TARG. Ostatnie zajęcia praktyczne w klasie II technikum weterynaryjnego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu odbyły się na świeżym powietrzu. Było to spotkanie z hodowcami północnych psów zaprzęgowych.
Koncert kolęd w Zakopanem - wystąpi m. in. Nika Lubowicz
ZAKOPANE. Organizuje się ich co roku wiele, ale ten będzie zupełnie niezwykły, i to z kilku powodów. Odbędzie się on w czwartek 29 grudnia br. w Miejskiej Galerii Sztuki, a jego organizatorem jest Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, przy współpracy burmistrza Zakopanego, Galerii oraz Towarzystwa Edukacji Artystycznej.
5. Krakowskie Spotkania Podróżników
KRAKÓW. W niedzielę w Centrum Dydaktyki AGH odbędą się 5. Krakowskie Spotkania Podróżników. Wydarzenie, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie oficjalnym prologiem największej podróżniczej imprezy w Polsce - Kolosów.
Konkurs książkowy: "Pamiętnik wiejskiego proboszcza"
Prezentujemy dziś Państwu książkę pt. "Pamiętnik wiejskiego proboszcza", której autorem jest Georges Bernanos. Jak co tydzień, dla pierwszych pięciu Czytelników, którzy poprawnie odpowiedzą na konkursowe pytanie, mamy pięć egzemplarzy dzieła Bernanosa.
Dla piłkarzy, kibiców i sponsorów - pierwszy na Podhalu Rocznik Piłkarski
NOWY TARG. Rocznik Piłki Nożnej na Podhalu, Spiszu i Orawie. Sezon 2010/11 - to dzieło podhalańskiego dziennikarza sportowego - Macieja Zubka. - Może tego od razu nie widzicie, ale za kilka lat docenicie tę publikację - mówił podczas prezentacji książki Dariusz Grzyb.
Marszon dla Sebastiana
Dwudziesty Pierwszy Marszon rozpocznie się 2 września w Krynicy. Marsz dedykowany jest Sebastianowi Niklowi. Start o godzinie 22.00, meta w Schronisku PTTK Trzy Korony. Do przejścia jest ok. 65 km.
Piknik Wolności – Kadrówka 2011 i VIII MTB Michałowice (6 - 7 sierpnia)
Zapraszamy na wielki rodzinny piknik do Michałowic, gdzie czeka na Państwa wiele atrakcji, m.in. wesołe miasteczko, maraton rowerowy, pokazy ogni sztucznych, zabawy i konkursy dla dzieci, pokazy tańca brzucha, koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie i nikt z Państwa nie będzie się nudził.
Polski akcent na Red Bull Aipower - relacja z największego w Europie pikniku lotniczego (zdjęcia)
AUSTRIA. Red Bull Airpower to jeden z największych pikników lotniczych w Europie. Organizowany jest co roku na wojskowym lotnisku w Zeltweg. Już pierwszego dnia przyjechało ponad 140 tys osób z całej Europy.
Letnie Spotkania Podróżników
Ponieważ gdyńskie Kolosy z roku na rok robią się coraz większe i przez to brakuje na nich czasu na integrację podróżników - zdecydowano zorganizować imprezę, która zaspokoi zapotrzebowanie na niezobowiązujące spotkanie środowiskowe: coś mniejszego, bardziej kameralnego, na większym luzie: Letnie Spotkania Podróżników w Krakowie.
8. Festiwal Podróżników Trzy Żywioły rusza w czerwcu, na Głodówce!
W dniach 22 - 25 czerwca 2011 odbędzie się podtatrzańska edycja 8. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły. Tym razem pokazy, filmy, koncerty będzie można zobaczyć w namiocie festiwalowym przy schronisku Głodówka w Bukowinie Tatrzańskiej (1138 m n.p.m.).
Wprowadzenie relikwii bl. Jana Pawła ii i Małopolskie Święto Młodego Wolontariusza
W sobotę (11) na terenie Białych Mórz w krakowskich Łagiewnikach odbędzie się uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Jana Pawła II do Sanktuarium Jana Pawła II w Centrum „Nie lękajcie się!” oraz imprezy w ramach Małopolskiego Święta Młodych Wolontariuszy.
Weekend z Maluchem - wyjazd w Beskid Śląski 11 - 12 czerwca
Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie zaprasza na wyjazd w Beskid pod hasłem: „Weź Malucha w góry - pod chmury!”. To oferta dla wszystkich rodziców lub opiekunów z bardzo małymi i średnio małymi dziećmi (w wieku kilka miesięcy - 3-4 lata).
Piknik Historyczny w Sękowej pod Gorlicami (8 maja)
Podczas Pikniku Historycznego zaplanowano inscenizację Bitwy pod Gorlicami. Jak zapowiadają rekonstruktorzy - mają być przedstawiciele 13 p.p. armii c.k. Krakowskie Dzieci. W mundurach galowych - będą niewątpliwie ozdobą i atrakcją pikniku. Swój przyjazd zapowiedziały również inne grupy rekonstrukcyjne z późniejszych okresów.
Wieczernik Świętej Gościnności
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu i Benedyktyński Instytut Kultury „Chronić Dobro” serdecznie zapraszają do uczestnictwa w cyklu wydarzeń pod wspólnym tytułem "Wieczernik Świętej Gościnności".
Bezpłatne zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem
21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Przewodnika. Z tej okazji od soboty do poniedziałku organizowane będą bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po Krakowie.
„Podróżnik WC” - książkowy konkurs dla Czytelników
Jak co dwa tygodnie w piątek, prezentujemy naszym Czytelnikom nowości książkowe o tematyce religijnej, lub wydane przez katolickie wydawnictwa. Pierwsze pięć osób, które odpowiedzą poprawnie na nasze pytanie, otrzyma książkę w prezencie.
Dziennikarze czytają dzieciom baśnie
KRAKÓW. Centrum Sportu i Kultury „Sidzina” (ul. Działowskiego 1) zaprasza w sobotę 22 stycznia br. o godzinie 15.00 na akcję pod hasłem: „Dziennikarze czytają dzieciom baśnie”. Dodatkowo wystąpi wokalistka Ewa Niewdana-Hady i pianista Rafała Muszyński, znany też jako Karmel.
Budowa zbiornika w Świnnej Porębie
Według zapewnień Janusza Chwieruta, posła Platformy Obywatelskiej budowa zbiornika wodnego w Świnnej Porębie otrzyma w przyszłym roku finansowanie z budżetu państwa w wysokości ponad 325 mln zł