Rozpoczyna się XXVII edycja Jazz Camping Kalatówki
Już dziś topowi muzycy jazzowi przeniosą się na tydzień do Hotelu Górskiego Kalatówki, gdzie odbędzie się XXVII edycja Jazz Camping Kalatówki. W programie codzienne jam sessions, wspólne granie z kapelą górską oraz koncert pamięci Zbigniewa Namysłowskiego „W to mi graj”.
Będzie chodnik w Bukowinie Tatrzańskiej
W poniedziałek rozpoczną się prace związane z budową 900 m chodnika w Bukowinie Tatrzańskiej. Powstanie od po prawej stronie DK49 jadąc od strony Białki Tatrzańskiej.
Tatra Road Race (zdjęcia)
9 września w Zakopanem odbył się wyścig Tatra Road Race, czyli najtrudniejszy amatorski wyścig kolarski w Polsce. Po raz pierwszy do wyboru były aż trzy dystanse, ponieważ organizator postanowił dodać coś pośredniego pomiędzy dystansem HARD a HELL
Rozbiórka schroniska na Hali Kondratowej (zdjęcia)
Firma remontowa rozebrała już część dachu schroniska PTTK na Hali Kondratowej.
Jaskinia Mroźna zaprasza (zdjęcia)
Po trwającym trzy lata remoncie, jaskinia w Dolinie Kościeliskiej ponownie została otwarta dla zwiedzających.
Polaniarski Osod (duża galeria)
Kilkaset owiec przeszło sprzed remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelisku pod plenerową scenę, gdzie rozpoczęto tradycyjny Polaniarski Osod.
„Sekrety Rabkolandu” - książka na 35-lecie istnienia parku rozrywki!
Miłośnicy rabczańskiego parku rozrywki mogą mieć powody do zadowolenia. Właśnie wydano książkę „Sekrety Rabkolandu”. Mowa o napisanej przez Eugeniusza Wiechę lekturze, opowiadającej o 35-letniej historii kompleksu. Gdzie można ją nabyć?
Wystawa o historii obozów adaptacyjnych dla studentów stanęła na Krupówkach
„Studenci na szlakach. 40 lat obozu adaptacyjnego" to tytuł wystawy, która w piątek 8 września po południu została otwarta na zakopiańskich Krupówkach. Przygotowało ją Centrum Historii Zajezdnia z Wrocławia wraz z organizatorami 40. Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu.
Tatra Road Race
Już w najbliższą sobotę 9 września IX edycja Tatra Road Race - najtrudniejszego, a zarazem najbardziej kultowego wyścig szosowego dla amatorów w Polsce i nie tylko.
Wykopki w Dzianiszu
W imieniu wszystkich organizatorów mamy przyjemność zaprosić Państwa na
tegoroczną edycję Wykopków w Dzianiszu - wydarzenia będącego częścią
Tatrzańskich Wici.
Ostrzeżenie przed burzami
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem.
Ostatni dzień funkcjonowania schroniska na Hali Kondratowej (zdjęcia)
Od 4 września br. schronisko ma zostać zamknięte na czas remontu. Turyści, którzy chcą jeszcze zobaczyć schronisko przed remontem muszą się bardzo spieszyć.
Szerpowie Nadziei dotarli do tatrzańskich celów. "Jestem szczęśliwy" (zdjęcia)
Kasprowy Wierch, Kościelec, Morskie Oko i Murowaniec, to tylko część celów jakie obrali wolontariusze ze swoimi skarbami, czyli osobami niepełnosprawnymi, które poprowadzili, lub wnieśli w Tatry.
Zlot Zabytkowych Szybowców na Litwince (zdjęcia)
Zanim pojawiły się wyciągarki - szybowce wystrzeliwane były jak z procy - za pomocą gumowych lin naprężanych przez ludzi. Tak było dokładnie sto lat temu, ale w ten weekend można zobaczyć jak to się odbywało.
Elantkowski i Skupień najszybsi w Biegu Ultra Granią Tatr. To był najtrudniejszy bieg w historii
Jan Elantkowski (TKN Tatra Team/Dynafit) i Tomek Skupień (CRAFT) potrzebowali 9 godzin 21 minut i 44 sekund by wygrać szóstą edycję Biegu Granią Tatr na dystansie 72km z 5000m przewyższenia. Na metę wbiegli razem i pierwszy raz w historii zawodów zwycięzców jest dwóch, ex aequo. Wśród kobiet z czasem 11 godzin 10 minut 18 sekund tryumfowała Kinga Kwiatkowska (Hoka Garmin Team), która jednocześnie ukończyła zawody na 10.miejscu w kategorii open.
4 rocznica tragicznej burzy w Tatrach
22 sierpnia 2019 roku wczesnym popołudniem rozpętała się burza, która pochłonęła 5 istnień.
XXI Dzień Misia, Miodu i Bartników
W ramach Tatrzańskich Wici w niedzielę 20 sierpnia w Poroninie odbędzie się XXI Dzień Misia, Miodu i Bartników.
Sport & Fun Festival w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)
Na terenie Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska zorganizowany został doroczny Sport & Fun Festival, czyli głośna i radosna impreza o charakterze sportowo-muzycznym z elementami edukacyjnymi. Nie zabrakło akcji charytatywnej.
Bieg Ultra Granią Tatr
Już w sobotę 19 sierpnia odbędzie się jeden z najpiękniejszych i najtrudniejszych biegów w polskich Tatrach - Bieg Granią Tatr. Dla wielu zawodników kultowy i niepowtarzalny, od 2013 roku rozgrywany na niemal 72km trasie z 5000m przewyższenia.
Janina Czernik Gaździną Roku (zdjęcia)
Wybory Gaździny Roku, które odbyły się 13 sierpnia 2023 r. podczas Festynu Glycarowskiego w ramach Tatrzańskich Wici, były okazją do zaprezentowania tradycji i codziennych obowiązków domowych oraz gospodarskich podhalańskiej gaździny.
Festyn Glycarowski
W dniu 13 sierpnia 2023 r. od godz. 12.00 w Gliczarowie Górnym przy placu obok szkoły odbędzie się już po raz kolejny Festyn Glycarowski. W tym roku impreza ta została włączona w cykl Tatrzańskich Wici.
Podhale zakorkowane (zdjęcia)
Długi weekend i prognozy pogody zrobiły swoje - na Podhale ruszyły tysiące samochodów.
Schronisko na Hali Kondratowej w Tatrach zostanie zamknięte
Już 4 września schronisko PTTK na Hali Kondratowej w Tatrach zostanie wyłączone z eksploatacji na prawie dwa lata.
Kartka z kalendarza: Rocznica katastrofy śmigłowca TOPR
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce najtragiczniejsze zdarzenie w historii polskiego ratownictwa górskiego. W czasie pełnienia czynności ratowniczych w katastrofie śmigłowca ratowniczego Sokół w Dolinie Olczyskiej śmierć ponieśli ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: Janusz Kubica i Stanisław Mateja oraz ratownicy – piloci: Bogusław Arendarczyk i Janusz Rybicki.
Podhalańskie drogi doczekają się kolejnych remontów
II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński podpisał dziś umowy z przedstawicielami samorządów z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego potwierdzające dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Długa kolejka do kolejki tym razem w innym kierunku (zdjęcia)
Turyści czekający na zakup biletu na wjazd koleją na Kasprowy Wierch ustawili się tym razem w nieco innym kierunku, ale chętnych na wyjazd nie brakuje.
Pogoda pokrzyżowała plany, ale nie złamała wielkich serc strażaków
W niedzielę o 5 rano wyruszyli z Kuźnic w kierunku Giewontu, by zdobyć szczyt dla idei dawstwa szpiku. Niestety, ulewa i zbliżająca się burza pokrzyżowały plany ponad 200 strażaków, którzy zmuszeni byli zakończyć swoją wędrówkę na Hali Kondratowej, oddalonej od celu o półtorej godziny drogi.
Podsumowanie XV Góralskiej Pielgrzymki Rowerowej Zakopane – Hel - Wilno (zdjęcia)
XV Góralska Pielgrzymka Rowerowa Zakopane – Hel - Wilno, odbywająca się w dniach 22.07 do 06.08.2023 pod hasłem Maryja, Matka Kościoła, do modlitwy nas woła, dobiegła końca. Kolarze dziś wieczorem wyjadą z Wilna i jutro pojawią się na Podhalu. Ale już dziś można krótko podsumować tegoroczną pielgrzymkę.
XV Góralska Pielgrzymka Rowerowa dotarła do Wilna (zdjęcia)
Po pokonaniu 663 kilometrów i po 28 godzinach jazdy, rowerowa pielgrzymka, która wyruszyła z Giewontu dotarła do Wilna.
Ruszyli do Wilna
Po dniu odpoczynku w gościnnym Helu rowerowi pielgrzymi ruszyli dziś rano do Wilna.
XXII Witowiańsko Watra
W niedzielę 30 lipca w Witowie, w ramach Tatrzańskich Wici odbędzie się XXII Witowiańsko Watra
Biegnie przez całą Polskę by pomóc chorej dziewczynce (video)
Kamilka Gil z Podhala potrzebuje najdroższego leku na świecie. Zbiórka trwa już od jakiegoś czasu przy okazji wielu imprez i wydarzeń. Udało się uzbierać już 5 milionów złotych!
Zbliżają się kolejne Targi Produktów Regionalnych
Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury zachęca do udziału w XIV Europejskich Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem. Impreza zorganizowana zostanie w połowie sierpnia na Równi Krupowej.
Wystartowali w Giewontu na Hel i do Wilna
W sobotę weszli na Giewont, w niedzielę nocowali w Kalwarii Zebrzydowskiej a dziś dotrą na Jasną Górę – jubileuszową, XV Góralską Pielgrzymkę Rowerową Zakopane – Hel – Wilno pod hasłem „Maryja, Matka Kościoła, do modlitwy nas woła” można uznać za rozpoczętą.
Rekordowy konkurs na Najpiękniejszy Warkocz w Poroninie (duża galeria)
Aż 113 dziewcząt zgłosiło się do konkursu. Najdłuższy warkocz miał aż 117 cm długości, jednak jurorzy oceniali także m.in. staranność wykonania.
Turyści jednak przyjechali (zdjęcia)
Na podtatrzańskich drogach i chodnikach zrobiło się tłoczno.
Góralskie wesele na otwarcie 48. Poroniańskiego Lata. Na koniec doszło do bójki (zdjęcia)
Przyśpiewki i obrzędu zaprezentowali górale na scenie GOK w Poroninie przed oficjalnym rozpoczęciem i przywitaniem gości. Nie zabrakło czepca, dużej ilości gości i bójki jak na każdym dobrym góralskim weselu.
Sztuka ludowa na Podhalu
Z przyjemnością pragniemy Państwa poinformować, iż ukazało się drugie wydanie archiwalnej pracy Stanisława Barabasza, „Sztuka ludowa na Podhalu. Część V. Wyszycia na ubiorach” - poinformowało Muzeum Tatrzańskie.
Rozpoczęło się Poroniańskie Lato
Na początku 48. Poroniańskiego Lata organizatorzy i goście imprezy udali się na cmentarz, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach zasłużonych dla Związku Podhalan, w tym m.in. Jana Jędrola.
Edukacyjne broszury i mapy "Bezpieczni i Rozważni w Tatrach - przyroda tatrzańska" (zdjęcia)
Siódmy raz specjalne broszury z mapą szlaków w Tatrzańskim Parku Narodowym będą rozdawane turystom. Każda edycja kładzie nacisk na inne zagadnienie. w tym roku jest to przyroda.
XXII Witowiańsko Watra
- Już w kolejną niedzielę 30 lipca, w imieniu wszystkich organizatorów, serdecznie zapraszamy na XXII Witowiańską Watrę, będącą częścią Tatrzańskich Wici. Jak co roku wydarzenie rozpoczniemy o godzinie 11:00 uroczystą mszą świętą na Płazówce, po której nastąpi przejazd wozami konnymi na plac przy remizie OSP w Witowie - przypominają pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku.
Posiady w stulecie urodzin Zofii Gracy Gobery
To były wyjątkowo huczne urodziny - stulecie przyjścia na świat wspaniałej ludowej poetki, Zofii Gracy od Tatara, obchodzono Białym Dunajcu w zacnym gronie podhalańskich poetek i poetów, krewnych i przyjaciół Zośki Gracy Gobery, dawnych członków dziecięcego zespołu noszącego Jej imię.
Święto zakopiańskiej policji. "Bez względu na to, jaki rząd sprawuje władzę, zasługujecie na to, co najlepsze" (zdjęcia)
Starosta tatrzański podkreślał podczas Święta Policji w Poroninie, że zakopiańscy funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców powiatu tatrzańskiego, ale tysięcy turystów, którzy wybierają Podhale jako miejsce wypoczynku. - Ostatnio odwiedzają nas egzotyczni turyści. Mówią, że u nas jest zielono i bezpiecznie - zaznaczył Piotr Bąk. - Służba to poświęcenie, odwaga, a czasem niebezpieczeństwo. Dziękuję za wasza służbę wam, i waszym rodzinom, które też muszą znosić niedogodności. Dzięki waszej służbie społeczeństwo może żyć spokojnie - dodał.
XV Góralska Pielgrzymka Rowerowa. Z Giewontu do... Wilna
Dziesięć dni dzieli nas od rozpoczęcia XV Góralskiej Pielgrzymki Rowerowej z Zakopanego na Hel. Okrągły jubileusz jest pretekstem do wydłużenia trasy tegorocznej pielgrzymki – rowerzyści nie zakończą swojego przejazdu przez Polskę w Helu, ale pojadą dalej, na Litwę i do Wilna. Cykliści z Podhala i innych części naszej Ojczyzny dotrą do Wilna 4 sierpnia.
Premiera na 100-lecie teatru w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
W pierwszym dniu Sabałowych Bajań Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej wystawił premierową sztukę „Chory z urojenia”. Na scenie wystąpili lubiani przez publiczność aktorzy, którzy są twarzą bukowiańskiego teatru, na czele z Andrzejem Pietrasem i Marią Rozmus w rolach głównych.
Sabałowe Bajania rozpoczęte (zdjęcia i video)
o największe letnie wydarzenie folklorystyczne w Bukowinie Tatrzańskiej.
Parada przejdzie dziś przez Bukowinę Tatrzańską. Będą utrudnienia w ruchu
Rozpoczynają się 57. Sabałowe Bajania. W związku z organizacją Paradnego Przejazdu przez Bukowinę Tatrzańską (pow. tatrzański) rozpoczynającego imprezę, w środę 12 lipca od godz. 13.30 do godz. 15.00 na odcinku Bukowina Kościół - Rondo na Klinie będą występować utrudnienia w ruchu drogowym.
Nośwarniyjso Górolecka (zdjęcia)
Podczas odbywających się dziś w Białym Dunajcu wyborów, tytuł Nośwarniyjsyj Górolecki przyznano w tym roku Wioletcie Galicy z Olczy.
Trwają Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki (zdjęcia)
To już XXIII edycja wyborów Nośwarniyjsyj Górolecki. Tym razem zmagania dziewcząt zorganizowano na terenie Term „Gorący Potok”. Robienie na drutach, przyszywanie guzika i tradycyjnie układanie kop siana i skręcanie powrozu, to konkurencje codzienne, z którymi musiały się zmierzyć kandydatki do tytułu Nośwarniyjsej.
Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki i Dzień Pstrąga
2 lipca Białym Dunajcu odbędą się XXIII Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki i XXI Dzień Pstrąga.
Łączy nas kultura (zdjęcia)
Wielkie, międzynarodowe wydarzenie folklorystyczne zorganizowane zostało w najwyżej położonej w Polsce placówce edukacyjnej - Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Zębie.
Finał akcji Czyste Tatry ekoMałopolska (zdjęcia)
„Razem przenosimy góry” – pod takim hasłem odbywała się tegoroczna, 12. edycja akcji Czyste Tatry ekoMałopolska, w której 2 200 wolontariuszy, razem z twórcami internetowymi i ambasadorami wydarzenia zebrało ze szlaków Tatrzańskiego Parku Narodowego 330 kilogramów śmieci.
Rozpoczęła się Kultura na Bani
Koncerty Goorala, Future Folk i Piotra Szewczyka, włoski tribute to MUSE i węgierski tribute to Guns N’ Roses - to tylko kilka z pięćdziesięciu wydarzeń które przygotowali w tym roku organizatorzy Kultury na Bani.
Marek Kamiński i Miłka Raulin na Czystych Tatrach
Podczas tegorocznej edycji akcji Czyste Tatry ekoMałopolska organizatorzy powrócili do tradycji spotkań z „ludźmi gór”. W piątek 30 czerwca w miasteczku ekologicznym na Górnej Równi Krupowej zaplanowano wystąpienia wybitnych polskich alpinistów, alpinistów i podróżników – Miłką Raulin, Markiem Kamińskim i Władysławem Bętkowskim.
Ponad 1200 psów na wystawie w Kościelisku
Na stadionie biathlonowym w Kościelisku-Kirach odbyła się IX Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych, zorganizowana przez Związek Kynologiczny w Polsce Oddział Zakopane.
Basia Giewont kręciła teledysk na Kasprowym Wierchu (film)
Najnowszy utwór Basi Giewont „Naski świat”, do którego teledysk kręcony był na Kasprowym Wierchu, zainspirowany jest Tatrami. Dodatkowo piosenka wspiera zbiórkę zorganizowaną przez Polską Akcję Humanitarną.
Tatrzańskie Wici 2023
W ramach tegorocznego cyklu Tatrzańskich Wici koordynowanych przez Tatrzańską Agencję Promocji i Kultury zaplanowano 16 wydarzeń.
IV Festyn Rodzinny w Zębie (zdjęcia)
- IV Festyn Rodzinny w Zębie to była impreza promująca zdrowy tryb życia i wartości chrześcijańskie. Dała możliwość integracji społeczności lokalnej i zachęciła do wspólnego spędzania czasu. Była też okazją do zaprezentowania młodych talentów zarówno ze szkoły, jak i przedszkola - mówi dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Zębie, Piotr Malinowski.
Ponad 600 najlepszych zawodników z całej Polski w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)
Początek czerwca zaczął się od mocnego akcentu kolarskiego, w dniach 2-4 czerwca odbywały się w Białce Tatrzańskiej na stokach ON Kotelnica Białczańska Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim 2023.
Podbijamy Tatry!
TATRA FEST: Spotkanie pasji, przygody i wspólnego działania w samym sercu Tatr już w weekend 24 i 25 czerwca w Zakopanem.
Mrozu zagra dla wolontariuszy
Czyste Tatry ekoMałopolska to edukacja, sprzątanie szlaków i kształtowanie dobrych praktyk ekologicznych. To jednak również wiele radości, uśmiechu oraz dobrej zabawy, której częścią jest sobotni koncert na Górnej Równi Krupowej.
Niebezpiecznie w Tatrach
Tylko wczoraj pomocy na tatrzańskich szlakach wymagało 7 osób.
Zaczęło się! (zdjęcia)
Wczoraj w Białce Tatrzańskiej rozpoczął się Festiwal Rowerowy.
Dolina Białego ponownie otwarta (zdjęcia)
Na początku lutego w Dolinie Białego w Tatrach załamał się jeden z mostków - szlak został zamknięty.
Ostatnia droga Kacpra Tekieli
Rodzina i przyjaciele pożegnali wczoraj na cmentarzu w Gdańsku Kacpra Tekieli, który zginął w szwajcarskich alpach podczas wyprawy na czterotysięczników Jungfrau.
Słoweniec Gal Glivar wygrywa piątą edycję ORLEN Wyścigu Narodów!
Antonio Morgado z Portugalii wygrał piąty i ostatni etap ORLEN Wyścigu Narodów, a Słoweniec Gal Glivar – drugi na mecie w Arłamowie – został triumfatorem 5. edycji wyścigu etapowego zaliczanego do cyklu UCI U23 Nations Cup.
Robert Donaldson wygrywa czwarty etap ORLEN Wyścigu Narodów. Nikolaj Mengel pozostaje liderem klasyfikacji generalnej.
Brytyjczyk Robert Donaldson wygrał czwarty etap ORLEN Wyścigu Narodów, wyprzedzając swojego kolegę z zespołu Lukasa Nerurkara i wczorajszego zwycięzcę, Włocha Francesco Busatto.
Festiwal Rowerowy w Białce Tatrzańskiej
W dniach 2-4 czerwca na terenie Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska i Resortu Bania odbędzie się wyjątkowa impreza dla miłośników 2-kółek Festiwal Rowerowy Białka Tatrzańska.
Wernisaż wystawy „Góry czarno-białe i kaligrafie przyśpiewek góralskich”
Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy pt. "Góry czarno-białe i kaligrafie przyśpiewek góralskich", które odbędzie się w piątek, 2 czerwca 2023 roku o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu.
Niedźwiedzica z młodymi przy drodze do Morskiego Oka (video)
Mieszkaniec Bukowiny Tatrzańskiej spotkał niedźwiedzie przy drodze do Morskiego Oka.
Trwają zapisy na festiwal biegowy TATRA FEST
Tatra Fest to wyjątkowy festiwal biegowy, który przyciąga swoją międzynarodową rangą, jak i kultowymi trasami biegów Tatra Fest Bieg i Tatra Race Run. Nie ma się co dziwić, skoro wiodą one eksponowanymi szlakami najwyższych gór w Polsce. A spektakularne widoki i sportowe emocje wynagradzają cały trud i walkę z przewyższeniami, podbiegami i kilometrami.
Bukovina Resort partnerem 4. etapu ORLEN Wyścigu Narodów
Wielkie ściganie ponownie na Podhalu! ORLEN Wyścig Narodów powraca do Hotelu BUKOVINA – jednego z wielu obiektów należących do BUKOVINA Resort, gdzie zlokalizowano start czwartego etapu wydarzenia. Resort BUKOVINA został partnerem etapu, który zaplanowano na 27 maja 2023 roku.
Strażacka parada przez Bukowinę Tatrzańską. Przejechali na sygnałach przez wieś
Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowinie Tatrzańskiej przejechali przez miejscowość z okazji dnia świętego Floriana, patrona strażaków. Niektórzy mieszkańcy wyszli na ulice i pozdrawiali druhów.
Dzień Narciarza w Zakopanem
Spotkanie i opowieści o nartach drewnianych i ich wytwórcach były tematem przewodnim tegorocznego Dnia Narciarza w Muzeum Tatrzańskim.
Recital solowy Agnieszki Koniecznej-Kuk
- Z serca zapraszam na premierę mojego solowego, autorskiego recitalu "Orlica - powrót do Tatr", zaplanowanego na sobotę, 20 maja w Bukowiańskim Centrum Kultury Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej - zachęca Agnieszka Konieczna-Kuk, solistka Opery Krakowskiej.
Bike Stop w Nowym Targu
Oficjalnie otwarto sklep i wypożyczalnię rowerów w budynku dworca PKP w Nowym Targu przy ulicy Kolejowej.
Spotkanie na Kasprowym Wierchu - spotkanie „jasnych ludzi”
Coroczne Spotkanie Przyjaciół na Kasprowym Wierchu odbyło się już po raz piętnasty. Tegoroczną intencją wydarzenia była modlitwa „o pokój i spokój na Ziemi”.
Trasa w Goryczkowej zamknięta. Pozostaje Gąsienicowa.
Niedziela była ostatnim dniem udostępniania narciarzom Doliny Goryczkowej. W Gąsienicowej można będzie jeździć do 7 maja.
14 zespołów walczy o Złote Kierpce (zdjęcia)
W Zakopanem rozpoczął się Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich Złote Kierpce. Przez dwa dni na scenie będzie można oglądać podhalańskie zwyczaje, taniec i posłuchać śpiewu.
Nowi członkowie Euroregionu Tatry
W trakcie XXIV Kongresu Związku Euroregionu Tatry odbywającego nie w Nowym Targu do grona członków przyjęto Województwo Małopolskie, Powiat Myślenicki i Gminę Zawoja.
Podhale i Tatry ubrały się w fioletowy kolor (zdjęcia)
Wiosna przyniosła ze sobą na Podhalu i w tatrzańskich dolinach wysyp krokusów.
Dzień Katyński (zdjęcia)
W Poroninie odbyły się gminne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej.
Białka Tatrzańska zakończyła sezon
W niedzielę narciarze po raz ostatni jeździli po trasach Kotelnicy Białczańskiej. Największy na Podhalu ośrodek narciarski poinformował, że 10 kwietnia zakończył tegoroczny sezon.
O “Wielkanocne Jajo” (wielka galeria)
Na Kalatówkach w Tatrach po raz 23-ci wystartowali zawodnicy i zawodniczki w strojach z poprzedniej epoki na starym sprzęcie narciarskim. W tym roku udział w zawodach wzięły 153 osoby.
Jak Kornel Makuszyński znalazł się w Zakopanem i co zmieniło się w muzeum jego imienia (zdjęcia)
Otwarte 5 kwietnia br. po remoncie Muzeum Kornela Makuszyńskiego jest niemal nie do poznania. Z jednego mieszkania muzeum rozrosło się na cały budynek. Tylko mieszkanie, które przez lata stanowiło część wystawienniczą zachowało się w niemal niezmienionej formie. O tym jak Kornel Makuszyński trafił do Zakopanego opowiada Kinga Nędza-Sikoniowska, koordynatorka Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem.
2 metry śniegu na Kasprowym Wierchu i 10 cm w Zakopanem (zdjęcia)
Święta Wielkanocne pod Tatrami względem pogody przypominają bardziej grudniowe Boże Narodzenie..
Wicepremier Piotr Gliński na otwarciu Muzeum Kornela Makuszyńskiego (zdjęcia)
Wicepremier wraz z posłanką oraz przedstawicielami Małopolski i lokalnych samorządów sprawdzili jak wygląda odnowione Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem, które jest jedną z filii Muzeum Tatrzańskiego. Wicepremier wręczył dzieciom książki “Przygody Koziołka Matołka”.
TOPR szkoli terytorialsów
Realizując motto „Zawsze gotowi zawsze blisko” żołnierze 114 batalionu lekkiej piechoty z Limanowej nabywają nowych umiejętności działania w terenie górskim.
Puchar Polskich Kolei Linowych (zdjęcia)
Kolejna, 76. edycja Pucharu PKL, podczas której entuzjaści sportów zimowych mogli spotkać się na Kasprowym Wierchu i spróbować swoich sił w narciarstwie alpejskim, była znakomitą zabawą. W kultowych zawodach – organizowanych przez Polskie Koleje Linowe – w tym roku udział wzięło pięćdziesięciu zawodników.
Trwa 2. Małopolski Festiwal Balonowy „Odlotowa Małopolska”
Do niedzieli loty odbywać się będą nad Tatrami, Pieninami i Gorcami. W ramach Festiwalu odbędą się także zawody balonowe.
Kotelnica Białczańska CUP (zdjęcia)
226 zawodników wzięło udział w Kotelnica Białczańska CUP, zawodach narciarskich rozegranych w niedzielę w Białce Tatrzańskiej.
Nowe wozy dla OSP w Małopolsce
Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Małopolsce Edward Siarka wręczył dziś promesy jednostkom z powiatów nowotarskiego, limanowskiego i tatrzańskiego.
Zawody na final sezonu
W niedziele 26 marca w Białce Tatrzańskiej odbędą się zawody Kotelnica Białczańska CUP
Targi Edukacyjne w Leśnicy-Groniu
15 marca 2023 roku Szkoła Podstawowa im. Św. St. Kostki w Leśnicy-Groniu weszła na kolejny szczebel rozwoju edukacyjnego. Jako pierwsza szkoła w gminie Bukowina Tatrzańska zorganizowała Targi Edukacyjne, pod patronatem Wójta Gminy Andrzeja Pietrzyka.
Przed nami 76. edycja Pucharu PKL na Kasprowym Wierchu
Na ten moment czeka wieku miłośników narciarstwa! Już w sobotę 1 kwietnia – to nie żart – Polskie Koleje Linowe zapraszają wszystkich amatorów sportów zimowych do wzięcia udziału w kolejnej, 76. edycji Pucharu PKL w Narciarstwie Alpejskim.
9,5 km dróg na Podhalu zostanie wyremontowanych
Łącznie prawie 15,3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – to środki, jakie trafią do samorządów z Podhala.
Mocno wieje w Małopolsce (zdjęcia)
Strażacy jeżdżą od interwencji do interwencji. Głównie są to powalone na drogi i chodnik drzewa.
Atak zimy pod Tatrami. Oblodzone drogi (video)
W rejonie Bukowiny Tatrzańskiej panują bardzo trudne warunki na drogach po trwającej od rana śnieżycy.
Wał nad Tatrami (zdjęcia i video)
Jak informuje portal podhale24.pl na Kasprowym Wierchu wiatr osiąga prędkość 112 km/h. Nie kursuje kolej na Kasprowy Wierch.
Zawody Telemarkowe (zdjęcia)
Pierwszy weekend marca to Światowy Dzień Telemarku. Jedynym polskim akcentem tego święta są zawody organizowane w Białce Tatrzańskiej organizowane są przez Sekcję Telemarku Klubu SN PTT Zakopane 1907 i Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska.
II edycja Podhalańskiej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej dobiegła końca (zdjęcia)
W niedzielę w Gminnym Centrum Rekreacji i Sportu w Białce Tatrzańskiej rozegrane zostały finałowe mecze Podhalańskiej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej drużyn mieszanych.
Walusiowie Zjazdy – czyli białe szaleństwo ku pamięci Józefa Nowobilskiego (wielka galeria)
Piękna słoneczna pogoda, świetne warunki narciarskie i olbrzymie zainteresowanie. Tak wyglądał I Memoriał im. Józefa Nowobilskiego „Walusiowe Zjazdy”, który w minioną sobotę, 4 marca zorganizowano na Stoku Bania w Białce Tatrzańskiej.
Sezon narciarski jeszcze się nie skończył. Tłumy na Kotelnicy (zdjęcia)
Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej oblegana przez narciarzy.
Znakomite warunki dla narciarzy na Kotelnicy Białczańskiej. Mamy karnety do rozdania
Podczas gdy kolejne wyciągi kończą sezon i zamykają trasy, na Kotelnicy Białczańskiej w Białce Tatrzańskiej sezon narciarski w pełni.
Sąd rozstrzygnie ws. legalności zmiany małopolskiej uchwały antysmogowej
20 mieszkanek i mieszkańców Małopolski powalczy o czyste powietrze w sądzie. Przy wsparciu prawników z Frank Bold składają do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargi na demontaż małopolskiej uchwały antysmogowej przez sejmik województwa.
Opady śniegu przyciągnęły narciarzy w Tatry (zdjęcia)
W Kuźnicach tłumy narciarzy skitourowych. Pojawiają się także osoby z rakietami śnieżnymi.
Loty zakończone w lodowatej wodzie (zdjęcia)
Red Bull Jump & Freeze to szalony konkurs skoków do lodowatej wody. Wczoraj na stok w Kotelnicy Białczańskiej przybyło ponad 40 drużyn z samodzielnie skonstruowanymi, latającymi maszynami. Uczestnicy zjeżdżali po 60-metrowym torze zakończonym skocznią i lądowali wprost do basenu, wypełnionego wodą o temperaturze ok. 5 stopni. Zwyciężyła drużyna Spartan Boys.
Pijany i bez uprawnień
W piątek przed południem funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem podczas pełnienia służby w miejscowości Czarna Góra (powiat tatrzański) przystąpili do kontroli pojazdu typu quad.
Kumoterki w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
Niedzielne kumoterki przysporzyły wiele emocji i wrażeń, zarówno uczestnikom, jak i widzom, którzy licznie przybyli na Wierch Rusiński.
Orle Pióro dla tancerzy z Piwnicznej
W ramach 51. Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej odbyły się konkursy par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego. Nagrodę grand prix, Złote Orle Pióro za wybitną prezentację tańca, w postaci statuetki, wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 500 zł otrzymali Stanisław Źrałka i Maria Sikorska z zespołu „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju.
Zaginęła 16-latka
Zakopiańscy policjanci poszukują 16-letniej Julii Laskowskiej z Murzasichla w pow. tatrzańskim.
Złoty Turoń dla najlepszych kolędników
Nagrodę grand prix, Złotego Turonia za wybitną prezentację na Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej zdobyła grupa kolędnicza „Pasterze” ze Szczyrzyca. Wśród laureatów znalazły się również grupy kolędnicze z naszego regionu.
Puchar Polski Big Air w Białce Tatrzańskiej
W Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska trwa Garmin Winter Sports Festival 2023. W drugim dniu imprezy rozegrane zostały zawody Pucharu Polski PZN w konkurencji Big Air oraz zawody MTB Freestyle. Najlepszy wśród narciarzy był Szczepan Karpiel-Bułecka. W rywalizacji snowboardzistów triumfowali Krzysztof Owczarek i Hanna Borowiak. Paweł Stachak był bezkonkurencyjny w widowiskowych zmaganiach rowerzystów.
Pijany woźnica
Tatrzańscy policjanci zatrzymali pijanego woźnicę, który wracał z kuligu. Badanie alkomatem wykazało u mężczyzny 1.5 promila alkoholu. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 zł.
Inauguracja Garmin Winter Sports Festival (zdjęcia)
Za nami pierwszy dzień Garmin Winter Sports Festival 2023 w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska. W rewelacyjnych warunkach rozegrana została konkurencja Best Style, w której triumfowali Szczepan Karpiel-Bułecka (narty), Krzysztof Owczarek (snowboard) i Iga Bartmańska (snowboard).
Poronin zaprasza na biegówki (zdjęcia i film)
Dla chcących spróbować sił na zaawansowanej trasie z cudownymi widokami - Urząd Gminy proponuje Rolę Malacińską przy ul. Za Torem.
Droga do Morskiego Oka otwarta
Od dziś ponownie otwarte zostaną szlaki turystyczne: droga z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka oraz szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Odśnieżają drogę do Morskiego Oka. Lawiniska na szlaku pozostaną (zdjęcia)
Śnieg, który z lawinami zjechał na szlak prowadzący z Włosienicy do schroniska przy Morskim Oku zostanie. Usunięte zostaną gałęzie i konary drzew, aby turyści mogli bezpiecznie przejść szlakiem.
Paradny przejazd na rozpoczęcie Karnawału Góralskiego (zdjecia)
Od parady konnych zaprzęgów, która przejechała główną ulicą Bukowiny Tatrzańskiej, rozpoczął się 51. Góralski Karnawał. Parada była barwna, głośna i widowiskowa. Podziwiać ją wyszli na ulicę mieszkańcy wsi i turyści.
Jutro rozpoczyna się 51. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej
W czwartek 9 lutego o godz. 11 paradnym przejazdem przez wieś rozpocznie się 51. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej, czyli Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, Par Tanecznych, Tańca Zbójnickiego i Kumoterki.
Kasprowy Wierch ponownie dostępny dla turystów i narciarzy
Od wtorku 7 lutego kolej linowa PKL Kasprowy Wierch zostanie ponownie udostępniona dla turystów i narciarzy. Udostępnione zostaną także kolej krzesełkowa oraz trasa narciarska w Dolinie Gąsienicowej i trasa narciarska w Dolinie Goryczkowej wraz z nartostradą do Kuźnic.
Spadło zagrożenie lawinowe. Tatry znów otwarte, ale wciąż niebezpieczne
Z 4 na 3 stopień spadło zagrożenie lawinowe w Tatrach. Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem poinformował o odwołaniu zakazu wstępu w Tatry.
Kolejna lawina w Tatrach. "Miała gigantyczne rozmiary" (film)
Zwały śniegu zsunęły się ze Żlebu Żandarmerii. - Miała gigantyczne rozmiary. Wysokość czoła lawiny to ok. 8-10 metrów, lawinisko szerokie jest na jakieś 100-150 metrów - mówi Grzegorz Bryniarski. Leśniczy apeluje: - Siedźcie spokojnie w chałupie i nika nie wyłaźcie w Tatry". Tatrzański Park Narodowy przypomina, że cały obszar polskich Tatr pozostaje zamknięty do odwołania.
Tatry zamknięte do odwołania
- Na wniosek TOPR, z powodu bardzo trudnej sytuacji pogodowej oraz wysokiego zagrożenia lawinowego (4 stopień!), cały obszar Tatr Polskich zostaje zamknięty do odwołania - poinformował przed południem Tatrzański Park Narodowy.
Pociąg utknął w Białym Dunajcu. Strażacy ewakuują pasażerów
Jak informuje portal podhale24.pl w Białym Dunajcu (powiat tatrzański) atak zimy zatrzymał pociąg zmierzający w kierunku Zakopanego.
W Tatrach ogłoszono lawinową "czwórkę". Zamknięto szlak do Morskiego Oka
Ratownicy TOPR ogłosili najwyższy z możliwych w polskiej części Tatr stopień zagrożenia lawinowego. - W Tatrach panują skrajnie niebezpieczne warunki do uprawiania turystyki – ostrzega TPN.
4 obywateli Mołdawii zatrzymanych w Jurgowie
Wczoraj rano funkcjonariusze Placówki SG w Zakopanem w m. Jurgów (pow. tatrzański) zatrzymali do kontroli pojazd osobowy typu bus marki Mercedes na mołdawskich numerach rejestracyjnych. Samochodem podróżowało 4 obywateli Mołdawii, którzy w wyniku przeprowadzonej kontroli legalności pobytu zostali zatrzymani.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Białce Tatrzańskiej
29 stycznia na terenie Resortu Bania ponownie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!
Parada Gazdowska w Poroninie (wielka galeria)
Górale ścigali się saniami zaprzęgniętymi w konie, a także w konkurencjach skiring i ski-skiring.
Oscyp i Oscypek w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)
"Oscyp Snowboard Contest" to jedne z najstarszych i największych zawodów snowboardowych w Polsce.
Osiem istnień pochłonęła najtragiczniejsza lawina w polskich Tatrach
Mija 20 lat od tragicznych wydarzeń w Tatrach. 28 stycznia spod Rysów w kierunku Czarnego Stawu zeszła ogromna lawina porywając 9 osób.
Raj dla narciarzy i turystów (zdjęcia)
Od kilku dni Zakopane i okoliczne miejscowości wręcz toną w chmurach podczas gdy nad górskimi szczytami świeci słońce. Doskonale to widać z Kasprowego Wierchu. Turyści wjeżdżający koleją linową Polskich Kolei Linowych przebijają się przez gęstą warstwę chmur, aby po chwili zobaczyć słońce.
Ferie w Małopolsce - Naturalnie!
Ferie zimowe to wyczekiwana i niepowtarzalna okazja do odprężenia i zabawy dla całej rodziny. Zimowa aura zmieniła krajobraz i pozwala na przeróżne aktywności, niedostępne o innych porach roku, a Małopolska jest wprost idealna do spędzenia zimowego wypoczynku, o czym przypominamy na dzisiejszej konferencji prasowej w Zakopanem - zimowej stolicy Polski.
Widowiskowe zawody BIG AIR w Białce Tatrzańskiej
W dniach 10-12 lutego już po raz siódmy w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska odbędą się jedyne na świecie zawody, w czasie których rywalizować będą specjaliści od freetyle'owych ewolucji na nartach, snowboardach i rowerach.
Najstarsza impreza, najmłodsi snowboardziści czyli OSCYP 2023 zaprasza
Już w ten weekend na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej odbędą się najstarsze i największe zawody snowboardowe w Polsce – OSCYP i OSCYPEK
TOP 10 kierunków na narty w Polsce. Sprawdź, dokąd warto pojechać według Magazynu Travelist!
Wkroczyliśmy w sezon ferii zimowych, a to oznacza jedno – czas na szusowanie! Wybór stoków w naszym kraju jest spory. To już ostatni dzwonek na decyzję, dlatego aby ułatwić jej podjęcie, redakcja Magazynu Travelist przygotowała ranking TOP 10 ośrodków narciarskich w Polsce. Zobacz, który będzie odpowiedni dla ciebie!
Kumoterki w Białym Dunajcu (zdjęcia)
Wydarzenie rozpoczęło się tradycyjnie od Parady Gazdowskiej. Po przejeździe odbyły się zawody w jeździe na czas. Skiring, ski-skiring oraz wyścigi kumoterek budziły jak zawsze wielkie emocje. Do wyścigów doszła jazda zręcznościowa na czas pomiędzy pachołkami.
Uroczyste otwarcie stałej wystawy w Muzeum Tatrzańskiego (zdjęcia)
Wątkiem przewodnim nowej ekspozycji jest "spotkanie". Spotkanie turystów z góralami, przyrodą i kulturą. - Jest to wystawa historyczno - etnograficzno - przyrodnicza, ale jest to jedna wystawa, a nie trzy oddzielne - zaznacza Anna Kozak, komisarz wystawy.
Ponad 60 cm śniegu!
W nocy na południu województwa spadło kolejnych 10-20 cm śniegu. Najwięcej prószyło nad Podtatrzu, nieco mniej w niżej położonych regionach Podhala, Spisza, Orawy, Pienin i Gorców.
Anna Wende-Surmiak ze złotym Krzyżem Małopolski (zdjęcia)
Honorową odznakę za wyjątkowe dokonania dla Województwa Małopolskiego wręczył byłej dyrektor Muzeum Tatrzańskiego - Witold Kozłowski, marszałek województwa.
Pożar butli z gazem
Przy ulicy Tatrzańskiej w Bukowinie Tatrzańskiej (powiat tatrzański) doszło w nocy do pożaru butli z gazem propan butan i tlenem technicznym.
Wypadek autokaru z dziećmi (zdjęcia)
Autokar wiozący dzieci na narty wpadł w poślizg, staranował zaparkowanego busa i przebił ogrodzenie posesji. W groźnie wyglądającym zdarzeniu do jakiego doszło rano w Czarnej Górze (powiat tatrzański) na szczęście nikt nie ucierpiał.
Słodkości na Rusińskim Wierchu
Wawel Truck, interaktywna ciężarówka pełna słodyczy i dobrej zabawy ponownie wyruszyła w trasę po Polsce. W styczniu i lutym, podczas ferii zimowych pojazd zatrzyma się w kilkunastu miejscach. Jak zawsze, na odwiedzających Wawel Trucka czeka cała moc atrakcji
Piknik olimpijski, czyli "białe szaleństwo" na Kotelnicy (zdjęcia)
Na stoku Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej trwa II Zimowy Piknik Olimpijski, który w połączeniu z letnimi wersjami już 24. piknikiem organizowanym przez Polski Komitet Olimpijski. Dwudniowa, weekendowa impreza odbywa się w postawionym "miasteczku olimpijskim".
Dziecko wypadło z krzesełka na wyciągu narciarskim
Do wypadku doszło przed południem na terenie stacji narciarskiej Rusin-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej (powiat tatrzański).
Rusza Kasprowy!
Dobra wiadomość dla narciarzy. Polskie Koleje Linowe poinformowały właśnie, że już jutro planuje otworzyć trasę w Dolinie Gąsienicowej, a nieco później także w Dolinie Goryczkowej.
Wraca zima! Spadnie nawet 30 cm śniegu.
Dziś nocy w południowych powiatach małopolski spodziewać się możemy intensywnych opadów śniegu.
Nadchodzi zmiana pogody
Prędkość wiatru na Kasprowym Wierchu osiąga już 81 km/h i cały czas rośnie.
TRAWERS. Mała wielka przygoda
Od torowania w zamieci, przez jazdę na nartach w głębokim puchu, po trawersy południowych stoków w prażącym, kwietniowym słońcu. Jak się okazuje trzy dni w Tatrach wystarczą, by przeżyć sezon zimowy w pigułce. Bez zdobywania najwyższych szczytów i zjeżdżania najtrudniejszymi żlebami, klasyczna wycieczka skiturowa może stać się małą przygodą, którą zapamiętamy do końca życia.
Zaginęła 11-latka
Dzisiaj około 5 nad ranem z miejsca zamieszkania w Poroninie (powiat tatrzański) wyszła i udała się w nieznanym kierunku 11-letnia Jagoda Cudzich-Bularz.
Skarby z Morskiego Oka (zdjęcia)
Każdego roku w morzach i oceanach nurkuje kilka milionów osób, ale niewielu wybrańców miało szczęście zanurzyć się w wodach Morskiego Oka.
Niebezpiecznie w górach
O wielkim szczęściu może mówić polski turysta, który wczoraj spadł do Doliny Cichej.
