
Weekend z Tetmajerem
Muzeum Etnograficzne w Krakowie włącza się w obchody Roku Włodzimierza Tetmajera. W tym roku mija dokładnie 100 lat od śmierci tego artysty, społecznika, polityka, jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, znanego ze swoich związków z podkrakowskimi (wówczas) Bronowicami.

Galicyjski Festiwal Zmysłów
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza do udziału w wydarzeniach realizowanych w ramach wielowątkowego programu o charakterze edukacyjno-kulturowo-popularyzatorskim p.n. „Galicyjski Festiwal Zmysłów – sensualne doświadczanie przestrzeni kultury i dziedzictwa regionu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Taddy Błażusiak staje do walki o swój szósty tytuł Mistrza Ameryki AMA EnduroCross
Już 7 października rusza nowy sezon halowych Mistrzostw Ameryki! Na listach startowych cyklu zobaczymy w tym roku wyjątkowo mocną, międzynarodową obsadę – w tym jednego z najbardziej utytułowanych sportowców w historii tej dyscypliny – sześciokrotnego Mistrza Świata SuperEnduro oraz pięciokrotnego Mistrza Ameryki AMA EnduroCross – Tadeusza Błażusiaka.

Zmagania ze sztuką - Magia szkła
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na warsztaty z cyklu „Zmagania ze sztuką” pt. „Magia szkła” 7 października 2023 r. o godz. 10.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Zajęcia skierowane są do osób w każdym wieku. Ilość miejsc ograniczona.

Jeździmy już obwodnicą Chełmca
Kierowcy mogą już korzystać z nowo otwartej obwodnicy Chełmca. Nowa trasa łączy DK28 z północną obwodnicą Nowego Sącza. Budowa drogi trwała półtora roku.

84. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę
Około godz. 4 nad ranem 17 września 1939 r. – wywiązując się z tajnego, sierpniowego porozumienia z Hitlerem – Stalin zaatakował Rzeczpospolitą Polską. Cel był jasny: zająć terytorium, podzielić ziemie pomiędzy III Rzeszę i ZSRS, zlikwidować państwo polskie. Pomimo skrajnie trudnej sytuacji polscy żołnierze walczący odtąd na dwóch frontach zachowywali nieugiętą postawę.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do udziału w wydarzeniu Europejskie Dni Dziedzictwa 16 września 2023 r. w godz. 9.00 – 18.00 w Zamku Żupnym i Muzeum w kopalni. Wstęp wolny.

Galicyjski Festiwal Zmysłów
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza do udziału w wydarzeniach realizowanych w ramach wielowątkowego programu o charakterze edukacyjno-kulturowo-popularyzatorskim p.n. „Galicyjski Festiwal Zmysłów – sensualne doświadczanie przestrzeni kultury i dziedzictwa regionu”

Wielcy mistrzowie z Miśni - oprowadzanie kuratorskie
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na zwiedzanie wystawy Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte z kuratorką Klementyną Ochniak-Dudek 17 września o godz. 11.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Święto Jednostki Wojskowej NIL
15 lat temu nad Wisłą zagościła Jednostka Wojskowa NIL. Formacja ustanowiona w 2008 r. na dobre zadomowiła się w stolicy Małopolski. Dziś, z okazji swojego święta przypadającego na 6 września, żołnierze spotkali się z mieszkańcami Krakowa i turystami odwiedzającymi wzgórze wawelskie. W wydarzeniu uczestniczył II wicewojewoda Mateusz Małodziński.
Europejskie Dni Dziedzictwa w Wieliczce
16 września w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa.

Skansen w Chabówce świętuje okrągły jubileusz
Dziś w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce, który świętuję 30-lecie istnienia zorganizowana zostanie całodzienna zabawa w ramach "Lata z parowozami", organizowana przez PKP CARGO. Zapowiadane są atrakcje i rozrywki dla całych rodzin.

"Wizja, sen, tajemnica. Sztuka wyobraźni"
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Wizja, sen, tajemnica. Sztuka wyobraźni".

Jubileuszowy występ zespołu Krywań (zdjęcia)
50-lecie występów na festiwalowej scenie w Zakopanem świętowali muzycy z Zespołu Krywań. Na scenie pojawiło się kilku gości.
Koncert wokalno-instrumentalny. Vivaldi – 4 pory roku i nie tylko
W przedostatnim dniu Festiwalu Kiepury odbył się ten niezwykły koncert w wykonaniu Polish Art Philharmonic pod batutą Michała Maciaszczyka z towarzyszeniem Kacpra Szelążka kontratenora.

Piknik rodzinny 800+ w Krynicy-Zdroju
Deptak w Krynicy-Zdroju wypełniły dziś gwar, radość i beztroska. To tu odbył się kolejny „Piknik rodzinny 800+”. Uczestnicy mieli okazję spędzić czas na wspólnej zabawie i rozmowach o polskiej rodzinie. Towarzyszył im II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Koncertowy pierwszy wieczór Jarmarku Podhalańskiego (zdjęcia)
Koncert pochodzącego z Orawy, ale znanego w całej Polsce wokalisty Mateusza Ziółko wraz artystami z Nowego Targu i Podhala, przy akompaniamencie Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy wykonali największe światowe przeboje, był głównym punktem pierwszego dnia Jarmarku Podhalańskiego. Koncert został ciepło i owacyjnie przyjęty przez nowotarską publiczność.

Obóz naukowy ADAMED SmartUP
Już po raz 9. młodzi pasjonaci nauk ścisłych i przyrodniczych z całej Polski zjechali do Warszawy na obóz naukowy ADAMED SmartUP. Pod kierunkiem doświadczonych mentorów pogłębiali swoją wiedzę. Czas wypełniały im m.in. obserwacje mikroskopowe, szycie chirurgiczne, programowanie robotów czy projektowanie nowego teleskopu orbitalnego.

Podhalańskie drogi doczekają się kolejnych remontów
II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński podpisał dziś umowy z przedstawicielami samorządów z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego potwierdzające dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Warsztaty zdobienia porcelany w Zamku Żupnym
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza osoby w każdym wieku na kolejne warsztaty zdobienia porcelany „Pejzaż na talerzu”, które będą miały miejsce w sobotę 5 sierpnia 2023 r. o godz. 10.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Muzyka u źródeł (zdjęcia)
Cerkiew greckokatolicka pw. św. Kosmy i Damiana w Bartnem była miejscem VIII Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka u źródeł / pry dżerełach" - usłycszeliśmy koncert "Tobie śpiewamy / Tebe poiom".

Święto Borówki - wielka zabawa w Zubrzycy Górnej (zdjęcia)
Wiele wydarzeń towarzyszyło 21. Świętu Borówki, które w niedzielę odbyło się przy Orawskim Skansenie Etnograficznym w Zubrzycy Górnej. Dopisali też goście, a było co robić i oglądać. - Przygotowaliśmy wiele atrakcji i myślę, że program był bardzo ambitny i bogaty - przyznaje dyrektor Dominika Wachałowicz-Kiersztyn.

Rabkoland liczy już 35 lat. „To miejsce, które wychowało wiele pokoleń”
Kiedyś mały lunapark z olbrzymimi aspiracjami, a dziś jeden z najpopularniejszych rodzinnych parków tematycznych w Polsce. Historia Rabkolandu, który obchodzi 35-lecie istnienia, to wyjątkowa opowieść o determinacji i odważnych decyzjach. To także dowód na to, że pasja do działania pomaga rozwinąć skrzydła.

Wakacyjny pociąg retro (filmy)
Skansen Chabówka zaprasza na wakacyjne przejazdy pociągiem retro.

Biegnie przez całą Polskę by pomóc chorej dziewczynce (video)
Kamilka Gil z Podhala potrzebuje najdroższego leku na świecie. Zbiórka trwa już od jakiegoś czasu przy okazji wielu imprez i wydarzeń. Udało się uzbierać już 5 milionów złotych!

Jarmark w Muzeum (zdjęcia)
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdroju zorganizowało doroczny Jarmark w Muzeum.

Zbliżają się kolejne Targi Produktów Regionalnych
Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury zachęca do udziału w XIV Europejskich Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem. Impreza zorganizowana zostanie w połowie sierpnia na Równi Krupowej.

Święto Borówki w skansenie w Zubrzycy Górnej po raz 21
21. Święto Borówki w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górne to największa, cykliczna impreza plenerowa o charakterze folklorystycznym odbywająca się w orawski muzeum na wolnym powietrzu. Tegoroczna edycja odbędzie się j 30 lipca, od godz. 11.30.
Sztuka ludowa na Podhalu
Z przyjemnością pragniemy Państwa poinformować, iż ukazało się drugie wydanie archiwalnej pracy Stanisława Barabasza, „Sztuka ludowa na Podhalu. Część V. Wyszycia na ubiorach” - poinformowało Muzeum Tatrzańskie.

Sportowiec z Waksmunda pobiegnie przez cały kraj w charytatywnym celu. #ZdeptajmySMA (zdjęcia i film)
Mateusz Cyrwus kolejny raz zaangażował się w akcję charytatywną. Tym razem dołączył do szerokiej pomocy dla Kamilki Gil. Dwuletnia dziewczynka choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Na kurację potrzebne jest 9 mln zł.
Wakacyjne Warsztaty Międzypokoleniowe
Muzeum Zup Krakowskich Wieliczka zaprasza całe rodziny, a w szczególności dziadków i babcie z wnukami (w wieku 6-12 lat), na spotkania z cyklu Wakacyjne Warsztaty Międzypokoleniowe. Zajęcia odbędą się w dniach 18, 20, 25 i 27 lipca o godz. 10.00 w Muzeum w kopalni i Zamku Żupnym.
Zamek Żupny – niedziele z bezpłatnym oprowadzaniem
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza w czasie wakacji do zwiedzania Zamku Żupnego, który w tym roku obchodzi 10. rocznicę wpisania na Listę UNESCO.

Trzy polskie medale i komplet kibiców na trybunach!
To były niezapomniane mistrzostwa Europy na torze Kolna w Krakowie. Biało-czerwoni wywalczyli trzy medale w startach drużynowych i indywidualnych, a zawodom przyglądał się komplet żywiołowo reagujących kibiców.

Teqball to największy wygrany Igrzysk Europejskich
To nie jest nazwisko pojedynczego zawodnika, a całej dyscypliny. Teqball to sport będący połączeniem piłki nożnej, siatkówki i tenisa stołowego przyciągnął na krakowski rynek tłumy i zyskał sporą popularność. – Dobrze się to ogląda. Akcja jest dynamiczna, a niektóre zagrania bardzo efektowne – komplementowani zebrani na trybunach kibice.

Kubacki ze złotem Igrzysk Europejskich (zdjęcia)
Dawid Kubacki na Wielkiej Krokwi zdobył złoty medal po skokach na odległość 139 i 134,5 m. Srebrny medal wywalczył Jan Hoerl, a brązowy Philipp Raimund.

Klaudia Zwolińska wicemistrzynią Europy
To był wspaniały dzień dla reprezentantek Polski w slalomie kajakowym. W konkurencji K-1 Klaudia Zwolińska wywalczyła srebrny medal mistrzostw Europy i igrzysk europejskich, tuż za podium znalazła się Natalia Pacierpnik.

Skoki narciarskie kobiet na otwarcie Igrzysk Europejskich w Zakopanem (wielka galeria
Austriaczka Seifriedsberger Jacqueline wygrała pierwszy konkurs skoków w Zakopanem przed Prevc Nika i Kramer Marita. Najlepsza z Polek Anna Twardosz drugą serię zakończyła na 25-tym miejscu.
10 lat Zamku Żupnego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
23 czerwca przypada 10.lecie wpisu Zamku Żupnego w Wieliczce na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamek wzniesiony został pod koniec XIII wieku na siedzibę zarządu powstającego przedsiębiorstwa solnego Żupy Krakowskie. Ze względu na swoją funkcję, którą pełnił nieprzerwanie prawie 700 lat, wielicki zamek jest unikalnym zabytkiem w skali świata. Obecnie jest miejscem wystaw Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i kulturalnym sercem miasta.

Złożyli uroczyste ślubowanie
Na placu apelowym Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu 31 nowych funkcjonariuszy złożyło ślubowanie. Dla młodych ludzi było to przeżycie, które w ich pamięci zostanie do końca życia.

Lajkonik ruszył w trasę
Co roku w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez Lajkonika - jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę ze Zwierzyńca do Rynku Głównego w rytmie krakowskich melodii. Każdy z widzów oczekuje na uderzenie buławą od Lajkonika, co ma przynieść szczęście na cały kolejny rok.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie opanowały setki camperów – trwa zlot caravaningowy Europa Rally!
W dniach 25-29 maja na zielonych terenach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbywa się 60. jubileuszowy zlot caravaningowy EUROPA RALLY 2023. Na liście uczestników znajdują się załogi z aż 20 krajów Europy.

Sztuka współczesna w orawskim skansenie (zdjęcia)
Muzeum - Orawski Park Etnograficzny realizuje projekt „Powrót do korzeni”. W ramach inicjatywy dofinansowanej z Funduszy Norweskich i EOG, a realizowanej wspólnie z Galleri Romma z Løten w Norwegii przygotowywane są trzy wystawy prac znanego artysty, muzyka i performera Andrzeja Dziubka.
Różne oblicza muzyki romantycznej (zdjęcia)
W piątek w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach odbył się recital Stefana Łabanowskiego.

„Dziedzictwo górnicze - dziedzictwo ludzkości” – międzynarodowa konferencja w Wieliczce
Już 22 maja 2023 r. rozpocznie obrady II Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych ICMUM 2023 „Dziedzictwo górnicze - dziedzictwo ludzkości”. 22 i 23 maja będzie obradować w Wieliczce a 24 i 25 maja w Zabrzu.

Jubileuszowe Święto Małopolskich Terytorialsów (zdjęcia)
W sobotę 20 maja na terenie Muzeum Lotnictwa w Krakowie odbyła się uroczysta przysięga żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wypowiedziało tego dnia 50 ochotników, z czego 18% stanowią kobiety. Wśród przysięgających są m.in. prawnik, księgowy, kierowca, kontroler skarbowy, kierownik budowy, górnik, elektryk oraz operator CNC.

PKO Bank Polski partnerem strategicznym Zamku Królewskiego na Wawelu
PKO Bank Polski jest partnerem strategicznym Zamku Królewskiego na Wawelu. Dzięki wsparciu Fundacji PKO Banku Polskiego do zbiorów Zamku Wawelskiego trafił „Portret królewicza Jakuba Sobieskiego” Francoisa de Troya oraz „Łódź Charona” Jana Brueghela Młodszego.

Eksponaty Muzeum Czynu Niepodległościowego trafiły do Muzeum Narodowego w Krakowie
Nieco ponad miesiąc temu eksponaty z Muzeum Czynu Niepodległościowego – po przeprowadzonej koniecznej egzekucji administracyjnej – trafiły do budynku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ul. Orzeszkowej. Tam zaopiekowali się nimi eksperci z Muzeum Narodowego w Krakowie
Noc Muzeów - „Rytmy czcionki”
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do udziału w wydarzeniu „Noc Muzeów” 19 maja 2023 od godziny 19 do północy w Zamku Żupnym i w Muzeum w kopalni w Wieliczce.

Z wizytą u patronki Konkursu
Dziś, 11 maja, nie było zaplanowanych przesłuchań XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Zwyczajowo czwartek jest przeznaczony na próby finalistów z orkiestrą.
Inwestycje drogowe z europejskim dofinansowaniem
9 maja obchodzimy Dzień Europy – święto ustanowione na pamiątkę deklaracji wygłoszonej w 1950 roku przez Roberta Schumana.

Dzień Narciarza w Zakopanem
Spotkanie i opowieści o nartach drewnianych i ich wytwórcach były tematem przewodnim tegorocznego Dnia Narciarza w Muzeum Tatrzańskim.

Prace na stadionie Wisły dobiegają końca
Modernizacja Stadionu Wisły coraz bliżej finału. Eiffage Polska Budownictwo przygotowuje obiekt na Igrzyska Europejskie

Będzie sala gimnastyczna w Kwaśniowie Dolnym
W ramach inwestycji przewidziano budowę sali gimnastycznej o wymiarach ok. 32x17 m wraz z zapleczem. Powstanie pełnowymiarowe boisko do koszykówki i siatkówki.

Nowi członkowie Euroregionu Tatry
W trakcie XXIV Kongresu Związku Euroregionu Tatry odbywającego nie w Nowym Targu do grona członków przyjęto Województwo Małopolskie, Powiat Myślenicki i Gminę Zawoja.

Eksponaty Muzeum Czynu Niepodległościowego trafią pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie
Krakowskie zbiory związane z walką Polaków o niepodległość, m.in. eksponaty odnoszące się do historii Legionów Polskich, trafią pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie. Trwa egzekucja administracyjna decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tej sprawie, prowadzona od wczoraj przez służby Wojewody Małopolskiego w asyście Policji.
Finisaż wystawy "Lutnia. 150 lat"
Jeszcze tylko do 16 kwietnia 2023 r. można oglądać wystawę „Lutnia. 150 lat” w Zamku Żupnym w Wieliczce. W tym dniu o godz. 11.00 będzie ją można zwiedzać z kuratorką Urszulą Mróz oraz z Jerzym Markowskim, prezesem Towarzystwa.

Święcenie pokarmów w Muzeum Orkana (duża galeria)
Przy zabytkowym kościółku w Rabce-Zdroju, w którym mieści się Muzeum Orkana, odbyły się dziś tradycyjne obchody Wielkiej Soboty. Ich kulminacyjnym punktem było poświęcenie pokarmów wielkanocnych.

Wielka Sobota na Orawie (zdjęcia)
W Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej odbył się dziś konkurs na najpiękniejszy, tradycyjny, orawski koszyczek wielkanocny połączony z tradycyjnym święceniem pokarmów.

Jak Kornel Makuszyński znalazł się w Zakopanem i co zmieniło się w muzeum jego imienia (zdjęcia)
Otwarte 5 kwietnia br. po remoncie Muzeum Kornela Makuszyńskiego jest niemal nie do poznania. Z jednego mieszkania muzeum rozrosło się na cały budynek. Tylko mieszkanie, które przez lata stanowiło część wystawienniczą zachowało się w niemal niezmienionej formie. O tym jak Kornel Makuszyński trafił do Zakopanego opowiada Kinga Nędza-Sikoniowska, koordynatorka Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem.

Wicepremier Piotr Gliński na otwarciu Muzeum Kornela Makuszyńskiego (zdjęcia)
Wicepremier wraz z posłanką oraz przedstawicielami Małopolski i lokalnych samorządów sprawdzili jak wygląda odnowione Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem, które jest jedną z filii Muzeum Tatrzańskiego. Wicepremier wręczył dzieciom książki “Przygody Koziołka Matołka”.

Tradycyjny Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju (zdjęcia)
W Rabce-Zdroju zakończył się 63. Konkurs Palm Wielkanocnych.

Błażusiak zdobywa kolejny medal Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro
Cóż to było za wydarzenie! Wydarzenie wypełnione po brzegi adrenaliną, ekstremalnymi emocjami i napięciem, które rosło aż do ostatniej minuty, ostatniego wyścigu…

Premier Mateusz Morawiecki w gminie Budzów
Podczas sobotniej wizyty w Małopolsce premier Mateusz Morawiecki odwiedził gminę Budzów w powiecie suskim. Spotkał się z seniorami i zobaczył salę gimnastyczną, na którą społeczność Zachełmnej czekała 70 lat. Premierowi towarzyszył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Pierwsze w Polsce Wojskowe Targi Służby i Pracy
W Limanowej oraz w 15 innych lokalizacjach na terenie całego kraju odbyły się Wojskowe Targi Służby i Pracy organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji.
Wybierz klasę dla siebie
Architektura, ratownictwo medyczne, prawo, a może psychologia? To innowacje, które będzie można realizować od września 2023 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu. Cztery klasy o ciekawych kierunkach oferuje ósmoklasistom starosądecki ogólniak.
Zwiedzanie wystawy „Lutnia. 150 lat” z kuratorką i prezesem
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza 25 marca o godz. 11.00 do zwiedzania jubileuszowej wystawy „Lutnia. 150 lat” z kuratorką Urszulą Mróz i prezesem Towarzystwa Jerzym Markowskim w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Katarzyna Szepieniec nową dyrektor Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Zgodnie z uchwałą Zarządu Województwa Małopolskiego z początkiem marca stanowisko Dyrektora Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach objęła Pani Katarzyna Szepieniec.
Punkt i linia a przestrzeń (zdjęcia)
10 marca w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów odbył się wernisaż wystawy malarstwa "Artefakty 22 - Punkt i linia a przestrzeń".
LO w Starym Sączu: uczniowie postawili na ekologię
Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu stworzyli projekt społeczny Ekodystrybutor, w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. To ogólnopolska olimpiada, w której młodzi ludzie rozwijają swoje pasje i zainteresowania.

Poetycki pokłon wybitnym Orawianom (zdjęcia)
W Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej odbyło się kolejne spotkanie literackie w ramach cyklu Posiady Orawskie.

9,5 km dróg na Podhalu zostanie wyremontowanych
Łącznie prawie 15,3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – to środki, jakie trafią do samorządów z Podhala.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg zmieni limanowszczyznę
Ponad 10,2 mln złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 7 zadań trafi na ziemię limanowską. Dziś umowy na remonty i przebudowy kolejnych odcinków dróg podpisał z limanowskimi samorządowcami II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Umowy na drogi w powiatach nowosądecki i gorlickim podpisane
II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński podpisał dziś umowy z samorządowcami z powiatów nowosądeckiego i gorlickiego w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę lub remont łącznie ponad 18 km. Do samorządów z tych powiatów trafi prawie 19,5 mln złotych.

Finał Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro zbliża się wielkimi krokami
Do historycznego finału Mistrzostw Świata SuperEnduro w Arenie Gliwice pozostał już blisko tydzień. To właśnie w sobotę 18 marca najlepsi zawodnicy świata zmierzą się podczas najważniejszej batalii sezonu.

Czas na przedostatnią rundę sezonu
Już w najbliższy czwartek cykl halowych, motocyklowych Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro zawita do Izraela! Będzie to czwarta, a zarazem przedostatnia runda tego sezonu.
Classic Session w Dworze Karwacjanów (zdjęcia)
W Gorlicach w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów odbył się koncert w wykonaniu uczestników i wykładowców XXX Mistrzowskich Kursów Muzycznych.
XXX Mistrzowskie Kursy Muzyczne (zdjęcia)
W Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach odbył się koncert gości specjalnych Mistrzowskich Kursów Muzycznych - Wojciecha Niedziółki - skrzypce i Krzysztofa Staniendy - fortepian

Koncert w hołdzie Żołnierzom Wyklętym
Organizowany już po raz 12 koncert w hołdzie Żołnierzom Wyklętym powraca w formie tradycyjnej, z udziałem publiczności. Trwające około godziny widowisko poświęcone mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu „Zaporze” odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej w poniedziałek 20 lutego 2023 r o godz. 19.00.

Zakończenie turnieju w Coventry. Japończycy pokonują Biało-Czerwonych
Polacy zagrali dziś w Euro Ice Hockey Challenge z reprezentacją Japonii. Pomimo zawziętej walki Biało-Czerwoni kończą turniej w Coventry przegraną 3:4.
„Lutnia. 150 lat”- zwiedzanie wystawy z kuratorką i prezesem
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do oglądania jubileuszowej wystawy „Lutnia. 150 lat” prezentującej historię wielickiego Towarzystwa Śpiewaczego.

Muzeum w Zubrzycy zaprasza na wspólne skubanie pierza
Muzeum – Orawski Park Etnograficzny wspólnie z Orawskim Oddziałem Związku Podhalan w Jabłonce zapraszają do Czarnej karczmy w zubrzyckim skansenie na skubarki, czyli tradycyjne darcie pierza.

Prawie 220 km nowych lub odnowionych dróg
Dobre drogi to podstawa. Pula z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla Małopolski na 2023 rok wynosi prawie 192 mln zł. Wyremontowanych lub wybudowanych zostanie 218 km dróg lokalnych. 125 zadań zrealizują gminy, a 44 powiaty.

Mama, Tata i Ja: W dawnej kuchni żupnej
Co jedli dawniej górnicy? Jakich używali przypraw? Co było ulubionym przysmakiem dzieci? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można poznać, przenosząc się w czasie, podczas zajęć Mama, Tata i Ja „W dawnej kuchni żupnej”.
)
Wernisaż wystawy Julii Jarży (zdjęcia)
3 lutego w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach odbył się wernisaż wystawy "Chałupki / Beskid Niski" Julii Jarży. Wystawa będzie prezentowana do 8 marca.

Błażusiak „rozjechany” przez konkurencję
W sobotę 4 lutego w budapeszteńskiej Laszlo Papp Arena odbyła się trzecia eliminacja mistrzostw świata w superenduro 2023 z udziałem naszego championa, Tadeusza Błażusiaka.

Samorządowy autobus Krynica-Bardejov ma już wszystkie pozwolenia. Kiedy pojedziemy nim na Słowację?
Preszowski Kraj Samorządowy ma już wszystkie zezwolenia od strony polskiej, by uruchomić autobus transgraniczny Krynica-Bardejov. To szansa na rozwój turystyki w Krynicy i na całej Sądecczyźnie, zwłaszcza w kontekście zbliżających się igrzysk europejskich.

Rodzinne Ferie w Muzeum 2023
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza rodziny z dziećmi w wieku od 6 do 12 lat do wspólnej zabawy podczas Rodzinnych Ferii w Muzeum.

Uroczyste otwarcie stałej wystawy w Muzeum Tatrzańskiego (zdjęcia)
Wątkiem przewodnim nowej ekspozycji jest "spotkanie". Spotkanie turystów z góralami, przyrodą i kulturą. - Jest to wystawa historyczno - etnograficzno - przyrodnicza, ale jest to jedna wystawa, a nie trzy oddzielne - zaznacza Anna Kozak, komisarz wystawy.

Anna Wende-Surmiak ze złotym Krzyżem Małopolski (zdjęcia)
Honorową odznakę za wyjątkowe dokonania dla Województwa Małopolskiego wręczył byłej dyrektor Muzeum Tatrzańskiego - Witold Kozłowski, marszałek województwa.

Błażusiak trzeci podczas Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro w Niemczech. Olszowy zachwyca fenomenalną jazda na najwyższym, światowym poziomie.
Po blisko miesięcznej przerwie zawodnicy halowych, motocyklowych Mistrzostw Świata ponownie spotkali się na bramkach startowych. Już od pierwszych okrążeń czuć było rosnące napięcie, a w powietrzu unosił się zapach spalin oraz adrenaliny…

Nowotarżanin na podium mistrzostw świata SuperEnduro
Tadeusz Błażusiak zajął trzecie, a Dominik Olszowy (obaj Gas Gas) siódme miejsce w motocyklowych mistrzostwach świata FIM w SuperEnduro, które rozegrano w Riesie w Niemczech. Wygrał Brytyjczyk Billy Bolt.
Historia polskiego przemysłu naftowego (zdjęcia)
W Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach miała miejsce wystawa poświęcona historii polskiego przemysłu naftowego i epokowego wkładu Ignacego Łukasiewicza w rozwój światowego przemysłu naftowego

Miasto Czarny Dunajec. Wójt odebrał akt nadania i klucz, a z budynku urzędu zniknęły tabliczki
Od 1 stycznia 2023 r. na mapie Polski pojawi się 15 nowych miast. Prawa miejskie otrzymał też Czarny Dunajec. Podczas konferencji w Warszawie wójt Marcin Ratułowski odebrał z rąk premiera Mateusza Morawieckiego akt nadania statusu miasta oraz symboliczny klucz do bram miasta.

Dwa nowe miasta w Małopolsce - Książ Wielki świętuje!
Równo o północy województwo małopolskie wzbogaci się o dwa miasta. Prawa miejsce uzyskuje bowiem Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim i Książ Wielki w powiecie miechowskim.

Mistrzostwa Świata FIM SuperEnduro w Krakowie (video)
Wypełniona po brzegi TAURON Arena Kraków, hipnotyzująca ceremonia otwarcia, hektolitry adrenaliny, ryk silników najlepszych zawodników świata i napięcie towarzyszące nam od pierwszego startu do ostatniego kółka…

Niesamowite show w Krakowie
Najlepsi zawodnicy globu po raz kolejny stanęli do walki w wypełnionej po brzegi Tauron Arenie. 14 000 osób zgromadzonych na trybunach z zapartym tchem śledziło zaciętą rywalizację, od której nie sposób było oderwać oczu.

Mistrzostwa Świata SuperEnduro już dziś w Krakowie
Już dziś wieczorem w krakowskiej Tauron Arenie, po trzyletniej przerwie odbędą się mistrzostwa świata FIM SuperEnduro. W stolicy Małopolski zobaczymy najlepszych zawodników w tej dyscyplinie łącznie w legendą tego sportu Tadeuszem Błażusiakiem.
Starosta ze Srebrnym Krzyżem Zasługi
Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego, wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, odznaczył starostę nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Polska 2050 Szymona Hołowni o funduszach europejskich dla Małopolski
“Rząd PiS nie robi nic, aby odblokować środki unijne dla Polski. To działanie antypolskie.” - mówiła w Krakowie Europosłanka Róża Thun.
Wernisaż wystawy "Wspólne światy"
W sobotę w oficynie dworskiej przy Kasztelu w Szymbarku otwarto wystawę "Wspólne światy" Piotra Worońca i Piotra Worońca juniora.

Nowy dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
Michał Murzyn zastąpił Annę Wende-Surmiak na stanowisku dyrektora Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Zakopane przez trzy dni będzie stolicą europejskiego sportu i turystyki (zdjęcia)
Tematem numer jeden podczas I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki są III Igrzyska Europejskie, które już w 2023 roku odbędą się w Małopolsce, w tym także w Zakopanem.
Nowości w zbiorach wielickiego Muzeum już do oglądania
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do oglądania zakupionych w 2022 roku zabytków. Wzbogaciły one zbiory sztuki, etnografii, kartografii, techniki górniczej i biblioteki. Można je oglądać w Zamku Żupnym w Wieliczce do 31 grudnia 2022 roku

Tadeusz „Taddy” Błażusiak zapowiedział walkę o szósty tytuł Mistrzostw USA - AMA EnduroCross 2022
Sześciokrotny Mistrz Świata w SuperEnduro oraz pięciokrotny triumfator Mistrzostw USA – AMA EnduroCross oficjalnie potwierdził swój udział w tegorocznej odsłonie zawodów. Uczestnictwo w amerykańskim EnduroCrossie jest „planem przygotowań siebie i motocykla do zmagań w cyklu Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro” - zdradził w wywiadzie Tadek Błażusiak.

Spinki góralskie Pawła Gąsienicy-Makowskiego (zdjęcia)
W ramach Zarembku Tradycji podczas XIII Europejskich Targów Produktów Regionalnych w Zakopanem zorganizowano pokaz wyrobu spinek góralskich. Wzory, a także poszczególne elementy ewoluowały przez kolejne lata.

Wawrzyńcokowa Kuźnia Talentów, Bookcrossing oraz aktywni seniorzy na Równi Krupowej (zdjęcia)
W ramach „Zarembku Tradycji”, organizowanego podczas XIII Europejskich Targów Produktów Regionalnych odbywających się w Zakopanem, na warsztatach można było spróbować swoich sił w malowaniu na szkle oraz doniczkach, a także podziwiać jak powstają płaskorzeźby i obrazy do których inspiracją jest tatrzańska przyroda.

Jedzenie, rzemiosło, muzyka i taniec: rozpoczęły się XIII Europejskie Targi Produktów Regionalnych (zdjęcia)
Na Równi Krupowej rozpoczęły w Zakopanem się targi rękodzieła i wyrobów regionalnych. W tegorocznej edycji wydarzenia - udział bierze ponad stu wystawców.

Lajkonik harcował po Krakowie (wideo)
Wczoraj, tradycyjnie w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez Lajkonika przemierzył Kraków.

Tradycyjny Pochód Lajkonika
Co roku w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez Lajkonika - jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę między Zwierzyńcem a Rynkiem Głównym w rytmie krakowskich melodii.

Trwa Letni Festiwal Opery Krakowskiej
Za nami już jedno z największych arcydzieł opery buffa – „Wesele Figara” W.A. Mozarta. Spektaklowi, który zobaczyć można było 3 i 5 czerwca po raz pierwszy w Krakowie towarzyszył poetycki przekład libretta autorstwa Stanisława Barańczaka.

Uskrzydlony Dzień Dziecka w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Blisko 50 dzieci z 8 placówek opiekuńczo-wychowawczych gościło dzisiaj w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Na zaproszenie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz małopolskich służb mundurowych przybyli najmłodsi, jak i ci nieco starsi, by radośnie i… odlotowo obchodzić swoje święto.

Pożegnaliśmy Wicewojewodę Małopolskiego Józefa Leśniaka
W południe, w kościele parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świniarsku, mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Stanisława Salatarskiego rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe śp. Józefa Leśniaka, I wicewojewody małopolskiego.
Sezon na skansen rozpoczęty (zdjęcia)
Kilkaset osób zdecydowało się spędzić pierwszą majową niedzielę w zubrzyckim skansenie.
Wielka Sobota w Orawskim Parku Etnograficznym (zdjęcia)
Pomimo niesprzyjającej pogody w tegoroczne spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.
LO w Starym Sączu: uczyli dzieci jak uratować życie
Uczniowie klasy biologiczno-chemicznej Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu, w której realizowana jest innowacja „ratownictwo medyczne” są już certyfikowanymi Młodzieżowymi Instruktorami Pierwszej Pomocy. Po ukończeniu szkoleń i zdaniu egzaminów mogą przeprowadzać pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych
W Krakowie odbyły się dziś uroczystości pogrzebowe Eugeniusza Gałata ps. „Wiktor”, Władysława Migdała ps. „Odron” i Leona Zagata ps. „Złom”, przygotowane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę i dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filipa Musiała.

Małopolska Marzanna
W Skansenie w Szymbarku rozstrzygnięto konkurs „Małopolska Marzanna", który odbywał się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.
Jacek Walusiak - wystawa malarstwa i grafiki
W Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach w dniach od 18 lutego do 16 marca 2022 oglądać będzie można wystawę malarstwa i grafik autorstwa Jacka Walusiaka.

Premier Mateusz Morawiecki w Małopolsce
Dzięki rządowemu wsparciu w wysokości 60% wartości inwestycji nowe zaplecze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kokotowie spełni najwyższe standardy pomocy medycznej. Powstaniu nowej bazy LPR towarzyszy budowa i modernizacja sąsiadującej infrastruktury drogowej. Prawie 4 mln zł stanowiące 80% środków na ten cel pochodzi z budżetu państwa.
Classic Session - koncert uczestników XXIX Mistrzowskich Kursów Muzycznych (zdjęcia)
11 lutego w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach odbył się koncert uczestników XXIX Mistrzowskich Kursów Muzycznych.

Czołówka Pucharu Europy FIS zmierzy się w Białce Tatrzańskiej
Już dziś rozpoczynają się zawody Pucharu Europy FIS w narciarskiej i snowboardowej konkurencji Big Air, które do jutra potrwają w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska.

Tadeusz Błażusiak ponownie w ogniu!
Polak w świetnym stylu wywalczył drugie miejsce podczas węgierskiego przystanku Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro wywierając presję na obecnym liderze klasyfikacji generalnej Billy Bolt (Husqvarna). Dominik Olszowy (Gas Gas) deklasuje rywali w klasie Junior.

Puchar Europy w Białce Tatrzańskiej
W dniach 11 i 12 lutego w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska obędzie się 19. edycja Garmin winter Sports Festival, w ramach którego rozegrane zostaną narciarskie i snowboardowe zawody Pucharu Europy FIS w olimpijskiej konkurencji Big Air.

Koncert fortepianowy Aldo Roberto Pessolano
W sobotni wieczór w Galerii Sztuki - Dwór Karwacjanów w Gorlicach odbył się koncert fortepianowy, który zgromadził wielu miłośników pięknej muzyki.

Słonina w papryce, olej z orzecha laskowego, śmietanówka z Kujaw i malinowy miód. Smakowita odsłona ETPR (zdjęcia)
ZAKOPANE. Najważniejszym wydarzeniem trzeciego dnia Europejskich Targów Produktów Regionalnych było ogłoszenie wyników konkursu na “Najlepszy Produktów Spożywczy”.

Trwają Europejskie Targi Produktów Regionalnych
ZAKOPANE. W sobotę - jak co dzień - w Zarembku Tradycji odbyły się niezwykłe warsztaty. Były to lekcje tkactwa z Dorotą Opitz oraz pokaz i prezentacja miodów pszczelich “Dolina Tatr”, przeprowadzony przez Rodzinne Gospodarstwo Pasieczne Izabela i Jacek Sikoniów. Nie zabrakło też muzyki i tańca.

W Zakopanem trwają kulinarne targi (zdjęcia)
ZAKOPANE. Drugi dzień Europejskich Targów Produktów Regionalnych minął pod hasłem spotkań z kulturą, tradycją i smakami różnych regionów Polski. Przypomnijmy - impreza potrwa do niedzieli 15 sierpnia.

Rozpoczęły się Europejskie Targi Produktów Regionalnych (zdjęcia)
ZAKOPANE. Do niedzieli na Górnej Równi Krupowej gościć będą producenci wyrobów spożywczych, rękodzieła i kosmetyków. W ramach XII Europejskich Targów Produktów Regionalnych.przewidziano także kulinarne pokazy, warsztaty, prelekcje i występy zespołów regionalnych

Święto Borówki na Orawie
Po rocznej przerwie Muzeum - Orawski Park Etnograficzny zorganizował swoją największą, cykliczną imprezę plenerowa o charakterze folklorystycznym. Święto Borówki to pokazy warsztatowe zajęć gospodarskich, rzemiosła, degustacje dań regionalnych, występy grup i zespołów, a także historyczne inscenizacje.

Boulderowy Puchar Europy Seniorów w Krakowie – 6-8 sierpnia 2021
Karuzela międzynarodowych zawodów wspinaczkowych rozkręciła się na dobre. Po dłuższej pandemicznej przerwie mieliśmy okazję podziwiać w tym roku już czołowych zawodników z całego świata na pucharowych deskach we wszystkich trzech konkurencjach wspinaczkowych.
Muzeum nie musi być w muzeum
Przez cały lipiec i sierpień Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na plenerową, interaktywną i otwartą dla szerokiej publiczności wystawę
„Śladami pierwszych znakarzy” czyli idziemy na Luboń Wielki trasą Stanisława Dunin-Borkowskiego
W tym roku Muzeum Wł. Orkana w Rabce-Zdroju świętuje 85-lecie. Z tej okazji przygotowany został festiwal „Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum”. To już w sierpniu, a teraz pracownicy zapraszają na spacery z cyklu „Śladami pierwszych znakarzy - tropem Stanisława Borkowskiego".

Marek Bębenek nowym dyrektorem Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego Wygiełzowie
Zarząd Województwa Małopolskiego powołał Marka Bębenka na stanowisko dyrektora Muzeum – Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego Wygiełzowie i Zamku Lipowiec. Podczas spotkania marszałek Witold Kozłowski i Iwona Gibas z zarządu województwa uroczyście podpisali umowę i wręczyli akt powołania nowemu dyrektorowi.

Podsumowanie projektu Muzea Otwarte
Przez ostatnie dwa lata ośmiu partnerów, w tym muzea słowackie oraz polskie muzea w Małopolsce i na Śląsku, wspólnie realizowało projekt pod nazwą "Muzea Otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego”.

Dziś mecz Polska - Słowacja
Równo o 18:00 w Petersburgu rozpocznie się dla Polaków i Słowaków przygoda z Euro 2020. Mecz transmitowany będzie w kanałach telewizji Polskiej, w wielu miejsca powstały też strefy kibica.

Tarnowskie muzea i galerie odnajdują się w czasach panedemii
Podczas wizyty w Tarnowie Iwona Gibas członek zarządu województwa małopolskiego sprawdziła, jak po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa funkcjonują placówki muzealne, które prowadzą działalność wystawienniczą. Odwiedziła Biuro Wystaw Artystycznych oraz Muzeum Okręgowe.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka otwarte od 4 maja 2021 roku
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka od 4 maja 2021 r. otwiera dla zwiedzających swoje ekspozycje: w Zamku Żupnym i Trasę Muzealną w kopalni soli na głębokości 135 m.
Wielicka kopalnia otwiera Trasę Turystyczną, uruchamia też Punkt Szczepień Powszechnych
Od 4 maja czynna będzie Trasa Turystyczna Kopalni Soli „Wieliczka”. Od 15 maja wznowi działalność tężnia solankowa w Parku św. Kingi (Hotel Grand Sal: 8 maja). Cały czas funkcjonuje Uzdrowisko kopalni, które od 8 maja rozpocznie szczepienia w Punkcie Szczepień Powszechnych w szybie Regis (zapisy od 5 maja).

Dziady śmigustne - tradycja wiosennego kolędowania
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju rozpoczęło realizację projektu naukowo-wystawienniczego pt. "Dziady Śmigustne – tradycja wiosennego kolędowania", który uzyskał dofinansowanie w ramach programu EtnoPolska 2021.

Będą dwa nowe muzea w Zakopanem (zdjęcia)
Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński poinformował o poparciu resortu dla powstania w Zakopanem Muzeum Narciarstwa i Taternictwa.
Wieliczka: Muzeum Żup Krakowskich znów otwarte
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka ponownie otwiera od 1 lutego 2021 Zamek Żupny a od 4 lutego Trasę Muzeum w Kopalni Soli na głębokości 135 m i zaprasza do ich zwiedzania. Będzie się ono odbywać zgodnie z obowiązującymi zasadami i wymogami zachowania bezpieczeństwa.

Na co dzień i od święta - strój i ubiór Górali Zagórzańskich
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju zrealizowało ostatnią w tym roku wystawę pt. "Na co dzień i od święta - strój i ubiór Górali Zagórzańskich".

Ferie w Muzeum
Muzeum Krakowa zapraszamy do udziału w zajęciach, które jak co roku przygotowano dla dzieci i młodzieży na okres ferii zimowych. Choć nie można w tym roku spotkać się osobiście, organizator liczy na Waszą obecność na spotkaniach w przestrzeni wirtualnej.

Rocznik Podhalański tom XIV już wydany
Muzeum Tatrzańskie informuje, że 14. tom Rocznika Podhalańskiego Muzeum Tatrzańskiego, właśnie dotarł z drukarni do Zakopanego. Ma 532 strony! To już czwarty tom, który jest wydany rok po roku! Nigdy wcześniej w historii Muzeum Tatrzańskiego nie udało się zachować corocznej ciągłości publikacji.

Łemkowska Bajka
W Muzeum Nikifora od grudnia 2020 do lutego 2021 trwa wystawa Łemkowska Bajka. Lidia, Irena i Anna Kocur, to artystki pochodzące z Gorlic, a obecnie związane zawodowo i artystycznie także z Krakowem.
#OrawaSkansen
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej wdrożył aplikację przeznaczoną do samodzielnego zwiedzania.

Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu w dniach od 27 listopada do 31 grudnia organizuje Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy. Jak co roku do uczestnictwa zaproszeni są rzemieślnicy, twórcy oraz wystawcy.

Wsparcie marszałków dla Igrzysk Europejskich
W trakcie zdalnego konwentu Marszałków Województw Rzeczpospolitej, któremu aktualnie przewodniczy Województwo Lubuskie, marszałek Witold Kozłowski podziękował przedstawicielom samorządów za wsparcie promocji III Igrzysk Europejskich w 2023 roku, organizowanych przez Małopolskę i Kraków.

25 lat Otwartej Pracowni. Wirtualny jubileusz
Galeria Otwarta Pracownia zaprasza na jubileusz w sieci! Już 18 października 2020
od godz. 19.00 www.otwartapracownia25lat.pl odbędzie się wirtualna wystawa
Słuchowisko "Na Przełęczy"
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem rozpoczęło realizację słuchowiska fragmentów utworu literackiego pt. „Na Przełęczy” Stanisława Witkiewicza w dwóch wersjach językowych: polskiej i słowackiej.
Loto w Muzeum Żup Krakowskich
Trwają warsztaty w ramach rodzinnej akcji "Lato z Muzeum" w Wieliczce. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza jeszcze do 28 sierpnia

Wojewoda Piotr Ćwik odwołany
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we wczorajszym komunikacie poinformowało, że Premier Mateusz Morawiecki odwołał z pełnionej funkcji wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika.
Budynek magazynowy w Muzeum Pienińskim
Magazyn studyjny w Muzeum Pienińskim pełni jednocześnie rolę miejsca przechowywania obiektów oraz sali ekspozycyjnej. Nie jest to wystawa, ale tak zorganizowany magazyn, by publiczność podczas studyjnych wizyt mogła z bliska zapoznać się z kolekcją Muzeum.
Aplikacja mobilna w Orawskim Parku Etnograficznym
samodzielne zwiedzanie ekspozycji stałej i ścieżki przyrodnicze. Jest to dedykowane narzędzie umożliwiające samodzielne zwiedzanie Muzeum, wykorzystujące technologię GPS oraz sieć Wi-Fi.

Willa Koliba po prawie 740 dniach remontu znów jrst otwarta
Od 1 lipca Muzeum Tatrzańskie udostępnia część ekspozycji w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba, do której zaprasza do zwiedzania wszystkich miłośników Podhala i pasjonatów Tatr.

Muzeum Tatrzańskie podniesione do rangi Muzeum Narodowego
O tym, że Muzeum Tatrzańskie będzie instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformował wicepremier Piotr Gliński, podczas swojej wizyty w Zakopanem. Radości nie kryła dyrektor placówki - Anna Wende Surmiak.

Otwierają się kolejne muzea
Muzeum Pienińskie w Szlachtowej, Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu, Sądecki Park Etnograficzny (spacerowo, bez dostępu do ekspozycji), Miasteczko Galicyjskie oraz Dom Gotycki, Gmach Główny w Nowym Sączu zostają otwarte dla zwiedzających
Technika tyflografiki w Muzeum Tatrzańskim
W ramach projektu Interreg „MUZEA OTWARTE – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego” Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem przygotowało kilka najważniejszych portretów autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego w technice tyflografiki
Nowa ścieżka przyrodnicza w ramach projektu Muzea Otwarte
W Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej powstała ścieżka przyrodnicza. Zamontowano oznaczenia ścieżki przyrodniczej w postaci kamieni oznaczonych numerami.
Stroje ludowe w skansenie w Szymbarku
W ramach projektu Muzea Otwarte, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów planuje utworzenie nowej wystawy pod nazwą Pogórzanie i Sąsiedzi. Wystawa powstanie na terenie skansenu w Szymbarku.

"Mowa Ciała" - Ireneusz Krosny
Chcemy serdecznie zaprosić na świetny spektakl komediowy w wykonaniu Ireneusza Krosny pt.: "Mowa Ciała"

99. Spotkanie przy armacie - prelekcja Marcina Dziubka
Marcin Dziubek opowie o Batalionie Obrony Narodowej „Oświęcim”

Premierowe przedstawienie w rabczańskim teatrze
W Teatrze Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju odbyła się premiera przedstawienia dla dzieci pt. "Bajka o kocie w butach".
Futuronauci-wystawa-ponadczasowa w Muzeum Inżynierii
W 2020 roku przybywa z przyszłości statek badawczy. Ulega jednak awarii, a jego załoga decyduje się ukryć uszkodzony pojazd w dawnej, nieużywanej już zajezdni tramwajowej na krakowskim Kazimierzu.
By wrócić do swoich czasów, przybysze z przyszłości muszą odnaleźć części niezbędne do naprawy, wyruszają więc na ich poszukiwanie. Jednak statek zostaje przypadkowo odkryty i coraz więcej osób zaczyna badać jego wnętrze. Znajdują tam stanowiska obsługiwane przez różnych członków załogi statku.
Badacze zgromadzili na nich wiedzę dotyczącą przeszłości, naszych czasów i przyszłości, z której przybyli.

Górale przywitali Zbawiciela - Pasterka w Jaworkach (galeria)
W Wigilię Bożego Narodzenia w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Jaworkach miała miejsce tradycyjna góralska pasterka, z oprawą muzyczną zorganizowaną przez miejscową kapelę Jaworcanie.
„Cracoviae Merenti” 2019
Muzeum Krakowa świętujące jubileusz 120-lecia oraz dr inż. architekt Krzysztof Wielgus – wybitny uczony i znawca Twierdzy Kraków, otrzymali w środę, 11 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa medale „Cracoviae Merenti”
Znamy zwycięzców 77. Konkursu Szopek Krakowskich
5 grudnia 2019 roku odbył się 77. Konkurs Szopek Krakowskich, do którego zgłoszono aż 131 szopek - 48 szopek w kategorii seniorów, 11 szopek w kategorii szopek młodzieżowych, 52 szopki dziecięce oraz 20 szopek rodzinnych.

Nowa wystawa w Akademii w Bronowicach
Od 26 listopada miłośnicy sztuki mogą obejrzeć kolejną wystawę w Akademii w Bronowicach - "X 2009-2019". Tym razem swoje prace prezentują studenci i absolwenci II Pracowni Rysunku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierowanej przez prof. Andrzeja Zwolaka. Ekspozycja czynna będzie do końca 2019 roku.

Przyjdź na seminarium “Patent na dobry początek” i dowiedz się jak chronić swoją własność
Już 6 grudnia w Krakowie odbędzie się wydarzenie, poświęcone własności intelektualnej i zagadnieniom z nią związanych, tym razem głównie w kontekście nowych technologii! Zapraszamy przedsiębiorców oraz naukowców planujących komercjalizację swoich badań, a także wszystkich zainteresowanych tematyką.

77. Konkurs Szopek Krakowskich
Zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich.

130 lat Muzeum Tatrzańskiego
Z okazji jubileuszu, podczas uroczystej gali 25 listopada instytucja została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Jubileusz zakopiańskiego „Sokoła” (zdjęcia)
Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem, jedna z najstarszych organizacji pod Giewontem, świętowało 125-lecie swojego istnienia. Z okazji jubileuszu wręczone zostały odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Odsłonięta także pomnik upamiętniający Franciszka Mardułę.

Perfekcja chwili Jana Dutki
Fotografia jest niezwykłym zjawiskiem, ukazuje zatrzymane na wieczność chwile, ale tylko perfekcyjne wyczucie i oko artysty dostrzega te momenty, które warto zatrzymać. Taki dar można dostrzec w fotografiach autorstwa Jana Dutki, który obserwuje świat przez obiektyw aparatu już od 40 lat.

Filharmonia Krakowska inauguruje sezon artystyczny
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otwiera jubileuszowy 75. sezon artystyczny. Podczas koncertu inauguracyjnego Orkiestrę, Chór Mieszany i Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej poprowadzi szef artystyczny instytucji, Charles Olivieri-Munroe.
60.Nowa Huta. Dlaczego Nie?! koncert
Jubileuszowy, 60. koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! zbiegł się z obchodami 70-lecia powstania Nowej Huty.
Koncert odbył się w niedzielę 22 września 2019 r. w nowohuckiej Alei Róż.
Jubileuszowy 25. Marsz Jamników za nami!
W niedzielę, 15 września odbył się jubileuszowy 25. Marsz Jamników. Tradycyjnie właściciele czworonogów spotkali się o godz. 11.45 pod Barbakanem, skąd punktualnie w samo południe w jamniczym pochodzie wyruszyli ze swoimi pupilami na Rynek Główny.
77 lat temu utworzono obóz KL Auschwitz-Jawischowitz
15 sierpnia 2019 minęło 77 lat od przybycia pierwszego transportu 150-ciu więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau do podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz.

Zmiany w Muzeum Narodowym i na Zamku Królewskim na Wawelu
Dr hab. Andrzej Betlej – obecnie dyrektor Muzeum Narodowe w Krakowie - zastąpi prof. Jana Ostrowskiego na stanowisku dyrektora Zamek Królewski na Wawelu. Prof. Ostrowski funkcję dyrektora pełnił przez 30 lat, w przyszłym roku przechodzi na emeryturę. Dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie zostanie dr hab. Andrzej Szczerski.

Rozpoczęło się jubileuszowe 45. Poroniańskie Lato (zdjęcia)
PORONIN. W programie tegorocznej, trzydniowej edycji, znalazły się m.in. koncerty, konkursy dla publiczności, wystawa, promocje książki i występy zespołów regionalnych.
30 urodziny Rabkolandu za nami! Kiedy kolejne imprezy w Rabce?
Cóż to był za weekend! O takich urodzinach marzy każde dziecko… i każdy park rozrywki! 30 urodziny Rabkolandu, wyjątkowy jubileusz rabczańskiego parku rozrywki, były okazją do dwóch dni fantastycznej zabawy.

Drugie życie przedmiotów według Edwarda Dudy
Wczorajszy wernisaż „Święto lasu czyli sztuka według natury” w limanowskim muzeum przerodził się w spontaniczną akcję artystyczną wypełnioną nastrojowymi utworami zaprezentowanymi przez Grupę Teatralną Adalex z Krakowa. A wszystko to rozgrywało się na tle nietypowych prac Edwarda Dudy, przenosząc widzów do wielobarwnego lasu fantazji.
Krakowskie jubileusze Krzysztofa Zanussiego
19 i 20 czerwca Kraków gościł jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztofa Zanussiego. Okazją do spotkania są dwa jubileusze – debiutu filmowego i teatralnego

Przedsiębiorcy Podhala, Spisza i Orawy Dzieciom w Rakolandzie (zdjecia)
Kilkaset dzieci z całego Podhala uczestniczyło w jubileuszowej, 15 edycji pikniku Przedsiębiorcy Podhala, Spisza i Orawy Dzieciom, który tradycyjnie z okazji Dnia Dziecka odbył się w Rodzinnym Parku Rozrywki i Edukacji Rabkoland w Rabce-Zdroju.

Jubileusz Zarządu Dróg Wojewódzkich (zdjęcia)
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie świętuje 20-lecie swojego istnienia. W zakopiańskiej Księżówce odbyła się konferencja podsumowująca działalność jednostki.

Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza
Tym razem nie tylko kody i szyfry, również chemiczne doświadczenia, ciekawie spędzony Dzień Dziecka i konstruowanie zegara słonecznego - tak jawi się czerwiec w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Wieczór w Czerwonym Dworze (zdjęcia)
6 maja odbył się Wieczór w Czerwonym Dworze pt. "Tadeusz Gąsienica-Giewont. Przewodnik, ratownik, muzykant. W 20. rocznicę śmierci”, który poprowadził Józef Pitoń.
Zmysłowy maj – wydarzenia edukacyjne w Muzeum Inżynierii Miejskiej
W maju w muzeum i Ogrodzie Doświadczeń skupiamy się na zmysłach. Różnorakie zajęcia pozwolą odkrywać świat za pomocą intensywnych doznań wzrokowych, zapachowych i słuchowych. Sprawdź m.in. czy potrafisz zagrać melodię na instrumencie, którego nawet nie dotkniesz?
X Krakowski Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Cracovia Cantans"
X (Jubileuszowy) Krakowski Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Cracovia Cantans" odbędzie się w dniach 6-9 czerwca 2019 roku. Jest to największa polska impreza chóralna o charakterze międzynarodowym.
Uczniowie z Łapsz na wycieczce po miejscach pamięci (zdjęcia)
Ósmoklasiści i uczniowie klas gimnazjalnych szkoły w Łapszach Niżnych w wiosenny dzień - 25 kwietnia, odwiedzili Wadowice i zobaczyli muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu.

5. Dzień Narciarza w Muzeum Tatrzańskim
ZAKOPANE. Na zakończenie sezonu zimowego po raz kolejny Muzeum Tatrzańskie zaprasza na Dzień Narciarza. To spotkanie narciarzy, skiturowców, zawodników i sympatyków narciarstwa pełne dawnych narciarskich historii, prezentacji multimedialnych, ciekawych wystąpień i spotkań z interesującymi ludźmi.