To ostatni moment na znalezienie atrakcyjnych noclegów
Właściciele noclegów zlokalizowanych na południu Polski przygotowują się na zimowe oblężenie turystów. Znalezienie kwatery na okres świąteczny lub Sylwestra już graniczy z cudem, a przed nami ferie – szczyt zimowych urlopów.
Snow Expo w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)
Na stoku Kotelnicy odbyły się SNOW EXPO SKI&SNB TEST, czyli największe, darmowe testy nart i desek w Polsce. Fani sportów zimowych mieli okazję przetestować i bezpośrednio porównać narty oraz deski kilkunastu wiodących producentów sprzętu.
Choinka z Podhala stanęła w Domu Jana Pawła II w Wadowicach
Po raz ósmy w salonie mieszkania rodziny Wojtyłów stanęła choinka z Podhala. Świąteczne drzewko, podobnie jak w latach poprzednich, przywieźli górale z Zakopanego, co jest symboliczną kontynuacją tradycji dostarczania choinki Papieżowi przez mieszkańców tego regionu.
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło pod Tatry (zdjęcia)
W Schronisku Górskim ZHP „Głodówka” w Bukowinie Tatrzańskiej harcerze podzielili się Światełkiem Pokoju, które wcześniej otrzymali od słowackich skautów w Popradzie. Spod Tatr światełko zostanie rozwiezione po całej Polsce.
Sezon narciarski otwarty! (zdjęcia)
Pierwsze szusy w nowym narciarskim sezonie miały już dziś miejsce na wyciągu narciarskim UFO w Bukowinie Tatrzańskiej.
Ponad 1000 stron historii 1 Pułku Strzelców Podhalańskich
Dzisiaj odbyła się promocja książki „Sądecki garnizon i jego żołnierze 1927-1932” autorstwa prof. Jerzego Gizy. To trzeci tom dzieła, liczący ponad 1000 stron i zawierający kilkaset biogramów żołnierzy.
Święto Niepodległości pod Tatrami (zdjęcia)
W tym roku powiatowe obchody 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości zorganizowane zostały w Gminie Kościelisko.
Turniej Piłki Siatkowej Drużyn Mieszanych
Na hali portowej Gminnego Centrum Rekreacji i Sportu w Białce Tatrzańskiej trwa Turniej Piłki Siatkowej Drużyn Mieszanych.
Podhalańskie termy uwielbiane przez Polaków
Redakcja Magazynu Travelist zapytała internautów, które z termalnych kąpielisk w Polsce warto odwiedzić. Białka Tatrzańska, Chochołów i Bukowina Tatrzańska na podium Ogólnopolskiego Rankingu Term 2022
Śnieg w Tatrach
Wiatr halny jak zawsze przyniósł zmianę pogody. Po kilku słonecznych dniach niebo zasnuły chmury i pojawił się opad deszczu. Temperatura w centrum Zakopanego spadła z kilkunastu do 5,5 st. Celsjusza i cały czas maleje.
Koncert nad Morskim Okiem (zdjęcia)
Na tarasie schroniska przy Morskim Oku koncertował Alch3Mik. Muzyk i autor tekstów piosenek zagrał na elektronicznym pianinie.
Nowy dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
Michał Murzyn zastąpił Annę Wende-Surmiak na stanowisku dyrektora Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
TOPR otwiera drzwi przed najmłodszymi (zdjęcia)
- Dzisiaj mamy prelekcje dla dzieci. Opowiadam o pracy TOPR, o ratowaniu w górach, o tym do czego służy śmigłowiec. Postaram się przybliżyć pracę ratowników tym młodym, może przyszłym adeptom – mówił podczas pierwszej prelekcji Maciej Jakubiak, ratownik TOPR.
8 śmiertelnych wypadków w 8 dni
Trwa czarna seria w Tatrach. Okres przejściowy pomiędzy latem a zimą w górach jest bardzo groźny, pojawia się lód i śnieg, szlaki są śliskie i niebezpieczne a turyści nie zawsze gotowi na takie warunki.
Pożar tatrzańskiego schroniska. Na szczęście to tylko ćwiczenia!
25 zastępów straży pożarnej ćwiczyło na Kalatówkach w Tatrach gaszenie pożaru lasu oraz schroniska w trudno dostępnym terenie.
Sokół szkoli ze strzelania
Uczniowe z powiatu tatrzańskiego pod okiem doświadczonych instruktorów będą mogli uczestniczyć w szkoleniach i ćwiczeniach praktycznych z posługiwania się bronią palną. Dowiedzą się również więcej o Wojsku Polskim.
W górach zima na całego (zdjęcia)
Po pochmurnym, deszczowym i chłodnym tygodniu w weekend nastąpi zmiana aury. Już w piątek słońce rozpędzi chmury, a w niedziele w Krakowie możemy spodziewać się 17°C.
Jazz Camping Kalatówki 2022
Tegoroczny XXVI Jazz Camping Kalatówki odbędzie się w dniach 26 września - 1 października.
Rozpoczęła się Podhalańska Amatorska Liga Piłki Siatkowej
Rozegrano pierwszą kolejkę amatorskiej ligi w piłce siatkowej drużyn mieszanych w ramach 2 edycji Podhalańskiej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej w Białce Tatrzańskiej.
XVIII Polaniorski Osod
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku zaprasza w niedzielę 11 września na kolejna edycję Polaniarskiego Osodu.
Kulinarne cuda z ziemniaka w Dzianiszu (zdjęcia)
Bulwa ziemniaka różnie jest nazywana w różnych regionach kraju. Stad - kartofel, pyra, grula, czy - jak mówią w gminie Kościelisko - rzepa. W trakcie dorocznej imprezy jaką są Wykopki w Dzianiszu, zorganizowano konkurs kulinarny na potrawy z rzepy. Stoły uginały się od jedzenia.
XVIII Wykopki w Dzianiszu
W imieniu organizatorów XVIII Wykopków w Dzianiszu mamy
zaszczyt zaprosić na tegoroczną edycję wydarzenia, która odbędzie się 4
września 2022r. (niedziela) na Scenie Plenerowej w Dzianiszu Borki.
Wystawa psów rasowych (zdjęcia)
W Kościelisku rozpoczęła się VIII Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych.
Ponad 200 km rowerem. Wysiłek podjęty w szczytnym celu (zdjęcia)
"Urokliwe miasto Nowy Targ w centrum Podhala skąpane w ulewnym deszczu. O godzinie 6.30 spory ruch w okolicach Hali Gorce, gdzie gromadzą się kolarze gotowi na przeżycie nie lada przygody. Zjechali się tutaj z całej Polski, by uczestniczyć w Rajdzie wokół Tatr" - relacjonują niedzielny Rajd wokół Tatr organizatorzy.
Extremalny triathlon na Spiszu
Kolejny raz nad jeziorem Czorsztyńskim pojawiło się kilkudziesięciu śmiałków, by zmierzyć się z trasą TATRAMANa - ze startem nad Jeziorem Czorsztyńskim a metą na Kasprowym Wierchu.
Moda w blasku księżyca - wyjątkowy pokaz Anety Larysy Knap
Już 2 września na tarasach włoskich w Ogrodzie Botanicznym UJ odbędzie się pokaz Mody "Folk Design" Aneta Larysa Knap. Po raz pierwszy w kraju będzie można zobaczyć kolekcję "Mountain Moon" inspirowaną fotografią Adama Brzozy, która przedstawia Giewont na tle księżyca.
Czepiec na weselu (duża galeria)
Czwartkowy wieczór na scenie 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich należał do górali polskich.
XX Dzień Misia, Miodu i Bartników
21 sierpnia Tatrzańskie Wici zawitają do Poronina gdzie odbędzie się jubileuszowy, dwudziesty Dzień Misia, Miodu i Bartników
„Jeden z najlepszych biegów w Polsce” - Roman Ficek wygrywa Tatra Fest Bieg 2022
Skrócone z powodu załamania pogody Mistrzostwa Polski Skyrunning Ultra okazały się sporym wyzwaniem dla zawodników. „W czerwcu biegałam w Dolomitach, ale uważam, że dzisiejsza trasa była dużo trudniejsza technicznie” - mówiła Natalia Tomasiak, pierwsza kobieta na mecie.
Nawałnica nad Podhalem. Powódź błyskawiczna (zdjęcia)
W rejonie Ratułowa i Cichego przeszła silna burza, której towarzyszyło oberwanie chmury. Deszcz zamienił drogi w potoki. Zalane są fosy, drogi, pola, podwórka i piwnice domów. Nawałnica minęła, na miejscu mieszkańcy i strażacy usuwają skutki żywiołu.
5 edycja jednej z najważniejszych imprez biegowych w kraju startuje już w najbliższy weekend
Udział w zawodach w ostatniej chwili potwierdził Roman Ficek - zwycięzca edycji z 2020 r. Biegnącą przez tatrzańskie szczyty, skróconą ze względu na warunki atmosferyczne, trasę udało mu się wówczas pokonać w nieco ponad 5 godzin i 40 minut.
Kultura na Bani
Koncert przebojów AC/DC, miks bałkanicy i muzyki klezmerskiej oraz koncert piosenek z animacji Disney'a - tak wygląda przedostatni weekend wakacji w Białce Tatrzańskiej
Najważniejsza noc Sabałowych Bajań (zdjęcia)
Sabałowa Noc odbyła się w plenerze – na stacji narciarskiej Rusin Ski w Bukowinie Tatrzańskiej. Niektórzy żartowali, że tradycji stało się zadość, ponieważ tego wieczoru padał deszcz.
Sabałowe Bajania. Ależ to wszystko piękne (zdjęcia)
Nieodłącznym elementem Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej jest wystawa twórczości ludowej w świetlicy Domu Ludowego i kiermasz sztuki artystów ludowych – przy Bukowiańskim Centrum Kultury. Wszystko zgromadzone w jednym miejscu.
Góralska kuchnia na Sabałowych Bajaniach (zdjęcia)
Tarcioki, moskole, kapusta na maślance, a może śliwcorka? Tradycyjnych góralskich skamołyków można było dziś spróbować na stoisku Koła Gospodyń Wiejskich z Bukowiny Tatrzańskiej.
56. Sabałowe Bajania rozpoczęte! (zdjęcia)
Dziś w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęły się 56. Sabałowe Bajania. Paradny przejazd, prowadzony przez pytacy, przejechał przez centrum miejscowości.
Góralska parada w Bukowinie Tatrzańskiej
Paradny przejazd kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską rozpoczął 56. Sabałowe Bajania.
25 jubileuszowy Rajd wokół Tatr
Już za niespełna trzy tygodnie 28 sierpnia, rusza kolejna jubileuszowa XXV edycja Rajdu wokół Tatr.
Przemysław Słodyczka Harnasiem Roku! (zdjęcia)
W drugim dniu trwającego w Białce Tatrzańskiej Festynu Białczańskiego wybrano Harnasia Roku - został nm młody góral z Białego Dunajca.
Wybrano Cepra i Ceperkę Roku (zdjęcia)
Zaszczytne miano Ceperki Roku przypadło Agnieszce Jarkowskiej. Ceprem Roku został Damian Rękiewicz.
Kultura na Bani: Samokhin Band gwiazdą tego weekendu
Na na plenerowej Scenie Kultury na Bani w Białce Tatrzańskiej w ten weekend - czeka nas kolejna porcja muzyki na żywo.
Tour de Pologne w Małopolsce (zdjęcia)
Dziś rozgrywany jest szósty etap tegorocznego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Kolarze rywalizują w jeździe indywidualnej na czas na drodze z Gronkowa przez Leśnicę do Bukowiny Tatrzańskiej.
Tragedia na torach (zdjęcia)
W Poroninie doszło do potrącenie człowieka przez pociąg. Mężczyzna nie przeżył zderzenia.
XXI Witowiańsko Watra
31 lipca w Kościelisku Witowie, na scenie plenerowej przy placu obok remizy OSP odbędzie się Witowiańsko Watra
Rowerem przez Polskę
Coroczny kolarski peleton już ustawia się w blokach startowych – 31 lipca pielgrzymi rowerowi znów usłyszą gwizdek i wyruszą przez Polskę, z Zakopanego aż na Hel. XIV Góralska Pielgrzymka Rowerowa, pod hasłem „Pokój Mój daję wam, nie tak jak daje świat”, zostanie zainaugurowana dzień wcześniej – wyjściem na Giewont.
Ponad tysiąc strażackich interwencji (video)
To było bardzo niespokojne sobotnie popołudnie w Małopolsce. Straż Pożarna co rusz wzywana była do połamanych drzew i innych związanych z nawałnicą interwencji.
XX Dzień Pstrąga – Biały Dunajec 2022 (duża galeria)
W sobotę w Białym Dunajcu już po raz dwudziesty wszystko kręciło się wokół herbowej ryby tej miejscowości. Podczas „Dnia Pstrąga” wędkarze tradycyjnie sprawdzali, kto z nich w tym roku złowi najwięcej ryb i najdorodniejszego pstrąga.
Brama dla Nośwarniyjsyj Górolecki (galeria i video)
Była koza, kucyk, przebierańcy, chłop przebrany przez babę i taczki. A przede wszystkim było wesoło i śmiesznie. Pracownicy pizzerii U Janusza w Białym Dunajcu przygotowali bramę dla ustępującej Nośwarniyjsyj Górolecki - Natalii Karciarz.
Turystka spadła z wyciągu na Kasprowym Wierchu
Kobieta spadła z wyciągu krzesełkowego w Kotle Gąsienicowym z kilkunastu metrów na skaliste podłoże doznając wielu obrażeń, w tym także głowy. O szczegółach wypadku na konferencji prasowej opowiedzieli Mieczysław Ziach, ratownik TOPR i Marian Szewczyk, dyrektor ds. operacyjno-technicznych Polskich Kolei Linowych.
Nośwarniyjso Górolecka: "To są moje dwie ulubione rzeczy na świecie, czyli taniec i śpiew"
- Nie spodziewałam się takiego werdyktu, dlatego było to dla mnie bardzo miłe zaskoczenie - mówi góralska „miss” z którą zaraz po wczorajszym konkursie rozmawiał Marcin Szkodziński z portalu podhale24.pl
Regina Gąsienica Giewont Nośwarniyjsom Górolecką
W tym roku tytuł ten zdobyła Regina Gąsienica Giewont. Młoda góralka z Witowa zmierzyła się z ośmioma innymi kandydatkami w kilku konkurencjach.
W Białym Dunajcu trwają wybory Nośwarniyjsyj Górolecki (zdjęcia)
Panny z Podhala zmierzyły się z konkurencjami codziennymi. W tym roku jako konkurencja niespodzianka było pracowanie męskiej koszuli.
Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki
W niedzielę 17 lipca w Białym Dunajcu odbędą się XXII „Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki”
XX Dzień Pstrąga
Serdecznie zapraszamy do Białego Dunajca! W sobotę 16 lipca odbędzie się „Dzień Pstrąga”, wydarzenie nawiązujące do ryby znajdującej się w herbie Białego Dunajca
Białka Tatrzańska zamyka główną kolej
Niezwykle popularna stacja narciarska w Białce Tatrzańskiej, co roku zimą przyciągająca na Podhale dziesiątki tysięcy narciarzy zamknęła kolej krzesełkową.
Trzej oskarżeni winni tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej
Na półtora roku więzienia skazał Sąd Okręgowy w Nowym Sączu trzy osoby, właścicieli wypożyczalni nart i właściciela firmy budowlanej, oskarżonych w sprawie tragedii na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej w 2020 roku, w której zginęły trzy osoby.
Koncert Zakopower otworzy Czyste Tatry 2022
Tak energetycznego otwarcia Czystych Tatr jeszcze dotąd nie było. W
piątek 1 lipca, w wieczór poprzedzający wielkie sprzątanie tatrzańskich
szlaków, w miasteczku ekologicznym na Górnej Równi Krupowej, specjalnie
dla wszystkich wolontariuszy zagra zespół Zakopower. To z pewnością
będzie potężny zastrzyk mocy przed sobotnim wyjściem w góry!
Spotkanie na Kasprowym Wierchu
Już dziś po raz 14. na Kasprowym Wierchu odbędzie się spotkanie, które w tym roku odbył ais pod hasłem "O pokój, bliżej nieba"
11 owiec padło rażonych piorunem (zdjęcia)
Na siwej Polanie w Dolinie Chochołowskiej od uderzenia pioruna zginęły owce. Baca twierdzi, że to było tylko jedno uderzenie.
Na Kasprowym Wierchu nadal można jeździć na nartach
Wyciąg krzesełkowy w Dolinie Gąsienicowej cały czas wozi narciarzy. Chętnych nie brakuje.
Polak zginął na Łomnicy
3 maja, korzystając z dnia wolnego i ładnej pogody grupa Polaków wybrała na wycieczkę w Tatry Słowackie. Jedna osoba zdecydowała się zejść na dół, reszta postanowiła zjechać kolejką. Mężczyzna poślizgnął się i spadł stromym terenem w kierunku Łomnickiej Przełęczy.
Niedźwiedź ruszył na turystów (video)
Narciarz skiturowy nagrał jak turyści uciekają przed niedźwiedziem. – Trzeba wiedzieć jak się zachować – napisał autor filmu. Bliskie spotkanie z niedźwiedziem miało miejsce w Tatrach Niżnych na Słowacji.
75. edycja Pucharu PKL na Kasprowym Wierchu już za nami
75. edycja Pucharu PKL przechodzi do historii! Entuzjaści sportów zimowych mogli sprawdzić się w kultowych zawodach w narciarstwie alpejskim organizowanych przez Polskie Koleje Linowe na Kasprowym Wierchu. Swój udział w rywalizacji zgłosiło osiemdziesiąt uczestników w różnych kategoriach.
22. zawody o „Wielkanocne Jajo" na Kalatówkach (zdjęcia)
Drewniane narty, stroje z poprzedniej epoki i masa śmiechu towarzyszyły zawodnikom, a także setkom przybyłym na Kalatówki w Tatrach kibicom.
XIII Gminny Konkurs na Tradycyjny Koszyczek Wielkanocny w Dzianiszu (zdjęcia)
W wielu miejscowościach naszego regionu był dziś organizowany konkurs na najładniejszy lub najbardziej tradycyjny koszyczek wielkanocny. Najbardziej znany z nich to Wielkanocna Kosołecka w Białym Dunajcu, ale podobne konkursy odbyły się również m.in. w Rabce-Zdroju i Dzianiszu.
Zawody retro "O Wielkanocne Jajo"
Tradycyjnie, w Lany Poniedziałek, czyli 18 kwietnia w Suchym Żlebie na Kalatówkach rozegrane zostaną zawody na Starym Sprzęcie Narciarskim „O Wielkanocne Jajo” imienia Krystyny Behounek, która była wieloletnią szefową schroniska na Kalatówkach.
Obchody Dnia Katyńskiego w Poroninie
Na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie odbyły się uroczyste obchody Dnia Katyńskiego.
Perła architektury odrestaurowana w Zakopanem
Cechuje ją elegancja zakopiańskiego stylu i autentyczność, a naturalny zapach drewna przypomina czasy świetności. – Willa Elżbiecina w porównaniu z innymi willami z tego okresu jest absolutnym unikatem pod względem odtworzenia historycznych elementów – podkreśla Rafał Rafacz, architekt odpowiedzialny za odbudowę zabytku.
75. edycja Pucharu PKL w Narciarstwie Alpejskim
W sobotę 9 kwietnia Polskie Koleje Linowe zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej, 75. edycji Pucharu PKL w Narciarstwie Alpejskim.
Umowy na kolejne drogi podpisane
Konsekwentnie dążymy do poprawy bezpieczeństwa, jakości i komfortu podróży po drogach Małopolski. Dzięki ogromnemu wsparciu rządowemu kolejne inwestycje drogowe w naszym województwie mają szansę na realizację – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Hokejowy mecz na zamarzniętym tatrzańskim jeziorze (zdjęcia, video)
Dwa lata temu podobny mecz rozegrano na zamarzniętym Morskim Oku. Teraz hokeiści spotkali się na Czarnym Stawie pod Rysami.
Ścigali się z Andrzejem Bargielem (zdjęcia)
Ponad 60 osób wzięło udział w skiturowym wyścigu Red Bull Szybka Tura – Wyścig na Żywo. Pięciu zawodnikom udało się wyprzedzić Andrzeja Bargiela.
Otwarcie sezonu motocyklowego na Podhalu (zdjęcia)
Kilkuset motocyklistów z całej Polski zjechało na Głodowke, aby zainaugurować sezon na dwóch kółkach. – Mamy jeszcze dużo śniegu, ale drogi są już czarne, więc problemu z dojazdem nie ma – mówi Piotr Korczak, kierownik Ośrodka Harcerskiego na Głodowce, gdzie zorganizowano zlot motocyklistów. – Niektórzy jechali nawet 700 km, żeby być tu na zlocie i jeszcze dzisiaj wracają.
Uczcili pamięć Józefa Kurasia "Ognia" i Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)
Hymn Polski, apel poległych i wiązanki kwiatów oraz przemówienie starosty tatrzańskiego przypominające czasy, w których przyszło żyć żołnierzom niezłomnym, towarzyszyły uroczystościom 1 marca w Zakopanem.
Red Bull Jump & Freeze - już w ten weekend na stoku w Kotelnicy Białczańskiej
Ponad 30 drużyn zakwalifikowało się na Red Bull Jump & Freeze i weźmie udział w najbardziej szalonym morsowaniu tej zimy. Uczestnikom został niecały tydzień na skonstruowanie maszyn, którymi zjadą po stoku i wskoczą do basenu wypełnionego lodowatą wodą.
Czołówka Pucharu Europy FIS zmierzy się w Białce Tatrzańskiej
Już dziś rozpoczynają się zawody Pucharu Europy FIS w narciarskiej i snowboardowej konkurencji Big Air, które do jutra potrwają w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska.
Rozpoczął się jubileuszowy Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
Od parady konnych zaprzęgów, która przejechała główną ulicą Bukowiny Tatrzańskiej, rozpoczął się 50. Góralski Karnawał.
Sepak Takraw: Superpuchar Polski dla S.K.F MANIAC Kraków
Mistrz Polski S.K.F MANIAC Kraków zmierzył się ze zdobywcą Pucharu Polski z KS Rysy Bukowina Tatrzańska.
Kumoterki w Kościelisku (duża galeria)
Dumną Paradą Gazdowską rozpoczęły się w minioną niedzielę na Polanie Sywarne w Kościelisku tradycyjne góralskie zawody.
Kolejka na Kasprowy Wierch unieruchomiona przez silny wiatr
Wiatr osiąga w Tatrach prędkość do 90 km/h. To spowodowało, iż unieruchomiona została zarówno kolejka linowa na Kasprowy Wierch, jak i wyciągi krzesełkowe w Kotle Gąsienicowymi i Goryczkowym.
Kasprowy oblężony
Tłumy zarówno czekających na wjazd kolejką, jak i na szczycie. Turyści wykorzystali wczorajsze okno pogodowe, aby podziwiać piękno Tatr.
Warunki drogowe na Podhalu idealne... dla narciarzy i łyżwiarzy (video)
Kilka tygodni temu portal podhale24.pl informował o łyżwiarzu, który jeździł po drodze wojewódzkiej nr 969 w Ostrowsku, na trasie Nowy Targ - Nowy Sącz.
Narciarz podciął lawinę w Tatrach (video)
Wczoraj około godziny 14 z Pośredniego Goryczkowego na trasę narciarską w Kotle Goryczkowym zeszła lawina. Na filmie widać narciarza, który prawdopodobnie wyzwolił zdalnie lawinę w trakcie zjazdu poza wyznaczoną trasą - informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Oscypek - snowboardowe zawody dla dzieci na Kotelnicy (zdjęcia)
Trzynastą edycję Oscyp Snowboard Contest zdominowali młodzi zawodnicy. Zdaniem sędziów najlepsze triki podczas sobotniej rywalizacji były wykonane przez zdobywcę trzeciego miejsca, Krzyśka Owczarka, drugiego na podium Janka Jaromina i najlepszego w stawce Kamila Knopa. W niedzielę swoich sił próbowali najmłodsi.
Tatrzańskie schronisko "odcięte od świata" (film)
Jeszcze kilka dni temu schronisko górskie wyglądało jak na tym zdjęciu. Dziś śnieg odciął drogę do tego miejsca. Kilka osób musi zostać pod gościnnym dachem. "Zawiało nas całkiem" - potwierdzają gospodarze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów.
Parada Gazdowska i kumoterki w Białym Dunajcu (zdjęcia)
Dwie pierwsze zaplanowane edycje - w Szaflarach i Poroninie zostały odwołane, ale dziś koniarze spotkali się w Białym Dunajcu. Tegoroczna, XXIV Parada Gazdowska połączona była z wyścigami kumoterek, jazdą na nartach za koniem, wyścigami jeźdźców i narciarzy oraz zaprzęgów wielokonnych.
Wichura daje się we znaki narciarzom
W całej Polsce mocno wieje. Wiatr zatrzymuje kolejne wyciągi więc wybierają się dziś na narty upewnijcie się, że uda się wam pojeździć.
Kamil Knop najlepszy podczas OSCYP XIII
Młodzi zawodnicy zdominowali trzynastą edycję Oscyp Snowboard Contest. Wszyscy riderzy z listy startowej pokazali bardzo wysoki poziom, ale zdaniem sędziów najlepsze triki podczas sobotniej rywalizacji były wykonane przez zdobywcę trzeciego miejsca, Krzyśka Owczarka, drugiego na podium Janka Jaromina i najlepszego w stawce Kamila Knopa.
Lawiny w Tatrach pochłonęły dziś dwa istnienia
Lawiny zeszły w Kotle Gąsienicowym oraz w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. W obu przypadkach turyści nie przeżyli.
Już jutro rusza OSCYP Contest 2022
Przed nami ostatnie chwile przygotowań do trzynastej edycji największych zawodów snowboardowych – OSCYP Snowboard Contest 2022
Narciarka szuka świadków wypadku w Białce Tatrzańskiej. Ma złamany kręgosłup po tym, jak wjechał w nią nastolatek (video)
- Szukam świadków i uczestników wydarzenia, które w kilkanaście sekund wywróciło (i to całkiem dosłownie) moje życie do góry nogami - mówi Izabela Wiśniewska, turystka z Warszawy. Do wypadku doszło 14 stycznia o godz. 12:04 na dolnej części stoku przy stacji Remiaszów w Białce Tatrzańskiej.
Dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego
Dzisiejsze raporty mówiły o 3230 nowych przypadkach koronawirusa w Małopolsce. W szpitalach przebywa 1742 pacjentów zakażonych covid-19, z których 170 wymaga respiratorów. W Małopolsce potwierdzono 123 przypadki wariantu Omikron.
Do trzech razy sztuka
Zima na Podhalu to nie tylko sanki i narty, to także tradycyjne parady gazdowskiej i wyścigi kumoterek.
Trwa budowa przeszkód na OSCYPa
Do zawodów OSCYP Snowboard Contest pozostało tydzień. Trwają prace przygotowawcze do stworzenia toru przeszkód, na którym najlepsi w Polsce snowboardziści pokażą swoje triki. Pierwsi z nich potwierdzili już swój udział 29 stycznia w trzynastej edycji OSCYPa.
Filmowe zaproszenie na Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał (zobacz)
Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy" zaprasza na 50. Góralski Karnawał. Impreza trwać będzie 9 do 13 lutego. Co roku na rozpoczęcie wydarzenia padają słowa: "Rozne karnawały bywajom, dyć wiycie, ale bukowiański nolepsy na świecie!"
Red Bull Jump & Freeze. To będzie najbardziej szalone morsowanie tej zimy!
Już 26 lutego w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska rozegrane zostaną jedyne w swoim rodzaju zawody, które na całym świecie przyciągają śmiałków poszukujących niecodziennych wyzwań.
Sepak Takraw: Emilia Kukuczka Mistrzynią Polski 1 vs 1
Wielkiego kalibru sensację sprawiła Emilia Kukuczka, która wywalczyła Mistrzostwo Polski. Potwierdza, że sepak takraw jest dyscypliną w której wszystko się może wydarzyć a Emilia jest tego dowodem.
Puchar Europy w Białce Tatrzańskiej
W dniach 11 i 12 lutego w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska obędzie się 19. edycja Garmin winter Sports Festival, w ramach którego rozegrane zostaną narciarskie i snowboardowe zawody Pucharu Europy FIS w olimpijskiej konkurencji Big Air.
18-letni Algierczyk chciał iść w śniegu na Słowację
Góry, śnieg i patrol straży granicznej okazały się przeszkodą nie do przekroczenia dla obywatela Algierii. Nielegalny migrant swoją podróż do Europy Zachodniej zakończył na Podhalu.
Tragiczne wieści ze słowackiej strony Tatr. Pod tarczą Kołowego Szczytu odnaleziono ciała trzech Polaków
Dziś po południu ratownicy HZS odnaleźli trzech Polaków, którzy zaginęli piątkowej nocy. Z informacji w mediach społecznościowych wynika, że to mieszkańcy Andrychowa i Sułkowic.
Film fabularny o najsłynniejszym skoczku narciarskim z Zakopanego
13 stycznia w zakopiańskim kinie Sokół będzie miała miejsce prapremiera filmu "Marusarz Tatrzański orzeł", nakręconego przez Telewizję Polską.
Powracają Kumoterki
Związek Podhalan przedstawił kalendarz tegorocznych Parad Gazdowskich jakie mają się odbyć w podhalańskich gminach w styczniu i lutym.
Lód na Morskim Oku zaczął pękać (zdjęcia)
Mimo odwilży i dodatnich temperatur 2 stycznia turyści zdecydowali się na spacer po zamarzniętym tatrzańskim stawie.
Czego dowiesz się z komunikatu lawinowego?
Komunikat lawinowy ogłaszany dla polskiej części Tatr przez TOPR to jedno z najważniejszych źródeł informacji na temat warunków panujących na szlakach. Ratownicy przypominają, by nie traktować 1. czy 2. stopnia zagrożenia lawinowego jak zielonego światła do podejmowania większego ryzyka. Wypadki zdarzają się bowiem nawet przy „lawinowej jedynce”.
Tatry już białe (zdjęcia)
Przyzwyczajajmy się do tego widoku, bo meteorolodzy zapowiadają, że padać będzie przez kolejną dobę.
Festyn Bacowski w Leśnicy (zdjęcia)
W Leśnicy trwa doroczny Festyn Bacowski. Po południu przez wieś przeszedł redyk, który poprowadził baca Marian Malecki, a w Walusiówce odbywają się wybory Gazdy roku i Bońtara roku, którym towarzyszą konkursy, występy i zabawy.
Zlot Słowian i Wikingów na Głodówce (zdjęcia)
Na Głodówce w Bukowinie Tatrzańskiej trwa X Zlot Słowian i Wikingów "Góra Peruna".
XXVII Polaniarski Osod (zdjęcia)
W niedzielę, po rocznej przerwie związanej z pandemią, w Kościelisku odbył się coroczny Polaniarski Osod. To jedna z największych gminnych imprez w roku, związana z zakończeniem sezonu pasterskiego.
Polaniarski Osod
W niedzielę 12 września na scenie plenerowej w Kościelisku odbędzie się
Polaniarski Osod. Będzie to przedostatnia impreza tegorocznego cyklu Tatrzańskich Wici.
Kolarze już na trasie jedno z najtrudniejszych amatorskich wyścigów
Z Kościeliska wystartował rano Małopolska Tatra Road Race, najcięższy wyścig kolarski dla amatorów w Europie Środkowej i z najbardziej widokową trasą.
Zbliża się Tatra Road Race
Już w sobotę kolarze z całej Polski i nie tylko zjadą pod Tatry by wziąć udział w kolejnej edycji wyścigu kolarskiego Tatra Road Race, który rozgrywany jest od 2015 roku.
Ostatnia droga Zofii Stachoń Bigosowej (zdjęcia)
W kościele pw. Świętego Antoniego w Brzegach odprawiona została msza św. żałobna, po której na cmentarzu w Brzegach spoczęła Zofia Stachoń, zwana Bigosową.
Wykopki w Dzianiszu (zdjęcia)
W ramach Tatrzańskich Wici, w Dzianiszu już po raz 17. zorganizowano spotkanie, którego głównym elementem były ziemniaki. W Dzianiszu mówi się na nie "rzepa".
Wykopki w Dzianiszu
5 września w ramach Tatrzańskich Wici odbędą się Wykopki w Dzianiszu
Gabriela Chowaniec - nową Królową Miodu (zdjęcia)
W trakcie XIX edycji Dnia Misia, Miodu i Bartników w Poroninie jednym z głównych punktów całodziennej zabawy były wybory Królowej Miodu. O tytuł starało się pięć kandydatek. Zwyciężyła Gabriela Chowaniec z Bukowiny Tatrzańskiej.
XIX Dzień Misia, Miodu i Bartników
22 sierpnia na parkingu przy Wańkówce odbędzie się XIX Dzień Misia, Miodu i Bartników
Tour de Pologne - czwarty etap zakończony w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step) okazał się najlepszy na czwartym etapie 78. Tour de Pologne: Grupa Azoty, Tarnów – Bukovina Resort.
Za nami pierwszy tydzień funkcjonowania parkingów w rejonie Morskiego Oka wyłącznie z e-biletami
Od środy 4 sierpnia obserwujemy znaczne zmniejszenie ruchu samochodowego w tym rejonie i zwiększenie świadomości kierowców przyjeżdżających na miejsce z przygotowanymi już do kontroli e-biletami. Pomogły w tym nie tylko komunikaty w mediach społecznościowych TPN i mediach ogólnopolskich, ale także banery informacyjne umieszczone przy drogach dojazdowych.
Zakończyły się 55. Sabałowe Bajania
Festiwal Folkloru Polskiego 55. „Sabałowe Bajania” to nie tylko wysoki poziom prezentowanego repertuaru w części konkursowej, ale także radość ze wspólnego spędzenia czasu i możliwości wystąpienia na scenie bukowiańskiego Domu Ludowego.
Michał Trybuła został Harnasiem Roku (zdjęcia)
W ramach XXIV Festynu Białczańskiego odbyły się wybory Harnasia Roku.
XXIV Festyn Białczański
W niedzielę 8 sierpnia odbędzie się XXIV Festyn Białczański w Białce Tatrzańskiej w ramach ktoego odbędą się między innymi wybory Cepra i Ceperki, oraz Harnasia roku.
Strażackie Śpasy
8 sierpnia na Bartolskim Wierchu w Zębie odbędą się Strażackie Śpasy - XIII Międzynarodowe Zawody Sikawek Konnych.
Nowi Zbójnicy i Wiyrchowe Orlice (galeria)
Podczas Sabałowej Nocy w Bukowinie Tatrzańskiej pasowano trzech nowych zbójników i nadano trzy honorowe tytuły Wiyrchowyj Orlicy. Przyznano także nowe wyróżnienia w postaci srebrnych zbójnickich pierścieni.
Trwają 55. Sabałowe Bajania (video)
Podczas oficjalnego otwarcia Festwalu pani Danuta Łapka z rąk wójta Gminy Bukowina Tatrzańska Andrzeja Pietrzyka otrzymała podziękowania za swoją dotychczasową pracę na rzecz kultury w Gminie Bukowina Tatrzańska.
55. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęte
Z wielką pompą wróciły Sabałowe Bajania. Tegoroczna edycja potrwa cztery dni. Finałem będzie sobotnia Sabałowa Noc, podczas której odbędzie się pasowanie na Zbójnika i Wierchową Orlicę. Dziś, na rozpoczęcie imprezy, odbył się paradny przejazd przez centrum Bukowiny Tatrzańskiej.
Tłumy turystów chcą jechać do Morskiego Oka. Gigantyczna kolejka do busów
Jedna z największych atrakcji Tatr - Morskie Oko - przezywa oblężenie. Kolejka do busów przy dworców PKP w Zakopanem, które jadą na Palenicę Białczańską, liczy momentami 200 metrów. Stoi w niej kilkaset osób.
55. Sabałowe Bajania już za kilka dni
Już w najbliższy czwartek 5 sierpnia rozpoczną się 55. Sabałowe Bajania. Festiwal tradycyjnie rozpocznie paradny przejazd kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską.
Kilkadziesiąt ton śmieci w Tatrach
Wolontariusze jubileuszowej, dziesiątej edycji akcji Czyste Tatry ruszyli sprzątać tatrzańskie szlaki. Pogoda nie sprzyja, ale jak mówi Joanna Jabłczyńska - ambasadorka akcji - fanatykom akcji deszcz nie przeszkadza, a osoby zbierające śmieci tym bardziej poczują się bohaterami.
Natalia Karciarz z Białego Dunajca Nojśwarniyjsom Góroleckom
Wybory odbyły się po dwuletniej przerwie. O tytuł rywalizowało siedem panien. Musiały wykazać się różnymi tradycyjnymi umiejętnościami m.in. ścieleniem łóżka, szyciem, wiązaniem gorsetu i kierpiec, tańcem i śpiewem góralskim. Występy kandydatek oceniało jury.
Wybierają Nośwarniyjsom Górolecke
Siedem panien rywalizuje w Białym Dunajcu o tytuł Nośwarniyjsej Górolecki. Jeszcze dziś okaże się, która przejmie tytuł od Ewy Piszczek, która nosi koronę od dwóch lat.
XXI Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki
30 lipca, w ramach cyklu Tatrzańskie Wici odbędą się w Białym Dunajcu XXI Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki.
Czyste Tatry ekoMałopolska – dziesiąty finał na start
W najbliższą sobotę, z samego rana, pierwsi spośród 4000 wolontariuszy wyruszą na tatrzańskie szlaki, by posprzątać je w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji Czystych Tatr ekoMałopolska. W Zakopanem pojawią się również liczni ambasadorzy oraz twórcy internetowi.
Jubileuszowa Witowiańska Watra (galeria)
Watra Witowiańska organizowana jest co roku w ostatnią niedzielę lipca. W tym roku obyła się już po raz 20. Były tańce, konkursy, zawody w jedzeniu bundzu i cięciu drewna.
XIX Dzień Pstrąga
25 lipca w Białym Dunajcu, w ramach cyklu Tatrzańskie Wici odbędą się tradycyjne zawody wędkarskie „Dzień Pstrąga”
Witowiańska Watra
Już 25 lipca odbędzie się jubileuszowa XX Witowiańska Watra wchodząca w skład Tatrzańskich Wici.
XX Tatrzańskie Wici
Od 11 lipca do 19 września trwać będą tegoroczne, jubileuszowe Tatrzańskie Wici. Czeka nas 12 imprez w różnych miejsca Podhala oraz dwie imprezy towarzyszące.
Tatrzańskie Wici rozpoczęte (galeria)
W Białym Dunajcu odbyło się w niedzielę XVIII Dunajeckie Granie. To pierwsza z plenerowych zabaw w ramach XX. edycji "Tatrzańskich Wici", czyli letnich wydarzeń kulturalnych, promujących kulturę, folklor i kuchnię Podhala.
Hybrydowy wóz konny na trasie do Morskiego Oka (zdjęcia)
Tatrzański Park Narodowy zaprezentował wczoraj kolejny wóz ze wspomaganiem elektrycznym, który ma sprawić, że praca koni na drodze do Morskiego Oka będzie lżejsza. Prototyp kosztował ok. 130 tysięcy zł. Jeśli wóz przejdzie wszystkie testy - fiakrzy będą musieli sobie kupić takie wozy.
Spotkanie na Siwej Polanie - piknik i meta PŚ w biegach górskich (zdjęcia)
KOŚCIELISKO. Na Siwej Polanie zorganizowany został Piknik Charytatywny. Tam też usytuowana została meta Pucharu Świata w biegach górskich WMRA TATRA RACE RUN.
Rozpoczął się 17. Moc Gór Festiwal (zdjęcia)
Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa do 27 czerwca w Zakopanem i Kościelisku. Moc Gór to obok prelekcji zaproszonych gości i projekcji konkursowych filmów także aktywności outdoorowe czekające na uczestników wydarzenia. Podobnie jak w ub. roku - w festiwalu można wziąć udział online.
X Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem już za nami (duża galeria)
Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem dobiegł końca. Impreza odbywała się już po raz dziesiąty. Rozpoczęła się w piątek Biegiem Sokoła, a zakończył ją ostatni bieg im hr. Władysława Zamoyskiego w niedzielę. Pasjonaci biegów górskich w ciągu trzech dnia mierzyli się z trzema rożnymi pod względem dystansu i stopnia trudności biegami, a wszystko to na tatrzańskich szlakach.
X Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem
Już w piątek rozpoczyna się X Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem na który składają się trzy biegi.
78. Tour de Pologne UCI World Tour: Z Lublina do Krakowa
Czesław Lang zaprezentował w studiu TVP Sport trasę 78. Tour de Pologne UCI World Tour, który w tym roku potrwa od 9 do 15 sierpnia. – Wyścig zaskoczy wieloma nowościami. Pod względem sportowym będzie bardzo wymagający – mówi Czesław Lang.
Turyści oblegają górskie szlaki (galeria)
Mimo, że w Zakopanem praktycznie nie da się zjeść obiadu w lokalu gastronomicznym, a tym bardziej legalnie wynająć noclegu, to w mieście są tłumy, zaś górskie szlaki pełne turystów.
TPN zamyka szlaki turystyczne i narciarskie
Od wtorku 4 maja większość szlaków turystycznych i narciarskich w Tatrzańskim Parku Narodowym zostanie zamknięta dla turystyki narciarskiej. Również tereny taternickie nie będą już udostępnione dla skiturowców. Zamknięcie na razie nie dotyczy szlaku na Rysy i kilku wymienionych niżej szlaków w rejonie Kasprowego Wierchu.
Na Kasprowym Wierchu zima w pełni (zdjęcia)
Wysoko w Tatrach nadal panują zimowe warunki. Śnieg miejscami w zaspach sięga blisko 3 metrów.
W Tatrach nadal pełnia zimy
Powyżej wysokości 1800 m.n.p.m. obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego.
Zima w Tatrach na całego, uważajcie na lawiny
Ostatnie opady śniegu sprawiły, że warunki do narciarstwa w Tatrach są takie, jak w szczycie sezonu. Nieczynne są oczywiście koleje, ale to zupełnie nie przeszkadza entuzjastom skiturów.
Jerzy Zacharko pośmiertnie odznaczony
Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o przyznaniu zmarłemu przedwczoraj Jerzemu Zacharce, wicestaroście tatrzańskiemu, Odznaki Honorowej Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.
Skituring - 3 kroki na dobry początek
Wiele wskazuje na to, że wiosna będzie tradycyjnie najlepszą częścią sezonu skiturowego w polskich górach. Dłuższe dni, lepsza pogoda, a przy tym wciąż niskie temperatury, pozwalają w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje sprzęt skiturowy.
Kolejka na Kasprowy Wierch ma już 85 lat (zdjęcia i film)
85 lat temu, 15 marca 1936 roku na szczyt Kasprowego Wierchu wjechał pierwszy wagon kolei linowej. Ten dzień uznawany jest za oficjalny początek działalności PKL. Dziś spółka rozpoczyna jubileuszowe obchody swojego powstania - klienci mogą z tej okazji liczyć na wyjątkowe promocje i wydarzenia. Pierwsze z nich już za nami - na szczycie Kasprowego Wierchu rano pojawił się urodzinowy tort.
Góralski Karnawał za nami. Poznaliśmy m.in. zwycięzców konkursu tańca zbójnickiego
Podczas tegorocznego Góralskiego Karnawału zaprezentowało się 38 grup kolędniczych, 54 pary taneczne, zobaczyliśmy 9 tańców zbójnickich. Nagrodę grand prix Złotego Turonia zdobyła grupa kolędnicza „Herody” ze Śmigna.
Tragedia w Tatrach. Dwie osoby zginęły pod zwałami śniegu
Lawina, która zeszła wczoraj z Kopy Kondrackiej na słowacką stronę Tatr porwała dwóch skialpinistów. Trzecia osoba - zdołała samodzielnie wydostać się spod zwałów śniegu i wieczorem powiadomiła słowackich ratowników górskich. Akcja poszukiwawcza zakończyła się w niedzielę rano.
Wyciągi ruszyły - sezon ponownie otwarty
Na terenie stacji narciarskiej w Jurgowie odbyło się oficjalne otwarcie, wznowionego po dłuższej przerwie, sezonu narciarskiego w Małopolsce i na Podhalu. - Oby nie było kolejnej przerwy - mówił Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Uroczyste otwarcie 49. Góralskiego Karnawału
W Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” a właściwie na jego wirtualnej scenie rozpoczął się 49. Góralski Karnawał
Góralski Karnawał rozpoczęty! Oglądaj transmisje na żywo.
Tradycji stało się zadość - 49. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczął paradny przejazd - choć wzięły w nim udział tylko jedne sanie.
Gospodarze on-linowej sceny zapraszają na 49. Góralski Karnawał (film)
W czwartek - 11 lutego rozpoczyna się 49. Góralski Karnawał w formule on-line. Programie stałe punkty, czyli Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, Popis Par Tanecznych, Konkurs Tańca Zbójnickiego oraz Kumoterki.
Hotel Bania otwarty
Wczoraj działalność - choć w zmienionej formie - wznowił Hotel Bania w Białce Tatrzańskiej. Przyjmuje jedynie gości spełniających kryteria określone w rządowych rozporządzeniach.
Otwarcie restauracji. Nie zabrakło klientów oraz ... policji i sanepidu
- Nie możemy patrzeć, jak na naszych oczach umiera wszystko, co kochamy - ogłosiła restauracja Schronisko Smaków Magdy Gessler w Bukowinie Tatrzańskiej i wczoraj, równo w południe otworzyła drzwi przyjmując pierwszych gości.
Cyfrowane ferie w Muzeum Tatrzańskim
Cyfry kojarzą się Wam z lekcjami matematyki? W te ferie poznacie czym jest cyfra dla górala i czy ma coś wspólnego z liczeniem.
Halny nadal duje na Podhalu
Halny powalił 18 drzew na drodze pomiędzy Palenicą Białczańską a Włosinicą. Pracownicy TPN szybko usunęli drzewa i odblokowali przejazd dla siedmiu zaprzęgów konnych. Dziś halny zelżał i nie było już wielu zgłoszeń.
Nie zakrywasz ust i nosa? W Białce nie pojeździsz
Docierały dziś do nas sygnały o kłopotach z bramkami do wyciągów w Białce Tatrzańskiej. Niektóre osoby, które wybrały nie na narty i snowboard na Kotelnice i pozostałe wyciągi miały blokowane karnety.
Otwierają się kolejne stacje
Mimo fatalnych dla branży narciarskiej decyzji rządu w sprawie zamknięcia ich działalności od 28 grudnia do 17 stycznia w ten weekend, na 8 dni przed przymusowym zamknięciem otwiera się wiele nowych stoków.
Gdzie na narty w ten weekend?
Mimo, że na naturalny śnieg w ilościach pozwalających na przygotowanie tras ciągle się nie doczekaliśmy, ujemne temperatury pozwoliły naśnieżyć wiele tras i otwartych jest coraz więcej ośrodków.
Sepak Takraw. Mistrzostwa Polski seniorek 1 vas 1 - Aleksandra Kukuczka Mistrzynią Polski
Na hali w Białce Tatrzańskiej w dniu 5 grudnia odbyły się indywidualne Mistrzostwa Polski kobiet 1 vas 1.
Porozumienie gmin górskich: "My tych 100 dni nie przetrwamy"
- Bezpieczny sezon turystyczny jest możliwy. Jeśli na to nie pozwolimy, będzie to dla nas tsunami gospodarcze, które nas zmiecie - podczas konferencji prasowej w Domu Ludowym w Bukowinie Tarzańskiej poinformowano o powstaniu Porozumienia Gmin Górskich, które apeluje do rządu o rozmowy i wprowadzenie rozwiązań pozwalających na utrzymanie miejsc pracy w turystyce.
Kolejne stacje gotowe do otwarcia!
Już jutro (w czwartek) pierwszych entuzjastów białego szaleństwa przyjmie stacja Kasina Ski. Dzień później (w piątek) ruszy Czarny Gron w Rzykach koło Andrychowa.
Słotwiny Arena zaczyna sezon
Od początku tygodnia działa już wyciąg UFO w Bukowinie Tatrzańskiej, od środy jeździć możemy na Master Ski w Tyliczu, a już dziś swój stok otwiera stacja Slowtiny Arena w Krynicy.
Sezon narciarski na Podhalu rozpoczęty! Ruszył pierwszy wyciąg
Corocznej tradycji stało się zadość. Niewielki orczykowy wyciąg narciarski UFO w Bukowinie Tatrzańskiej, ruszył jako pierwszy i w poniedziałek po południu przyjął pierwszych narciarzy.
Poszukiwane "Miejsca Przyjazne na Szlaku wokół Tatr"
Euroregion Tatry zaprasza do udziału w naborze obiektów do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr. Nabór trwa do końca listopada br. Udział w systemie rekomendacji jest nieodpłatny i dobrowolny.
Słuchowisko "Na Przełęczy"
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem rozpoczęło realizację słuchowiska fragmentów utworu literackiego pt. „Na Przełęczy” Stanisława Witkiewicza w dwóch wersjach językowych: polskiej i słowackiej.
Polaniarski Osod - online
Polaniarski Osod jest cykliczną imprezą plenerową organizowaną przez Związek Podhalan w Kościelisku i Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko.
Kraków w żółtej strefie
Na dzisiejszej konferencji Ministerstwa Zdrowia przedstawiona nowa listę miast i powiatów zagrożonych wzrostem zachorowań na covid-19. W żółtej strefie zagrożenia znalazł się Kraków.
Nie tylko spacer, co czeka nas w Tatrach latem?
Wakacyjne atrakcje nie muszą ograniczać się do opalania nad morzem. Wędrówki po szlakach turystycznych Podhala, wyprawy rowerowe, przejażdżka terenową hulajnogą, a może plażowanie z widokiem na góry?
"Worki w dłoń", czyli doroczna akcja Czyste Tatry (zdjęcia)
Przygotowano się na udział 8 tysięcy wolontariuszy. Z powodu sytuacji epidemiologicznej było ich czterokrotnie mniej. - W odróżnieniu od lat poprzednich, tym razem to nie my, ale wolontariusze zainicjowali projekt. Powiedzieli "nie poddajemy się, idziemy w góry i sprzątamy, nie możemy zaniechać z powodu pandemii, musi być ciągłość akcji" - mówi Rafał Sonik, główny organizator akcji Czyste Tatry.
Już prawe 6 tysięcy chory
Liczba chorych na covid-19 w Małopolsce zbliża sieć o poziomu 6 tysięcy. Dziś kolejne małopolskie powiaty trafiły do stref w których obowiązując obostrzenia. Powiat nowotarski znalazł się w strefie czerwonej, powiat tatrzański w strefie żółtej. W strefie czerwonej pozostaje Nowy Sącz i powiat nowosądecki.
"Emocji moc" - musical w wykonaniu młodziutkich artystów (zdjęcia)
W ramach cyklu Kultura na Bani, tym razem zaprezentowany został musical "Emocji moc", na który składają się przede wszystkim piosenki Majki Jeżowskiej.
Zlot Zbójników i Orlic (zdjęcia)
Na Polanie Szymkówka odbył się V Zlot Zbójników i I Zlot Orlic w ramach 54. Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej. Do grona Orlic i Zbójników dołączyło w tym roku pięć osób.
Trwają Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej
Na scenie Domu Ludowego odbywają się zmagania konkursowe gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych.
54. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęte! (zdjęcia)
Paradny przejazd pytacy, górali na koniach, konnych powozów i zaprzęgów przez centrum wsi, rozpoczął tegoroczne 54. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Z powodu pandemii odwołano punkt główny imprezy, czyli Sabałową Noc, podczas której rokrocznie pasowani są Zbójnicy i Wiyrchowe Orlice.
54. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej
Organizatorzy Festiwal Folkloru Polskiego zaprezentowali program czterodniowej imprezy, która odbędzie się w dniach 13 - 16 sierpnia. Sabałowe Bajania tradycyjnie obejmą konkursy gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych.
Kolejne 29 osób zarażonych, w tym 17 z powiatu tatrzańskiego
Wojewódzka Stacja Epidemiologiczno Sanitarna w Krakowie poinformowała o kolejnych 29 zdiagnozowanych przypadka covid-19 w Małopolsce.
Willa Koliba po prawie 740 dniach remontu znów jrst otwarta
Od 1 lipca Muzeum Tatrzańskie udostępnia część ekspozycji w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba, do której zaprasza do zwiedzania wszystkich miłośników Podhala i pasjonatów Tatr.
Muzeum Tatrzańskie podniesione do rangi Muzeum Narodowego
O tym, że Muzeum Tatrzańskie będzie instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformował wicepremier Piotr Gliński, podczas swojej wizyty w Zakopanem. Radości nie kryła dyrektor placówki - Anna Wende Surmiak.
Policja nie odpuszcza - odholowuje źle zaparkowane samochody
- Odholowanych już jest 16 samochodów i cały czas czynności trwają - informuje asp. szt. Roman Wieczorek z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. To kolejny już weekend akcji.
Pandemiczny kalendarz rowerowych wydarzeń
Zaraza zmieniła nam życie także w zakresie rowerowych wydarzeń. O samej jeździe na rowerze w kontekście sanitarnego bezpieczeństwa także słyszy się różne rzeczy.
1028 zakażonych w Małopolsce. Zmiany w infolinii dla seniorów
Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Krakowie przekazała informację o 9 kolejnych przypadkach zakażenia COVID 19 w naszym województwie.
Technika tyflografiki w Muzeum Tatrzańskim
W ramach projektu Interreg „MUZEA OTWARTE – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego” Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem przygotowało kilka najważniejszych portretów autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego w technice tyflografiki
Posłanka z Podhala apeluje o uruchomienie wymazobusów do szybkich badań koronawirusa
Posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak wystosowała pisma do starostów powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego oraz burmistrzów Zakopanego i Nowego Targu w sprawie uruchomienia tzw. wymazobusów, aby mieszkańcy regionu mogli szybciej zrobić testy na koronawirusa.
VI Mobilna Ścigacka na Kotelnicy (duża galeria)
BIAŁKA TATRZAŃSKA. W szóstej edycji Mobilnej Ścigacki zaprezentowano wspaniałe, pomysłowe, a i wielce skomplikowane konstrukcje. Były i bolidy, i konstrukcje wieloosobowe.
Wspomóż TOPR 1% podatku (film)
"1% dla TOPR - Pomóż ratować w Tatrach" - pod takim hasłem Fundacja Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego apeluje o wsparcie działalności ratowników, bazy i śmigłowca w Tatrach.
Nie żyje trzecia ofiara wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej
W nowotarskim szpitalu zmarła trzecia ofiara wypadku na wyciągu narciarskim w Bukowinie Tatrzańskiej. To 21-letnia mieszkanka Warszawy, którą podobnie jak matkę i młodszą siostrę przygniótł dach zerwany z budynku pobliskiej wypożyczalni.
Tragiczny wypadek w Bukowinie Tatrzańskiej. Wiatr zerwał dach. Dwie osoby nie żyją (zdjęcia)
Orkan Sabina dotarł na Podhale. Na terenie obok wyciągu narciarskiego na Rusińskim Wierchu silny podmuch wiatru zerwał blaszany dach z jednego z budynków. Dach uderzył w grupę narciarzy. Nie żyje matka i 15-letnia córka.
Góralski Karnawał rozpoczęty!
Tradycyjnym przejazdem konnych zaprzęgów z gospodarzami, uczestnikami i gośćmi rozpoczął się 48. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej.
W czwartek rozpocznie się Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej
W dniach od 6 do 9 lutego 2020 roku w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się 48. Góralski Karnawał. Jak co roku, wystąpią tu najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski, odbędą się konkursy tańca zbójnickiego, a rywalizacji towarzyszyć będą zabawa i koncerty. Imprezie patronuje malopolskaonline.pl
Seria wypadków w Tatrach
W niedziele ratownicy TOPR otrzymali zgłoszenie o wypadku taternickim w żlebie Kuluar Kurtyki. W rejon Doliny za Mnichem wysłany został na pomoc śmigłowiec.
Coraz więcej otwartych tras z Tyliczu, tłoczno Białce.
Obie położone z Tyliczu stacje już działają i oferują świetne warunki dla narciarzy i snowboardzistów. Sporo osób wybrało się też do Białki Tatrzańskiej.
Ruszyła Białka Tatrzańska i Tylicz.ski, od wczoraj jeździmy też pod Nosalem
Zgodnie z powiedziami dziś do grona otwartych stacji dołączyły trzy koleje w Białce Tatrzańskiej, Tylicz.Ski oraz Wierchomla. Od wczoraj jeździ też zakopiański ośrodek Strama pod Nosalem.
Ruszają wyciągi w Białce Tatrzańskiej
Jutro - w sobotę 7 grudnia ruszają pierwsze koleje i wyciągi w największym na Podhalu kompleksie narciarskim w Białce Tatrzańskiej.
Pierwsi narciarze na wyciągu UFO w Bukowinie Tatrzańskiej
Niewielki orczykowy wyciąg w Bukowinie Tatrzańskiej - UFO - zawsze jest w czołówce pierwszych uruchamianych w sezonie stacji. Nie rzadko jako pierwszy zaprasza na pierwsze szusy i tak też jest w tym roku! Na webcamera.pl zobaczyliśmy już pierwszych narciarzy!
Ruszyły armaty!
Zgodnie z zapowiedziami meteorologów temperatura w Małopolsce znacznie spadła, dzięki czemu z ośrodkach narciarskich rozpoczęło się intensywne naśnieżanie.
130 lat Muzeum Tatrzańskiego
Z okazji jubileuszu, podczas uroczystej gali 25 listopada instytucja została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
Eksperymenty w Zębie
Można się było dowiedzieć między innymi w jaki sposób nasz umysł postrzega rzeczywistość, siedząc na wirującym krześle można było doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, trójwymiarowy model ludzkiego ciała uczył tego, jak jesteśmy zbudowani, a łamigłówki pobudziły do logicznego myślenia.
Nowi członkowie Tatry Super Ski
Tatry Super Ski to wspólny skipass, który powstał w ubiegłym roku dzięki porozumieniu 14 stacji narciarskich, udostępniających swoje trasy w ramach jednego skipassu.
IX Festyn Bacowski w Leśnicy Groniu na zakończenie Tatrzańskich Wici
Impreza odbywa się na obiekcie sportowym przy Zespole Szkół w Leśnicy. Atrakcją festynu jest redyk owiec prowadzony ze śpiewem przez baców z Leśnicy, Gronia oraz Białki Tatrzańskiej.
Polaniarski Osod w Kościelisku - Kirach
W Kirach zorganizowany został dziś XV Polaniarski Osod. Przez cały dzień trwały zabawy przepełnione akcentami pasterskimi związanymi z powrotem bacy z owcami z hal. Impreza zorganizowana została w ramach dorocznego cyklu Tatrzańskie Wici.
Wykopki w Dzianiszu
1 września odbędą się XV Wykopki w Dzianiszu. Początek imprezy godz. 15.30.
Dwieście kilometrów dookoła Tatr (zdjęcia)
W niedzielę, po raz dwudziesty czwarty, na liczącą ponad 200 kilometrów trasę dokoła Tatr wyruszyli kolarze. Trasa ze startem i metą w Nowym Targu poza morderczym dystansem cechuje się też różnicami wzniesień sięgającymi 2500 metrów.
Po tragedii w Tatrach marszałek Witold Kozłowski deklaruje wsparcie dla służb ratowniczych
W czwartek po południu nad Tatrami przeszła gwałtowna burza. Zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Ponad sto osób zostało poszkodowanych. W związku z tragedią marszałek Witold Kozłowski zadeklarował wsparcie dla służb biorących udział w akcji ratunkowej.
4 ofiary śmiertelne po stronie polskiej, 1 po słowackiej, 89 poszkodowanych - najnowszy bilans tragedii w Tatrach
Najnowsze informacje o skutkach tragicznej burzy w Tatrach przekazał w Zakopanem wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
Silne burze w Tatrach, piorun uderzył m.in. w Giewont. Są ofiary
W Zakopanem trwa akcja ratunkowa po tym, jak podczas silnej burzy, która około godz. 13 przeszła nad Tatrami, piorun uderzył w Giewont. Na górze znajdowali się turyści. Pojawiają się doniesienia o uderzeniach błyskawic w innych rejonach Tatr i kolejnych poszkodowanych.
Trwa akcja ratunkowa w rejonie Jaskini Śnieżnej
TATRY. - Nie ma kontaktu z grotołazami, którzy utknęli w Wielkiej Śnieżnej - informują ratownicy. Rano do jaskini ruszyła kolejna grupa ratowników TOPR.
Święto Lasu - Watra Tatrzańska
Właściwie to zaczęło się w 2000 roku od I Światowego Zjazdu Górali a już w roku 2001 w tym samym miejscu na Siwej Polanie zorganizowano w ramach Euroregionu Tatry imprezę pod nazwą „Tatry bez granic”.
Strażackie Śpasy
W Zębie będzie można przyjrzeć się zmaganiom strażaków. Druhowie zmierzą się w licznych konkurencjach i zabawach na starym sprzęcie strażackim podczas swojego święta nazwanego „Strażackie Śpasy”.
Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęte! (zdjęcia)
W dniach 10-15 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej odbędą się 53. Sabałowe Bajania. Będzie to 6 dni pełnych folkloru i wspaniałej zabawy
Tour de Pologne Amatorów
W dniu królewskiego etapu Tour de Pologne został rozegrany także Tour de Pologne Amatorów. W tym roku trasa liczyła 60 kilometrów, a na starcie pojawiło się niemal 2600 kolarzy. Część wpisowego będzie przeznaczona na pomoc w rehabilitacji Ryszarda Szurkowskiego.
Mohoric najlepszy w Bukowinie, Sivakov zwycięzcą Tour de Pologne (zdjęcia)
Matej Mohoric (Bahrain Merida) w wielkim stylu wygrał siódmy etap 76. Tour de Pologne UCI World Tour z BUKOVINA Resort do Bukowiny Tatrzańskiej. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej CARREFOUR został Pavel Sivakov (Team Ineos).
Wystawa psów w Kościelisku (zdjęcia)
Już po raz VII w ramach Tatrzańskich Wici w Kościelisku odbywa się Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych. W tym roku uczestniczy w niej ponad 1300 psich piękności m.in. z Polski, Słowacji, czy Ukrainy.
Tytuł Harnasia Roku 2019 zdobył Jan Harbut ze Starego Bystrego (zdjęcia)
O tytuł Harnasia Roku walczyło siedmiu kandydatów. Zmierzyli się w kilku konkurencjach - siłowych, sprawnościowych oraz teście na temat wiedzy o regionie. Zwyciężył Jan Harbut.
Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych
VIII Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Zakopanem, organizowana przez Związek Kynologiczny w Polsce, Oddział Zakopane, odbędzie się na stadionie biatlonowym w Kościelisku – Kirach.
Za nami XVIII Dzień Pstrąga (zdjęcia)
Białodunajecka impreza odbywająca się co roku w ramach „Tatrzańskich Wici”. W zmaganiach wędkarzy zwyciężył Stanisław Dziedzina z Nowego Targu przed Krzysztofem Ostruszką z Makowa Podhalańskiego i Andrzejem Kubalicą z Żywca, a największą rybę (48 centymetrowego pstrąga) złowił zakopiańczyk Tomasz Przeklasa.
XIX Witowiańsko Watra za nami (zdjęcia)
Jak co roku w ostatnią niedzielę lipca górale z Witowa i ich goście się spotkali się przy watrze - symbolu ciepła, siły i jedności.
Nośwarniyjso Górolecko wybrana (zdjęcia)
Ewa Piszczek z Białki Tatrzańskiej została wybrana Nośwarniyjsom Góroleckom 2019, podczas wyborów, które w niedzielę wieczorem rozstrzygnięto w Białym Dunajcu.
XVIII "Dzień Pstrąga" i XX "Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki"
Zapraszamy do Białego Dunajca, gdzie 27 i 28 lipca będziemy się wspólnie bawić na "Dniu Pstrąga" i odbywających się po raz dwudziesty Wyborach Nośwarniyjsyj Górolecki.
XIX Witowiańsko Watra - XVIII Tatrzańskie Wici
Co roku, w ostatnią niedzielę lipca, spotykamy się w Witowie przy watrze - symbolu ciepła, siły i jedności w naszej pięknej tatrzańskiej miejscowości.
Dzień Polowaca
W ramach XVIII Tatrzańskich Wici w Jurgowie odbędzie się w niedzielę 28 lipca Dzień Polowaca.
XIX Witowiańsko Watra
Co roku, w ostatnią niedzielę lipca, spotykamy się w Witowie przy watrze - symbolu ciepła, siły i jedności w naszej pięknej tatrzańskiej miejscowości.
Tysiące wolontariuszy sprząta tatrzańskie szlaki (zdjęcia)
Już po raz ósmy wolontariusze z całej Polski uczestniczą w akcji Czyste Tatry. Po rozgrzewce na Dolnej Równi Krupowej, uczestnicy wyruszyli na górskie szlaki.
Czyste Tatry 2019 już w najbliższy weekend
W piątek na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem rozpocznie się wydarzenie o nawie - Czyste Tatry ekoMałopolska 2019. Wolontariusze po raz kolejny pokażą, że w Tatrach nie ma miejsca na śmieci.
Tatrzańskie Wici w Białym Dunajcu i Czarnej Górze
W ramach cyklu "Tatrzańskie Wici", w niedzielę odbył się w CZarnej Górze Festyn Czarnogórski a w Białym Dunajcu zorganizowane zostało XVI Dunajeckie Granie, czyli festyn piłkarski połączony z występami zespołów regionalnych i koncertami zespołów muzycznych.
Festyn Czarnogórski
14 lipca w ramach cyklu Tatrzańskie Wici odbędzie się „Festyn Czarnogórski”
XVI Dunajeckie Granie
14 lipca w ramach XVIII Tatrzańskich Wici w Białym Dunajcu odbędzie się Memoriał im. Stanisława Trebuni Tutki „XVI Dunajeckie Granie”.
38-latek zatrzymany za kradzież kamieni i żwiru z rzeki
Policjanci z Komisariatu Policji w Bukowinie Tatrzańskiej zatrzymali 38-letniego mieszkańca tej miejscowości, który ukradł 17 metrów sześciennych kamieni i żwiru z rzeki Białka. Za kradzież i spowodowanie szkód w środowisku mężczyzna może trafić do więzienia nawet na 5 lat.
Tatra Road Race wystartował
Na starcie tegorocznej edycji wyścigu stanęło blisko 1400 kolaży. Mają oni do przejechania jedną z dwóch przygotowanych tras. Trasa Hell to 121,5 km oraz przewyższenie 3240m. Trasa druga Hard to 45 km i 1560 metrów przewyższenia.
Tatrzańskie Wici w Bustryku (zdjęcia)
VIII Bustrycańskie Nomowiny rozpoczęły tegoroczny cykl Tatrzańskich Wici. Impreza odbywająca się w Bustryku tradycyjnie miała charakter festynu integrującego mieszkańców wsi.
VIII Bustrycańskie Nomowiny
7 lipca 2019 w Bustryku odbędą się VIII Bustrycańskie Nomowiny będące częścią XVIII Tatrzańskich Wici. Nomowiny to wedle góralskich zwyczajów wizyta pana młodego z rodzicami w domu narzeczonej i to będzie motywem przewodnim imprezy.
XVIII Tatrzańskie Wici - program
OD 7 lipca do 15 września trwał będzie tegoroczny cykl Tatrzańskich Wici w powiecie tatrzańskim.
Big Cyc w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)
Legendarny zespół Big Cyc był pierwszą dużą gwiazdą cyklu "Kultura na Bani", który rozpoczął się w Białce Tatrzańskiej. Mimo upalnej soboty, koncert zespołu, który obchodzi w tym roku 30-lecie działalności, przyciągnął wielu widzów.
Startują Tatrzańskie Wici
Wczoraj w siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem odbył się konferencja inaugurująca tegoroczny cykl Tatrzańskich Wici.
Kultura na Bani - znamy szczegóły tegorocznej edycji
Wakacje 2019 w Białce Tatrzańskiej po raz kolejny upłyną pod znakiem najlepszych imprez spod znaku Kultura na Bani! W tym roku już po raz dziewiąty teren przy Hotelu i Termie Bania zamieni się w scenę goszczącą najlepsze zespoły polskiej sceny muzycznej, grupy folkowe i coverowe, a także lokalne młode zespoły. Co ważne, wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Kultury na Bani będzie jak dotąd bezpłatny.
Małe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
W Bukowiańskim Domu Ludowym rozpoczęły się „Małe Bajania” czyli gminny przegląd zespołów regionalnych. Występują w nim górale z Jurgowa, Rzepisk, Czarnej Góry, Brzegów, Bukowiny Tatrzańskiej, Białki Tatrzańskiej, Lesnicy i Gronia.
Harcerze z Bukowiny Tatrzańskiej świętowali dzień flagi (zdjęcia)
Harcerze z drużyny „Dzikie Buki” z Hufca Podhalańskiego ZHP w Bukowinie Tatrzańskiej postanowili rozdać mieszkańcom i instytucjom w swojej miejscowości flagi oraz okolicznościowe babeczki.
5. Dzień Narciarza w Muzeum Tatrzańskim
ZAKOPANE. Na zakończenie sezonu zimowego po raz kolejny Muzeum Tatrzańskie zaprasza na Dzień Narciarza. To spotkanie narciarzy, skiturowców, zawodników i sympatyków narciarstwa pełne dawnych narciarskich historii, prezentacji multimedialnych, ciekawych wystąpień i spotkań z interesującymi ludźmi.
PHL: Szarotki bez medalu
Po niewykorzystanej szansie sięgnięcia po brąz przed własnymi kibicami TatrySki Podhale Nowy Targ uległo w sobotę Tauron KH GKS Katowice i zakończyło sezon na czwartej pozycji.
PHL: W sobotę rozstrzygnie się walka o brąz (zdjęcia)
Wczoraj w Nowym Targu TatrySki Podhale zmierzyło się z Tauron KH GKS Katowicew drugim meczu o brąz PHL. Po pierwszym meczu jaki 2 kwietnia odbył się w Katowicach Szarotki mogły już przed własną publicznością sięgnąć po medal - niestety, wczorajszy mecz przed własną publicznością górale przegrali.
PHL: Tychy awansują do finału, Podhale pokonane 7 do 1 (zdjęcia)
Po wyrównanym szóstym spotkaniu w środę w nowym Targu, gdzie o wyniku zdecydowała dopiero bramka zdobyta w czwartej tercji dogrywki w sobotę tyski zespół pokonał Szarotki bardzo sprawnie i dobitnie.
Kwitną krokusy w Tatrach i nie tylko
Malownicze łąki pokryte fioletowymi kwiatami co roku przyciągają tysiące osób, które chcą zobaczyć to wspaniałe zjawisko. Niestety część z nich wchodzi na łąki pełne kwiatów depczą je, a nawet są tacy, którzy potrafią się kłaść na krokusach, żeby zdjęcie wyszło lepsze.
W Tatrach trwają zdjęcia do filmu fabularnego „Prawdziwe życie aniołów” (zdjęcia filmowe)
To historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia aktora Krzysztofa Globisza, który w 2014 roku przeszedł rozległy udar, a dziś wraca do zdrowia i zawodowego aktorstwa. Dlatego jego osobisty udział w filmie „Prawdziwe życie aniołów” jest czymś niezwykłym i wyjątkowym. W roli głównej występuje także Kinga Preis, a gościnnie na ekranie pojawią się Anna Dymna i Jerzy Trela.
PHL: Podhale o krok od awansu
W czwartek podczas piątego meczu fazy playoff Szarotki przed własną publicznością pewnie pokonały rywali z Torunia. Od awansu dzieli ich jedno zwycięstwo - kolejny mecz w niedziele w Toruniu.
Bieg Granią Tatr
Tylko trzystu szczęśliwców, których wyłoniło losowanie, znalazło się na liście startowej czwartej edycji Flexistav Biegu Granią Tatr. Pozostałe 50 miejsc z limitu przyznanego przez Tatrzański Park Narodowy zostanie wykorzystanych dla zaproszonych zawodników.
PHL: Porażka Podhala
Nieoczekiwanie przed własną publicznością Szarotki uległy zawodnikom z Torunia i to na korzyść Stalowych Pierników przechyliła się szala ćwierćfinałowej rywalizacji play-off.
Zimowa Wystawa Owczarków Podhalańskich w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
33 owczarki podhalańskie zaprezentowano podczas Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Wystawa od dziewięciu lat towarzyszy zimowemu karnawałowi.
Trwa Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej
Ciepła, słoneczna pogoda przyciągnęła w sobotę do Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej tłumy gości. Do niedzieli trwa tu Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, Popis Par Tanecznych i Konkurs Tańca Zbójnickiego.
Rozpoczął się Karnawał Góralski (zdjęcia)
Paradny przejazd powozami konnymi przez centrum wsi pod Dom Ludowy, rozpoczął 47. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej.
Już jutro kwalifikacje Pucharu Europy FIS w Białce Tatrzańskiej
Rozpoczął się Garmin Winter Sports Festival 2019. Do soboty w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska podziwiać będzie można w akcji specjalistów od freestyle’u na nartach, snowboardach i rowerach
Mobilna Ścigacka na Kotelnicy (zdjęcia)
Czołg z czterema pancernymi, jacht z Kuwejtu, łódź z wikingami - to najbardziej spektakularne pojazdy, jakie wzięły udział w piątej edycji Mobilnej Ścigacki, rozegranej w weekend na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej.
Sądowy finał tragedii w Białce Tatrzańskiej
Rok więzienia w zawieszeniu i 20 tys. zł grzywny - taki wyrok usłyszał dziś w Sądzie Rejonowym w Zakopanem Paweł Dziubasik, członek zarządu spółka Bania. Był on oskarżony o niedopełnienie obowiązków i nieumyślne zaniechania w utrzymaniu budowli w odpowiednim stanie technicznym, które skutkowały śmiercią dwóch osób.
SNOWman Festival
W ubiegłym tygodniu w Białce Tatrzańskiej odbył się pierwszy w Polsce SNOWman Festival. Dużo śniegu, dobra muzyka, uśmiechnięci uczestnicy, rytmiczne ruchy i ogromne bałwany to przepis na udane ferie zimowe!
Kamil Knop wygrał tegorocznego OSCYPA (galeria)
Po raz pierwszy w historii OSCYP Snowboard Contest, podium zawodów zostało całkowicie przejęte przez zawodników z młodszego pokolenia. Słoneczny dzień na stoku Kotelnica w Białce Tatrzańskiej doskonale wykorzystali młodzi snowboardziści, dominując w jedenastej edycji największej w Polsce rywalizacji snowboardowej.
Mobilna Ścigacka już w niedzielę!
Mobilna Ścigacka największa tego typu impreza w Polsce. Odbywać się będzie w stoku Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej, orgaznizowana prze Sojka Event i Kotelnicę Białczańską.
W Tatach zeszła lawina. Trzy osoby zostały ranne
TATRY. Z Rysów w kierunku Czarnego Stawu zeszła lawina. Świadkowie zdarzenia powiadomili TOPR, dodając iż pod zwałam śniegu mogą znajdować się trzy osoby. Na miejscu pojawili się ratownicy z psami, przeszukując lawinisko.
Udany weekend Szarotek
Zaczęło się od piątkowego meczu z Zagłębiem a dziś w Toruniu nowotarżanie potwierdzili swoją dyspozycji. Po 15 lutego rozpocznie się play-off i w pierwszej jego fazie TatrySki Podhale zmierzy się z Energa Toruń
Start z „wysokiego C”
Nie będziemy ukrywać, że każdy event to dla nas stres - mówią organizatorzy. Każde pierwsze spotkanie to stres podwójny. Na szczęście, pierwsze spotkanie w ramach tegorocznej edycji „Bezpiecznie na Nartach” uznajemy za dobry znak. Sprzyjało nam wszystko – od pogody do uczestników. Akcja na Kotelnicy Białczańskiej za nami, a my już nie możemy doczekać się kolejnej.
Podhale nie zwalnia!
Po piątkowym zwycięstwie w Oświęcimiu wczoraj już na własnym lodowisku Szarotki pokonały przybyszów z Jastrzębia. Oba ostatnie spotkania dostarczyły kibicom dużo emocji.
Podhale rozgromiło gości z Opola
Opolanie, mający kłopoty organizacyjno – finansowe, nie byli równorzędnym rywalem dla „Szarotek”. Przez większą cześć meczu gra toczyła się w tercji gości. Nowotarżanie „wkręcali” w lód przeciwnika, zasypywali go gradem strzałów.
Piracka Bitwa Na Białczanskim Lodowcu
Rozpoczynamy sezon freestyle tak jak w poprzednim roku na Kotelnicy - już w nadchodzącą sobotę widzimy na się na Burton Snowpark Białka Tatrzańska, gdzie odbędzie się Druga Edycja Pirackiej Bitwy Na Białczanskim Lodowcu
SNOWman Festival
Pierwszy w Polsce SNOWman Festival odbędzie się na Kotelnicy Białczańskiej. Nie ważne ile masz lat! Nie ważne czy uprawiasz sporty zimowe! Ważne, że będziesz z nami! Dużo śniegu, dobra muzyka, uśmiechnięci uczestnicy, rytmiczne ruchy i ogromne bałwany to przepis na udane ferie zimowe! - zachęcają organizatorzy
Węzeł Tatrzański otwarty
Dziś po południu oddano kierowcom nowo wybudowany Węzeł Tatrzański w Poroninie. Od dziś mieszkańcy i turyści mogą korzystać z wygodnego rozwiązania drogowego, które rozwiązało wieloletni problem korków w rejonie skrzyżowania zakopianki z drogą w kierunku Bukowiny Tatrzańskiej.
Na narty w wojskiem
Już dziś w godzinach 11.00 – 15.00, w ramach kampanii #ZostańŻołnierzemRzeczypospolitej w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej odbędzie się pokaz sprzętu i uzbrojenia wojskowego.
Startuje kolejna edycja akcji "Bezpiecznie na nartach"
Gdybyśmy mieli opisać naszą akcję przysłowiami to: „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” i „czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał”. „Bezpiecznie na nartach” to akcja skierowana do całych rodzin, z dużym naciskiem na uświadamianie najmłodszych narciarzy i snowboardzistów jak ważne są zasady bezpieczeństwa na stoku - tak akcję zachwala jej organizator i pomysłodawca Tomasz Witek
Przed chwilą sezon zainaugurował Czorsztyn Ski
Punktulanie o 10 sezon narciarski otworzył Czorsztyn Ski w Kluszkowcach.
OSCYP - święto snowboardu po raz jedenasty na Kotelnicy
Zima nadchodzi, a z nią zapowiedź największych w Polsce zawodów snowboardowych. 2 lutego 2019 roku, OSCYP Contest powróci na stok Kotelnica w Białce Tatrzańskiej. Razem z nim najlepsi w Polsce zawodnicy, którzy stoczą walkę na śnieżne triki. Znamy już przeszkody na jakich przyjdzie im walczyć w nadchodzącym sezonie.
Startują kolejne ośrodki
Już w najbliższy weekend do działających już wyciągów Master Ski w Tyliczu i UFO w Bukowinie Tatrzańskiej dołączą kolejne - otwarcie pierwszych tras zapowiada Białka Tatrzańska i Tylicz-Ski
Termy w Bukowinie mają juz 10 lat (zdjęcia)
Termy Bukovina, jeden z największych tego typu obiektów w Polsce, cieszący się ogromną popularnością wśród turystów odwiedzających Podhale, świętuje swoje 10 urodziny. Z tej okazji odbyła się jubileuszowa Noc Basenów.
Białka Tatrzańska ponownie najlepszym ośrodkiem w Polsce
W austriackim Kitzbühel odbyła się ceremonia wręczenia prestiżowych nagród narciarskich – World Ski Awards. Przedstawiciele kompleksu Kotelnica Białczańska z Białki Tatrzańskiej odebrali tytuł najlepszego ośrodka narciarskiego w Polsce.
Tatry Super Ski
Kilka dni temu ogłoszono powstanie super karnetu który swoim zasięgiem obejmie 14 stacji narciarskich zlokalizowanych w większości na Podhalu, choć w gronie znajdziemy też stacje na Słowacji i w Zawoi.
Wspólny karnet Tatry Super Ski stał się faktem!
Dziś w południe podczas specjalnej konferencji zorganizowanej w hotelu Grand Stasinda w Bukowinie Tatrzańskiej uroczyście podpisano porozumienie 13 stacji narciarskich które przystąpiły do projektu wspólnego karnetu Tatry Super Ski
Kolej linowa na Kasprowy Wierch przygotowana na sezon zimowy
Narciarzom pozostaje czekać już tylko na śnieg, zakończył się bowiem jesienny przegląd techniczny kolei linowej PKL Kasprowy Wierch, a to oznacza, że jedyna w Polsce kolej wysokogórska jest już przygotowana na zimę.
14 stacji narciarskich na Podhalu łączy się w jeden skipass
Stacje narciarskie Podtatrza łączą się ze sobą, tworząc wspólną ofertę na miarę alpejskich ośrodków.
Hokejowe emocje: Unia Oświęcim i TatrySki górą!
W rozegranych wczoraj meczach PHL w Oświęcimiu gospodarze pokonali mistrza Polski GKS Tychy, a w Krakowie pasy uległy góralom z Nowego Targu.
III Gala Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
W poniedziałek 22 października 2018 roku, odbyła się w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie Gala wręczenia decyzji o wpisie na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz do Krajowego rejestru dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Tatrzański Bieg Pod Górę (duża galeria)
Tatrzański Bieg Pod Górę jest organizowany już po raz jedenasty. Uczestnicy mieli do przebiegnięcia dystans 8.5 km z ronda Jana Pawła II w Zakopanem na Kasprowy Wierch.
Szlak Wokół Tatr będzie rozbudowany - 26 kilometrów nowych ścieżek
Prowadzący ze wschodu na zachód Podhala szlak rowerowy wokół Tatr stał się jedną z największych atrakcji w naszym regionie. W siedzibie Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu podpisano w poniedziałek umowę na jego rozbudowę o kolejne 26 kilometrów nowych ścieżek, które poprowadzą m.in. do różnego rodzaju atrakcji.
XX Tatrzańskie Forum Gospodarcze (zdjęcia)
Jubileuszowe XX Tatrzańskie Forum Gospodarcze odbyło się w Zakopanem. Honorowym patronatem objął je Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa i Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. dr hab. inż. Andrzej Chochół.
Hokej: udany rewanż TatrySki Podhale
Po piątkowej porażce w Gdańsku wczoraj na własnym lodowisku pokonali MH Automatyka Gdańsk 1 do 0.
Hokej: TatrySki Podhale pokonane w Gdańsku
- Lubię grać w meczach, w których mam dużo pracy. Myślę, że dałem radę po powrocie. Nie możemy cieszyć się z porażek z GKS Tychy czy Tauronem GKS Katowice, ale równe spotkania z takimi rywalami na pewno dają powody do optymizmu – powiedział portalowi trojmiasto.pl Tomasz Witkowski, który po chorobie wrócił między słupki Automatyki.
Złoto dla „Piwniczanki”
Starosta nowosądecki Marek Pławiak wręczył dzisiaj duże Złote Jabłko Sądeckie dla Spółdzielni Piwniczanka, która w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia.
Zlot Zabytkowych Szybowców na Litwince
Na górze Litwinka w Czarnej Górze odbył się Zlot Zabytkowych Szybowców. To niezwykłe widowisko, którego największą atrakcją były pierwsze od 95 lat starty szybowców ze szczytu przy użyciu lin gumowych.
Punkt Informacji Turystycznej TPN w nowej odsłonie
Po kilkunastu miesiącach przerwy związanej z przebudową budynku, przy Rondzie Kuźnickim ponownie otwarty został Punkt Informacji Turystycznej TPN.
Trwa Jazz Camping Kalatówki (zdjęcia)
Już po raz dwudziesty drugi w Tatrach odbywa się słynny zlot jazzowy. W hotelu górskim na Kalatówkach dzięki Marcie Łukaszczyk dyrektor hotelu, po raz kolejny przez tydzień można posłuchać jazzu.
Na Kasprowym Wierchu zima na całego (zdjęcia i video)
W Tatrach nie przestaje padać śnieg. W niektórych miejscach leży już go po kilkanaście centymetrów, temperatura na wysokości górnej stacji kolejki wynosi - 6 st. C. Odczuwalna jest jeszcze niższa przez nieprzyjemny wiatr.
Wacław Cetera z Zaskala Gazdą Roku, Klimek Gąsienica Giewont z Zakopanego Bońtorem Roku!
W niedzielę w Lesnicy - Groniu odbył się XIII Festyn Bacowski połączany w VIII Zwykiem Bacowskim i wyborami Gazdy i Bońtora roku. Była to ostatnia odsłona tegorocznego cyklu Tatrzańskich Wici którym patronuje malopolskaonline.pl
Festyn bacowski - Wybory Gazdy Roku
W niedzielę 16 września w Leśnicy-Groniu zorganizowany zostanie XIII Festyn bacowski połączony z wyborem Gazdy Roku, Bońtara Roku i Bacowskim Zwykiem
Tatrzańskie Wici: Polaniarski Osod
Za nami już 14 Polaniarski Osod w Kościelisku. W tym roku wydarzenie obywało się na scenie plenerowej na Chotarzu. Rozpoczęło się ono tradycyjnym redykiem owiec, który przeszedł od remizy OSP pod Ludówkę. Tutaj miały miejsce kolejne występy.
XIV Polaniarski Osod” Kościelisko – Kiry
W niedzielę 9 września w Kościelisku Kirach odbędzie się tradycyjny osod.
Tatrzańskie Wici: Wykopki w Dzianiszu
W Dzianiszu odbyły się doroczne wykopki. Impreza, która wpisana jest w powiatowe "Tatrzańskie Wici", odbyła się już po raz czternasty.
XIV Wykopki w Dzianiszu
„Wykopki w Dzianiszu” to nazwa imprezy plenerowej odbywającej się jesienią na scenie plenerowej w Dzianiszu - Borki.
XXIII Rajd wokół Tatr w tym roku przy wyjątkowo trudnych warunkach pogodowych
Podobnie jak w latach ubiegłych 350 miejsc na rowerowy Rajd wokół Tatr rozeszło się bardzo szybko, bo już prawie 3 miesiące przed imprezą. Chętnych do przyjazdu do Nowego Targu, było znacznie więcej niż wynosił tegoroczny limit, co świadczy o tym, że impreza cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród kolarzy z całej Polski.
Kultura na Bani : Magda - Magdalena Ćwiertnia z zespołem i Patrycja Markowska (zdjęcia)
BIAŁKA TATRZAŃSKA. W ramach cyklu koncertów "Kultura na Bani", w sobotni wieczór wystąpiła Patrycja Markowska. Przed wokalistką wystąpił zespół "Magda", którego wokalistką jest Magda Ćwiertnia.
XXIII Rajd Wokół Tatr
W niedzielę, 26 sierpnia 2018 roku odbędzie się XXIII Rajd Wokół Tatr. Jest to nie lada gratka dla miłośników kolarstwa, stały punkt programu i fajna przygoda. Z roku na rok, rajd staje się coraz popularniejszy, co sprawia, że miejsca rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.
Dzień Misia, Miodu i Bartników (zdjęcia)
W ramach Tatrzańskich Wici odbył się w Poroninie XVII Dzień Misia, Miodu i Bartników.
Święto Lasu w Witowie (zdjęcia)
Na Siwej Polanie przed wlotem Doliny Chochołowskiej odbyła się kolejna edycja Tatrzańskich Wici - Święto Lasu, czyli dzień drwala. Organizatorem festynu była Wspólnota Leśna Ośmiu Wsi. Głównym punktem imprezy były konkursy dla drwali i konkurs przenoszenia kloców drewna na czas. Rozpalona została też watra a na scenie można było zobaczyć i posłuchać zespołu regionalnego „Krzesany” z Cichego, Muzyki Karpat „Młodzi Zdolni”. Wieczorem zgromadzona publiczność bawiła się z zespołem „Góral Power” z Czarnego Dunajca.