20 lat konkursu „Najpiękniejsza pisanka z soli”
Pisanki z soli powstają w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka już od 20 lat. W tym roku konkurs odbędzie się 12 kwietnia w Zamku Żupnym w Wieliczce.
W Muzeum Nowej Huty można oglądać ekspozycję "Nowohucianin"
Współcześni nowohucianie są bohaterami wystawy „Nowohucianin”, której wernisaż odbył się w środę w Muzeum Nowej Huty w Krakowie. Ekspozycja wpisuje się w program obchodów 70-lecia sztandarowej dzielnicy PRL

Małopolskie muzea za pół ceny!
Wystawy, ciekawe obiekty i eksponaty - w ten weekend do zobaczenia w bardzo atrakcyjnej cenie lub… za darmo! W ogólnokrajowej akcji "Polska Zobacz Więcej" biorą udział również instytucje kultury z Małopolski.
Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Bogdana Toszy
Bogdan Tosza – reżyser teatralny, publicysta, wykładowca, animator kultury, Dyrektor Naczelny Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie od 2012 roku, obchodzi jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. W poniedziałek, 11 lutego, podczas uroczystości w Filharmonii Krakowskiej, zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider wręczył jubilatowi odznakę Honoris Gratia, przyznawaną w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców

Muzeum Okręgowe w Tarnowie podsumowało 2018 rok
120 000 osób odwiedziło w minionym roku placówki Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Najwięcej zwiedzających zanotował Oddział Muzeum Zamek w Dębnie na wystawie stałej, a największą imprezą plenerową był Tarnów Polskiej Piosenki Festival.

Mobilna Ścigacka na Kotelnicy (zdjęcia)
Czołg z czterema pancernymi, jacht z Kuwejtu, łódź z wikingami - to najbardziej spektakularne pojazdy, jakie wzięły udział w piątej edycji Mobilnej Ścigacki, rozegranej w weekend na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej.
Plany Muzeum Armii Krajowej na 2019 rok
31 stycznia w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa “Nila” miała miejsce konferencja prasowa poświęcona omówieniu planów i działalności instytucji w roku 2019.

Muzeum Armii Krajowej - zaprasza
Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiło plany na najbliższy rok, podsumowało minione wydarzenia, a także zaprezentowało nową stronę internetową i logo.
Anna Polony obchodzi 80. urodziny i 60-lecie pracy artystycznej
Dziś osiemdziesiąte urodziny świętuje Anny Polony. Jubileusz jest jednak podwójny, bo aktorka obchodzi też 60-lecie pracy twórczej
Wernisaż wystawy "Wyspiański nieznany"
Wyspiański jest wieczny, Wyspiański jest kochany, Wyspiański jest wciąż nieznany i tajemniczy - mówił we wtorek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. W Muzeum Narodowym w Krakowie otwarta została wystawa "Wyspiański. Nieznany", na której prezentowany jest księgozbiór artysty, druki graficzne jego autorstwa i pierwsze wydania jego dramatów.

Muzeum bohaterskich oświęcimian zyska nowy blask
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, którzy m.in. pomagali więźniom Auschwitz, doczeka się modernizacji. Powstanie w nim specjalny scenariusz wystawy.

Jubileusz Zbigniewa Preisnera i wielki koncert w Krakowie 5.10.2019
Zbigniew Preisner – jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych na świecie, twórca epokowych dzieł do produkcji Krzysztofa Kieślowskiego czy Agnieszki Holland – specjalnym koncertem będzie świętował swój jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Zaproszenie do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu przyjęli wspaniali muzycy z kraju i zagranicy, m.in. Lisa Gerrard, Teresa Salgueiro, Edyta Krzemień, Sinfonia Varsovia i Cracow Singers. Na scenie pojawią się także aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a gościem specjalnym będzie Jerzy Trela. Koncert odbędzie się 5 października w TAURON Arenie Kraków. Bilety do sprzedaży trafią w środę, 16 stycznia.
Uroczystości związane z 150. rocznicą urodzin Stanisława Wyspiańskiego i wystawa „Wyspiański. Nieznany”.
Już jutro 15 stycznia odbędą się uroczystości związane z 150. rocznicą urodzin Stanisława Wyspiańskiego
Głównym wydarzeniem będzie ekspozycja zat. „Wyspiański. Nieznany”.
Półtora kilometra drewna konstrukcyjnego, 150 metrów bieżących półek i 250 metrów oświetlenia ledowego. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie powstała przepiękna secesyjna biblioteka. Wszystko po to, by wyeksponować księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego, jego projekty edytorskie oraz pierwodruki dramatów.

Wieliczka - Rodzinne Ferie w Muzeum 2019
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza dzieci i opiekunów na Rodzinne Ferie w Muzeum 2019, które będą miały miejsce w dniach 15-26 stycznia 2019 roku.
Przestrzenią do interaktywnych działań staną się w Zamku Żupnym w Wieliczce: wystawy „Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich" i „Solniczki – małe arcydzieła sztuki" oraz rozległa i ciekawa ekspozycja Muzeum w kopalni soli.
Pogrzeb biskupa Tadeusza Pieronka
Bp Tadeusz Pieronek spoczął w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie obok bpa Stanisława Smoleńskiego.
Plany na jubileusz 100 lecia Teatru Bagatela
Dyrektor Teatru Bagatela Henryk Jacek Schoen opowiedział dzisiaj dziennikarzom jak będzie wyglądać jubileusz 100 lecia Teatru.

Wyznaczono datę pogrzebu bp. Tadeusza Pieronka
Dzisiaj poinformowano kiedy odbędzie sie pogrzeb bp. Tadeusza Pieronka

Podziel się wspomnieniami ze świąt
Muzeum Etnograficzne w Krakowie organizuje zbiórkę relacji związanych z wigilią Bożego Narodzenia. Organizatorzy czekają na zdjęcia (nawet te amatorskie) i opowieści (nie muszą być długie). Ważne, aby pokazywały przeżycia związane z momentem dzielenia się opłatkiem.

Zmarł biskup Tadeusz Pieronek
Zmarł biskup Tadeusz Pieronek - informuje Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Miał 84 lata.

Styczniowe zajęcia edukacyjne w MIMie
Ludowe przysłowie głosi: Styczeń rok stary z nowym styka, czasem zimnem do kości przenika, czasem w błocie utyka. Czy my się tym martwimy? Wcale nie! W Muzeum Inżynierii Miejskiej zawsze dzieje się coś ciekawego.

Od 1 marca 2019 r. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa będzie miało nową nazwę – Muzeum Krakowa
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od 1 marca 2019 r. będzie miało nową skróconą nazwę – Muzeum Krakowa. Zmianie ulegnie też logotyp muzeum, a zwiedzający z okazji 120-lecia istnienia instytucji zobaczą nowe wystawy.

W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa jasełka w wykonaniu rodziny Malików
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza 23, 26, 29 i 30 grudnia, o godz. 18.00 na spotkanie z szopką krakowską i jasełka w wykonaniu rodziny Malików. Przedstawienie odbędzie się w sali strzeleckiej w Celestacie na ul. Lubicz 16.

Jubileusz 40-lecia Krakowskiego Forum Kultury
Krakowskie Forum Kultury obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia działalności. Z tej okazji dziś, o godz. 19.00 w Akademii Sztuk Teatralnych na ul. Straszewskiego 22 odbędzie się uroczysty koncert, w trakcie którego będzie można wysłuchać premiery utworu napisanego specjalnie na tę okazję przez kompozytora Stanisława Radwana.
Od 55 lat tańcem i śpiewem rozsławiają Sądecczyznę
Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wziął dziś udział w obchodach jubileuszu 55-lecia Zespołu Regionalnego "Sądeczanie".

Jubileuszowe 600. spotkanie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji.
Już w najbliższą niedzielę, 16 grudnia, o godz. 12.00 na dużej scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego odbędzie się jubileuszowe, bo 600. spotkanie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji.
Rekord Muzeum Narodowego w Krakowie. 200 tysięcy widzów na Wyspiańskim
Muzeum Narodowe w Krakowie ma powody do radości. W poniedziałek sprzedano bilet o numerze 200 tysięcy na wystawę dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Znalazł się w grupowej wejściówce dla dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 5 Słoneczna Kraina Smoka Wawelskiego. Jednocześnie można już z całą pewnością powiedzieć, że w tym roku ponad milion widzów odwiedziło w sumie wszystkie oddziały instytucji.

Krakowski Hat-Trick Błażusiaka!
Stało się! Po raz kolejny byliśmy świadkami historycznego wydarzenia - Tadek Błażusiak sięgnął po trzecie z rzędu zwycięstwo w TAURON Arenie Kraków. Sześciokrotny Mistrz Świata niesiony dopingiem ponad trzynastotysięcznej publiczności ponownie udowodnił, że w Mistrzostwach Świata SuperEnduro nie ma sobie równych.

Mistrzostwa Świata Superenduro już dziś w Tauron Arenie
Do rozpoczęcia najbardziej zaciętej rywalizacji w świecie motocykli pozostało już tylko godziny. Mowa oczywiście o SuperEnduro, dyscyplinie, która od wielu lat wzbudza ogromne emocje wśród tych, w których żyłach płynie wysokooktanowe paliwo, ale nie tylko
Jubileusz 110-lecia Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych
Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych (dawniej Poligraficzno-Księgarskich) im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie świętuje 110-lecie istnienia Szkoły
Dwa wyjątkowe obrazy Stanisława Wyspiańskiego trafią do Muzeum Narodowego w Krakowie
W 111. rocznicę śmierci wybitnego polskiego malarza Stanisława Wyspiańskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie zaprezentowało dwa wyjątkowe obrazy jego autorstwa, które już niebawem będzie można oglądać w MNK. „Autoportret” z 1897 roku i „Portret doktora Jana Raczyńskiego” z 1904 roku zostały zakupione dzięki dotacji MKiDN przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

Jubileusz 110-lecia istnienia Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza
110 lat obchodzić będzie Zespół Szkół Poligraficzno – Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie.

Bioenergoterapeuta „leczył” seksem kobiety
Mężczyzna obiecywał pomoc w problemach z ciałem i duszą. Okazało się, że wykorzystywał seksualnie kobiety, które tej pomocy szukały.

Kolejni pseudokibice trafili do aresztu
Prokuratorzy i funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji doprowadzili do zatrzymania i aresztowania pseudokibiców z bojówki krakowskiego klubu. Przemycali narkotyki.

Spotkanie z Ryszardem Horowitzem
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zaprasza, w poniedziałek, 19 listopada, o godz. 18.00 na spotkanie z Ryszardem Horowitzem, znanym artystą i twórcą metaforycznych kolaży fotograficznych. Wstęp wolny.

Muzeum Archidiecezjalne i wernisaż wystawy "Polonia Sacra"
W środę 7 listopada metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski otworzył wystawę „Polonia Sacra” w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie przy ul. Kanoniczej 19-21.
Wiceprezydent Tadeusz Trzmiel odwołany
Po 16 latach pracy Tadeusz Trzmiel przestaje pełnić funkcję wiceprezydenta - poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w czasie konferencji prasowej. To pierwsza zmiana kadrowa w magistracie ogłoszona po wyborach
Nie tylko dla Vip-ów
Otwarcie wystawy jest w muzeum czymś najzupełniej normalnym, lecz takiego otwarcia jak wczorajsze jeszcze w Limanowej nie było. I choć wydawać by się mogło, że postać ministra, polityka i dyplomaty jako temat wystawy ograniczy grono zainteresowanych do osób zajmujących się tego typu zagadnieniami to pośród zebranych gości znaleźli się zarówno politycy, historycy, nauczyciele jak również młodzież czy artyści.
Benefis pracy artystycznej Katarzyny Gartner
40. jubileuszowe spotkanie cyklu Kod Mistrzów to świetna okazja do świętowania benefisu pracy artystycznej wybitnej polskiej kompozytorki, pianistki i aranżerki - Katarzyny Gärtner.

Wystawa Rasta Frica w Nowym Targu
Wernisaż wystawy malarstwa Rasta Frica, laureata konkursu Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora

Niespodziewana wizyta premiera Morawieckiego w Małopolsce
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że dziś tj. 9 października prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki będzie przebywał z wizytą w województwie małopolskim. Po południu przyjedzie do Zakopanego.

Rozpoczął się nabór wniosków o dotacje dla stref aktywności gospodarczej
To dobra wiadomość dla samorządów i inwestorów. Już 29 września rusza nabór wniosków o dotacje na budowę nowych lub rozwój już istniejących stref aktywności gospodarczej. Do podziału jest ponad 103 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Weekend pełen atrakcji dla seniorów
Zwiedzanie XIX-wiecznej cerkwi w Bartnem, podziwianie Tarnowa z wieży ratuszowej czy możliwość poznania kultury starożytnego Egiptu w... samym sercu Krakowa – to tylko niektóre atrakcje, które czekają na seniorów już w ten weekend 28-30 września.
Mistrz i Katarzyna - pokaz obrazów Hansa von Kulmbacha
Sześć obrazów przedstawiających życie św. Katarzyny Aleksandryjskiej i inne dzieła wykonane dla Krakowa przez mistrza renesansu Hansa von Kulmbacha będzie można od czwartku oglądać w Krakowie na wystawie w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – oddziale Muzeum Narodowego

Pożar w muzeum! Na szczęście to tylko ćwiczenia...
W Muzeum Ratusz – Galerii Sztuki Dawnej w Tarnowie odbyło się wojewódzkie, wieloszczeblowe ćwiczenie epizodyczne obrony cywilnej „Muzeum 2018”.

Nowa miłość i piękna zdrada – wystawy artystyczne w limanowskim muzeum
Nowa miłość i piękna zdrada - tym jednym metaforycznym zdaniem można podsumować podwójny wernisaż prac Oleksandry Krupskie i Aleksandra Majerskiego w limanowskim muzeum.

Mistrzostwa Świata SuperEnduro ponownie w Krakowie
Trzy miesiące zaciekłej rywalizacji, pięć europejskich miast, tysiące głodnych sportowych emocji kibiców i światowa czołówka walcząca o tytuł zwycięzcy. Nowy sezon halowych, motocyklowych Mistrzostw Świata rusza już w grudniu w Krakowie

Co kryją obrazy Oleksandry Krupskiej i Aleksandra Majerskiego?
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej serdecznie zaprasza 21 września 2018 r. w piątek na godz. 17.00 do Dworu Marsów przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej na podwójny wernisaż wystaw Oleksandry Krupskiej pt. „Akwarelowy Świat” oraz znanego w limanowskich kręgach artystycznych Aleksandra Majerskiego, który zaprezentuje wystawę pod nazwą „Malarskie Rysunkowe Impresje…”.
„Kajko i Kokosz. Komiksowa archeologia” - wystawa nie tylko dla dzieci
W Muzeum Archeologicznym odbyło się otwarcie nowej wystawy czasowej „Kajko i Kokosz. Komiksowa archeologia”

Archiwalny fotoplastikon w Krakowie
Już dziś zwiedzający i spacerowicze, którzy trafią na plac przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego, spotkają tam fotoplastykon, a w nim 50 archiwalnych fotografii Krakowa.

Rekordowa pomoc dla cennych zabytków
Statystyki NIK pokazują, że tylko w latach 2014-2016 z powodu zniszczeń w województwie małopolskim wykreślono z rejestru zabytków aż 10 drewnianych obiektów. Największym wyzwaniem dla zarządców drewnianych obiektów są niewystarczające zabezpieczenia przed pożarem oraz brak przeglądów technicznych, a to wynika z braku funduszy.

Zbliżają się Europejskie Dni Dziedzictwa 2018
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa w dniach 15 i 16 września 2018r. do obiektów wpisanych na Listę UNESCO - Zamku Żupnego i ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli. Wstęp wolny.
Nowy budynek liceum w Grybowie
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak przyjechały dzisiaj do Grybowa, żeby uroczyście otworzyć nowy budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera oraz halę sportową. Obiekt należy do Powiatu Nowosądeckiego i będzie służył 245 uczniom.

„Moto-historie” - otwarcie wystawy już w niedzielę!
Trwają ostatnie przygotowania do uroczystego otwarcia Hangaru Czyżyny
w Krakowie. W surowych przestrzeniach tego wyjątkowego zabytku
techniki Muzeum Inżynierii Miejskiej wspólnie z Muzeum Ratownictwa
prezentować będą ponad 100 różnych pojazdów.

Sierpniowe atrakcje w Muzeum Inżynierii Miejskiej i Ogrodzie Doświadczeń
Wiedzę można zdobywać również podczas wakacji, świetnie się przy tym bawiąc. Dlatego dla młodszych gości, jak i dorosłych, przygotowaliśmy różnorodną ofertę wakacyjnych zajęć, pokazów, wykładów oraz oprowadzeń w przestrzeniach muzeum, ale też na świeżym powietrzu w Ogrodzie Doświadczeń.
Urszula Dudziak z zespołem koncert Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
KRAKÓW. Urszula Dudziak- Królowa polskiego jazzu powraca z serią koncertów z okazji wydania swojej najnowszej książki "Wyśpiewam wam więcej...".

XVI Święto Borówki w Zubrzycy Górnej (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Tegoroczne Święto Borówki przebiegało pod hasłem „Na orawskim szałasie”.

Broń w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej
W lipcu na warszawskim Starym Mieście pracownicy Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej odebrali wyjątkowo cenną darowiznę, w szczególny sposób wzbogacającą muzealne zbiory. Darczyńcą kolekcji broni palnej oraz białej jest Zuzanna Romańska – limanowianka, córka porucznika Jana Biedy urodzonego w 1911 r. w Starej Wsi, żołnierza Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, a następnie 3 Dywizji Strzelców Karpackich, biorącego udział w bitwach na frontach II wojny światowej m.in. pod Tobrukiem (na terenie włoskiej Libii) i Monte Cassino (w trakcie przełamywania niemieckiej linii Gustawa), zmarłego i pochowanego na limanowskim cmentarzu w 1985 r.

Wiedzieć więcej. Nowy cykl spotkań w Muzeum Lotnictwa Polskiego
Zapraszamy do Muzeum Lotnictwa Polskiego na nowy cykl spotkań pod hasłem "Wiedzieć więcej o...". Uczestnicy poznają wiele ciekawych historii związanych z lotnictwem, pilotami i pilotkami. Będzie to wyjątkowa okazja na poszerzenie wiedzy z dziedziny historii szeroko rozumianego lotnictwa.

Podwieczorek w Muzeum: Jak się bawić to się bawić. Artyści PRL-u
KRAKÓW. Muzeum PRL-u zaprosiło wszystkich, którzy pamiętają czasy PRL-u na spotkanie z cyklu „Podwieczorek w Muzeum”.

Mocny folkowy akcent na jubileuszowym MFFZG w Zakopanem
Tegoroczny jubileuszowy 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich rozpoczynamy mocnym folkowym akcentem. 16 i 17 sierpnia organizatorzy zapraszają na cztery koncerty „Na folkową nutę”, podczas których wystąpią znane zespoły inspirujące się muzyką ludową, wywodzące się nie tylko z Podhala.
Nowa wystawa solniczek w Muzeum Żup Krakowskich (zdjęcia)
Największa w Polsce kolekcja cennych solniczek w Zamku Żupnym w Wieliczce wzbogaciła się o dziesięć nowych eksponatów. Są to dwa serwisy przyprawowe: rokokowy unikat z porcelany oraz wykonany ze srebra w latach 1773-75 w Augsburgu, a także osiem nowych solniczek. Najstarsza z nich, wykonana z agatu, ma kształt kielicha i pochodzi z ok. 1500 roku.

Święto Muzeum Tatrzańskiego
Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza już w najbliższy weekend do wspólnego świętowania i zabawy. W tych dniach każdy w Muzeum Tatrzańskim znajdzie coś dla siebie – taternik i turysta, lokalny mieszkaniec i przyjezdny, mama z tatą i dziecko.

XX-lecie Plenerów Twórców Niepełnosprawnych
Czy kopalnia może stanowić odpowiednie miejsce dla działań skierowanych do osób niepełnosprawnych? To pytanie zadawali sobie organizatorzy pierwszego pleneru malarskiego: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie nie przypuszczając, że pomysł się spodoba i powstanie tak długi cykl.

Średniowiecze da się lubić
Czy średniowiecze da się lubić? Epokę uważaną za synonim ciemnoty i zacofania? Co kryły te „mroczne wieki”? Od kilku lat Muzeum Historyczne Miasta Krakowa udowadnia, że jednak Średniowiecze da się lubić! Nie tylko za jego „mroczny klimat” odpowiedni dla popularnych powieści historycznych czy fantasy, ale dla wielu tajemnic wartych odkrywania i poznawania.

Muzeum Drogownictwa w Szczucinie z dodatkowymi atrakcjami na powitanie wakacji
Silniki parowe zabytkowych walców i innych maszyn drogowych odezwą się znowu 30 czerwca i 1 lipca 2018 r. (sobota i niedziela), w godzinach 15:00 – 23:00.

Lato w Muzeum z solą i bursztynem
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza dzieci (6-12 lat) wraz z rodzicami lub opiekunami na wspólną, wakacyjną przygodę z solą i bursztynem. Zajęcia odbędą się w dniach od 3-6 lipca oraz 28-31 sierpnia 2018 roku. Szczegóły poniżej
Makiety kolejowe w Muzeum Inżynierii Miejskiej (zdjęcia)
KRAKÓW. Przez dwa dni w Muzeum Inżynierii Miejskiej można było podziwiać makiety kolejowe. Wszystko w ramach cyklicznego spotkania, organizowanego przez członków Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych i miłośników modelarstwa.
Wystawa "Kraków 1900" (zdjęcia)
Kraków przełomu XIX i XX wieku – stateczni mieszczanie i młodopolska bohema - są bohaterami wystawy otwartej w piątek 22 czerwca w Kamienicy Szołayskich - oddziale Muzeum Narodowego.

Ostatni wieczór w willi Koliba (zdjęcia)
ZAKOPANE. Muzeum Stylu Zakopiańskiego ma przejść wymianę instalacji. Powstaną także nowe ekspozycje, które będzie można zobaczyć pod koniec 2019 roku. Piątkowy wieczór był ostatnim terminem, kiedy można było zwiedzić willę w niezmienionej jeszcze formie.

Trwa XIV Małopolski Piknik Lotniczy (zdjęcia)
KRAKÓW. Na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny zorganizowany został XIV Małopolski Piknik Lotniczy. W sobotę wielu pokazom przeszkodził deszcz, ale i tak piloci pokazali swój kunszt. Zaprezentowali się mistrzowie akrobacji oraz samoloty historyczne.

Weekend z Funduszami w Niepołomicach
Departament Zarządzania Programami Operacyjnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego organizuje kolejną edycję wydarzeń promujących Fundusze Europejskie w Małopolsce. W tym roku od kwietnia do października imprezy organizowane są w 15 miejscowościach regionu. Główną ideą „Weekendów z Funduszami” jest zainteresowanie mieszkańców Małopolski środkami unijnymi (w kontekście aktualnych naborów) i prezentacja projektów zrealizowanych dzięki unijnemu wsparciu.

Święto Soli 2018 - zapowiedź
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na rodzinną imprezę „Święto Soli” 10 czerwca w godz. 10.00-18.00 do Zamku Żupnego w Wieliczce.

„Królestwo Baśni" w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej (zdjęcia)
Otwarcie wystawy „Królestwo Baśni” sprawiło, że Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej w ciągu jednego dnia odwiedziło 664 osób. Zarówno dzieci jak i dorośli z entuzjazmem i spontaniczną radością podeszli do spotkania z bohaterami baśni, którzy pojawili się w limanowskim muzeum dzięki współpracy z Fundacją Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej z Nowego Sącza.

Jubileuszowa Majówka w Dzianiszu (zdjęcia)
W Dzianiszu już po raz dwudziesty odbyła się Majówka, która rozpoczęła się tradycyjnym nabożeństwem przy przydrożnej kapliczce. Następnie uczestnicy wozami przejechali do Borek, gdzie znajduje się scena plenerowa.

Królestwo Baśni w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej
Dawno, dawno temu… albo inaczej Za górami za lasami… wiele bajek zaczyna się w ten sposób, ale tym razem zaczniemy inaczej, bo nie tak dawno i nie tak daleko - już 3 czerwca 2018r. w niedzielne południe o godz. 12.00 w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej zostanie otwarta niezwykła wystawa pod tytułem „Królestwo Baśni” przygotowana przez Fundację Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej z Nowego Sącza.

Muzeum znad Soły się rozrasta
Muzeum Zamek w Oświęcimiu wkrótce otworzy drugi oddział. Będzie to odrestaurowany XIX wieczny Ratusz usytuowany przy Rynku Głównym nr 2.

Festiwal folkloru pod patronatem Pary Prezydenckiej
Podczas konferencji prasowej poświęconej jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem ogłoszona została informacja o Patronacie Honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy nad tym wydarzeniem.

Przygotowania do jubileuszowego MFFZG (zdjęcia)
W Urzędzie Miasta Zakopane, podczas konferencji prasowej poświęconej zbliżającemu się 50. Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich, miało miejsce podpisanie listu intencyjnego z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Rodzina księcia kard. Sapiehy z wizytą w Wadowicach
Taka wizyta nie zdarza się codziennie. W ostatni poniedziałek Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, jednostkę Województwa Małopolskiego, odwiedzili wyjątkowi goście – książęta Stefan i Aleksander Sapiehowie, najstarsi żyjący krewni księcia metropolity kard. Adama Stefana Sapiehy.

IX Europejskie Targi Produktu Regionalnego - zapowiedź
To unikatowa impreza, promująca Region Tatrzański, przybliża jego tradycje, historię, kulturę i … wabi kuchnią regionalną. OD 11 do 15 sierpnia w Zakopanem zagoszczą IX Europejskie Targi Produktu Regionalnego
Już w czerwcu w zabytkowym hangarze w Czyżynach mogą pojawić się pierwsi zwiedzający
Jeszcze w czerwcu w zabytkowym hangarze w Czyżynach mogą pojawić się pierwsi zwiedzający. Przedstawiciele Muzeum Inżynierii Miejskiej chcą tam zrobić tymczasową ekspozycję. Zainteresowani będą mogli zobaczyć m.in. zabytkowe tramwaje, autobusy oraz pojazdy służb technicznych. To może być pierwszy krok do ożywienia miejsca, któremu jakiś czas temu groziła katastrofa budowlana.

Wystawa o Józefie Becku w limanowskim muzeum
W Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej powstanie pierwsza w Polsce wystawa stała poświęcona Józefowi Beckowi – ministrowi spraw zagranicznych II Rzeczpospolitej.

Nowosądeckie muzeum ma nową siedzibę (zdjęcia)
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu – instytucja kultury Województwa Małopolskiego – obchodzi w tym roku 80-lecie swojej działalności. Sądeccy muzealnicy, ale i mieszkańcy, mają szczególne powody do radości, gdyż właśnie w roku jubileuszu placówka wzbogaciła się o nową siedzibę główną.

Interaktywne eksponaty w tarnowskim Muzeum Okręgowym
W poniedziałek 30 kwietnia o godzinie 18:00 w „Piwnicy pod Trójką” (Rynek 3) zapraszamy do Tarnowa na wernisaż niecodziennej wystawy „Witamy w nanoświecie”. W jej przygotowanie zaangażowało się kilkadziesiąt osób, głównie uczniów, którzy samodzielnie zaprojektowali interaktywne eksponaty.

Konserwatorzy MNK mają mnóstwo pracy przed ponownym otwarciem Muzeum Książąt Czartoryskich
Konserwatorka w białym fartuchu ze skupieniem pochyla się nad mikroskopem. Patrzy na złote tło, nieco smutną Madonnę w ciemnym granatowym płaszczu, Dzieciątko w różowej tunice, majestatycznych świętych. Precyzyjnie operuje pędzelkiem cieniutkim jak włos.

Dziś otwarcie mobilnego muzeum TOUR DE POLOGNE w Krakowie
Rafał Majka i Tomasz Marczyński będą gośćmi specjalnymi Roadshow 90 lat Tour de Pologne, który w najbliższy weekend zawita do Krakowa. W sobotę obaj znakomici kolarze otworzą mobilne muzeum Tour de Pologne w Krakowie na ul. Zakopiańskiej 62.
Dietrich Helms "W poszukiwaniu rysunku totalnego" (wystawa w MOCAK)
KRAKÓW. Na wystawie pokazano rysunki Dietricha Helmsa (ur. 1933) z lat 1954–2006. Najstarsze z nich powstały w czasie studiów artysty w Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu.
Co się dzieje Muzeum Książąt Czartoryskich?
Kompleks Muzeum Książąt Czartoryskich, złożony z Arsenału z Basztami Stolarską i Ciesielską, Klasztorka i Pałacu, jest jednym obiektem muzealnym mieszczącym kolekcję Czartoryskich, zapoczątkowaną przez Izabelę Czartoryską w Puławach w roku 1801 i wzbogaconą przez jej wnuka Księcia Władysława Czartoryskiego.
Pięć nowych wystaw w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (zdjęcia)
Na pięć nowych wystaw zaprasza Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.
Otwarto Muzeum Podgórza (zdjęcia)
W czwartek, 26 kwietnia oficjalnie otwarto Muzeum Podgórza w Zajeździe pod św. Benedyktem. W uroczystości wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W Krakowie rozpoczyna się Europejski Kongres Samorządów
Ponad 2 tys. uczestników, a wśród nich samorządowcy, politycy, przedstawiciele świata biznesu, kultury, NGO i mediów z kilkudziesięciu krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Dwa dni poświęcone na debatę podczas prawie 70 wydarzeń: paneli, warsztatów, wykładów i prezentacji – w stolicy Małopolski startuje Europejski Kongres Samorządów.
Muzeum Podgórza - jutro otwarcie nowego muzeum w Krakowie (zdjęcia)
W Zajeździe pod św. Benedyktem od piątku, 27 kwietnia, będzie można zwiedzać Muzeum Podgórza – nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Wiedzą wszystko o konfederatach
Reprezentanci Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu zdobyli trzecie miejsce w finale konkursu historycznego "Nie uklękniemy przed mocarzy władzą. Konfederacja Barska i jej bohaterowie".

Bezpłatne lekcje muzealne w Atmie
Muzeum Narodowe w Krakowie kontynuuje w 2018 roku akcję bezpłatnych lekcji muzealnych w ramach programu „Kultura Dostępna”, dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oświadczenie dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie w sprawie kolekcji Książąt Czartoryskich
"Jako dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie pragnę wyrazić głębokie zaniepokojenie medialnym zamieszaniem wokół zakupu przez Państwo Polskie kolekcji Książąt Czartoryskich. Wielokrotnie publicznie wyrażałem opinię, że z punktu widzenia bezpieczeństwa tego bezcennego zbioru sztuki, jest to najlepsze rozwiązanie, a zasadność tego zakupu nie budzi najmniejszych wątpliwości" - pisze w przesłanym nam oświadczeniu dyrektor Muzeum Narodowego.
Wystawa "Sytuacja się zmieniła" w Muzeum Narodowym w Krakowie (zdjęcia)
Wybór 100 wybitnych dzieł powstałych od końca XIX w. (projekty witraży Józefa Mehoffera z 1899 r, "Śnieg" Juliana Fałata z 1907 r.) od piątku będzie można oglądać na wystawie "Sytuacja się zmieniła" w Muzeum Narodowym w Krakowie

Krakowski Hejnał Wolności
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje wystawę Kopiec pamięci poświęconą historii kopca Józefa Piłsudskiego na Sowińcu w ramach cyklu wystaw Krakowski Hejnał Wolności.
Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989 (zdjęcia)
Dzisiaj w Muzeum Narodowym w Krakowie odbył się wernisaż wystawy "Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989"

Więziennictwo sięga po … licealistów
II Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie podejmie współpracę z Zakładem Karnym w Trzebini.

„Misja Miasto” – relacja z konferencji
W Muzeum Inżynierii Miejskiej odbyła się konferencja „Misja Miasto”. Organizatorem spotkania był Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Inicjatywa miała na celu wymianę doświadczeń i wiedzy na temat zarządzania infrastrukturą drogową oraz organizacją transportu.

Milionowe inwestycje na Sądecczyznie
Kompleksowa rozbudowa i modernizacja Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu, rewitalizacja Parku Strzeleckiego, rozbudowa centrów kultury, placówek szkolnych i przedszkolnych w całym subregionie sądeckim, a także budowa połączenia drogi krajowej 87 z drogą wojewódzką 969 w Nowym Sączu – to tylko niektóre inwestycje jakie uda się zrealizować już wkrótce na Sądecczyznie dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego.

O smogu dyskutowano w Wadowicach
Powietrze, którym oddychają mieszkańcy Wadowic jest trujące. Wyniki badań stacji pomiarowej zlokalizowanej na placu Jana Pawła II, w samym centrum miasta nie pozostawiają najmniejszych złudzeń.

Jubileuszowy Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju (zdjęcia)
W Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju odbył się już po raz 60-ty Konkurs Palm Wielkanocnych. Tegoroczny konkurs był nie tylko jubileuszowy, ale i rekordowy. Zgłoszono bowiem do niego aż 145 palm.

Wspomnienie o Józefie Dietlu
Muzeum Pienińskie w Szlachtowej zorganizowało uroczyste imieniny Józefa Dietla (1804-1878) – przyjaciela patrona muzeum Józefa Szalaya oraz wielkiego miłośnika uzdrowiska Szczawnic
W ciągu 15 lat oddali prawie 1600 litrów krwi!
Klub Honorowych Dawców Krwi "Adma" w Grybowie świętuje dziś 15-lecie swojej działalności. Klub liczy ponad 230 członków, którzy oddali łącznie blisko 1600 litrów krwi.

Ekologiczne ogrzewanie w powiatowych szkołach
Trwają prace przy termomodernizacji budynków Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu. Postępy inwestycji skontrolowali starosta nowosądecki Marek Pławiak i wicestarosta Antoni Koszyk.

Muzeum w Palace - ruszają konsultacje społeczne
ZAKOPANE. Po sfinalizowaniu zakupu budynku Palace, nadszedł czas na opracowanie koncepcji nowego muzeum, które ma się mieścić w dawnej "Katowni Podhala". Wszyscy, którzy chcieliby wyrazić swoją opinię, mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych, które odbywać się będą w przyszłym tygodniu.

Zosia i Maryna z „Wesela” na wystawie „Wyspiański”. Bilety w promocyjnej cenie!
Od 15 marca na ekspozycji „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać dwa pastelowe portrety Zofii i Marii Pareńskich – pierwowzorów sympatycznych panien z „Wesela”. To inauguracja projektu „Wyspiański. Aneks”, w ramach którego na krakowskiej wystawie artysty co kilka miesięcy będą prezentowane jego prace z kolekcji zewnętrznych.

Prawie wszystko o Zwierzyńcu
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na otwarcie drugiej odsłony wystawy "Prawie wszystko o Zwierzyńcu".

Senior w Muzeum „ Ciekawostki z wielickiego Muzeum”
Na własny rozwój i poznawanie dziedzictwa kulturowego jest zawsze dobra pora. Muzeum Żup krakowskich Wieliczka zaprasza Seniorów na kolejny cykl „Senior w Muzeum”. Pierwsze spotkanie pod tytułem „Ciekawostki z wielickiego Muzeum” już 16 marca br. o godz. 10.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce (ul. Zamkowa 8).

Co pozyskało limanowskie Muzeum w ostatnim czasie? Obejrzyj zbiory on-line (zdjęcia)
Z każdym rokiem inwentarze Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej wzbogacają się o co raz większą liczbę zabytków, niezwykle interesujące pod tym względem było szczególnie ostatnich kilka miesięcy, kiedy to do dworu Marsów trafiły wyjątkowo ciekawe eksponaty. Ponadto pojawiła się możliwość oglądania ich on-line.
"Piękna Niepodległa" - wystawa w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie (zdjęcia)
Legionistki, sanitariuszki, działaczki polityczne i społeczne. Kilkanaście opowieści o kobietach, które brały udział w odzyskiwaniu przez Polskę i niepodległości i w budowaniu niepodległego kraju znalazło się na wystawie "Piękna Niepodległa" prezentowanej w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Wernisaż wystawy „Skazitelość. O fabrykach porcelany”
W piątek (9 marca) o godz. 18.00 w Muzeum Etnograficznym odbędzie się wernisaż wystawy „Skazitelość. O fabrykach porcelany”. Wystawa poszukuje obecności skazitelnych ludzi w nieskazitelnych kształtach. Pyta o relacje człowiek-technologia oraz systemy wartościowania różnych rodzajów pracy – jednej wykonywanej przez ludzi, innej przez nie-ludzi. Jednocześnie porusza temat miejsca sztuki, designu, własności intelektualnej w życiu i w społeczeństwie.

"Wielcy kompozytorzy polscy w pieśni"
Już 10 marca o godz.18.30 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie usłyszymy arcydzieła liryki wokalnej w wydaniu symfonicznym. Na program wieczoru złożą się wybitne kompozycje na głos i orkiestrę najznamienitszych twórców muzyki polskiej XX i XXI wieku.

Weekend za pół ceny w MNK: oglądaj arcydzieła za grosze, odwiedź Rembrandta w EUROPEUM
„Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” to akcja Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej, zachęcająca do podróżowania i zwiedzania. W dniach 9-11 marca w setkach polskich hoteli, restauracji oraz placówek kultury ceny będą obniżone o 50 procent. Do akcji – już po raz kolejny – przyłącza się także Muzeum Narodowe w Krakowie.

Rok Jubileuszy w Domu Jana Matejki
W roku 2018 przypada 180. rocznica urodzin i 125. rocznica śmierci Jana Matejki, jednego z najwybitniejszych polskich artystów, przedstawiciela nurtu malarstwa historycznego. To także 120. rocznica otwarcia dla zwiedzających Muzeum Domu Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie i najstarszego muzeum biograficznego w Polsce, mieszczącego się w zabytkowym budynku. Stała ekspozycja Domu Jana Matejki została udostępniona 6 marca 1898 roku. 6 marca 2018 w tym samym miejscu zostanie zaprezentowana w odnowionej aranżacji, starannie nawiązującej do tej historycznej, a gala symfoniczna w wykonaniu młodych kameralistów z Polski i Niemiec w Sukiennicach rozpocznie szereg jubileuszowych atrakcji.

Krzyż Małopolski dla prof. Władysława Pluty
„14 wystawa. Władysław Pluta, projektowanie graficzne” – to kolejna prezentacja prac Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej dedykowana jednemu z najlepszych polskich plakacistów. Na wystawie stałej zlokalizowanej w przestrzeni dworca PKP w Tarnowie odbył się wernisaż prac autorstwa profesora Władysława Pluty. Przy tej okazji wicemarszałek Stanisław Sorys odznaczył artystę Krzyżem Małopolski.
W Krakowie upamiętniono Ignacego Kriegera (zdjęcia)
Z inicjatywy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, wczoraj odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci Ignacego Kriegera. Wydarzenie miało miejsce przed Pałacem Bonerowskim na rogu Rynku Głównego i ul. św. Jana. Wzięli w nim udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski oraz właściciele Pałacu Bonerowskiego.
Władze Wadowic podsumowały rok 2017 i zdradziły plany na 2018
W wadowickim magistracie odbyła się dziś konferencja, na której podsumowano działania inwestycyjne oraz przedstawiono plany na najbliższy rok.

XLVI sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego
Ślubowanie Mirosława Boruty, który w sejmiku województwa małopolskiego zajął miejsce minister Jadwigi Emilewicz, a ponadto rozstrzygnięcie projektu „Małopolskie boiska” czy kontynuacja dwóch programów zdrowotnych: szczepień przeciwko pneumokokom i HPV – to tylko niektóre tematy, jakimi zajęli się małopolscy radni podczas dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Interaktywna wystawa, Punkt Informacji Historycznej i rekonstrukcja historyczna Bitwy Limanowskiej (zdjęcia)
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej uzyskało środki na realizację projektu pt. „Polsko-słowackie braterstwo broni – bitwa limanowska 1914”, wraz z partnerem słowackim: Muzeum w Kieżmarku, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregion „Tatry”. Całkowita wartość mikroprojektu wynosi 69 683,42 EUR z czego 49 997,85 EUR stanowi finansowanie z Unii Europejskiej.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci Ignacego Kriegera
KRAKÓW. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci Ignacego Kriegera. 27 lutego 2018 roku, godz. 15.oo - Kamienica Bonerowska (Rynek Główny 39).

Plener satyryczny „Sól w oku satyry”
W wielickiej kopalni pojawili się satyrycy, uczestniczący w plenerze „Sól w oku satyry” organizowanym przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Karykatury. Plener potrwa do 24 lutego br.

Kreatywni na start, czyli Mobilna Ścigacka w Białce Tatrzańskiej. To już w niedzielę!
Już w najbliższą niedzielę na stoku stacji narciarskiej Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej odbędzie się Mobilna Ścigacka – Zjazd na byle czym. Impreza z pewności dostarczy wszystkim uczestnikom oraz widzom sporą dawkę pozytywnej energii.

Czy dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zostanie odwołany?
W cieniu „wojny polsko – izraelskiej” o zapisy nowelizacji o IPN, która wybuchła niejako przy okazji obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, pojawił się wniosek o odwołanie dyrektora tamtejszego państwowego muzeum. Co ciekawe i zarazem niewiedza o tym - w kontekście ostatnich wydarzeń - może dziwić, to właśnie władze Miejsca Pamięci w Oświęcimiu już w 2016 roku podjęły skuteczną walkę z pojawiająca się w mediach kłamliwą frazą „polskie obozy śmierci”.

Zjazd na byle czym czyli Mobilnej Ścigacki odsłona czwarta
Mobilna Ścigacka to największa tego typu impreza w Polsce, organizowana od zawsze w Białce Tatrzańskiej, od tego roku na stokach Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska.
BELFER wywołuje uśmiech (zdjęcia)
Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Aktywnych Nauczycieli Emerytów BELFER działające w gminie Korzenna obchodzi jubileusz 10-lecia działalności. Z tej okazji, starosta nowosądecki Marek Pławiak przyznał nagrodę „w uznaniu szczególnych zasług na rzecz krzewienia i popularyzacji kultury teatralnej”.
Jubileusz audycji „Listy Niezapomnianych Przebojów”Jerzego Skarżyńskiego w Radio Kraków (zdjęcia)
To już 25 lat! Pierwsze wydanie „Listy Niezapomnianych Przebojów” wyemitowane zostało na antenie Radia Kraków 19.01.1993 roku.

Ferie z Muzeum Tatrzańskim (15 stycznia - 23 lutego)
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie przygotowało cykl zajęć dla mieszkańców oraz osób spędzających ferie pod Tatrami.

„To takie proste” – nowa edukacyjna wystawa w Muzeum Inżynierii Miejskiej
KRAKÓW. Sprawdź, czy masz żyłkę naukowca i konstruktora. Zdobądź wiedzę tylko z pozoru „nie taką prostą", świetnie się przy tym bawiąc. Odkryj 26 interaktywnych edukacyjnych stanowisk w czterech strefach nauki i zabawy.
W Muzeum Narodowym zaprezentowano odzyskany obraz Gierymskiego "Zima w małym miasteczku" (zdjęcia)
Obraz Maksymiliana Gierymskiego "Zima w małym miasteczku", odnaleziony dzięki współpracy małopolskiej policji i resortu kultury, zaprezentowano w poniedziałek w galerii Muzeum Narodowego w krakowskich Sukiennicach. Wróci on tam po konserwacji, która ma potrwać kilka miesięcy.
Jubileusz Sądeckiej Orkiestry Symfonicznej (zdjęcia)
Jubileusz 25-lecia świętowała dzisiaj Sądecka Orkiestra Symfoniczna działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury. Z tej okazji władze województwa małopolskiego, Powiatu Nowosądeckiego i miasta Nowego Sącza wręczyły nagrody i odznaczenia członkom orkiestry.
Muzeum Tatrzańskie po kolędzie
6 stycznia, w święto Trzech Króli można odwiedzić Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem i wszystkie jego filie. Muzeum i filie są czynne tak jak w każdą sobotę.
Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
Z początkiem drugiego kwartału 2018 r. Muzeum Okręgowe rozpocznie działalność w nowej siedzibie – w zabytkowej, odnowionej kamienicy położonej przy ulicy Jagiellońskiej 56 w Nowym Sączu.
Imponujący serwis przyprawowy
Rokokowy serwis przyprawowy, ewenement i unikat w polskich zbiorach, zakupiło do swojej kolekcji solniczek Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Obiekt powstał w manufakturze porcelany w Höchst około 1760 roku i należy do największych znanych tego rodzaju (wym. 60 x 57 x 47 cm).

Podsumowanie Roku Karola Szymanowskiego w Zakopanem 2017 (zdjęcia)
ZAKOPANE. W Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” podsumowano Rok Karola Szymanowskiego w Zakopanem 2017. Przedstawiciele 14 Instytucji zaangażowanych w Rok Szymanowskiego otrzymali podziękowania z Urzędu Miasta Zakopane.

Rośnie nowe liceum w Grybowie (zdjęcia)
Trwa przebudowa dawnego internatu w Grybowie na potrzeby Liceum Ogólnokształcącego. Prace postępują zgodnie z planem i w marcu przyszłego roku budynek i hala sportowa powinny być gotowe. Nie jest wykluczone, że młodzież będzie pisała maturę w 2018 roku już w nowych pomieszczeniach.
Jubileus Kongregacji Kupieckiej Zrzeszenia Handlu i Usług w Nowym Sączu (zdjęcia)
Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba wziął dziś udział w obchodach 95-lecia istnienia Kongregacji Kupieckiej Zrzeszenia Handlu i Usług w Nowym Sączu.

Trwają prace w Muzeum - Orawski Park Etnograficzny (zdjęcia)
Nowe ogrodzenie, odbudowa zabytkowej zagrody, monitoring - w Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej powstaje nowy sektor.

"Między dworem a wsią – na styku kultury chłopskiej i szlacheckiej" (zdjęcia)
W Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej zorganizowane zostało Seminarium zatytułowane "Między dworem a wsią – na styku kultury chłopskiej i szlacheckiej". Spotkanie nawiązywało do 80. rocznicy przekazania Dworu Moniaków Państwu Polskiemu.
X Festiwal Twórczości Korowód - wielka Gala Jubileuszowa (zdjęcia)
Festiwal Twórczości Korowód odbywa się w Krakowie od 2008 roku. Ma na celu prezentację i popularyzację dorobku artystycznego wybitnych polskich twórców, w szczególności pieśniarzy, kompozytorów, poetów, autorów tekstów oraz aktywizację i promocję młodzieży pasjonującej się muzyką i poezją.

Jubileusz 65-lecia Zespołu im. Klimka Bachledy (zdjęcia)
ZAKOPANE. Końcem listopada odbyły się obchody Jubileuszu 65-lecia Zespołu im. Klimka Bachledy, który powstał w 1952 roku i był pierwszym zespołem góralskim w Zakopanem. Opracowywał widowiska oparte na tradycjach podhalańskich, takich jak Jasełka, Wesele Góralskie czy Na Hali, ale też komedie, vodevile, a nawet operę góralską „Jadwisia spod regli”.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otwiera skarbiec
"Jako pierwsi i jedyni w Polsce otwieramy Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów, nowoczesne magazyny i pracownie. Udostępnimy je zwiedzającym, którzy nie tylko będą mogli zobaczyć muzealia, do tej pory nie wystawiane, ale również będą mieć możliwość poznania tajników konserwacji zabytków" - zapowiadają pracownicy Muzeum Historycznego.
Historia w dewizce zapisana - unikatowa w skali europejskiej wystawa biżuterii w limanowskim muzeum (zdjęcia)
W Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej została oficjalnie otwarta zmodernizowana wystawa stała pn. „Historia w dewizce zapisana”, którą honorowym patronatem objął Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dwa jubileusze w Ptaszkowej (zdjęcia)
Dzisiaj w Ptaszkowej obyła się uroczystość z okazji 95. rocznicy powstania Orkiestry Dętej oraz 20. rocznicy założenia Chóru w Ptaszkowej. Powiat Nowosądecki reprezentował wicestarosta Antoni Koszyk, który wręczył jubilatom nagrody oraz odznaczył ich Złotymi i Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi.
Niezwykłe muzeum. Jest tu np. suknia ślubna z płótna spadochronu
Dzisiaj w Szkole Podstawowej w Piątkowej zostało otwarte Muzeum Regionalne ze stałą ekspozycją „Z domu naszych pradziadów”. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć starosty nowosądeckiego Marka Pławiaka, który zawsze podkreśla, że trzeba pamiętać i kultywować naszą historię, tradycję i kulturę regionalną.
Wystawa „Historia w dewizce zapisana”
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej wraz ze współorganizatorami: Urzędem Miasta Limanowa, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział Limanowa serdecznie zaprasza do obejrzenia zmodernizowanej wystawy stałej pod nazwą „Historia w dewizce zapisana”, którą honorowym patronatem objął Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jubileusz zespołu Skalni w Zakopanem (zdjęcia)
Sześćdziesiąt pięć lat temu piętnastu studentów z Podhala założyło w Krakowie zespół regionalny. Przyszłych lekarzy, mechaników architektów i ekonomistów połączyła miłość do kultury góralskie i tęsknota za rodzinnymi stronami. Zespół Skalni prężnie działa do dziś.
XIII edycja Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich (zdjęcia)
W niedzielę 19 listopada odbyła się XIII edycja Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich – w tym roku pod hasłem „Na ścieżkach niepodległości". W programie wykłady, warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie wystaw muzealnych z przewodnikami.
80 lat Podegrodzia. Jubileusz najstarszego zespołu regionalnego na Sądecczyźnie (zdjęcia)
Jedno Złote i trzy Srebrne Jabłka Sądeckie wręczył wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk zasłużonym członkom Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Podegrodzie". Okazją do uhonorowania artystów były obchody jubileuszu 80-lecia istnienia tego najstarszego zespołu regionalnego, działającego na Sądecczyźnie.
Grupa krynicka GOPR ratuje turystów od 65 lat (zdjęcia)
W Krynicy-Zdroju odbył się jubileusz 65-lecia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Grupy Krynickiej GOPR. Z tej okazji starosta nowosądecki przyznał jednostce nagrodę finansową oraz Złote i Srebrne Jabłka Sądeckie.

Krakowska Gra o czystą Ziemię (podsumowanie)
KRAKÓW. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się uroczysta Gala zamykająca Krakowską Grę o Czystą Ziemię, zorganizowaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie.
Nowe gabloty sztandarowe w Muzeum AK (zdjęcia)
KRAKÓW. Muzeum AK wzbogaciło się o 5 nowoczesnych gablot sztandarowych. Zwiedzający będą mogli zobaczyć kolekcję unikalnych tkanin, które do tej pory nie miały swojego miejsca na ekspozycji.
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wprowadziło udogodnienia dla niesłyszących
Od listopada bieżącego roku narrację o Polskim Państwie Podziemnym mogą poznać osoby głuche. 27 filmów zrealizowanych z lektorem w Polskim Języku Migowym opatrzonych napisami tworzy nową ścieżkę zwiedzania w Muzeum AK.

150-lecie powiatu limanowskiego
W tym roku mija 150 lat od przeprowadzenia w Galicji reformy samorządowej. W jej wyniku u podnóży Beskidu Wyspowego i Gorców powstał powiat limanowski. W imieniu samorządu regionalnego gratulacje dla mieszkańców Ziemi Limanowskiej, wraz z okolicznościowymi grawertonami, przekazali: Leszek Zegzda z zarządu województwa, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska oraz radny Grzegorz Biedroń.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otworzyło wystawę plenerową „KL Plaszow”
W ceremonii otwarcia udział wzięli: Andrzej Kulig Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Dawid Krupej reprezentujący Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Tadeusz Jakubowicz Przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie.
Historia w dewizce zapisana (zdjęcia)
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej wraz ze współorganizatorami: Urzędem Miasta Limanowa, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział Limanowa zaprasza 17 listopada 2017 roku (piątek) o godzinie 17.00 do Dworu Marsów na oficjalne otwarcie zmodernizowanej wystawy stałej pod nazwą „Historia w dewizce zapisana”, którą honorowym patronatem objął Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obchody rocznicy odzyskania Niepodległości z Muzeum Narodowym
Trzy dni wolnego wstępu do Gmachu Głównego MNK, w tym do galerii "Broń i barwa w Polsce" z ekspozycją "Sztuka Legionów Polskich" oraz na wystawę #dziedzictwo, a także darmowe oglądanie "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci – taki prezent podarowało swoim widzom MNK z okazji rocznicy odzyskania niepodległości.

Dzień Otwartych Drzwi Muzeum 2017 w Wieliczce
Siła niesamowitej pasji, z której zrodziło się wielickie muzeum, piętno zaborów oraz odrodzenie w wielickiej kopalni i solniczki światowej klasy na nowej wystawie, to tematy, które Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka proponuje na Dzień Otwartych Drzwi Muzeum, 19 listopada od godziny 10.00 do 16.00. Wstęp bezpłatny.
"Śniadanie daje moc"
Dzieci z zerówki ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Nowym Targu uczestniczyły w Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

90 lat tarnowskiego Muzeum w pigułce (zdjęcia)
Od jakiej kolekcji Muzeum Okręgowe w Tarnowie rozpoczynało gromadzenia swoich zbiorów? Ilu zwiedzających pojawiało się w jego siedzibie przed laty, a jak to wygląda obecnie? W jakich budynkach w historii przechowywane były kolekcje muzealne, a w jakich można było je oglądać? Na te pytania odpowiada materiał filmowy, przygotowany na dziewięćdziesięciolecie Muzeum Okręgowego w Tarnowie przez Studio.pl.
Przemysław Czapliński z Nagrodą im. Jana Długosza (zdjęcia)
KRAKÓW. Znamy już laureata 20. jubileuszowego Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza! Wyróżnienie określane mianem polskiego Nobla w dziedzinie humanistyki otrzymał Przemysław Czapliński, który uznanie jury zyskał książką pt. „Poruszona mapa”, podejmującą tematykę mentalnego obrazu Polski w polskiej literaturze. Zwycięzca otrzymał 30 000 zł i statuetkę dłuta śp. prof. Bronisława Chromego.

Zakończenie obchodów jubileuszu DA św. Anny w Krakowie (zdjęcia)
Jubileusz 90-lecia Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie dobiegł końca. Zamknęła go uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.
Dzieje Nowej Huty ukazane przez pryzmat lokali gastronomicznych (zdjęcia)
W oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Dzieje Nowej Huty odbył się dziś wernisaż wystawy "Bufet pod Kombinatem", której kuratorem jest Maria Wąchała-Skindzier. Ekspozycję będzie można oglądać do 8 kwietnia 2018 roku.

Nowy odcinek trasy EuroVelo z Barcic do Wielogłów oraz rondo w Zabrzeży
Za niespełna rok miłośnicy rowerowych wycieczek po najpiękniejszych częściach Polski będą mieli do wyboru jeszcze jedną malowniczą trasę. Dzięki umowie podpisanej przez Leszka Zegzdę z zarządu województwa małopolskiego oraz przewodniczącą sejmiku WM Urszulę Nowogórską pod koniec września 2018 roku powstanie 20 km odcinek trasy EuroVelo 11 Barcice-Wielogłowy, a w miejscowości Zabrzeż na styku dróg wojewódzkich 968 oraz 969 tradycyjne skrzyżowanie zastąpi bezkolizyjne rondo.

Dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Uroczysta msza św. w Katedrze Wawelskiej (zdjęcia)
Dokładnie 200 lat temu zmarł Tadeusz Kościuszko - inżynier wojskowy, polski i amerykański generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, najwyższy naczelnik siły zbrojnej narodowej w czasie Insurekcji w 1794 roku. Z tej okazji w Katedrze Wawelskiej odprawiono uroczystą Mszę św., w której wzięła udział m.in. Para Prezydencka. Przewodniczył jej natomiast Abp Marek Jędraszewski.
Coraz młodsi dilerzy i narkomani. Międzynarodowa konferencja z okazji jubileuszu IPA (zdjęcia)
Międzynarodowa konferencja poświęcona wpływowi narkotyków na kryminogenne zachowania młodzieży była częścią dwudniowych obchodów jubileuszu 25-lecia powstania nowosądeckiego regionu Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA.
Wystawa „Rozważny i romantyczny. W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki”
KRAKÓW. Od dziś w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35 można obejrzeć wystawę „Rozważny i romantyczny. W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki”. Na wystawie – zorganizowanej wokół symbolizujących kolejne etapy życia pór roku – na nowo odkryjemy bohatera narodów polskiego i amerykańskiego, dla którego wolność była „najsłodszym dobrem”. Portret wybitnego żołnierza, wizjonera i męża stanu, ale też – o czym mniej wiadomo – artysty, muzyka oraz projektanta, poznamy m.in. poprzez kluczowe postaci i miejsca z jego życia.