XIII Festyn „Brzegowskie Nucicki” Brzegi
Impreza odbywa się na scenie plenerowej w Brzegach. Podczas festynu odbywa się Konkurs na Gaździnę Roku - kandydatki muszą wykazać się umiejętnością śpiewu i tańca góralskiego, wiedzą o regionie oraz umiejętnością wykonywania różnego rodzaju prac gospodarskich.
Bezpieczny Festyn Białczański
To był weekend pełen rekordów. Przede wszystkim tych na termometrze. Dla nas Festyn Białczański był także rekordowy. W naszym – tym razem trzydniowym evencie udział wzięło jak do tej pory - najwięcej osób.
Legendarny Kult na zakończenie Festynu Białczańskiego
Zespół pod wodzą Kazika Staszewskiego dał finałowy koncert na XXII Festynie Białczańskim w Białce Tatrzańskiej.
Oto Harnaś Roku!
Tytuł ten wywalczył Łukasz Strama z Zakopanego. Ubiegało się o niego pięciu kandydatów. Wybory odbyły się w ramach Festynu Białczańskiego w Białce Tatrzańskiej.
W Białce Tatrzańskiej wybierany jest Harnaś Roku (zdjęcia)
Na Kotelnicy Białczańskiej wybierany jest dziś Harnaś Roku. andydaci muszą wykazać się zarówno siłą, jak i zręcznością, umiejętnościami śpiewu i taca, a także wiedzą o regionie.
Festyn Białczański przyciągnął tłumy (wielka galeria)
Koncerty gwiazd pierwszego dnia XXII Festynu Białczańskiego w Białce Tatrzańskiej przyciągnęły na plac pod Kotelnicą tłumy. Na występach Future Folk i Kayah bawiło się kilka tysięcy osób.
Maria Karpiel to tegoroczna Nośwarniyjso Górolecko
BIAŁY DUNAJEC. Koronę oraz tytuł "Nośwarniyjsej Górolecki" przez rok będzie nosić panna z Kościeliska.
XVII Dzień Pstrąga i XIX Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki w Białym Dunajcu
Serdecznie zapraszamy w dniach 28-29 lipca 2018 do Białego Dunajca na dwudniowe spotkanie z podhalańską tradycją - muzyką, tańcem, zwyczajami, a także kuchnią. Będą to kolejne z imprez tegorocznego cyklu Tatrzańskich Wici.
Dzień Pstrąga w Białym Dunajcu (zdjęcia)
W ramach Tatrzańskich Wici trwa święto ryby z herbu Białego Dunajca. A to oznacza - zawody wędkarskie, pokazy kulinarne, degustacje, zabawę i koncerty.
Kultura na Bani – dobry wybór na każdą pogodę
W ubiegłą niedzielę Majka Jeżowska przyciągnęła tłumy pod Scenę Kultury na Bani. Ten koncert z pewnością na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieciaków, jak i dorosłych, którzy bawili się nie gorzej niż swoje pociechy.
Witowiańska Watra (zdjęcia)
WITÓW. Potężna ulewa, która przeszła w niedzielę nad Witowem nie odstraszyła uczestników Witowiańskiej Watry, która już po raz osiemnasty odbyła się przy remizie OSP.
EkaMedica GONIACKA Białka Tatrzańska 2018
14 lipca w Białce Tatrzańskiej na terenie Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska po raz trzeci rozegrane zostały zawody w biegach górskich EkaMedica GONIACKA Białka Tatrzańska 2018.
Górska promocja. 20 tysięcy biletów w Tatry po złotówce
Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem promuje mobilny zakup biletów wstępów do parku. Ruszyła akcja promocyjna, w ramach której park oferuje 20 tysięcy biletów wstępu po 1 zł. Można je kupić za pośrednictwem aplikacji mobilnej mPay i dowolnej karty płatniczej.
"Ujek" patronem stadionu w Białym Dunajcu (foto)
Już po raz XV w Białym Dunajcu odbył się Memoriał im. Stanisława Trebuni-Tutki "Dunajeckie granie". Impreza była częścią cyklu Tatrzańskie Wici.
Morderczy Tatra Road Race za nami (zdjęcia)
W sobotę w Zakopanem rozegrano najcięższy amatorski szosowy wyścig kolarski w kraju - Tatra Road Race.
Tatrzańskie Wici: Festyn Czarnogórski
W niedzielę 15 lipca zorganizowany zostanie Festyn Czarnogórski - impreza będąca częścią tegorocznych Tatrzańskich Wici.
Księżyc nad Tatrami - spektakl muzyczny w Zakopanem (zdjęcia)
ZAKOPANE. W ramach Zakopiańskiego Lata Teatralnego w muszli koncertowej w Parku Miejskim odbył się spektakl muzyczny pt.: „Księżyc nad Tatrami”. W programie znalazły się przedwojenne skecze z zakopiańskich kabaretów ale i znane szlagiery piosenki retro.
Bustrycańskie Nomowiny na rozpoczęcie XVII Tatrzańskich Wici (zdjęcia)
BUSTRYK. Wyborami dobrej gaździny i sykownego chłopa rozpoczął się tegoroczny cykl góralskich imprez Tatrzańskie Wici. Góralki, które ubiegały się o tytuł dobrej gaździny musiały udowodnić, że mają wiedzę o regionie i potrafią podołać przyszywaniu guzików w koszulach.
XVII Tatrzańskie Wici
Tatrzańskie Wici, w których weźmiemy udział po raz siedemnasty, mają w sobie wiele nieprzemijająco ważnych cech – dbałość o tradycje, jednocześnie będąc w symbiozie z nią – przenikają we współczesność.
Za nami kolejna akcja "Czyste Tatry"
7180 wolontariuszy, 275 kilometrów wysprzątanych tatrzańskich szlaków i 420 kilogramów śmieci – tak w liczbach można podsumować weekendową akcję Czyste Tatry, która po raz pierwszy odbyła się pod znakiem „made in Małopolska”.
Niebawem rozpoczynają się 17. Tatrzańskie Wici
To cykl regionalnych imprez organizowanych na terenie całego powiatu tatrzańskiego. W ramach tegorocznych Tatrzańskich Wici zaplanowanych jest szesnaście wydarzeń, które odbywać się będą od 8 lipca do 16 września.
Startuje Lato na Bani! Wystąpią LemON, Majka Jeżowska i Patrycja Markowska
Wakacje w Białce Tatrzańskiej po raz kolejny upłyną pod znakiem imprez festiwalu Kultura na Bani. W tym roku już po raz ósmy teren przy hotelu i Termie Bania zamieni się w scenę goszczącą najlepsze zespoły polskiej sceny muzycznej, grupy folkowe i coverowe, a także kabarety. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Kultury na Bani jest bezpłatny.
Majówka z parowozem pod Tatrami (zdjęcia)
ZAKOPANE. W ramach projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” który ma na celu promocję atrakcji turystycznych Małopolski do Zakopanego przyjechał zabytkowy pociąg z 1934 roku.
Tragiczny wypadek w rejonie Giewontu
TATRY. Młody mężczyzna spadł ze skały. Mimo pomocy ze strony ratowników i lekarza - zmarł. Wypadek wydarzył się w rejonie Długiego Giewontu. To teren ścisłego rezerwatu, niedostępny dla turystów.
W Bukowinie Tatrzańskiej po raz 33. odbywają się Małe Bajania (duża galeria)
Jest to przegląd dorobku kulturowego Gminy Bukowina Tatrzańska. Bajania rozpoczęły się od Mszy św. w kościele parafialnym, następnie wozami uczestnicy i zaproszeni goście zostali przewiezieni do Domu Ludowego, gdzie po uroczystym otwarciu rozpoczęły się przeglądy zespołów i solistów.
Ruszyła rejestracja do projektu Czyste Tatry 2018
Rozpoczęła się rejestracja do projektu Czyste Tatry. Każdy chętny może za pomocą specjalnego formularza - dostępnego na stronie CzysteTatry.pl - zgłosić swój akces i posprzątać Tatry w dniach 29-30 czerwca.
Uwaga skiturowcy – szlaki w Tatrach Zachodnich zamknięte
Jest coraz cieplej. W wielu miejscach obserwujemy już wybudzone świstaki, ptaki przystępują do lęgów, samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. Śnieg ginie w oczach, nie zabezpiecza już wystarczająco roślinności i gleby. Z tego powodu od dziś szlaki w Tatrach Zachodnich z wyjątkiem tras na Kasprowym Wierchu zostaną zamknięte dla turystyki skiturowej.
Uwaga skiturowcy - zamknięcie szlaków w Tatrach Zachodnich
W związku z potrzebą zabezpieczenia odpowiedniej ilości roślinności dla świstaków i ptaków, które przystępują do lęgu, od poniedziałku 23 kwietnia szlaki w Tatrach Zachodnich (z wyjątkiem tras na Kasprowym Wierchu) zostaną zamknięte dla turystyki skiturowej.
Wiosenne narty na Kasprowym Wierchu
Na Kasprowym Wierchu nadal można jeździć na nartach a od 16 kwietnia skipassy są dostępne w niższych cenach.
Ostatnie szusy w Białce Tatrzańskiej
Wczoraj po raz ostatni w tym sezonie jeździć można było w Białce Tatrzańskiej. Mimo, że ostatni dzień jazda była bez opłat na stoku nie było tłumów.
Śmiertelny wypadek pod Rysami
Turysta spadł z górnej części szlaku i zatrzymał się dopiero nad Czarnym Stawem. Mimo reanimacji, mężczyzny nie udało się uratować.
Białka Tatrzańska w niedzielę kończy sezon!
Jeden z najpopularniejszych polskich ośrodków narciarskich kończy jutro sezon i z tej okazji zaprasza na darmową jazdę!
Krokus-show nie tylko w Dolinie Chochołowskiej (galeria)
Kolejne miejsca, gdzie poza Doliną Chochołowską, przeżywającą oblężenie turystów, można podziwiać krokusy w innych rejonach Tatr i w samym Zakopanem odwiedził nasz fotoreporter.
XXII Konkurs Wiedzy o Tatrzańskim Parku Narodowym
Szkoła Podstawowa w Małem Cichem oraz Tatrzański Park Narodowy zapraszają dzieci małopolskich szkół podstawowych do udziału w XXII edycji konkursu wiedzy o TPN, który tym razem poświęcony jest tatrzańskim zwierzętom. Poniżej regulamin konkursu.
Rozpoczęcie sezonu motocyklowego w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
Prawie 270 motocyklistów wzięło udział w mszy świętej w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w centrum Bukowiny Tatrzańskiej, inaugurującej sezon motocyklowy pod Tatrami.
Tłumy, korki i dzikie parkingi czyli szaleństwo związane z kwitnącymi krokusami (zdjęcia)
Dolina Chochołowska jest dziś oblegana od godzin porannych. Powód - tłumy chcące zobaczyć z bliska kwitnące krokusy.
Jeździmy w Białce, Kasinie i na Kasprowym
Mimo że za oknem wiosna w pełni są jeszcze miejsca gdzie w powodzeniem, ciesząc się wiosennym słońcem pojeździć możemy na nartach i deskach.
Prezydent na nartach
Pierwszy narciarz Rzeczypospolitej - prezydent Andrzej Duda - odwiedził ośrodek narciarski Kotelnica w Białce Tatrzańskiej.
Zawody O Wielkanocne Jajo na Kalatówkach (dużo zdjęć)
Już po raz dwudziesty na Kalatówkach odbyły się zawody na starym sprzęcie o Wielkanocne Jajo
Msza św. dla motocyklistów na rozpoczęcie sezonu 2018
"Zanim wszyscy rozjedziemy się po Polsce na zloty rozpoczynające sezon motocyklowy 2018 zapraszamy do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie – jak w poprzednich latach – odbędzie się Msza św. z prośbą o bezpieczny przebieg sezonu motocyklowego" - przypomina Motopodhale.info
Rafał Sonik: Wspólnie zostawimy czyste Tatry
Za niespełna trzy miesiące Projekt Czyste Tatry 2018 znajdzie swój finał w Zakopanem. W dniach 29-30 czerwca kilka tysięcy wolontariuszy ruszy na tatrzańskie szlaki, by posprzątać śmieci i pokazać, że w naszych górach nie ma miejsca dla groźnych i szpecących krajobraz odpadków.
Ruch na podhalańskich drogach niewielki, ale kierowcy powinni uważać
Zgodnie z zapowiedziami meteorologów, ma Podhalu zaczął sypać śnieg. W wielu miejscach, szczególnie w okolicy Bukowiny Tatrzańskiej, na jezdni zalega kilkucentymetrowa warstwa pośniegowego błota, na zakopiance ruch utrudnia również mgła.
Turystki w tenisówkach utknęły pod Kasprowym Wierchem
Jak informuje RMF FM, wczoraj na szlaku na Kasprowy Wierch utknęły dwie turystki z Tajwanu. Kobiety nie dostosowały się do panujących warunków. Kasprowy postanowiły zdobyć w tenisówkach.
Meta 75. Tour de Pologne ponownie w Bukownie Tatrzańskiej
10 sierpnia Bukowina Tatrzańska zamieni się w stolicę polskiego kolarstwa. BUKOVINA Resort gospodarz Królewskiego 7. Etapu 75. Tour de Pologne oraz Tour de Pologne Amatorów! Czesław Lang i Edward Kuchta podpisali dzisiaj umowy o współpracy.
300 zawodników na starcie Kasprowy No Limit
70 bramek na liczącej 3,2 km trasie najszybciej pokonał Andrzej Dziedzic
Szarotki mają brąz! Co za mecz! (zdjęcia)
NOWY TARG. Drużyna TatrySki Podhale pokonała po niezwykle zaciętym i emocjonującym meczu Comarch Cracovię Kraków i wywalczyła brązowy medal.
Hokej: Tychy i Podhale o krok bliżej tytułów (zdjęcie)
5 do 0 to wyniki spotkania GKS Tychy z Tauron KH GSK Katowice w walce o złoto. Nieco bardziej namęczyli się walczący o brąz górale z TatrySki Podhale który zwycięstwo nad Comarch Cracovia przypieczętowali dopiero w dogrywce.
Puchar Reksia na Bani Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)
Największe w kraju zawody narciarskie dla dzieci i młodzieży zawitały do Białki Tatrzańskiej po raz drugi. Ubiegłoroczne zawody na stoku Bania zebrały bardzo pozytywne opinie.
Zmarł chłopiec przygnieciony "witaczem" w Białce Tatrzańskiej
W krakowskim szpitalu zmarł 7-letni chłopiec, na którego 12 marca na terenie kompleksu narciarskiego w Białce Tatrzańskiej przewrócił się drewniany "witacz". Na miejscu zginęła wtedy 70-letnia babcia chłopca, on sam w stanie ciężkim został zabrany przez śmigłowiec do szpitala dziecięcego w Prokocimiu, gdzie właśnie zmarł.
Hokej: Tychy o krok od finału (zdjęcia)
Podhale przegrało czwarte półfinałowe spotkanie w GKS Tychy, ale ponownie zostawiło serce na lodzie. Walczyło, mimo wielu przeciwności jakie górali dotknęły. Niestety sędziowie byli jednymi z niechlubnych aktorów tego widowiska.
Hokej: Szarotki wróciły do gry (zdjęcia)
- W takich meczach trzeba walczyć i jeszcze raz walczyć, zostawić serce na lodzie. Wytargać wygraną. Cieszymy się ze zwycięstwa. Mamy jednak nad czym pracować, nad czym myśleć – powiedział Jarosław Różański.
Prawie 400 zawodników zgłoszonych na Puchar Reksia w Białce Tatrzańskiej
Do dziś można jeszcze przez internet zgłaszać swój udział w zaplanowanych na najbliższy weekend zawodach. Do dyspozycji jest ostatnich kilka miejsc.
"Witacz" przygniótł dwie osoby w Białce Tatrzańskiej. Jedna nie żyje
Do wypadku doszło na terenie stacji narciarskiej. Drewniany "witacz" przewrócił na ziemię prawdopodobnie silny wiatr. Nieszczęśliwie w jego pobliżu znalazły się dwie osoby, starsza kobieta z dzieckiem.
Hokej: Szarotki pokonane po raz drugi
Niedzielne spotkanie w Tychach przyniosło drugie zwycięstwo gospodarzom, kolejne mecze 14 i 15 marca w Nowym Targu
Wybrano najlepsze stacje narciarskie
Wśród dużych stacji narciarskich najlepszy okazał się Ośrodek Narciarski Henryk Ski w Krynicy-Zdroju, a wśród małych – Stacja Narciarska Laskowa Ski w Laskowej. Z kolei najlepszą trasą narciarstwa biegowego zostało Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej.
Szarotki w półfinale! (zdjęcia)
NOWY TARG. W siódmym, decydującym meczu, drużyna TatrySki Podhale wygrała u siebie w karnych z JKH GKS Jastrzębie 3:2 i awansowała do półfinału play-off.
Zamaskowani napastnicy obrabowali sklep w Białce Tatrzańskiej
Do napadu doszło wczoraj wieczorem. Do sklepu handlującego alkoholem na terenie Białki Tatrzańskiej weszły dwie zamaskowane osoby - jedna miała na głowie kominiarkę, druga naciągnięty kaptur. Nie było widać ich twarzy.
Hokej: Walka do ostatniej sekundy
Dzisiejsze spotkanie TatrySki Podhale z JKH GKS Jastrzębie było dla górali sprawą życia i śmierci - przegrana oznaczałaby awans Jastrzębia do półfinału. Szarotkom udało się po wyrównanym meczu zdobyć decydującego gola w ostatnim ułamku sekundy trzeciej tercji.
Zagraj w curling pod Tatrami
Oglądałeś curling podczas zakończonych niedawno igrzysk olimpijskich? Teraz sam możesz spróbować gry! W świat curlingu wszystkich zainteresowanych wprowadzi Krakowski Klub Curlingowy, który już po raz trzeci zaprasza do Czarnego Dunajca.
Hokej: Półfinał ucieka góralom (zdjęcia)
Po dwóch pierwszych meczach wydawać się mogło, że miejsce Podhala w półfinale jest oczywiste. Jastrzębie okazało się jednak godnym przeciwnikiem i nie dość że wyrównali wynik, to dziś oni są o jedno zwycięstwo od kolejnego etapu play-off
Telemarkiem w Białce Tatrzańskiej
W Białce Tatrzańskiej na Kotelnicy odbyły się w sobotę zawody telemarkowe zorganizowane przez SN PTT Zakopane 1907. Widowiskowy styl jazdy wzbudzał spore zainteresowanie.
Twoja obecność ma wielkie znaczenie – 5 km dla chorych na mukowiscydozę w Biegu po oddech
Rozpoczęły się zapisy na III Bieg po Oddech organizowany przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Już 2 września, w stolicy Tatr, po raz trzeci na starcie charytatywnego wydarzenia, spotkają się biegacze z całej Polski, którym prześwieca wspaniały cel – pomoc chorym na mukowiscydozę.
Hokej: Strzelecka anemia Szarotek
Dziś rozegrano trzeci mecz fazy playoff. Po dwóch meczach na które JKH Jastrzębie fatygowało się do Nowego Targu przyszła pora na rewizytę i to TatrySki Podhale zajechało do Jastrzębia.
Członkowie IPA rywalizowali w Białce Tatrzańskiej
Staraniem komitetu organizacyjnego na czele którego stanął Przewodniczący Regionu IPA w Zakopanem Edward Kwak w sobotę 24 lutego na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej odbyły się zawody - I Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie o Puchar Przewodniczącego INTERNATIONAL POLICE ASSOCIATION region Zakopane
Hokej: Odrobny show (zdjęcia)
Wczorajsze spotkanie w Nowym Targu pokazało co znaczy dla zespołu dobry bramkarz. To dzięki Odrobnemu TatrySki Podhale zwyciężyło w drugim playoff-owym spotkaniu z Jastrzębiem.
Hokej: Pierwsze zwycięstwo i brutalny faul (zdjęcia i film)
Dziś na nowotarskim lodowisku Szarotki spotkaniem z JKH GKS Jastrzębie rozpoczeły fazę play-off. Górale zwyciężyli, ale brutalnie faulowany został Przemysław Michalski.
Finał zimowej akcji Radia ZET - Start do Nart w Białce Tatrzańskiej
Zimowa akcja Start do nart odwiedziła w tym sezonie największe polskie stacje narciarskiej - w ten weekend na finał zagości w Białce Tatrzańskiej na stoku przy Hotelu Bania **** Thermal & Ski.
Mundurowi powalczą o Puchar Przewodniczącego IPA - zawody otworzy Michał Kłusak!
W sobotę 24 lutego w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska odbędą się zawody w ramach I Mistrzostw w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie o Puchar Przewodniczącego INTERNATIONAL POLICE ASSOCIATION Region Zakopane
Rozpoczął się ostatni tydzień ferii
Ferie powoli dobiegają końca, z wypoczynku korzystają mieszkańcy Małopolski, Wielkopolski, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i świętokrzyskiego.
Górale się bawią, czyli Mobilna ścigacka w Białce (zdjęcia)
Na stoku Kotelnicy Białczańskiej pojawiły się w niedzielę niezwykłe bolidy. Załogi biorące udział w czwartej edycji Mobilnej Ścigacki, czyli Zjeździe na byle czym, kolejny raz udowodniły, że pomysłów im nie brakuje.
Przejazd przez Knajpę w Czarnym Groniu, Mobilna Ścigacka w Białce
W ten weekend odbywają się jedne z najbardziej szalonych imprez zimowych w regionie. W Czarnym Groniu trwa Knajpa 2018, jutro na Kotelnicy odbędzie się zjazd na byle czym
Wypadek w słowackich Tatrach. Polak w szpitalu
Wczoraj po słowackiej stronie Tatr doszło do wypadku. Na wspinających się przez lodospad Uhoľné prázdniny w Dolinie Małej Zimnej Wody troje Polaków - zeszła lawina.
Kreatywni na start, czyli Mobilna Ścigacka w Białce Tatrzańskiej. To już w niedzielę!
Już w najbliższą niedzielę na stoku stacji narciarskiej Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej odbędzie się Mobilna Ścigacka – Zjazd na byle czym. Impreza z pewności dostarczy wszystkim uczestnikom oraz widzom sporą dawkę pozytywnej energii.
Bezpiecznie na nartach w Czarnej Górze (zdjęcia)
Trwa trzecia edycja akcji Bezpiecznie na nartach, promującej zasady bezpiecznego korzystania z radości, jaką daje jazda na nartach i snowboardzie. Co warte podkreślenia - jest to największa tego typu inicjatywa w Małopolsce.
Zakończył się Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej
W niedzielę późnym popołudniem na scenie Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i zakończenia tegorocznego 46. Karnawału Góralskiego.
Walka o czwarte miejsce trwa
Zarówno dla Podhala jak i Orlika było to ważne spotkanie. Opolanie walczą z Unią o szóstkę, a „Szarotki” z JKH o czwarte miejsce przed play off. Po wczorajszych meczach bez zmian..
Wreszcie! Zaczynają się małopolskie ferie.
Właśnie dziś upragnionego wolnego doczekały się dzieciaki i młodzież z Małopolski, Wielkopolski, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i świętokrzyskiego.
46 Góralski Karnawał w Bukowinie - dzień drugi (zdjęcia)
W ramach drugiego dnia 46. Góralskiego Karnawału w Bukowinie przez cały dzień odbywał się konkurs grup kolędniczych.
Oficjalne otwarcie 46. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
Po barwnym przejeździe przez Bukowinę Tatrzańską muzykanci i goście zebrali się w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy”, gdzie uroczyście otwarto karnawał.
Paradny przejazd na rozpoczęcie Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
Konkurs grup kolędniczych, tańca zbójnickiego i Kumoterki - to tylko część z licznych atrakcji, które czkają na nas w czasie 46. edycji Góralskiego Karnawału. Zapraszamy do Bukowiny Tatrzańskiej na święto tradycji góralskich od czwartku 8 lutego do niedzieli 11 lutego.
Zjazd na byle czym czyli Mobilnej Ścigacki odsłona czwarta
Mobilna Ścigacka to największa tego typu impreza w Polsce, organizowana od zawsze w Białce Tatrzańskiej, od tego roku na stokach Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska.
Bezpiecznie na nartach - impreza w Białce Tatrzańskiej (galeria zdjęć)
Bezpiecznie na nartach to inicjatywa promująca zasady bezpieczeństwa na stokach narciarskich. Co roku odbywa się w jej ramach cykl imprez na stokach narciarskich i właśnie w minioną niedzielę miasteczko akcji zagościło w Białce Tatrzańskiej.
Nie było łatwo
Wczorajsze spotkanie Szarotek z Aneto Naprzód Janów nie było dla górali tak miłe i łatwe jak miało być. Worek z bramkami rozwiązał się dopiero w trzeciej tercji a do tego czasu spotkanie ambitnie grający janowianie nie pozwalali zdobyć bezpiecznej przewagi.
Weekend pełen atrakcji
Ferie na polmetku a na małopolskich stokach czeka na narciarzy i snowboardzistów mnóstwo atrakcji.
Hattrick Gruszki
- Nie można powiedzieć, że wygraliśmy na jednej łyżwie. Momentami bytomianie zamykali nas w tercji. Polonia to niewygodny przeciwnik i zawsze nam się z nią trudno gra - przekonuje Dariusz Gruszka z TatrySki Podhale, strzelec trzech bramek.
W Białce Tatrzańskiej nie było dziś grawitacji. Jutro będzie podobnie! (zdjęcia)
Za nami pierwszy dzień rywalizacji narciarzy, snowboardzistów i rowerzystów w ramach Garmin Winter Sports Festival 2018. Zawodnicy i zawodniczki specjalizujący się we freestyle’owej konkurencji Big Air zaprezentowali widowiskowe ewolucje na wielkiej skoczni, która powstała w sercu Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska.
Ruszyły zapisy na Puchar Stokusia!
Hotel Bania **** Thermal & Ski oraz Szkoła Narciarska STOK zapraszają wszystkie dzieci na zawody narciarskie o Puchar Stokusia.
Halny w Tatrach (zdjecia)
Od rana w górach wał silny wiatr. Jutro zmiana pogody i opady śniegu.
Wyścig na stoku - ale nie na nartach!
Niecodzienne wydarzenie szykuje się w piątek 2 lutego na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej. O poranku w pierwszym takim wyścigu zmierzą się tam Maciej Śmieszchalski na motocyklu i Konrad Biela jadący samochodem!
Tatrzański Park Narodowy żąda demontażu kolejki na Kasprowy Wierch
Tatrzański Park Narodowy wezwał władze Polskich Kolei Linowych do natychmiastowego zaprzestania użytkowania kolejki na Kasprowy Wierch i jej demontażu. Władze PKL uważają, że to absurd i są gotowe na sądową mediację.
X Oscyp Snowboard Contest za nami (zdjęcia)
Wczoraj w Białce Tatrzańskiej w snowparku na Kotelnicy rozegrano jubileuszową, dziesiątą już edycje zawodów snowboardowych Oscyp.
Koniec czarnej serii
743 dni czekali kibice Podhala na wygraną z Cracovią. U siebie jeszcze dłużej, bo od 25 października 2015 roku! Każda jednak seria, nawet ta czarna, ma swój koniec i miała go dziś na nowotarskim lodowisku!
Hokej: Bez sentymentów
Hokeiści znad morza przystąpili do meczu mocno skoncentrowani, by odnieść pierwsze zwycięstwo nad Podhalem i zrobić znaczący krok w kierunku „szóstki” premiowanej bezpośrednim awansem do play off. Górale nie mieli sentymentów dla zaprzyjaźnionych gdańszczan.
Będzie się działo w ten weekend na małopolskich stokach
Zima w pełni a zaczynający się weekend niesie ze sobą tak wiele propozycji, że z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.
OSCYP czyli najlepsi polscy snowboardziści w Białce Tatrzańskiej
28 stycznia już po raz dziesiąty najlepsi polscy snowboardziści zjadą się do Białki Tatrzańskiej na Kotelnicę.
Biegacze na start! Puchar Leśników już w sobotę!
Przyzwyczailiśmy się już, że trasy zjazdowe są w większości sztucznie naśnieżane i przez to mniej podatne na kaprysy pogody. Trasy biegowe do niedawna wyłącznie naturalne także zaczynają korzystać z dobrodziejstw sztucznego naśnieżania.
Widok z Gubałówki na Tatry i Zakopane (zdjęcia)
Szczyty Tatr w chmurach, narciarze na stokach, pokryte śniegiem miasto - zobacz zdjęcia Piotra Korczaka, wykonane z Gubałówki.
Malasiński i Wronka bezlitośni dla Szarotek
- Sprytem nas ograli, ale nie jest to lepsza drużyna od nas. Nie zawsze wygrywają lepsi, ale ci co mniej popełniają błędów. Mecz mógł się podobać, była walka – powiedział Krzysztof Zapała.
A może na łyżwy?
Gdy już wyszalejemy się na stoku, lub gdy warunki oferowane przez pogodę nie zachęcają do wyjścia na narty ciekawą alternatywą dają nam lodowiska.
Szarotki przerwały serie biało-niebieskich
Przyjście Jirzego Szejby do Unii zupełnie odmieniło zespół, który odniósł sześć zwycięstw z rzędu. W dodatku z nie byle kim, bo m.in. z Cracovią, Katowicami i Tychami. Ale Podhalu nie podskoczył.
Śnieżne polo w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
W Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęły się trzydniowe zawody polo na śniegu.
Pierwsze, prawdziwe APRES SKI właśnie staruje w Białce Tatrzańskiej
Czego potrzebujesz do udanej zimowej zabawy? Narty, deska, śnieg, grono znajomych i co jeszcze? Brzmienia najlepszych klubów w Polsce!
7. edycja Lawinowego ABC. "Stawiamy na edukację, a nie zamykanie Tatr"
Szkolenia z ratownikami TOPR, wycieczki z pracownikami TPN, pokazy sprzętu lawinowego oraz wykłady. To wszystko już w ten weekend w ramach dni otwartych Lawinowego Centrum Treningowego.
Ferie z Muzeum Tatrzańskim (15 stycznia - 23 lutego)
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie przygotowało cykl zajęć dla mieszkańców oraz osób spędzających ferie pod Tatrami.
Piraci w Białce Tatrzańskiej
W niedziele w Mini Snowparku przy dolnej stacji Kotelnicy odbyła się Piracka Bitwa. Na specjalnie przygotowanym setupie jibbowym o nagrody od Crude walczyło kilkadziesiąt osób.
Busem na stok? Czemu nie!
Coraz więcej stacji narciarskich szukając sposobów na przyciągniecie gości oferuje im transport, tak by mogli bez korzystania z samochodu, łatwo i tanio trafić na stok i z powrotem.
Szarotki wypunktowane
Tego nikt nie oczekiwał. Po czterech zwycięstwach z rzędu opolanie rzucili górali na kolana. Kibice Podhala przeżyli wielkie rozczarowanie, bo dawno nie widzieli takiej bezradności i bezsilność swoich ulubieńców. Zmarnowane przewagi, w tym dwie podwójne, mizerna skuteczność, koszmarne błędy w obronie no i słaba dyspozycja bramkarzy.
W Tatry na skiturach
Skitury to przygoda! Wiele wspaniałych chwil, wielu ludzi, historii. Przez ostatni rok staraliśmy się przynajmniej część z nich uchwycić na kamerze i oto efekt - zapowiadają swój film pomysłodawcy projektu www.skitourowezakopane.pl
Polo na śniegu w Bukowinie Tatrzańskiej
Widowiskowe, ale i prestiżowe zawody polo na śniegu po raz 9. odbędą się w Bukownie Tatrzańskiej w dniach 19-21 stycznia.
Garmin Winter Sports Festival 2018 - zapowiedź video
Do Garmin Winter Sports Festival 2018 pozostał niecały miesiąc, zobacz co będzie się działo w dniach 2-3 lutego w Białce Tatrzańskiej.
Pewne zwycięstwo górali
Dobrze rozpoczął się rok dla „Szarotek”. Po raz drugi okazali się lepsi i w dodatku dzięki Odrobnemu nie pozwoliły sobie strzelić gola.
Sezon w pełni choć zima w odwrocie
Wczoraj wieczór odwiedziliśmy Białkę Tatrzańską i działające w jej okolicach stacje narciarskie.
Lawinowe ABC - zaproszenie na dni otwarte Centrum Lawinowego
Tatrzański Park Narodowy oraz partnerzy: TOPR, PZU, Pieps, Mammut, Ortovox, Freerajdy, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR zapraszają w dniach 19–21 stycznia 2018 na Dni Otwarte Treningowego Centrum Lawinowego PZU na Kalatówkach.
Swingowa kolęda pod Tatrami w wykonaniu Hani Malaciny - Karpiel i zespołu Holeviaters
W Zakopanem trwa IX Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych - Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył. W Centrum Formacyjno-Szkoleniowym "Księżówka" w Zakopanem w wystąpiła Hania Malacina-Karpiel z zespołem Holeviaters.
Snowboardowa Bitwa Piracka
Na białczańskim lodowcu czyli na stoku Kotelnicy w Burton Mini Parku odbędzie się w niedzielę 7 stycznia snowboardowa Bitwa Piracka
Muzeum Tatrzańskie po kolędzie
6 stycznia, w święto Trzech Króli można odwiedzić Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem i wszystkie jego filie. Muzeum i filie są czynne tak jak w każdą sobotę.
Małopolskie stacje na antenach TV
Zima, śnieg, święta i czas relaksu sprawiają, że goście stacji narciarskich to zadowoleni i uśmiechnięci ludzie, nic dziwnego, że telewizje chętnie ich pokazują prezentując przy okazji małopolskie stacje narciarskie.
Sylwester, to już dziś
No i nadszedł ostatni dzień roku. Ci, którzy ostatni weekend 2017 zdecydowali się spędzić na stoku dobrze wybrali, warunki są bardzo dobre.
Tłumy turystów na Gubałówce (zdjęcia)
Piękna pogoda, jaka panowała praktycznie przez całą sobotę zachęciła turystów do spędzania czasu na Gubałówce.
Sylwester na nartach - zobacz nasze propozycje!
Dla wszystkich tych, którzy nowy rok chcą przywitać aktywnie i zimowo niektóre stacje narciarskie przygotowały ciekawe propozycje.
Wystartował "Ślizg" w TVP Kraków
Kilka dni temu rozpoczęła się kolejna seria znanego i lubianego cyklu magazynu narciarskiego "Ślizg" na antenie TVP Kraków.
Świeci słońce! Jeździmy w Zawoi i Koninkach
W Małopolsce Boże Narodzenie przywitało nas słońcem. Nawet jeśli jeszcze gdzieś nie świeci, to powinno niebawem zacząć!
Bezpieczny Stok - na początek Kotelnica w Białce Tatrzańskiej
Rozpoczęła się XIII akcja „Bezpieczny Stok” przygotowywana przez stowarzyszenie Polskich Stacji Narciarstwa i Turystyki.
Świąteczny rozkład jazdy
Jak zwykle w Święta Bożego narodzenia wiele stacji ogranicza godziny funkcjonowania lub całkowicie zamykają swoje trasy. Dobrze przed wyjazdem na narty zorientować się co nas czeka by uniknąć świątecznego rozczarowania.
7 Puchar Reksia – trwają zapisy
Można się już zgłaszać na największe w Polsce zawody narciarskie dla dzieci i młodzieży - organizowany po raz siódmy Puchar Reksia
TatrySki Podhale Nowy Targ – GKS Tychy 3:2 (zdjęcia)
Podhale kończy rok w dobrym humorze. "Święty Mikołaj przybył do Nowego Targu i przyniósł góralom świąteczny prezent" - powiedział Andriej Gusow.
Cracovia kolejny raz lepsza od Podhala
Po dwutygodniowej przerwie, przeznaczonej na mecze reprezentacji w Kanadzie, na tafle wróciły drużyny ekstraklasy. Wczoraj Cracovia podjęła u siebie górali z TatrySki Podhale.
Garmin Winter Sports Festival 2018
W dniach 2-3 lutego w Białce Tatrzańskiej odbędą się jedyne na świecie zawody, w czasie których rywalizować będą specjaliści od freestyle’owych ewolucji na nartach, snowboardach i rowerach.
Otwarcie sezonu zimowego pod Tatrami (zdjęcia)
Wymianą deski kitesurfingowej na snowboardową prezydent Sopotu Jacek Karnowski z burmistrzem Zakopanego Leszkiem Dorulą zainaugurowali sezon zimowy pod Tatrami.
Wichura na Podhalu i w Tatrach (film)
Połamane drzewa, zerwany dach, zamknięte drogi - pierwsze podsumowania skutków silnego wiatru w Zakopanem i Kościelisku.
Otwiera się Treningowe Centrum Lawinowe na Kalatówkach
Tatrzański Park Narodowy i PZU zapraszają wszystkich chętnych do korzystania z centrum lawinowego na Kalatówkach. Centrum czynne jest codziennie. Można z niego korzystać nieodpłatnie, każdego dnia od świtu do zmierzchu.
Zima się rozkręca!
Już od kilkunastu dni możemy jeździć na nartach w Małopolsce. Rekordowo wcześnie bo już 2 grudnia uruchomiono Gąsienicową na Kasprowym Wierchu, choć już tydzień wcześniej jeździć można było w ośrodku Master Ski w Tyliczu.
Armaty pracują pełną parą
Są miejsca gdzie zima już się zaczęła - jak pisaliśmy działa już ośrodek Master-Ski w Tyliczu, jeździć można też na wyciągu UFO w Bukowinie Tatrzańskiej a od soboty działają Bania w Białce Tatrzańskiej i Gąsienicowa na Kasprowym Wierchu.
Mroźny poranek przywitał narciarzy na Kasprowym i na Bani
Zgodnie z zapowiedziami dziś z samego rana ruszyła kolej na Bani w Białce Tatrzańskiej oraz w kotle Gąsienicowym na Kasprowym Wierchu.
TatrySki Podhale Nowy Targ - Unia Oświęcim 3:4k (zdjęcia)
NOWY TARG. Trzy karne w regulaminowym czasie gry – to rzadkość. W dodatku dwie kary meczu, kara za niesportowe zachowanie i samobójcza bramka. Mecz brzydki, momentami brutalny.
W sobotę startuje Bania w Białce Tatrzańskiej
Już w najbliższą sobotę 2 grudnia sezon narciarski rozpocznie się w Białce Tatrzańskiej. Ośrodek Narciarski Bania Ski & Fun uruchomi 4-osobową kolej krzesełkową oraz orczyk dla dzieci i początkujących.
Lawina w Tatrach. Dwie osoby znalazły się pod śniegiem
Dzisiaj przed południem w rejonie Mnicha zeszła lawina przysypując dwóch z trzech taterników. Pozostający na powierzchni szybko odkopał swoich towarzyszy.
Unici pokonali odwiecznego wroga (zdjęcia)
Biało –niebiescy na własnym lodowisku wygrali z podhalańskimi szarotkami. Oświęcimianie nie zamierzają rezygnować z grupy lepszej.
W Zakopanem trwa XIX Tatrzańskie Forum Gospodarcze
Temat tegorocznego spotkania brzmi "Turystyka - i co dalej?". O tematach związanych z obsługą ruchu turystycznego na Podhalu oraz kwestiach związanych z ochroną środowiska rozmawiają przedstawiciele podhalańskiego samorządu, firm działających w regionie oraz instytucji.
Kotelnica Białczańska ponownie najlepszym polskim ośrodkiem narciarskim
W dniach 17-19 listopada w Kitzbühel w Austrii odbyła się ceremonia wręczenia World Ski Awards - prestiżowych nagród narciarskich. Wśród polskich reprezentantów nagrodę odebrali przedstawiciele kompleksu Kotelnica Białczańska z Białki Tatrzańskiej, któremu to przypadł zaszczytny tytuł – Poland’s Best Ski Resort 2017, czyli najlepszego ośrodka narciarskiego w Polsce.
Podhale przerwało serię (zdjęcia)
Po serii porażek która spowodowała odejście trenera Marka Ziętary Szarotki przerwały wczoraj złą passę. Po czterech porażkach, wczoraj po zaciętym meczu pokonali przed własną publicznością zespół z Jastrzębia.
Koniec passy
Na liczbie 10 zatrzymał się bilans kolejnych zwycięskim meczów Cracovii w Polskiej Hokej Lidze. Jedenaste spotkanie z GKS Katowice skończyło się porażką.
Podhale pokonane
Porażką Szarotek zakończył się wyjazd do Opola.
Policzono kozice w Tatrach
Jesienna edycja liczenia kozic w Tatrach przyniosła wynik 1263 kozice, w tym 94 młode urodzone tej wiosny. To mniej niż poprzedniej jesieni, za wcześnie jednak, by uznać to za tendencję spadkową.
Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Białym Dunajcu
Obchody Narodowego Święta Niepodległości przez Powiat Tatrzański odbyły się w tym roku w Białym Dunajcu. Ich integralną częścią jest już od dziesięciu lat konkurs historyczny "Podhalańskie i Spiskie Drogi do Niepodleglości". Honorowy Patronat nad tegoroczną edycją konkursu objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Białka Tatrzańska połączona!
Na siedemnasty sezon działalności ośrodka narciarskiego w Białce Tatrzańskiej udało się połączyć wszystkie działające tu stacje.
Znamy już nowy cennik TatrySki
TatrySki w jednym systemie wspólnego karnetu łączy 18 kolei krzesełkowych, 38 orczyków i talerzykowych oraz podajników taśmowych. Oferuje 61 tras o różnym stopniu trudności o łącznej długości 45 km, w 9 stacjach narciarskich, w 6 miejscowościach, w 2 krajach.
Trener przeprasza za występ Podhala (zdjęcia)
Chciałbym przeprosić kibiców, ze musieli oglądać żenująca grę w naszym wykonaniu przez 40 minut. To była katastrofa – powiedział trener Podhala, Marek Ziętara.
TPN apeluje do narciarzy, skiturowców i snowboardzistów
Kilka dni temu w Tatrach spadło sporo śniegu, a na szlakach pojawili się pierwsi narciarze skiturowi. Aktualnie z powodu ocieplenia i opadów deszczu śniegu ubywa z każdą godziną, a warunków do jazdy na nartach już nie ma.
Górale walczyli do końca
Po niedawnym spotkaniu z Cracovia dziś w Tychach TatrySki Podhale zmierzyło sie z GKSem. Zacięte spotkanie i walka do ostatniej sekundy nie przyniosły jednak punktu Szarotkom.
W Nowym Targu bez niespodzianki (zdjęcia)
Górale przystąpili do dzisiejszego spotkania z nadzieja przełamania czarnej serii 15-stu kolejnych porażek w starciach z Cracovią. Motywacji, koncentracji i szczęścia wystarczyło jednak jedynie na pierwszą tercję zakończoną wynikiem 2 do 2. Potem trafiała już tylko Cracovia i po raz 16 pokonała Podhale.
Łatwe zwycięstwo Podhala
Spotkanie, zgodnie z oczekiwaniami, nie dostarczyło zbyt wielu emocji. Wystarczyłoby napisać, że mecz został odfajkowany, faworyt wykonał plan i dopisał sobie trzy punkty w tabeli.
Hokej: niegościnne Podhale
Hokeiści z Janowa nie będą mile wspominać wczorajszej wizyty na Podhalu. Gospodarze od pierwszych minut nadawali ton spotkaniu, którego wynik juz po pierwszej tercji był 4 do 1.
Finał No Trace Tatra. Marek Kamiński obszedł Tatry (zdjęcia)
Dobiegła końca wędrówka Marka Kamińskiego wokół Tatr. W osiem dni podróżnik pokonał pieszo 200 km. Spotkał się z ponad dwudziestoma osobami na różne sposoby związanymi z Tatrami, żeby porozmawiać o problemach, które dotyczą gór i terenów wokół nich. Wszystko pod hasłem No Trace - bez śladów w przyrodzie.
Hokej: Podale lepsze od Unii
10 kolejka Polskie Hokej Ligi przyniosła ciekawe spotkanie na nowotarskim lodowisku. W piątek "trzynastego" lepsi okazali się Górale ale Oświęcimianie łatwo wyniku nie oddali.
W Tatrach powstają nowe mosty (zdjęcia)
Drewniane spróchniałe mostki w Dolinie Strążyskiej przechodzą do historii. W ich miejscu powstają nowe, do budowy których wykorzystywany jest ciężki sprzęt.