W Krakowie powstanie Muzeum im. Gen. władysława Andersa
Wojewoda Małopolski oraz Uniwersytet Pedagogiczny będą współdziałać w sprawie utworzenia w Krakowie Muzeum im. Generała Władysława Andersa. Uroczyste podpisanie listu intencyjnego przez Piotra Ćwika, Wojewodę Małopolskiego i Profesora dra hab. Kazimierza Karolczaka, Rektora Uczelni nastąpiło dziś w Krakowie. Inicjatywę objęła patronatem honorowym Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów a zarazem córka Generała.

Tour de Pologne rozstrzygnięty. Dylan Teuns zwycięzcą, Rafał Majka drugi
Kolarze biorący udział w 74. Tour de Pologne dojechali do mety w Bukowinie Tatrzańskiej. Siódmy, ostatni etap, zakończył się na rondzie na Klinie.

Majka awansował. Nowym liderem został Dylan Teuns (zdjęcia)
Pięć górskich premii, kilka podjazdów, dramat Petera Sagana, któremu „odcięło prąd” i stracił koszulkę lidera. Kapitalny atak Australijczyka Jacka Haiga (Orica – Scott) zakończony zwycięstwem szóstego etapu Tour de Pologne. Rafał Majka wskoczył na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i traci do nowego lidera Dylana Teunsa sześć sekund.

Hej Fest na Gubałówce
W ostatnią sobotę lipca Hej Fest zawitał na Gubałówkę. W trzeciej odsłonie tegorocznej edycji Hej Fest zagrali: Mateusz Ziółko, Need More Clouds oraz Sylwia Grzeszczak.

Dylan Teuns wygrywa w Szczyrku, Peter Sagan znów liderem Tour de Pologne
Dylan Teuns (BMC Racing) wygrał trzeci etapu 74. Tour de Pologne z Jaworzna do Szczyrku. Drugie miejsce zajął Peter Sagan (Bora – Hansgrohe), który odzyskał żółtą koszulkę lidera. Na trzecim miejscu finiszował Rafał Majka (Bora – Hansgrohe), który tym samym wspiął się na trzecie miejsce klasyfikacji generalnej.

Euroregion Tatry Tour - pierwszy etap za nami
W dniu niedzielę 25 czerwca odbył się pierwszy etap wspólnego polsko-słowackiego wyścigu rowerowego Euroregion Tatry Tour. W zawodach uczestniczyło 47 osób w tym 10 ze Słowacji. Zawodnicy zgromadzeni na parkingu przed Chochołowskimi Termami wystartowali o godz. 10.00.

Powitanie lata w skansenie w Zubrzycy (zdjęcia)
W słoneczną sobotę lato powitało także Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

Podsumowanie XIII Małopolskiego Pikniku Lotniczego w Krakowie (zdjęcia)
Krem do opalania, duży zapas wody i parasol chroniący przed słońcem – te trzy rzeczy był chyba najchętniej używane podczas dwudniowego XIII Małopolskiego Pikniku Lotniczego w Krakowie.

Małopolski Piknik Lotniczy (zdjęcia)
Zakończył się pierwszy dzień XIII Małopolskiego Pikniku Lotniczego w Krakowie, który corocznie odbywa się na terenie
Muzeum Lotnictwa Polskiego, na historycznym lotnisku Rakowice-Czyżyny.
Bibliotekarze nagrodzeni za sumienną pracę (zdjęcia)
Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba wziął dziś udział w obchodach Powiatowego Dnia Bibliotekarza, połączonych z jubileuszem 70. rocznicy powstania Biblioteki Publicznej Gminy Krynica-Zdrój.
Świetlne 25. urodziny Goethe-Institut w Krakowie
Światło jest motywem przewodnim 25-lecia działalności Goethe-Institut w Krakowie. Pierwsze jubileuszowe wydarzenia odbędą się już w czwartek wieczorem, kulminacja obchodów nastąpi 20 maja, gdy na fasadzie Pałacu Potockich berlińska grupa Urbanscreen zaprezentuje mapping 3D.

Europejskie Targi Produktów Regionalnych - zapowiedź
Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury zaprasza na VIII Europejskie Targi Produktów Regionalnych, które odbędą się w dniach 11 – 15 sierpnia br. na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem.
Pokaz specjalny odnowionego cyfrowo filmu "Pan Tadeusz" A. Wajdy
Premierowy pokaz zrekonstruowanego cyfrowo „Pana Tadeusza” w hołdzie Andrzejowi Wajdzie – to kolejny ważny punkt programu 10. NETIA OFF CAMERA.
60 lat OSP w Nowej Wsi (zdjęcia)
Jubileusz 60-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi był okazją do uhonorowania przez starostę nowosądeckiego Marka Pławiaka wyróżniających się druhów Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi. Otrzymali je dziś Jadwiga Kantek i Grzegorz Szczecina. Starosta wręczył też komendantowi jednostki Piotrowi Kantkowi promesę na kwotę 4 tys. zł na dofinansowanie zakupu zestawu ratownictwa medycznego PSP R-1.
Złoto, srebro i wóz bojowy na jubileusz OSP (zdjęcia)
Wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk wręczył dziś Złote i Srebrne Jabłka Sądeckie sześciu druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Krużlowej Wyżnej. Z okazji 70. rocznicy założenia tej jednostki przekazał też promesę w kwocie 5 tys. zł na dofinansowanie zakupu umundurowania bojowego.
"Sztuka w sztuce" wśród nowych wystaw Muzeum Mocak
"Sztuka w sztuce” to kolejna wystawa z cyklu konfrontującego ważne obszary życia z wyobrażeniami artysty. Jednak ta wystawa będzie inna od poprzednich.
Z Rynku Głównego już po 13. wyruszył "Manifest Europejski"
Z Rynku Głównego już po 13. wyruszył "Manifest Europejski" - marsz upamiętniający rocznicę podpisania Traktatu Ateńskiego, na mocy którego w 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej. Organizatorami wydarzenia była Małopolska Zjednoczona Opozycja z lokalnym oddziałem Komitetu Obrony Demokracji na czele.
Przygoda w muzeum, czyli startuje Bon Kultury 2017
Nawet 38,4 tys. dzieci i dorosłych będzie mogło skorzystać z zajęć dofinansowanych w ramach Bonu Kultury 2017. Za ciekawe lekcje, warsztaty i zajęcia odbywające się w różnych miastach regionu uczestnicy zapłacą zaledwie 25% ceny – czyli nie więcej niż 6,25 zł. Resztę dołoży Województwo Małopolskie.
W wyniku działań prokuratury i policji doszło do zatrzymania kilkunastu osób związanych ze środowiskiem pseudokibiców
Wobec dziewięciu mężczyzn podejrzanych o przestępstwa przeciwko ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii i inne Sąd Rejonowy dla Krakowa Podgórza w Krakowie, zastosował najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, z powodu obawy matactwa.

Niezwykły, „wielkanocny” zabytek w Muzeum Archeologicznym
Przed nami Wielkanoc, a jak Wielkanoc to i pisanki… W tym świąteczno-wiosennym okresie Muzeum Archeologiczne w Krakowie – instytucja Województwa Małopolskiego – prezentuje niecodzienny zabytek: składaną formę do wyrobu pisanek.

Kongres EUROBIOTECH
Biotechnologia jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. W dniach 11-14 września 2017 roku Kraków po raz kolejny będzie światowym centrum myśli biotechnologicznej. O prestiżu 6 edycji Central European Congress of Life Sciences EUROBIOTECH świadczy fakt, że w trakcie kongresu swoje wykłady zapowiedziało między innymi dwoje noblistów w tej dziedzinie: prof. Ada Yonath z Izraela oraz prof. Robert Huber z Niemiec.
90-lecie Radia Kraków i stare samochody
W sobotnie popołudnie przy Dworku Gościnnym w Szczawnicy można było podziwiać stare, zabytkowe samochody. Rajd zorganizowała redakcja programu Radiostrada z okazji 90-lecia Radia Kraków.
Najcenniejsze dzieła z kolekcji XX Czartoryskich w Arsenale (zdjęcia)
W Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich otwarto dzisiaj wystawę prezentującą wybór najcenniejszych dzieł sztuki i pamiątek historycznych z kolekcji Książąt Czartoryskich.
Trwa remont nowej siedziby Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
Zabytkowy obiekt przy ul. Jagiellońskiej 56 w Nowym Sączu, przyszła siedziba Muzeum Okręgowego, przechodzi gruntowną modernizację dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego WM 2014-2020.

Muzeum Tatrzańskie uhonorowało darczyńców tytułem Przyjaciel Muzeum (zdjęcia)
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem po raz kolejny przyznało tytuł "Przyjaciela Muzeum". Otrzymali je darczyńcy, współpracownicy, dziennikarze oraz osoby zasłużone w działalności na rzecz zakopiańskiej instytucji.
Urodziny Jacka Fedorowicza (zdjęcia)
W trakcie inauguracyjnego koncertu 33.PAKI świętowano 80-te urodziny Jacka Fedorowicza, ikony filmu, telewizji, radia i estrady.

Budowlani olimpijczycy nagrodzeni na Politechnice Krakowskiej
Szkoły z Nowego Targu i Zakopanego znalazły się w czołówce rankingu placówek z najlepszymi wynikami w jubileuszowej 30. edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w południowej Polsce.

Nazwę Cię Kościuszko
W tym roku przypada 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji nie mogło u nas – w miejscu związanym z jego postacią - zabraknąć wydarzeń upamiętniających Naczelnika.

Muzeum Podgórza – wspólny projekt Podgórzan i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (zdjęcia)
Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, to wyjątkowe miejsce. Powstaje z inicjatywy społeczności lokalnej i jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców Podgórza.

Wieliczka na drodze ku niepodległości – tylko do 5 marca
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Wieliczka na drodze ku niepodległości” w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Bracia Lubowiczowie na Jubileuszu Szkoły Muzycznej
Dawid i Jakub Lubowiczowie byli gośćmi Ewy Czamańskiej podczas wieczoru autorskiego w ramach obchodów 70-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Zakopanem. Muzycy opowiedzieli o swoich latach szkolnych i o tym jak dalej potoczyła się ich muzyczna kariera.

Bieg Pamięci w Muzeum Lotnictwa Polskiego
W niedzielę 26 lutego, punktualnie o godz. 12 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie startuje bieg: Tropem Wilczym upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Nie jest to zwykły bieg. To wydarzenie wystartuje w tym samym dniu i o tej samej godzinie w 240. polskich miastach, oraz Nowym Jorku, Chicago, Londynie, Wilnie i wielu innych, gromadząc na starcie ponad 60 000 biegaczy!

Integracyjna część Jubileuszowego Memoriału Marii Kaczyńskiej za nami
„Cieszę się niezmiernie, że w tegorocznej V edycji zawodów wezmą udział osoby niepełnosprawne, które to moja mama darzyła szczególną atencją i którym, zwłaszcza w okresie prezydentury mojego ojca, zawsze starała się służyć pomocą” – takimi słowami listu Marty Kaczyńskiej, został otwarty V Jubileuszowy Memoriał Marii Kaczyńskiej w Rabce-Zdroju.

Prezydent w Rabce-Zdroju
W Rabce-Zdroju gościła dziś głowa państwa. Prezydent Andrzej Duda odwiedził Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera, gdzie spotkał się z młodzieżą, władzami miasta i nauczycielami, a następnie złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą Marię Kaczyńską, absolwentkę tej szkoły.

Wystawa karykatur Kazimierza Sichulskiego
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wystawę Karykatur Kazimierza Sichulskiego z kolekcji Stanisława Karpowicza przedstawiającą znane osobistości środowiska zakopiańskiego okresu I Wojny Światowej. Kolekcja prezentowana jest w całości po raz pierwszy od 1981 roku.

10. edycja zawodów polo na śniegu w Tatrach
W dniach 9-12 lutego b.r. odbędzie się dziesiąta, jubileuszowa edycja turnieju BUKOVINA POLO SNOW MASTERS. W zimowej scenerii Tatrzańskiego Parku Narodowego, tuż obok Hotelu BUKOVINA, do rywalizacji staną cztery drużyny kobiece i cztery męskie. Wezmą one udział w Turnieju Głównym. Dwa zespoły młodych zawodników zaprezentują się natomiast w Turnieju Beginners Incentive Cup.
Białka działa już (prawie) pełna parą!
Pracujące od kilku tygodni armaty śnieżne i naturalne opady śniegu sprawiły że w Białce Tatrzańskiej działa już ponad polowa tras i większość kolei krzesełkowych.

Legendy polskiej muzyki koncertowały w Andrychowie
To było niesamowite wydarzenie muzyczne. Mnóstwo ludzi bawiło się w sobotni wieczór w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie. W ramach Festiwalu Muzyki Niezwykłej na scenie MDK zagrały zespoły – legendy.
Jubileusz Feliksa Szajnerta (zdjęcia)
Na Dużej Scenie Teatru im Juliusza Słowackiego w Krakowie miął miejsce wieczór niezwykły - tajemniczy spektakl Agaty Dudy-Gracz "Bardzo tanie przedstawienie z bardzo ważnych powodów zrobione tylko raz. Chyba". Był on specjalnie przygotowany przez zespół i pracowników Teatru jako prezent dla Feliksa Szajnerta, który świętował 50-lecie swojej pracy artystycznej.

Jubileuszowy Rajd Żubrów w Zakopanem (zdjęcia)
Po raz 50. na małopolskich drogach gościł Rajd Żubrów. Rozgrywany przez byłych zawodników, działaczy oraz sympatyków sportu samochodowego wyścig zainicjowany został przez Sobiesława Zasadę, który właśnie w 1966 roku zdobył pierwszy tytuł Mistrza Europy.

XV Powiatowy Hubertus w Zawoi (zdjęcia)
W Centrum Górskim Korona Ziemi w Zawoi odbył się XV Powiatowy Hubertus.

„Witkacy w ogrodzie rozkoszy" Janka Dziaczkowskiego
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na opowieść o Janku Dziaczkowskim, wybitnym twórcy kolaży, ilustratorze i malarzu, który zginął w Tatrach w 2011 roku.
Nauka w wielkim formacie
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza do udziału w wielkoformatowej grze, dzięki której można przenieść się w czasy II wojny światowej i poznać realia życia w okupowanym mieście. Już w najbliższą niedzielę 16 października odbędą się bezpłatne otwarte warsztaty związane z grą.
Wystawa Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia (zdjęcia)
Już dzisiaj 7 października w Kamienicy Szołayskich— Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, Plac Szczepański 9 - zostanie otwarta wystawa "Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia". Ekspozycję można będzie zwiedzać do połowy stycznia przyszłego roku.

Porozumienie Muzeum Narodowego w Krakowie z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Służba Więzienna podejmą współpracę w zakresie organizacji warsztatów i spotkań mających na celu resocjalizację osób odbywających karę pozbawienia wolności. Andrzej Betlej, dyrektor MNK, oraz ppłk Włodzimierz Więckowski, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie, podpisali dzisiaj (30 września) porozumienie w tej sprawie.

Nowe eksponaty w Muzeum AK w Krakowie (zdjęcia)
Kurtka, furażerka, ryngraf oraz krzyżyk Żołnierza Wyklętego wzbogaciły zbiory naszego Muzeum. Dziś po raz pierwszy zaprezentowano mundur stanowiący niezwykłą rzadkość w zbiorach muzealnych.

"Szopka dla każdego"
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na bezpłatne warsztaty budowania tradycyjnej szopki krakowskiej. Uczestnicy warsztatów przygotują szopki, które wezmą udział w 74. Konkursie Szopek Krakowskich i zostaną zaprezentowane na Pokonkursowej Wystawie Szopek w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Cafe Bodo" na otwarcie 10 Nocy Teatrów (zdjęcia)
10 edycja Nocy Teatrów za nami. Spośród wydarzeń na szczególną uwagę zasługuje koncert na otwarcie Nocy Teatrów "Cafe Bodo".

Wieliczka, Wrocław, Jawor, Świdnica - zabytki na Liście UNESCO
Największe drewniane świątynie w Europie - Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, wspaniałą Halę Stulecia we Wrocławiu oraz Zamek Żupny i kopalnię soli w Wieliczce oglądać można na wyjątkowej, niemalże dokumentacyjnej wystawie „Wieliczka, Wrocław, Jawor, Świdnica - zabytki na Liście UNESCO”. Jej wernisaż będzie miał miejsce 14.09.2016 r. o godz. 12.00 w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka na III poziomie kopalni soli.

Konferencja na 80-lecie rabczańskiego muzeum
W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia powstania Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju realizowany jest projekt naukowo – badawczy „Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich”.

Zamki Wielkiego Księstwa Litewskiego - wystawa czasowa z Muzeum Historycznego w Trokach
W XIV-XV w. Wielkie Księstwo Litewskie rozszerzyło swoje granice po terytorium Morza Czarnego. Litwa przez 250 lat walczyła z zakonem Krzyżackim i Kawalerów Mieczowych, których ekspansję popierali rzymscy papieże organizując wyprawy krzyżowe do kraju pogan. Swoją potęgę Litwini tworzyli nie tylko na polu bitwy, lecz również poprzez budowę fortyfikacji obronnych. Do dziś na Litwie przetrwało jednak tylko kilka zamków: w Kownie, Trokach i Wilnie.

"Zajrzyj do Huty"
W weekend 17–18 września Muzeum Historyczne Miasta Krakowa już po raz ósmy zaprasza miłośników Nowej Huty do odkrywania tej najciekawszej dzielnicy Krakowa.

Starodruki medalierskie w ziobrach MNK (zdjęcia)
Prawie 70 starodruków, pokazujących dawne medale, udostępniło zwiedzającym od dzisiaj Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie. To pierwsza tego typu wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Kampania Polska 1939 – nowa wystawa czasowa w Muzeum Podhalańskim
W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu otwarta został nowa wystawa czasowa zatytułowana „Kampania Polska 1939 w dokumencie i na fotografii. Podhale – Orawa – Spisz – Pieniny – Beskidy.”

101-latka w Klikuszowej
Apolonia Nykaza z Klikuszowej świętowała dzisiaj 101 urodziny. Jest to najstarsza osoba mieszkająca w gminie Nowy Targ.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2016 w Małopolsce
Już wkrótce rusza 24. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, która w tym roku w całej Polsce odbywa się pod hasłem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią: świątynie, arcydzieła, pomniki”.
Rycerski turniej kwiatów”- średniowiecze da się lubić (zdjęcia)
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało istny historyczny maraton: dwudniowy „Rycerski turniej kwiatów”.

Nowe zbiory w Muzeum AK
Specjalny radioodbiornik dla Cichociemnych, spadochron Irvin, pasiak z Ravensbruck oraz model łagru – to eksponaty, które właśnie trafiły do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Zwiedzający będą mogli też niedługo oglądać pamiątki po Stanisławie Kasznicy – ostatnim komendancie Narodowych Sił Zbrojnych i Żołnierzu Wyklętym. Wśród nich jest wzruszający list od córki, którego nigdy nie przeczytał.

Pogórzanie na święcie Maziarzy Łosiańskich (zdjęcia)
W Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu, placówce terenowej Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach po raz kolejny odbył się festyn pn. „Święto Maziarzy Łosiańskich”. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno społeczności lokalnej jak i turystów z różnych regionów kraju.

Nowy obraz Witkacego (zdjęcia)
ZAKOPANE. Trzecia co do wielkości w Polsce kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza, która znajduje się w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, wzbogaciła się o kolejny obraz. Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego zakupiony został pastelowy portret przedstawiający Olimpię Ślizowską.
Oficjalna inauguracja 50. Festiwalu Kiepury
Trzy bisy i owacje na stojąco zgotowane przez publiczność artystom zakończyły wczorajszy koncert inaugurujący jubileuszowy 50. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. Było lekko, wesoło, wartko - słowem pięknie!

Finał Festiwalu Muzyki Kameralnej - "Instrumety z duszą" (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. W ostatnim koncercie Festiwalu wystąpiła znakomita skrzypaczka oraz popularyzatorka instrumentów barokowych Anna Śliwa. Występ połączony był z prelekcją na temat historycznego instrumentarium wraz z praktycznym pokazem gry.

Koncert i pokaz tańca w Atmie (zdjęcia)
W ogrodzie Muzeum Karola Szymanowskiego w Atmie odbył się wyjątkowy koncert. Wyjątkowy z dwóch względów - po pierwsze ze względu na nietypowy instrument, na którym zagrały Elżbieta Stefańska i Mariko Kato, czyli klawesyn.
Karabin z Liberatora trafił na wystawę stałą w Muzeum AK w Krakowie
Po dwóch miesiącach prac konserwatorskich karabin maszynowy Browning M2, wydobyty z zestrzelonego w okolicach Łysej Góry w Małopolsce samolotu Liberator trafił na wystawę stałą w Muzeum AK w Krakowie.

Rozpoczął się Festiwal Muzyki Kameralnej (zdjęcia)
Cykl koncertów w malowniczej scenerii Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej zainicjowała "Fantazja smyczkowa" w wykonaniu kwartetu smyczkowego - dwoje skrzypiec, altówka i kontrabas.
Święto Muzeum Tatrzańskiego - "Tatrzańskie musealia"
Sobota 6 sierpnia będzie w Zakopanem dniem wyjątkowym, nie tylko dla jego mieszkańców, ale i odwiedzających Podhale turystów. Tego dnia odbędą się "Tatrzańskie Musealia" - festiwal najstarszej w tym regionie instytucji kulturalnej, Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego.

Drogi Małopolski przemierzy Tabor Pamięci
Spod Muzeum Etnograficznego w Tarnowie wyruszy Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Romowie z Polski i innych krajów przez cztery dni będą wspólnie wędrować drogami Małopolski. Tarnów odwiedzą między innymi Romowie z Węgier, Niemiec, Ukrainy i Szwecji.

XIV Święto Borówki (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Godka o zbieraniu borówek - przedstawiona przez Irenę Grabarczykową zapoczątkowała w Muzeum - Orawskim Parku Etnograficznym doroczne Święto Borówki. W programie całodziennej zabawy znalazły się koncerty, wystawy, spektakle teatralne i konkursy.
Dzieci ze świetlic GCK odwiedziły Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie
14 lipca dzieci ze świetlic Gorlickiego Centrum Kultury odwiedziły
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Największą atrakcją była oczywiście postać Koziołka Matołka, który zgodnie ze statusem patrona witał gości i zapraszał do zwiedzania krainy bajek.
Światowe Dni Młodzieży w Muzeum Narodowym w Krakowie
Arcydzieła sztuki europejskiej tworzone od roku 1100 po wiek XVIII takich sławnych mistrzów, jak: Giotto di Bondone, Paolo Veneziano, Donatello, Luca della Robbia, Hans Memling, Andrea Mantegna, Albrecht Dürer, Lorenzo Ghiberti, Francisco Zurbarán, Peter Paul Rubens można oglądać na zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawie Maria. Mater Misericordiae – jedynej oficjalnej towarzyszącej Światowym Dniom Młodzieży 2016.

Dąb jedności i tablice miast partnerskich - kolejny dzień Jubileuszu Jabłonki (zdjęcia)
Z okazji obchodów 450-lecia, do Jabłonki przyjechali goście z miasta partnerskiego Brebu. Jego burmistrz wraz z delegacją posadzili w parku przed urzędem gminy dąb jedności.

W Krakowie otwarto Muzeum Figur Woskowych (zdjęcia)
Na ponad 2 tys. metrów kwadratowych udało się na razie zgromadzić pokaźną grupę osób. Przemierzając muzealne korytarze napotkamy nie tylko trzech ostatnich papieży ale także Roberta Lewandowskiego, ojca Tadeusza Rydzyka, Matkę Teresę z Kalkuty, Lecha Wałęsę ale też Wojciecha Jaruzelskiego a nawet King Konga.

Wojciech Pszoniak razy trzy... (zdjęcia)
Wybitny polski aktor dramatyczny Wojciech Pszoniak był gwiazdą muzycznego widowiska Sinfonietty Cracovii, które zaprezentowano w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha".

Średniowiecze da się lubić... z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (zdjęcia)
Jak co roku Muzeum Historyczne miasta Krakowa przygotowało dla miłośników kultury i obyczajowości średniowiecza oraz tych, którzy jeszcze nie są do końca przekonani, wiele atrakcji pod wspólną nazwą Średniowiecze da się lubić.

XII Małopolski Piknik Lotniczy (zdjęcia)
Dwudniowa impreza zorganizowana na lotnisku Rakowice-Czyżyny nie rozczarowała amatorów podniebnych akrobacji. Małopolski Piknik Lotniczy był areną dla popisów najlepszych pilotów.
Krynica-Zdrój promuje się podczas Euro 2016
Krynica-Zdrój postanowiła wykorzystać odbywające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, jako idealne miejsce do zagranicznej promocji. Uzdrowisko jest jedynym miastem, którego materiały informacyjne można zobaczyć w polskiej strefie w Paryżu.

Kibice dopisali (zdjęcia)
ZAKOPANE. Czwartkowy mecz Polska-Niemcy wypełnił kibicami puby i strefy kibica na Podhalu. W Zakopanem na placu pod Gubałówką, spotkanie rozgrywane w ramach Mistrzostw Europy we Francji, który zakończył się ostatecznie bezbramkowym remisem, oglądało na żywo prawe tysiąc kibiców.

Zaproszenie na spotkanie z poezją (zdjęcia)
KRAKÓW. W czwartek w ogrodach Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12) odbyła się konferencja prasowa inaugurującą 5. Festiwal Miłosza. Festiwal odbędzie się w dniach potrwa do 12 czerwca w Krakowie.

Małopolska myśli o Tobie w Myślenicach
Festiwal Funduszy Europejskich „Małopolska myśli o Tobie” pierwszy raz odbędzie się w Myślenicach! W niedzielę 12 czerwca czeka tam wiele atrakcji: inspirujące warsztaty, nowatorskie stoiska, spora dawka informacji i… wspólne kibicowanie Polakom w trakcie Euro 2016! Gwiazdą wieczoru będzie zespół Afromental.

Euro 2016. Polska - Litwa. Bezbramkowy remis (zdjęcia)
KRAKÓW. Reprezentacja Polski zremisowała 0-0 z Litwą w ostatnim meczu przed wyjazdem do Francji na Euro 2016.
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Podczas zwiedzania Częstochowy obok klasztoru na Jasnej Górze warto odwiedzić znajdujące się w nowoczesnym budynku muzeum , które usytuowane jest 5 km od klasztoru Paulinów. Twórcą muzeum i zarazem jego dyrektorem jest Krzysztof Witkowski.
Skradzione skarby z Muzeum Fotografii w…. skupie surowców wtórnych
Policjanci jednego z komisariatów odkryli w punkcie skupu materiałów wtórnych na krakowskich Bieńczycach przedmioty o wartości historycznej należące najprawdopodobniej do Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jak się okazało, była to tylko część utraconych zbiorów. Wszystko wskazuje na to, że bardzo dużo różnego rodzaju dokumentów, fotografii czy czasopism mogło już trafić do kolekcjonerów, hobbistów, czy wreszcie do handlarzy, którzy chcieliby zarobić na tych muzealiach.

Halina Frąckowiak obchodziła jubileusz swojej kariery scenicznej - w Zakopanem (zdjęcia)
Niedziela była drugim dniem 11-stych już Wierchowych Spotkań organizowanych przez fundację Pro Artis. Inicjatorem imprezy, która odbyła się na Dolnej Równi Krupowej, jest Andrzej Brandstaetter- znany podhalański muzyk. W niedzielę wystąpiła m.in. Halina Frąckowiak, która świętowała swoje 50 lat na scenie. Odebrała ona z tej okazji kwiaty od burmistrza Zakopanego.
Dyrektor Muzeum AK złożył rezygnację
Dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie Janusz Mierzwa po niemal dwóch latach pracy złożył rezygnację. Jak wynika ze złożonego przez niego pisma, powodem decyzji było niewystarczające finansowanie placówki i brak wsparcia od samorządu województwa.

Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na XI Małopolski Piknik Lotniczy
Wydarzenie to tradycyjnie będzie miało miejsce w ostatni weekend czerwca (27-28 czerwca) w siedzibie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie na najstarszym lotnisku Rzeczypospolitej – Rakowice-Czyżyny, historycznej siedzibie II Pułku Lotniczego.
Przyznano medale św. Krzysztofa
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa już po raz piąty wręcza Medale św. Krzysztofa. Kapituła św. Krzysztofa uhonorowała instytucje i wyróżniła nagrodzonych w 3 kategoriach: prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski – w kategorii wsparcie merytoryczne, prof. dr hab. Franciszek Ziejka – w kategorii wsparcie finansowe oraz Paweł Kubisztal – w kategorii kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów.

Jubileuszowa msza pod Wielką Krokwią w rocznicę wizyty Jana Pawła II
Pod Wielką Krokwią odsłonięto tablicę upamiętniającą wizytę Świętego Jana Pawła II. Przed 18 laty Ojciec Święty przybył do Zakopanego, gdzie przyjął hołd górali. Podczas mszy świętej sprawowanej przez biskupa Grzegorza Rysia, osłonięto płaskorzeźbę Marka Szali.

Noc Muzeów pod Tatrami: udostępniono nową placówkę o charakterze muzealnym (zdjęcia)
Tegoroczna Noc Muzeów cieszyła się dużym powodzenia wśród zwiedzających. W tym roku nowością na zakopiańskiej Nocy Muzeów była możliwość zwiedzania Izby Twórczej Stanisława Nędzy Kubińca.
Krakowska Noc Muzeów (zdjęcia)
Z piątku na sobotę w Krakowie już po raz 12. odbyła się Noc Muzeów. Była to świetna okazja, by za symboliczną złotówkę zobaczyć ciekawe eksponaty.
KRAKÓW. Noc Muzeów 2015
Noc Muzeów w Krakowie rozpocznie się 15 maja i potrwa do około godz. 2 w nocy. Wstęp do placówek będzie bezpłatny. Jedynie w niektórych z nich konieczna jest wcześniejsza rezerwacja (np. w Muzeum Armii Krajowej im. gen. E. Fieldorfa "Nila").
Rozpoczyna się Europejski Kongres Samorządów
Do stolicy Małopolski zjechali samorządowcy, politycy i liderzy instytucji europejskich, a także przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Przez dwa dni w ICE Kraków trwać będzie Europejski Kongres Samorządów. Eksperci, a wśród nich marszałek Marek Sowa, rozmawiać będą o miejscu i przyszłości regionów w Unii Europejskiej.
Europejski Kongres Samorządów
W poniedziałek w Centrum Kongresowym ICE Kraków rozpoczyna się Europejski Kongres Samorządów – cykl debat i spotkań poświęconych polskiej i europejskiej samorządności.

Myśliwiec 714 Cyclone trafił dziś do Krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego (zdjęcia)
Na świecie zachowały się tylko dwa takie samoloty. Dwa lata trwały starania o pozyskanie takiego eksponatu do Krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego. Dziś Caudron Renault - na pokładzie transportowca C-130 Herkules dotarł do Małopolski.
Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego wzbogaci się o kolejny eksponat - myśliwiec 714 Cyclone
Od ponad roku Agencja Lotnicza ALTAIR – wydawca Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska - wespół z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie czynią starania o pozyskanie do ekspozycji w Polsce francuskiego samolotu myśliwskiego Caudron Renault CR. 714 Cyclone – ikony historii polskiego czynu zbrojnego w II wojnie światowej. Jutro zabiegi wsparte pomocą MON i MSZ - zostaną uwieńczone sukcesem – sprowadzeniem do Polski, do Krakowa z Finlandii jednego z dwóch zachowanych na świecie CR.714 Cyclone.

Chrzanowska Izba Gospodarcza nagrodziła najlepszych przedsiębiorców
- Polska bardzo dobrze wykorzystuje swoją obecność w Unii Europejskiej. To w dużej mierze zasługa naszych przedsiębiorców. To wy tworzycie miejsca pracy i produkt krajowy. Cieszę się, że w tym sukcesie mają swój udział przedsiębiorcy z ziemi chrzanowskiej - powiedział marszałek Małopolski Marek Sowa podczas jubileuszowej, X Gali Przedsiębiorczości Chrzanowskiej Izby Gospodarczej. Gala była też okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu "Przedsiębiorca Roku 2014".

Zmiana na stanowisku przewodniczącego Euroregionu "Tatry"
W walce o to stanowisko wójt Jabłonki Antoni Karlak zmierzył się z dotychczasowym przewodniczącym ET Bogusławem Waksmundzkim i wygrał. Kojarzony z Prawem i Sprawiedliwością orawski samorządowiec dostał 36 głosów, podczas gdy jego konkurent związany z Platformą Obywatelską - 22.

Wytwórnie granatów w Krakowie
Ile było wytwórni granatów w Krakowie, jak udało się je zakonspirować i przede wszystkim: jak wyglądała taka produkcja? To tylko niektóre pytania, na które znajdziecie odpowiedź już w tę niedzielę w krakowskim Muzeum „AK” na wykładzie „Krakowskie, podziemne wytwórnie granatów”.

Polka poszukiwana trzema Europejskimi Nakazami Aresztowania wróciła do kraju
Wczoraj na lotnisku w Krakowie - Balicach funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali obywatelkę Polski, która była poszukiwana 3 Europejskimi Nakazami Aresztowania.

Jubileusz OSP w Biskupicach
Strażacy ochotnicy z Biskupic koło Wieliczki świętowali 90-lecie powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w tej miejscowości. Z tej okazji do jednostki trafił nowy wóz strażacki, który uroczyście poświęcono i przekazano w ręce strażaków.

Forty austriackie w Nowej Hucie
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wystawę czasową Forty austriackie w Nowej Hucie.
KRAKÓW. Pałac Biskupa Erazma Ciołka ponownie dostępny dla publiczności
Od 16 kwietnia Pałac Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej 17 – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie - będzie ponownie dostępny dla publiczności.

Obiekty tygodnia w krakowskim Muzeum Etnograficznym. „Chrystus upadający” Stanisława Hołdy
Wizerunek Chrystusa upadającego pod krzyżem należy do najpopularniejszych tematów pasyjnych w sztuce ludowej. Pierwowzorem licznych przedstawień „Upadków” – tych najstarszych, wykonanych przez twórców ludowych w XVIII i XIX w., jak i autorstwa współczesnych rzeźbiarzy – jest barokowa figura z kaplicy w Kalwarii Zebrzydowskiej.
100 palm na konkursie w Rabce-Zdroju (zdjęcia)
Przy starym kościółku Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju odbył się w Niedzielę Palmową tradycyjne 57. Konkurs Palm Wielkanocnych, który miał około 100 uczestników.
39. Bieg Kościuszkowski
Prawie 200 zawodniczek i zawodników wystartowało w 39. Ulicznym Biegu Sztafetowym Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki. W zawodach startują głównie studenci, ale także mieszkańcy Krakowa i okolic, osoby niepełnosprawne.

IV Komisariat Policji w Krakowie poszukuje Mateusza Kowalskiego
19 marca około godziny 19-ej mężczyzna wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił oraz nie nawiązał kontaktu z rodziną.

Wystawa "Joanna Hasior. Bieszczadzki pejzaż życia"
ZAKOPANE. W ramach projektu „Tatry Bieszczadom. Bieszczady Tatrom” w Galerii Władysława Hasiora od 28 marca do 26 kwietnia bieżącego roku Muzeum Tatrzańskie prezentuje wystawę biograficzną zatytułowaną „Joanna Hasior. Bieszczadzki pejzaż życia” poświęconą artystce.
KRAKÓW. Harcerze z całej Małopolski na krakowskim Rynku Głównym
Na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczęło się Święto Patrona ZHP Chorągwi Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Do stolicy Małopolski zjechało ponad 150 patroli harcerzy i zuchów. Skauci biorą udział w grach miejskich przygotowanych odpowiednio do konkretnych grup wiekowych.
"Madonny Polskie" w Muzeum Orkana
W Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju wernisaż prac dzieci skupionych w pracowni artystycznej działającej w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu.

Turniej gry planszowej Neuroshima Hex - eliminacje do Mistrzostw Polski 2015
28 marca 2015 roku o godzinie 14:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury rozegrany zostanie - podczas spotkania Oświęcimskiego Klubu Fantastyki - turniej popularnej gry planszowej Neuroshima Hex. Turniej ten będzie jednocześnie pierwszymi oświęcimskimi eliminacjami do tegorocznych Mistrzostw Polski, których finał odbędzie się w Gliwicach podczas grudniowej edycji „PIONKA”.
KRAKÓW. Ruszyła budowa Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci
Rozpoczęła się budowa Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci w Krakowie. Centrum będzie oferować sale stylizowane na domowe pokoje, najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Łącznie ośrodek będzie liczyć 14 sal.

Kto dbał o nasz kraj w czasach II RP?
Wielu internautów nie ma pomysłu na to jak pędzić dzisiejsze leniwe popołudnie. Zastanawiamy się nad wyborem: szklany ekran, facebook lub wizyta w galerii. Mamy dla was jeszcze jedną, mniej banalną propozycję . Otwarty wykład w krakowskim Muzeum AK. Dowiemy się kto dbał o nasz kraj w czasach II RP.

O Wojciechu Brzedze w zakopiańskiej Okszy (zdjęcia)
W Muzeum Sztuki XX wieku w Willi Oksza w Zakopanem odbyła się promocja książki "Żywot górala poczciwego. Spojrzenie po latach". Najnowsza pozycja Wydawnictwa TPN to spis wspomnień wybitnego zakopiańskiego artysty - Wojciecha Brzegi.

Zagraj z Mistrzem - symultana szachowa z arcymistrzem Janem-Krzysztofem Dudą
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza 17 marca br., godz. 17.00 do Zamku Żupnego na spotkanie „Zagraj z Mistrzem”. Każdy z przybyłych gości (znający zasady gry), będzie miał możliwość zmierzenia się w symultanie szachowej z młodym polskim arcymistrzem szachowym Janem-Krzysztofem Dudą.

Ekspozycja poświęcona Jadwidze i Marianowi Maurizio Abramowicz (zdjęcia)
Muzeum Tatrzańskie zaprezentowało w Willi Oksza najnowszą wystawę "Ku Tatrom się wrócę... Z Hiszpanii do Zakopanego. Życie i dzieło Mariana i Jadwigi Maurizio".

Promocja książki "Stracony dom"
Muzeum AK w Krakowie zaprasza na promocję książki Jadwigi Lazarowicz „Stracony dom”. Gośćmi czwartkowego spotkania, które rozpocznie się o 18-ej będą dzieci Adama Lazarowicza ps. „Klamra”: Danuta Iwan oraz Zbigniew Lazarowicz.

Tkanie jest trendy...
Już we wtorek krakowskie Muzeum Etnograficzne zaprasza na pierwsze w tym roku studium obiektu. Będzie ono poświęcone krosnom tkackim.
Niezłomni - historie wyklęte (zdjęcia)
Oficjalna propaganda nazywała ich bandytami i zdrajcami, a ich nazwiska miały ulec zapomnieniu. Od kilkunastu lat pamięć o walce „Wyklętych” na rzecz niepodległej Polski jest systematycznie przywracana. Żołnierzy nazwano „Niezłomnymi” dla upamiętnienia ich heroicznej walki o wolność i suwerenność ojczyzny. Właśnie ku pamięci „Niezłomnym żołnierzom” otwarto dziś w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” wystawę.
Ferie w Krakowie. Propozycje dla najmłodszych
Wszystko wokół nas jest zrobione według pewnego pomysłu: ubrania, naczynia, meble, zabawki. Na warsztatach organizowanych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie najmłodsi poznają tajemnice ciekawych zawodów.

Spotkanie "Legendy nart- złote lata 50…"
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na kolejny wieczór narciarski z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Spotkanie „Legendy nart” część 2 będzie poświęcone zawodnikom z lat 50. XX wieku: Janowi Gąsienicy-Ciaptakowi, Andrzejowi Gąsienicy-Rojowi, Stefanowi Dziedzicowi i innym. Wieczór poprowadzą pracownicy Muzeum Tatrzańskiego: Wojciech Szatkowski i Olga Hadowska.
W przestrzeni Smoka. Sztuka chińska w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie
400 najwspanialszych dzieł wybranych z bezcennej, liczącej ponad 3000 obiektów kolekcji sztuki chińskiej, zobaczymy na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Najstarsze eksponaty mają 2200 lat, najmłodsze – ponad 100.
"Górniczy wehikuł czasu - sól i krzemień"
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki w Ostrowcu Świętokrzyskim zapraszają uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województw małopolskiego i świętokrzyskiego do udziału w konkursie „Górniczy wehikuł czasu – sól i krzemień”.

Wieczór poswięcony Rafałowi Malczewskiemu w Muzeum Tatrzańskim
ZAKOPANE. Z okazji przypadającej 15 lutego 50. rocznicy śmierci Rafała Malczewskiego, Muzeum Tatrzańskie zorganizowało w Willi Oksza wieczór poświęcony temu wybitnemu popularyzatorowi Tatr.

Karnawał na Orawie - "Ostatki" w Zubrzycy Górnej (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Muzeum - Orawski Park Etnograficzny to miejsce zatrzymane w dawnych czasach. Dlatego też "Ostatki" zorganizowane w skansenie przeniosły zebranych gości i przyjaciół w stare czasy. W Czarnej Karczmie znaleźć można było coś dla ducha, ale i coś dla ciała.

Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na promocję katalogu "Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków" w ramach cyklu spotkań Salon książki krakowskiej.

Inauguracja Roku Witkiewiczów (zdjęcia)
W Willi Koliba w Zakopanem odbyło się spotkanie inaugurujące obchody Roku Witkiewiczów w Muzeum Tatrzańskim.

30. Urodziny Galerii Władysława Hasiora
ZAKOPANE. Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego zaprasza na dwudniowe spotkanie pod hasłem: "30. Urodziny Galerii Władysława Hasiora". impreza odbędzie się w dniach 12 - 13 lutego (czwartek – piątek) br.

"Skubarki" - spotkanie Związku Podhalan oddział w Jabłonce (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. W Muzeum - Orawskim Parku Etnograficznym odbyło się spotkanie orawskiego oddziału Związku Podhalan pod hasłem "skubarki".
Podhalanki na Konkursie Kolęd i Pastorałek w Zabierzowie zdobyły wysokie miejsca
Klaudia Milaniak z Frydmana oraz Paulina Bryniarska z Nowego Targu wywalczyły trzecie miejsca podczas XV Jubileuszowego Konkursu Kolęd i Pastorałek w podkrakowskim Zabierzowie. Inna nowotarżanka - Julia Jarząbek zajęła miejsce drugie.
O sporcie w Wieliczce z mamą i tatą
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na rodzinne spotkanie z cyklu „Mama, tata i ja” pt. „Sport w Wieliczce” - w niedzielę 8 lutego o godz. 10.00 i 12.30. W sposób interaktywny i ciekawy, w formie zabawy z wykorzystaniem: krzyżówek, zagadek, uzupełnianek, … uczestnicy zapoznają się z dyscyplinami sportowymi popularnymi od lat w Wieliczce, poznają znanych sportowców, którzy stąd pochodzą, zobaczą zdobyte przez nich trofea a także super pojazd firmy Mercedes.
Zaprojektuj grafikę obudowy Prometheusa - najszybszego superkomputera w Polsce
ACK Cyfronet AGH wraz z firmą HP Polska zapraszają do udziału w konkursie na najlepszą grafikę na front obudowy Prometheusa, najszybszego superkomputera w Polsce powstającego na AGH w Krakowie.
KRAKÓW. Bójka na studniówce - pseudokibice zatrzymani
Prokuratura w Krakowie oskarżyła czterech młodych mężczyzn o udział w bójce. Do zdarzenia doszło na studniówce jednego z krakowskich liceów. Jeden z uczestników bójki miał przy sobie nóż.
Zatrzymano kolejnych pseudokibiców - malowali graffiti na elewacji budynków
Policja zatrzymała pseudokibiców, którzy niszczyli elewacje budynków, malując na nich pseudokibicowskie graffiti. Funkcjonariusze zatrzymali w sumie pięć osób w wieku od 16 do 19 lat związanych ze środowiskiem pseudokibicowskim, jednocześne zapobiegając tzw. „ustawce”.

"Drążenie miasta. Święto Oddziału Rynek Podziemny"
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na Święto Oddziału Rynek Podziemny Drążenie miasta - w niedzielę 25 stycznia, godz. 10.00-20.00.

Prezydenci i koronowane głowy odwiedzą Muzeum Auschwitz
28 delegacji państwowych potwierdziło swój udział w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się w 27 stycznia. Głównymi bohaterami będzie ok. 300 ocalałych z Auschwitz.
Spotkanie przedstawicieli Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich
W siedzibie Placówki Straży Granicznej w Zakopanem odbyło się spotkanie Polskiego Krajowego Punktu Kontaktowego FRONTEX z członkami puli EBGT ze Śląsko - Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej.
Muzeum Narodowe przygotowało program w ramach WOŚP
Dziś we wszystkich oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie, przez wolontariuszy będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wstęp do galerii stałych Muzeum tego dnia jest bezpłatny – jak w każdą niedzielę.

Różnimy się w wierze. Dowody koegzystencji wieloreligijnej na ziemiach Rzeczypospolitej w starodrukach ze zbiorów MNK
Od 7 stycznia do 3 maja 2015 roku w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego ― Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Piłsudskiego 12 ― pokazuejmy unikatowe druki religijne oraz dawne mapy ziem Rzeczypospolitej. Prezentuje je wystawa „Różnimy się w wierze. Dowody koegzystencji wieloreligijnej na ziemiach Rzeczypospolitej w starodrukach ze zbiorów MNK”.

Targi Środkowoeuropejskie w Zakopanem (zdjęcia)
Przez cały tydzień na Placu Niepodległości w Zakopanem trwał Festiwal Środkowoeuropejski. Jednym z jego elementów był kiermasz jedzenia i rękodzieła z krajów Europy Środkowej.

Festiwal Środkowoeuropejski w Zakopanem
ZAKOPANE. „Festiwal Środkowoeuropejski”, czyli kiermasz jedzenia i rękodzieła z krajów Europy Środkowej zagości na pl. Niepodległości już od poniedziałku, 29 grudnia.

Spotkanie na wystawie "Wątłe muzy"
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza 29 grudnia o godz. 18:00 na wyjątkowe oprowadzanie po wystawie „Wątłe muzy” w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza.

Lekcja historii, czyli wizyta w Europejskim Centrum Solidarności (zdjęcia)
Nasi redakcyjni koledzy zdecydowali się podzielić z Czytelnikami zdjęciami ze swoich urlopowych wojaży. Publikujemy w seriach zdjęcia z Florydy Michała Adamowskiego, a tym razem prezentujemy fotografie wykonane przez Piotra Korczaka, który urlop spędził na północy naszego kraju. Dziś lekcja historii, czyli wizyta w Europejskim Centrum Solidarności.

Wernisaż wystawy Tkaniny Artystycznej w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej (zdjęcia)
Od lutego do końca maja 2014 roku trwały w zubrzyckim skansenie warsztaty tkactwa artystycznego. Jest to pierwsza edycja warsztatów organizowana przez Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej.
Wystawy w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa - sześć spotkań
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w przedświątecznym tygodniu na sześć spotkań. Będzie o szopkach, Podgórzu, i o roli Hołdu Pruskiego.
Wystawa „Wieliczka, Powroźnik, Brunary Wyżne, Kwiatoń – zabytki na Liście UNESCO”
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Wieliczka, Powroźnik, Brunary Wyżne, Kwiatoń – zabytki na Liście UNESCO”. Otwarcie odbędzie się 12 grudnia o godz. 12.00 w Muzeum na III. poziomie kopalni. Zjazd szybem Daniłowicza od godz. 11.15.
Nowatorska inicjatywa Komisji Europejskiej w Krakowie
W najbliższy piątek, 12 grudnia, ambasadorki projektu "Scientix" - opowiedzą o społeczności internetowej na rzecz nauczania przedmiotów ścisłych w Europie.

Spotkanie z Mistrzem Kung-Fu
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na kolejne „Spotkanie z Mistrzem”, które odbędzie się 17 grudnia (środa) 2014 r. o godzinie 11.00 w Zamku Żupnym. Tym razem gościem będzie Tomasz Chabowski - utytułowany mistrz Kung-Fu.

Trasa Pamięci Muzeum Historycznego - Pomorska i Płaszów
W tym tygodniu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na
dwa wydarzenia w ramach Trasy Pamięci.

Ennio Morricone zagra 14 lutego 2015 r. w Kraków Arena
Przed nami wielkie muzyczne święto. Już 14 lutego 2015 r. (w sobotę) o godz. 20.00 Maestro Morricone odwiedzi Kraków i wraz z wokalistką Susanną Rigaci, orkiestrą, chórem oraz ze specjalnym udziałem innej gwiazdy - Dulce Pontes - zagra dla polskich fanów w Kraków Arena. To jedyny polski koncert na jubileuszowej trasie „50 lat muzyki”.
Ksiądz Mateusz Dziedzic o sile modlitwy na antenie RDN
- Wszystko dzieje się po coś. Pan Bóg w tym był, wyreżyserował każdy moment - tak o swoim porwaniu mówił na antenie RDN uwolniony już z rąk rebeliantów ks. Mateusz Dziedzic - tarnowski misjonarz pracujący w Republice Środkowej Afryki.
Mikołajkowy Weekend z Olgą Boznańską w Muzeum Narodowym w Krakowie
W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie 6 i 7 grudnia odbędzie się Mikołajkowy Weekend z Olgą Boznańską. Przygotowano liczne atrakcje związane z wystawą, która cieszy się ogromnym powodzeniem wśród publiczności. W programie m.in. oprowadzania kuratorskie, warsztaty dla dorosłych, ścieżka edukacyjna dla dzieci, zniżki na katalog wystawy „Olga Boznańska” oraz niektóre gadżety z nią związane, a także akcja promocyjna „Od Mikołaja dla Mikołaja” i specjalna oferta w muzealnej kawiarence.
Solary w Podegrodziu
Dzięki środkom europejskim, przyznanym w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, w pięciu budynkach użyteczności publicznej gminy Podegrodzie zostaną zamontowane instalacje solarne. Stanisław Sorys, Członek ZWM, podpisał z władzami gminy umowę gwarantującą dofinansowanie.

Warsztaty tkactwa artystycznego w Muzeum Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej - II edycja
Zubrzycki skansen po raz drugi zaprasza na warsztaty tkactwa artystycznego.
Wydobyty z Bałtyku bombowiec A-20 zostanie odnowiony w Krakowie
Amerykański bombowiec Douglas A-20 z II wojny światowej, który został wydobyty na początku października z Bałtyku, znalazł się na placu obok warsztatu konserwatorskiego w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – poinformował w piątek dyrektor muzeum Krzysztof Radwan.

Wieczór Pieśni Patriotycznych w Zubrzyckim Skansenie (zdjęcia)
Po raz 6 odbył się Wieczór Pieśni Patriotycznych w Muzeum - Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej.

Coś dla najmłodszych
To nieprawda, że dzieci nie rozumieją co mówią i robią dorośli. Najmłodsi podglądają zachowania ze świata dorosłych, a także gesty i słowa. Z różnym skutkiem próbują naśladować świat do, którego jak im się wydaje bardzo by chciały należeć.
Dzień Otwartych Drzwi w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Zamek Żupny i Kopalnia Soli w Wieliczce otworzą swoje drzwi dla zwiedzających już 23 listopada w godz. 9- 16. Tematem przewodnim wydarzenia będą "Jubileusze i rocznice”.

Dzień otwarty na budowie Centrum Górskiego Korony Ziemi w Zawoi (zdjęcia)
ZAWOJA. Blisko 500 osób odwiedziło plac budowy Centrum Górskiego Korony Ziemi. - Odwiedzali nas mieszkańcy zarówno z Zawoi jak i Skawicy. Od najmłodszych - zdarzały się dzieci w wózkach, po tych, których głowy były już białe albo od których odbijały się promienie jesiennego słońca - podsumowuje Daniel Kobiela.

Nowy eksponat w Muzeum Lotnictwa Polskiego - Messerschmitt Bf-109G-6
Myśliwiec Messerschmitt Bf.109 G6 dotarł już do Krakowa. Odwiedzający Muzeum Lotnictwa Polskiego – instytucję kultury Województwa Małopolskiego będą mogli go oglądać jeszcze w tym tygodniu. A jest co podziwiać - to jedyny egzemplarz w Polsce i jeden z niewielu na świecie.
W hołdzie nauczycielom i uczniom
Przed dniem Wszystkich Świętych w I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu odbył się uroczysty Apel Poległych. Rokrocznie poświęcony jest on profesorom i absolwentom szkoły poległym i pomordowanym, w trakcie dwóch wojen światowych i wojnie polsko-bolszewickiej.

"Etnografia: teren działania" w Jabłonce-Borach (zdjęcia)
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zorganizowało projekt "Etnografia: teren działania" w ramach roku Kolberga 2014. Muzeum wyruszyło poza swoją siedzibę, by podjąć współpracę z najmłodszymi klasami niewielkich małopolskich szkół: w Jabłonce-Borach, Nowem Bystrem, Podsarniu i Zbludzy.

„Spotkanie z Mistrzem” w Wieliczce
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na „Spotkanie z Mistrzem” 24 października br. o godz. 11.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce, w którym wezmą udział mistrzowie trialu motocyklowego – Tomasz Hajduk i Piotr Serek oraz trialu rowerowego – Bartłomiej Hajduk. Wstęp wolny.

"Dzień na orawskiej pogródce" w Jabłonce (zdjęcia)
W ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich przeprowadzono w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce zajęcia edukacyjne. Warsztaty miały na celu odkrycie dziedzictwa kulturowego Orawy.

Jubileusz 110-lecia nowotarskiego I LO (zdjęcia)
NOWY TARG. Jubileusz 110-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego był dwudniowym świętem całej społeczności szkolnej, emerytowanych nauczycieli, byłych dyrektorów Liceum: Stanisława Żygadły, Wita Wójtowicza, Marii Pilch, Franciszka Janczego, absolwentów i osób zaprzyjaźnionych ze Szkołą.
50. lat działalności Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
W środę, 29 października Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius zaprasza na wystawę poświęconą 50-leciu swojej działalności: „50 lat działalności Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius – migawki”.
EuroSymbol 2014 dla Powiatu Nowotarskiego
Przedstawiciele władz Powiatu Nowotarskiego - starosta Krzysztof Faber oraz urzędujący członek zarządu Bogusław Waksmundzki odebrali wyróżnienie „EuroSymbol Polskiej Samorządności 2014” podczas zorganizowanej gali w Katowicach. To duże wyróżnienie dla samorządu powiatowego w skali kraju.

Jubileusz 120-lecia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem zaprasza na uroczyste obchody Jubileuszu 120-lecia istnienia, które odbędą się w dniach 16 – 19 października br. Jubileuszowi towarzyszyć będzie gra miejska dla młodzieży, biegi przełajowe dla dzieci i młodzieży oraz Mistrzostwa w wielokrotnym wyciskaniu sztangi leżąc organizowane przez TG „Sokół” wspólnie z Mistrzem Świata Janem Wegierą.

Hokeiści Podhala na uroczystościach 95-lecia polskiego ruchu olimpijskiego
W Urzędzie Miasta Krakowa upamiętniony został jubileusz 95-lecia powołania do życia polskiego ruchu olimpijskiego, a także 90 rocznica debiutu Polaków w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 roku.

"Szklana góra" i "Zatęchłe szkolne sale", czyli górskie i zawodowe życie Wincentego Birkenmajera
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie wraz z Fundacją im. Zofii i Witolda Paryskich zapraszają w sobotę na wieczór poświęcony Wincentemu Birkenmajerowi – jednemu z najwybitniejszych taterników okresu międzywojennego i nauczycielowi literatury polskiej połączony z promocją książki Marcina Praczyka.

Klimat Zakopanego w okresie międzywojennym - lekcje muzealne
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie zaprasza do udziału w lekcjach muzealnych w roku szkolnym 2014/15.

O roli Kościoła w zjednoczonej Europie
Nad tym co łączy, a co dzieli Unię Europejską mówili uczestnicy XIV Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej".

23. Prezentacje Nowotarskie
NOWY TARG. Jubileusz 23. urodzin Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu – o/MCK SOKÓŁ Nowy Sącz rozpocznie się 26 września i potrwa do 23 października. W programie m. in. tradycyjne "Prezentacje Nowotarskie" oraz urodzinowy koncert w Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu.

Trwa jubileuszowa - 30 Babiogórska Jesień (zdjęcia)
Po raz kolejny Zawoja zaprasza pod Babią Górę na doroczne wielkie święto folkloru babiogórskiego i sztuki ludowej regionu.