Marek Kamiński w 8 dni obejdzie pasmo Tatr
Polski polarnik, zdobywca biegunów i podróżnik Marek Kamiński wyruszył dziś z Zakopanego w drogę dookoła Tatr.
Hokej: Podhale w formie (zdjęcia)
Co prawda forma Szarotek objawiła się przede wszystkiem w pierwszej tercji wystarczyło to jednak to pokonania gości z Opola
Śmigłowcem wywieziono ponad 3 tony śmieci z Tatr (zdjęcia)
Ponad 20 tys. złotych kosztował transport śmieci z Doliny Suchej Kasprowej na Kalatówki. Słowacki śmigłowiec trzykrotnie musiał kursować, aby zabrać zapakowane odpady. Akcję dodatkowo utrudniały warunki atmosferyczne i trudny teren.
W Tatrach odnaleziono zwłoki poszukiwanego mężczyzny
23-latek poszukiwany był od wczoraj, kiedy jego babcia zgłosiła, że po wyjściu w góry nie ma z nim kontaktu. Według informacji, które udało się zebrać, turysta wyruszył w okolice Orlej Perci.
Otwarcie kładki widokowej poprowadzonej ponad koronami drzew
W bliskim sąsiedztwie polskiej granicy powstała nowa całoroczna atrakcja turystyczna. W słowackim Żdiarze (zaledwie 15 kilometrów od polskiej granicy) powstaje właśnie pierwsza w tej części Europy kładka widokowa, która zostanie poprowadzona ponad koronami drzew. Będzie z niej można podziwiać widoki na pobliskie Tatry Bielskie.
Remiza otwarta i poświęcona. Uroczystość strażacka w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
Zamknięta droga, parada, trybuna honorowa, odznaczenia, przemówienia i goście z wysokiej półki - tak strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowinie Tatrzańskiej otwierali i święcili nową remizę.
TatrySki Podhale zbiera punkty w Bytomiu
Górale rozegrali dobry mecz a szczególnie uznanie należy się Jarosławowi Różańskiemu który, jak napisał nawiązując do wieku zawodnika portal sportowepodhale.pl - jest jak wino.
TatrySki Podhale Nowy Targ - GKS Tychy 3:5 (zdjęcia)
Mecz potwierdził starą hokejową prawdę, że dobry bramkarz to co najmniej 50% zwycięstwa. Murray byle czego nie puścił. Trzeba mocno się napocić, by go pokonać. Niestety tego nie można powiedzieć o jego vis a vis. Skapitulował po trzech wrzutach spod niebieskiej linii. Trener Marek Ziętara postawił na B. Kapicę, co było sporą niespodzianką, ale- jak przyznał- zmusza go do tego regulaminowy limit.
W Tatrach pada śnieg
Deszczowa pogoda połączona z niskimi temperaturami w Tatrach sprawiła, że pojawił się śnieg. Biało zrobiło się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i na Kasprowym Wierchu
Deszczowe zakończenie XVI Tatrzańskich Wici (zdjęcia)
Festynem Bacowskim w Leśnicy Groniu zakończyła się tegoroczna edycja regionalnych imprez przybliżających turystom zwyczaje górali podhalańskich.
Cracovia na własnym lodzie pokonała Podhale
W drugim meczu granym "u siebie" Pasy po zaciętym meczu pokonały gości z Nowego Targu
Policjanci i ratownicy TOPR przeczesują Dolinę Roztoki w Tatrach
Policjanci wraz z TOPR-owcami szukają w Tatrach śladów mogących pomóc w identyfikacji znalezionych w ubiegłym tygodniu ludzkich szczątków.
TatrySki Podhale pokonało SMS PZHL U-20 Katowice
- Powinniśmy się czerwienić ze wstydu. Zagraliśmy nawet nie treningowo. Zbyt luzacko. Najlepiej na tym wyszedł przeciwnik, który rozegrał fajny mecz – powiedział Krzysztof Zapała z TatrySki Podhale.
TatrySki Podhale lepsze od Janowa.
Kolejny ligowy mecz który odbył się wczoraj w Janowie dał Szarotkom zwycięstwo, jednak walka o nie trwała do samego końca wyrównanego meczu.
Przed nami XII Festyn Bacowski - Redyk i Wybór Gazdy oraz Bońtara Roku
W niedzielę 17 września w Leśnicy - Groniu odbędzie się ciekawe wydarzenie związane z tradycjami pasterskimi na Podhalu, XII Festyn Bacowski- Redyk i Wybór Gazdy Roku 2017 oraz Wybór Bońtara Roku 2017, a także VII Zwyk Bacowski.
"Polaniarski Osod" w Kościelisku (zdjęcia)
W Kościelisku odbył się tradycyjny "Polaniarski Osod", czyli święto bacowskie na zakończenie sezonu pasterskiego.
TatrySki Podhale Nowy Targ – MH Automatyka Gdańsk 7:4 (zdjęcia)
NOWY TARG. To był mecz szarpany, chaotyczny i momentami brutalny. Dalidowicz wylądował w klinice okulistycznej w Krakowie!
Dzień Misia i Bartników
W niedzielę 20 sierpnia na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie odbędzie się XVI Dzień Misia i Bartników.
Święto Lasu w Witowie (zdjęcia)
Podobnie jak w ubiegłych latach, 15 sierpnia na Siwej Polanie w Witowie odbyło się Święto Lasu. Na imprezie zorganizowanej w ramach Tatrzańskich Wici głównymi bohaterami byli oczywiście drwale.
Wyniki 51. Sabałowych Bajań
Znamy już pełne wyniki Festiwalu Folkloru Polskiego 51. „Sabałowych Bajań”w Bukowinie Tatrzańskiej. O Bukowiańskie Buki i Spinki Góralskie walczyli gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie, pytace i starostowie weselni.
Sabałowa Noc w Bukowinie Tatrzańskiej - wybory zbójników i orlic (zdjęcia)
Na zakończenie Sabałowych Bajań pasowano kolejnych zbójników i wybierano orlice. Sabałowa Noc to tradycyjne spotkanie, podczas którego honoruje się osoby, które poprzez swoją działalność wpisują się w dbanie o folklor, tradycję i historię regionu.
Smakowicie na Bajaniach. Degustacja regionalnych potraw (zdjęcia)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Sabałowe Bajania ukazują polską tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie w śpiewie, tańcu i gwarze. Tradycja może być także ukazana w potrawach i tego dowiodły gospodynie na sobotniej degustacji.
Rozpoczęły się 51. Sabałowe Bajania (zdjęcia)
Dźwiękami muzyki ludowej, śpiewem i barwnymi strojami podczas paradnego przejazdu zapraszali uczestnicy 51. Sabałowych Bajań turystów i mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej do Domu Ludowego. Na samym czele korowodu jeszcze przed pytacami jechał na kucyku sześcioletni Wojciech, który rozczulił zebranych przy drodze miłośników folkloru.
Michał Sęk z Białki Tatrzańskiej został Harnasiem Roku 2017 (zdjęcia)
W niedzielę wieczorem podczas XXI Festynu Białczańskiego ogłoszono wyniki konkursu na Harnasia Roku 2017. Wygrał kandydat gospodarzy.
Wkrótce 51. Sabałowe Bajania
Tegoroczny Festiwal Folkloru Polskiego w Bukowinie Tatrzańskiej odbywa się w dniach 9-13 sierpnia.
Witowiańsko Watra zapłonęła po raz XVII (zdjęcia)
XVII Witowiańsko Watra organizowana jest co roku w ostatnią niedzielę lipca. Obchody tej uroczystości rozpoczęła msza święta w kaplicy pod wezwaniem św. Anny na Płazówce. Potem nastąpił przejazd powozami konnymi pod budynek OSP w Witowie, gdzie tradycyjne rozpalono góralską watrę.
Dzień Polowaca w Jurgowie
W niedzielę 30 lipca zapraszamy do Jurgowa na XV Dzień Polowaca który odbędzie się w ramach Tatrzańskich Wici.
Młodzi pomocnicy bacy, czyli pasowanie na honielnika (zdjęcia)
Do niedawna zawód honielnika na Podhalu był bardzo popularny podczas wakacji. Młodzi chłopcy podczas letniej przerwy w nauce zatrudniali się na bacówce i pomagali przy pracy. Obecnie w pracy na bacówce pomagają juhasi, lecz aby tradycja była kultywowana, podczas Poroniańskiego Lata młodzi chłopcy pasowani są na honielnikow.
Piotr Haza prymistą 2017 roku (zdjęcia)
Od 1975 roku podczas Poroniańskiego Lata przyjął się zwyczaj, że zarząd Związku Podhalan nominuje do pasowania na prymistę znanego podhalańskiego muzykanta. Nominowany musi dobrze grać na skrzypcach, pięknie prymować oraz tańczyć i śpiewać po góralsku.
Na Podhalu tradycyjnie wybierano najpiękniejsze warkocze (zdjęcia)
Konkurs na najpiękniejszy warkocz co roku przyciąga do Poronina panny z całego Podhala. W tym roku zgłosiło się aż 69 dziewcząt w wieku 3-35 lat w tym jedna z Ukrainy.
Trwa 43. Poroniańskie Lato (zdjęcia)
W Poroninie oficjalnie otwarto trzydniowe święto muzyki, tańca, śpiewu i dobrej zabawy. Na scenie odbywają się występy zespołów z Podhala, kraju i zagranicy. Odbędą się także konkursy na najpiękniejszy w warkocz i na honielnika. Zobaczyć będzie można także pasowanie na prymistę oraz fragmenty tradycyjnego góralskiego wesela.
Memoriał Stanisława Trebuni Tutki – XIV Dunajckie Granie (zdjęcia)
Memoriał im. Stanisława Trebuni – Tutki organizowany jest jako wydarzenie poświęcone pamięci pomysłodawcy imprezy kulturalno – sportowej pn. Dunajeckie Granie, czyli połączenie grania w piłkę z graniem na gęślach i innych instrumentach.
Festyn Czarnogórski za nami, za tydzień Witowiańsko Watra
W niedzielę na stacji narciarskiej Kozienic w Czarnej Górze odbył się festyn będący częścią tegorocznego cyklu Tatrzańskich Wici.
Tatrzańskie Wici: XIV Dunajeckie Granie
Ludowy Klub Sportowy „BIALI” Biały Dunajec, Urząd Gminy w Białym Dunajcu, Starostwo Powiatowe Tatrzańskie, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury oraz Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu mają zaszczyt zaprosić na Memoriał im. Stanisława Trebuni – Tutki XIV Dunajeckie Granie, który odbędzie się 16 lipca na stadionie sportowym przy ul. Kościuszki w Białym Dunajcu.
Festyn Czarnogórski
Już 16 lipca w ramach „Tatrzańskich Wici”, odbędzie na stacji narciarskiej Kozienic się Festyn Czarnogórski.
Beata Gał wybrana Nośwarniyjsom Góroleckom 2017
Jury po długich obradach spośród szesnastu młodych góralek wybrało tą nośwarniyjsom, która w nagrodę poleci do USA. Została nią Beata Gał z Białego Dunajca.
Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki - konkurencje świąteczne (zdjęcia)
BIAŁY DUNAJEC. Podczas drugiej próby kandydatki do tytułu Nośworniyjsyj musiały wykazać się umiejętnością sznurowania gorsetów i wiązania kierpców.
Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki - konkurencje codzienne (zdjęcia)
W Białym Dunajcu trwają wybory Nośwarniyjsyj Górolecki. Za kandydatkami do tytułu "nośworniysyj" - konkurencje codzienne.
Wędkarskie święto w Białym Dunajcu (firm i zdjęcia)
XVI Dzień Pstrąga przyciągnął niemal 30 wędkarzy, którzy równo o godzinie 10 rozpoczęli zawody muchowe. Łowią w mętnej wodzie, ale mają na nią sposób.
Front Kulturalny - kolejna edycja
Konkurs przeznaczony jest dla młodych zespołów muzycznych z Podhala, Spisza i Orawy, które nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku muzycznym.
Tatra Road Race 2017 już za tydzień
Jak twierdzą organizatorzy, jest to najtrudniejszy amatorski wyścig kolarski w Polsce. Na zawodników w klasie PRO czeka 122 kilometrów górskiej trasy i 3500 metrów przewyższenia!
Za kilka dni - XVIII Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki. Główną nagrodą wyjazd do USA
W niedzielę 9 lipca w Białym Dunajcu, na placu przy stadionie LKS Biali odbędą się XVIII Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki. Wydarzeniu patronuje Malopolskaonline.
VI Bustrycańskie Nomowiny (zdjęcia i film)
Tegoroczne Tatrzańskie Wici rozpoczęły się w Bustryku wyborami dobrej gaździny oraz szykownego chłopa.
Koncertowe lato w Białce Tatrzańskiej
Projekt „Kultura na Bani” to cykl wydarzeń kulturalnych, odbywających się w lipcu i sierpniu w Białce Tatrzańskiej u stóp Bani. W tym roku wydarzenia obejmą koncerty folkowe, coverowe i występy góralskiego teatru. Zostanie także - już po raz drugi - zorganizowany konkurs muzyczny "Front Kulturalny" przeznaczony dla młodych zespołów z Podhala i okolic.
XVI Tatrzańskie Wici czas rozpocząć
Tegoroczne Tatrzańskie Wici rozpoczną się 2 lipca Bustycańskimi Nomowinami, a zakończą się 17 września XII Festynem Bacowskim w Leśnicy Groniu.
Kolejna śmieć w Tatrach
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego polecieli śmigłowcem w rejon Zielonego Stawu w Tatrach do zgłoszenia o turyście, który spadł ze szlaku.
"Czyste Tatry" - w czerwcu kolejna edycja akcji sprzątania Tatr
Zbliża się termin kolejnej edycji akcji, która przyciąga w góry tysiące wolontariuszy."30 czerwca sprawimy, że Tatry znów będą czyste! Pokażmy jak nie śmiecić i zostawmy Czyste Tarty!" zapowiadają członkowie Stowarzyszenia Czysta Polska i Rafał Sonik - organizatorzy akcji, której główną ideą jest posprzątanie śmieci i odpadków pozostawionych przez turystów na tatrzańskich szlakach.
32. Przegląd Dorobku Kulturalnego Gminy Bukowina Tatrzańska (zdjęcia)
W Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” zorganizowane zostały Małe Bajania, czyli Przegląd Dorobku Kulturalnego Dzieci i Młodzieży z terenu Gminy Bukowina Tatrzańska.
Na Kasprowym spotkali miłośnicy tej góry
Kilkaset osób wzięło udział w spotkaniu Miłośników Kasprowego Wierchu. Było to już 10-te spotkanie, które organizuje Rafał Sonik, znany sportowiec i rajdowiec.
Memoriał Ratowników Tatrzańskich im. Piotra Malinowskiego
Narciarze wysokogórscy zakończyli cykl Pucharu Polski PZA. W tym roku zakończenie miało być szczególne – jubileuszowy, XX Memoriał Ratowników Tatrzańskich im. Piotra Malinowskiego na nowej, wysokogórskiej trasie w rejonie Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Zawody o Wielkanocne Jajo na Kalatówkach w Tatrach
Już po raz dziewiętnasty w wielkanocny poniedziałek na Kalatówkach odbędą się Zawody o Wielkanocne Jajo im. Krystyny Behounek
Śmierć w Tatrach
Koło godziny 12.00 turyści powiadomili Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, że z Gąsienicowej Turni spadł mężczyzna.
W Tatrach już wiosna (zdjęcia)
Wiosna w Tatrach to nie tylko krokusy. W Dolinie Kościeliskiej widać, jak świat zwierząt budzi się do życia.
Wiosenne przebudzenie żab w Tatrach
W Tatrach rozpoczął się właśnie sezon godowy płazów. Żaby trawne dość licznie pojawiły się w Ośrodku Czynnej Ochrony Płazów i Gadów w Jaszczurówce. Zimowy sen zakończyły kilka dni wcześniej niż w ubiegłym roku.
Śmiertelny wypadek w Tatrach
Do tragicznego w skutkach wypadku doszło dziś w Tatrach. W rejonie Bandziocha u stóp Mięguszowieckich Turni zginęła kobieta.
Sezon się kończy ale w kilku miejscach można jeszcze pojeździć
Rosnące z każdym dniem temperatury bezpowrotnie odciągają nasz uwagę od nart. Kiedy zweryfikowaliśmy dziś listę stacji okazało się, że większość wyciągów zamknięta jest już na dobre.
Zawody dla dzieci w Białce Tatrzańskiej już w ten weekend!
Puchar Reksia to największe w Polsce zawody narciarskie dla dzieci. W tym roku obchodzimy 50-cio lecie powstania sympatycznego Reksia, który jest bohaterem ponad 65 odcinków animowanych.
Ok. 10 mln zł od wojewody dla powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego (zdjęcia)
NOWY TARG. Wojewoda małopolski Józef Pilch wręczył dziś staroście nowotarskiemu Krzysztofowi Faberowi, staroście tatrzańskiemu Piotrowi Bąkowi, wójtowi gminy Szaflary Rafałowi Szkaradzińskiemu, wójtowi gminy Nowy Targ Janowi Smarduchowi oraz wójtowi gminy Bukowina Tatrzańska Stanisławowi Łukaszczykowi promesy na dofinansowanie w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej i na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Hokej: kolejne zwycięstwo Cracovii (zdjęcia)
Po trzecim meczu półfinałowym Comarch Cracovia pozostaje dla TatrySki Podhale niepokonana, nie tylko w fazie play-off ale i w całym sezonie
Małopolanie zdecydowali, które stacje narciarskie są najlepsze
Za nami XIV. edycja plebiscytu na Najlepszą Stację Narciarską Małopolski 2016/2017 - Bezpiecznie i Rozważnie. Dziś na stacji narciarskiej Czarny Groń w Rzykach, która znalazła się wśród ubiegłorocznych laureatów konkursu, poznaliśmy jego tegorocznych zwycięzców. Nagrody najlepszym wręczył Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego.
Turniej siatkówki na śniegu w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)
W malowniczej scenerii Kotelnicy Białczańskiej od wczesnych godzin porannych rozgrywano pierwszy dzień, drugiego turnieju cyklu Snow Volley. Zawodnicy walczyli nie tylko z rywalami, ale także zmiennymi warunkami pogodowymi.
Hokej: Podhale i Cracovia o krok od awansu
Po wczorajszych meczach drużyny TatrySki Podhale i Comarch Cracovia mają po 3 zwycięstwa i do awansu potrzeba im jeszcze po jednej wygranej. Kolejne mecze zagrają we środę na własnych lodowiskach.
Mobilna Ścigacka w Białce. Zjazd na byle czym! (zdjęcia)
W Białce Tatrzańskiej na wyciągu "U Kuruca" zorganizowana została kolejna, trzecia już edycja Mobilnej Ścigacki, czyli zjazdu na byle czym.
Red Bull Bieg Zbójników za nami
W Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska rozegrana dziś została IV edycja zawodów Red Bull Bieg Zbójników. Z wyjątkową, liczącą 8,2 km trasą, zmierzyła się rekordowa liczba 140 biegaczy narciarskich z całej Polski, gotowych do walki o tytuł Zbója i Zbójniczki Roku.
Andrzej Pradziad wygrał Bieg Zbójników w Białce Tatrzańskiej
Kilka minut temu Andrzej Pradziad - Góral z Murzasichla, jako pierwszy osiągnął linie mety tegorocznego Red Bull Bieg Zbójników który rozgrywany jest w Białce Tatrzańskiej.
Już jutro IV edycja Red Bull Bieg Zbójników w Białce Tatrzańskiej
25 lutego biegacze narciarscy z całej Polski zmierzą się z wyjątkową trasą o długości 8,2 kilometra, przygotowaną w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska specjalnie na zawody Red Bull Bieg Zbójników.
Hokej: Niespodziewane emocje w Krakowie i Nowym Targu
Wczorajsze drugie spotkania fazy play-off przyniosły nie lada emocje. W Nowym Targu pewni siebie Górale wyrwali Jastrzębiu zwycięstwo w ostatniej chwili, a w Krakowie Pasy tracąc gola na kilkadziesiąt sekund przed końcem meczu polegli w dogrywce.
Hokej: TatrySki Podhale Nowy Targ – JKH GKS Jastrzębie 4:2
W drugim playoff-owym spotkaniu Szarotki podjęły zawodników z Jastrzębia. Od samego początku bramki wisiały w powietrzu, ale na pierwsze gole przyszło troszkę poczekać.
Honor Winter Sports Festival 2017 powered by Huawei - dwa intensywne dni w Białce Tatrzańskiej
Jeżeli uwielbiasz sportowe emocje, dobrą muzykę i lubisz poszaleć na nartach lub snowboardzie na stoku, w dniach 17 i 18 lutego musisz wybrać się do Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska.
BMW Mountain Tour na finiszu. Ponad 4,6 km niezwykłych zmagań
Zakończyła się pierwsza edycja BMW Mountain Tour - przez Szczyty Białki, niespotykanego dotąd w Polsce wyścigu narciarsko-snowboardowego.
Zakończył się 45. Góralski Karnawał (zdjęcia)
W niedzielne popołudnie w Domu Ludowym odbyło się oficjalne zakończenie 45. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Puntem centralnym było wręczenie nagród i wyróżnień zwycięzcom konkursów grup kolędniczych, tańca zbójnickiego i par tanecznych. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Leszek Zegzda.
10. edycja zawodów polo na śniegu w Tatrach
W dniach 9-12 lutego b.r. odbędzie się dziesiąta, jubileuszowa edycja turnieju BUKOVINA POLO SNOW MASTERS. W zimowej scenerii Tatrzańskiego Parku Narodowego, tuż obok Hotelu BUKOVINA, do rywalizacji staną cztery drużyny kobiece i cztery męskie. Wezmą one udział w Turnieju Głównym. Dwa zespoły młodych zawodników zaprezentują się natomiast w Turnieju Beginners Incentive Cup.
Bezpieczenie na Nartach - trwa cykl imprez promujących bezpieczeństwo
Dwie imprezy z cyklu Bezpiecznie na Nartach już za nami, pora więc na krótkie podsumowanie. Przypomnijmy, że akcja gościła już w Białce Tatrzańskiej w Ośrodku Narciarskim Kotelnica i na wyciągu narciarskim Czorsztyn - Ski w Kluszkowcach.
Rozpoczęła się akcja "Bezpiecznie na nartach"
Dziś na szczycie Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej oficjalnie zainaugurowano tegoroczną akcję "Bezpiecznie na nartach"
Hokej: TatrySki Podhale Nowy Targ – Tempish Polonia Bytom 5:3
Trzynastego wszystko zdarzyć się może - śpiewała Kasia Sobczyk. Dla kogo ten dzień (w dodatku piątek) okazał się feralny? Dla Polonii i... Błażeja Kapicy, który puścił bramkę z połowy lodowiska.
Christmas FIS Competition w Białce Tatrzańskiej
Tuż przed świętami, w dniach 21-22 grudnia na terenie Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska odbyły się wysokiej rangi zawody dla alpejczyków posiadających licencję FIS – Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.
Święta na stokach
Mimo, że pogoda odbiega nieco od wymarzonej przez tych którzy zdecydowali się spędzić święta w górach na stacjach narciarskich nie brakuje chętnych.
Hokej: TatrySki Podhale Nowy Targ vs. JKH GKS Jastrzębie 2:1
- Nie mogliśmy wejść w mecz. Ciężko nam się grało. W głowach chyba była świąteczna przerwa, ale podjęliśmy walkę i pokazaliśmy, że można wygrać – powiedział Bartek Neupauer, zdobywca zwycięskiego gola.
Wypadek na stoku!
Do poważnego w skutkach wypadku doszło na wyciągu narciarskim Remiaszów w Białce Tatrzańskiej.
Honor Winter Sports Festival 2017 powered by Huawei
Nadszedł czas, by zaznaczyć w kalendarzu 17 i 18 lutego. Właśnie wtedy w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska odbędą się najbardziej widowiskowe zawody sezonu zimowego. Na wielkiej skoczni, która stanie w sercu narciarskiej stolicy Polski rywalizować będą narciarze, snowboardziści i rowerzyści z całej Europy! Sponsorem tytularnym tegorocznej edycji jest marka smartfonów Honor powered by Huawei.
Białka działa już (prawie) pełna parą!
Pracujące od kilku tygodni armaty śnieżne i naturalne opady śniegu sprawiły że w Białce Tatrzańskiej działa już ponad polowa tras i większość kolei krzesełkowych.
W stylu Retro na Kotelnicy
Już jutro na Kotelnicy odbędzie się otwarcie sezonu zimowego w stylu Retro.
Hokej: Comarch Cracovia vs TatrySki Podhale 4 - 2
Mikołaje w Pasiastych strojach nie miały tym razem prezentu dla Szarotek. Pierwszy gol dla Cracovii we wczorajszym meczu padł już w piątej minucie.
W Białce było tłoczno!
Raptem kilka czynnych wyciągów w Małopolsce sprawiło, że każdy otwarty stok oblegany był przez narciarzy.
Czarny Groń otwarty! Piękna pogoda na narty.
Niedziela powitała nas mroźnym i słonecznym porankiem. Mimo wczesnej pory w Rzykach kolo Andrychowa, w Białce Tatrzańskiej i w Bukowinie Tatrzańskiej na stokach jest wielu spragnionych białego szaleństwa narciarzy.
Gdzie na narty w ten weekend?
W ostatnich dniach spadło miejscami ponad 50 centymetrów śniegu, ale o dziwo nie spowodowało to lawiny otwieranych stacji narciarskich.
Epilog Super Rally w gminie Bukowina Tatrzańska i pierwszy śnieg!
Sezon Super Rally 2016 tradycyjnie już został rozpoczęty i zakończony u stóp Tatr w przepięknie położonej bazie - Hotelu „Bania” Thermal & Ski i Termach Bania, ze startem honorowym z kompleksu największej w Polsce stacji narciarskiej „Kotelnica Białczańska”.
World Ski Awards: zwycięża Kotelnica Białczańska oraz Hotel Bania Thermal & Ski
W dniach 18-20 listopada w austriackim Kitzbühel odbyła się ceremonia wręczenia prestiżowych nagród narciarskich – World Ski Awards. Wśród polskich reprezentantów bezkonkurencyjny okazał się kompleks Kotelnica Białczańska z Białki Tatrzańskiej, któremu to przypadł zaszczytny tytuł – Poland’s Best Ski Resort 2016, czyli najlepszego ośrodka narciarskiego w Polsce.
Zimowe Tatry w starym kinie
Prognozy zapowiadają opady śniegu które rozpocząć mają się już tego popołudnia. Wszystkim nie mogącym się doczekać zimy polecamy film "Biały Ślad" pokazujący zimę w Tatrach
Pierwsze szusy w Białce Tatrzańskiej
Zgodnie z zapowiedzią sprzed kilku dni dziś od rana w Białce Tatrzańskiej działały dwie koleje krzesełkowe i talerzyk.
W sobotę rusza Białka Tatrzańska!
Informowaliśmy kilka dni temu o rozpoczęciu naśnieżania stoków Kotelnica i Bania w Białce Tatrzańskiej. Dzięki sprzyjającym warunkom już w najbliższą sobotę 19 listopada uruchomione zostana pierwsze trasy
Sezon 2016/2017 w Małopolsce rozpoczęty!
Zgodnie z zapowiedziami a nawet nieco wcześniej bo jeszcze wczoraj wieczorem ruszył wyciąg UFO w Bukowinie Tatrzańskiej
Podhalańskie stacje narciarskie szykują się na zimę!
Kilka ostatnich mroźnych nocy pozwoliło rozpocząć naśnieżanie stoków. Jeśli korzystne warunki utrzymają się to już w najbliższy weekend jeździć będzie można w Bukowinie Tatrzańskiej.
MoneyWell Investment Kager Super Rally w gminie Bukowina Tatrzańska
Już po raz trzeci zawodnicy MoneyWell Investment Kager Super Rally zjadą pod Tatry by przy panoramie strzelistych szczytów rywalizować na najpiękniej i najwyżej położonych trasach w Polsce.
W Tatrach znaleziono ciało mężczyzny
Ratownicy TOPR podczas lotu śmigłowcem - zauważyli w rejonie Doliny Małej Łąki ciało mężczyzny. Najprawdopodobniej to poszukiwany od początku października 28-letni biegacz, który miał wybrać się właśnie w ten rejon gór.
PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK – spektakl teatralny dla dzieci w Nowej Hucie
Teatr Nowy z Zabrza
Plastuś to mały ludzik z plasteliny, bardzo popularny wśród dzieci. Mieszka w piórniku dziewczynki, a jego sąsiadami są szkolne przybory: pióro, stalówki, gumka myszka, ołówek i scyzoryk. W swoim pamiętniku, mały ludzik, doskonale opisuje pierwsze doświadczenia i wzruszenia z szkolnego życia. Co więcej, Plastuś nie jest tylko obserwatorem przygód uczniowskich, ale sam bierze w nich udział. Dotrzymuje kroku małej Tosi i jej kolegom w dostosowywaniu się do obowiązków ucznia, zasad koleżeństwa, porządku i poszanowania cudzej własności. Trudno o lepsze przedstawienie dla pierwszoklasisty.
Rozwiązanie dla transportu konnego do Morskiego Oka? Testy wozu ze wspomaganiem elektrycznym
Odbyły się pierwsze testy prototypowego wozu ze wspomaganiem elektrycznym. Takie rozwiązanie miałoby służyć odciążeniu koni pracujących na trasie do Morskiego Oka.
Hotel dla 152 osób z widokiem na Tatry w Nowym Targu będzie gotowy w listopadzie (zdjęcia)
Trwają prace wykończeniowe w trzygwiazdkowym hotelu, który powstaje na ostatnich piętrach wieżowca nad galerii Buy&Fly w Nowym Targu. Jego otwarcie zaplanowano na koniec listopada. Postępom w pracach przypatrywali się zaproszeni przez inwestora dziennikarze.
TatrySki Podhale Nowy Targ pokonało Nesta Mires Toruń 7 do 1
Wczorajsze spotkania polskiej Hokej Ligii obfitowały w bramki, Cracovia zdobyła ich 9 pokonując Tychy, Podhale strzeliło 7 i wygrało w reprezentantami Torunia.
Witalij Semenczenko nowym trenerem Szarotek
- Bez serca nie da się grać w hokeja. Musi być siła, kondycja, ale serce jest najważniejsze. Jako zawodnik stawiałem sobie zawsze najwyższe cele. Poważnie odnoszę się do sportowców, którzy nie lubią siebie w hokeju, ale hokej w sobie – powiedział Witalij Semenczenko na spotkaniu z dziennikarzami.
W Tatrach prawdziwa zima (zdjęcia)
Na Kasprowym Wierchu leży pół metra śniegu. W Kuźniach rzadko spotykana o tej porze kolejka do wjazdu na szczyt.
W Tatrach wznowiono poszukiwania zaginionego turysty
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wznowili poszukiwania 28-letniego biegacza, który we wtorek wyszedł Tatry i nie wrócił. Mężczyznę mogła w górach zaskoczyć śnieżyca - od czwartku obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
W Zakopanem spadł śnieg (zdjęcia)
W wyżej położonych rejonach Podhala pada mokry śnieg, niżej śnieg z deszczem. Gdzieniegdzie np. w Zakopanem (na zdjęciach) pokrył ziemię cienką warstwą. W Tatrach spadło ok. 20 cm białego puchu.
Nocny pożar na Podhalu
W nocy w Bukowinie Tatrzańskiej w jednym z domów mieszkalnych wybuchł pożar
Poszli boso. Protestujący chcą likwidacji transportu konnego w Tatrach
Około 70 osób wzięło udział w sobotnim "Marszu bez podków" zorganizowanym na drodze do Morskiego Oka. Niektórzy zdecydowali się pokonać trasę bez butów. Wozacy podjęli decyzję o wstrzymaniu przejazdów konnych na czas protestu.
10-cio godzinne poszukiwania mężczyzn w Tatrach zakończone sukcesem TOPR-u
Dwóch nastolatków wędrowało granią Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich. Między Krzesanicą a Ciemniakiem postanowili skrócić drogę. Zeszli do Doliny Mułowej (nie prowadzi tamtędy żaden znakowany szlak turystyczny). Jak tłumaczyli, chcieli pojść "na skróty".
Jazz Camping Kalatówki 2016
Już niedługo jazz ponownie zawita w Tatry, zbliża się bowiem dwudziesta edycja legendarnego festiwalu Jazz Camping Kalatówki.
Śmiertelny wypadek w Bukowinie Tatrzańskiej: jedna osoba nie żyje, dwie ciężko ranne
Na ulicy Długiej, na prostym odcinku drogi, podczas wyprzedzania samochód osobowy zjechał z jezdni i dachował w przydrożnym rowie. W środku jechały trzy osoby.
Sienkiewicza czytanie na Wiktorówkach (zdjęcia)
W sobotę na Wiktorówkach, w ramach cyklu „Koncerty w Zakopanem, lato 2016” odbyła się literacka biesiada „Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza”.
Sobotnie interwencje TOPR
Ratownicy Tatrzańskiego Pogotowia kilkakrotnie wyruszali dziś na pokładzie śmigłowca w Tatry, by nieść pomoc poszkodowanym turystom.
Jesienny Zlot Tatromaniaków
W drugi weekend października odbędzie się Jesienny Zlot Tatromaniaków. Zlot organizowany jest już po raz czwarty. "Mamy nadzieję, że termin zlotu pozwoli nam cieszyć oczy pięknem słynnej tatrzańskiej jesieni, kiedy szlaki są znacznie mniej zatłoczone, a górskie krajobrazy przywdziewają wyjątkową paletę barw" - piszą organizatorzy.
Zakończyły się 12. Spotkania z Filmem Górskim
Pokazy filmów, spotkania z himalaistami i wspinaczami, promocje książek o tematyce górskiej, sztuki teatralne, Akademia Górska – warsztaty w Tatrach z ekspertami, Zako Boulder Power Puchar Polski we wspinaczce, pokazy highline i slackline, wycieczka bez programu w stylu retro – były głównymi atrakcjami festiwalu.
„Spod samiuśkich Tater”
Wakacje szkolne dobiegły końca. Lato też jest już na finiszu. Ale czy to wystarczający powód, by zrezygnować z podróży? Jest mnóstwo możliwości aktywnego spędzania czasu także jesienią. Tym bardziej, że nie trzeba dysponować ogromną sumą pieniędzy, by wypocząć w komfortowych warunkach.
Hotel Bania w Białce Tatrzańskiej nominowany do nagrody World Ski Awards
Hotel Bania **** Thermal & Ski został nominowany do prestiżowej nagrody World Ski Awards w kategorii Poland's Best Ski Hotel 2016.
Zalana Białka Tatrzańska. Silna nawałnica podtopiła miejscowość (zdjęcia)
Nawałnice, które przeszły nad Podhalem, miejscami były bardzo silne m.in. w Białce Tatrzańskiej, gdzie spływająca woda zalała główną drogę i podtopiła domy orz pensjonaty w centrum wsi. W pewnym momencie główną drogą płynął potok.
Śmiertelny wypadek w Tatrach
57-letni polski turysta zginął w Tatrach Słowackich - poinformowało radio RMF FM. Słowackie służby ratunkowe zostały poinformowane o wypadku przez turystów, którzy zauważyli kamienną lawinę spadającą na człowieka.
Bieg Krasnych Dziewek w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)
Zorganizowany w Białce Tatrzańskiej rodzinny festiwal biegowy, czyli Goniacka to także propozycje nieco mniej poważne. Jedną z nich był Bieg Krasnych Dziewek.
Festiwal Biegowy w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)
W ostatni weekend sierpnia rozegrana została pierwsza edycja Goniacki czyli biegowy festiwal z kilkunastoma propozycjami dla miłośników biegania.
Tłumy pod Tatrami (zdjęcia)
Podczas ostatniego weekendu wakacji Zakopane przeżywa oblężenie.
Ślizgacka w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)
Pogoda nie była zbyt łaskawa, ale ci którzy zdecydowali się wziąć udział w zabawie - nie żałowali. Ślizg na stumetrowej folii dostarczył uczestnikom festynu niezapomnianych wrażeń.
Festiwal biegowy Goniacka Białka Tatrzańska
Rozpoczyna się „Goniacka Białka Tatrzańska“, czyli 3 dni biegowych zmagań pod Tatrami. Wielu biegaczy przygotowywało się już od początku kwietnia, aby już w najbliższy weekend zmierzyć się z trasami, na wielu dystansach, wśród nich nawet ultra maratońskim - 52 km.
Koncert na Gubałówce. Folklor z całego świata - gościnnie w Tatrach (zdjęcia)
Uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w niedzielny poranek wystąpili na Gubałówce.
Festiwal biegowy Goniacka Białka Tatrzańska
Pierwsza edycja festiwalu biegowego Goniacka Białka Tatrzańska odbędzie się w dniach 26-28 sierpnia. Podczas sportowo-kulturalnego wydarzenia nie zabraknie sportowych emocji.
Szaleńcza jazda, czyli Mistrzostwa Polski Cross Monster (zdjęcia)
W rozgrywanych w Białce Tatrzańskiej Mistrzostwach Polski Cross Monster wystartowało 5 czteroosobowych drużyn. Zmagania odbywały się w dwóch kategoriach - slalom drużynowy i zjazd na krechę.
Tatrzański Festiwal Biegowy
237 osób wzięło udział w Tatrzańskim Festiwalu Biegowym, który odbył się w miniony weekend w Tatrach. Na imprezę składały się: Tatra Fest Bieg i Tatra Vertical. Dzień później, również w ramach festiwalu, rozegrany został Bieg Świstaka.
Śnieżna Pantera zdobyta w rekordowym czasie
O 12.35 czasu lokalnego zakopiańczyk Andrzej Bargieł stanął na szczycie Piku Pobiedy. To był ostatni na liście szczyt Śnieżnej Pantery.
Sabałowa Noc w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
Sabałowa Noc była finałem kończących się dziś jubileuszowych 50. Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej. Na scenie pod Termami Bukovina odbyły się ceremonie pasowania na Zbójników i nadania tytułu Wiyrchwo Orlica. Na finał był pokaz sztucznych ogni i koncert zespołu Golec Orkiestra.
Krzyże Małopolski na pięćdziesięciolecie „Sabałowych Bajań” (zdjęcia)
Podczas trwającego w Bukowinie Tatrzańskiej 50. Festiwalu Folkloru Polskiego - Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” członek ZWM Leszek Zegzda uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla upowszechniania kultury regionalnej.
Rocznica tragedii w Tatrach. Wspomnienie ratowników, którzy zginęli
Dziś o godz. 18.00 w kaplicy Sióstr Urszulanek na Borach w Zakopanem odprawiona zostanie msza św. w intencji zmarłych ratowników i pilotów śmigłowca, którzy 11 sierpnia 1994 roku zginęli niosąc pomoc potrzebujących w górach.
50. Sabałowe Bajania rozpoczęte w deszczu (zdjęcia)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Jubileuszowe 50. Sabałowe Bajania rozpoczęły się od paradnego przejazdu przez miejscowość. Jego uczestnicy zajechali w szpalerze parasoli pod Dom Ludowy przemoczeni do suchej nitki.
Seria wypadków w Tatrach
Poniedziałek w Tatach mija pod znakiem interwencji TOPR. Ratownicy zostali wezwani do wypadku w rejonie Orlej Perci. Wcześniej nad Czarnym Stawem pod Rysami pomagali turyście, który uległ kontuzji.
Widowiskowe Mistrzostwa Polski Cross Monster - zapowiedź
Już po raz trzeci zawodnicy z całej Polski zmierzą się z trasą, która będzie sprawdzianem nie tylko kondycji, ale również walecznego charakteru. Mistrzostwa Polski Cross Monster odbędą się w Białce Tatrzańskiej 13 sierpnia br.
XX Festyn Białczański. Wybrano Harnasia Roku (zdjęcia)
BIAŁKA TATRZAŃSKA. Według obliczeń organizatorów w drugim dniu jubileuszowego Festynu Białczańskiego bierze udział ok. 13 tys. osób. Wieczorem na scenie wystąpiła Sylwia Grzeszczak, a na godz. 21.00 zaplanowano koncert zespołu IRA. Wybrano także Harnasia Roku. Został nim Jan Stanuch z Zakopanego.
Tłumy na tatrzańskich szlakach
W niedziele Tatry przeżywały prawdziwe oblężenie. Po szlakach wędrowało tak wielu turystów, że w niektórych miejscach tworzyły się kolejki.
Pierwszy dzień XX Festynu Białczańskiego. Cepry Roku wybrane (zdjęcia)
Od wyborów Cepra i Ceperki Roku rozpoczął się XX Festyn Białczański w Białce Tatrzańskiej. Niestety, z powodu deszczowej pogody, frekwencja nie była duża. Mimo to i uczestnicy, i widzowie dobrze się bawili. Kandydaci do tych tytułów musieli m.in. wypić żętycę, zatańczyć po góralsku i pucyć oscypka.
Akademia Górska (3-4 września)
Ruszyły zapisy do kolejnej, letniej edycji Akademii Górskiej. Wszyscy miłośnicy gór będą mogli spróbować letnich aktywności pod okiem górskich autorytetów. Akademia Górska odbędzie się w dniach 3-4 września w Tatrach podczas 12. Spotkań z Filmem Górskim.
PKL zapowiadają inwestycje na kopule Kasprowego Wiechu
Władze PKL, którym mieszkańcy i turyści zarzucają brak jakichkolwiek działań w kierunku rozwoju narciarstwa na w Zakopanem, zaprezentowały plan działań inwestycyjnych na najbliższe 5 lat. Działania te zawarte zostały w nowej strategii rozwoju spółki, która zaakceptowana została na ostatnim posiedzeniu Rady Nadzorczej.
Wyłoniono wykonawcę remontu Wielkiej Krokwi
Dopiero za czwartym podejściem Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem wybrał firmę, której zadaniem będzie przebudowa Wielkiej Krokwi pod kątem dostosowania jej do wymogów FIS. Pozwoli to rozegrać pod Tatrami styczniowy Puchar Świata w skokach narciarskich. Roboty będą kosztować prawie 4 mln zł.
Festiwal Folkloru Polskiego 50. "Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej (10-14 sierpnia)
Za kilka dni rozpoczną się Jubileuszowe 50. „Sabałowe Bajania”, wielkie święto polskiego folkloru. W całej Bukowinie Tatrzańskiej w środę, od samego rana będzie rozbrzmiewać muzyka i śpiew. O 11.00 z Rusińskiego Wierchu wyruszy Paradny Przejazd prowadzony przez wyjątkowy orszak weselny, reprezentujący cztery regiony: Podhale, Spisz, Orawę i Pieniny.
W Tatrach naliczono nieco więcej kozic, niż przed rokiem (zdjęcia)
Z danych zebranych przez polskich i słowackich przyrodników podczas tegorocznej letniej akcji liczenia kozic - wynika, iż w całych Tatrach żyją 1232 osobniki. Podczas ubiegłorocznego, letniego liczenia kozic przyrodnicy zaobserwowali w Tatrach 1107 kozic.
Turniej siatkówki plażowej w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)
Zawody odbyły się przy „Szałasie u Sojki” w Białce Tatrzańskiej. Oprócz rozgrywek i dobrej zabawy, można było spróbować potraw z grilla. Cały dochód z imprezy przeznaczony zostanie na zakup aparatu słuchowego dla 3-letniego Bartka z Białki Tatrzańskiej.
Goniacka Białka Tatrzańska - 3 dniowy festiwal biegowy u podnóża Tatr
Festiwal biegowy Goniacka to trzydniowa impreza, która w tym roku po raz pierwszy odbędzie się w Białce Tatrzańskiej między 26 a 28 sierpnia 2016 r. Ośrodek Kotelnica Białczańska, dobrze znany miłośnikom zimowych szaleństw, tym razem stanie się miejscem rywalizacji biegowej okraszonej góralskim folklorem.
Kultura na Bani - wystąpił Gooral. A w kolejny weekend XX Festyn Białczański i koncerty wielkich gwiazd (zdjęcia)
Na letniej scenie Kultury na Bani w Białce Tatrzańskiej wystąpił producent muzyczny Gooral, znany m.in. z przeboju "Karczmareczka", który przyniósł mu dużą popularność.