Czy Euroregion Tatry ma sens? Rozmowa z Bogusławem Waksmundzkim przewodniczącym Rady Euroregionu Tatry
"Za 20 lat Nowy Targ będzie stolicą dla Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY" - mówi przewodniczący Rady Euroregionu Tatry Bogusław Waksmundzki. Przypomnijmy, w tym roku Euroregion Tatry świętuje jubileusz 20-lecia.

Dzieciństwo w okresie okupacji we współczesnych wspomnieniach mieszkańców Podhala – XXII Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Tatrzańskim
ZAKOPANE. "Dziedzictwo – źródło tożsamości” – pod takim hasłem odbywają się tegoroczne, już XXII Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce. W niedzielę 21 września o godz. 18.oo w Galerii Sztuki W. i J. Kulczyckich (Droga na Koziniec 8) odbędzie się spotkanie z dr Stanisławą Trebunią-Staszel.

Nowotarżanki wywalczyły awans do finału Pucharu Europy. Ale nie stać ich na wyjazd (film)
Pod koniec sierpnia wicemistrzynie Polski w unihokeju, zawodniczki MMKS Podhale Nowy Targ grając w eliminacjach do Pucharu Europy wywalczyły awans do turnieju finałowego, który odbędzie się w dniach 7 – 12 października w Norwegii.

Jubileusz 110 rocznicy urodzin Jana Sztaudyngera - spotkanie w UM Zakopane (zdjęcia)
W zakopiańskim Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z okazji 110 rocznicy urodzin Jana Sztaudyngera, w którym wzięła udział rodzina poety: Anna Sztaudynger-Kaliszewicz, Dorota i Ania Sztaudynger-Zaczek.

Jubileusz Muzeum Tatrzańskiego
Rok 2014 jest rokiem wyjątkowym dla Muzeum Tatrzańskiego, które właśnie obchodzi 125. rocznicę otwarcia. Trzydniowe obchody jubileuszu rozpoczną się 18 września.
Krakowskie propozycje dla najmłodszych
DU-Da-Di, Klub Latających Podróżników i Po-łączenia to nazwy zajęć i warsztatów dla naszych najmłodszych, które już we wrześniu rozpoczną się w krakowskim Muzeum Etnograficznym. To druga już edycja zajęć, które rok temu cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Spotkania będą prowadzić doświadczeni specjaliści.

Koncert European Art Ensemble
W pierwszy wrześniowy wieczór w imieniu Stowarzyszenia Lokomotywa zapraszamy Was w muzyczną podróż w towarzystwie doborowych artystów z formacji European Art Ensemble.

„Sprzedana muzyka” czyli nowa wystawa w krakowskim Muzeum Etnograficznym (zdjęcia)
Zaczęło się od pewnej książki, potem była muzyka, a skończyło się na obrazach. To wszystko wydarzyło się za sprawą Andrzeja Bieńkowskiego etnografa i malarza, który siedem lat temu opublikował książkę o wiejskich muzykantach "Sprzedana Muzyka”. To co opisał - autor postanowił przenieść na płótno.
KRAKÓW. Darmowe oglądanie wystaw - akcja "Nie spać, zwiedzać!"
W sobotę, 30 sierpnia w godz. 16:00- 24:00 Muzeum Narodowe i Międzynarodowe Centrum Kultury organizują darmową akcję oglądania wystaw.

Zbliża się jubileuszowy bieg Maraton GORCE - zapowiedź filmowa
W sobotę rozegrany zostanie jubileuszowy bieg X Maraton GORCE. Trasa wiedzie z Krościenka do Nowego targu, na Długą Polanę.

"Z pasji do gór". Cz. 4. "Everest. Najdziksze marzenie"
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na kolejny wieczór czwartkowy. 28 sierpnia, godz.18:00 rozpocznie się spotkanie z cyklu "Z pasji do Gór, cz. 4. Everest. Najdziksze marzenie”. Będzie ono dedykowane Georgowi L. Mallory – w 90. rocznicę brytyjskiej wyprawy na Mt. Everest”.

Wernisaż wystawy scenografii Teatru Lalek Rabcio
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju zaprasza na wernisaż wystawy scenografii Teatru Lalek “Rabcio”, która odbędzie się w czwartek 28 sierpnia br. o godzinie 16:00 w budynku zabytkowej świątyni przy ul. Orkana 2. Wystawa zaprezentuje szereg scenografii najbardziej znanych i cenionych spektakli z dorobku “Rabcia”.

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya
Jutro w południe nastąpi oficjalne pożegnanie starej siedziby Muzeum Pienińskiego im. Józefa Szalaya, które dotychczas mieściło się w Szczawnicy przy pl. Dietla.

Rozpoczęły się Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych (zdjęcia)
Na Rynku Głównym w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie 8 Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych. Sportowcy z całej Europy walczyć będą w 14 konkurencjach, z których jedna – biathlon letni odbędzie się w Kościelisku.

ZAKOPANE. Trwają V. Europejskie Targi Produktów Regionalnych
Jeszcze do niedzieli, 17 sierpnia będą trwały w Zakopanem Europejskie Targi Produktów Regionalnych. Dla miłośników kulinarnych degustacji to doskonała okazja do poznania nowych smaków.

Mesajah - gwiazdą trzeciego dnia V Europejskich Targów Produktów Regionalnych (zdjęcia)
ZAKOPANE. Na Dolnej Równi Krupowej trwają V Europejskie Targi Produktów Regionalnych. Prócz oferty kulinarnej jest także - muzyczna. Gwiazdą trzeciego dnia Targów był Mesajah, polski wokalista reggae, znany z przeboju "Szukając szczęścia".

Skrzydła Wielkiej Wojny w Nowym Targu (zdjęcia)
NOWY TARG. Dobiega końca zorganizowany na nowotarskim lotnisku przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Aeroklub Nowy Targ piknik lotniczo-historyczny z okazji wybuchu I wojny światowej.

I-wojenny piknik lotniczy na nowotarskim lotnisku (film)
W niedzielę zapraszamy na lotnisko w Nowym Targu, gdzie odbędzie się drugi z cyklu I-wojenny piknik lotniczy. Organizowany jest on wspólnie przez Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz Aeroklub Nowotarski w ramach projektu Skrzydła Wielkiej Wojny.

V Nowotarskie Dni Fantastyki już jutro i pojutrze w MOK!
Już po raz ostatni zapraszamy wszystkich na V, jubileuszową edycję Nowotarskich Dni Fantastyki, która odbędzie się w najbliższy weekend w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.

I-wojenny piknik lotniczy
W najbliższą niedzielę zapraszamy na lotnisko w Nowym Targu, gdzie odbędzie się drugi z cyklu I-wojenny piknik lotniczy. Organizowany jest on wspólnie przez Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz Aeroklub Nowotarski w ramach projektu Skrzydła Wielkiej Wojny.

Szlak kulinarny Smaki Podhala w jednym miejscu, czyli V Europejskie Targi Produktów Regionalnych
ZAKOPANE. We wtorek, 12 sierpnia na Dolnej Równi Krupowej rozpoczną się tradycyjne już Europejskie Targi Produktów Regionalnych.

Legionowe kadry, czyli świat okiem legionisty (zdjęcia)
Wśród licznych wydarzeń związanych z 100. rocznicą wybuchu I Wojny Światowej na uwagę zasługuje niebanalna wystawa otwarta dziś w Krakowskim Muzeum Fotografii. Pierwsze zbiory fotografii dokumentujących I wojnę światową trafiły do kuratora wystawy Andrzeja Rybickego już trzy lata temu. Zostały podarowane muzeum między innymi przez rodziny fotografów wojennych Marię Ambroz i prof. Marię Włodek.
Ekologiczne autobusy (zdjęcia)
Dziś na dwanaście linii autobusowych Krakowa wyruszyły ekologiczne autobusy z silnikami Euro 6. Tego rodzaju silnik oznacza w praktyce, że autobusy mają niską emisją spalin. Jeżdżąc po mieście wręcz oczyszczają atmosferę.
KRAKÓW. Muzeum Witraży otwarte dla turystów indywidualnych
Od zeszłego piątku można już, w wyznaczonych godzinach, zwiedzać Muzeum Witraży w Krakowie. Z końcem lipca obiekt otwierany jest dla turystów indywidualnych. Do tej pory obiekt był dostępny jedynie dla zorganizowanych grup.

Jubileusz "Koncertów w Zakopanem – wiosna, lato” (zdjęcia)
Cykliczna impreza „Koncerty w Zakopanem – wiosna, lato 2014’ jest już na półmetku. Muzyczne spotkania w Zakopanem nie roszczą sobie pretensji do najważniejszej imprezy muzycznej pod Tatrami. Od 15 lat są artystycznym wyrazem spotkań młodych ludzi, którzy uprawiają muzyczne rzemiosło w szkołach, na uczelniach, czy stowarzyszeniach muzycznych.

Orawskie Święto Borówki (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Już po raz 12 w Muzeum-Orawskim Parku Etnograficznych zorganizowane zostało Święto Borówki.
Wystawa "Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014" w Muzeum Lotnictwa Polskiego
W niedzielę otwarto wystawę w Krakowie, na której można zobaczyć jedną z najbogatszych na świecie kolekcji samolotów z okresu I wojny światowej.

A jednak szata zdobi człowieka, czyli o ”szatach” Zofii Kogut (zdjęcia)
Jeszcze tylko przez tydzień w krakowskim Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli można oglądać bardzo oryginalny ubiór damski wzorowany na kulturze ludowej, wykonany metoda batikową. Ciekawy komplet został uszyty przez Józefę Kogut w 1927 roku.

Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim - Z pasji go gór
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na kolejny Wieczór Czwartkowy – „Z pasji do gór, cz.3. Niezwykłe wyczyny”. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Poświęcenie Flagi Honorowej Rady Europy (zdjęcia)
JABŁONKA. Gmina Jabłonka otrzymała Flagę Honorową Rady Europy. Flaga jest przyznawana gminom, które zostały uznane przez Komisję ds. Środowiska, Zagospodarowania Przestrzennego i Władz Lokalnych Rady Europy za godne tego zaszczytu za ich aktywność na rzecz ideałów Unii Europejskiej.

Inauguracja Jubileuszowego Festiwalu "Pieniny-Kultura-Sacrum"
W sobotę w Krościenku nad Dunajcem oraz w niedzielę w Sromowcach Wyżnych odbędą się koncerty rozpoczynające V. edycję Festiwalu „Pieniny-Kultura-Sacrum”. Wśród wykonawców - Jerzy Zelnik i Marek Stefański.
Szkło z Heratu. Nowa wystawa w krakowskim Muzeum Etnograficznym (zdjęcia)
„W Fenicji, na obszarze Syrii, niedaleko Judei, u podnóża góry Karmel i ujścia rzeki Bellus w pobliżu miasta Ptolomais znajdują się mokradła. Piasek jest tam niezwykle czysty, bo wartki strumień wymywa z niego wszelkie nieczystości. Tradycja mówi, że pewnego razu ugrzązł tam na mieliźnie statek kupiecki z natronem. Kupcy, którzy wysiedli na brzeg, chcąc przygotować sobie kolację, rozpalili ognisko. Jako podpórek pod garnek użyli brył natronu ze statku, gdyż nie było w pobliżu kamieni. Piasek nabrzeżny mieszał się z palącym się natronem i z ogniska zaczęły wypływać strumienie przezroczystej masy”- brzmi legenda o powstaniu szkła spisana przez św. Izydora już w VII wieku.
Jubileusz Wierchowych Spotkań - 10 lat pomocy dzieciom
Tegoroczne Wierchowe Spotkania będą wyjątkowe, nie tylko ze względu na Jubileusz. Podczas finałowego koncertu, po raz pierwszy odbędzie się ślub, którego udzieli burmistrz Miasta Zakopane.
Kresowianie chcą się zjednoczyć
CZĘSTOCHOWA. Na Jasnej Górze odbył się się XX. Jubileuszowy Światowy Zjazd Kresowian. W uroczystości wzięła udział 9-osobowa delegacja zakopiańskiego Porozumienia Orła Białego. Uczestnicy przyjęli przez aklamację "Apel w sprawie utworzenia szerokiego frontu Środowisk Kresowych RP".
SUMMER MUSIC FESTIVAL – Wieliczka 2014
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wydarzenia muzyczne, które odbędą się w ramach SUMMER MUSIC FESTIVAL – Wieliczka 2014 w obiektach muzealnych – Zamku Żupnym i Muzeum w kopalni. Muzeum jest współorganizatorem wydarzenia.
Wakacyjna wystawa w rabczańskim Muzeum Orkana - "Heródek - Orawski Nikifor"
W Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju odbyło się uroczyste otwarcie, z dawna wyczekiwanej, wystawy rzeźb autorstwa czołowego twórcy nurtu sztuki ART BRUT w Polsce - Karola Wójciaka z Lipnicy Wielkiej, zwanego Heródkiem.

Wędliny tradycyjne mogą nadal być wędzone
"Producenci wędlin wpisanych na listę wyrobów tradycyjnych, którzy sprzedają swoje produkty w kraju, nie będą musieli po 1 września dostosowywać się do nowych unijnych przepisów dotyczących wędzenia" - poinformowała Komisja Europejska.
KRAKÓW. Trzy nowe wystawy w MOCAKu
Od piątku, 27 czerwca Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie udostępnił zwiedzającym trzy nowe wystawy. Prace na jednej z nich inspirowane są postacią Jana Pawła II.

Wykład "Bohaterowie I i II Wojny Światowej z nowotarskiego Gimnazjum"
NOWY TARG. W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego odbył się trzeci wykład Jacka Waksmundzkiego z cyklu Bohaterowie I i II Wojny Światowej z nowotarskiego Gimnazjum. Tym razem J. Waksmundzki przedstawił biogramy osób z pierwszego transportu do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. To tragiczne wydarzenie miało miejsce 14 czerwca 1940 r. w Tarnowie.

Honorowa Flaga Europy dla gminy Jabłonka
Jabłonka dołączyła do grona miejscowości europejskich, w tym kilku polskich, którym przyznano Flagę Honorową Rady Europy. Gmina otrzymała wyróżnienie za "aktywność międzynarodową i zasługi dla promocji idei jedności europejskiej". Uroczyste wręczenie prestiżowej nagrody nastąpi w piątek 20 lipca na stadionie sportowym w Jabłonce. Flagę wręczy wójtowi komisarz Rady Europy.

V Europejskie Targi Produktów Regionalnych
Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury jest organizatorem V Jubileuszowych Europejskich Targów Produktów Regionalnych, które odbędą się w dniach od 10 – 17 sierpnia br. na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem.

Pierwsze wyniki wyborów do PE: PO i PiS po 19 mandatów. Małe partie przegrały
MAŁOPOLSKA. Ze wstępnych obliczeń wynika, że do Parlamentu Europejskiego wybrani zostali z naszego regionu: Thun, Sonik, Legutko, Duda, Gosiewska, Terlecki, Senyszyn, Żółtek i Siekierski.
Wybory do Parlamentu Europejskiego - najwyższa frekwencja w Krakowie
Do godz. 12:00 w wyborach do Parlamentu Europejskiego frekwencja w Krakowie wyniosła 11,34 proc. To najwyższa frekwencja w największych miastach w Polsce.

Koncerty na 10-lecie w UE. W Nowym Targu wystąpią chóry czterech europejskich miast partnerskich
NOWY TARG. 9 maja, w Dniu Europy czeka nas niecodzienny występ. Cztery chóry pół roku przygotowywały repertuar. Będą elementy zaskakujące i niespotykane dotąd w Nowym Targu. Słuchacze będą otuleni muzyką - zapowiadają organizatorzy. Piątkowy koncert jest jak mówi wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski formą "uczczenia sukcesu, jakim jest 10 lat bytności Polski w UE".
Majowe święto kultury – "Wstęp wolny"
6 miast, ponad 20 obiektów kultury i prawie 100 propozycji – tak w skrócie przedstawia się program tegorocznego Festiwalu Funduszy Europejskich „Wstęp wolny”. Województwo Małopolskie zaprasza zainteresowanych na święto kultury, które potrwa do 11 maja br.

Animacje 3D Zamku Żupnego w Wieliczce
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zakończyło projekt cyfrowej rekonstrukcji Zamku Żupnego w 4. fazach historycznych od wczesnego średniowiecza po wiek XIX. Finalnym etapem są niezwykle precyzyjne animacje.
25 papirusów w krakowskim Muzeum Archeologicznym
W krakowskim Muzeum Archeologicznym można obejrzeć wyjątkową wystawę 25 papirusów. Na co dzień eksponaty znajdują się w bibliotece im. Rafała Taubenschlaga w Zakładzie Papirologii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, jednak nie były wcześniej pokazane szerszej publiczności.

Mateusz Dewera - gościem Salonu Poezji (zdjęcia)
NOWY TARG. Dziś gościem 58. edycji Salonu Poezji był Mateusz Dewera. Pochodzący z Nowego Targu aktor zajął się dylematem "poezji nienudnej i nie nudnej".

Małopolska przekazała RPO do Komisji Europejskiej
Małopolska to pierwsze województwo, które wysłało już do Komisji Europejskiej dokument Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Za pół roku – po etapie negocjacji z komisarzami – program zostanie przyjęty.
W Krakowie spotkali się ministrowie obrony Polski i Słowacji
Sytuacja na Ukrainie i planowane w przyszłym tygodniu spotkanie ministrów obrony Unii Europejskiej w Luksemburgu - były tematem rozmowy ministra obrony RP Tomasza Siemoniaka i ministra obrony Republiki Słowackiej Martina Glvacza. Ministrowie rozmawiali także o przygotowaniach do wrześniowego szczytu NATO w Walii.

Promocja pasterstwa - dalszy ciąg projektu "Karpaty łączą" (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. W Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego odbyło się spotkanie pasterskie pt. ”Od bacówki do gazdówki”.

Solne pisanki z Wieliczki
Święta Wielkanocne zbliżają się szybkimi krokami. Na ich powitanie w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka powstaną, jedyne w swoim rodzaju, pisanki wykonane z soli. XV Konkurs „Najpiękniejsza pisanka z soli” zorganizowany zostanie w środę 9 kwietnia br. w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Były pracownik jednej z oświęcimskich firm podejrzany o nieuczciwą konkurencję
Pod koniec marca br. policjanci z zespołu dw. z korupcją i przestępczością gospodarczą oświęcimskiej komendy Policji zakończyli postępowanie wobec 39 – letniego mieszkańca Oświęcimia, podejrzanego o nieuczciwą konkurencję.
Kandydaci do Parlamentu Europejskiego
Partie przedstawiły oficjalne listy kandydatów w okręgu nr 10 obejmującym Małopolskę i Świętokrzyskie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 25 maja.

Wykład prof. Reginy Chłopickiej o muzyce pasyjnej (zdjęcia)
"Wokół Atmy" to cykl wykładów organizowanych przez Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma. Tym razem spotkanie dotyczyło muzyki pasyjnej - od chorału gregoriańskiego do Pendereckiego.
Zniesienie opłat roamingowych
Możliwe, że jeszcze w tym roku zostaną zniesione w Unii Europejskiej opłaty roamingowe. Jest już akceptacja Komisji Europejskiej w tej sprawie. W czwartek, 3 kwietnia rozporządzeniem znoszącym roaming zajmie się Parlament Europejski.

Kolejnych 6 pseudo-grafficiarzy zostanie rozliczonych za wandalizm
KRAKÓW. To kolejne już w ostatnich dniach zatrzymania w ramach działań małopolskiej Policji wymierzonych przeciwko pseudo-grafficiarzom.

Mieszkaniec Krakowa odpowie za nielegalną sprzedaż farmaceutyków na odchudzanie
Oferowane przez niego środki zawierały substancję objętą zakazem handlowym obowiązującym w krajach Unii Europejskiej z uwagi na zagrożenie, jakie mogły stanowić dla zdrowia a nawet życia.
Górnictwo w sztuce – sztuka w górnictwie
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „ Górnictwo w sztuce, sztuka w górnictwie”.
Pod Muzeum Narodowym w Krakowie powstaje podziemny parking
Ruszyła budowa podziemnego parkingu podziemnego u zbiegu alei Mickiewicza i Focha. Obiekt na 150 samochodów ma zacząć działać od jesieni. Koszt realizacji projektu wyniesie 15 mln złotych.

Ferie zimowe w Muzeum Lotnictwa Polskiego
KRAKÓW. Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza dzieci i młodzież wraz z rodzicami na zajęcia edukacyjno-warsztatowe, które będą prowadzone w ramach projektu Bon Kultury.
KRAKÓW. Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej będą rozgrywane w hali w Czyżynach
W styczniu 2016 roku miasto Kraków będzie gospodarzem XII. Mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. Informacje te działacze ZPRP przekazali na konferencji prasowej w Herning. Przedstawili dwa wspomniane miasta (nazwy dwóch pozostałych oraz miasta, w którym zagra nasza reprezentacja, mają być ogłoszone do końca marca).
Główny Inspektor Sanitarny uspojaka: obawy producentów są nieuzasadnione, nie chodzi o zakaz wędzenia
Od września tego roku ma obowiązywać unijne rozporządzenie, dotyczące zawartości szkodliwych substancji w mięsie i rybach wędzonych tradycyjnymi metodami. Małopolscy producenci boją się, że to może oznaczać koniec wielu rodzinnych wytwórni. Samorządowcy chcą zabezpieczyć interesy producentów z Małopolski.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza dzieci w wieku od 6-12 lat do wspólnej zabawy w czasie ferii zimowych
Oprócz ciekawych warsztatów, zajęć edukacyjnych oraz licznych gier i konkursów, uczestnicy zwiedzą ekspozycje Muzeum w kopalni soli oraz w Zamku Żupnym. Odkryją skarby muzealnego archiwum i dowiedzą się o ważnych wydarzeniach dla Muzeum – wpisie Zamku na Listę UNESCO i udostępnieniu dla zwiedzających nowych komór w ekspozycji w kopalni.
KRAKÓW. Wystawy w Muzeum Narodowym 2014
Prezentacja dorobku artystycznego Olgi Boznańskiej, wystawa poświęcona twórczości Maksymiliana Gierymskiego oraz pokaz grafik mistrzów impresjonizmu - to niektóre z wystaw planowanych w 2014 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na spotkanie z historią narciarstwa
W najbliższą niedzielę Wojciech Szadkowski zabierze słuchaczy do początków narciarstwa podczas prezentacji "Wokół telemarku, skijorzy, łuku z oporu i świata dawnych nart".

Kamil Stoch - sobotę był drugi, a w niedzielę - nie dał rywalom szans
Kamil Stoch wygrał dzisiejsze zawody Pucharu Świata w Titisee-Neustadt. To jego ósme zwycięstwo w zawodach pucharowych, pierwsze w tym sezonie. Na miejscu 10. jest Maciej Kot.

Konkurs plastyczny "Niedługo zima, czyli co zwierzęta robią jesienią"
ZAKOPANE. W Muzeum Przyrodniczym Tatrzańskiego Parku Narodowego odbyło się rozdanie nagród w konkursie plastycznym "Niedługo zima, czyli co zwierzęta robią jesienią". Na konkurs wpłynęły 832 prace z 32 szkół podstawowych i przedszkoli powiatu tatrzańskiego, w tym 222 prace z klas „0” w szkołach podstawowych i grup starszaków w przedszkolach oraz 610 prac z klas I – III w szkołach podstawowych.
Konferencja w ramach projektu "Forum Miast Euroregionu Tatry". Podpisano deklarację powołania stałego Forum Miast
ZAKOPANE. - Rozpoczynamy lokalną współpracę pomiędzy Polską i Słowacją w zakresie wspólnych działań, związanych m.in. z ekologią i ładem przestrzennym. Wspieramy się przy tym ekspertami z różnych dziedzin w zakresie prezentowanych zagadnień - mówił otwierając konferencje Janusz Majcher.

Już w czwartek - doroczny Konkurs Szopek Krakowskich
W czwartek 5 grudnia Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje 71. Konkurs Szopek Krakowskich. Impreza odbędzie się tradycyjnie na Rynku Głównym.

Grudniowe wydarzenia w zakopiańskim Muzeum K. Szymanowskiego
ZAKOPANE. Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” (ul. Kasprusie 19) zaprasza w tym miesiącu na koncerty i wykłady. Szczegółowy program - poniżej.

Mateusz Ziółko zwycięzcą programu "The Voice of Poland"
Do finału telewizyjnego programu weszło czworo wykonawców - wśród nich nowotarżanka Jagoda Kret i pochodzący z Zubrzycy Mateusz Ziółko. Głosami widzów zwyciężył mieszkaniec Orawy.

Polsko-słowackie obrady w Euroregionie "Tatry"
Przez dwa dni w siedzibie Związku Euroregion “Tatry” w Nowym Targu obradowała Polsko-Słowacka Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Transgranicznej pod przewodnictwem sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Piotra Stachańczyka, jego słowackiego na tyn stanowisku Jozefa Bučka, ambasadorów Tomasza Chłonia i Vasila Grivny oraz zaproszonych gości.
Otwarcie muzeum w Pałacu Krzysztofory. "Książę Pepi w Krakowie" - gra rodzinna
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa informuje, że 11 listopada br. otwarty będzie oddział muzeum w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35. W tym dniu odbędzie się finisaż wystawy "W nurtach historii. W 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego". Finisaż rozpocznie się o godz. 12.00 oprowadzeniem po wystawie przez jej kuratora Leszka Sibilę. O godz. 13.00 zapraszamy rodziców z dziećmi na grę rodzinną zatytułowaną "Książe Pepi w Krakowie".

Kajakarz Mateusz Polaczyk z tytułem „Perły Pienin” (zdjęcia)
SZCZAWNICA. Mateusz Polaczyk, uczestnik IO w Londynie w kajakarstwie górskim, gdzie zajął 4. miejsce, podczas sesji Rady Miasta został wyróżniony tytułem „Perły Pienin” za osiągnięcia sportowe i promocję miasta Szczawnica.

Zakopiańskie love story - wystawa (zdjęcia)
W zakopiańskiej Willi Oksza oglądać można najnowszą wystawę Muzeum Tatrzańskiego, która powstała przy współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym - "Ruda Wanda i Opcio - zakopiańskie love story?"

Nowotarska debata na temat wspólnej waluty europejskiej (zdjęcia)
NOWY TARG. - Pytanie brzmi "czy wprowadzić euro i kiedy". Jest wiele obaw i oczekiwań. Chociaż w Nowym Targu, szczególnie w czwartki i soboty gdy odbywa się tradycyjny jarmark, euro funkcjonuje od lat. Nie ma problemów z przeliczaniem, a są nawet przeliczniki dnia! - mówił Marek Fryźlewicz rozpoczynając debatę zatytułowaną "Perspektywy waluty euro w Polsce. Czy warto pójść drogą Słowacji?"

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wystawę W nurcie historii. W 200 rocznicę śmierci Józefa Poniatowskiego
Ekspozycja, prezentowana w Pałacu Krzysztofory od 8 października do 10 listopada 2013 r., jest hołdem złożonym księciu Józefowi Poniatowskiemu (1763–1813). Uroczystości związane z otwarciem wystawy rozpoczną się 8 października 2013 r. o godz. 10.00 na placu Szczepańskim.
KRAKÓW. Zatrzymano czeterech pseudokibiców
Krakowscy policjanci zatrzymali czterech pseudokibiców, którzy mieli przy sobie niebezpieczne narzędzia oraz narkotyki. Funkcjonariusze pełnili służbę w okolicy Stare Wiślisko i chcieli zatrzymać do kontroli drogowej samochód. Jednak mimo znaków ze strony policjantów, kierowca się nie zatrzymał. Przyspieszył i zaczął uciekać.

Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim - "Szusem przez historię nart" (część pierwsza)
ZAKOPANE. Pierwszy po wakacjach wieczór z cyklu Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim zorganizowany zostanie w czwartek 19 września br. o godz. 18 w Dworcu Tatrzańskim przy ul. Krupówki 12. Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego opowie tym razem o historii polskiego narciarstwa. Organizatorami spotkania są: Dworzec Tatrzański i Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego.

Mateusz Ziółko - muzyczne spotkanie przyjaciół nowotarskiej "Chatki"
NOWY TARG. Koncert w Pubie Plama był nie tylko ucztą muzyczną. To była także okazja do spotkania osób, które wspierają działania Fundacji dla "Chatki". Mateusz Ziółko podsumował ten wieczór słowami "Fundacja przybliża nam wszystkim kawałek nieba".

Muzeomania 2013/2014 w MHK. Program zajęć we wrześniu
Od połowy września Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do udziału w zajęciach w ramach programu edukacyjnego „Muzeomania”.

Średniowiecze da się lubić
Już w najbliższy weekend 14 i 15 września zapraszamy do oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na kolejną odsłonę imprez pod wspólnym hasłem "Średniowiecze da się lubić".

Jubileuszowe pasterskie spotkanie na Kopieńcu. "Spotkania te stały się naszym obowiązkiem i tradycją"
TATRY. "W imieniu wszystkich rodzin, które kiedyś gazdowały na Kopieńcu serdecznie zapraszamy na X pasterskie spotkanie na Kopieńcu" - pisze w imieniu organizatorów Andrzej Skupień. W niedzielę o godzinie 11.oo odprawiona zostanie uroczysta Msza św., po której rozpocznie się spotkanie przy szałasach, muzyka, śpiew i poczęstunek.
KRAKÓW. Pseudokibice w rękach policji. Wsród nich jest "Misiek"
Trzech mężczyzn powiązanych ze środowiskami pseudokibiców zostało zatrzymanych pod zarzutem kradzieży maczet ze sklepu. Jeden z nich to znany krakowski pseudokibic - Paweł M., pseudonim "Misiek" - informuje RMF FM.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 w województwie małopolskim
Małopolskie obchody 21. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa upłyną pod znakiem historii, a przede wszystkim Powstania Styczniowego.
KRAKÓW. Zdewastowano instalację artystyczną przed Muzeum Narodowym
W nocy, z poniedziałku na wtorek (26/27 sierpnia) nieznani sprawcy zdewastowali instalację artystyczną, która mieściła się przed gmachem Muzeum Narodowego w Krakowie. Połamane zostało jedno z drzew i przewrócono palisadę.

Jubileusz metropolity krakowskiego. Obchody 50-lecia kapłaństwa kardynała Dziwisza zorganizowane zostaną w Rabie Wyżnej
Były osobisty sekretarz Jana Pawła II, a obecnie Metropolita Krakowski kardynał Stanisław Dziwisz obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Uroczystości z tej okazji odbędą się 25 sierpnia w rodzinnej miejscowości duchownego - Rabie Wyżnej.

„Festiwal, festiwal…” - Jubileuszowa Wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki (zdjęcia)
ZAKOPANE. W Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego została uroczyście otwarta wystawa przygotowana z okazji 45. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Zgromadzono na niej plakaty, fotografie, nagrody, ludowe stroje i inne pamiątki. W galerii oglądać można także stare czarno-białe filmy i współczesne prezentacje multimedialne.
Dyrektorem Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY została Agnieszka Pyzowska
NOWY TARG/KIEŻMARK. Podczas pierwszego posiedzenia Zgromadzenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY wybrano władze nowego stowarzyszenia. Zgromadzenia składa się z 14 osób. 7 reprezentuje Związek Euroregion Tatry - Władysław Bieda, Paweł Dziuban, Antoni Karlak, Michał Jarończyk, Stanisław Łukaszczyk, Grzegorz Niezgoda, Bogusław Waksmundzki).

Wybrano najlepsze produkty tegorocznych Europejskich Targów Produktu Regionalnego (zdjęcia)
ZAKOPANE. Podczas Europejskich Targów Produktu Regionalnego, Jury wybrało najlepszy produkt tegorocznych edycji Targów. W roku jest nią "szynka bacowska" produkowana przez firmę Lederpol Macieja Pawlikowskiego z Białego Dunajca.

W Nowym Targu podpisano Konwencję o utworzeniu EUWT. "To historyczny moment"
NOWY TARG. W Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej uroczyście podpisano dziś Konwencję o utworzeniu Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY. Podpisy pod dokumentem złożyli - przewodniczący Rady Związku Euroregion Tatry Bogusław Waksmundzki oraz przewodniczącego Rady Združenia Region "Tatry" - Jozef Ďubjak.

W Zakopanem trwają Europejskie Targi Produktu Regionalnego (zdjęcia)
Na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem trwają IV Europejskie Targi Produktów Regionalnych. Jeszcze do czwartku miłośnicy lokalnych wyrobów będą mogli zakupić najlepsze regionalne produkty nie tylko z Polski.
Uroczystość upamiętniająca 67. rocznicę rozbicia Więzienia Św. Michała
W niedzielę 18 sierpnia o godz. 11.00 w Muzeum Archeologicznym w Krakowie odbędzie się uroczystość upamiętniająca 67. rocznicę rozbicia Więzienia Św. Michała. Dzięki współpracy Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, ROCH-a i Zgrupowania „Błyskawica” w Waksmundzie, Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Krakowie i Muzeum Archeologicznego w Krakowie zostanie przypomniana społeczności Krakowa i Małopolski jedna z najbardziej spektakularnych akcji podziemia antykomunistycznego w powojennej historii Polski.

O Wiesławie Stanisławskim - Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim
ZAKOPANE. We wtorek 6 sierpnia o godz. 20 odbędzie się w Dworcu Tatrzańskim wieczór górski z cyklu "Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim". Jego głównym bohaterem będzie Wiesław Stanisławski – jeden z najwybitniejszych taterników okresu międzywojennego. Opowie o nim Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie).
Zakopane: IV Europejskie Targi Produktów Regionalnych
Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich oraz Redyk Karpacki - to dwie z wielu imprez, które zorganizowane zostaną w Zakopanem w ramach IV Europejskich Targów Produktów Regionalnych. Impreza rozpocznie się w sobotę 10 sierpnia i do czwartku, 15 sierpnia. Targi odbywają się na Dolnej Równi Krupowej.

Jubileusz Orkiestry Dętej OSP w Krościenku nad Dunajcem (zdjęcia)
"Trudno wyobrazić sobie ważną uroczystość związaną ze świętami narodowymi czy religijnymi zorganizowaną na terenie Krościenka, w której nie uczestniczyłaby nasza Orkiestra. Nic w tym dziwnego, bowiem orkiestra dęta funkcjonująca stale w miejscowości z czasem staje się jej wizytówką" - podkreśla radny Zdzisław Soliwoda.

Jubileuszowy 70. Tour de Pologne - podajemy godziny przejazdu peletonu przez drogi Podhala
W tym roku pod Tatrami rozegrane zostaną dwa (V i VI) etapy jubileuszowego 70 Tour de Pologne. Pierwszy to etap Nowy Targ - Zakopane, a drugi etap to Bukovina Terma Hotel Spa - Bukowina Tatrzańska.

Jerzy Zacharko: "prawnik MEP stosował bezprawne groźby wobec mnie". Mid Europa Partners: "bronimy swojego dobrego imienia"
Przewodniczący zakopiańskiej Rady Miasta Jerzy Zacharko powiadomił Prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zarówno przez burmistrza Janusza Majchra, jak i przez prawnika reprezentanta Mid Europa Partners, który "stara się wywrzeć bezprawny nacisk na działania radnego zastraszając go wielomilionową odpowiedzialnością w razie wypowiadania się lub głosowania w sposób niekorzystny dla Funduszu".

Jarmark w Muzeum
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju serdecznie zaprasza na tegoroczny “Jarmark w Muzeum”, który odbędzie się przy zabytkowym kościółku w Rabce –Zdroju. Jest to impreza cykliczna organizowana przez Muzeum w odpust św. Marii Magdaleny.

Chorwacki Piknik z Europą (zdjęcia)
Na krakowskim Rynku Głównym odbywa się Chorwacki Piknik z Europą. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Fundacja Schumana oraz Ambasada Chorwacji w Polsce, w związku z przystąpieniem Chorwacji do UE organizują serię imprez.
Gawęda historyczna w Muzeum Uzdrowiskowym w Szczawnicy (zdjęcia)
Z początkiem sezonu wakacyjnego w Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy odbyło się niecodzienne spotkanie związane z obchodzoną w 2013 r. rocznicą wybuchu Powstania styczniowego. W sali wykładowej z mieszkańcami i kuracjuszami spotkali się podhalańscy historycy oraz poloniści, aby porozmawiać o pamięci historycznej współczesnych Polaków i miejscu jakie znajduje w niej styczniowa insurekcja.

Jubileuszowy 70. Tour de Pologne UCI World Tour coraz bliżej
Jubileuszowy, 70. Tour de Pologne odbędzie się między 27 lipca a 3 sierpnia. Tegoroczny wyścig będzie wyjątkowy. Dwa pierwsze etapy zostaną rozegrane we Włoszech - z Rovereto do Madonna di Campiglio oraz z Marilleva Val di Sole do Passo Pordoi.
Nowotarscy kadeci na święcie jednostki patronackiej
5 Batalion Dowodzenia z Krakowa obchodził swoje święto. Z tej okazji nowotarscy kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Prof. Venuleta wzięli udział w uroczystej paradzie.

Podhalańscy strażacy świętują swój jubileusz (zdjęcia)
LUDŹMIERZ. Obchody 110-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 100-lecia Orkiestry Dętej OSP były okazją do zorganizowania w Ludźmierzu strażackiego święta. Strażacy-ochotnicy otrzymali sztandar, który został wyróżniony złotym znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Woda zalewa tor
- Mistrzostwa Europy w kajakarstwie górskim w Krakowie stoją pod znakiem zapytania – informuje mistrzyni świata Maria Ćwiertniewicz. - Woda z Wisły zalewa tor. Najwcześniej start w sobotę? Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji.
Małopolska reklamuje się w Europie - w trasę wyruszył Camper ozdobiony czerwonym koralem
W europejską trasę wyruszył specjalny Camper ozdobiony czerwonym koralem, symbolizującym nasz region - jest to nowy pomysł na promocję Małopolski w Europie. Pierwszy przejazd potrwa trzy tygodnie i prowadzi przez Holandię, Belgię, północną Francję oraz Luksemburg.

„Ruda” i „Opcio” - zakopiańska love story?
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na spotkanie górskie pod tytułem „Ruda” Wanda i „Opcio” - zakopiańska love story?, które odbędzie się w sobotę 8 czerwca br. o godz. 18 w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25.

Ruszył LXXII Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego (zdjecia)
NOWY TARG. Tradycyjnie w Boże Ciało spod kładki na Czarnym Dunajcu przy lodowisku wystartował LXXII Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego. W tym roku bierze w nim udział około 200 kajakarzy.
Podhalańscy kadeci z wizytą w Komendzie Wojewódzkiej Policji (zdjęcia)
Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, który prowadzili zajęcia z kadetami nie kryli, że uczniowie klas policyjnych Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego z Nowego Targu stanowią dyscyplinowany zespół. Liczą też na to, że wielu z nich zasili szeregi małopolskiej policji.

I Walne Zebranie Delegatów Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej
W Warszawie odbyło się I Walne Zebranie Delegatów Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej. Na to spotkanie przybyli przedstawiciele wszystkich 15 stowarzyszeń tworzących Euroregiony na granicach Polski. Do Zarządu Federacji Euroregionów RP wybrany został m.in. Bogusław Waksmundzki z Euroregionu Tatry.

Muzeum Karola Szymanowskiego "Atma" otwarte po gruntownym remoncie (zdjęcia)
ZAKOPANE/HARENDA. Zofia Gołubiew – dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie - dokonała uroczystego otwarcia Willi Atma, która w ostatnim roku przeszła gruntowny remont.
Europejskie Dni Pracy 2013 w Małopolsce
W dniach 7-9 maja odbędą się Europejskie Dni pracy w Krakowie, Nowym Sączu oraz Tarnowie. Będzie można wziąć udział w seminariach, warsztatach i spotkaniach informacyjnych.

IV Międzynarodowe Targi Europoltech 2013. Strzelnica oblężona i nominowana (zdjęcia)
Potwierdzenie zainteresowania armii wyrobami tarnowskich Zakładów Mechanicznych przyniosły Targi Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech. Stoisko odwiedził również wiceminister obrony narodowej, Krajowy Dyrektor ds. Uzbrojenia Waldemar Skrzypczak.

Ksiądz Tadeusz Juchas jest poważnie chory
Dziekan dekanatu nowotarskiego ksiądz prałat Tadeusz Juchas przebywa krakowskim szpitalu im. Rydygiera. Z tego powodu nie wziął udziału w niedzielnych uroczystościach w Ludźmierzu inaugurujących tegoroczny sezon pasterski.

Bogusław Waksmundzki ponownie przewodzić będzie Radzie Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry"
JABŁONKA. W Orawskim Centrum Kultury obradował dziś XIX Kongres Związku Euroregion "Tatry". Na kolejną, dwuletnią kadencję - przewodniczącym Rady Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry" został Bogusław Waksmundzki. Nowy Targ, będący stolicą Euroregionu - stracił swojego przedstawiciela w Radzie.

Incydent w nowotarskiej garbarni: strażacy neutralizują niebezpieczną substancję (zdjęcia)
NOWY TARG. Do garbarni na Grelu wezwani zostali strażacy. Prawdopodobnie przez nieuwagę, jeden z pracowników doprowadził do powstania niebezpiecznego związku chemicznego. Na miejscu pojawili się strażacy wyposażeni w sprzęt do ratownictwa chemicznego.

"Pisanki wielkanocne" - prace dzieci z nowotarskiej Szkoły Podstawowej nr 5 zagościły w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie (zdjęcia)
W cieniu wawelskiego wzgórza uczniowie nowotarskiej "Piątki" pokazali 180 prac, których tematem są pisanki wielkanocne. - Z wielką radością przyjęliśmy zaproszenie do podzielenia się talentami naszych uczniów w tak prestiżowym miejscu, jakim jest Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie - mówi dyr. szkoły Krzysztof Kuranda.

Muzeum Lotnictwa w Krakowie(zdjęcia)
W Muzeum Lotnictwa w Krakowie można obejrzeć ekspozycję "NATO vs. Układ", która została poświęcona Zimnej Wojnie. Specjalną atrakcją jest wielozadaniowy samolot bojowy F-16 Duńskich Sił Powietrznych.

Sprawiedliwość dla rozwoju - szanse i wyzwania dla sektora MŚP
W Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie odbyła się dyskusja panelowa dotycząca działalności sektora MŚP w kontekście uregulowań prawnych z udziałem przedstawicieli rządu oraz małopolskich przedsiębiorców.
„EuroFerie 2013” zakończone
Zakończyły się ferie a wraz z nimi "EuroFerie 2013", czyli cykl zimowych imprez informacyjno-edukacyjnych Komisji Europejskiej w Polsce, zorganizowanych w 3 kurortach narciarskich: Krynicy Zdroju pod Jaworzyną (18-20.01.) Ustroniu, Stok Czantoria (08-10.02.) oraz Białce Tatrzańskiej, Stok Kotelnica (22-24.02.).
Grób Tadeusza Kantora został zdewastowany
Grób Tadeusza Kantora na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie został zdewastowany. Elementy znajdującej się na nim rzeźby z brązu, przedstawiającej chłopca czytającego książkę zostały skradzione.

Krakowiacy i Górale, czyli wieczór kolęd w orawskim skansenie (zdjęcia)
Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej wspólnie ze Związkiem Podhalan Oddział Orawski, Orawskim Stowarzyszeniem Artystycznym i Orawską Szkołą Muzyczną zorganizowali w Czarnej Karczmie, w zubrzyckim skansenie - Wieczór Kolęd "Krakowiacy i Górale".
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zostało EuroLiderem
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zostało wybrane EuroLiderem Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego za lata 2007 – 2013. Zwycięzców ogłoszono w ostatnich dniach ubiegłego roku.
Przyznano nagrody w konkursie "Małopolski EuroLider MRPO"
KRAKÓW. W ramach konkursu EuroLider MRPO wybrano 8 najlepszych projektów w Małopolsce realizowanych z małopolskich środków unijnych w naszym województwie w latach 2007-2013. W kategorii „Turystyka” najlepszy okazał się projekt gminy Rabka-Zdrój „Budowa typowej infrastruktury uzdrowiskowej w Parku Zdrojowym w postaci pijalni, tężni solankowych, kiwajki na źródle solankowym i muszli koncertowej”.

"Coloseum XIII Sylwester z MMA Tango z Góralami"
NOWY TARG. Międzynarodowe Stowarzyszenie Mieszanych Sztuk Walki "Coloseum" wraz z współorganizatorem MMKS Podhale organizują w piątek 28 grudnia, na terenie Miejskiej Hali Lodowej - pierwszą na Podhalu galę MMA. Imprezie patronuje Malopolskaonline.
Darmowe wejście do Muzeum Narodowego w Krakowie przez cały miesiąc
Od 27 grudnia do 27 stycznia będzie możliwość obejrzenia wystaw stałych i czasowych w krakowskim Muzeum Narodowym za darmo. Muzeum Narodowe w Krakowie utworzone zostało w 1879 roku, jego główną siedzibą jest Gmach Główny przy alei 3 Maja 1.
Medale dla pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Złote i srebrne medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej otrzymali pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uroczystego wręczenia dokonał profesor Andrzej Kunert - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Firn, szreń i puch - czyli to i owo i tatrzańskich śniegach
ZAKOPANE. W czwartek 22 listopada odbędzie się kolejne spotkanie górskie z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Poświęcone będzie ono w całości ciekawostkom związanym z tatrzańskimi śniegami. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski, a jego organizatorami są Muzeum Tatrzańskie i Dworzec Tatrzański w Zakopanem.

Anna Wende-Surmiak nową dyrektor Muzeum Tatrzańskiego
Nową dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. Została nią Anna Wende – Surmiak, dotychczasowa kierownik Działu Edukacji, Promocji i Kontaktów Międzynarodowych Muzeum.
Kraków otrzymał tytuł „Europejskiego Miasta Sportu 2014"
7 listopada odbyło się w Parlamencie Europejskim uroczyste rozstrzygnięcie konkursu o tytuł „Europejskiej Stolicy Sportu 2015". Kraków otrzymał tytuł „Europejskiego Miasta Sportu 2014".
KRAKÓW. Otwarcie stałej ekspozycji Muzeum Armii Krajowej
W czwartek, 27 września zostanie otwarta nowa ekspozycja stała w Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila". W tym dniu obchodzony jest dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13:00. Podczas otwarcia wystąpi Chór Zespołu Szkół Społecznych nr 1 w Krakowie oraz aktorzy Teatru „Groteska".

Figura Jezusa na jubileusz nowotarskiej parafii
NOWY TARG. W kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji jubileuszu 50-lecia konsekracji świątyni. Głównym punktem uroczystości było poświęcenie figury Jezusa, który stanął na placu przed kościołem.

Pamięci Tadeusza Brzozowskiego, światowej sławy artysty – finał obchodów
Człowiek, który zajmuje się egzystencjalnym odczuwaniem świata, zajmuje się filozofią, sztuką czy religią i czyni to dobrze czy wręcz doskonale, zasługuje na miano mistrza. Na pewno takim mistrzem był Tadeusz Brzozowski.
Karpaty muszą łączyć, a nie dzielić. Konferencja „Europa Karpat” w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy
Od wielu lat w Krynicy odbywają się oprócz spotkań ekonomicznych konferencje i spotkania „tematyczne” lub problemowe organizowane przez ośrodki decyzyjne lun organizacje pozarządowe. Tak było i w tym roku. Miałem przyjemność uczestniczyć w jednej z takich konferencji z ramienia Starostwa Tatrzańskiego. Jednocześnie reprezentowałem fundację „Pasterstwo Transhumancyjne”.
Powstanie Muzeum XX Czartoryskich w Krakowie
Wczoraj , 6 września br. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski oraz książę Adam Karol Czartoryski - Fundator i Prezydent Rady Fundacji XX Czartoryskich podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Muzeum XX Czartoryskich w Krakowie.

Tajemnice codzienności w Muzeum Tatrzańskim
ZAKOPANE. „Tajemnice codzienności” to hasło Europejskich Dni Dziedzictwa 2012, które w Muzeum Tatrzańskim odbędą się w weekend 15-16 września. To okazja do odkrywania tajemnic codzienności w Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje oraz w Galerii Władysława Hasiora.
Nagroda „MODERNIZACJA 2011” dla Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród „Modernizacja 2011” dla najlepiej zmodernizowanych i zaadaptowanych obiektów w Polsce. W tegorocznej edycji zgłoszonych zostało ponad 900 projektów z całego kraju. W kategorii „kultura” pierwsze miejsce otrzymało Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Koncert finałowy IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Zubrzyca Górna 2012 (zdjęcia)
Zakończył się IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Zubrzyca Górna 2012. Koncert finałowy - podobnie jak poprzednie z ego cyklu - odbył się w scenerii Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego.

Kulisiewicz nieznany - wystawa w nowotarskich Jatkach (zdjęcia)
NOWY TARG. Do 10 września w Galerii Sztuki BWA JATKI (oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu) można oglądać wystawę nieznanych prac Tadeusza Kulisiewicza. Wystawa pochodzi z zasobów Narodowego Centrum Kultury i prezentowana w różnych miejscach w Polsce.
Fundusze Europejskie na małopolskich szlakach turystycznych
Sierpień jest czasem wakacyjnych wędrówek po atrakcyjnych małopolskich trasach turystycznych. W tym roku konsultanci Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich będą prowadzili akcję „Fundusze Europejskie na małopolskich szlakach turystycznych” w namiotach informacyjnych, które staną w popularnych miejscach turystycznych.

"Breakout Tour" - koncert poświęcony pamięci Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy (zdjęcia)
ZAKOPANE. W klubie muzycznym "Watra" odbył się koncert Piotra Nalepy "Breakout Tour".
"Pas seul" - praca dyplomowa Sławomira Frankiewicza (zdjęcia)
W krakowskim klubie Antycafe Sławomir Frankiewicz otworzył wystawę "Pas seul". Fotografie przedstawiają postać baletnicy wykonującą różne taneczne figury. Jak mówi autor - "druciana postać jest wspomnieniem z mojego dzieciństwa, kiedy to z kawałka drutu można było zbudować postać, która oczami wyobraźni wcielała się w rozmaite role".

Funkcjonariusze z UE w BiOSG
Do 2 lipca w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej przebywać będzie 30 przedstawicieli służb granicznych państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy razem z funkcjonariuszami SG pełnią służbę w ramach Wspólnej Operacji EUROCUP 2012.

EURO 2012 w Małopolsce. Mobilna Strefa Kibica w ośmiu miastach
W gronie 104 miast, w których pojawi się Mobilna Strefa Kibica jest osiem miast małopolskich. Są to Nowy Targ, Gorlice, Myślenice, Oświęcim, Trzebinia, Krynica, Proszowice i Szczucin.
Europejski Festiwal Gier zawita do Krakowa
Spotkania z udziałem wydawców gier wideo, debata developerów gier nad przyszłością tego rynku i sposobami jego finansowania oraz wręczenie statuetek Digital Dragons 2012. To wszystko w ramach Europejskiego Festiwalu Gier, który rusza pod Wawelem już 24 maja.

Krakowskie Spotkania Europejskie - Polityka górska. Szanse i zagrożenia (zdj.)
W Instytucie Cervantesa w Krakowie odbyły się kolejne Krakowskie Spotkania Europejskie. Tematem spotkania była "Polityka górska. Szanse i zagrożenia". Wprowadzeniem do dyskusji były wystąpienia Posła do Parlamentu Europejskiego Bogusława Sonika, Sekretarza Generalnego Europejskiego Stowarzyszenia Samorządowców i Parlamentarzystów z Terenów Górskich Nicolasa Evrarda oraz Przewodniczącego Rady Związku Euroregion "Tatry" Bogusława Waksmundzkiego.
Jose Carreras, Placido Domingo, Andrea Boccelli, Sting i Zucchero w MCK SOKÓŁ, czyli Europejskie Dni Operowe
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu od 2011 r. realizuje projekt „Młoda publiczność w operze – przystąpienie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ do organizacji OPERA EUROPA”. Od 11 do 15 maja zorganizowane będą Pierwsze Europejskie Dni Operowe (European Opera Days).

Euro 2012 – informator dla kibiców
W związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 Straż Graniczna przygotowała dla kibiców informator w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i rosyjskiej.
Małopolscy uczniowie na tropie unijnych dotacji
W środę, 7 grudnia, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu krakowskiego, miechowskiego, myślenickiego, proszowickiego, wielickiego i miasta Kraków wykażą się wiedzą o Funduszach Europejskich podczas finału konkursu „Tropami Dotacji”.
Tropami dotacji - konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaprasza do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu wiedzy na temat Funduszy Europejskich w Małopolsce Tropami dotacji, skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatów nowatorskiego, suskiego i tatrzańskiego.
Od wtorku do piątku w Nowym Sączu gościć będą młodzi ekonomiści
W dniach 6-9 września młodzi liderzy, osobistości świata polityki i biznesu spotkają się w Nowym Sączu, aby rozmawiać o przyszłości kontynentu podczas Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. Hasło przewodnie spotkania brzmi - "Co z tą Europą".
Europejski Festiwal im. Jana Kiepury
KRYNICA ZDRÓJ. W sobotę rozpoczyna się Europejski Festiwal im. Jana Kiepury – Zaczarowany Świat Operetki. Gwiazdy polskich scen muzycznych wystąpią w spektaklach operowych, operetkowych, symfonicznych, baletowych i teatralnych.
Konsultanci na szlakach turystycznych
OJCÓW. W piątek w godzinach między 10 a 14 konsultant Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich będzie udzielał informacji o możliwościach uzyskania dotacji z UE przy wejściu do Ojcowskiego Parku Narodowego w południowej części Wyżyny Krakowsko -Częstochowskiej. Kolejne "przystanki" zlokalizowane będą w Tatrach, Pieninach i Gorcach.

Wakacyjne "Dni Pod Parą" - terminarz imprez
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na podróż w czasie do jednego z większych w Polsce muzeum poświęconemu kolei i historii techniki. Do końca września w wybrane weekendy organizowane będą „Dni pod Parą”, kiedy to parowóz będzie uruchamiany, a Muzeum znów zmieni się w czynną parowozownię.
Kraków: Otwarcie podziemi Ryku Głównego wydarzeniem dekady
Za najważniejsze wydarzenie minionej dekady w Krakowie internauci uznali otwarcie muzeum w podziemiach Rynku Głównego. W sondzie przeprowadzonej na stronie internetowej magistratu wzięło udział ponad 6,5 tys. osób.

Mimo powodzi i utrudnień w ruchu lotniczym po wybuchu wulkanu, Muzeum Auschwitz odwiedziło w 2010 roku 1,38 miliona osób
To rekord w 60 - letniej historii Miejsca Pamięci, które jest najczęściej odwiedzanym miejscem tego typu na świecie i najczęściej odwiedzaną placówką muzealną w Polsce. Wciąż rosnąca liczba odwiedzających świadczy o znaczeniu tego Miejsca jako symbolu dla świata.
Lotnicza wystawa na dziedzińcu urzędu wojewódzkiego
KRAKÓW. W tym roku przypada 100 lat od początków lotnictwa w Małopolsce. Na dziedzińcu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego od poniedziałku, 14 czerwca, oglądać można będzie wystawę, przygotowaną przez Muzeum Lotnictwa Polskiego z Krakowa pt.: „Lotnicze dziedzictwo Małopolski”.
"Drążenie miasta. Święto Oddziału Rynek Podziemny"
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na Święto Oddziału Rynek Podziemny Drążenie miasta - w niedzielę 25 stycznia, godz. 10.00-20.00.
Firn, szreń i puch - czyli to i owo i tatrzańskich śniegach
ZAKOPANE. W czwartek 22 listopada odbędzie się kolejne spotkanie górskie z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Poświęcone będzie ono w całości ciekawostkom związanym z tatrzańskimi śniegami. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski, a jego organizatorami są Muzeum Tatrzańskie i Dworzec Tatrzański w Zakopanem.
PKL świętują 80-lecie. Samorządowcy się nie przyłączyli
W Teatrze Witkacego w Zakopanem odbyła się uroczystość z okazji 80-lecia Polskich Kolei Linowych. Wzięło w nich udział ok. 80 osób. Wśród zaproszonych gości była m.in. Barbara Grocholska – Kurkowiak, polska narciarka i olimpijka, od lat związana z Kasprowym Wierchem. Jednym z zaproszonych gości honorowych był również Stanisław Pieron, który dla PKL pracował przez ponad 40 lat.