Kobiety na rowery! Za nami pierwsze w historii Tour de Pologne Women!
Historia kobiecego kolarstwa w Polsce tworzy się na naszych oczach. Zmagające się z pogodą, długimi dystansami, czy dużymi wzniesieniami panie są ambitne, waleczne i uważne na trasie. Ta trudna i wysiłkowa dyscyplina sportu staje się u nas coraz bardziej popularna, czego dowodem są świetne lokaty Polek w pierwszym, historycznym Tour de Pologne Women, którego parterem był Resort BUKOVINA.
Śmierć turysty w Tatrach
Nie żyje poszukiwany od 23 lipca Bartosz Mierzyński. Polski turysta zaginął w słowackich Tatrach. Tam też ratownicy odnaleźli jego ciało.
Narciarskie pamiątki po Janie Pawle II na Kasprowym Wierchu (zdjęcia)
Zimowa kurtka, buty narciarskie, czekan, lina i beret – zbiór pamiątek po Janie Pawle II, który był wielkim miłośnikiem gór, można oglądać na wystawie przygotowanej przez Polskie Koleje Linowe z okazji Światowych Dni Młodzieży.
Błyska się pod Tatrami - widowisko muzyczno taneczne (zdjęcia)
Do Zakopanego powróciło Lato Teatralne - lubiana przez turystów i mieszkańców impreza. Krakowski Teatr Vis-a-Vis zaprezentuje czasie wakacji pięć spektakli, a właściwie widowisk muzyczno tanecznych, których część oparta będzie na poezji Jana Kasprowicza. Premiera pierwszego spektaklu „Błyska się nad Tatrami”, miała miejsce w Amfiteatrze w parku Miejskim.
Wystawa o Sabale i zaproszenie na jubileuszowe Sabałowe Bajania (zdjęcia)
W Domu Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej otwarto wystawę poświęconą Janowi Krzeptowskiemu Sabale, patronowi corocznych Sabałowych Bajań. Tegoroczny, jubileuszowy 50. Festiwal Folkloru Polskiego, odbędzie się w dniach 10-14 sierpnia. O wystawie i imprezie opowiedzieli na konferencji w Domu Ludowym organizatorzy tych wydarzeń.
Śmiertelny wypadek w Tatrach
Tatrzańskie Pogotowie Ratunkowe poinformowało o kolejnym śmiertelnym wypadku na Orlej Perci. Dziś rano miała miejsce akcja ratunkowa żlebie Honoratki. TOPR zaalarmowali turyści, którzy zauważyli ciało leżące nieopodal szlaku. Turysta spadł około 70 metrów z Małego Koziego Wierchu. Po przybyciu ratowników mężczyzna już nie żył.
Tatra Vertical – pobiegnij z kozicami!
Chcesz spróbować swoich sił w górskim biegu w sercu Tatr? Weź udział w Tatra Vertical, który odbędzie się 13 sierpnia w Tatrach Zachodnich. To wyzwanie dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić się na dystansie ok. 10 km i przewyższeniu liczącym ponad 1000 metrów, w wysokogórskich warunkach. Start w jednej z najpiękniejszych tatrzańskich dolin – Chochołowskiej, a meta - na Wołowcu (2064 m n.p.m.).
Wypadek w Tatrach
Turysta spadł ze sporej wysokości. Do zdarzenia doszło w rejonie Zawratu i Zmarzłych Czub.
Wojtas wygrywa IV edycję Tatry Football Cup!
Za nami IV turniej Tatry Football Cup, o puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ czyli kontynuacja corocznego wydarzenia piłkarskiego. Impreza, której pomysłodawcą jest Grzegorz Hajnos, przeszła w tym roku pod skrzydła Podhalańskiej Ligi Futsalu, wspieranej technicznie przez krakowską Biznes Ligę.
Deszcz pokrzyżował plany kolarzom. Zamiast pięciu rund - trzy
Padający od kilku godzin deszcz sprawił, iż skrócona została trasa dzisiejszego wyścigu w ramach VI etapu Tour de Pologne. Połowa kolarzy już się wycofała ze startu.
Tatra Road Race 2016
Do polskiej stolicy Tatr śmiałkowie zaczęli napływać już kilka dni przed zawodami. Miasteczko zawodów zatętniło życiem od godzin popołudniowych w piątek, gdzie można było odebrać pakiet startowych lub zapisać się i opłacić start na najtrudniejszy wyścig szosowy amatorów.
Pierwsze koncerty z cyklu Kultura na Bani już za nami (zdjęcia)
Na Scenie Kultury obok Hotelu Bania **** Thermal & Ski zagrały dwa zespoły. W ramach konkursu dla młodych zespołów "Front Kulturalny" jako support zagrali HEAVY WAY, gwiazdą wieczoru byli TREBUNIE-TUTKI.
Wyłoniono reprezentantów regionu na Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej
Zakończył się trwający dwa dni w Bukowinie Tatrzańskiej XXI Międzywojewódzki Sejmik Teatrów Wiejskich. Jury w składzie Jan Zdziarski, Jacek Milczanowski oraz Benedykt Kafel, wybrało spośród 11 grup biorących udział sejmiku 3, który będą reprezentować Polskę południową na XXXIII Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.
Parking w Tatrach zamknięty
W związku z remontem na parkingu na Palenicy Białczańskiej, od soboty 2 lipca do odwołania dojazd autokarem do parkingu na Palenicy będzie niemożliwy - poinformował Tatrzański Park Narodowy.
Zatrzymano włamywaczy recydywistów którzy okradali domy w powiecie suskim
Metoda działania zatrzymanych była zaskakująca. Pod pretekstem skupu złomu wchodzili na posesję, w momencie kiedy upewnili się, że domowników nie ma, szukali, schowanych najczęściej pod wycieraczkami, kluczy od budynków i wchodzili na tzw. pasówkę do mieszkania, skąd po penetracji pomieszczeń kradli pieniądze i biżuterię.
Blok górski w ramach akcji Czyste Tatry
Tradycyjnie, pod Tatrami, w pierwszych dniach lipca odbywa się akcja Czyste Tatry, a w ramach niej Blok Górski. W tym roku zapowiada się niezwykle ciekawie. Blok otwiera pokaz filmu „Jurek” w reżyserii Pawła Wysoczańskiego – produkcji wybitnej, wielokrotnie nagradzanej na międzynarodowych festiwalach w Polsce i za granicą.
Przed nami kolejna odsłona "Kultury na Bani"
Przed nami już VI edycja letniego cyklu koncertów Kultura na Bani organizowanego przez Hotel Bania **** Thermal & Ski. Oprócz sobotnich koncertów przygotowano - jak co roku - sporo innych atrakcji.
Sebastian Bibro zakończył swój bieg (zdjęcia)
Cele były dwa - przebiec dookoła Tatr i wsparcie dla małej dziewczynki i jej rodziny. Osiągnął ten drugi - o dziecku znów jest głośno i to daje szansę na zebranie pieniędzy na leczenie.
Startują wakacyjne imprezy w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej
W czwartek, 30 czerwca o godz.19 w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się pierwszy z cyklu występów zespołów regionalnych, które na deskach sceny będą występować przez całe wakacje. Tego wieczoru na scenie zaprezentują się zespoły: "Małe Podhale" i "Podhale grupa Spiska" z Jurgowa. Wstęp wolny.
Kurt Scheller gotował w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)
Kurt Scheller - mistrz kuchni i założyciel Akademii Kulinarnej - przeprowadził w pensjonacie Czerwone Wierchy w Białce Tatrzańskiej szkolenie pt. „Jagnięcina dla znawców i nie tylko”.
"Góralsko Wycierucha", czyli 8-kilometrowa masakra pod Tatrami
Już sama nazwa biegu wchodzącego w skład trzydniowego festiwalu biegowego GONIACKA w Białce Tatrzańskiej w ostatni weekend sierpnia(26-28.08) brzmi strasznie, a zapowiada się jeszcze lepiej.
Wodne szaleństwa, rowery, slacklining i tajska kuchnia na Summer Battle Opening
18 czerwca, w sobotę, Jasna, Tatralandia i Gino Park Bešeňová oficjalnie powitają tegoroczne lato. Aktywny wypoczynek, sport i oczywiście dobry nastrój opanują całe Niskie Tatry
Piasecki i Ziółkowska triumfują w Bukowinie Tatrzańskiej
Patryk Piasecki (JBG-2 Professional MTB Team) oraz Michalina Ziółkowska (Volkswagen Samochody Użytkowe) okazali się najszybsi na dystansie Grand Fondo podczas BUKOVINA Lang Team Maraton MTB w Bukowinie Tatrzańskiej. W zawodach wystartowało około 500 kolarzy.
Koniec ze zdjęciami ślubnymi z Tatrach za darmo
Tatrzański Park Narodowy wprowadził dla nowożeńców opłaty za robienie fotografii na swoim terenie. Co więcej - sesje można robić jedynie w wyznaczonych miejscach.
Białka Tatrzańska jako nowa biegowa stolica gór?
Dobrze znana miłośnikom sportów zimowych miejscowość, w tym roku może miło zaskoczy także biegaczy. A to wszystko za sprawą zaplanowanej na ostatni weekend sierpnia (26-28.08.2016) pierwszej edycji Goniacki czyli biegowego festiwalu z aż 11 propozycjami dla miłośników biegania!
Ostatnie szusy w Białce Tatrzańskiej, na Kasprowym warunki nadal świetne
W niedzielę sezon narciarski zakończono w Białce Tatrzańskiej. Stacja czynna była jako jedna z pierwszych od końca listopada ubiegłego roku.
Reprezentanci GOPR najlepsi w drugiej edycji Pucharu Bachledów
W niedzielę 13 marca na stoku Bania w Białce Tatrzańskiej odbyła się wyjątkowa impreza narciarska. Kilkudziesięciu wyśmienitych zawodników rywalizowało w drugiej edycji drużynowych zawodów narciarskich o Puchar Bachledów
Memoriał Koziołka Matołka - na starcie stanęli kilkuletni narciarze
Już po raz 67. w Zakopanem rozgrywany jest Memoriał im. Kornela Makuszyńskiego. O Puchar Koziołka Matołka rywalizowało w pierwszym dniu kilkudziesięciu zawodników. Kilkuletni zawodnicy startowali się w biegach na nartach i skokach narciarskich
Narciarski weekend na Podhalu
W nadchodzący weekend odbędą się dwie narciarskie imprezy pod patronatem projektu TAURON Bachleda Ski
Marzec na stokach
Ferie się skończyły a w raz z nimi opustoszały małopolskie stacje narciarskie. Tegoroczna zima była przedziwna - z jednej strony brak śniegu z drugiej prawdziwe oblężenie największych stacji.
Zapowiada się piękna pogoda
Ostatni weekend ferii zapowiada się wyśmienicie. Po nocnym mrozie który w niektórych miejscach osiągną 12 stopni poniżej zera nastał słoneczny poranek
Mistrzowie Krakowa w narciarstwie alpejskim wyłonieni
W sobotę 20 lutego odbyły się eliminacje Mistrzostw Polski Amatorów w slalomie gigancie. Przeszło 70 narciarzy i narciarek zmierzyło się w dwóch przejazdach na stoku stacji narciarskiej Kaniówka w Białce Tatrzańskiej
Zawodnicy z 8 krajów powalczą na Kotelnicy Białczańskiej!
W piątek i sobotę w najpopularniejszym ośrodku narciarskim w Polsce odbędą się najbardziej widowiskowe zawody tej zimy. Na specjalnie przygotowanej skoczni rywalizowali będą narciarze, snowboardziści i rowerzyści.
Red Bull Bieg Zbójników - już 27 lutego
Pod koniec lutego fani biegówek będą mieli okazję wystartować w biegu o prawdziwie zbójeckim charakterze. Red Bull Bieg Zbójników na stałe wpisał się już w cykl zawodów dla narciarzy biegowych. To doskonała okazja, by sprawdzić swoje umiejętności na specjalnie wytyczonej trasie, która prowadzi na sam szczyt Jankulakowskiego Wierchu.
Ferie w pełni - Białka pełna turystów
Ferie trwają w najlepsze a padający od wczoraj śnieg daje nadzieję na poprawę warunków i prawdziwą zimową aurę w całej Małopolsce.
Wojtek Pawlusiak zdobywa OSCYPa!
Po kilku sezonach przerwy, Wojtek Pawlusiak w wielkim stylu powrócił do rywalizacji OSCYP Snowboard Contest
Mija kolejny tydzień ferii
Kończy się właśnie trzeci tydzień ferii, aktualnie wypoczywają mieszkańcy województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego
Pełna lista OSCYPowych zawodników!
Przygotowania do największych w Polsce zawodów snowboardowych są już w bardzo zaawansowanym stadium. Dziś ogłoszona została oficjalna lista potwierdzonych uczestników rywalizacji.
Białka Tatrzańska, Harenda i Jaworzyna Krynicka wśród najlepszych stacji Europy
Zespół GoEuro, wyszukiwarki połączeń kolejowych, autobusowych oraz lotniczych, przeanalizował ponad 2 200 ośrodków narciarskich w Europie, a następnie stworzył listę 100 najlepszych spośród nich.
Weekend pod znakiem bezpieczeństwa
W nadchodzący weekend odbędzie się kilka ciekawych eventów, szczególnie tych promujących bezpieczeństwo na stokach narciarskich
Apres-Ski: Helikopterem nad górami!
Turyści polatają nad Tatrami - zimowe loty widokowe w Białce Tatrzańskiej powoli stają się tradycją. Aż do końca lutego - czyli przez całe ferie, już 7 rok z kolei, turyści spędzający ferie w Tatrach mogą liczyć na charakterystyczny, żółty śmigłowiec firmy Salt Aviation
Wielkie latanie na Kotelnicy Białczańskiej
Mistrzostwa Polski we Freeskiingu, czyli zawody Polish Freeskiing Open, powracają w zupełnie nowej formule - festiwalu sportów zimowych.
Jankulakowski Wierch i Remiaszów w Białce Tatrzańskiej
Mimo padającego śniegu z deszczem zdecydowaliśmy się wybrać dziś na narty - padło na Białkę bo ostatnio nie działały jeszcze trasy pod nowymi wyciągami na Jankulakowskim Wierchu i Remiaszów
Puchar Kościeliska przełożony na 17 stycznia
Po raz kolejny pogoda igra sobie z organizatorami i biegaczami ponownie zmuszając do zmiany terminu imprezy. Tym razem jednak data jest ostateczna.
W Białce każdej mroźnej doby 145 armat produkuje 150 tysięcy m3 śniegu!
W komunikacie jaki otrzymaliśmy z Kotelnicy Białczańskiej czytamy, że w ośrodku czynnych jest już 10 wyciągów w tym 8 kolei linowych.
Ośrodek narciarski PKL Palenica będzie honorował karnety TatrySki
W należącym do Polskich Kolei Linowych ośrodku Palenica w Szczawnicy od stycznia 2016 r. będzie honorowany skipass TatrySki. Dzięki temu Palenica znajdzie się w gronie 9 centrów narciarskich w Polsce i na Słowacji, w których uznawany jest wspólny karnet. Oznacza to możliwość korzystania z jednym skipasem z 18 kolei krzesełkowych, 33 wyciągów orczykowych i ponad 40 kilometrów tras zjazdowych.
Entuzjaści biegówek muszą jeszcze poczekać
O ile narciarze i snowboardziści mają szanse znaleźć dla siebie miejsce na jednym z nielicznych, ale jednak czynnych stoków w Małopolsce o tyle amatorzy biegania nie mają widoku na rozpoczęcie sezonu
Byliśmy w Białce Tatrzańskiej
Aby nie ryzykować wzrostu poziomu cholesterolu po wczorajszej Wigilii i czekających nas jeszcze biesiadach wybraliśmy się na szybkie narty do Białki Tatrzańskiej
Święta na nartach? Czemu nie!
Dla wszystkich tych, którzy świąteczne obżarstwo chcieliby odreagować na stoku zebraliśmy informacje o działających w święta obiektach.
Kaniówka w Białce już działa
Kaniówka to już trzecia kolej działająca w Białce Tatrzańskiej. Po Bani i Kotelnicy od soboty także tam udało się przygotować stok dla narciarzy
Słoneczna niedziela
Poranny przegląd kamer webcamera.pl na czynnych stacjach wskazuje na piękną, słoneczną pogodę i niezłe warunki.
Gdzie na narty w ten weekend?
Mimo skrajnie nie sprzyjających warunków atmosferycznych działa już kilka stacji gdzie można cieszyć się białym szaleństwem.
Kolejne stacje zapowiadają otwarcie
Lekki mróz podczas ostatnich nocy pozwolił na produkcję śniegu i pomimo mało zimowej aury za oknem kolejne stacje narciarskie zapowiadają otwarcie w najbliższych dniach.
TatrySki poszerza swój zasięg o Słowację!
3 grudnia 2015 do grona ośrodków narciarskich połączonych jednym karnetem TatrySki dołączył kolejny – Ski Bachledova na Słowacji. Skipass oferowany przez TatrySki jest pierwszym tego typu międzynarodowym przedsięwzięciem w Polsce.
Kotelnica wystartowała. Białka Tatrzańska czeka już na narciarzy
Od dzisiaj do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest drugi ośrodek narciarski w Białce Tatrzańskiej. Po raz pierwszy w tym sezonie ruszyła najdłuższa kolej linowa w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska – Kotelnica Express.
Ruszyły pierwsze wyciągi!
Na nartach można pojeździć już m.in. w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej.
Red Bull Bieg Zbójników - zapowiedź
Już po raz trzeci zawodnicy z całej Polski zmierzą się z trasą, która będzie sprawdzianem nie tylko kondycji, ale również walecznego charakteru. Red Bull Bieg Zbójników odbędzie się w Białce Tatrzańskiej 27 lutego 2016r.
Podhalańskie stoki szykują się do sezonu zimowego (zdjęcia)
PODHALE. Ujemne temperatury pozwoliły pierwszym stacjom narciarskim uruchomić armatki śnieżne.
Nowy wyciąg narciarski w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)
Zakończyła się budowa nowej kolejki krzesełkowej na terenie ośrodka Kotelnica Białczańska - tą informacją otwieramy nowy sezon w dziale narty.malopolskaonline.pl
Inauguracja Dni Muzyki Karola Szymanowskiego (zdjęcia)
Przejazdem dorożkami przez Zakopane rozpoczęły się Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. To już 38. edycja jednego z najstarszych festiwali pod Tatrami.
Japońska turystka spędziła noc na Rysach
TATRY. Ratownicy TOPR zostali wczoraj wezwani do turystki, która utknęła na Rysach. Kobieta była zbyt wyczerpana, by zejść o własnych siłach. Dla japońskiej turystki, która przeliczyła swoje siły - wyprawa zakończyła się szczęśliwie.
Zginęli ratownicy, którzy lecieli na pomoc 10-latkowi. Tragiczny lot śmigłowca w słowackich Tatrach
Cztery osoby zginęły, gdy w słowackich Tatrach rozbił się śmigłowiec ratunkowy Horskiej Służby. Ofiary to pilot, dwóch ratowników i lekarz.
Podsumowanie akcji Czyste Tatry
IV edycja Akcji Czyste Tatry, organizowana przez Stowarzyszenie Czysta Polska, odbyła się dniach 3-4 lipca br. w Zakopanem. Ambasadorzy, partnerzy i wolontariusze ruszyli na wszystkie na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić turystów do współpracy w ramach ekologicznej edukacji. W tegorocznej akcji wzięło udział 4000 wolontariuszy.
Tatry wysprzątane
280 kilogramów śmieci uzbierano podczas tegorocznej akcji Czyste Tatry. Szlaki sprzątało ponad 4 tysiące wolontariuszy.
Wypadki w Tatrach: przyczyną przede wszystkim był upał
Złamana ręka, zwichnięta kostka, uraz głowy, odwodnienia - sobota była pracowitym dniem dla ratowników TOPR. Wypadku w Tatrach spowodowane były przeważnie wysoką temperaturą.
Wypadek na Orlej Perci - turysta złamał nogę
TATRY. Ratownicy TOPR przetransportowali do szpitala mężczyznę, który spadł z Orlej Perci. Do wypadku doszło w rejonie Małego Koziego Wierchu.
Śmierć na Orlej Perci
TATRY. Na Orlej Perci, w rejonie Małego Koziego Wierchu około 30-letni turysta spadł w 300-metrową przepaść. Zginął na miejscu.
Pożar w Kościelisku. Straty wynoszą około pół miliona złotych (zdjęcia)
500 tysięcy złotych mogą sięgać straty po pożarze domu w Kościelisku. W akcji brało udział blisko 100 strażaków z 21 jednostek straży pożarnej, nie tylko z powiatu tatrzańskiego, ale również powiatu nowotarskiego.
Prezydent na Kasprowym Wierchu (zdjęcia) - aktualizacja
Bronisław Komorowski wziął udział w spotkaniu "Ludzi Kasprowego", które odbyło się na Kasprowym Wierchu w Tatrach.
Lawina w Tatrach porwała czterech turystów
TATRY. Do zdarzenia doszło w rejonie Rysów. Czterech turystów znalazło się w zasięgu zwałów śniegu - na szczęście udało się im wydostać. Jedna z osób ma złamaną rękę i uraz nogi.
Zmiana na stanowisku przewodniczącego Euroregionu "Tatry"
W walce o to stanowisko wójt Jabłonki Antoni Karlak zmierzył się z dotychczasowym przewodniczącym ET Bogusławem Waksmundzkim i wygrał. Kojarzony z Prawem i Sprawiedliwością orawski samorządowiec dostał 36 głosów, podczas gdy jego konkurent związany z Platformą Obywatelską - 22.
25 lat sądeckiego oddziału Beskid PTT
W Feleczynie świętowano 25-lecie reaktywowania Oddziału „Beskid” Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Nowym Sączu.
Podhalańscy motocykliści rozpoczęli sezon (zdjęcia)
Kilkudziesięciu motocyklistów zjechało się do Bukowiny Tatrzańskiej, by w miejscowym kościele wziąć udział w wieczornej mszy świętej inaugurującej tegoroczny sezon motocyklowy.
Słoneczne narty
Nadchodzący weekend zapowiada się pięknie a na miłośników białego szaleństwa czeka Białka Tatrzańska i Kasprowy, na biegaczy zaś Kościelisko.
XV Tatrzański Zlot Pojazdów Zabytkowych "Zdrojowym szlakiem małopolski"
Pod koniec kwietnia rusza Tatrzański Zlot Pojazdów Zabytkowych. W tym roku to już piętnasty Zlot. Trasa tegorocznego Zlotu przebiegać będzie w większości przez uzdrowiskowe miejscowości małopolski, stąd podtytuł „Zdrojowym Szlakiem Małopolski”. Zlot wyruszy z Łabowej, gdzie w dniu 27 kwietnia odbędzie się zlot gwiaździsty uczestników.
Starosta do MSW: "jako przedstawiciel Skarbu Państwa powinniśmy być stroną w postępowaniu prywatyzacyjnym PKL"
TATRY. - Zaczęliśmy działać jak tylko dotarła do nas informacja, że minister wyraził zgodę na nabycie majątku Polskich Kolei Linowych przez podmiot cudzoziemski - przypomina Piotr Bąk. - Wystąpiliśmy z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie tej sprawy, tym razem z naszym udziałem w postępowaniu i wydanie decyzji odmownej. Uważam, że mamy poważne podstawy prawne, aby o to wnioskować - dodaje starosta.
"Sokół" z powrotem w Zakopanem
W Zakopanem wylądował ok. godziny 16 śmigłowiec Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Maszyna przez 9 miesięcy przechodziła gruntowny przegląd w Świdniku.
Ekspozycja poświęcona Jadwidze i Marianowi Maurizio Abramowicz (zdjęcia)
Muzeum Tatrzańskie zaprezentowało w Willi Oksza najnowszą wystawę "Ku Tatrom się wrócę... Z Hiszpanii do Zakopanego. Życie i dzieło Mariana i Jadwigi Maurizio".
31-latek z Krakowa chciał popełnić samobójstwo w górach
31-latek z Krakowa chciał popełnić samobójstwo w górach. Mężczyznę uratowali zakopiańscy policjanci. Do zdarzenia doszło w środę, 25 lutego w nocy. Na telefon oficera dyżurnego policji w Zakopanem zadzwoniła zdenerwowana młoda kobieta twierdząc, że jej mąż chce popełnić samobójstwo.
W Tatrach odnaleziono dwa ciała
To najprawdopodobniej poszukiwani od soboty turyści z powiatu limanowskiego.
TOPR prosi o pomoc w odnalezieniu zaginionych turystów
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od wczoraj prowadzą poszukiwania dwóch turystów, którzy nie powrócili z wycieczki w góry. W związku z tym, że dotychczasowe poszukiwania nie przyniosły skutku, ratownicy opublikowali zdjęcia zaginionych i apelują o pomoc w ich odnalezieniu.
Uczniowie na szlaku bezpieczeństwa z "Lawinowym ABC"
TATRY. Wczoraj lawina spowodowała kolejną śmierć w górach. Ta tragedia pokazuje jak ważne są prowadzone przez TPN i TOPR szkolenia dla turystów.
Spotkanie "Legendy nart- złote lata 50…"
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na kolejny wieczór narciarski z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Spotkanie „Legendy nart” część 2 będzie poświęcone zawodnikom z lat 50. XX wieku: Janowi Gąsienicy-Ciaptakowi, Andrzejowi Gąsienicy-Rojowi, Stefanowi Dziedzicowi i innym. Wieczór poprowadzą pracownicy Muzeum Tatrzańskiego: Wojciech Szatkowski i Olga Hadowska.
Promocja Ilustrowanego leksykonu gwary i kultury podhalańskiej (zdjęcia)
W bukowiańskim Domu Ludowym miało miejsce wyjątkowe wydarzenie: promocja długo oczekiwanego I tomu „Ilustrowanego leksykonu gwary i kultury podhalańskiej” autorstwa prof. dra hab. Józefa Kąsia.
Lawina w Tatrach. Jedna osoba nie żyje
W rejonie Wielkiej Świstówki zeszła po południu lawina. Zwały śniegu przysypały cztery osoby. Jedna z nich zmarła.
Polacy, Słowacy, Czesi i Węgrzy zarzucają sieci na zamorskich turystów. Chińczycy przyjadą w Tatry?
SŁOWACKIE TATRY. Polacy, Słowacy, Czesi i Węgrzy podpisali protokół w którym zadeklarowali, że będą współpracować, aby przyciągnąć do Europy Środkowej więcej turystów z obu Ameryk i Azji. Wynikiem dwudniowych obrad jest wspólny plan marketingowy. - Czy Podhale znajdzie się w ofercie dla Chińczyków - zapytaliśmy przedstawiciela polskiego ministerstwa.
"Nauka na własnych błędach może oznaczać poważne konsekwencje"...
Zbliża się kolejny zimowy weekend. W Tatry wyruszą miłośnicy skituringu, snowboardu i turystyki pieszej. Przed zbytnią pewnością siebie ostrzegają ich organizatorzy akcji kursylawinowe.pl.
Wieczór poswięcony Rafałowi Malczewskiemu w Muzeum Tatrzańskim
ZAKOPANE. Z okazji przypadającej 15 lutego 50. rocznicy śmierci Rafała Malczewskiego, Muzeum Tatrzańskie zorganizowało w Willi Oksza wieczór poświęcony temu wybitnemu popularyzatorowi Tatr.
Tatrzański Park Narodowy ogłosił przetarg na wykonanie prototypu pojazdu zaprzęgowego ze wspomaganiem elektrycznym
Takie rozwiązanie będzie sprawdzane na drodze do Morskiego Oka i ma służyć odciążeniu koni pracujących na tej trasie. Zgodnie z wytycznymi prototyp wozu ze wspomaganiem elektrycznym ma być wyposażony w system, który pracuje automatycznie, samodzielnie dobierając odpowiednią moc w oparciu o czujniki sił działających na konie pracujące w zaprzęgu. Silnik ma wyeliminować obciążenia wynikające z nachylenia terenu.
Inauguracja Roku Witkiewiczów (zdjęcia)
W Willi Koliba w Zakopanem odbyło się spotkanie inaugurujące obchody Roku Witkiewiczów w Muzeum Tatrzańskim.
30. Urodziny Galerii Władysława Hasiora
ZAKOPANE. Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego zaprasza na dwudniowe spotkanie pod hasłem: "30. Urodziny Galerii Władysława Hasiora". impreza odbędzie się w dniach 12 - 13 lutego (czwartek – piątek) br.
Trzech polskich ski-alpinistów zgubiło się w Tatrach. Odnaleźli ich słowaccy ratownicy
Polacy błąkali się przez całą noc z soboty na niedzielę. Dopiero w niedzielny wieczorem odnaleźli ich ratownicy z Horskiej Zahrannej Służby. Narciarze były wyczerpani, jeden z nich ma odmrożenia kończyn.
Śnieg pokrzyżował plany. Parada Gazdowska bez wyścigu kumoterek (zdjęcia)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. To miała być pierwsza pełna Parada Gazdowska w tym roku. Poprzednie odwoływano ze względu na brak śniegu. Niedzielną odwołano - ze względu na jego nadmiar, a raczej zamieć śnieżną, która miała miejsce zaraz po paradnym przejeździe pytacy i zaprzęgów.
Podsumowanie 43. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej
BUKOWNA TATRZAŃSKA. W konkursie tańca zbójnickiego pierwsze miejsce zdobył zespół „Zbójecko Familia” z Czarnego Dunajca. Komisja oceniła także pary taneczne i solistów oraz grupy kolędnicze.
Trwa 43. „Góralski Karnawał” (zdjęcia)
Spotkaliście turonia w Bukowinie? A może króla Heroda? Jakiś przebieraniec przebiegł Wam przed samochodem? To wszystko możliwe bo to „Góralski Karnawał” trwa na całego!
Co dalej z Kasprowym Wierchem? Głos zabiera TPN
Tatrzański Park Narodowy wydał oświadczenie, w którym - odnosząc się do wzbudzającej kontrowersję decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wyrażającej zgodę na przejęcie przez cudzoziemców nieruchomości Polskich Kolei Linowych w Zakopanem - informuje, że to TPN ma prawo pierwokupu nieruchomości położonych na terenie parku.
Polo w Bukowinie
Już po raz trzeci w Bukowinie Tatrzańskiej odbył się międzynarodowy turniej gry w polo na śniegu.
Samorządowe spotkanie w zakopiańskiej Księżówce (zdjęcia)
W zakopiańskiej Księżówce odbyło się spotkanie opłatkowe dla przedstawicieli tatrzańskich instytucji i samorządu. Wzięli w nim udział radni, przedstawiciele starostwa powiatowego, urzędu miasta i wszystkich gmin powiatu.
Otwarcie centrum lawinowego
Tatrzański Park Narodowy i PZU zapraszają 10 stycznia o godzinie 11 na otwarcie centrum lawinowego na Kalatówkach i trening lawinowy z ratownikami TOPR.
Podhale: Dwa miesiące aresztu dla Gruzina podejrzanego o zabicie w noc sylwestrową
Na dwa miesiące aresztował we wtorek Sąd Rejonowy w Zakopanem 26-letniego obcokrajowca podejrzanego o zabójstwo młodego mężczyzny i usiłowanie zabójstwa drugiego, podczas zabawy sylwestrowej w Bukowinie Tatrzańskiej.
Policja zatrzymała podejrzanego o dokonanie zabójstwa w Bukowinie Tatrzańskiej
W Warszawie policja zatrzymała mieszkającego w Polsce 26-letniego obywatela Gruzji. Mężczyzna jest domniemanym zabójcą 23-latka z województwa karpackiego, który zginął od ciosów nożem w sylwestrową noc w Bukowinie Tatrzańskiej.
Tragiczny sylwester pod Tatrami
23-latek w województwa podkarpackiego zmarł od ciosów nożem po bójce do jakiej doszło w sylwestrową noc w Bukowinie Tatrzańskiej.
V Tatrzański Orszak Trzech Króli
6 stycznia 2015 roku Starostwo Powiatowe w Zakopanem organizuje już po raz piąty - Tatrzański Orszak Trzech Króli.
Stanął wyciąg w Białce Tatrzańskiej
Prawdopodobnie w wyniku awarii stanął wyciąg narciarski na Kotelnicy Białczańskiej. Narciarze zostali uwięzieni w krzesełkach kilka metrów nad ziemią. Na szczęście szybko udało się rozwiązać problem.
Starosta tatrzański zapowiada zmiany w jakości pracy urzędu
ZAKOPANE. - Najpilniejszym wyzwaniem dla nas jest wykonywanie zadań rządowych z zakresu geodezji i budownictwa, bo tu było najwięcej skarg i uwag w trakcie kampanii wyborczej. I tu jest potrzebna szybka zmiana w zakresie standardu obsługi. Obywatele powinni wyraźnie odczuwać, że oni są suwerenem, a urząd im służy - mówi Piotr Bąk.
Spotkanie na wystawie "Wątłe muzy"
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza 29 grudnia o godz. 18:00 na wyjątkowe oprowadzanie po wystawie „Wątłe muzy” w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza.
Red Bull Zjazd na Krechę 2015 - w Białce Tatrzańskiej i Zakopanem
Po roku przerwy na polskie stoki powraca wyścig narciarsko-snowboardowy Red Bull Zjazd na Krechę.
W samym sercu słowackich Wysokich Tatr otwarta została Lodowa Bazylika
Tatrzańska Świątynia Lodowa zbudowana została na Hrebienoku (Siodełko) koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m. Budowa Bazyliki trwała 14 dni. Projekt został realizowany po raz drugi przez siedmiu artystów pod kierownictwem czeskiego rzeźbiarza Františka Bálka, który w ubiegłym roku w lodowej świątyni zorganizował swój nietypowy ślub.
Tatrzański Park Narodowy życzy wszystkim Wesołych Świąt! (film)
Wzorem roku poprzedniego TPN i tym razem postanowił złożyć życzenia śpiewająco. W nagranym filmie wzięli udział pracownicy TPN. Wśród nich - dyr. Szymon Ziobrowski.
Balony na Tatrami i Podhalem
Kiedy pierwszy raz dokonano swobodnego przelotu nad granią Tatr, o ślizgowcach startujących ze szczytu Babiej Góry, tudzież o zapomnianym lotnisku w Długopolu i lotnikach poległych w czasie wykonywania obowiązków służbowych, rozmawiano podczas ostatniego w tym roku spotkania w nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej.
Spacer po zamarzniętym tatrzańskim jeziorze (film)
Tomas Nunuk zamieścił w sieci film z grudniowej wędrówki po Tatrach. Wielki Staw Hińczowy po słowackiej części gór był skuty lodem. Lód był krystalicznie czysty - dzięki czemu widać kamieniste dno.
Anioły pod Tatrami - wernisaż, koncert i akcja charytatywna
Zakopiańska Galeria pod Makiem oraz Restauracja Javorina zapraszają na drugą edycję wystawy Anioły pod Tatrami, której wernisaż odbędzie się 20 grudnia o godzinie 19.00 przy ul. Strążyskiej 1 w Zakopanem.
Sprawdź detektor w Tatrzańskim Parku Narodowym
W Tatrzańskim Parku Narodowym po letniej przerwie uruchomione zostały dwa punkty kontrolne do sprawdzania detektorów lawinowych - tzw. checkpointy. Wybierając się w góry, warto sprawdzić swój detektor lawinowy. Jeden checkpoint stoi w Kuźnicach, u wylotu szlaku na Kalatówki, drugi - przy schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej.
Piotr Bąk - nowym starostą tatrzańskim
ZAKOPANE. 11 głosami radni powiatowi wybrali nowego starostę. Został nim Piotr Bąk, który startował z listy PiS. Drugi kandydat - Andrzej Skupień otrzymał 6 głosów.
Konferencja Tatrzańska 4 – 6 grudnia
ZAKOPANE. Podczas Konferencji tatrzańskiej w górskim kurorcie, Zakopanem spotkają się twórcy i teoretycy sztuki. Swoje prace, dyskusje i prezentacje poświęcą awangardowej tradycji miejsca, artystom z nim związanym, a także mitologii miasta i otaczającej go natury.
IX Spotkania Muzyk Podhalańskich "Dziadońcyne Granie"
W dniach 22-23 listopada w Bukowinie Tatrzańskiej odbędą się IX Spotkania Muzyk Podhalańskich "Dziadońcyne Granie". Tegoroczny przegląd kapel będzie połączony z obchodami 120. lecia urodzin wybitnej muzykantki Bronisławy Dziadoń-Konicznej.
Konferencja Tatrzańska w Zakopanem
Podczas Konferencji Tatrzańskiej w Zakopanem, która odbędzie się w dnach 4-6 grudnia spotkają się twórcy i teoretycy sztuki. Swoje prace, dyskusje i prezentacje poświęcą awangardowej tradycji miejsca, artystom z nim związanym, a także mitologii miasta i otaczającej go natury.
Do 17 listopada potrwa wystawa "Tatrzańska Atlantyda"
Jeszcze przez kolejne dwa dni będzie można obejrzeć na krakowskich Plantach wystawę "Tatrzańska Atlantyda". To projekt pokazujący góry przez pryzmat unikatowych archiwalnych zdjęć.
Awantura na drodze do Morskiego Oka. Obrońcy zwierząt zablokowali trasę (zdjęcia)
Zgodnie z zapowiedziami, przedstawiciele organizacji pro-zwierzęcych zorganizowali protest przeciwko wykorzystywaniu koni jako środka transportu w Tatrach. Między protestującymi, a fiakrami doszło do przepychanek. Na miejscu pojawiła się Policja.
Czy konie w Tatrach pracują za ciężko? Opinie są sprzeczne
Przeprowadzone badania mające na celu ustalenie wysiłku koni pracujących na drodze do Morskiego Oka nie przyniosły jednoznacznej odpowiedzi, czy praca w warunkach górskich powoduje nadmierne obciążenie zwierząt. Ekspert z Uniwersytetu Przyrodniczego mówi, że "nie", przedstawicielka organizacji pro-zwierzecych, że "tak".
Jak chronić krajobraz kulturowy?
Związki między przyrodą i sztuką, a także troska o niematerialne dziedzictwo Małopolski – to tylko kilka zagadnień, o których będą debatować uczestnicy konferencji „Kultura i natura”. Spotkanie odbędzie się w środę (5 listopada br.) w Bukowinie Tatrzańskiej.
Polski listopad nie jest tragicznie smutny...
Pod Tatrami mieni się jeszcze barwami złota polska jesień, choć na szczytach spadł „drugi” śnieg. Starzy górale powiadają, że ten „trzeci” zostanie już do wiosny. Liść jeszcze nie opadł, mimo że kalendarz oznajmia początek listopada.
W hołdzie Kurierom Tatrzańskim (zdjęcia)
Na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, pod tablicą upamiętniającą Kurierów Tatrzańskich, kwiaty złożyli członkowie Towarzystwa Inicjatyw Społecznych "Kurierzy Tatrzańscy". Towarzyszyli im harcerze Podhalańskiego Hufca ZHP.
Nowi ratownicy TOPR
Tradycją jest, że w ostatnią sobotę października odbywa się zaprzysiężenie nowych ratowników tatrzańskich. Tym razem szeregi Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wstąpiło 15 nowych ratowników.
Zamieszanie w podhalańskich urzędach po informacji o ataku wirusem ebola
Do co najmniej sześciu urzędów w powiatach nowotarskim i tatrzańskim - sądu, urzędów skarbowych i urzędów gmin - dotarła dziś pocztą e-mail informacja o wirusie ebola, która postawiła na nogi straż pożarną i policję.
Prapremiera filmu „Kilimanjaro wygrać albo przegrać” (zapowiedź filmowa)
NOWY TARG. W piątek 24 października br. o godz. 20:00 w Kinie Tatry przy ul. Jana Kazimierza 17 odbędzie się prapremiera filmu dokumentalnego „Kilimanjaro wygrać albo przegrać” w reż. Wojciecha Jachymiaka. Spotkanie poprowadzi Jan Pospieszalski.
Akcja "Daj się zobaczyć" - happening w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
W piątek uczniowie Zespołu Szkół Podstawowej i Gimnazjum przeszli przez Bukowinę Tatrzańską w marszu pod hasłem "Daj się zobaczyć".
Konkurs Fotograficzny „Tatrzańska Jesień” 2014
ZAKOPANE. Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury zachęca do uczestnictwa w XV edycji Konkursu Fotograficznego „Tatrzańska Jesień”. Prace należy nadsyłać do końca października br.
Nurkowanie w Morskim Oku w stylu retro (zdjęcia)
TATRY. Nurkowie zrzeszeni w Stowarzyszeniu Miłośników Historii Nurkowania - HDS Poland oraz ratownicy TOPR zeszli na dno Morskiego Oka zaopatrzeni w replikę hełmu nurkowego, skonstruowanego w 1935 r. przez prof. Romana Wojtusiaka.
"Szklana góra" i "Zatęchłe szkolne sale", czyli górskie i zawodowe życie Wincentego Birkenmajera
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie wraz z Fundacją im. Zofii i Witolda Paryskich zapraszają w sobotę na wieczór poświęcony Wincentemu Birkenmajerowi – jednemu z najwybitniejszych taterników okresu międzywojennego i nauczycielowi literatury polskiej połączony z promocją książki Marcina Praczyka.
PZHK: "stanowczo protestujemy przeciw próbom likwidacji konnego transportu turystów do Morskiego Oka"
TATRY. Polski Związek Hodowców Koni wysłał pismo do Ministra Środowiska. Protestuje w min przeciwko próbom likwidacji transportu konnego turystów do Morskiego Oka i wierzy "w zdroworozsądkowe podejście decydentów do tego problemu".
Międzynarodowy Dzień Muzyki w Zakopanem (zdjęcia)
Dzień 1 października obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Muzyki. W Jasnym Pałacu, siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, odbył się koncert zrealizowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Artystycznych i Zespołu Szkół Hotelarsko - Turystycznych w Zakopanem.
W Białce Tatrzańskiej odbyły się Małopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki
Rozstrzygnięto także plebiscyt Wielkie Odkrywanie Małopolski. W kategorii „atrakcja turystyczna” zwyciężyła trasa turystyczna Kopalni Soli Wieliczka z podziemną ekspozycją multimedialną w komorze Kazanów i Lill Górna. Za najlepsze wydarzenie uznano Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. W kategorii „Smacznie i z tradycją - baza gastronomiczną” laureatem został Malinowy Anioł w Zielonkach. Jeśli zaś chodzi o bazę noclegową, to zwyciężył Pensjonat Prezydent w Rabce – Zdroju. Natomiast w kategorii agroturystyka wskazano Gospodarstwo u Majki Biel na Przełęczy Knurowskiej w Ochotnicy Górnej. Małopolską Osobowością Turystyki został Kajetan d’Obyrn, a miejscem z klimatem – Zakopane.
Małopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki
W piątek w Białce Tatrzańskiej zorganizowane zostaną Małopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki. Wydarzenie połączone będzie z rozstrzygnięciem XV Plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski.
I Tatrzański Festiwal Biegowy za nami. Ekstremalne warunki nie odstraszyły biegaczy zdjęcia i film)
Jacek Żebracki (GOPR/Kandahar) z czasem 4h02:33 i Paula Korowaj (Navigatornia) z czasem 5h04:45 zwyciężyli Ultramaraton Tatrzański, który odbył się w sobotę 27 września w Tatrach Zachodnich.
Dwa wypadki w Tatrach. Jeden śmiertelny
TATRY. Na szlaku na Giewont turyści natknęli się na nieprzytomnego mężczyznę. Turyści byli lekarzami, natychmiast podjęli reanimację i wezwali pomoc. Mimo wysiłków ratowników, zmarł on po przewiezieniu do szpitala. To prawdopodobnie Francuz.
XVIII Jazz Camping Kalatówki 2014. Gwiazdy jazzu zjeżdżają w Tatry
Niemal pięćdziesięciu jazzmanów zjedzie na przełomie września i października w Tatry, by wziąć udział w XVIII edycji festiwalu Jazz Camping Kalatówki. Od 29 września aż do 4 października zagrają w górach tej klasy artyści, co Zbigniew i Jacek Namysłowscy, Jacek Kochan, Jerzy Bartz, Tomasz Pruchnicki, Robert Murakowski, Sławek Jaskułke, Leszek Możdżer i wielu innych. Staną też w muzyczne zawody z góralami.
Śmiertelny wypadek w Tatrach
Do śmiertelnego wypadku doszło w okolicy Morskiego Oka. Turysta zginął na szlaku na Przełęcz pod Chłopkiem
Czy Euroregion Tatry ma sens? Rozmowa z Bogusławem Waksmundzkim przewodniczącym Rady Euroregionu Tatry
"Za 20 lat Nowy Targ będzie stolicą dla Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY" - mówi przewodniczący Rady Euroregionu Tatry Bogusław Waksmundzki. Przypomnijmy, w tym roku Euroregion Tatry świętuje jubileusz 20-lecia.
Dzieciństwo w okresie okupacji we współczesnych wspomnieniach mieszkańców Podhala – XXII Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Tatrzańskim
ZAKOPANE. "Dziedzictwo – źródło tożsamości” – pod takim hasłem odbywają się tegoroczne, już XXII Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce. W niedzielę 21 września o godz. 18.oo w Galerii Sztuki W. i J. Kulczyckich (Droga na Koziniec 8) odbędzie się spotkanie z dr Stanisławą Trebunią-Staszel.
Zlot Słowian i Wikingów pod Tatrami (zdjęcia)
Już po raz czwarty na terenie schroniska Głodówka w Bukowinie Tatrzańskiej odbył się Zlot Słowian i Wikingów "Góra Peruna".
Jubileusz Muzeum Tatrzańskiego
Rok 2014 jest rokiem wyjątkowym dla Muzeum Tatrzańskiego, które właśnie obchodzi 125. rocznicę otwarcia. Trzydniowe obchody jubileuszu rozpoczną się 18 września.
Testy melexa zakończone. Czy pojazd zastąpi konne powozy na trasie do Morskiego Oka?
Zakończył się pierwszy, trwający prawie trzy tygodnie, etap testów pojazdu typu Melex, jako jednej z rozważanych form transportu turystów na trasie prowadzącej do Morskiego Oka.
Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z powiatu tatrzańskiego. Dzianisz Górny bezkonkurencyjny (zdjęcia)
W niedzielę w ramach „XIII Tatrzańskich Wici” na stadionie biathlonowym w Kościelisku odbyły się coroczne zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z powiatu tatrzańskiego.
Policja zatrzymała podejrzanego o zabójstwo 16-latka z Zębu
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z zakopiańskimi stróżami prawa rozwikłali zagadkę śmierci 16-latka z Zębu. Dziś zarzut zabójstwa usłyszał w prokuraturze 22-letni mieszkaniec powiatu tatrzańskiego. Nadal nie wiadomo, co było motywem zbrodni.
Rowerem pod Tatrami - trasy na Liptowie i Wysokich Tatrach
Szybkimi krokami zbliża się jesień. Warto więc na koniec ciepłych dni rozważyć rowerową wyprawę górską śladami dzielnego Janosika.
TOPR podsumowuje sezon
Od początku wakacji tatrzańscy ratownicy interweniowali 158 razy, dzięki czemu uratowali 189 osób. Niestety nie obyło się bez wypadków śmiertelnych. Podczas wakacji w Tatrach zginęły trzy osoby. Ponadto ratownicy TOPR otrzymali też kilka fałszywych alarmów o zaginięciach turystów.
Złota Ciupaga dla zespołu z Białki Tatrzańskiej! (zdjęcia z Koncertu Finałowego)
Po wczorajszych sukcesach Podhalan na Międzynarodowym Konkursie Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych, dziś nadeszła informacja o kolejnym sukcesie. Zespół "Białcanie" z Białki Tatrzańskiej zdobył główną nagrodę - Złotą Ciupagę - w kat. zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej. To największy polski sukces na tegorocznym 46. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat w sprawie koni pracujących na trasie do Morskiego Oka
Główny Lekarz Weterynarii zabrał głos w związku z "przekazywaniem przez osoby prywatne żądań dotyczących wprowadzenia zakazu przewozów konnych turystów w Tatrzańskim Parku Narodowym". Marek Pirsztuk oświadczył: "Nie ma podstaw do wydania zakazu prowadzenia takiej działalności".
Elektryczne rowery w TPN
Tatrzański Park Narodowy we współpracy z Tauronem w sierpniu uruchomił autobusową linię „parkuj i jedź” dla turystów wybierających się do Morskiego Oka. Przedsiębiorstwo przekazało również Parkowi 10 elektrycznych rowerów.
Konkurs! Mamy bilety na występ Piotra Bałtroczyka!
W czwartek 28 sierpnia o godz. 20.00 w Hotelu Bania w Białce Tatrzańskiej, w ramach cyklu "Jana na Bani", wystąpi znany kabareciarz Piotr Bałtroczyk. Dla czytelników MalopolskaOnline.pl mamy podwójne zaproszenie na kabaretowe show.
"Z pasji do gór". Cz. 4. "Everest. Najdziksze marzenie"
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na kolejny wieczór czwartkowy. 28 sierpnia, godz.18:00 rozpocznie się spotkanie z cyklu "Z pasji do Gór, cz. 4. Everest. Najdziksze marzenie”. Będzie ono dedykowane Georgowi L. Mallory – w 90. rocznicę brytyjskiej wyprawy na Mt. Everest”.
Udana pilotażowa akcja ubezpieczenie w Tatrach. W ciągu tygodnia ubezpieczyło się 30 tys. osób
Zakończyła się pilotażowa akcja dobrowolnego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dla turystów udających się w Tatry. Ubezpieczenie można było wykupić wraz z biletem wstępu do TPN, w cenie 50 gr za osobę. Ubezpieczenia dotyczyło zarówno polskiej, jak i słowackiej strony gór.
Ratownicy pomagali turystom w "klapkach" zejść ze Świnicy
TATRY. W niedzielę ratownicy TOPR sprowadzali ze Świnicy turystów, których zaskoczyły warunki w górach. Zmarznięci i zmęczeni potrzebowali pomocy. I lepszych butów.
Pikieta na drodze do Morskiego Oka - bojkot transportu konnego w Tatrach (zdjęcia)
"Rano na Parkingu na Palenicy Białczańskiej jedynie pogoda mega nam nie dopisała. Od wczoraj lało (ma się przejaśnić około południa). Nie umieliśmy przeliczyć osób które się stawiły, ale uważamy, że było ich na pewno ponad 100" - relacjonują organizatorzy dzisiejszego protestu.
Nowi zbójnicy i Wierchowe Orlice. Wśród uhonorowanych - prawnuczka "Dziadońki"
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Podczas Sabałowej Nocy odbyła się uroczystość pasowania na zbójników. Kolejny raz uhonorowano także kobiety. Góralki zasłużone dla kultury podhalańskiej otrzymały tytuły Wierchowych Orlic. Jedną z nich jest artystka Filharmonii Krakowskiej, sopranistka Agnieszka Konieczna-Kuk.
Szukali go toprowcy i śmigłowiec, a 25-latek był w domu
Koledzy zgłosili zaginięcie 25-latka. Poszukiwania trwały całą noc z 18 na 19 sierpnia w Tatrach. Nad ranem policjanci znaleźli go w mieszkaniu w Krakowie.
Meleksy na trasie Morskiego Oka już we wtorek
Meleksy pojawią się na trasie do Morskiego Oka już we wtorek 19 sierpnia - informują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Zakończyły się Sabałowe Bajania (wyniki)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Nagrodę Grand Prix w postaci „Bukowiańskiego Buka” otrzymali: Dorota Adamczyk z Szaflar, Ludwik Młynarczyk z Lipnicy Wielkiej na Orawie oraz Zofia Wydro z Baranowa Sandomierskiego i grupa śpiewacza żeńska „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju.
Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się remont parkingu na Palenicy Białczańskiej
Zbudowany ponad pół wieku temu parking na Palenicy Białczańskiej wymaga gruntownego remontu. Ogromny plac, na którym turyści wybierający się do Morskiego Oka zostawiają swoje samochody to ubity teren, który w deszczowe jest pełen błota i kałuż, a w słoneczne - uprzykrza życie użytkownikom chmurami pyłu. Prace ruszyć mają po wakacjach.
Trwają 48. "Sabałowe Bajania" (zdjęcia)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Do niedzieli w Domu Ludowy będą rozbrzmiewać gawędy, śpiew i muzyka przekazywane z pokolenia na pokolenie w różnych zakątkach Polski.
Zmiany na trasie do Morskiego Oka: dyrektor Parku zapowiada "zmianę jakościową" i testy "melexów"
ZAKOPANE. Pomysł rozwiązania problemu transportu konnego do Morskiego Oka został przedstawiony i omówiony podczas dzisiejszej narady w dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego. W spotkaniu uczestniczyli lekarze weterynarii, organizacje prozwierzęce oraz przedstawiciele TPN. W przyszłym tygodniu rozpoczną się testy pojazdów typu Melex.
W Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęły się Sabałowe Bajania (zdjęcia)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Tradycyjnym przejazdem zaprzęgami konnymi przez wieś - kapel i zaproszonych gości rozpoczął się 48. Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Impreza znana jako Sabałowe Bajania potrwa do niedzieli.
Związek Podhalan: utrzymać transport konny w górach
W dyskusji jaka pojawiła się po tym, jak padł jeden z koni pracujących na trasie do Morskiego Oka, głos zabrał także Zarząd Główny Związku Podhalan. W wydanym oświadczeniu czytamy: "Wyrażamy zaniepokojenie prowadzeniem kampanii zmierzającej do dyskredytacji tego tradycyjnego góralskiego zawodu związanego z tatrzańską ziemią i jej kulturą".
Zwłoki młodego mężczyzny znalezione przy drodze do Morskiego Oka. Okoliczności śmierci nieznane
Policja i prokuratura wyjaśniają przyczyny i okoliczności śmierci ok. 20-letniego mężczyzny, którego zwłoki znaleziono dziś rano w Brzezinach, przy drodze z Zakopanego do Morskiego.
Na Drodze do Morskiego Oka padł koń, który ciągnął wóz z turystami (zdjęcia)
TATRY. Zwierze przeszło badania kontrole w ubiegłym tygodniu. Wyniki 8-letniego konia były dobre, dlatego weterynarz dopuścił go do pracy. Służby Parku podkreślają, że powodem wypadku nie było nadmierne obciążenie wozu. Znajdowało się na nim mniej turystów, niż zezwalają przepisy.
Odkryj zwierzęce symbole Tatr
Tatrzański Park Narodowy oraz Restauracja Javorina zapraszają w piątek 8 sierpnia br. o godzinie 18.00 na prelekcję "Symbole Tatr" czyli o mieszkańcach górskich grani, dolin i potoków.
Strażacy usuwali skutki nawałnicy w Zakopanem i Kościelisku (zdjęcia)
POWIAT TATRZAŃSKI. Najwięcej interwencji strażacy odnotowali w Zakopanem i Kościelisku. Wskutek silnych opadów deszczu potoki zamieniły się w rwące rzeki. Woda uszkodziła drogę w Kościelisku. Z kolei w samym Zakopanem zagrożone było rusztowanie pod remontowaną estakadą.
Zabawa w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)
BIAŁKA TATRZAŃSKA. XVIII Festyn Białczański to dwudniowa impreza w ramach Tatrzańskich Wici. Trwająca od soboty zabawa zgromadziła wiele osób pod stokiem Kotelnicy, obok Hotelu Bania. Impreza zakończyć się ma w poniedziałek o świcie.
Konie pracujące w Morskim Oku są zdrowe i w dobrym stanie
Lekarz weterynarii przebadał konie wożące fasiągami turystów do Morskiego Oka. Zbadany został także koń Jawor, który w zeszłym tygodniu potknął się i upadł, po czym wstał i jechał dalej, ale jego potknięcie ożywiło protesty przeciwko wykorzystywaniu koni do pracy.
W Tatrach tłumy turystów. Kolejki na Rysy i Giewont
Jak wynika z szacunków Tatrzańskiego Parku Narodowego - w pierwszych tygodniach wakacji po Tatrach wędrowało ponad 200 tys. osób. Turystów w górach jest tak wielu, że pod niektórymi szczytami - przykładowo Giewontem, czy Rysami - tworzą się kolejki chętnych do wejścia.
Tatry widziane z lotu ptaka (filmy)
Zachęcamy do obejrzenia krótkich filmów zrobionych przy pomocy kamery Gopro Hero 3 i drona Dji Phantom.
Orle Pióra Kurortu Tatrzańskiego - rozdane
- Orle Pióra to lokalne certyfikaty jakości. Chcemy mini uhonorować mieszkańców powiatu, którzy zajmują się nie tylko biznesem, ale też wyróżniają się inną działalnością - tłumaczy starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski.
Trwają pracę nad nowym singlem i klipem Drużyny Mistrzów (film)
Tym razem projekt powstaje we współpracy z Białką Tatrzańską - Kotelnicą Białczańską, czyli kompleksowym systemem wyciągów i przestrzeni rekreacyjnych w Białce Tatrzańskiej.
Dyskusja nad przyszłością przewozów konnych do Morskiego Oka. Obrońcy zwierząt kontra górale
Zlikwidować, ograniczyć lub zastąpić - po upadku konia wiozącego turystów, na nowo rozgorzała dyskusja o konnych wycieczkach do Morskiego Oka. Prym wiodą w niej organizacje zajmujące się ochroną zwierząt.
Zmarł turysta porażony piorunem
W zakopiańskim szpitalu zmarł turysta, którego w poniedziałek na przełęczy pod Wołowcem w Tatrach Zachodnich poraził piorun - informuje Radio Kraków.
Upadek konia na drodze do Morskiego Oka
"W pogoni za dudkami w tym upale nie każdy wytrzymuje. Co z tego, że wozacy muszą m.in. przestrzegać liczby przewożonych osób na jednym wozie, skoro przy odpowiedniej prędkości to nawet z jednym turystą można zagonić konia" - komentuje Marek Rabiasz.
Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim - Z pasji go gór
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na kolejny Wieczór Czwartkowy – „Z pasji do gór, cz.3. Niezwykłe wyczyny”. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.
Ratownik TOPR apeluje do turystów: Ludzie zlitujcie się!
"Ratownicy nie są supermenami, którzy w momencie zawiadomienia teleportują się obok was" - przypomina ratownik TOPR Andrzej Maciata. W apelu do turystów zawarł oczywiste zależności, ale jak zauważa Tatromaniak.pl - niestety nawet one bywają dla wielu osób wędrujących po Tatrach "ciężkie do przyswojenia".
"Górska Moc" - raperzy i sportowcy zachęcają do wypoczynku na Podhalu (zdjęcia)
BIAŁKA TATRZAŃSKA. Dobiegło końca kręcenie ujęć do klipu "Górska Moc". Wzięli w nim udział nowotarscy raperzy - Żaru, Sempu (ParExcellence) oraz krakowski raper Roman Bosski.
Śmiertelny wypadek w Tatrach
Niespełna 20-letnia dziewczyna zginęła dziś w Tatrach. W rejonie Granatów młoda kobieta poślizgnęła się na szlaku i spadła ze skał w przepaść.
Lato z Radiem w Białce Tatrzańskiej: Rodowicz i Markowska (zdjęcia)
BIAŁKA TATRZAŃSKA. W ramach letniej sceny Lata z Radiem, w Białce odbył się koncert Maryli Rodowicz, Patrycji Markowska i zespołu Brathanki.
Czyste Tatry 2014: więcej wolontariuszy - mniej śmieci (zdjęcia)
Wielkie sprzątanie Tatr odbyło się już po raz trzeci i wszystko wskazuje na to, że „Czyste Tatry” zrobiły kolejny krok w kierunku osiągnięcia sukcesu. Do akcji zgłosiło się ponad pół tysiąca wolontariuszy więcej niż przed rokiem, ale znieśli ze szlaków mniej śmieci. To oznacza, że świadomość Polaków powoli się zmienia i jest nadzieja na naprawdę czyste Tatry.
Rozpoczęły się Tatrzańskie Wici
Tegoroczne, XII Tatrzańskie Wici potrwają aż do października. Góralskie imprezy rozpoczęły niedzielne wybory miss Podhala czyli Nośworniyjsyj Góralecki w Białym Dunajcu. Poszczególne imprezy organizowane będą na terenie gmin wchodzących w skład Powiatu Tatrzańskiego.
Pracowity dzień dla ratowników TOPR
TATRY. Ładna pogoda sprawiła, że turyści gromadnie ruszyli na szlaki. Niektórzy przecenili swoje możliwości, inni zapomnieli, że w górach wciąż leży śnieg.
NIK krytycznie o finansowaniu ratownictwa górskiego
Ratownictwo górskie działa prawidłowo i skutecznie. GOPR i TOPR wykonywały wszystkie powierzone przez Ministra Spraw Wewnętrznych zadania - konkluduje wyniki kontroli górskich służb ratunkowych Najwyższa Izba Kontroli.
Wielka akcja sprzątania górskich szlaków "Czyste Tatry"
W piątek, 4 lipca na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem startuje akcja Czyste Tatry. Wolontariusze już po raz trzeci wyruszą na szlaki, by oczyścić je ze śmieci. Pierwsza akcja została przeprowadzona w 2012 roku.
Wypadek w Tatrach (aktualizacja)
TATRY. Do zdarzenia doszło w rejonie Rysów. Poszkodowanych jest dwoje 30-letnich turystów z Wrocławia. Mężczyzna jest ciężko ranny.
Drużyna Mistrzów: zdjęcia do nowego teledysku (zdjęcia)
Na wyciągu Kotelnica w Białce Tatrzańskiej odbył się drugi etap zdjęć do nowego teledysku Drużyny Mistrzów. Tym razem zaprezentowali się sportowcy z klubów Yokozuna Nowy Targ, NKSW-Hoły Team, Chwałek Team oraz deskorolkarze "Nogi Węża". Klip o nazwie "Górska Moc" ma zachęcać do aktywnego wypoczynku w naszych górskich rejonach.
Wystawa "Zwierzęta pod Tatrami"
ZAKOPANE. W sobotę 28 czerwca o godzinie 18 zapraszamy na wernisaż wystawy pt. Zwierzęta pod Tatrami zrealizowanej przez Galerię pod makiem w bardzo nietypowym miejscu...
10-lecie Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej (zdjęcia)
Koncerty Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej od początku jej istnienia cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców Zakopanego i turystów. Nie inaczej było podczas gali podsumowującej 10 lat istnienia orkiestry, która odbyła się w hotelu Belvedere.
Rajd "Powitanie Lata" (zdjęcia)
W Bukowinie Tatrzańskiej zorganizowana została trzecia edycja Rajdu Dzieci i Młodzieży "Powitanie Lata". W tym roku trasa rajdu wiodła z Białki Tatrzańskiej – Kaniówki przez Wierch Głodowski, Brzegi, Wierch Niski, Wierch Przeddomiański do Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej.
Msza Świętojańska w wykonaniu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej w Zakopanem (zdjęcia)
W zakopiańskim Kościele Św. Krzyża odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji artystów Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej oraz Księży: Stanisława Szyszki, Stanisława Olszówki i Kazimierza Podsiadły w 50-lecie ich kapłaństwa
Turysta z Polski zginął w słowackich Tatrach
Mężczyzna spadł z Pośredniej Grani. To szczyt, na który nie prowadzi żaden szlak. Do tragedii doszło w trakcie drogi powrotnej - informuje TVP Info.
Akcja "Nie mów do mnie misiu"
Na parkingu przed wjazdem do Morskiego Oka ekolodzy z organizacji WWF zorganizowali akcję „Nie mów do mnie misiu”, która przekonywać miała turystów, że niedźwiedzie, to nie misie do przytulania, ale dzikie zwierzęta. W akcji brał udział aktor Michał Żebrowski.
Śmierć w Tatrach
TATRY. W rejonie Rysów doszło dziś przed południem do wypadku. Turysta, około 40-letni mężczyzna, najprawdopodobniej w wyniku poślizgnięcia się upadł z dużej wysokości ponosząc śmierć na miejscu.
„Koncerty w Zakopanem” wiosna – lato 2014
Stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych w czerwcu b.r. rozpoczyna XV edycję koncertów i imprez towarzyszących „Koncerty w Zakopanem”, wiosna - lato 2014. W tym roku całość artystycznych wydarzeń poświęcona jest zakopiańskiej Rodzinie Pawlikowskich.
Tatrzański Park Narodowy oszacował szkody wywołane gwałtowną ulewą
Straty w TPN wyceniono na 3 miliony złotych. Park liczy na wsparcie finansowe z rezerwy budżetowej państwa.
Nowa Atrakcja Park Miniatur Zabytków Podtatrza w Niedzicy (zdjęcia)
Otwarty Park Miniatur Zabytków Podtatrza w Niedzicy. Jest to nowa atrakcja, w której każdy znajdzie coś dla siebie, w Parku Miniatur znajdują się zabytki sakralne, zamki i wiele innych miniatur. Wszystkie zostały przygotowane w skali 1:20.
Tragedia w Tatrach
W Tatrach, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich ratownicy TOPR odnaleźli ciało 29-letniego turysty. Mężczyzna był poszukiwany od wczoraj, po zgłoszeniu że nie wrócił na kwaterę.
Biblioteka Górska w tatrzańskim schronisku
Tatrzańskie Schronisko PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki uruchomiło dla turystów w starej drewnianej szafie Bibliotekę Górską.
Bal Narciarza na zakończenie sezonu
W piątek 23 maja w Dworcu Tatrzańskim w Zakopanem odbędzie się I Zakopiański Bal Narciarza.
W Tatrach - śnieg, w dolinach - woda
W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. Ratownicy odradzają wyjścia w góry, a władze powiatu apelują o "przegląd odwodnień w obejściach swoich posesji".
Lipcowa akcja Czyste Tatry
Już niespełna dwa miesiące pozostały do finału trzeciej edycji akcji Czyste Tatry. Na stronie internetowej projektu trwają zapisy dla wolontariuszy, a organizatorzy starają się, by lipcowe dni spędzone na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem, dla wszystkich uczestników były niezapomnianym przeżyciem.
Małe Ciche: XVIII Konkursu Wiedzy o TPN (zdjęcia)
Świat roślin Tatrzańskiego Parku Narodowego był tematem zorganizowanego 8 maja 2014 roku w Szkole Podstawowej w Małem Cichem XVIII Konkursu Wiedzy o Tatrzańskim Parku Narodowym. Główne cele zmagań konkursowych to upowszechnianie i pogłębianie wśród uczniów szkół podstawowych wiedzy o Podhalu i Tatrzańskim Parku Narodowym, rozbudzenie zainteresowań środowiskiem naturalnym i jego znaczeniem dla człowieka.
Nagrodą "Lindada" otrzymał Józef Koszarek "Benkowy"
Podczas festynu "Lindada - u zbiegu kultur 2014", który odbył się w Leśnicy - Groniu, miała miejsce uroczystość wręczenia statuetki "Lindady" - Nagrody Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska w dziedzinie twórczości artystycznej, ochrony i upowszechniania kultury ludowej.
Doroczny Konkurs Wiedzy o Tatrzańskim Parku Narodowym
W czwartek 8 maja w Szkole Podstawowej w Małem Cichem odbędzie się kolejny, już XVIII Konkurs Wiedzy o Tatrzańskim Parku Narodowym. Tematem tegorocznej edycji jest "Świat roślin Tatrzańskiego Parku Narodowego".
Śnieg zaskoczył turystów w Tatrach. Odnaleziono błądzącą turystkę
W niedzielę nad ranem na Kasprowym Wierchu leżała 22 centymetrowa warstwa śniegu. Ratownicy TOPR o poranku poinformowali, że udało im się odnaleźć w nocy turystkę, która samotnie wybrała się w rejon Starorobociańskiego Wierchu i błądziła nie mogąc odnaleźć szlaku.
Jarosław Gowin: "Tu serce wolności bije najmocniej"
TATRY. - Chcemy być liderami w Europie. Wnieśliśmy do Europy wspaniałe pokolenie polskiej młodzieży. Nasi rolnicy i przedsiębiorcy podbijają rynki europejskie - mówił podczas wizyty w Morskim Oku Jarosław Gowin.
Spotkanie Ludzi Gór na na Kasprowym Wierchu (zdjęcia)
Na szczycie "świętej góry narciarzy" odbyło się VII Spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu. Miłośnicy Tatr, mieszkańcy Zakopanego, turyści, przewodnicy tatrzańscy, ratownicy TOPR oraz pracownicy PKL wzięli udział we Mszy Świętej na szczycie Kasprowego.
Turystka spadła w przepaść. Zginęła na miejscu
TATRY. Kobiety szły szlakiem na Przełęcz Krzyżne. Jedna z nich straciła równowagę i upadła. Druga - wezwała pomoc. Jednak nie czekając na ratowników - sama zeszła do rannej towarzyszki. Wtedy runęła w przepaść.
Głośne czytanie w bibliotece
Gminna Biblioteka Publiczna im. Michaliny Ćwiżewiczowej w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęła realizację zajęć literackich pod hasłem „Głośne czytanie w bibliotece”. Są to cykliczne spotkania, organizowane dla dzieci raz na kwartał, podczas których zaproszeni goście znani i nieznani z terenu naszej gminy czytają młodym słuchaczom bajki, baśnie, legendy, wiersze, opowiastki.
Modernizacja sceny w Domu Ludowym (zdjęcia)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Jubileusz 90-lecia istnienia Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka był okazją bo sfinansowanie modernizacji sceny w Domu Ludowym i wykonanie nowej teatralnej scenografii. - Dla Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” scena jest podstawą działania, a odnowiona staje się wizytówką Domu Ludowego - przypominają pracownicy "Ludówki".
W górach zima, w dolinach wiosna. Dywan krokusów na Kalatówkach (zdjęcia)
TATRY. Zdjęcia krokusów rosnących przy schronisku na Kalatówkach i wiosenno-zimowe tatrzańskie plenery.
Szymon Ziobrowski nowym dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego
Szymon Ziobrowski został nowym dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). - Na pana barkach będzie spoczywał obowiązek ochrony Tatr, ale i udostępniania gór turystom - powiedział do niego minister ochrony środowiska Maciej Grabowski, powołując go dziś na stanowisko.
Sprzątnie po halnym (zdjęcia)
W Tatrach trwają przygotowania do sezonu letniego. W pierwszej kolejności władze parku próbują uprzątnąć tatrzańskie doliny po wielkim halnym, który miał miejsce w minione święta.
Białka Tatrzańska dowodem na to, że Polska jest piękna (film)
Umieszczony w sieci dwa tygodnie temu film "Poland is beautiful" ("Polska jest piękna") ma już blisko 440 tys. odsłon. Twórcy filmu - jedna z agencji reklamowych z Podkarpacia - prezentują ich zdaniem kilka najpiękniejszych zakątków Polski, które sfilmowali przy okazji realizacji różnych projektów w 2013 roku. Wśród nich jest Białka Tatrzańska.
TPN rozpoczyna usuwanie powalonych przez wichurę drzew (zdjęcia)
TATRY. W Dolinie Chochołowskiej od kilku tygodni trwa usuwanie powalonych przez wiatr drzew. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego prace dopiero mają się rozpocząć, bowiem TPN musiał ogłosić przetarg na wykonanie prac porządkowych. Jak mówi dyr. Paweł Skawiński - wiatrołomy nie będą usuwane z terenów rezerwatów ścisłych, gdzie powalone świerki pozostawione zostaną przyrodzie.
Zakończył się Góralski Karnawał
BUKOWINA TATRZAŃSKA. W ramach 42. Góralskiego Karnawału przeprowadzono tradycyjne konkursy. W Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych wzięło udział ponad 50 zespołów. W Przeglądzie par tanecznych i konkursie tańca zbójnickiego - 49 par i grup tanecznych.
Wyścigi kumoterek w Bukowinie Tatrzańskiej nie odbędą się
Niedzielny wyścig kumoterek w Bukowinie Tatrzańskie został odwołany. Organizatorzy Góralskiego Karnawału podjęli taką decyzję ze względu na pogodę.
Kulinarne spotkania w BUKOVINA Terma Hotel SPA
W BUKOVINA Terma Hotel SPA trwa „Kulinarny Festiwal Współczesnej Góralszczyzny”, czyli wielkie święto gotowania z udziałem uczestników programu „Top Chef”. Goście i przyjaciele Sylwestra Lisa, szefa kuchni, jednego z finalistów programu - co weekend prezentują swoje popisowe dania i nowatorskie techniki kulinarne. Odbędą się jeszcze cztery spotkania z najlepszymi kucharzami.
Podwyżka cen biletów do Tatrzańskiego Parku Narodowego
Od 1 marca turyści zapłacą więcej za bilety do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wcześniejsza cena wynosiła 4 zł za bilet normalny i 2 zł za bilet ulgowy. Nowe bilety będą kosztowały 5 zł za normalny i 2 zł i 50 groszy za ulgowy.
Rozpoczął się 42. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Paradnym przejazdem przez wieś rozpoczął się pod Tatrami Góralski Karnawał.
Polo Snow Masters 2014 – królewskie rozgrywki na śniegu
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Kompleks BUKOVINA Terma Hotel SPA po raz drugi współorganizuje międzynarodowy turniej polo na śniegu – BUKOVINA Polo Snow Masters 2014. Zmagania jeźdźców będzie można podziwiać już od 30 stycznia (czwartek) do 2 lutego (niedziela), także podczas finałowego turnieju, który zostanie rozegrany w przedostatni dzień zawodów.
Zbliża się 42. Góralski Karnawał (zdjęcia arch.)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. 42. Góralski Karnawał, czyli Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, Konkurs Tańca Zbójnickiego, Popis Par Tanecznych, Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich i wyścigi kumoterek - zorganizowany zostanie w dniach 5 - 9 lutego br.
Polsko-słowackie spotkanie w sprawie organizacji ZIO
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Organizacja Igrzysk w Polsce i na Słowacji była tematem wspólnej konferencji przedstawicieli władz polskich oraz słowackich, która odbyła się w BUKOVINA Terma Hotel SPA. Uznano, że "ZIO 2022 są szansą na dynamiczny rozwój Podhala".
W Tatrach znaleziono ciało poszukiwanego od soboty 17-latka
Od soboty trwały poszukiwania 17-letniego mieszkańca Zakopanego. W niedzielę wieczorem w rejonie Małego Giewontu ratownicy TOPR odnaleźli jego ciało.
Tragedia w Tatrach. Turysta zginął w rejonie Rysów
Ratownicy TOPR wzywani byli w sobotę na pomoc kilkakrotnie. Do tragedii doszło w Tatrach Wysokich. Nie żyje turysta, który spadł z Rysów. Inny turysta uległ wypadkowi na Świnicy. Kolejne osoby były ewakuowane z Kopy Kondrackiej.
V Międzynarodowy Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży „Zimowa bajka w Tatrach” (zdjęcia)
ZAKOPANE. - Śniegu w Zakopanem nie ma, ale festiwal - Zimowa bajka w Tatrach – jest i to już piąty raz – mówiła witając uczestników Festiwalu Larysa, która tradycyjnie już poprowadziła imprezę - „młodych talentów” w kinie „Sokół”.
Muzeum Tatrzańskie zaprasza na spotkanie z historią narciarstwa
W najbliższą niedzielę Wojciech Szadkowski zabierze słuchaczy do początków narciarstwa podczas prezentacji "Wokół telemarku, skijorzy, łuku z oporu i świata dawnych nart".
Trzymiesięczne dziecko z Białki Tatrzańskiej w stanie ciężkim zabrane do szpitala
Do szpitala dziecięcego w Krakowie został zabrany trzymiesięczny chłopiec z Białki Tatrzańskiej, który z poważnymi obrażeniami głowy trafił do zakopiańskiego szpitala. Policja i prokuratura podejrzewają, że dziecko mogło zostać pobite przez ojca.
Wypadek w Tatrach
TATRY. Mężczyzna wspinał się w rejonie Kościelca i spadł z dużej wysokości. Pomoc wezwał towarzyszący mu inny taternik. Ratownicy TOPR przetransportowali go śmigłowcem do szpitala w Zakopanem. Stan rannego jest ciężki.
Starosta tatrzański: Goście wybrali Zakopane
ZAKOPANE. Starosta tatrzański wierzy, że mimo szkód jakie przyniósł halny - sezon będzie udany. - Turyści kochają Zakopane i góry. Stoki są dobrze przygotowane, będzie wspaniała atmosfera. Turyści na pewno nie zdradzą Zakopanego - mówi Andrzej Gąsienica Makowski.
Większość szlaków turystycznych w Tatrach jest nadal zamkniętych
TATRY. - Ze względu na powalone drzewa oraz trwające prace ich usuwania aktualnie szlaki turystyczne przebiegające przez tereny leśne nie są dostępne - informuje Szymon Ziobrowski z TPN. Zamknięte pozostają: Dolina Strążyska do Polany Strążyskiej, Kuźnice - Polana Kalatówki, Zazadnia - Rusinowa Polana oraz Palenica Białczańska - Morskie Oko - Wodogrzmoty Mickiewicza - Stara Roztoka.
Ponad milion złotych na telewizyjną promocję krakowsko-tatrzańskich igrzysk olimpijskich
Od dziś w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych należących do grupy TVN i grupy Polsat emitowany będzie spot „Kraków 2022 - Marzenia się spełniają”. Film z udziałem m.in. Justyny Kowalczyk, Adama Małysza, Mariusza Czerkawskiego i Katarzyny Rogowiec ma promować ideę Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie i na Podtatrzu w 2022 roku.
Konkurs plastyczny "Niedługo zima, czyli co zwierzęta robią jesienią"
ZAKOPANE. W Muzeum Przyrodniczym Tatrzańskiego Parku Narodowego odbyło się rozdanie nagród w konkursie plastycznym "Niedługo zima, czyli co zwierzęta robią jesienią". Na konkurs wpłynęły 832 prace z 32 szkół podstawowych i przedszkoli powiatu tatrzańskiego, w tym 222 prace z klas „0” w szkołach podstawowych i grup starszaków w przedszkolach oraz 610 prac z klas I – III w szkołach podstawowych.
Konferencja w ramach projektu "Forum Miast Euroregionu Tatry". Podpisano deklarację powołania stałego Forum Miast
ZAKOPANE. - Rozpoczynamy lokalną współpracę pomiędzy Polską i Słowacją w zakresie wspólnych działań, związanych m.in. z ekologią i ładem przestrzennym. Wspieramy się przy tym ekspertami z różnych dziedzin w zakresie prezentowanych zagadnień - mówił otwierając konferencje Janusz Majcher.
Stypendia Starosty Tatrzańskiego dla najzdolniejszych absolwentów zakopiańskich szkół (zdjęcia)
ZAKOPANE. - Pamiętajcie, tego co macie, co zdobyliście, ani ogień, ani wiatr, ani woda nie zabierze. Zdobyte wiadomości, wiedza, wychowane - będzie wam zawsze procentowało - mówił Andrzej Gąsienica Makowski do najlepszych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Tatrzański. Podczas spotkania w Jasnym Pałacu - byłym uczniom wręczono jednorazowe stypendia za ub. rok szkolny.
Spadkobiercy odzyskują nieruchomości w Tatrach
Antoni Uznański odzyskał już dwie znacjonalizowane w 1945 r. nieruchomości położone w Tatrzańskim Parku Narodowym. Potomek właściciela lasów i nieruchomości na Podhalu zapowiada, że będzie domagał się zwrotu całego majątku po swoim dziadku.
Laureaci konkursu "Tatrzańska" Jesień" (zdjęcia)
Andrzej Sliwiński z Poronina wygrał - w kategorii dorosłych - tegoroczną edycję konkursu fotograficznego "Tatrzańska Jesień 2013", zorganizowanego przez Zarząd Powiatu Tatrzańskiego oraz Tatrzańską Agencję Rozwoju, Promocji i Kultury.
"Marki Tatrzańskie" przyznane (zdjęcia)
ZAKOPANE. W "Jasnym Pałacu", siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie lokalnych certyfikatów jakości "Marka Tatrzańska", które przyznawane są rokrocznie wyróżniającym się podhalańskim produktom, osobom i wydarzeniom, w pięciu kategoriach.
Nagroda im. Orkana dla Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej
Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej otrzymał Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski.
Zakończyło się XV Tatrzańskie Forum Gospodarcze (zdjęcia)
W hotelu Belvedere w Zakopanem odbyło się XV Tatrzańskie Forum Gospodarcze, które połączone było z rocznicą 20-lecia powstania Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
Opowieść o Shishapangmie - w zakopiańskim Dworcu Tatrzańskim (zdjęcia)
W zakopiańskim Dworcu Tatrzańskim odbyło się spotkanie z uczestnikami niezwykłej wyprawy na na Shishapangmę, podczas której młody zakopiańczyk Andrzej Bargiel dokonał niezwykłego wyczynu – zjechał na nartach z ośmiotysięcznika.
Czy zniknie TANAP? Inwestycje realizowane w Tatrach mogą doprowadzić do odebrania statusu parku narodowego
Słowackie Tatry mogą utracić status parku narodowego. Powodem są inwestycje w infrastrukturę narciarską w słowackich Tatrach. Decyzja o ewentualnym odebraniu słowackiemu obszarowi statusu "parku narodowego" będzie miała także skutki dla parku narodowego w polskiej części Tatr.
"Olimpijczycy spod Tatr" w Krakowie
W Hotelu Francuskim, w Sali Olimpijskiej, w której w roku 1919 utworzono Polski Komitet Olimpijski odbyła się promocja albumu "Olimpijczycy spod Tatr" zrealizowanego w ramach mikroprojektu pt.: "Olimpijczycy Polscy i Słowaccy spod Tatr” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry”.
Wystawa uczniów Kenara: "Projekty artystyczne inspirowane Tatrami" (zdjęcia)
W zakopiańskim Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara odbył się wernisaż wystawy „Projekty artystyczne inspirowane Tatrami”, podczas której zaprezentowane prace uczniów szkoły.
Polsko-słowackie obrady w Euroregionie "Tatry"
Przez dwa dni w siedzibie Związku Euroregion “Tatry” w Nowym Targu obradowała Polsko-Słowacka Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Transgranicznej pod przewodnictwem sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Piotra Stachańczyka, jego słowackiego na tyn stanowisku Jozefa Bučka, ambasadorów Tomasza Chłonia i Vasila Grivny oraz zaproszonych gości.
Tatrzańska olimpiada oficjalnie zgłoszona
Polski Komitet Olimpijski oficjalnie zgłosił dziś Kraków jako miasto zamierzające ubiegać się o prawo organizowania w 2022 r. XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich – poinformowała Jagna Marczułajtis-Walczak, która po stronie polskiej koordynuje całe przedsięwzięcie. Decyzja, które miasto otrzyma prawo organizacji igrzysk, zapadnie w wakacje 2015 r.
Tatry po słowackiej stronie - zamknięte dla turystów
Od 1 listopada zamknięte zostają wszystkie wysokogórskie szlaki turystyczne po słowackiej stronie Tatr. Powodem jest ochrona przyrody. Trasy powyżej schronisk dostępne będą dla turystów od połowy czerwca przyszłego roku.
Powstaje plan ochrony Tatrzańskiego Parku Narodowego
Firma KRAMEKO Sp. z o.o. z Krakowa wraz z Burmistrzem Miasta Zakopane i wójtami gmin Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin zapraszają na cykl spotkań dyskusyjnych, dotyczących projektu „Planu ochrony Tatrzańskiego Parku Narodowego uwzględniającego zakres Planu Ochrony Natura 2000 Tatry”. Pierwsze z nich odbyło się w Sali Obrad Urzędu Miasta Zakopane.
„Olimpijczycy spod Tatr” - konferencja połączona z promocją książki (zdjęcia)
NOWY TARG. Do dziś 195 sportowców z Podhala wystąpiło na arenach igrzysk olimpijskich. Zdobyło w sumie pięć medali - jeden złoty i cztery brązowe. W Euroregionie „Tatry” w Nowym Targu odbyła się dziś konferencja połączona z promocją książki „Olimpijczycy spod Tatr”. Gościem honorowym był Wojciech Fortuna, złoty medalista z Sapporo.
Caritas pomoże zabezpieczyć podhalańskie domy zniszczone przez grad
W gminie Bukowina Tatrzańska dachy niektórych domów zniszczone przez gradobicie w sierpniu wciąż są zabezpieczone tylko folią i plandekami. Caritas Archidiecezji Krakowskiej włączyła się w pomoc najuboższym rodzinom, które nie mogą same wyremontować swoich domów.
Konferencja "Olimpijczycy spod Tatr"
NOWY TARG. Starosta nowotarski, Powiatowe Centrum Kultury oraz Nowotarski Klub Olimpijczyka zaprasza na konferencję połączoną z promocją albumu "Olimpijczycy spod Tatr" poświęconą historii występów Olimpijczyków z Podhala na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.
Zakopiańskie love story - wystawa (zdjęcia)
W zakopiańskiej Willi Oksza oglądać można najnowszą wystawę Muzeum Tatrzańskiego, która powstała przy współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym - "Ruda Wanda i Opcio - zakopiańskie love story?"
Biegiem na Kasprowy Wierch, czyli VI Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę 2013 (zdjęcia)
TARY. Około 350 zawodników wzięło udział w tegorocznym Tatrzańskim Biegu Pod Górę. Trasę z Ronda Jana Pawła II w Zakopanem przez Myślenickie Turnie, na szczyt Kasprowego Wierchu najszybciej pokonał Daniel Wosik z Ostrowca Świętokrzyskiego. Potrzebował na to 53 minut. Rekord trasy nie został pobity.
Turniej Tańca - Tatry Cup Dance (zdjęcia)
NOWY TARG. W Hali Gorce zorganizowany został turniej taneczny Tatry Cup Dance Festival 2013. W programie znalazły się tańce standardowe i latynoamerykańskie. Swoje umiejętności zaprezentowali uczestnicy w różnych kategoriach wiekowych. Dodatkową atrakcją był występ wicemistrzów świata kategorii Junior z Polski Adriana Kopczyńskiego i Eweliny Mikołajewskiej.
Władysław Cywiński - wspomnienie
W Tatrach Słowackich, w rejonie Tępej, zginął w sobotę Władysław Cywiński, znawca topografii Tatr, autor Przewodników Szczegółowych po Tatrach, ratownik TOPR.
Śmiertelny wypadek w Tatrach. Zginął ratownik TOPR
W sobotę słowaccy ratownicy górscy zostali powiadomieni, że w Dolinie Złomisk doszło do wypadku. Polski turysta był świadkiem jak wspinacz odpadł od ściany. O zdarzeniu powiadomiona została także centrala TOPR. Potwierdzono, iż zginął ratownik TOPR, Władysław Cywiński.
Wycieczka w Tatry wieczorową porą (zdjęcia)
TATRY. Michał Adamowski prezentuje fotorelację ze swojego wieczornego spaceru w rejonie Kasprowego Wierchu.
Poseł Mularczyk do premiera Tuska: "czy wyzbywanie się majątku Skarbu Państwa odbywa się na zasadach wolnej amerykanki?"
"Czy przygotowana została jakakolwiek strategia rozwoju turystyki na terenie Karpat, czy też wyzbywanie się majątku Skarbu Państwa pozwalającego na prowadzenie działalności turystyczno-wypoczynkowej na tym terenie odbywa się na zasadach "wolnej amerykanki" - pisze w zapytaniu poselskim Arkadiusz Mularczyk. Jego wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów dotyczy strategii rozwoju polskiej turystyki na terenie Beskidu Sądeckiego, Tatr i Beskidu Żywieckiego.
Konkurs fotograficzny - Tatrzańska Jesień 2013
ZAKOPANE. Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury jest organizatorem dorocznego konkursu fotograficznego "Tatrzańska Jesień". Prace można nadsyłać na adres agencji do 18 listopada br.
Starosta tatrzański o remoncie estakady: "za rok droga zostanie oddana do użytku"
Trwa modernizacja estakady w Zakopanem. Na konferencji prasowej starosta Andrzej Gąsienica Makowski przedstawił harmonogram prac przy przebudowie jednego z najważniejszych punktów komunikacyjnych w Zakopanem.
Tragiczny wypadek w Tatrach
Do wypadku doszło pod Rysami. Mężczyzna idący szlakiem w rejonie Grzędy odpadł od łańcuchów. Całe zdarzenie widzieli inni turyści, którzy powiadomili TOPR. Ratownicy użyli śmigłowca, by szybko dotrzeć na miejsce wypadku, ale mężczyzna już nie żył.
Uznańscy domagają się zwrotu znacjonalizowanych ziem w Tatrach
Potomek dawnego właściciela części lasów tatrzańskich Antoni Uznański wyrokiem sądu odzyskał dwie znacjonalizowane w 1945r. nieruchomości położone w Tatrzańskim Parku Narodowym. Teraz walczy o zwrot całego majątku swojego dziadka hrabiego Uznańskiego. Jak mówi: "Zagarnięcie naszego majątku w 1945r. przez państwo było bezprawne. Będę walczył o wszystkie części majątku mojego dziadka".
Zlot Słowian i Wikingów Góra Peruna w Bukowinie Tatrzańskiej
W Schronisku na Głodówce odbył się coroczny Zlot Słowian i Wikingów "Góra Peruna".
Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim - "Szusem przez historię nart" (część pierwsza)
ZAKOPANE. Pierwszy po wakacjach wieczór z cyklu Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim zorganizowany zostanie w czwartek 19 września br. o godz. 18 w Dworcu Tatrzańskim przy ul. Krupówki 12. Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego opowie tym razem o historii polskiego narciarstwa. Organizatorami spotkania są: Dworzec Tatrzański i Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego.
Jubileuszowe pasterskie spotkanie na Kopieńcu. "Spotkania te stały się naszym obowiązkiem i tradycją"
TATRY. "W imieniu wszystkich rodzin, które kiedyś gazdowały na Kopieńcu serdecznie zapraszamy na X pasterskie spotkanie na Kopieńcu" - pisze w imieniu organizatorów Andrzej Skupień. W niedzielę o godzinie 11.oo odprawiona zostanie uroczysta Msza św., po której rozpocznie się spotkanie przy szałasach, muzyka, śpiew i poczęstunek.
Sezon wakacyjny pod Tatrami i w Pieninach - udany
To był wyjątkowo udany sezon pod względem frekwencji turystycznej - powiedział PAP Andrzej Kawecki z Biura Promocji Zakopanego. Potwierdzają to m.in. statystyki wyjść w Tatry.
Drugi dzień muzycznego festiwalu w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
Trwa Muzyczna Zohylina - VI Otwarte Spotkania Artystyczne w Schronisku na Głodówce w Bukowinie Tatrzańskiej. Drugiego dnia gwiazdą wieczoru był zespół "U Studni".
Rozpoczęły się doroczne Otwarte spotkania Artystyczne Muzyczna Zohylina (zdjęcia)
W schronisku na Głodówce w Bukowinie Tatrzańskiej, koncertem duetu Paffulon w składzie Jacek Bieleński i Włodzimierz Kiniorski, rozpoczęły się wczoraj wieczorem VI Otwarte Spotkania Artystyczne Muzyczna Zohylina. Dziś przez cały dzień w schronisku odbywają się przesłuchania konkursowe w ramach Konkursu Piosenki Różnej.
Dyrektorem Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY została Agnieszka Pyzowska
NOWY TARG/KIEŻMARK. Podczas pierwszego posiedzenia Zgromadzenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY wybrano władze nowego stowarzyszenia. Zgromadzenia składa się z 14 osób. 7 reprezentuje Związek Euroregion Tatry - Władysław Bieda, Paweł Dziuban, Antoni Karlak, Michał Jarończyk, Stanisław Łukaszczyk, Grzegorz Niezgoda, Bogusław Waksmundzki).
Śmiertelny wypadek w Tatrach
TATRY. 29-letnia turystka z Sosnowca podczas zejścia ze Świnicy (2301 m.n.p.m.) spadła w przepaść. Zginęła na miejscu.
Kąpiel w tatrzańskim stawie skończyła się interwencją ratowników
Dwoje funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki SG w Zakopanem udzieliło pomocy poszkodowanemu turyście, który kąpiąc się wbrew zakazowi w Czarnym Stawie w Tatrach - wybił sobie bark i z powodu silnego bólu nie był w stanie zejść z gór o własnych siłach.
Znamy laureatów Sabałowych Bajań
BUKOWINA TATRZAŃSKA. W tegorocznej edycji Sabałowych Bajań wzięło udział 46 gawędziarzy, 54 instrumentalistów 39 śpiewaków solistów, 45 grup śpiewaczych, 3 starostów weselnych oraz jeden drużba weselny. W festiwalu wzięli udział mieszkańcy województw małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, łódzkiego, wielkopolskiego oraz pomorskiego.
Sabałowe Bajania - w niedzielę zakończenie festiwalu (zdjęcia)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Dobiegają końca 47. Sabałowe Bajania. W niedzielne popołudnie poznamy laureatów Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych.
Szacowanie strat po piątkowej burzy z gradem. Najbardziej ucierpiała Bukowina Tatrzańska (zdjęcia)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Podtopione budynki i uszkodzone dachy - to efekt kilkuminutowej, gwałtownej burzy jaka przeszła nad Bukowiną Tatrzańską. Strażacy interweniowali kilkanaście razy. Ulewa połączona z gradobiciem uszkodziła kilka budynków, samochodów i powaliła drzewa. Na szczęście nikt nie został ranny.
Żywy napis "Kocham rower" (zdjęcia)
W pierwszych dniach sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej spotkali się pasjonaci kolarstwa. Kibicując kolarzom 70. Tour de Pologne stworzyli żywy napis „Kocham rower”.
Trwa cykl imprez folklorystycznych w ramach Tatrzańskich Wici (zdjęcia)
PODHALE. Przed nami jeszcze kilka dużych imprez organizowanych przez poszczególne gminy podhalańskie. Czekają nas m. in. Strażackie Śpasy, Święto Lasu, Konkurs Drwali, Tatrzańska Ścigacka, Dzień Misia, Miodu i Bartników oraz Polaniarski Osod. Szczegóły poniżej.
O Wiesławie Stanisławskim - Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim
ZAKOPANE. We wtorek 6 sierpnia o godz. 20 odbędzie się w Dworcu Tatrzańskim wieczór górski z cyklu "Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim". Jego głównym bohaterem będzie Wiesław Stanisławski – jeden z najwybitniejszych taterników okresu międzywojennego. Opowie o nim Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie).
Bezpieczna turystyka w górach - propozycja dla tych, którzy chcą pewnie poruszać się po górach
Rozpoczęły się zapisy na Akademię Górską, która odbędzie się w Zakopanem i w Tatrach na początku września. Organizatorzy zapraszają do udziału w Akademii turystów i wspinaczy z całej Polski, bez względu na stopień znajomości gór i poziom zaawansowania we wspinaczce górskiej.
Zakończył się I Tatrzański Zlot Świętego Krzysztofa (zdjęcia)
NOWY TARG. Na zakończenie I Tatrzańskiego Zlotu Świętego Krzysztofa uczestnicy spotkania wzięłi udział we Mszy Świętej polowej połączonej z poświęceniem pojazdów mechanicznych. Po uroczystościach religijnych - na nowotarskim lotnisku zorganizowany został Piknik Rodzinny.
Premierowe "Wesele Góralskie" w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Wiyrchowianie” (zdjęcia)
W Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej odbyło się premierowe przedstawienie „Wesela Góralskiego” w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.
Posłowie PiS domagają się kontroli prywatyzacji spółki "Polskie Tatry" oraz pytają o sprzedaż Geotermii Podhalańskiej
Podczas konferencji w zakopiańskich Kuźnicach, posłowie Prawa i Sprawiedliwości poinformowali, że złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Skarbu Państwa w sprawie prywatyzacji spółki „Polskie Tatry”. Zwrócili się także do szefa CBA o podjęcie działań mających na celu osłonę antykorupcyjną postępowania. Pytają - "komu, jak i dlaczego rząd Tuska chce sprzedać Polskie Tatry" oraz sprzeciwiają się "niezrozumiałej prywatyzacji kolejnych przedsiębiorstw na Podhalu".
Tatry: śmierć na szlaku
52-letni turysta zmarł po nieszczęśliwym upadku na Zawracie.
Janusz Yanina Iwański - koncert poświęcony był zespołowi The Beatles (zdjęcia)
ZAKOPANE. W Dworcu Tatrzańskim wystąpił Janusz Yanina Iwański. Koncert poświęcony był zespołowi The Beatles.
Więźniowie remontują tatrzańskie szlaki
Więźniowie osadzeni w zakładzie karnym w Nowym Sączu podczas wakacji będą remontować tatrzańskie szlaki. Na najbliższy tydzień zaplanowano remont drogi w Dolinie Kościeliskiej oraz szlaku nad Morskim Okiem.
Dwie osoby porażone piorunem w Tatrach
TATRY. Piorun poraził dwoje turystów. Do zdarzenia doszło w rejonie Hali Gąsienicowej. U jednej z osób nastąpiło zatrzymanie akcji serca i potrzebna była reanimacja. Ratownicy TOPR śmigłowcem przetransportowali oboje poszkodowanych do zakopiańskiego szpitala.
Blok górski w ramach projektu „Czyste Tatry” 2013
ZAKOPANE. Stowarzyszenie Czysta Polska zaprasza na pokaz filmów górskich i przyrodniczych oraz spotkania z wyjątkowymi gośćmi: himalaistą Piotrem Pustelnikiem, podróżniczką i dziennikarką Moniką Rogozińską oraz dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawłem Skawińskim.
Finał akcji Czyste Tatry 4-7 lipca
Stowarzyszenie Czysta Polska zaprasza na finał akcji Czyste Tatry. W sobotę 6 lipca wolontariusze wyruszą sprzątać tatrzańskie szlaki. Zbiórka rano na Dolnej Równi Krupowej. Ilu nas będzie? Prawdopodobnie ponad 1000! W niedzielę 7 lipca o godz. 11 w Muzeum Sztuki XX Wieku Willa Oksza odbędzie się podsumowanie akcji.
Tatrzańskie Wici - okazja na spotkanie z żywą kulturą i tradycja Podtatrza
ZAKOPANE.Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury jako koordynator XII Tatrzańskich Wici - cyklu plenerowych wydarzeń kulturalnych na terenie Gmin Powiatu Tatrzańskiego, odbywających się w miesiącach lipiec, sierpień, wrzesień 2013, serdecznie zaprasza na wszystkie wydarzenia.
Medale dla rodzin Kurierów Tatrzańskich (zdjęcia)
Trwa Zlot na Stulecie Harcerstwa w Zakopanem. W namiocie na Dolnej Równi Krupowej odbyła się druga najważniejsza część obchodów. Harcerze z Podhalańskiego Hufca ZHP im. Kurierów Tatrzańskich uhonorowali pamiątkowymi medalami rodziny swoich bohaterów, działających w czasie II wojny światowej w ZWZ AK Zagroda.
Akcja "Czyste Tatry 2013"
Zbliża się druga edycja akcji „Czyste Tatry”. W sobotę, 6 lipca chętni wyruszą na szlaki, by pokazać, jak nie śmiecić i zostawić czyste góry. Rejestracji do udziału w akcji można dokonać na stronie www.czystetatry.pl.
Sejmik teatralny w Bukowinie Tatrzańskiej: sześć przedstawień walczyło o awans na Sejmik Teatrów Wsi Polskiej (zdjęcia)
W Bukowinie Tatrzańskiej zakończył się XXIX Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Podhale reprezentował Zespół Regionalny ŚWARNI z Nowego Targu ze spektaklem „Chłopskie niescęście”. Niestety, nie dostał zbyt wielu pochwał i nie został wytypowany do udziału w Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.
Przygotowania do akcji Czyste Tatry (zdjęcia)
W zakopiańskiej Willi Oksza odbyła się konferencja prasowa na temat kolejnej edycji projektu Czyste Tatry, który rozpoczyna się na początku lipca.
Czyste Tatry - druga edycja akcji już 6 lipca (film)
Zbliża się druga edycja akcji „Czyste Tatry", czyli największej akcji sprzątania Tatr. W sobotę 6 lipca na szlaki ruszą wolontariuszem by pokazać, jak nie śmiecić i zostawić czyste góry.
Śmierć w Tatrach. Zginął mieszkaniec Krakowa
TATRY. 31- letni mężczyzna, mieszkaniec Krakowa spadł w 200 metrową przepaść. Zginął na miejscu. Do zdarzenia doszło w rejonie Orlej Perci.
W Tatrach liczą kozice
Jednodniowa akcja odbywa się równocześnie po polskiej oraz słowackiej stronie Tatr. Bierze w niej udział ok. 160 osób. Licznie ma wykazać, ile kozic przetrwało zimę, a także, ile młodych okolico się w kotelnicach.
Słowacy otworzyli wysokogórskie szlaki w Tatrach
Od soboty, po ponad 6-miesięcznej przerwie, turyści mogą wędrować po wszystkich szlakach turystycznych w słowackich Tatrach. Można też korzystać z wysokogórskich przejść granicznych, których przekraczanie od 1 listopada było zabronione.
Pod Rysami znaleziono ciało. To prawdopodobnie poszukiwany od kilku tygodni turysta
TATRY. W rejonie Rysów, po słowackiej stronie gór, znaleziono zwłoki mężczyzny. Transportem ciała zajęli się słowaccy ratownicy. Trwa identyfikacja odnalezionej osoby. Zakopiańska policja, która została powiadomiona o zdarzeniu, podejrzewa, że może to być jeden z poszukiwanych od maja polskich turystów.
„Ruda” i „Opcio” - zakopiańska love story?
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na spotkanie górskie pod tytułem „Ruda” Wanda i „Opcio” - zakopiańska love story?, które odbędzie się w sobotę 8 czerwca br. o godz. 18 w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25.
Spotkanie w Dworcu Tatrzańskim na zakończenie sezonu narciarskiego
ZAKOPANE. W środę 29 maja zorganizowany zostanie kolejny wieczór górski z cyklu Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim. Spotkanie to będzie jednocześnie zakończeniem sezonu zimowego w Tatrach. Wieczór poprowadzi Wojciech Szatkowski. Początek o godzinie 18.oo.
“Park Kulturowy Krupówki - posprzątajmy salon Zakopanego z chińszczyzny i reklam”
ZAKOPANE. W Dworcu Tatrzańskim odbyła się debata pod hasłem “Park Kulturowy Krupówki - posprzątajmy salon Zakopanego z chińszczyzny i reklam”. Organizatorami spotkania była Fundacja Aktywnych Obywateli imienia Józefa Dietla i Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP.
W Tatrach znaleziono ciało kobiety
TATRY. W rejonie Rysów turyści natrafili na ciało kobiety. Wszystko wskazuje na to, że jest to poszukiwana od wczoraj 46-letnia kobieta. Turystka sama wyszła w góry, jej zaginięcie zgłosił mąż.
W Tatrach znaleziono ciała dwóch osób
Ratownicy TOPR znaleźli w sobotę w Tatrach zwłoki dwóch osób. Jedno ciało znaleziono w rejonie Żółtej Turni, drugie - na Kopie Kondrackiej.
Tatry: trwają poszukiwania rannego niedźwiedzia. Zwierze może być niebezpieczne
Myśliwi i pracownicy słowackiego Parku Narodowego (TANAP-u) poszukują w Tatrach rannego niedźwiedzia. "Wczoraj, drapieżnik został postrzelony, po tym jak zaatakował mężczyznę w pobliżu Żdiaru, niedaleko polskiej granicy" - informuje rmf.fm.
Remont szlaków i monitoring w Tatrach za milion zł
Tatrzański Park Narodowy zamierza przeznaczyć w tym roku milion złotych na remonty górskich szlaków turystycznych. Pozyskano na ten cel fundusze unijne. Władze TPN chcą w tym roku wyremontować szlaki w rejonie Czerwonych Wierchów. Projekt zakłada także modernizację parkingu przed Morskim Okiem i zainstalowanie monitoringu szlaków.
Koncert Jennifer Batten w zakopiańskim Dworcu Tatrzańskim (zdjęcia)
Długi weekend majowy w Zakopanem obfitował w wiele imprez kulturalnych. Jedną z najbardziej wyczekiwanych był koncert amerykańskiej gitarzystki, która przez ponad 20 lat występowała z Michaelem Jacksonem – Jennifer Batten.
Parada zabytkowych samochodów ulicami Zakopanego (zdjęcia)
ZAKOPANE. Uczestnicy XIII Tatrzańskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych przejechali ulicami Zakopanego - od Wielkiej Skoczni, Krupówkami na plac przez Urzędem Miasta. Samochodom towarzyszyła jadący na platformie zespół dixielandowy "Leliwa Jazz Band".
XIII Tatrzański Zlot Pojazdów Zabytkowych - na przełomie kwietnia i maja
Po raz trzynasty Tatrzański Klub Motoryzacyjny w Zakopanem organizuje Zlot Pojazdów Zabytkowych. Zloty te cieszą się nie słabnącym zainteresowaniem mediów i publiczności, od lat uczestniczą w nich przedstawiciele polskich środowisk kolekcjonerskich z całego kraju oraz goście międzynarodowi m.in. z Czech, Słowacji i Niemiec.
Pierwszy dzień pokazów mody w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
Bukovina Fasion Space Polki Folki IV – największy pokaz mody na Podhalu rozpoczął się wczoraj w Sali kongresowej hotelu Bukovina. Imprezę. Które pomysłodawczyniami są Aneta Larysa Knap oraz Agnieszka Knap, poprowadzili Bartłomiej Jędrzejak – prezenter pogody TVN i Olivier Janiak.
Bogusław Waksmundzki ponownie przewodzić będzie Radzie Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry"
JABŁONKA. W Orawskim Centrum Kultury obradował dziś XIX Kongres Związku Euroregion "Tatry". Na kolejną, dwuletnią kadencję - przewodniczącym Rady Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry" został Bogusław Waksmundzki. Nowy Targ, będący stolicą Euroregionu - stracił swojego przedstawiciela w Radzie.
Pumpy, getry, drewniane narty i jeden kij - jazda na nartach w strojach i na sprzęcie z epoki (zdjęcia)
TATRY. Już od 15 lat na Kalatówkach, w Suchym Żlebie rozgrywane są zawody na starym sprzęcie narciarskim. Do walki o Wielkanocne Jajo stanęło 25 kobiet i 51 mężczyzn z Polski oraz Słowacji. Byli zawodnicy z Poznania, Jasła, Warszawy, ale przede wszystkim z Podhala.
Z poduszką na lawiny? Jak najbardziej! Warsztaty "Lawinowe ABC"
TATRY. Mowa o plecakach lawinowych, zwanych też wypornościowymi. W ramach akcji „Lawinowe ABC” dziennikarze sprawdzali, jak działają plecaki. Warsztaty odbyły się w Hotelu Kalatówki oraz na zaimprowizowanym „lawinisku” obok hotelu.
Tatry na sportowo (zdjęcia i film)
Wykorzystując „okno pogodowe” sprzyjające wspinaczkom zimowym zespół trenera alpinizmu Jacka Jaworskiego przebywając w Morskim Oku dokonał dwóch interesujących wspinaczek, będących dla Zbyszka Topora z Gliczarowa Górnego drugą i trzecią, a dla Bartka Hojdasa z Bystrej pierwszą i drugą wspinaczką zimową.
Tatry o zachodzie Słońca (zdjęcia)
Zdjęcia wykonane zostały przed zachodem słońca na Gubałówce. - Przez ostatnie kilka dni pogoda była na tyle łaskawa że chmury odsłoniły zaśnieżone szczyty. Te, oświetlone promieniami zachodzącego słońca robią niesamowite wrażenie - mówi Łukasz Sowiński.
Lawina w Tatrach. Jedna osoba nie żyje
W rejonie Morskiego Oka zeszła w niedzielę lawina zasypując kilkoro turystów. W rejonie lawiniska znalazło się w sumie pięć osób. Dwóm udało się o własnych siłach wydostać spod zwałów śniegu i powiadomić TOPR.
Turysta porwany przez zwały śniegu
TATRY. W niedzielę przed południem w rejonie Czuby Goryczkowej lawina porwała turystę. Mężczyzna przeturlał się ze zwałami śniegu ok. 150 metrów. Nie odniósł poważniejszych obrażeń.
Bukovina Polo Snow Masters 2013 (zdjęcia)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Turniej Polo Snow Masters 2013 zorganizowany został po raz szósty, ale uczestnicy "Gry Królów" - w tym czołowi zawodnicy europejscy, w Bukowinie spotkali się po raz pierwszy. Wcześniej turnieje rozgrywano w Zakopanem.
Trwa Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej (galeria)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Przez trzy dni w ramach 41. Góralskiego Karnawału na scenie Bukowiańskiego Domu Ludowego prezentowały się kapele i zespoły regionalne w konkursach grup kolędniczych oraz tańca zbójnickiego. W sobotę - ostatni dzień konkursów.
Za tydzień rozpocznie się 41. Góralski Karnawał
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, Konkurs Tańca Zbójnickiego, Popis Par Tanecznych i Kumoterki - czyli doroczny Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej trwać będzie od 6 do 10 lutego.
Dziś mija 10. rocznica najtragiczniejszego wypadku w Tatrach
TATRY. Dziesięć lat temu, 28 stycznia 2003 roku, potężna lawina, która zeszła ze zbocza Rysów porwała grupę licealistów z Tych. Zwały śniegu przysypały dziewięciu uczestników wycieczki. Przeżyła jedna osoba.
W Tatrach zorganizowano kolejne szkolenie laureatów konkursu „Lawinowe ABC” (zdjęcia)
15 laureatów konkursu „Lawinowe ABC”, który odbył się w ramach naszej akcji profilaktycznej zorganizowanej przez TOPR i TPN - „odebrało” swoją nagrodę. Wzięli oni udział w szkoleniu lawinowym, które zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich.
Nowy spektakl bukowiańskich aktorów "Świat wedle Skwarka" (zdjęcia)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający przy Spółdzielni Kulturalno - Oświatowej Dom Ludowy” im. Fr. Ćwiżewicza przygotował kolejny spektakl. Jest to komedia w 4 aktach - "Świat wedle Skwarka", będący adaptacją sztuki Ryszarda Latko pt. "Tato, tato sprawa się rypła".
Prezydent RP odwiedził Podhale. W Białce Tatrzańskiej jeźdizł na nartach (zdjecia)
- Tutaj, w Białce Tatrzańskiej, jeździ się w poczuciu daleko idącego komfortu. Bo i piękne widoki, i piękne trasy i wspaniała infrastruktura. Prócz tego można się tu wyleczyć ze wszystkich polskich kompleksów, bo jest to koronny dowód, że potrafimy, jeżeli się nie kłócimy, wiele dobrych rzeczy zrobić - powiedział w Białce Tatrzańskiej prezydent Bronisław Komorowski.
Festiwal Twórczości Artystycznej "Zimowa bajka w Tatrach" (duża galeria)
ZAKOPANE. Dobiega końca dwudniowy Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży "Zimowa bajka w Tatrach". Trzecia edycja Festiwalu zgromadziła ok. 300 uczestników z Rosji, Polski i Słowacji.
Tradycyjny Tatrzański Orszak Trzech Króli (zdjęcia)
ZAKOPANE. W Święto Objawienia Pańskiego, zwane Świętem Trzech Króli - ulicami Zakopanego przeszedł Tatrzański Orszak Trzech Króli. Po mszy przy stajence betlejemskiej obok kościoła odśpiewano kolędy.
W niedzielę ulicami Zakopanego przejdzie Tatrzański Orszak Trzech Króli. Po nim rozpocznie się III Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży
ZAKOPANE. 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, potocznie zwane świętem Trzech Króli - ulicami Zakopanego przejdzie Tatrzański Orszak Trzech Króli. Msza św. odprawiona zostanie w kościele parafialnym p.w. Najświętszej Rodziny przy ulicy Krupówki o godzinie 11.00.
"Diabelski skrzypek" - koncert Roby Lakatosa z zespołem (zdjęcia)
W Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” zabrzmiała wyjątkowa muzyka w wykonaniu niezwykłych artystów. Koncert zakończył rok w rytmach m.in. czardasza, walca, rosyjskich romansów i tanga, a wszystko to doprawione cygańskim ogniem, jazzowym feelingiem i wirtuozerią godną najsłynniejszych sal koncertowych świata. W ten magiczny świat muzyki przeniósł nas „diabelski skrzypek” Roby Lakatos wraz ze swoim zespołem.
Tatry: 45-letni Polak uległ wypadkowi w górach. Jest poważnie ranny
45-letni Polak podczas wyprawy na Wołowiec poślizgnął się na zlodowaciałym śniegu i spadł około 300 metrów po śnieżno-trawiastym zboczu na słowacką stronę grani. Mężczyzna odniósł poważne obrażenia.
Kolejna śmierć w Tatrach
TATRY. Prowadzone od rana poszukiwania taternika zakończyły się odnalezieniem jego ciała. Mężczyzna nie wrócił do schroniska po samotnej wspinaczce na Cubrynie. Pracownicy schroniska powiadomili ratowników TOPR. Ci - zauważyli ciało u podstawy ściany skalnej. Trwa ustalanie tożsamości taternika. To drugi w ostatnich dniach śmiertelny wypadek w Tatrach.
Tatry: lawina zasypała turystów. Jeden z nich jest w stanie krytycznym
ZAKOPANE. W stanie ciężkim trafił do zakopiańskiego szpitala mężczyzna zasypany przez lawinę, która zeszła pod Świnicką Przełęczą. Drugiemu turyście, który był świadkiem zdarzenia i powiadomił o wszystkim TOPR, nic poważnego się nie stało.
W Tatrach zamontowane zostało urządzenie służące do sprawdzania stanu detektorów lawinowych
Trwa druga edycja akcji "Lawinowe ABC". Pierwsza, która odbyła się w marcu i kwietniu br. przyczyniła się do zainteresowania turystów (zarówno niewykwalifikowanych, jak i zaawansowanych) tematyką bezpieczeństwa zimą w Tatrach oraz zwiększeniem świadomości ryzyka lawin.
Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim "Pan z Wielkopolski, władca Tatr"
W przyszłym roku mija 160. rocznica urodzin Władysława hr. Zamoyskiego. Z inicjatywy Fundacji Kórnickiej, przy wsparciu Muzeum Historii Polski zrealizowano film dokumentalny o wybitnym Polaku – Władysławie hr. Zamoyskim. Był on związany szczególnie z Wielkopolską, tj. był właścicielem zamku w Korniku i ziem okalających i Podhalem, tj. był właścicielem Kuźnic, Morskiego Oka i lasów tatrzańskich.
Z Rysów drugi raz usunięto krzyż
TATRY. Metalowy krzyż, po raz drugi zainstalowany bez zgody władz parku narodowego i Kościoła na najwyższym szczycie Polski - Rysach - został usunięty przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wyjątkiem akceptowanym przez władze TPN jest krzyż na Giewoncie, który jest traktowany jako zabytek i dziedzictwo narodowe, które należy chronić.
Gala Laureatów konkursów edukacyjnych (zdjęcia)
Na zaproszenie Marszałka Województwa Małopolskiego, Marka Sowy do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie udali się uczniowie wraz z opiekunami z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu.
Film „180⁰ na południe” i spotkanie z drem Pawłem Skawińskim, dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego
KRAKÓW. Mayfly, seria wydawnicza 360 stopni – Człowiek na krawędzi, Tatrzański Park Narodowy oraz krakowski Klub u Louisa zapraszają na pokaz filmu „180⁰ na południe” i spotkanie z drem Pawłem Skawińskim, dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego pt. „Czy można ocalić dzikość i pierwotność cennych miejsc na Ziemi? Czy można ocalić dzikość i pierwotność Tatr?”.
Dziadońcyne granie" rozstrzygnięte. Na spotkaniu muzyk podhalańskich najlepsi Słowacy z Suchej Hory (zdjęcia)
W Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej odbyły się dziś VII Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”. Wystąpiło na nich dziesięć muzyk podhalańskich w tradycyjnych trzyosobowych składach. Zdobywcą „Dziadońcynego smycka” została Muzyka Braci Suvadów z Suchej Hory.
Hanka Wójciak z zespołem w Dworcu Tatrzańskim (zdjęcia)
ZAKOPANE. W Dworcu Tatrzańskim wystąpiła Hanka Wójciak. Towarzyszył jej zespół w składzie: Tomasz Czaderski - darbuka i cajon, Jacek Długosz - gitara, Mateusz Frankiewicz - kontrabas, Marcin Skaba - skrzypce oraz Andrzej Zagajewski - mandola.
Firn, szreń i puch - czyli to i owo i tatrzańskich śniegach
ZAKOPANE. W czwartek 22 listopada odbędzie się kolejne spotkanie górskie z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Poświęcone będzie ono w całości ciekawostkom związanym z tatrzańskimi śniegami. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski, a jego organizatorami są Muzeum Tatrzańskie i Dworzec Tatrzański w Zakopanem.
Anna Wende-Surmiak nową dyrektor Muzeum Tatrzańskiego
Nową dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. Została nią Anna Wende – Surmiak, dotychczasowa kierownik Działu Edukacji, Promocji i Kontaktów Międzynarodowych Muzeum.
Tatry: kozice policzone - wynik rekordowy
Podczas jesiennego liczenia kozic w Tatrach, po stronie polskiej naliczono 286 tych zwierząt, w tym 44 capy, 56 kóz, 43 koźlęta do jednego roku i 17 koźląt do dwóch lat. Po stronie słowackiej naliczono 810 kozic, w tym 134 koźlęta do jednego roku. To wyniki rekordowe - poinformował Tatrzański Park Narodowy.
Tatrzański Chór Szumny koncertował w Żywcu (zdjęcia)
Tatrzański Chór Szumny działający przy Towarzystwie Edukacji Artystycznej w Zakopanem wystąpił gościnnie w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Koncert odbył się na zaproszenie żywieckiego Chóru „Akord”.
Koniec z podglądaniem kozic. Skradziono kamerę spod Łomnicy w Tatrach
Już nie można podglądać tatrzańskich kozic i świstaków. Słowacki Tatrzański Park Narodowy ogłosił zakończenie tego programu z powodu… kradzieży kamery spod Łomnicy - informuje RMF24.
Tajemnice codzienności w Muzeum Tatrzańskim
ZAKOPANE. „Tajemnice codzienności” to hasło Europejskich Dni Dziedzictwa 2012, które w Muzeum Tatrzańskim odbędą się w weekend 15-16 września. To okazja do odkrywania tajemnic codzienności w Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje oraz w Galerii Władysława Hasiora.
Z cyklu „Dusza na dłoni” - grafiki Zygmunta Pytlika
BUKOWINA TATRZAŃSKA. W Świetlicy „Domu Ludowego” odbyło się uroczyste otwarcie czwartej wystawy z cyklu „Dusza na dłoni”, podczas których zaprezentują swoje prace twórcy ludowi oraz artyści z Bukowiny Tatrzańskiej i okolic. Tym razem oglądać można grafiki Zygmunta Pytlika.
Nowa odsłona Dróżniczówki (zdjęcia)
TATRY. - Wędrując w stronę Morskiego Oka, warto wstąpić do Dróżniczówki, położonej po prawej stronie drogi, tuż przed Wodogrzmotami Mickiewicza. W budynku właśnie otwarto nową wystawę - namawia Szymon Ziobrowski z TPN.
Strażackie Śpasy - w tym roku deszczowe, ale bardzo widowiskowe (zdjęcia)
W ramach XI Tatrzańskich Wici w Zębie zorganizowane zostały Strażackie Śpasy, czyli doroczne Małopolskie Zawody Sikawek Konnych. Śpasy to zawody strażackie na starym sprzęcie. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami posługiwania się wiekowymi urządzeniami. A łatwe to nie było.
Pasowani na zbójników - Polak, Słowak i Czech
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Podczas Sabałowej Nocy do grona zbójników dołączyli Jan Kotarba, Andrzej Niedoba i Józef Górka. Miano "Wierchowyj Orlicy" otrzymały Maria Kuchta, Zofia Budz (członkinie bukowiańskiego amatorskiego zespołu teatralnego im. Pitoraka) oraz minister rozwoju regionalnego, senator Elżbieta Bieńkowska.
Startuje 46. Festiwal Folkloru Polskiego "Sabałowe Bajania"
Sabałowe Bajania odbywają się w Bukowinie Tatrzańskiej już po raz 46. Festiwal rozpoczął się 7 sierpnia i potrwa do niedzieli (12 sierpnia). Głównym punktem imprezy jest konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych.
Finał XLV Tatrzańskiej Wystawy Psów Rasowych
5 sierpnia w Kościelisku-Kirach na stadionie biathlonowym odbyła się XLV Tatrzańska Wystawa Psów Rasowych. Została zorganizowana przez zakopiański Oddział Związku Kynologicznego w Polsce.
Trwa doroczny Festiwal Białczański (zdjęcia)
W ramach XI Tatrzańskich Wici w Białce Tatrzańskiej zorganizowany został doroczny, XVI Festyn. W programie dwudniowej imprezy jest sporo atrakcji, wśród nich - koncerty. W sobotę na scenie wystąpiły m. in. Blues Drive i Łzy. Na niedzielę zapowiedziano koncert "2 plus 1".
Terma Bania wybrała małego ambasadora (zdjęcia)
BIAŁKA TATRZAŃSKA. Jędrek – mały, rysunkowy góral z Białki Tatrzańskiej doczekał się swojego realnego odpowiednika. Decyzja o tym, kto nim zostanie nie była łatwa. Spośród licznie napływających zdjęć dzieci, jury musiało wybrać jedno. Małym ambasadorem Termy Bania został Jakub Mokracki, który podobnie jak ośrodek obchodzi w tym roku swoje pierwsze urodziny.
Tatrzański Park Narodowy zakończył realizację projektu „Polscy i słowaccy uczniowie poznają Tatry – cykl imprez edukacyjnych”
Wspólne zajęcia edukacyjne polskich i słowackich uczniów na Słowacji zakończyły realizowany przez TPN mikroprojekt. Uczestniczyło w nich 45 uczniów wraz z opiekunami. Dzieci poszły na wycieczkę do Szczyrbskiego Jeziora i zwiedziły alpinarium mieszczące się przy Muzeum TANAP w Tatrzańskiej Łomnicy.
Konkurs plastyczny - Terma Bania w oczach dziecka
Z okazji pierwszych urodzin Terma Bania zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. Wystarczy w dowolny sposób przedstawić ośrodek w Białce Tatrzańskiej i gotową pracę przesłać lub dostarczyć osobiście do 10 lipca na adres ośrodka. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Polskie gwiazdy na otwarciu sezonu letniego w słowackiej Tatralandii
Jutro, w sobotę 16 czerwca, oficjalne rozpoczęcie sezonu letniego w największym parku wodnym po obu stronach Tatr - Tatralandii w Liptovskym Mikulasie.
Przygoda w Tatrach z Fundacją Na Start im. Basi German (zdjęcia)
Fundacja Na Start im. Basi German wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie zorganizowały w ostatni weekend maja wyjazd w Tatry dla dzieci ze wszystkich krakowskich Rodzinnych Domów Dziecka.
Francuscy mistrzowie kuchni odwiedzą Bukowinę Tatrzańską
W czwartek (31 maja) Bukowinę Tatrzańską odwiedzą francuscy mistrzowie kuchni. W Hotelu BUKOVINA odbędzie się francuski obiad, który przygotują wykładowcy i studenci Lycee Professionnel Hotelier La Segaliere. W menu znajdą się m.in: smażone małże Św. Jakuba, samosy z policzków wieprzowych oraz gruszki gotowane w winie.
Sobotnia Noc Tatrzańskiego Smaku (zdjęcia)
ZAKOPANE. Ciekawy pomysł zaproponowało Starostwo Tatrzańskie przy okazji Nocy Muzeów. Jest to projekt „kulinarny” zatytułowany „Noc Tatrzańskiego Smaku”. Jest to kontynuacja marcowego projektu Tatrzańska Akademia Kulinarna.
Wielkie sprzątanie Tatr – akcja „Czyste Tatry”
W ostatni weekend czerwca odbędzie się największe w historii sprzątanie Tatr pod hasłem „Czyste Tatry”. Akcja obejmie swoim zasięgiem cały obszar polskich Tatr, zarówno trasy dostępne dla turystów jak i te miejsca, w których mogą się poruszać tylko zorganizowane grupy pod opieką przewodników Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Przegląd Palm Wielkanocnych w Bukowiańskim Centrum Kultury (zdjęcia)
BUKOWINA TATRZ. Zgodnie z wieloletnią tradycją w Domu Ludowym w Niedzielę Palmową odbył się coroczny Przegląd Palm Wielkanocnych. - W tym roku tradycyjnie wykonane palmy zaprezentowało 161 dzieci, które w przeważającej liczbie wystąpiły w naszych podhalańskich strojach. Cieszy fakt, że stara tradycja ludowa jest nadal kultywowana - podsumowuje Bartek Koszarek.
Tatrzański Park Narodowy i Wydawnictwo Dwie Siostry zaprasza na premierę książki "Potwór"
ZAKOPANE. - Potęga dziecięcej wyobraźni, spotkanie oko w oko z dziką przyrodą i Tatry, jakich nie znacie w nowej, przezabawnie zilustrowanej książce Grzegorza Kasdepke - przekonuje Szymon Ziobrowski. Premiera wydawnicza "Potwora" już 5 kwietnia.
"Skalni" z Krakowa najlepsi w tańcu zbójnickim
BUKOWINA TATRZAŃSKA. W ramach 40. Jubileuszowego Góralskiego Karnawału zorganizowany został m. in. konkurs tańca zbójnickiego. Wzięło w nim udział 7 zespołów tanecznych. Pierwsze miejsce wraz z ciupagą zbójnicką otrzymał zespół „Skalni” z Krakowa, drugie - zespół „Watra” z Czarnego Dunajca.
Anita Lipnicka i John Porter w Krakowie (zdjecia)
W Teatrze Groteska wystąpili Anita Lipnicka i John Porter. Koncert odbył się w ramach cyklu "Muzyka jest kobietą". Podczas kolejnych jego edycji będzie można usłyszeć Renatę Przemyk oraz Gabę Kulkę.
Ranking atrakcyjności ośrodków narciarskich. Białka i Bukowina w pierwszej "piątce"
Agencja badawcza PMR Research pod koniec grudnia 2011 przeprowadził metodą Desk Research badania rynku na temat atrakcyjności ośrodków narciarskich w Polsce i na Słowacji.
Słowacja: wystawa fotograficzna o góralach tatrzańskich
W piątek, 13 stycznia br. o godzinie 16.00 w Grand Hotelu Stary Smokowiec rozpocznie się wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej „GÓRALE TATRZAŃSCY: Bartuś Obrochta i Jan Krzeptowski Sabała.
Jesienny Maraton Filmowy "Muzyka i Animacja" (ostatni weekend października)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Klub Filmowy Głodówka słynie z projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych kina niezależnego. To najwyżej położone kino w Polsce - przy Schronisku Głodówka w Bukowinie Tatrzańskiej. Jesienny Maraton Filmowy "Muzyka i Animacja" - to propozycja na ostatni weekend października.
Pokazy sokolnicze w Zakopanem (zdjęcia)
ZAKOPANE. Na Polanie pod Wielką Krokwią organizowane są pokazy sokolnicze. Widowiska odbywają się codziennie. Organizuje je Tatrzański Park Edukacyjny. Sokolnicy namawiają, by na własne oczy zobaczyć szybkość, zwinność i precyzję pięknych drapieżników.
Konkurs Fotograficzny "Tatrzańska Jesień 2011"
Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury zaprasza do wzięcia udziału w dorocznym konkursie fotograficznym "Tatrzańska Jesień". Prace nadsyłać można do 15 listopada br.
Polsko-słowacki projekt promocji Tatr
Biuro Promocji Zakopanego wraz z Klasterem Liptov przystąpiło do realizacji projektu "Tatry Wspólnie". - Jego celem jest promocja Tatr jako całości. W ten sposób możemy powiększyć rynek docelowy, przygotować większą, bardziej kompleksową ofertę usług dla klientów europejskich i w rezultacie przyciągnąć więcej turystów do Zakopanego, Liptowa i Tatr, jak również skłonić ich do dłuższego pobytu pod Tatrami - przekonują inicjatorzy.
Wyprawa na Świnicę (zdjecia)
TATRY. Fotografa Łukasza Sowińskiego, który wybrał się na Świnicę pogoda nie oszczędzała. Typowe dla gór załamanie pogody (pogodny poranek zmienił się w burzowe popołudnie, oberwanie chmury i grad, a zakończył słoneczną pogodą) - zarejestrował na zdjęciach.
Festiwal w Bukowinie, czyli Sabałowe Bajania - dzień trzeci (zdjęcia)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Do niedzieli trwać będzie Festiwal Folkloru Polskiego, 45. Sabałowe Bajania Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych.
Do wygrania 10 rowerów Felt Q20!
Wśród wszystkich uczestników Tour de Pologne Amatorów 2011 rozlosowanych będzie 10 rowerów marki Felt Q20. Sponsorem nagród jest firma Harfa-Harryson. Losowanie rowerów oraz wielu innych nagród nastąpi po dekoracji zwycięzców wyścigu Tour de Pologne Amatorów w Bukowinie Tatrzańskiej.
VI Zlot Motocyklowy w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)
Organizatorem 3 dniowego, otwartego zlotu w Bukowinie Tatrzańskiej był klub motocyklowy Gremium - Southside. Impreza zorganizowana została na terenie Stacji Narciarskiej Rusiń-ski.
Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej
W niedzielę, 3 lipca po raz 27. spotkają się w uczestnicy Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych. Na scenie bukowiańskiego Domu Ludowego będzie można zobaczyć sześć najlepszych teatrów z województw: małopolskiego, opolskiego i podkarpackiego.
8. Festiwal Podróżników Trzy Żywioły rusza w czerwcu, na Głodówce!
W dniach 22 - 25 czerwca 2011 odbędzie się podtatrzańska edycja 8. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły. Tym razem pokazy, filmy, koncerty będzie można zobaczyć w namiocie festiwalowym przy schronisku Głodówka w Bukowinie Tatrzańskiej (1138 m n.p.m.).
Cykl koncertów „Muzyka pod Tatrami”
Projekt „Muzyka pod Tatrami” to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem i Zamku Orawskiego, który jest Oddziałem Muzeum Orawskiego P.O. Hviezdoslava. Ma ono sprawić, że pogranicze będzie bardziej atrakcyjne turystycznie.
Tatry: galeria zdjęć Michała Adamowskiego z Łomnickiego Szczytu)
Łomnicki Szczyt, lub po prostu Dziadek (Dedo), to drugi co do wielkości, po Gerlachu, szczyt w Tatrach. Nazywany jest też Królem Tatr, bo do 1837 r. uważany był za najwyższy.
Zimowy tor kartingowy w Białce Tatrzańskiej (duża galeria)
W Białce Tatrzańskiej, nieopodal ośrodka narciarskiego Kotelnica Białczańska, otwarty został zimowy tor kartingowy. Bez wątpienia, to pierwsze tego typu miejsce na Podhalu.
"Trzydziestka" dla Justyny
Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska i Biegówki pod Tatrami zapraszają w sobotę, 22 lutego na wspólne kibicowanie Justynie Kowalczyk podczas biegu na 30 km oraz na pokonanie olimpijskiego dystansu w rekreacyjnej quasi-sztafecie.
Firn, szreń i puch - czyli to i owo i tatrzańskich śniegach
ZAKOPANE. W czwartek 22 listopada odbędzie się kolejne spotkanie górskie z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Poświęcone będzie ono w całości ciekawostkom związanym z tatrzańskimi śniegami. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski, a jego organizatorami są Muzeum Tatrzańskie i Dworzec Tatrzański w Zakopanem.
Firn, szreń i puch - czyli to i owo i tatrzańskich śniegach
ZAKOPANE. W czwartek 22 listopada odbędzie się kolejne spotkanie górskie z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Poświęcone będzie ono w całości ciekawostkom związanym z tatrzańskimi śniegami. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski, a jego organizatorami są Muzeum Tatrzańskie i Dworzec Tatrzański w Zakopanem.
Bukovina Polo Snow Masters 2013 (zdjęcia)
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Turniej Polo Snow Masters 2013 zorganizowany został po raz szósty, ale uczestnicy "Gry Królów" - w tym czołowi zawodnicy europejscy, w Bukowinie spotkali się po raz pierwszy. Wcześniej turnieje rozgrywano w Zakopanem.